IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 17>
Автор
Порака
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 17:04
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Abe Maran Ata da ne ti e toa tvoe korisnicko ima "Maran Ata izvadok od nekoe hu baba hu?Jas si nosam edno ubavo hristijansko ime i se gordeam na kumot sto me krstil taka.Kazi mi dali imas krstelno.Ne veruvam ako si roden vo ednoumieto.Sto si go kries imeto mozebi e kriv kumot.
Maka ti e sto ne mozes da doznaes so koj komunicirala pocituvanata baba i kako .E taa razlika e kako mravkata i majmunot.Ja prasuva ednata mravka drugata na koj nacin komunicirat majmunite a drugata i rekla so pomos na gavolot.Vadi naravoucenie.
Ne znaes sto znaci zborot Maran Ataзбунетост Nemoj taka da zboruvas ako ne znaes. Pozdrav!

Stvarno neznam pa se izvinuvam ako gresam Hristijanski e da se oprasta .Celta ne mi bese zlonamerno .Meneme malce iritira konspiracijata,so sifri nepoznati zborovi tugi sliki.Zosto da ne se znae koj si i od kade si. mozebi ucitelot ke ti dade losa otcena od povedenie,So pogolema i pobliska komunikacija moza da se steknuvaat mnogu dobri prijatelstva.
Vaka forumite mi licat na "Ladna vojna".
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 17:13

Maran Ata znaci " Dojdi Gospodi" na aramejski jazik i se naogja vo Biblijata kako takov.

Ok e, sekoj od nas ovde  naucuva nesto eden od drug neli? Pozdrav!
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 17:16
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Maran Ata znaci " Dojdi Gospodi" na aramejski jazik i se naogja vo Biblijata kako takov.Ok e, sekoj od nas ovde  naucuva nesto eden od drug neli? Pozdrav!

Blagodaram pozdrav
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 17:35
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Maran Ata znaci " Dojdi Gospodi" na aramejski jazik i se naogja vo Biblijata kako takov.Ok e, sekoj od nas ovde  naucuva nesto eden od drug neli? Pozdrav!

Blagodaram pozdrav



Nema na sto.

Inaku, interesno e sto nekoj imal kontakt so takva isklucitelna zena kako sto e baba Vangja, koja bese fenomen, taka da pisuvaj sto znaes za nea, interesno e.

Jas veruvam deka taa bila dobra zena, no za toa  od kade gi dobivala informaciite sum malku skepticen. Zatoa te molam iznesuvaj ovde informacii da se informirame .
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 19:03
За жал од досега прочитаново испаѓа дека баба Ванѓа навистина не била во комуникација со чистите божествени сили кои вистински помагаат.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Sto baras mori orospijo kaj mene dali znaes kolku pati imas abortirano kako moma da stanes da si odis? ...

...Moeto mislenje e ne e vazno koj ja komanduval ,toj sto ja komanduval ja komanduval da pravi dobri humanitarni dela na narodot.Sporeduvajte dobro i zlo.

Ајде да споредиме добро и зло!

Од една страна баба Ванѓа и се обраќа на жената која дошла со мака(која на некој начин самата млада жена си ја предизвикала, ако е тоа точно дека абортирала и сл.) со зборовите: „Што бараш мори ороспијо кај мене?„

Ајде да видиме од друга страна како се однесувал Исус Христос, спасителот на сите души и луѓе, додека бил на планетава со к*рварите но и прељубниците:

Во Новиот Завет од Библијата, во Евангелието според Јован глава 8, стихови 3-11 раскажан е следниов настан:

3 Тогаш книжниците и фарисеите доведоа една жена, фатена во прељуба, откако ја поставија насредина,
4 Му рекоа: „Учителе, женава е фатена во самото дело на прељуба.
5 А Мојсеј ни нареди во Законот да ги убиваме со камења таквите; а Ти што велиш?”
6 Тоа го рекоа за да Го искушаат, за да имаат за што да Го обвинат. А Исус се наведна и пишуваше со прстот по земјата.
7 Но бидејќи и натаму Го прашуваа, се исправи и им рече: „Кој е од вас безгрешен, нека прв фрли камен врз неа!”
8 И пак се наведна и пишуваше по земјата.
9 А тие, кога го чуја тоа, бидејќи совеста ги убеди, излегуваа еден по еден, почнувајќи од најстарите до последните. И Исус остана Сам со жената, која стоеше насреде.
10 Исус се исправи и и рече: „Жено, каде се? Ниеден ли не те осуди?”
11 Таа одговори: „Ниеден, Господи.” Исус рече: „Ни Јас не те осудувам, оди си и отсега не греши веќе.”


Значи тој и помогнал на особа во неволја иако била ороспија - а потоа ја посоветувал да не греши повеќе.
Самите споредете, Исусовата постапка од една страна, со таа на видовитата старица од Бугарија од друг астрана.

А во Евангелие според Матеј глава 7, стих 1 и 2 Исус предупредува: „Не судете, за да не бидете судени! Зашто со каков суд судите, со таков ќе ви се суди; и со каква мерка мерите, со таква ќе ви се мери.”



Изменето од Majkl - 19.Април.2010 во 19:05
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 19:03
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Maran Ata znaci " Dojdi Gospodi" na aramejski jazik i se naogja vo Biblijata kako takov.Ok e, sekoj od nas ovde  naucuva nesto eden od drug neli? Pozdrav!

Blagodaram pozdrav
Nema na sto. Inaku, interesno e sto nekoj imal kontakt so takva isklucitelna zena kako sto e baba Vangja, koja bese fenomen, taka da pisuvaj sto znaes za nea, interesno e.Jas veruvam deka taa bila dobra zena, no za toa  od kade gi dobivala informaciite sum malku skepticen. Zatoa te molam iznesuvaj ovde informacii da se informirame .

Sekako nemam namera da pravam nekakvi EPP za pocituvanata.Za mene taa e licnost so istorisko znacenje pogolema i od Aleksandar veliki.Koga gi sporeduvam mhogu pocituvanata majka tereza i pocituvanata baba Vanga razlikata e nesporedliva. Ednata e nominirana za svetica(sto nemam nisto protiv) a drugata za vesterka ili demon.
Kakva ironija.Makedoncite ne si gi znaeme istoriskite vrednosti i sami si ja unistuvaat istorijata.Nepravedno e anatemisana bes dokazi.Interes e na antimakedonskite sili sto poveke slucajot da se zataskuva i omalovazyva.
Apeliram barajte gi arhivite na mnogu stranski pisani i elektronski mediumi.Na site golemi drzavi nis site meridijani.Barem jas kolku se sekavam site izvestai komentari bese vo superlativi.I jas vo toa vreme ocekuvav istata da si go zazeme mestoto vo istorijata.Vo anatemisuvanjeto mislam najgolema uloga imaat MPC i drugite komsiski crkvi.Rabotata na babata pretstavuvase kosmar za spomenatite crkvi bidejki ke si go izgubea rejtingot i biznisot.Ke nastapese politicka vojna na toa dali e tatarka ,juznosrbijanka ili Makedonka.Da potsetam kakov benefit imase i ima Romanija od procueniot "Drakula" koj vo nisto ne moze da se sporeduva so baba Vanga.
Sega koga se otvori temata pocna da mi se razmotuva filmot.roden sum vaspituvan skoluvan vo ednoumieto.Vo obrazovniot sistem toa bese tabu tema.ne negiram deka bev zakoraveno vospituvan vo materijalistickata ideologija .Duhovnosta bese tabu tema.Kako dete so drugarite vo osnovnite oddelenija od skoluvanjeta jadevme neviden kotek so pracki i kutii za molivi samo zatoa sto nekoj kodos ne videl deka sme bile na crkva.
Toa moe materijalisticka ideoloska zakoravenost traese se dodeka ne se sretnav so togas Lela Vanga.Dusata mi se otvori verbata vo boga dostigna nevideni razmeri.Moite deca se krsteni vo crkva.Posle tolku vreme Jas i mojata familija sme primer na sozivot Site poroci sto gi nabrojav pogore se strani za csloto moe semejstvo.Dobro znam sto e dobro sto e loso .Losite luge gi ednostavno izbegavam.Razmisluvam se cudam sto babata pravese i mi napravi za da bide nepravedno anatemisena.Takvi raboti se slucuvale samo vo vremeto na inkvizicijata.Neka kazat po koj simtom i dadoa klerot na babata dijagnoza "demon".
Megutoa vo hristijanstvoto i krivokletstvoto (neosnovano) ili nedokazano presuduvanje e grev
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 19:42
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Koga gi sporeduvam mhogu pocituvanata majka tereza i pocituvanata baba Vanga razlikata e nesporedliva. Ednata e nominirana za svetica(sto nemam nisto protiv)
Кога би знаел што Мајка Тереза навистина правела и која и била животната филозофија не верувам дека би сме се изразуавале за нејзе како „многу почитувана„, а уште помалце дека е светица.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Kako dete so drugarite vo osnovnite oddelenija od skoluvanjeta jadevme neviden kotek so pracki i kutii za molivi samo zatoa sto nekoj kodos ne videl deka sme bile na crkva.
Дедо ми го доживеал истото, ама затоа што бегале од богослужбата во времето на Кралевина Југославија. Значи ни црковните воспитувачи не биле ништо подобри.

И едното и другото е нехристијанско однесување. Исус Христос никого не влечел за уво да ги слуша неговите проповеди.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Moite deca se krsteni vo crkva.
Немам намера да ви се мешам во семејните работи, но кога станува збор за крштевање, секој треба за тоа да даде доброволна согласност откако ќе се запознае со Христовото учење. Незнам како било во вашиот случај, дали децата си ги прашал сакаат ли тие да бидат крстени и каде?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Neka kazat po koj simtom i dadoa klerot na babata dijagnoza "demon".
Честопати клерот е и полош.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Megutoa vo hristijanstvoto i krivokletstvoto (neosnovano) ili nedokazano presuduvanje e grev
Во христијанството дури и докажаното пресудување е грев! Исус рече: „Не судете!...„. - како што наведов во претходниот пост.

Изменето од Majkl - 19.Април.2010 во 19:42
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 20:15
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

За жал од досега прочитаново испаѓа дека баба Ванѓа навистина не била во комуникација со чистите божествени сили кои вистински помагаат.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Sto baras mori orospijo kaj mene dali znaes kolku pati imas abortirano kako moma da stanes da si odis? ...

...Moeto mislenje e ne e vazno koj ja komanduval ,toj sto ja komanduval ja komanduval da pravi dobri humanitarni dela na narodot.Sporeduvajte dobro i zlo.

Ајде да споредиме добро и зло!

Од една страна баба Ванѓа и се обраќа на жената која дошла со мака(која на некој начин самата млада жена си ја предизвикала, ако е тоа точно дека абортирала и сл.) со зборовите: „Што бараш мори ороспијо кај мене?„

Ајде да видиме од друга страна како се однесувал Исус Христос, спасителот на сите души и луѓе, додека бил на планетава со к*рварите но и прељубниците:

Во Новиот Завет од Библијата, во Евангелието според Јован глава 8, стихови 3-11 раскажан е следниов настан:

3 Тогаш книжниците и фарисеите доведоа една жена, фатена во прељуба, откако ја поставија насредина,
4 Му рекоа: „Учителе, женава е фатена во самото дело на прељуба.
5 А Мојсеј ни нареди во Законот да ги убиваме со камења таквите; а Ти што велиш?”
6 Тоа го рекоа за да Го искушаат, за да имаат за што да Го обвинат. А Исус се наведна и пишуваше со прстот по земјата.
7 Но бидејќи и натаму Го прашуваа, се исправи и им рече: „Кој е од вас безгрешен, нека прв фрли камен врз неа!”
8 И пак се наведна и пишуваше по земјата.
9 А тие, кога го чуја тоа, бидејќи совеста ги убеди, излегуваа еден по еден, почнувајќи од најстарите до последните. И Исус остана Сам со жената, која стоеше насреде.
10 Исус се исправи и и рече: „Жено, каде се? Ниеден ли не те осуди?”
11 Таа одговори: „Ниеден, Господи.” Исус рече: „Ни Јас не те осудувам, оди си и отсега не греши веќе.”


Значи тој и помогнал на особа во неволја иако била ороспија - а потоа ја посоветувал да не греши повеќе.
Самите споредете, Исусовата постапка од една страна, со таа на видовитата старица од Бугарија од друг астрана.

А во Евангелие според Матеј глава 7, стих 1 и 2 Исус предупредува: „Не судете, за да не бидете судени! Зашто со каков суд судите, со таков ќе ви се суди; и со каква мерка мерите, со таква ќе ви се мери.”




Majkl, apsolutno te razbiram shto sakash da kazhesh... no mislam deka prestrogo sudish. Nikoj ne mozhe da se sporedi so Isus, nitu negovite apostoli koi tri godini odea so nego, a da ne zboruvame za baba Vangja.

Ne ja branam babata, iako mozhebi nekomu taka bi mu izgledalo, no ne sakam nitu da ja obezvrednuvam sporeduvajkji ja so najvrvnata bozhenstvenost, bidejki toa ne e vo red. Takva sporedba ne bi napravil nitu so Pavle, Petar i Jovan.

Kolku i da sme pochesteni do Svetiot Duh, sepak ne sme sovrsheni i sekoj se odnesuva vo ramkite na svoite chovechki limiti. Taka e i so baba Vangja.








Изменето од Messenger - 19.Април.2010 во 20:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 20:22
Replika za majkl.
Vo hristijanstvoto diri idokazanoto presuduvanje e grev.
Neznam no mnogu mi e nejasna mislata
Ako presuduvanjeto koe go vrsi sudijata so porotnicite e grev,togas ne ke ima sudii porotnici jalavi dokazni postapki i eden neviden haos.Posilniot ke go ubie poslabiot pa nema koj da mu sudi i presudi togas neka mu mislat poslabite i toa se do beskraj.Togas bi vladeel haosot anarhija bezredie i ne mu se gleda krajot.Toa vo realnosta malku morgen .Toa bi bilo vo vreme koga bi isceznalo zloto i bi vladeelo dobroto.I jas sum pristalica za takvo opstestvo.Ne bi imalo potreba od sudstvo i se okolu pravdata,bes policija,vojska,zatvorsko popravni ustanovi i tn.Ubava idila.Nesumnjivo toa e ideologija i zelba na sekoj Hristijanin.Samo koj i kako ke se unisti zloto???,koga gledame deka kako tece vremeto zloto se siri.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 20:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Kolku i da sme pochesteni do Svetiot Duh, sepak ne sme sovrsheni i sekoj se odnesuva vo ramkite na svoite chovechki limiti. Taka e i so baba Vangja.
Никој не е совшрен, но кога станува збор за такви работи(помагање на луѓе преку видовитост) при што видовитиот тврди дека има контакт со ангели и сл. тогаш тој умее и да ги одбира зборовите - не затоа што самиот посебе таквиот збор „ороспијо„ не е убав, туку затоа што тој може да направи многу штета. Невидливите битија што и помагаат доколку би биле божествени, правилно би ја упатиле видовитата особа што да каже и како да постапи. Тоа не може да биде со презир и отфрлање. Можеби би дале конструктивна критика, на пр. дека треба да си го постави прашањето зошто не можела да има деца? каква била претходно? и објаснување што е тоа што треба да го промени за да добие исцелување или промена на животната ситуација(доколку е тоа сеуште можно).
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 20:48
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

The Church of St Petka was constructed at a site chosen by Baba Vanga in 1992 and has since then become a place of worship for many people and a renowned tourist attraction. The icons were created by the noted artist Svetlin Rusev and were not generally approved by the Holy Synod of the Bulgarian Orthodox Church for being too realistic and not conforming to the canons. The house of Vanga can be seen nearby and a new monastery is being built.

Ikonite ne se odobreni od svetiot sinod na bugarskata pravoslavna crkva poradi toa sto se premnogu realisticni ... e sega ovaa stvarno ne mi e jasno, pa zarem ne treba da se realisticni ????


Vnimavajte dobro, Bugarska PRAVOSLAVNA crkva treba da dade AMIN.
Prati ja dobro logikat "PRAVOSLAVNA" postavuvate li si go prasanjeto zosto ne e Bugarska HRISTIJANSKA crkva.Ili
Makedonska HRISTIJANSKA crkva.Tuka e sustinata na mnogu temi i dilemi.Eve jas kako hristijanin baram da se zaclenam vo crkva isklucivo hristijanska ne bugarska,makedonska,ruska,srpska i odozgora pravoslavna vo cest na nekoj si "pravoslav,ili nekoj si ortodoks.
Dali vi e jasno kolkava e omrazijata pomegu tie pravoslavni crkvi?ne sakat ocite da si gi vidat a kamoli drugo.Problemot e uste pogolem nego sto se misli.Politikata e dlaboko vmesana .Postojniot a i minatite verski klerovi dlaboko odat raka pod raka so politicarite(mozebi vo nekoi vreminja so pogolema mok)Ako Baba Vanga e rodena vo Strumica barem po mesto na raganje e MAKEDONKA.Na razumen covek se ke mu stane jasno bes elaboracija.Dali nema da navlece BPC pogolem grev i gnev pred boga ako prevzeme nekakvi aktivnost,bidejki treba se da bide bugarsko(tatarsko).



Abe ovdeka vishe ne moze da se diskutira sekoe zborce se meri so mikromilimetri.
Pa vo onaa na engleski sto pisuva pisuva PRAVOSLAVNA crva.
Tebe ti smeta sto pisuva PRAVOSLAVNA i sto PRAVOSLAVNA e merodavna. Pa koga eden den tvojata koja ne ja kazuvas i ja cuvas kako zmija nozete ce bide merodavna togash taa neka odlucuva kako i da se vika a do togash ce bide PRAVOSLAVNA crkva koja ce odlucuva.

I zarem e zabraneto na ovoj forum da se spomenuva PRAVOSLAVNA. Pa i baba Vanga bila PRAVOSLAVNA Hristijanka...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 20:50
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Христијанин не би го рекол ова што ти го велиш. Каноните се творба на светителите. Доколку светителите биле обични луѓе како тебе и мене, што мајка барала твојата баба да гради црква посветена на св. Петка и да црта „фрески“ (немам збор како да ги наречам, затоа што не само што немаат никаква врска со фреските, туку и страшно изгледаат) на светители по истата (мада тешко дека некој знае кој е претставен на тие „фрески“)?


Kade e kazano deka kanonite se tvrobi na svetitelite ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 20:53
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Posilniot ke go ubie poslabiot pa nema koj da mu sudi i presudi togas neka mu mislat poslabite i toa se do beskraj.
Случајности нема. Посилниот нема да има можност да го убие послабиот доколку тој не даде или некогаш не дал реален повод за тоа. Вака кажано звучи навидум бесмислено, меѓутоа за да можеш да го разбереш тоа требаш да го вклучиш и причинско-последичниот духовен закон за кој предупреди меѓу другите и Исус: „Што човек сее, тоа тој и ќе жнее!„ а во обѕир треба да се земе и реинкарнацијата. Имено, сегашната послаба жртва можеби била некогаш појакиот сторител(ова е упростено објаснето, во реалноста работите можат да бидат далеку покомплицирани околу тоа кој кога како прв почнал).
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Nesumnjivo toa e ideologija i zelba na sekoj Hristijanin.Samo koj i kako ke se unisti zloto???
Токму тоа е проблемот. Се останува на желбата... Исус наспроти тоа повикуваше: „Следете ме!„ Значи потребно е практикување на Христовото учење, следење на Божјите Заповеди(а тоа не е така лесно како што навидум изгледа).
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

koga gledame deka kako tece vremeto zloto se siri.
Но факт е дека гледаме и низ историјата како правните науки и кривичните закони се ширеле, надополнувале, се донесувале нови и тн. и покрај сето тоа злото продолжува да се шири... значи не е тоа решението! Решението го нуди Христос - не со гола вера во него, туку со пракса во секојдневниот живот на она кое го кажал во својата Беседа на Гората.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Април.2010 во 20:54
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Kolku i da sme pochesteni do Svetiot Duh, sepak ne sme sovrsheni i sekoj se odnesuva vo ramkite na svoite chovechki limiti. Taka e i so baba Vangja.
Никој не е совшрен, но кога станува збор за такви работи(помагање на луѓе преку видовитост) при што видовитиот тврди дека има контакт со ангели и сл. тогаш тој умее и да ги одбира зборовите - не затоа што самиот посебе таквиот збор „ороспијо„ не е убав, туку затоа што тој може да направи многу штета. Невидливите битија што и помагаат доколку би биле божествени, правилно би ја упатиле видовитата особа што да каже и како да постапи. Тоа не може да биде со презир и отфрлање. Можеби би дале конструктивна критика, на пр. дека треба да си го постави прашањето зошто не можела да има деца? каква била претходно? и објаснување што е тоа што треба да го промени за да добие исцелување или промена на животната ситуација(доколку е тоа сеуште можно).



Mozhebi i bilo taka, koj znae? Neli babata ne se chuvstvuvala dobro posle viduvanjata... koj znae?

Sepak, vidovitete se samo medijumi na prenesuvanje informacii, a vo aktot na vidovitosta ne se steknuvaat so prosvetluvanje. Ako beshe taka, togash so prvoto viduvanje kje se prosvetlea i kje postanea sosem drugi lugje.

Ama od iskustvo znaeme deka nikogash ne bilo taka.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 7891011 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,500 секунди.