IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов и страв?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов и страв?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 23:00

Neka se plasi od BOG onoj koj ne go znae.

Inaku da odgovoram na prasanjata na messi , spored moeto glediste.

1. Dali Bog e sovrshen?

- Se razbira deka e sovrsen Semokniot BOG.

2. Dali Negovata Kreacija e sovrshena?

-Bese sovrsena na pocetokot, no za zal  sega e daleku od sovrsena(mislam na Planetata Zemja i za lugjeto i ziviot svet na nea)

3. Dali Bog e sovrsheno milosrden?

- Da, BOG e LJUBOV. ( 1 Jovanovo 4:8)
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 23:20
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Neka se plasi od BOG onoj koj ne go znae.

Inaku da odgovoram na prasanjata na messi , spored moeto glediste.

1. Dali Bog e sovrshen?

- Se razbira deka e sovrsen Semokniot BOG.

2. Dali Negovata Kreacija e sovrshena?

-Bese sovrsena na pocetokot, no za zal  sega e daleku od sovrsena(mislam na Planetata Zemja i za lugjeto i ziviot svet na nea)

3. Dali Bog e sovrsheno milosrden?

- Da, BOG e LJUBOV. ( 1 Jovanovo 4:8)


Царе, се согласувам и јас со тоа што си напишал, освен тоа што е напишано со црвено.
Јас мислам дека човекот е совршена креација на Бог, сметам дека е така затоа што и самиот Бог е совршен, а од совршен креатор неможе да произлезе несовршено дело.
Бог ни дарил слободна волја да се развиваме и менуваме по наша желба. Ние сме тие што ја одлучуваме и детерминираме нашата совршеност. Ние сме тие кои треба да се темелиме да останеме верни на себе, на такви како што не создал Бог, отсекогаш „за век и векови“
Амин голема%20насмевка голема%20насмевка голема%20насмевка
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 23:31
connected, KINGDAVID зборуваше за христијанскиот Бог. среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 23:33
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

connected, KINGDAVID зборуваше за христијанскиот Бог. среќа


фала што ми кажа, заборавив дека имаш авторски права на (христијанскиот) Бог
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 23:40


Се'додека душата има само негативен став кон секоја врста на страв, не би можел да кажам дека потполно ја познава ВИСТИНСКАТА СОВРШЕНОСТ!








Изменето од spiros - 20.Април.2010 во 23:41
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 23:43
Јас би дефинириал "Совршено е ако функционира според очекувањата" ?


Преддефиниции:
Совршена Креција = Слободна Волја + Божјо ЗАКОНИЕ => БЛАГОСОСТОЈБА и ХАРМОНИЈА со Господ;
       Ова е ФИНАЛНИОТ Продукт на Господ, или уште Библиски наречен "Новиот Ерусалим" (Откровение 21:2)


Несовршена Креција = Слободна Волја + БЕЗзаконие => СМРТ/ Деструкција и ДИСХАРМОНИЈА
       "Несовршена креација" е ПРИВРЕМЕНА Почетна состојба, т.е. "уште е во изградба", или може да се каже "уште малку треба да се докрчка". Во библијата оваа привремена состојба се нарекува "првото кое помина" (Откровение 21:1)



ОДГОВОРИ:

- Бог е совршено милосрден бидејќи ќе ја донесе Својата креација во Совршена БЛАГОСОСТОЈБА, каде ќе нема болка, ни солзи, ни смрт, (Откровение 21:4) т.е. ќе го стави крај на насилството и беззаконието кои се последица на човечката несовршеност , т.е. последица на комбинацијата "слободна волја + без(Божјо)законие".


Мојата теорија,

Господ создаде креација која точно фукционира според Неговите очекувања.

1) Тој знаеше дека покрај се друго Тој креира Слободна Волја, но и дека истовремено во системот постои неопходност од Неговото Божјо Законие т.е. ред, а не хаос.

2) Тој знаеше дека слободната волја има потреба од "самоедуцирање", т.е. да си ги види последиците од сопственото беззаконие, за самата креација да осети потреба и СВЕСНО да го ПОСАКА Божјото Законие,

3) Крецијата мора да го "посака" Божјото Законие, за при тоа да се ИЗБЕГНЕ "наметнување" на законите, бидјеќи "наметнување" на законите би било спротивно на концептот "слободна волја".


4) Моментално е Крецијата препуштена на сопственото БЕЗЗАКОНИЕ, т.е. БЕЗ Божјите Закони, за да ги видиме и осетиме ЛИЧНО последиците од нашата НЕСОВРШЕНОСТ која е последица на ОДДЕЛЕНОСТА од Божјото Законие.


5) Делови од Слободната Волја, во оваа привремена фаза СФАЌААТ, и им станува јасно дека недостаток на Божјо Законие е СМРТ. Затоа овој дел и го посакува Божјото Законие, без да им биде наметнато.


6) Господ во кратко време ќе пристапи кон КРАЈната фаза на Своето креирање, т.е. Ослободување од "Вишокот" кој тежнее кон ДИСХАРМОНИЈА, бидејќи овој дисхармоничен вишок внесува смрт и болка во системот.


7) Слободната Волја (како највисок степен на кретивност), ВО КОМБИНАЦИЈА со Божјото ЗАКОНИЕ (кое е Своеволно посакано, а не наметнато) ќе го произведе Новиот СОВРШЕН СВЕТ, каде Совршениот Господ ќе битисува заедно со Својата Совршена (и ДОВРШЕНА) Креација.




Како што и Тој самиот ни кажа:

3 И чув силен глас од небото, велејќи: „Еве го Божјиот Шатор меѓу луѓето; и Тој ќе живее со нив, и тие ќе бидат Негов народ, и Самиот Бог ќе биде со нив,
4 и ќе ја избрише секоја солза од нивните очи, и смрт нема да има веќе, ни тага, ни плач, ниту болка, зашто првото помина. (Откровение 21:3-4)



Поздрав,

Изменето од Niko777 - 20.Април.2010 во 23:48
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 00:35
Originally posted by spiros spiros напиша:



Се'додека душата има само негативен став кон секоја врста на страв, не би можел да кажам дека потполно ја познава ВИСТИНСКАТА СОВРШЕНОСТ!



Site zabelezhuvame deka postojano, vo sekoj tvoj komentar na eden ili drug nachin govorish za VISTINSKA LJUBOV I VISTINSKA SOVRSHENOST

Dali mozhesh da ni ja objasnish taa VISTINSKA SOVRSHENOST i koja e razlikata megju nea i LAZHNATA SOVRSHENOST?

Изменето од Messenger - 21.Април.2010 во 03:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 03:57
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Neka se plasi od BOG onoj koj ne go znae.Inaku da odgovoram na prasanjata na messi , spored moeto glediste.1. Dali Bog e sovrshen?- Se razbira deka e sovrsen Semokniot BOG.2. Dali Negovata Kreacija e sovrshena?-Bese sovrsena na pocetokot, no za zal  sega e daleku od sovrsena(mislam na Planetata Zemja i za lugjeto i ziviot svet na nea)3. Dali Bog e sovrsheno milosrden?- Da, BOG e LJUBOV. ( 1 Jovanovo 4:8)



KINGDAVID, znam deka nikogash ne sme govorele podetalno za ovie raboti i sekogash sme gi kazhuvala onaka, kako shto sega gi velis i ti, no se slozhuvam so connected deka neshtata ne se onakvi kakvi shto postojano gi povtoruvame...

Da ne izlagam nadvor od temata, samo kje recham deka:

1. Ako Bog e Sovrshen, togash Toj nemozhe da napravi nesovrshena Kreacija.

2. Kreacijata mozhe da pojde "jabana" samo ako ne e kreirana sovrsheno, ako ja kreiral nekoj drug ili ako Bog ne e sovrshen.

3. Ako Bog e sovrsheno milosrden, togash nemozhe da kaznuva zatoa shto ne postoi nikakov grev koj mozhe da e pogolem od Bozhjeto sovrsheno i bezgranichno milosrdie.

Da ne ja rasipuvame ovaa tema, dokolku smetash deka treba povekje da se dikutira okolu ovie raboti, togash mozhesh da otvorish nova tema.









Изменето од Messenger - 21.Април.2010 во 03:59
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 09:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Da ne izlagam nadvor od temata, samo kje recham deka:

1. Ako Bog e Sovrshen, togash Toj nemozhe da napravi nesovrshena Kreacija.

2. Kreacijata mozhe da pojde "jabana" samo ako ne e kreirana sovrsheno, ako ja kreiral nekoj drug ili ako Bog ne e sovrshen.

3. Ako Bog e sovrsheno milosrden, togash nemozhe da kaznuva zatoa shto ne postoi nikakov grev koj mozhe da e pogolem od Bozhjeto sovrsheno i bezgranichno milosrdie.



Мessenger,
не излегуваш од темата, бидјеќи "љубов", "страв", и "казна" кај луѓето се само "доживувања" од Господовото ДОВРШУВАЊЕ на Неговата Креација, и како такви твоите прашања се релевантни.


Еве да ти одговорам:

1. Бог Е Совршен, и Неговата креација функционира совршено според очекувањата, па дури и луцифер/сатаната функционира совршено, т.е. како што Господ и очекуваше.

       Сатаната игра една привремена улога во креацијата за да ни ја покаже целата слика и последици од БЕЗзаконието (Без Божјите Закони), за СВЕСНО да бидат ПОСАКАНИ Божјите Закони.


2. Крецијата не е "јабана", туку е во "Фаза на ДОВРШУВАЊЕ". Се си бара свое време.

       Ова времемтраење на "Фазата на Беззаконие од Адам", т.е. ПРИВРЕМЕНА почетна фаза на Креацијата, според Еврејскиот календар трае еве веќе едно 6.000 Години. И кај и да е, при крај ќе да е.
       Види: www.hebcal.com


3. "Казнува" е само како егото ги "доживува" работите. Јас се радувам на СВЕ што ми доаѓа од Господ, и дури кога ги "доживувам" некои ситуации како "тешки", ------- И кога Господ ќе ми ја покаже на крај поуката од тоа, сум ПРЕБЛАГОДАРЕН за Неговата ИНТЕРВЕНЦИЈА.

Може те молам да наведеш ПРИМЕРИ, што ти сметаш за "казна" ???

       Веројатно Егоистите, ќе го "доживеат" Божјиот план како "казна", бидејќи гледаат од себичен аспект.

       Оние кои навистина му се радуваат на Господ, му се РАДУВААТ на СЕКОЈА Негова ИНТЕРВЕНЦИЈА.




Исус им рече... 29 И така, не барајте што ќе јадете и што ќе пиете; и не се вознемирувајте со грижи!
30 Сето тоа го бараат народите на светот, а вашиот Татко знае дека тоа ви е потребно.
31 Туку барајте го Неговото Царство, а тоа ќе ви се придаде!

32 Не бој се мало стадо, зашто вашиот Татко благоволи да ви го даде Царството.
(Лука 12:29-32)


Поздрав,

Изменето од Niko777 - 21.Април.2010 во 09:34
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 18:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Neka se plasi od BOG onoj koj ne go znae.Inaku da odgovoram na prasanjata na messi , spored moeto glediste.1. Dali Bog e sovrshen?- Se razbira deka e sovrsen Semokniot BOG.2. Dali Negovata Kreacija e sovrshena?-Bese sovrsena na pocetokot, no za zal  sega e daleku od sovrsena(mislam na Planetata Zemja i za lugjeto i ziviot svet na nea)3. Dali Bog e sovrsheno milosrden?- Da, BOG e LJUBOV. ( 1 Jovanovo 4:8)



KINGDAVID, znam deka nikogash ne sme govorele podetalno za ovie raboti i sekogash sme gi kazhuvala onaka, kako shto sega gi velis i ti, no se slozhuvam so connected deka neshtata ne se onakvi kakvi shto postojano gi povtoruvame...

Da ne izlagam nadvor od temata, samo kje recham deka:

1. Ako Bog e Sovrshen, togash Toj nemozhe da napravi nesovrshena Kreacija.

2. Kreacijata mozhe da pojde "jabana" samo ako ne e kreirana sovrsheno, ako ja kreiral nekoj drug ili ako Bog ne e sovrshen.

3. Ako Bog e sovrsheno milosrden, togash nemozhe da kaznuva zatoa shto ne postoi nikakov grev koj mozhe da e pogolem od Bozhjeto sovrsheno i bezgranichno milosrdie.

Da ne ja rasipuvame ovaa tema, dokolku smetash deka treba povekje da se dikutira okolu ovie raboti, togash mozhesh da otvorish nova tema.









Vo red,  ti i connected imate malku porazlicno glediste za ovie raboti.

Jas, kako sto rece Evangelos zboruvam za Hristijanskiot BOG, ili, uste potocno kazano, za Bibliskiot BOG.

Verojatno znaete deka koga BOG zavrsi so sozdavanjeto vo 1 Mojseeva e zapisano deka, "vide BOG deka se bese dobro".

Znaci na pocetokot na kreacijata, vo vrska so nasata planeta se bese dobro, odnosno sovrseno, bez maana.

No na nas i na angelite,kako razumni bitija, BOG ne ne ogranicil da postapuvame programirani kako roboti, tuku kako razumni bitija so svest i razum pogolem od na zivotnite, ni dal slobodna volja kako da postapuvame.

BOG znae deka razumnite bitija nema da bidat srekni ako bidat poslusni kako roboti . Zatoa nam i na angelite ni go dal darot na slobodna volja.

BOG  postavil duhovni i fizicki zakoni za da ima red vo univerzumot i rekol sto ke bide kaznata za onie sto nema da se pridrzuvaat.

Na lugjeto im bilo zabraneto samo edno, da" ne  zemaat od drvoto na poznavanje na dobroto i zloto", a toa znaci da ne baraat samite da si postavuvaat merila  vo univerzumot za dobro i zlo  odnosno potpolna nezavisnost   od BOG, bidejki ne se kreirani taka.

Istata zabrana bila dadena i na angelite, od koj prv ja prekrsil Satana Gavolot, pa podocna svetot dojde na vakvo nivo kakvo sto e sega, za zal.

No kako sto rece Niko, toa nema da trae do beskonecnost. Blizu e denot koga lugjeto ke polozat smetka za nivnata zloupotreba na slobodnata volja.

Ne treba da zaboravime deka BOG e Ljubov, no kaj Nego se sovrseno izbalansirani osobinite Mok, Mudrost i Pravda. No sepak, dodeka za ovie drugi osobini se kazuva deka BOG ima Mokj, Mudrost, Pravda, za osobinata Ljubov se veli deka BOG E LJUBOV.


Mislam deka ovaa tema e dovolna za da gi opfati site nasi razmisluvanja i diskusii. Nema potreba od nova tema.







Изменето од KINGDAVID - 21.Април.2010 во 18:37
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 21:10
Ев и Кинг,може ли да напишете овде на темата (иако не темата за тоа), со какво право правите делба на Богови? Од каде сега христијански како титула на Бог? Зар Бог не е еден? Ваквиот пристап ме зачудува, тоа е исто како да се ставате на местото на самиот Бог за да давате вакви тврдења. Ако ви е до зафрканција, секоја ви чест. Ама која и да ви е целта да тврдите дека Бог во кој верувам нема врска со христијанството, тогаш сте во голема заблуда.
Немам намера повеќе да коментирам на темата и да докажувам како јас верувам во Исус или не, или пак да го дефинирам Бог, ова го напишав само да ви нагласам дека ако имате некоја добра намера, редно е да напишете малку повеќе за тоа. Во спротивно, делувате многу несериозно и арогантно.
Не ве разбирам што сакате да нагласите.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 21:49
Originally posted by connected connected напиша:

Ев и Кинг,може ли да напишете овде на темата (иако не темата за тоа), со какво право правите делба на Богови? Од каде сега христијански како титула на Бог? Зар Бог не е еден? Ваквиот пристап ме зачудува, тоа е исто како да се ставате на местото на самиот Бог за да давате вакви тврдења. Ако ви е до зафрканција, секоја ви чест. Ама која и да ви е целта да тврдите дека Бог во кој верувам нема врска со христијанството, тогаш сте во голема заблуда.
Немам намера повеќе да коментирам на темата и да докажувам како јас верувам во Исус или не, или пак да го дефинирам Бог, ова го напишав само да ви нагласам дека ако имате некоја добра намера, редно е да напишете малку повеќе за тоа. Во спротивно, делувате многу несериозно и арогантно.
Не ве разбирам што сакате да нагласите.



Sto se navredi tolku connected? Jas imam dobro mislenje za tebe.

Ne znam sto sakase da kaze Evangelos i kako go sfati toa, jas go sfativ deka toj sakase da kaze deka doktrinata na Biblijata e vo soglasnost so toa sto jas go kazav, deka, imeno, covekot vo momentalnata sostojba vo koja se naogja e daleku od sovrsenost. Pogledni okolu nas, nasekade e haos predizvikana od coveckata nesovrsenost.

Jas ne znam zosto se navredi , sekoj ima pravo vo sto saka da veruva, jas ne znam kako i sto veruvas, no veruvaj deka ne mi preci toa voopsto.

Verojatno znaes deka  Biblijata veli  ima mnogu bogovi i gospodinovci, no eden e Vistinskiot BOG, Otecot na nasiot Gospod Isus Hristos.

 

Moze da imame razlicni mislenja, no toa ne ne pravat arogantni ni tebe ni mene , neli ? Pozdrav ! мир


P.S. Samo vo hinduizmot postojat 330 milioni(!) bogovi .




Изменето од KINGDAVID - 21.Април.2010 во 22:14
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 22:01
connected, постојат повеќе богови, а Еден Вистински. Значи во право си кога велиш дека има еден вистински Бог, но постојат една плејада на лажни објави и описи за лажните богови. Затоа, кога се зборува за одреден бог, заради прецизност се кажува и за кој бог зборуваме, за да нема недоразбирања како што имаше меѓу тебе и KINGDAVID кој пишуваше конкретно за христијанскиот Бог.
Поздрав големо%20гушкање
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Април.2010 во 22:47
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

connected, постојат повеќе богови, а Еден Вистински. Значи во право си кога велиш дека има еден вистински Бог, но постојат една плејада на лажни објави и описи за лажните богови. Затоа, кога се зборува за одреден бог, заради прецизност се кажува и за кој бог зборуваме, за да нема недоразбирања како што имаше меѓу тебе и KINGDAVID кој пишуваше конкретно за христијанскиот Бог.
Поздрав големо%20гушкање


ај, ај не се вади сега, многу убаво го „преврти“ мојот пост како јас да пишував за некој друг Бог, штом веќе го потенцира „христијански“.

знам дека тоа што го напишав е така како што јас знам. и нема потреба да дообјаснувам, си стои напишаното.
ако мислиш дека има нешто дискутабилно, те молам изјасни се до крај. најмногу се провоцирам за вакви работи, искрено
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,484 секунди.