IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов и страв?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов и страв?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Љубов и страв?
    Испратена: 18.Април.2010 во 11:22


Можеш ли “она нешто“ од што се плашиш, вистински да го љубиш?

Не, браќа, сестри, пријатели ... несакам да кажам дека стравот е нешто потполно лошо, туку прашањето е многу повеќа дали човекот истовремено може да се плаши и вистински да Го Љуби БОГА?

Што вели БОЖЈОТО Живо Евангелие - Христос - и Неговите очевидци, од кое и за кое прекрасно сведочат Светите Евангелиски Списи?



Шалом!




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 12:55
Ne moze, vistinskata ljubov vo sebe nema strav - koga bi imala strav vo sebe toa ne bi bila cista ljubov .... a ako ljubovta ne e cista togash ne e vistinska....
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 13:51
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne moze, vistinskata ljubov vo sebe nema strav - koga bi imala strav vo sebe toa ne bi bila cista ljubov .... a ako ljubovta ne e cista togash ne e vistinska....




Дозволими го следново прашање: Дали вистински го љубиш својот син и ако да, дали баш поради тоа што го љубиш не си ли спремен и да го дисциплинираш ?

Кога велам “дисциплинираш“ тогаш тоа немора да се свати само со активни мерки туку и со пасивни. Еве еден пример. На детето му викаш: не го истурај жешкото млеко врзсебе зошто страшно ќе се изгориш и унакажиш. Детето нема страхопочит одтебе, несака да те послуша и ти го ОСТАВАШ да се изгори. Детето е тешко изгорено и страшно унакажано, а кога пораснува тебе те обвинува за начинот на воспитанието.


Дали - од Љубов - нее некогаш подобро да му се направи баш страв на сопственото чедо, како самото не би се унакажало или дури уништило?



Поздрав




Ете, јас денес ти предложив живот и добро, смрт и зло.

Ако ги слушаш заповедите на Господа, твојот Бог, што денес ти ги давам, - да Го сакаш Господа, твојот Бог, да одиш по сите патишта Негови и да ги извршуваш заповедите и законите Негови, - тогаш ќе живееш и ќе се намножиш, и Господ, твојот Бог, ќе те благослови во земјата, во која одиш, за да ја наследиш; ако, пак, се одврати срцето твое, и не послушаш, и се заблудиш, па почнеш да им се клањаш на други богови и да им служиш, тогаш, ви јавувам денес, дека ќе загинете и нема долго да останете на земјата, која Господ Бог ти ја дава





Изменето од spiros - 18.Април.2010 во 13:58
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 13:52
Стравот се појавува кога има недостаток на знаење.
Да љубиш нешто без да имаш знаење за него е неоправдано , неприродно , и бизарно.

Blind Faith...
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 14:04
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne moze, vistinskata ljubov vo sebe nema strav - koga bi imala strav vo sebe toa ne bi bila cista ljubov .... a ako ljubovta ne e cista togash ne e vistinska....




Дозволими го следново прашање: Дали вистински го љубиш својот син и ако да, дали баш поради тоа што го љубиш не си ли спремен и да го дисциплинираш ?

Кога велам “дисциплинираш“ тогаш тоа немора да се свати само со активни мерки туку и со пасивни. Еве еден пример. На детето му викаш: не го истурај жешкото млеко врзсебе зошто страшно ќе се изгориш и унакажиш. Детето нема страхопочит одтебе, несака да те послуша и ти го ОСТАВАШ да се изгори. Детео е тешко изгорено и страшно унакажано, а кога пораснува тебе те обвинува за начинот на воспитанието.


Дали - од Љубов - нее некогаш подобро да му се направи баш страв на сопственото чедо како не би се унакажало или дури уништило?







Ovaa nema vrska so ljubovta koja jas ja cuvstvuvam kon deteto ... Inaku deteto kako covecko bitie ima vrodeni stravovi koi jas preku vospitanie se trudam da mu gi objasnam - Ce se izgoris - ce te boli mnogu - na deteto ce mu bide strav da ne se izgori bidejci vo sebe nosi strav od bolka a ne strav od mojata ljubov. Znaci moeto sopstveno cedo ima vrodeni stravovi koi se vo negovata priroda i kako takvi nemaat nikakva vrska so mojata ljubov kon nego. A jas toa ucenje sto mu go davam ne go pravam od strav tuku od LJUBOV...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
melhisedek Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 225
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај melhisedek Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 16:06
brate spirose ce bidam kratok.
prasajneto besse dali nekoj moze da se plasi i vistinski da go ljubi boga pa-
da
jas go ljubam boga no vo isto vreme mojot strav e da ne mu zgresam poradi mojata nesovrsenost i mojot grev.
znaci mozno e da ljubis i da se plasis.
----------osana--------
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 16:55
Ljubov i strav nikogash ne mozhat da odat zaedno.


Mozhe sakanje i strav da odat, no Ljubov nikogash.


Zatoa Rabija im rekla na svoite soselani deka saka da go zapali Rajot i da go izgasne pekolot. Oti chistata Ljubov kon Boga ne e motivirana, ne sodrzhi i ne podrazbira nikakov strav od kazna ili motivacija od nagrada, a Bog ne sodrzhi nishto drugo osven Ljubov.


Zatoa Mitropolitot Strumichki g.Naum veli:

" Љубовта е единствената причина на подвигот на градење на синовски однос со Бог. Децата Божји го бараат Него, својот небесен Отец, и ништо друго. Добивањето на некои од даровите Божји, без оглед дали небесни или земни, го оставаат на Неговата света промисла за нивно спасение; и толку. Ставот на децата Божји кон својот небесен Отец е став на благодарност, на давање и на себепринесување, без притоа да очекуваат нешто за возврат. Тие, барајќи Го само Него, уште во овој живот ја живеат тајната на она: се Мое е твое...



Stravot e karakteristika na edno od najniskite nivoa na svesta, dodeka Ljubovta e edna od najvisokite. Onoj shto zhivee vo strav i neguva strav ne mozhe nikogash vo potpolnost da ja osoznae vistinskata Ljubov. Ushte povekje, onoj koj samiot se tera da zhivee vo takva sostojba dobrovolno se ogranichuva vo svoeto produhovuvanje.


Samo Ljubovta e vistina, s'e drugo e iluzija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 18:38
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

brate spirose ce bidam kratok.
prasajneto besse dali nekoj moze da se plasi i vistinski da go ljubi boga pa-
da
jas go ljubam boga no vo isto vreme mojot strav e da ne mu zgresam poradi mojata nesovrsenost i mojot grev.
znaci mozno e da ljubis i da se plasis.


совршен си...
совршен си бидејќи го чиниш универзумот совршен...
како парче сложувалка , ако не е совршено парчето , не е ни сложувалката ... и секој обид да го смениш парчето , ќе ја дисторзира сложувалката , и евентуално сложувалката ќе го потисне парчето се подалеку од себе , се подалеку од сликата која сложувалката ја претставува...да
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Април.2010 во 22:06
Спирос,

добра ти е темава.
Еве едно филмче 10мин "Дали Господ ги сака сите ?" со МАКЕДОНСКИ превод. За инспирација во темата.


http://www.youtube.com/watch?v=5jsAlcbHD2c

Поздрав,

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 17:45

Шалом Нико777!

Како ти се бендисуваат следниве зборови кои ГОСПОД лично му ги вдахна на Св.Ап. Павле?





Да зборувам на сите човечки јазици, па дури и на ангелски, штом љубов немам, ќе бидам бакар, што ѕвони, или кимвал, што ѕвечи.

Да имам пророчки дар и да ги знам сите тајни, да го имам сето знаење, а и така силна вера, што и планини да преместувам, - ако љубов немам, ништо не сум.

И да го раздадам целиот свој имот, да го предадам телото да ми изгори, штом љубов немам, ништо не ми користи.

Љубовта е великодушна, полна со добрина, љубовта не завидува, љубовта не се превознесува, не е горделива,не е непристојна, не бара свое, не се срди, не памти зло,не се радува на неправда, туку се радува на вистина, се покрива, во се верува, на се се надева, се поднесува.








Изменето од spiros - 19.Април.2010 во 17:47
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 18:15
(Мојата мотивација за оваа порака се наоѓа на крајот на пораката, пред цитатот.)


Шалом Спирос,
Фала за убавите стихови, ти знаеш дека се што е од Живиот Збор на Господ Исус Христос ми се бендисува, и не го порекнувам.

Еден предлог, оваа тема би можела да се подели во 7 точки на "дневен ред", и да се обработи без брзање, "викање" и сл. и да се оди по ред, со заклучок на секоја точка:
(јас нема да можам многу да пишувам, но сите мислења се добредојдени)

(1) Да се дефинира што е љубов, а што е страв ?
(2) Дали бебињата, децата и луѓето се раѓаат со знаење за сите опасности ? или е потребна поука и предупредување ? дали учиме или све си знаеме ?
(3) Дали воопшто постојат опасности од кои треба да бидеме претпазливи ? и некои релевантни примери ?
(4) Дали се луѓето на оваа планета без страв и храбри колку што се прават, или стравот е сеопшта социјална појава, и секојдневна сеприсутна мотивација ?
(5) Дали треба да ги игнорираме или послушаме предупредувањата ? за себе или за блиските ?
(6) Кого треба да го послушаме, т.е. како да препознаеме ВИСТИНСКА Љубов ?
(7) Заклучок:…


За (1) јас веќе го кажав моето во "Дали постои Бог" форумот пред некој ден, и долу во цитатот.


За (2) ….

Здраво Темплариус,

Сакам да ми го објасниш постењето на Доказ бр. (2)
ДОКАЗ бр. 2: http://www.babysecurity.co.uk/

Дури тогаш ќе се повлечам од ставот:
СТАВ бр. 2: И на бебињата, (и на возрасните), и на СЕКОГО МУ Е ПОТРЕБНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ и ПОУКА. Бидејќи НИКОЈ НЕ се раѓа учен.

Или можеби ти се сложуваш со овој Став бр. 2 ???? па да продолжиме на точка (3)



(те молам ПРВО концентрирај се да ми го објасниш Доказ бр. 2 т.е. Зошто ни се потребни бебешки сигурносни производи ???, ако децата имаат "вродени стравови" како што ти тврдиш.)


-------------------------------------------------
Во меѓувреме, еве го МОЈОТ КОМЕНТАР:

Ниту едно дете нема "вродени" стравови, ниту "вродена претпазливост", туку сите деца УЧАТ да бидат претпазливи. Дај му на едно дете оган да види ПРВ ПАТ во животот И ОСТАВИ ГО НАСАМО, ќе видиш како ОДМА ќе пушти рака да пипне.

НЕМА, и НЕ ПОСТОЈАТ деца што се раѓаат со "вродени стравови и претпазливост", ---> и затоа постои цела една ИНДУСТРИЈА што продава "сигурносни" производи за бебиња. Имаш видено такви производи ???


Во војската ЗОШТО има "одделени за бомби" и "одделение за радиоактивност" и слични за специјални намена, ако наводно "сите све си знаеме однапред" ???

Дури и како возрасен, ако видам некој предмет што не сум го видел порано ќе го пипнам, а тоа можеби било радиоактивно или отровно или бомба, итн….. Ама КОЈ ЗНАЕ АКО НЕ МУ КАЖАТ ???


И на бебињата, и на луѓето, ИМ Е ПОТРЕБНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ и ПОУКА.

За ова има ДОКАЗИ во секојдневниот живот што не` опкружуваат.


Те МОЛАМ принеси ДОКАЗИ за твоите тврдења што ќе ги направиш !!!!
-------------------------------------------------


-------------------------------------------------
Господ знае дека се луѓето како деца, и дека МНОГУ МАЛКУ ЗНАЕМЕ од Вистината. Затоа ГОСПОД НЕ` ПРЕДУПРЕДИ во својата Љубов преку Библијата за ситуацијата во која се наоѓаме.

(Тој често вели "кој има уши нека слуша", па веројатно и нема намера општо сите да ги предупреди туку САМО оние ОДРЕДЕНИ "кои се спремни да СЛУШААТ".)


Но МАЛКУМИНА ги земаат сериозно Божјите предупредувања, бидејќи:
(а)- некои свесно веруваат и навиваат дека мрачните сили се посилни од Господ Бог од Библијата Исус Христос;
(б)- некои се свесно самозаљубени и "мислат" дека се многу паметни;

(в)- некои биваат добро излажани од мрачните сили, и заслепени од лагите не ги земаат сериозно предупредувањата на Господ; (со овие СОЧУСТВУВАМ, и за ваквите пишувам)


само заради оние под (в) сум мотивиран да пишувам. За другите Господ нека им е на помош, (ако Нему воопшто и Му е грижа за тие таквите ?).




Срдечен поздрав,




Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Еден коментар, на исечок од Анакин
(без целосно да ги читам пораките)

анакин (15.Апр 15:17)>> zosto???????. ne mu bilo gajle za tie narodi????


Мене ми е догма (додека не видам докази) да се очекува дека Господ од Библијата, е обврзан *сите* *безусловно* да ги сака. Од мојот човечки грешнички мозок, некој што тоа го прави би го крстил "не премногу интелегентен", ама знам дека Божјите мисли се над моите мисли (Исаија 55:8-9) па можеби грешам.


Често се очекува дека Господ е должен **сите** да ги "сака" (што и да е човечката дефиниција на тоа "сака") или "да биде загрижен за сите", и сл. Каде во Библијата има референца дека Господ ги сака *сите* и притоа *безусловно*? (најискраено замолувам да ми посочите).

Моето грешничко размилување е базирано на следниве 2 стиха:

Исус им рече... 13 Никој нема поголема љубов од оваа: да го положи сопствениот живот за своите пријатели. 14 Вие сте Ми пријатели - ако го вршите она, што Јас го заповедам. (Јован 15:13-14)


И кога Исус ја дава оваа Негова Божја дефиниција за "Љубов"="давање на животот", Тој ја ограничува љубовта на Своите *пријатели*, а одма потоа и дефинира што подразбира под "Свои пријатели"="покорност на заповедите".

Тоа што е убаво во дефиницијата, е што СЕКОЈ МОЖЕ СВЕСНО со СВОЈАТА СЛОБОДНА ВОЛЈА ДА СЕ ОДЛУЧИ ДА МУ БИДЕ ПРИЈАТЕЛ НА ИСУС, а предусловот и дефиницијата се даден во стиховите погоре.


Ова дефиниција, мене (грешникот) ми кажува дека Исус има потполно право да ги мрази, или биде рамнодушен, спрема своите непријатели, но сепак да има Љубов. (според дефинициите од погоре)


Значи Исус може да ги мрази, или биде рамнодушен, (или било кое друго чувство), спрема своите "непријатели" (според дефиницијата од погоре), а сепак да биде прогласен за "Бог на Љубовта" поради својата несебична жртва за своите *пријатели*(според дефиницијата од погоре).


Но, истовремено, се додека некој се декларира непријател на Исус (според дефиницијата од погоре) Исус нема никакви обврски спрема него.

Така барем мене ми изгледа на мојот грешнички мозок. Сум благодарен за Библиски базирани коментари.


Поздрав,


Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 19:30
Originally posted by melhisedek melhisedek напиша:

brate spirose ce bidam kratok.
prasajneto besse dali nekoj moze da se plasi i vistinski da go ljubi boga
pa-da, jas go ljubam boga no vo isto vreme mojot strav e da ne mu zgresam poradi mojata nesovrsenost i mojot grev.
znaci mozno e da ljubis i da se plasis.



Прекрасна е твојата искреност, брате!

Значи всушност твојата несовршеност и грев е таа што ти прави страв ...

Одсрце посакувам за сите нас, ЕДИНСВЕНИОТ СОВРШЕН да ги преобрази сите души во вистинско совршени!

АМИН





Originally posted by Џо Џо напиша:


совршен си...совршен си бидејќи го чиниш универзумот совршен...како парче сложувалка , ако не е совршено парчето , не е ни сложувалката ... и секој обид да го смениш парчето , ќе ја дисторзира сложувалката , и евентуално сложувалката ќе го потисне парчето се подалеку од себе , се подалеку од сликата која сложувалката ја претставува...да




Пријателе драги, дали според тебе се' и сешто е совршено?     





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 20:09
Originally posted by spiros spiros напиша:




Пријателе драги, дали според тебе се' и сешто е совршено?     





Ако гледаме на тој начин , никогаш немало да постои напредок...во билоштоизненадување

Јас , Совршен , во своето постоење.
И со своето постоење , на совршен начин , го правам светот се посовршен.голема%20насмевка

Затоа гледате...совршеноста е релативна...среќа
Ќе надополнам кога ќе влезам подобро во етерот...


Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Април.2010 во 22:24
Temata e "Ljubov i strav?", so poenta - dali mozhe vistisnki da se Ljubi ako se plashi?

melhisedek veli - mozhe, pojduvajki od veruvanjeto deka toj se plashi od eventualnite posledici po nego kako Bozhja reakcija poradi sopstvenata nesovrshenost.

Ochigledno spiros go podrzhuva takvoto rezoniranje i istovremeno mu postavuva prashanje na Џо :

Originally posted by spiros spiros напиша:


Пријателе драги, дали според тебе се' и сешто е совршено?


Vakvite veruvanja i komentari impliciraat nekolku fundamentalni prashanja:

Dali Bog e sovrshen?
Dali Negovata Kreacija e sovrshena?
Dali Bog e sovrsheno milosrden?







Изменето од Messenger - 20.Април.2010 во 22:45
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.