IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - MOLITVA NA APOSTOL PAVLE
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

MOLITVA NA APOSTOL PAVLE

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака Обратен редослед
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: MOLITVA NA APOSTOL PAVLE
    Испратена: 18.Април.2010 во 13:52
Ja imam na srpski i se izvinuvam sto taka ja postiram:

MOLITVA APOSTOLA PAVLA
I A, 1-B, 10
(Nedostaju otprilike dva retka.) [tvoje] svjetlo, udijeli mi svoju [milost!
Moj] Iskupitelju, iskupi me, jer [ja sam] tvoj; onaj koji je iz tebe iznikao. Ti si [moj] um, iznjedri me! Ti si moja riznica; otvori mi se! Ti[si] moja punina; uzmi me k sebi! Ti si [moj] mir; podaj mi [ono] savršeno
što se ne da pojmiti!
Zazivam te, tebe koji jesi i koji si prapostojao u imenu [koje je] uzvišeno nad imenima, kroz Isusa Krista, Gospoda nad gospodima, Kralja nad vjekovima; darove svoje, kojih se ne kaješ, podari mi kroz Sina Čovječjeg, Duh i Paraklet [istine]. Svojom me čvrstom rukom vodi, [kada]te zamolim; tijelo moje izliječi kada te, kroz Evanđelista, zamolim; iskupi moje vječno svjetlo dušu i moj duh; i Prvorođenog od Plerome milosti - razotkrij ga mome umu!
Udijeli ono što anđeoske oči nisu vidjele, niti vladarske uši čule, i što nije ušlo u ljudsko srce, koje ispade anđeosko i (oblikovano) po uzoru na duševnog Boga kad je stvoreno u početku, jer imam vjere i nade. I
obasjaj me svojom ljubljenom i izabranom, blagoslovljenom uzvišenošću,
Prvorođenim, i [prekrasnom] tajnom doma svoga; [jer] tebi pripada moć slava, hvala i uzvišenost, za sve vijeke vjekova. [Amen.]

Molitva apostola Pavla.
U miru.
Krist je svet.

Ovaa od strana na crkvata e okarakterizirano kako gnosticki tekst ...

ПРВО ПОСЛАНИЕ НА АПОСТОЛ ПАВЛЕ ДО КОРИНТЈАНИТЕ
Глава 2              

6 Па сепак, ја говориме мудроста меѓу совршените; но не мудроста на овој свет ни на владетелите на овој свет, кои пропаѓаат,

7 туку ја навестуваме Божјата премудрост, во тајна, сокриена, која Бог, пред сите векови ја предопределил за наша слава;

8 која не ја запознал ниеден од владетелите на светов, зашто ако ја беа познале, немаше да Го распнат Господа на славата, -

9 туку, како што е напишано: „Што окото не виде, што увото не чу, што во човечкото срце не дојде, тоа Бог го приготви за оние, кои Го љубат.”


.............
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,531 секунди.