Испечати | Затвори го прозорот

Баба Ванѓа

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22261
Датум на принтање: 13.Август.2020 во 12:35
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Баба Ванѓа
Постирано од: Templarius
Наслов: Баба Ванѓа
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:36
Sto mislite dali ovaa zena bila sveta ili stanuva zbor za nesto drugo ....?Messenger; Popraviv od VANDJA vo VANGJA.

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:48
Ako Crkvata ne ja promovirala vo svetica, togah 100% ne e sveta.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:48
И тоа БАЈАГИ НЕШТО ДРУГО Е.

п.с
месинџер, твоето навидум зезање и мајтапење за и околу Црквата,веќе станува нималку смешно.

Твое право е Црквата ТИ да ја сметаш за СУПЕРМОЌНА БАБА РОГА но да се мајтапиш со тоа на форум за ВЕРОИСПОВЕД каде има православни верници(кои многу добро знаеш каков став имаат за и околу Нејзе) е малку ..како да кажам
ај да беше евангелос или некој од протестантиве ,немаше да им замерам,но ти кој си нели така "Широкоград" (во верски поглед) кон се и сешто е нешто друго

-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:49
Shto veli Crkvata za Vangja?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:10
Jas ne znam koj e stavot na crkvata po ovaa prashanje vprocem kako i prema mnogu drugi prashanja-crkvata kako organizacija e premnogu arogantna inferiorna i samobendisana da izleze so jasen stav za bilo sto.
Inaku moe mislenje e deka seto toa e edna ogromna zabluda, bajka koja im treba na ludjeto ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:20

 Nesomneno Baba Vangja imala mokj da pogoduva i da predviduva nastani.

Megutoa, nejzinite izjavi deka zboruvala so dusite na mrtvite lugje ja stava sprotivno na Bozjiot zakon koj izricito toa go zabranuva.( vidi 5 Mojseeva 18:10-13)

Vo sekoj slucaj, mnogu interesna zena, vo nedostatok na verodostojni informacii ne mozam da komentiram na ovaa tema mnogu.

Koj znae povekje, neka pisuva. Bas me interesira ako nekoj ima informacii da gi spodeli so nas.
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:28
Ne znam nishto od prva raka (ne sum ja sretnal zhenata), no od onoa shto go imam prochitano kako nejzina izjava, taa veli deka po udarot od grom, oslepela i potoa bila darena od Boga so opshtopoznatata sposobnost. Istovremeno bila izvestena deka mora da ja koristi za dobro na lugjeto, oti vo sprotivno kje i bide odzemena i kje bide kazneta.

Dokolku ima nekoi drugi informacii, podobri i podetalni, dozvoluvam da go popravat onoa shto go navedov tuka.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 23:27
Site velat deka otkako nesto gi udrilo tie pocnale da gledaat a sto gledaat ????
Vlashkata magija kako koncept go ima istoto - veruvanje vo zeni koi imaat sila da predviduvaat - gore dolu site imaat isti prikazni za toa kako dosle do taa moc, no evidentno e deka kaj niv doslo do svoevidna evolucija na toa "gledanje" imeno od samo gledanje tie preminuvaat i vo borba so zloto (magii koi pak drugite go pravat,kletvi, crnaa magija itd)...

Seto ovaa zema zamav i se siri po balkanot normalno so lokalni izmeni i interpretacii najplodna pocva naodja vo severoisticna Srbija, sever na Makedonija i cela Bugarija.Od mnogu interesni momenti vo toa profesija e tvrdenjeto deka ludjeto so invaliditet (slepi, sakati...itd) se najpogodni i imaat predispozicii za zanimavanje so ovaa profesija isto taka predispozirani se ideca rodeni posle smrtta na tatkoto, deca napraveni od "vampiri", deca na koi majka im pocinala pri porodvanje itn... Najbiten vo sevo ovaa e ekonomskiot moment - porano griza za invalidi i za deca bez roditeli (dodusha i sega ne se bash ispoutepavme pomogajci) bila golema obvrska i hendikep vo ekonomska smisla za semejstvoto od kade sto poteknuvaat zatoa bile koristeni vo vakvi celi ...
Mislam deka toa e slucaj i so Vandja ....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 23:59
Несомнено е дека Ванѓа нешто гледала, но тоа нешто никако не било од Бога. Доказ за тоа е фактот што демонски опседнатите луѓе само делумно (или никако) не ја кажуваат вистината (Марс населен, вонземјани и слично, имаше и некои такви пророштва од баба Ванѓа).

Фактот што гледала сенки, комуницирала со мртви никако не кореспондира со Светото Писмо...па оттука ми е чудно што во подготовката на книгата пред повеќе години беше ангажиран еден син на свештеник

Еве ги, за потсетување нејзините предвидувања:


Предвидувања:
2006 – Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје. Сите ќе почнат да се приготвуваат за војна, да собираат резерви од оружје, храна, лекарства, вода и анти-гасови, ќе почнат да бегаат во планините, во шумите, во пештерите итн.

2008 – Конфликт во Хиндустан. Ова ќе биде една од причините за третата светска војна.

2009 - Светска економска криза. САД ќе ослабне.

2010 – Ќе започне трета светска војна. Војната ќе почне во ноември 2010 г. а ќе заврши во октомври 2014 г. Ќе почне како обична(со конвенционално оружје), потоа ќе биде применето на почетокот атомско а потоа и хемиско оружја.

2011 - Како резултат на радиоактивни отпадоци на северната полутопка нема да останат ни животни ни растенија. Потоа муслиманите ќе почнат хемиска војна против преостанатите живи европејци.

2012 - САД ќе се подели на 5 самостојни држави.

2014 – Поголемиот дел од луѓето ќе страдаат од чирови, рак на кожата и други кожни болести (последици од хемислата војна)

2016 – Европа ќе биде речиси без население

2018 – Кина ќе стане нова светска велесила. Земјите во развој од експлоатирани ќе се претворат во експлоататори.

2023 – Малку ќе се измени орбитата на Земјата.

2025 – Европа се уште ќе биде малку населена.

2028 – Ќе се создаде нов извор на енергија (најверојатно ова ќе биде контролирана термонуклеарна фузија). Гладот постепено ќе се надмине. Ќе стартува вселенски брод кон Венера управуван од човек.

2033 – Поларните луѓе тонат. Се зголемува нивото на Светските океани.

2043 – Светската економија ќе процвета. Европа ја водат муслиманите.

2046 – Ќе може да се пресадуваат сите органи. Замената на органите ќе стане еден од најдобрите методи на лечење.

2066 – За време на нападот на муслиманскиот Рим, САД применуваат нов вид на оружје – климатско. Нагло застудува.

2076 – Блескаво општество (комунизам)

2084 – Обновување на природата

2088 – Нова болест – стареење за неколку секунди!!!

2097 – Брзото стареење е победено.

2100 – Вештачко “Сонце” ќе ја осветлува темната страна на Земјата.

2111 – Луѓето ќе станат киборзи (живи роботи)

2123 – Војни меѓу мали области. Државите нема да се вмешаат.

2125 – Во Унгарија ќе пристигнат сигнали од вселената

2130 – Колонии под вода

2164 – Животните се претвараат во полулуѓе

2167 – Нова религија.

2170 – Голема суша.

2183 – Колонијата на Марс ќе стане нуклеарна сила и ќе побара независност од Земјата (како на времето САД од Англија)

2187 – Ќе се запре ерупцијата на 2 големи вулкани.

2195 – Морските колонии целосно ќе снабдуваат и со енергија и со храна.

2196 – Целосно мешање на азијатите и европејците.

2201 – Термонуклеарниот процес на сонцето забавува. Ќе застуди.

2221 – Во потрага по вонземјани, човештвото стапува во контакт со нешто ужасно.

2256 – Вселенски брод ќе донесе на земјата нова страшна болест.

2262 – Постепено се менуваат орбитите на планетите. На Марс му се заканува комета.

2271 – Повторно ќе бидат изменети физичките “константи”

2273 – Мешање на жолтата, белата и црната раса. Нови раси.

2279 – “Енергија од ништо” (веројатно од вакуум или од “црните дупки”)

2288 – Патување во времето. Нови контакти со вонземјани.

2291 – Сонцето се гаси. Ќе се преземат обиди за да се запали пак.

2296 – Се изменува силата на тежата. Почнуваат да паѓаат старите вселенски бродови и станици.

2299 – Во Франција – партизанско движење против исламот.

2302 – Ќе бидат откриени нови важни закони и тајни на Вселената.

2304 – Ќе биде откриена е тајната на месечината

2341 – Нешто страшно се приближува кон од вселената кон Земјата.

2354 – Хаварија од едно од вештачките Сонца доведува до суша.

2370 – Голем глад

2378 – Нова раса што брзо се развива.

2480 – Ќе има 2 вештачки Сонца. Земјата е во самрак.

3005 – Војна на Марс. Ќе се наруши траекторијата на планетите.

3797 – Во ова време на земјата ќе загине се живо, но човештвото ќе најде сили за нов живот во друг ѕвезден систем.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 00:06
2006 – Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје. Сите ќе почнат да се приготвуваат за војна, да собираат резерви од оружје, храна, лекарства, вода и анти-гасови, ќе почнат да бегаат во планините, во шумите, во пештерите итн.

Ова не се исполни до сега...а најдобар показател за тоа дали едно пророштво е вистинито е токму неговото исполнување.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Rita.MD
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 00:20
Сатаната и неговите си работат и преку луѓето кои им го дозволуваат тоа. Оваа жена не е воопшто света. Која гаранција ни ја дава дека баш тие пророштва се од Бога (кој патем никаде го нема во таа листа), а не од демонски сили?

Секако полесно е да им веруваме на вакви вештерки (кои порано ги палеле на клада, а сега ги величаат-до кое дереџе дојдовме), отколку да ја отвориме Библијата и да видиме што ни кажува Бог посебно во книгата на Откровение, кои се Неговите ветувања.

И многу други луѓе можат да се стават во ист кош со неа. Нострадамус е еден пример.

Не смееме да заборавиме дека и ѓаволот може да се преправа дека е ангел на светлината, да ни дава информации, да ги заведува луѓето н а погрешниот пат, по гатачки и бајачки, наместо кај Господ. Тој има цела листа на алетрнативи кои нудат замени на местото на Создателот.

Приметувате кој песимизам го има во "пророштвава"? Од една страна е Бог, Кој ни нуди вечен живот со него, а од др е оваа и таквите како неа кои се скратен пат до пеколот.

Памет во глава луѓе.

-------------
A religion that gives nothing, costs nothing, and suffers nothing, is worth nothing. - M. Luther


Постирано од: Orthodul
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 01:10
По која логика може да се смета за христијанка жена која верувала во реинкарнација, кажувала дека целиот свет е бог=пантеизам (”Бог не може да има на света, Бог е този свят. Няма Бог в човека, но има човек в Бога”), за неа Христос е само огнена сфера без тело, жена која ја буделе духови и ја терале да работи (“Понякога спя само един час. Духовете не ми дават мира. Тормозят ме, будят ме. Казват: "Ставай. Време е да се работи") итн. Кога ги давала своите псеудо-пророштва го менувала изразот на лицето и зборувала со друг глас (еден од знаците за ѓаволоиманост). А зар вреди да се зборува за нејзините предвидувања за иднината кои се протегаат до далечната 3797 год. кога ќе се селиме во друг ѕвезден систем   Богохулни се и сликите во нејзиниот т.н. храм во Рупите.

А ставот на Црквата е јасен: уште во Стариот завет се вели дека бајачите и гатачите се гад пред Господа. Не без причина православната Црква за гатачите пропишала одлачувања поголеми од тие за убијците и блудниците. Она што е тажно што мнозина им веруваат на Ванга и сличните на неа и се сметаат за христијани.

Христос вистинскиот Бог наш кој воскресна од мртвите и го победи и посрами ќаволот, нека не` просветли со својата вечнопостоечка светлина за да не паднеме во замките на сотоната и неговите земни служители.

Прилог: http://vbox7.com/play:7313295d - Архим. Петар Стефанов за Ванга (бугарски)

-------------


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 01:54
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Za MaranAta
da ti objasnam deka se napisani mnogu knigi so mnogu lazni informacii za mojata baba Vanga.Ti sigurno imas citano dela od luge sto im bode vo oci delata na pocituvanata hristijanka.


Баш напротив, читав книга напишана од некој нејзин почитувач и таму беа собрани сите „чуда“ на баба Ванѓа. А за тоа колку е христијанка... Не знам според кое мерило ти оцени дека таа е христијанка? Според тоа што комуницирала со поднебесните духови или?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Toa go pravat luge veke opisani.
Sto se odnesuva do pocinatoto dete,se gleda deka si mnogu slab vozac(vozacka).Za pricinuvanje na soobrakajna nesreka potrebno e del od sekunda a kamoli sekundi.Samo eden vrisok (plac)na dete od bilo koja vozrast moze da go skrene vnimanieto na vozacot dovolno da se skrene vnimanieto pa da se sluci katastrofa.Po vase uste malku mojata baba ke bide vinovna za smrtta na deteto.


Мислам дека не ти бев јасна. Еве да ти повторам:

Во книгата пишувана од нејзин почитувач, стои случка каде баба Ванѓа прима двајца родители и тие ја прашуваат (парафразирам): Кој е виновен за сообраќајната несреќа во која погина нашиот син? Возачот или синот? Тогаш баба Ванѓа паѓа во транс и почнува да им зборува со гласот на детето, значи го менува својот глас, и го зема оној на детето, велејќи (парафразирам): Мама и тато, не плачете по мене и не му се лутете на возачот, затоа што јас бев виновен, јас не бев внимателен. Возачот не е виновен за мојата смрт.

Се разбравме ли сега?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Vo tvoite odgovori imas mnogu kapaci za tendzerinja ama tie ti se tesni pa pagaat na dnoto.


На пример?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Edno prasanje :dali mojot bog(neznam dali e i tvoj)se odlikuva so humanizam,mirolubie,isceluvanje,pomos na siromasite i redica drugi blazeni dela.


Мојот Бог е Господ и Бог Исус Христос, кој Е човекољубив, но кој исто така предупредува дека не секој кој вика “Господи, Господ“ ќе биде спасен. Од добро дело до „добро дело“ има разлика.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Na tvoja zalost spomenatata moja baba gi imase istite vrlini sto gi pravel mojot Bog Isus Hristos.


Од кој и’ беа дадени тие „врлини“?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ako delata na mojata mnogu pocituvana baba gi karakterizirate kako satanski togas po tvoe ke ispadne deka i mojot bog se zanimaval so satanski raboti


Не, тогаш ќе испадне дека ѓаволот со добро сака да го залаже народот да му верува - слугите на сатаната се преобразуваат демек во слуги Господови за да прелестат што е можно повеќе души.

И? Ќе кажеш ли нешто што држи вода или ќе го продолжиме разговорот со вакви јаки „аргументи“?

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 09:06
Dali baba Vangja mu bila baba na Petar Trajanov ???


-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 10:41
Интересно, ако е така убаво би било да слушнеме нешто и од “прва рака“.

Ианку, искуството кое го наведе Ортодул ( жена која ја буделе духови и ја терале да работи (“Понякога спя само един час. Духовете не ми дават мира. Тормозят ме, будят ме. Казват: "Ставай. Време е да се работи")исто така покажува со какви сили соработувала баба Ванѓа. Може ли на пример ангел да го тормози човека? Вакви работи искусуваат сите гатачи кои се под дејство на поднебесните духови на злобата (Мина Данаиловска на пример кај нас, ама таа на време сфати и со молитви, пост се оттргна од тоа, и нејзе ја мачеа демони да гата, а жена на Министер за здравство...сега и книга има за тоа искуство).-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 12:21


   Covekot kako licnost nema sposobnost da pretskazuva idnina.
A ako go pavi toa togas e instrument na drugi sili, dali se od satanata ili od Boga, Biblijata kazuva kako mozeme da gi prepoznaeme.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 14:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мина Данаиловска на пример кај нас, ама таа на време сфати и со молитви, пост се оттргна од тоа, и нејзе ја мачеа демони да гата


Слава Му на Бога, таа се тргна од тие демонски работи благодарејќи на Црквата Православна...

Има и свој http://mina.blog.mk/ -


Постирано од: ZOTE
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 14:17

преземено од книгата љуѓе и демони

http://rapidshare.com/files/314418040/ljudi_i_demoni.pdf - http://rapidshare.com/files/314418040/ljudi_i_demoni.pdf


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 14:41
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:   Covekot kako licnost nema sposobnost da pretskazuva idnina.
A ako go pavi toa togas e instrument na drugi sili, dali se od satanata ili od Boga, Biblijata kazuva kako mozeme da gi prepoznaeme.


Така е.
Божјиот глас никогаш ама баш никогаш нема да предизвика немир, нема да те мачи, гуши и што ти не.
И Божјото пророштво се исполнува 100%.
“Моите овци го знаат мојот глас“

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 14:47
Originally posted by ZOTE ZOTE напиша:преземено од книгата љуѓе и демони

http://rapidshare.com/files/314418040/ljudi_i_demoni.pdf - http://rapidshare.com/files/314418040/ljudi_i_demoni.pdf


Благодарност за извадокот и линкот

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 14:48
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мина Данаиловска на пример кај нас, ама таа на време сфати и со молитви, пост се оттргна од тоа, и нејзе ја мачеа демони да гата


Слава Му на Бога, таа се тргна од тие демонски работи благодарејќи на Црквата Православна...

Има и свој http://mina.blog.mk/ -


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 15:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

2006 – Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје. Сите ќе почнат да се приготвуваат за војна, да собираат резерви од оружје, храна, лекарства, вода и анти-гасови, ќе почнат да бегаат во планините, во шумите, во пештерите итн.

Ова не се исполни до сега...а најдобар показател за тоа дали едно пророштво е вистинито е токму неговото исполнување.


Zavisi kako taa go razbrala toa i kako se interpretira...

Ako zememe vo obzir deka najstrashnoto oruzhje faktichki e onoa koe gi motivira lugjeto na vojna, togash "dzhihadot' e verojatno toa "oruzhje". Ne mora da ochekuvame od Vangja potpolno da go razbere ovoj termin i elokventno da go elaborira, no dovolno e da razbere deka se koristi kako oruzhje za religijsko dezinformiranje i motiviranje na lugjeto da pravat nezamislivi nediskriminatorski chovchki unishuvanja.

Drugiot del e isto taka tochen - tie begaat po planinite, peshterite i shumite, sobiraat oruzhje, lekarstva i hrana, se delat maski za gasovi (tokmu sega masovno se podelija vo Izrael) i t.n.

Slednoto predviduvanje - "2009 - Светска економска криза. САД ќе ослабне." e 100% pogodeno. Toa samo shto go dozhiveavme.

Spored nejzinite predviduvanja, onoa shto sledi e - "2010 – Ќе започне трета светска војна. Војната ќе почне во ноември 2010 г. а ќе заврши во октомври 2014 г. Ќе почне како обична(со конвенционално оружје), потоа ќе биде применето на почетокот атомско а потоа и хемиско оружја."

Potochno, nie vekje podolgo vreme se naogjame vo svetska vojna koja se protega niz nekolku kontinenti so "lokaliziran" karakter. Velam deka e svetska zatoa shto vo tie navidum lokalizirani vojni, koi se redat edna neprekinata niza (Afganistan, Irak, Jugoslavija...)   uchestvuvaat brojni drzhavi kako otvoreni sojuznici od edna strana i drugi vo sokriena forma od drugata strana. Ne bi trebalo da zachudi, kako shto odat rabotive, konfliktite da stanat pogolemi i poochigledni.

A za upotrebata na atomsko i hemisjko orizhje... zarem ne gledate deka sega Obama gi sobra site drzhavnici vo Njujork da gi ubedi vo otkazhuvanjeto od atomskoto oruzhje i visokoradioaktivniot otpadok (Kanada i Ukraina javno izjavija deka kje im go predadat na SAD) ili najstroga megjunarodna kontrola vrz istoto? Vakviot sobir, so ovaa strategija i pritisok od Amerika e bez presedan i treba seriozno da se zeme vo obzir kako nagovestuvanje za idnite zbidnuvanja vo svetov. A kako shto vekje spomnav, Izrael go stokmi sceloto svoe naselenie so najnovi gas maski. Toa ne bi go storil dokolku nema seriozni indikacii od hemijska vojna.

So ova ne tvrdam deka site predviduvanja na Vangja kje se ostvarat i deka kje bide onaka kako shto rekla (so interpretacijata na "Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје" vidovme deka terminologijata mozhe da se sfati razlichno), no istovremeno bi podvlekol deka vo ovie nekolku izminati godini zbidnuvanjata ne se voopshto daleku od kazhanoto.

Na krajot, za podeluvanjeto na SAD na pet drzhavi... Vo ovaa zemja vekje podolgo veme zhivee taa ideja i sega, so nezavidnata ekonomska sostojba, taa stanuva s'e posilna. Denovive se zboruva za zasilenata aktivnost na civinite vooruzhani formacii poznati kako militia, a Bob McDonnell, guvernerot na Virginia, na seopshto iznenaduvanje objavi deka April go proglasuva "Mesec na Konfederativnata Istorija" vo ovaa drzhava. Nekoi dvizhenja vo SAD, koi za sega s'e ushte ne se potpolno definirani, za relativno kuso vreme, potiknati od ekonomsko politichkite dvizhenja vo zemjata i nadvor od nea, mozhat da se pretvorat vo tochno definirana i fokusirana sila koja bi dovela do polarizacija i fragmentacija na drzhavata.

Kje povtoram, ne sakam da tvrdam nishto, no samo svrtuvam vnimanie deka onoa shto ne se sluchilo ne znachi deka nema da se sluchi samo zatoa shto vo momentov nam ni izgleda nevozmozhno ili nerazbirlivo. Taka bilo sekogash vo chovekovata istorija.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 15:24
Ако некој по секоја цена реши да прифати нешто-тоа и ќе го стори.

Би рекла дека најстрашното оружје до сега е веќе применето на нуклеарната војан одамна започната, но тоа сигурно не се Муслиманите туку Американците. Секој што барем малку со внимание следи и размислува ќе види дека е тоа така.
Ќе се осврнам ан конкретното неисполнето пророштво, бидејчи, ќе повторам, за мене доказ за Божје пророштво е 100 постотно исполнување на истото.

Џихадот е повеќе одбрана во немоќ да се употреби контра оружје. Факт е дека не само она што е актуелно уништено во Ирак е вистински уништено, туку последиците се генерациски и веќе се чувствуваат и тоа како, и допрва ќе се чувствуваат.

Значи, јас неможам тоа никако да го прифатам како точно (
2006 – Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје. Сите ќе почнат да се приготвуваат за војна, да собираат резерви од оружје, храна, лекарства, вода и анти-гасови, ќе почнат да бегаат во планините, во шумите, во пештерите итн. ) Каде се тогаш тие резерви на анти гасови (очигледно е дека баба Ванѓа мислела на некој вид гасовито оружје, биолошко и слично), резерви храна...кого виде ти да се евакуира по планините?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 15:39
Ние на ТВ гледаме само мал дел од се што се случува во Иран; а бидејќи се расправаат за своето право на нуклеарна енергија, не би ме чудело нивната влада да прави подготовки кои не се јавно познати.

Јас знам дека бившаСФРЈ има бункери у планини, што на многу не им се познати.

Јас со Библијата почнав сериозно да се занимавам после овој филм:
Amazing Facts:The USA in Bible Prophecy part1
(Англиски, на YouTube)

А интересен е и 2часовниот филм кој предвидува Библиски крај во 2017:
Daniels Timeline - Part 1 of 12
(Англиски, на YouTube)

- макар да не се сложувам со целото негово учење, интересно е поклопувањето на датумот на полна месечина т.е. "денот и часот никој не го знае" со "не е зима" и "не е сабат", како точно денот паѓа во календарот.

Филмовите се на АНГЛИСКИ.

Поздрав,


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 15:41
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Каде се тогаш тие резерви на анти гасови (очигледно е дека баба Ванѓа мислела на некој вид гасовито оружје, биолошко и слично), резерви храна...кого виде ти да се евакуира по планините?Pa kade se naogjaat talibancite vo Afganistan i Pakistan ako ne po planitie i peshterite?

I koga se veli deka vo nekoja vojna neshto se pravi, toa ne znachi deka SITE pravat taka. Koa taa veli deka "kje pochnat da begaat vo planini, shumi i peshteri", toa ne znachi deka CELI narodi ili CELOTO naselenie kje bega vo planini i peshteri, tuku onie koi ja vodat vojnata. A tie sobiraat oruzhje, hrana, lekovi i seto onoa shto im e potrebno za vojnata.

Kje povtoram, kazhanoto i napishanoto sekogash podlegnuva na interpretiranje i razbiranje od onoj shto gi slushnal ili prochital. Tokmu zatoa prosvetlenite nikogash ne sakale da ostavat svoi pishani raboti za onoa shto go govorele. Ne pretendiram deka jas potpolno razbiram shto rekla Vangja, nitu deka znam shto tochno se sluchuva zad zatvorenite vrati na svetskata scena, no velam deka sogleduvam neshta koi gi reflektiraat nejzinite zborovi, a nekoi raboti gi ima 100% pogodeno i kazhano so terminologija koja mozhe da ja razbere i najobichen chovek, bez potreba od bilo kakva interpretacija.

Se razbira, nikoj ne mora da se slozhi so kazhanovo.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 15:46
Najstrashnoto oruzje se covekovite race i um da znaete kakvi se gadosti moze da napravi ....


Nuklearnoto oruzje e samo sredstvo za zaplashuvanje... Nikoj nema da koristi nuklearno oruzje nikogash, od prosta pricina - pri koristenje na takvo oruzje sem totalno unishtuvanje ne se postignuva nishto drugo t.e NE MOZAT DA SE PRAVAT PARI...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 15:48
Templarius , apsolutno se slozhuvam so kazhanoto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 15:48
секој има право да верува во што сака, и да размислува слободно, но мене овие пророштва не само што не ми држат вода а башка се и смешни:

2164 – Животните се претвараат во полулуѓе

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 15:50
Но верувам дека Муслиманите би и верувале, особено заради ова:

2043 – Светската економија ќе процвета. Европа ја водат муслиманите.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 15:53
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Каде се тогаш тие резерви на анти гасови (очигледно е дека баба Ванѓа мислела на некој вид гасовито оружје, биолошко и слично), резерви храна...кого виде ти да се евакуира по планините?Pa kade se naogjaat talibancite vo Afganistan i Pakistan ako ne po planitie i peshterite?Se soglasuvam so toa no moram da kazam deka vremeto mina koga se kriea vo pesterite, premnogu lesno se doadjashe do niv, sega se vo gradovite ili pak drzat celi oblasti, pojaki se od bilo koga i ovaa leto sto doadja ce bide edno od najopasnite vo Afghanistan - dovolno se silni da se sprotivstavat, zazemaat celi bazi,sekoj den brojno se se povece ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 15:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Но верувам дека Муслиманите би и верувале, особено заради ова:

2043 – Светската економија ќе процвета. Европа ја водат муслиманите.
Pa sega za toa ne treba da si "vidovit", pregolemata liberalnost i demokratija no i istoriskata alcnost na evropa za pari, evropa ja pravat pogodna za toa i ako nesto radiklano ne se smeni toa ce se sluci ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 16:01
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

секој има право да верува во што сака, и да размислува слободно, но мене овие пророштва не само што не ми држат вода а башка се и смешни:

2164 – Животните се претвараат во полулуѓеPostojano sme se smeele na raboti koi vo momentot ni izgledale nevozmozhni od bilo koj aspekt, no toa NIKOGASH ne pretstavuval dokaz deka nema nikogash da se potvrdat kako tochni.

Lugjeto se smeeja na idejata i tvrdenejto deka evreite kje se steknat so svoja drzhava tokmu na istoto mesto od koe Bog dozvoli da bidat rasfrlani niz svetot, lugjeto se smeeja na idejata deka nashava planeta ne e centar na vselenata i sega mozheme da se smeeme na idejata deka so napredokot na genetskoto inzhinerstvo i kloniranjeto , kako i nash*te idni mozhni potrebi (predviduvanjeto se naogja tokmu posredi predviduvanjata za establiranje na kolonii pod voda i na Mars), nema da dojdeme do tamu da sozdavame novi kompleksni zhivi oragnizmi koi od deneshen aspekt na mnogumina bi im nalikuvale na nekakvi polulugje/poluzhivotni.


    

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 16:03
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Se soglasuvam so toa no moram da kazam deka vremeto mina koga se kriea vo pesterite, premnogu lesno se doadjashe do niv, sega se vo gradovite ili pak drzat celi oblasti, pojaki se od bilo koga i ovaa leto sto doadja ce bide edno od najopasnite vo Afghanistan - dovolno se silni da se sprotivstavat, zazemaat celi bazi,sekoj den brojno se se povece ...


Sekako deka taa ne rekla oti ovie ZASEKOGASH kje ostanat vo planinite i peshterite.

Fakt e deka tokmu tie planini i peshteri bea neshto neobichno i dominatno vo prvite godini na vojnata i taa gi spomnuva vo predviduvanjeto za 2006 verojatno zatoa shto tokmu taa godina se sluchilo ova:

Southern Afghanistan faced in 2006 the deadliest spate of violence in the country since the ousting of the Taliban regime by U.S.-led forces in 2001, as the newly deployed NATO troops battled resurgent militants. NATO operations have been led by British, Canadian and Dutch commanders. Operation Mountain Thrust was launched on May 17, 2006, with the purpose of rooting out Taliban forces. In July, Canadian Forces, supported by U.S., British, Dutch and Danish forces, launched Operation Medusa in an attempt to clear the areas of Taliban fighters.
... Dodeka vo predviduvanjeto za 2009 vekje ima sosem drugo "smeshno" predviduvanje - ekonomskata katastrofa na SAD.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 16:21
Mesindzer, ајде те молам, животните ќе се претвореле во полу луѓе.
Не велам дека многу работи на времето не звучеле смешно ама ова? За само 100 години од сега ќе имаме животни кои ќе се претворат во полулуѓе? Освен ако не мислела на тоа како некои миленици живеат подобро од некои луѓе (ресторани за кучиња, дизајнерска облека за миленици, свињата како миленик и слично)

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 16:36
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Mesindzer, ајде те молам, животните ќе се претвореле во полу луѓе.
Не велам дека многу работи на времето не звучеле смешно ама ова? За само 100 години од сега ќе имаме животни кои ќе се претворат во полулуѓе? Освен ако не мислела на тоа како некои миленици живеат подобро од некои луѓе (ресторани за кучиња, дизајнерска облека за миленици, свињата како миленик и слично)Ne se raboti za samo 100 godini, tuku za 150 godini... iako toa ne e tolku relevantno bidejki nie denes ne znaeme tochno do kade se stignati nekoi nauchni dostreli, a rabotite se odvivaat so geometrijska progresija i mene voopshto ne me chudi ako do toa vreme stane sosem normalno i opshtoprifatlivo da se sozdavaat i neguvaat novi kompleksni zhivi formi. I zabelezhi, ova predviduvanje se naogja tochno megju onie za sozdavanje kolonii pod voda i na Mars. Mozham mnogu lesno da pretpostavam deka vo takvi uslovi bi imale golema korist od organizmi koi bi bile idealno adaptirani za neshto shto nie ne sme po svojata priroda.

I genetskoto inzhinerstvo e tokmu toa - pretvaranje (modificiranje) od edna zhiva forma vo druga. A koj znae kako kje izgledaat tie novi slozheni organizmi? Bidejki nemame nikakvo iskustvo za neshto takvo, ako treba denes da bidat opishani od obichen neuk chovek verojatno bi bile definirani kako nekakvi poluzhivotni/polulugje.

Sekogash koristime poznati formi, idei i termini za da gi opisheme novite i nepoznatite. Zarem mozheme da ochekuvame neshto drugo? Koga shpancite pristignaa vo Juzhna Amerika bea narekuvani bogovi so telo na konj i stas, race i glava na chovek. Denes nam toa ni e smeshno, no za tamoshnite domorodci, koi za prv pat videle neshto takvo, opisot potpolno odgovaral na nivnite dotogashni razbiranja i iskustva.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 17:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Mesindzer, ајде те молам, животните ќе се претвореле во полу луѓе.
Не велам дека многу работи на времето не звучеле смешно ама ова? За само 100 години од сега ќе имаме животни кои ќе се претворат во полулуѓе? Освен ако не мислела на тоа како некои миленици живеат подобро од некои луѓе (ресторани за кучиња, дизајнерска облека за миленици, свињата како миленик и слично)Ne se raboti za samo 100 godini, tuku za 150 godini... iako toa ne e tolku relevantno bidejki nie denes ne znaeme tochno do kade se stignati nekoi nauchni dostreli, a rabotite se odvivaat so geometrijska progresija i mene voopshto ne me chudi ako do toa vreme stane sosem normalno i opshtoprifatlivo da se sozdavaat i neguvaat novi kompleksni zhivi formi. I zabelezhi, ova predviduvanje se naogja tochno megju onie za sozdavanje kolonii pod voda i na Mars. Mozham mnogu lesno da pretpostavam deka vo takvi uslovi bi imale golema korist od organizmi koi bi bile idealno adaptirani za neshto shto nie ne sme po svojata priroda.

I genetskoto inzhinerstvo e tokmu toa - pretvaranje (modificiranje) od edna zhiva forma vo druga. A koj znae kako kje izgledaat tie novi slozheni organizmi? Bidejki nemame nikakvo iskustvo za neshto takvo, ako treba denes da bidat opishani od obichen neuk chovek verojatno bi bile definirani kako nekakvi poluzhivotni/polulugje.

Sekogash koristime poznati formi, idei i termini za da gi opisheme novite i nepoznatite. Zarem mozheme da ochekuvame neshto drugo? Koga shpancite pristignaa vo Juzhna Amerika bea narekuvani bogovi so telo na konj i stas, race i glava na chovek. Denes nam toa ni e smeshno, no za tamoshnite domorodci, koi za prv pat videle neshto takvo, opisot potpolno odgovaral na nivnite dotogashni razbiranja i iskustva.


Баба Ванѓа предвидува-животните ќе евоулираат?
Или ќе бидат генетски модифицирани???изненадување


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Македон
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 17:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znam nishto od prva raka (ne sum ja sretnal zhenata), no od onoa shto go imam prochitano kako nejzina izjava, taa veli deka po udarot od grom, oslepela i potoa bila darena od Boga so opshtopoznatata sposobnost. Istovremeno bila izvestena deka mora da ja koristi za dobro na lugjeto, oti vo sprotivno kje i bide odzemena i kje bide kazneta.

Dokolku ima nekoi drugi informacii, podobri i podetalni, dozvoluvam da go popravat onoa shto go navedov tuka.


Јас имам информации од прва рака околу баба Ванѓа.

Имено, на татко ми бабата, моја прабаба, заедно со него и тетка ми, сестрата на татко ми отидоа во Петрич, да прашаат за прадедо ми, кој се изгуби во виорот на војната, а во поранешната држава тие што многу прашуваа завршуваа со "полн пансион" на Голи Оток, па затоа отидоа кај Баба Ванѓа, во Бугарија.  Татко ми бил мал, имал околу 5 години, ама тетка ми била поголема, околу 7-8, па јасно се сеќава на тоа што се случило.
Кога пристигнале, веднаш Баба Ванѓа викнала: Да влезе Македонката со двете внучиња.
Внатре, Баба Ванѓа чистела лук, само што седнале, веднаш, без да ја прашаат кажала: Воопшто не го барајте, тоа се е пепел и прав, нема да најдете ништо, од тоа ништо не е останато. Еве, го гледам мажот твој ( и се обраќала секако на прабаба ми ) како седи со сестра му, која починала при пораѓањето, а со неа и двете близначиња, кои истотака починаа при раѓањето.

Како можела да го знае тоа, кое дури ниту татко ми и тетка ми не го знаеле, навистина не знам.

Истотака прабаба ми ја прашала за сопствената смрт, на што баба Ванѓа рекла дека ќе почине на рацете на ближните, ама тоа не се оствари, почина далеку, иако имало други околу неа, не била сама.
-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 18:05
Originally posted by Џо Џо напиша:Баба Ванѓа предвидува-животните ќе евоулираат?Ne znam kade vide deka Vangja govorela za evoluiranje na zhivotni?

Patem, evolucijata ne se sluchuva so takvi drastichni i kapitalni promeni na slozhenite zhivi organizmi. Edinstvena druga opcija za neshto takvo e mutacija poradi nekoi radioaktivni ili toksichni vlijanija, neshto shto so sigurnost znaeme deka e mozhno, ushte povekje zatoa shto taa predviduva deka kje ima vojna vo koja kje bidat upotrebeni atomski i hemiski oruzhja.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 18:26
Temata e odlicna bi sakal da se pocituvaat i razlicnite mislenja od svoite.Jas licno ja poznavam pocituvanata za mene Baba VANGA nekade od 1973 godina.Kako podatok nejziniot vnuk od sestra Mitko mi e licen i domasen prijatel.Jas i moeto semejstvo sum bil precekan ot pocituvanata Baba so najgolema pocest i ni e priredila specijalen rucek peceno jagne.Ako nekoj znae za zivotot i delata nejzini toa se nejzinite vnuci od sestra.Vnukata Krasimira ima napisano i izdadeno kniga na ovaa tema i istata bese prevedena na Makedonski jazik.Vo taa kniga nikade ne stoi za nekakvi prorostva i predviduvanja sto se pojavija na nekoi stranici na internet pa i pred izvesno vreme na IDIVIDI.Ako nekoj saka da doznae za verodostojnosta na "prorostvata"toa moze da se informira od nejzinite najbliski a toa se vnucite.Ima se pojaveno osobeno vo bugarija avtori koi pisuvale ze razni gluposti i sesto za nejze.Takvite takanareceni "prorostva" treba da se zemaat so rezerva se dodeka ne se otkrie avtenticnosta na informacijata.Preporacuvam do citatelite da ne nasednuvaat na nekoi provokacii,namerni ili nenamerni.Mnogu luge neupateni i zavedeni frlat teski obvinenija a istite dobile nekakvi pausalni soznanija.Nesporno e deka Baba Vanga bese Hristijanka.Nesporno e deka go pocituvase Boga i site bozji zakonitosti.Nikomu ne mu nanese zlodelo ili nekakvi posledici.Dejanijata sto gi pravese bea od human karakter sto e odlicje i na mojot bog Isus Hristos.Ne bese covek materijalist ,sto e hristijanska odlika.se zalagase za harmonija vo brekot.Isklucitelno gi sakase decata.Bese pobornik protiv sekakvi nasilstva.Ako gi sporeduvame nejzinite dobri dela ,ne ke najdeme loso delo.Iscelitelstvoto i bese motiv kako da mu pomogne na narodot vo nevolja.Taa davase soveti i recepti lugeto da se lecat so razni bilki od prirodata.Zarem bilkarstvoto e demonska rabota kako sto ja obvinuvat.Veke i sovremenata farmakologija upotrebuva supstanci od bilki.Pa toa go pravel i pocituvaniot bog Isus Hristos.Da kazam zbordva za moeto iskustvo iako moze mnogu da se pisuva.Posle upoznavanjeto moe so pocituvanata baba, mojata verba Vo boga i bozjite zakonitosti se zacementiraa.Hristijanstvoto mi e apsolutna religija i vera.Steknav soznanie deka ima mnogu raskolnicki crkvi koi go zloupotrebuvaat i religijata i imeto gospodovo.Mnogu dobro znam da razlikuvam sto e dobro a sto zlo.Ako se zlo delata na pocituvanata baba Vanga sto da kazam i kade da gi smestam necoveckite vojni ,masakri ,siluvanja,genocidi, asimilacii,rodoskrnavenje,pedofilija itn.Kako pocituvac na pocituvanata Baba Vanga sega trebase da se bavam so demonski raboti,da ve poducuvam na omraza nasilie zlodela
razni poroci i tn.Na zalost na nekoi citateli ke se razocarat.Ako e bozji grev tvrdenjeto deka postojnite crkvi dvaesetina na broj se raskolnicki od izvornata hristijanska vera i ako gresam bog neka mi prosti.Ako e grev verbata vo hristovata vera neka mi bog prosti.A Pravoslavcite,Katolicite,Protestantite i Drugite neka se ispituvaat sebesi da se vidat kaj se.Mozebi naogaat uteha vo nekoj si bog "pravoslav" ,"katolik" "sabotjan"
i drugi.Na kraj kraevi sekoj si ima sloboden izbor i sekoj neka si odlucuva za sebe.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 19:44
Петар, пророштвата кои се наведени тука а кои и се припишани на баба Ванѓа се превземени од интернет страници и како такви мислам дека ги сретнав и во едно српско списание “Трече Око“. Самио велиш дека во книгата на Красимира не пишува за нив. ете зошто е секогаш најважно да земаме информации од вистинскио извор, грев е некого илажно да обвинуваме и кеветиме.

Јас искрено би сакала убаво да прочитам за бабава, што рекла и како рекла, дали навистина ова го рекла за кое ти велиш дека не е нејзино...па потоа би се вклучила поактивно.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 20:23
Tocni i avtenticni podatoci moze da se dobijat od vnukata od sestra na babata Vanga Krasimira koja mislam e mazena vo Grcija ili od Mitko Gajgurov vnuk od sestra,koj zivee vo Sandanski i stan vo Petric.Odamna so mojot prijatel ne sum se videl viznite barieri si go pravea svoeto.Sepak bi preporacal da se so golema rezerva primaat nekoi informacii bidejki ima i mnogu dezinformacii.Toa sto go znam toa e licno dozivuvanje i ubeduvanje.Ne informacii od prva ,vtora ili kojznae koja raka.Posetata kaj pocituvanata bese po broj od po nekolku stotici luge dnevno.Toa sto go znam so sigurnost e toa sto taa ne bese vo sostojba nestata da gi promenuva (da vrsi korekcija) nitu vo minatoto nitu vo idninata.
Sakam da kazam ako site posetiteli kaj nea (toa se broi so milioni juge)bea opsednati ke dobievme neviden broj demoni so demonsko ponasanje.Na zalost na nekoj toa ne se sluci,bar kaj onie luge sto gi znam.Najgolemi protivnici proizleguvaat od crkovniot kler,koj zestoko ja anatemisuva.Nenormalna rabota eden pravoslaven svestenik da dava komentari za eden pobornik za avtenticno hristijanstvo.


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 20:52
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Џо Џо напиша:Баба Ванѓа предвидува-животните ќе евоулираат?Ne znam kade vide deka Vangja govorela za evoluiranje na zhivotni?

Patem, evolucijata ne se sluchuva so takvi drastichni i kapitalni promeni na slozhenite zhivi organizmi. Edinstvena druga opcija za neshto takvo e mutacija poradi nekoi radioaktivni ili toksichni vlijanija, neshto shto so sigurnost znaeme deka e mozhno, ushte povekje zatoa shto taa predviduva deka kje ima vojna vo koja kje bidat upotrebeni atomski i hemiski oruzhja.
Па дека ќе има полу-животни/полу-луѓе...

еволуција , мутација , генетска модификација?...
нешто конкретно предвидува Ванѓа или?-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima

Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 21:45
Mislam deka premnogu barash... Baba Vangja ne bila nauchnik da elaborira struchni detali i da upotrebuva visokonauchni termini. tuku govorela so obichen naroden jazik onoa shto mozhela da go vidi.

A toa zemi go kako sakash, nikoj nikogo ne go prisiluva na nishto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 21:58
ahmar1, samo shto zabelezhav deka si go dopolnil tvojot prv komentar so post scriptum.

Na moeto:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ako Crkvata ne ja promovirala vo svetica, togah 100% ne e sveta.


Ti replicirash:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


п.с
месинџер, твоето навидум зезање и мајтапење за и околу Црквата,веќе станува нималку смешно.

Твое право е Црквата ТИ да ја сметаш за СУПЕРМОЌНА БАБА РОГА но да се мајтапиш со тоа на форум за ВЕРОИСПОВЕД каде има православни верници(кои многу добро знаеш каков став имаат за и околу Нејзе) е малку ..како да кажам
ај да беше евангелос или некој од протестантиве ,немаше да им замерам,но ти кој си нели така "Широкоград" (во верски поглед) кон се и сешто е нешто друго


Kakvo zezanje, majtapenje ili navreduvanje na emocii vide vo kazhanoto?

Zarem ne e tochno onoa shto go rekov, deka za hrisitjanite ne postoi svetec dodeka Crkvata ne go promovira toa? Zarem ti veruvash vo hindu, muslimanski, mormonski ili ne znam kakvi drugi svetci i svetici ???

Spored dogmata, ne mozhe hristijanin da prifati za svetec nekoj koj ne e taka odreden od Crkvata. Ako gresham popravi me i jas kje se izvinam.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 22:36
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


И Божјото пророштво се исполнува 100%.


Ova "tvrdenje" shireno od damneshni vreminja ne e verodostojno.

Eve ti eden primer za toa:

Zatoa vaka veli Gospod Bog:"Eve, Jas kje ispratam protiv tebe mech i kje gi istre*am kaj tebe lugjeto i dobitokot. Egipetskata zemja kje stane pustina i stepa; pa kje poznaat deka Jas sum Gospod. Bidejki toj veli - mojata e rekata i Jas ja sozdadov, zatoa, eve, Jas sum protiv tvoite reki i Egipetskata zemja kje ja napravam pustina nad pustinite od Migdol do Siena, do predelot na Etiopija. Nema da odi po nea chovechka noga i noga na dobitok nema da stapne na nea, i nema da se zhive na nea chetirieset godini I kje ja napravam zemjata Egipetska pustinja megju zapusteni zemji; i gradovite nejzini megju zapusteni gradovi kje bidat pusti chetirieset godini i kje gi rasturam Egiptjanite megju naroditei je gi rasprsnam po zemjata . Oti taka veli Gospod Bog: otkako kje izminat chetirieset godini, Jas kje gi soberam Egiptjanite od kaj narodite, kade shto kje bidat rastureni.
Jezekiil 29: 8-13

Ova proroshtvo nikogash ne se ostvarilo. Nikogash vo istorijata na Egipet nemalo period od 40 godini potpolna pustelija, bez eden egiptjanin ili bilo kakva stoka, nitu pak bilo koga egipetskiot narod bil rasturen niz svetot kako shto govori Gospod Bog preku ustata na prorokot Jezekiil.

Ima i drugi, no ova e sosem dovolno za da se dokazhe deka tvrdenjeto oti samo Bozhjoto proroshtvo, izgovoreno od Biblijskite ili Crkovno deklariranite proroci, 100% se ostaruva - ne e vistina.-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 22:41
Gospodine Mesanger
Gledam deka si neupaten vo nekoi raboti od temava.
Ne e tacno deka Vidovitata baba Vanga ne razbirase strucni termini.Dali ti e jasen terminot LINFADENITIS COLI SPECIFICNA?Ako ne si medicinsko lice sigurno pojma nemas.Na tvoja zalost pocituvanata baba toa go izgovori sosema strucno.
Ako ne sum dosaden ke vi ja raskazam na kratko mojata slucka.
Vo dalecnata 1979 godina bev upaten vo drzavna bolnica Skopje so dijagnoza Morbus Hockins ili na nase Rak na linfni zlezdi.Posle hiruska intervencija glavniot operator ja promeni prvobitnata dijagnoza vo slednata LINFADANITIS COLI SPECIFICNA.Po napustanjeto na bolnicata vednas se upativ kaj mojata pocituvana Baba Vanga .Vo prviot moment na sredbata prva mi se obrati so ovie zborovi :Ne se plasi ne e rak toa e linfadenitis coli specificna.
Zarem ovie direktno cueni zborovi od nejze ne se strucni?
Imam polno raboti za raskazuvanje megutoa otom potom.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 22:46
Taa toa go rekla onaka kako shto go "videla" i "slushnala".

Toj fakt ne dokazhuva deka baba Vangja bila diplomiran lekar so potpolno poznavanje na latinskiot jazik i lekarskata terminologija, kako shto nejzinite nauchno/tehnichki i opshtestveni predviduvanja ne gi pravela kako diplomiran fizichar, biolog, hemichar, psihijatar ili politikolog, shto mi beshe i poentata na komentarot na koj replicirash. Taa prenesuvala raboti kako shto bile podatni vo tie momenti, spored uslovite i nejziniot kapacitet.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 23:36
Sakam da dadam uste edno moe licno dozivuvanje vo vrska so temata.Nekade do 1973god.Vo vremeto na ednoumieto bev so mnogu zakoraveni mislenja vo vrska so religijata.Duhovnosta bese tabu tama.So prvoto sprijateluvanje so vnukot na pocituvanata baba Vanga rabotite se drasticno izmenija.Bukvalno zivotot mi se zbogati so duhovnost i toa Hristijanska.So prvite kontakti so pocituvanata baba Vanga mojata verba vo bog Hristos i hristijanstvoto bukvalno se zacementira.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 23:45
Mozhesh li da posochish, dokolku s'e ushte se sekjavash, nekoi pokonkretni zborovi za Boga i Hristijanskoto veruvanje koi si gi slushnal od nea? Shto beshe toa koe tolku te impresionira od nejzinoto govorenje za da ti ja zacimentira verata vo Boga?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 01:39
Prvo sto treba da se znae e toa deka ona ja ima osobinata na vidovitost mnogu oddamna uste od vremeto na kraljevska jugoslavija. Taa ima vo toa vreme ziveeno vo Strumica ,tamu e rodena.Kako totalno oslepena devojka ima ziveeno vo Zemun kaj Belgrad vo specijalen dom za slepi lica.Taa vo mnogu kratok period se procujuva vo Strumickiot kraj i posiroko.Od den na den popularnosta i rastela i vo vremeto na upoznavanjeto moe so nejze taa imase sekojdnevni poseti od stotici luge od mnogu drzavi pa da spomnam Amerika Japonija Holandija i tn.Kajnea posetite traea isklucitelno kratko bes nepotrebni razgovori, sedenki i druga k*rtoazija od prosta pricina sto sakase da im gi zadovoli zelbata da ja posetat na site luge sto cekaa vo redica pred nejzinoto prestojuvaliste.Edno sto mi padna vo oci a toa e prisustvoto na mnogu hristijanski ikoni na svetci i apostoli vo enterierot kade ziveese.Sekako ne bese izostaven i Krstot kako simbol na hristijanskata vera.Pri sekoe razdeluvanje ne pozdravuvase so Bog da ve cuva.Imam iste puno raboti no zasega tolku da ostavime prostor za ponatamu.
pozdrav-Bog da ve cuva


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 02:09
Milion raboti ima proreknato na primer i Kleopatra i kaj nea se cekale redovi i za nea ima mozebi iljadnici koi ce kazat deka "pogodila", no kolku seto toa e vistina ...


Ako e vistina zarem nema nikoj pameten da se najdeshe i da go osoznae toa i da kaze "Ok taa ja zboruva vistinata DAJ DA SE ZASTITIME" zarem ne e logicno toa???

I site be ovie sto proreknuvaat - ama nikoj ne prorekna deka nesto ubavo ce mu se sluci na covestvoto    Ne e mozno toa ako covekot moze da napravi mnogu loso toj e sposoben da napravi i mnogu dobro ...

Mene seto ovaa mi nalikuva na plashenje na narodnite masi "OOOooooo Jas sum golem prorok pazete se greshnici "

Kako nekoj sto veruva vo Boga kako da veruvam ????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 04:23
Sekako deka ne se sluchuvaat samo loshi raboti, no fakt e deka lugjeto najgolem akcent stavaat tokmu na losh*te neshta. Tie odat kaj vidovitite najchesto koga imaat maki, a toa e daleku od dobroto.

Isto taka, dobroto mnogu retko se pamti, a loshoto ostanuva dozhivotno vo umot i najchesto toa se preraskazhuva - bolki, patenja, grevovi, neostvareni zhelbi, izgubeni deca i sopruzi, bolesti...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 09:26
Da postavam uste edno hipotekarno prasanje?
Kade bi otisol pobrgu,Kaj svesteno lice koe e obelodeneto deka se zanimava so pedofilstvo za da ti izvrsi ispovest ili aj da receme neka bide kaj kleopatra iako licno nemam nikakvo iskustvo so nea.Crkovnite sluzbenici gledam deka se tretiraat kako dobri a vidovitite vo losite?
I uste potprasanje dali toa bi go storil so vaseto maloletno dete.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 09:29
Она што е овде најспорно е потеклото на дарбата на баба Ванѓа. Зборување со сенки, духови, измачувана е од тие сили и мора да гледа, а некој погоре спомена за тоа како изгледале возобновените цркви на баба Ванѓа односно дел од фреските.
Тука директно се доведува во прашање дали нејзината дарба е ид Бога или од некоја друга сила.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 10:36
Nazalost navleguvame vo svera na radoznalost sto sme so mnogu daleku intelektualna saostanatost.Nemozat da se senzoriraat izvorite tuku gi osekame pojavite i posledicite.Ako vo svetot postojat bezbroj jazici,pa so komsijata ne mozam da se razberam ako zboruva albanski,turski grcki a da ne kazam mavritanski.Nema covek koj ke ti dade odgovor koj ja komanduval pocituvanata baba Vanga.Bitni se rezultatite dali se pozitivni za covekot ili se losi.Ako sakame da ne imenuvame Bog ili gavol,togas nekoj dobro se setil i napravil podelba so zborovite DOBRO I ZLO.Ako trgneme od taa gledna tocka i izvrsime analitika na dejstvijata na pocituvanata od mene na edna matematicka osnova od 7 do 10 milioni posetiteli ke ispadne mnogu mal procent sto ne bea zadovolni.Nezadovolni bea luge kako sledniot primer.Doaga mlada nevesta kaj nea i bara spas za imanje deca.Eve go odgovorot.Sto baras mori orospijo kaj mene dali znaes kolku pati imas abortirano kako moma da stanes da si odis? Zenata ispadnala i pocnala da ja kritikuva pocituvanata baba deka nebila sposobna da gleda zosto ne i pomognala da raga deca.
Ponekogas taa vrsese selekcija i bese umerena vo izjavite pogotovo za teskobolni luge da receme od karcinom i slicno Na nekoj nacin go izvrtuvase odgovorot zaobikolno ili takvite klienti gi odbivase,od poznati eticki pricini.Takvi slucai moze da se javat deka ne im svrsila rabota i kritikuvaat deka ne e sposobna .Da se navratam pak koj ja komanduval?Moeto mislenje e ne e vazno koj ja komanduval ,toj sto ja komanduval ja komanduval da pravi dobri humanitarni dela na narodot.Sporeduvajte dobro i zlo.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 11:02
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Da postavam uste edno hipotekarno prasanje?
Kade bi otisol pobrgu,Kaj svesteno lice koe e obelodeneto deka se zanimava so pedofilstvo za da ti izvrsi ispovest ili aj da receme neka bide kaj kleopatra iako licno nemam nikakvo iskustvo so nea.Crkovnite sluzbenici gledam deka se tretiraat kako dobri a vidovitite vo losite?
I uste potprasanje dali toa bi go storil so vaseto maloletno dete.Sigurno ne bi otishol kaj nekoj koj e "vidovit"...
Nitu pak bi otishol kaj sveshtenik ...


Bi mu se molel na Boga, bi se molel pred ikona - SAM ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 11:06
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ako vo svetot postojat bezbroj jazici,pa so komsijata ne mozam da se razberam ako zboruva albanski,turski grcki a da ne kazam mavritanski.


Мало инфо,НЕ ПОСТОИ МАВРИТАНСКИ ЈАЗИК.Во државата мавританија се зборува АРАПСКИ и неколку африкански јазици од суданската подгрупа на јазици.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ponekogas taa vrsese selekcija i bese umerena vo izjavite pogotovo za teskobolni luge da receme od karcinom i slicno Na nekoj nacin go izvrtuvase odgovorot zaobikolno ili takvite klienti gi odbivase,od poznati eticki pricini.


Од христијанска гледна точка не е етички да се УБЛАЖУВААТ тие информации.Подобро да му се каже ТОЧНАТА ситуација за да може човекот да се ПРИПРЕМИ ЗА СМРТТНИОТ ЧАС.
Најголема услуга за нас живите ни е ако знаеме точно кога ќе се упокоиме,зашто точно ќе знаеем колку време ни останува да се покаеме.Зашто потоа е веќе касно!


Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Da se navratam pak koj ja komanduval?Moeto mislenje e ne e vazno koj ja komanduval ,toj sto ja komanduval ja komanduval da pravi dobri humanitarni dela na narodot.Sporeduvajte dobro i zlo.


И ТО ТЕ КАКО Е БИТНО КОЈ ЈА КОМАНДУВАЛ!!!ако на тебе не ти е важно која ја КОМАНДУВАЛ(ОВА Е ТВОЈ ТЕРМИН!!)на правоверните христијани тоа ни е МНОГУ БИТНО за да дадеме оцена за нејзиното дело и труд.-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 11:11
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Nazalost navleguvame vo svera na radoznalost sto sme so mnogu daleku intelektualna saostanatost.

Intelektualna zaostanatost, kakva intelektualna zaostanatost, zarem kako bitie na koe Bog mu dal razum da razmisluva ne smeam da se zaprasham, zarem treba da bidam slep, da gledam deka mojot Bog rekol deka toa ne e ok no jas da se pravam mutav i da velam deka toa e ok i e od boga ... za kakva intelektualna zaostanatost tuka zboruvame????

Nemozat da se senzoriraat izvorite tuku gi osekame pojavite i posledicite.Ako vo svetot postojat bezbroj jazici,pa so komsijata ne mozam da se razberam ako zboruva albanski,turski grcki a da ne kazam mavritanski.Nema covek koj ke ti dade odgovor koj ja komanduval pocituvanata baba Vanga.Bitni se rezultatite dali se pozitivni za covekot ili se losi.Ako sakame da ne imenuvame Bog ili gavol,togas nekoj dobro se setil i napravil podelba so zborovite DOBRO I ZLO.Ako trgneme od taa gledna tocka i izvrsime analitika na dejstvijata na pocituvanata od mene na edna matematicka osnova od 7 do 10 milioni posetiteli ke ispadne mnogu mal procent sto ne bea zadovolni.Nezadovolni bea luge kako sledniot primer.Doaga mlada nevesta kaj nea i bara spas za imanje deca.Eve go odgovorot.Sto baras mori orospijo kaj mene dali znaes kolku pati imas abortirano kako moma da stanes da si odis? Zenata ispadnala i pocnala da ja kritikuva pocituvanata baba deka nebila sposobna da gleda zosto ne i pomognala da raga deca.
Ponekogas taa vrsese selekcija i bese umerena vo izjavite pogotovo za teskobolni luge da receme od karcinom i slicno Na nekoj nacin go izvrtuvase odgovorot zaobikolno ili takvite klienti gi odbivase,od poznati eticki pricini.Takvi slucai moze da se javat deka ne im svrsila rabota i kritikuvaat deka ne e sposobna .Da se navratam pak koj ja komanduval?Moeto mislenje e ne e vazno koj ja komanduval ,toj sto ja komanduval ja komanduval da pravi dobri humanitarni dela na narodot.Sporeduvajte dobro i zlo.

Velish deka ne e bitno koj komanduval izvini no jas moram da kazam ako voopshto komanduval so nea, no kako sto ti velish sredtvata ne se bitni za da se stigne do celta (makijavelizam) togash eve ti eden primer: Djavolot napravil mnogu navidum dobri dela za da gi kupi dush*te na ludjeto koi posle smrtta mu pripadjaat nemu, Dogovor so djavolot....Uste eden primer islamski terrorist samoubiec ubiva 20 ludje na prepoln pazar vo pazaran den medju niv i deca, no gledano od druga gledna tocka toj pravi dobro delo i ce bide nagraden tamu vo nivniot raj ...


-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 11:15
Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ako vo svetot postojat bezbroj jazici,pa so komsijata ne mozam da se razberam ako zboruva albanski,turski grcki a da ne kazam mavritanski.


Мало инфо,НЕ ПОСТОИ МАВРИТАНСКИ ЈАЗИК.Во државата мавританија се зборува АРАПСКИ и неколку африкански јазици од суданската подгрупа на јазици.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ponekogas taa vrsese selekcija i bese umerena vo izjavite pogotovo za teskobolni luge da receme od karcinom i slicno Na nekoj nacin go izvrtuvase odgovorot zaobikolno ili takvite klienti gi odbivase,od poznati eticki pricini.


Од христијанска гледна точка не е етички да се УБЛАЖУВААТ тие информации.Подобро да му се каже ТОЧНАТА ситуација за да може човекот да се ПРИПРЕМИ ЗА СМРТТНИОТ ЧАС.
Најголема услуга за нас живите ни е ако знаеме точно кога ќе се упокоиме,зашто точно ќе знаеем колку време ни останува да се покаеме.Зашто потоа е веќе касно!


Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Da se navratam pak koj ja komanduval?Moeto mislenje e ne e vazno koj ja komanduval ,toj sto ja komanduval ja komanduval da pravi dobri humanitarni dela na narodot.Sporeduvajte dobro i zlo.


И ТО ТЕ КАКО Е БИТНО КОЈ ЈА КОМАНДУВАЛ!!!ако на тебе не ти е важно која ја КОМАНДУВАЛ(ОВА Е ТВОЈ ТЕРМИН!!)на правоверните христијани тоа ни е МНОГУ БИТНО за да дадеме оцена за нејзиното дело и труд.
Se soglasuvam so ahmar...A za izvrtuvanjeto na vistinata ako voopshto ja znaela, no ete da kazeme deka ja znaela - taa togash ne izvrtuvala tuku lazela, i toa opasno lazela zasto i vo najteski slucai na karcinom postoi sansa za izlekuvanje, a ti velish deka veruvala vo boga togash kako mozela da im ja uskrati vistinata na ludjeto ... Bozja zapovest e da ne se laze...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 12:03
Vo golema zabluda ste za kazuvanjeto na dijagnozata.Psihologijata na covekot ne ja znaete . Jas sum pominal takov pat i ne go pozeluvam nikomu.Prestojuvav vo drzavna bolnica Skopje so dijagnoza rak.Za sreka moja dijagnozata bese pogresna.Koga doznav deka se raboti za rak na limfni zlezi denovite mi stanaa pekolni.Taa sostojba e nepoimvliva za onoj koj ne ja doziveal.Lekarska etika e dijagnozite da ne se soopstuvaat zatoa se izmislija latinski zborovi vo posledno vreme i so sifri.Toa ne e slucajno sto lekarite go praktikuvaat.Po vase i toa ne e hristijanski.Rabotata na Uvazeniot mi bog bila megu drugoto i so iscelitelstvo.Soopstuvanjeto na teska bolest mu se dava benzin na ziv ogan na covekot.Takvo dejstvie e nehumano surovo ne eticki stimuliranje za pobrza smrt ili slabeenje na organizmot od koe bi doslo do invazija na novi bolesti i komplikacii.Sekako od ovaa vasa teorija benefit izvlekuvaat popovite so debela zarabotuvacka,posto klientelata ke im se zgolemi ,produktivnosta ke im porasne i tn.
Po vase site doktori sto ne ja soopstuvaatdijagnozata se Antihristi,sto e daleku od sekoj razum.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 12:08
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Vo golema zabluda ste za kazuvanjeto na dijagnozata.Psihologijata na covekot ne ja znaete . Jas sum pominal takov pat i ne go pozeluvam nikomu.Prestojuvav vo drzavna bolnica Skopje so dijagnoza rak.Za sreka moja dijagnozata bese pogresna.Koga doznav deka se raboti za rak na limfni zlezi denovite mi stanaa pekolni.Taa sostojba e nepoimvliva za onoj koj ne ja doziveal.Lekarska etika e dijagnozite da ne se soopstuvaat zatoa se izmislija latinski zborovi vo posledno vreme i so sifri.Toa ne e slucajno sto lekarite go praktikuvaat.Po vase i toa ne e hristijanski.Rabotata na Uvazeniot mi bog bila megu drugoto i so iscelitelstvo.Soopstuvanjeto na teska bolest mu se dava benzin na ziv ogan na covekot.Takvo dejstvie e nehumano surovo ne eticki stimuliranje za pobrza smrt ili slabeenje na organizmot od koe bi doslo do invazija na novi bolesti i komplikacii.Sekako od ovaa vasa teorija benefit izvlekuvaat popovite so debela zarabotuvacka,posto klientelata ke im se zgolemi ,produktivnosta ke im porasne i tn.
Po vase site doktori sto ne ja soopstuvaatdijagnozata se Antihristi,sto e daleku od sekoj razum.Ne se doktorite antihristi ... Tie se obvrazni spored Hipokratova zakletva da bidat iskreni so pacientite... A toa za nekazuvanje na dijagnozata e kako da ti gori kucata samo ne ti kazuvame deka gori, da ne se nervirash, a koga ce izgori ionaka ce bide docna, mozebi si mozel da go ugasih oginot - no da ne se nervirash ...
A za popovite ne vidam nisto zasto pak niv bi gi mesal vo ovaa diskusija ...
Kolku e necovecki na nekogo da ne mu se kaze deka e bolen od bilo sto ne e bitno, jas kako covek imam pravo da znam se za mene, toa e moe telo moj zivot kako moze nekoj da se osmeli i da otide tolku daleku da me laze za sostojbata na moeto tel i moeto zdravje .. toa e nezamislivo, bez razlika kakvi pobudi doveduvaat do toa toa e nezamislivo...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 20:04
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Sto mislite dali ovaa zena bila sveta ili stanuva zbor za nesto drugo ....?
Свет е само Бог, нашиот небесен Отец.

Оние луѓе кои раскажуваат дека некој од невидливите светови ги тера и мачи или им додева да прават или изговараат работи, тогаш тие се под силни астрални влијаниа - односно под водство на души од астралните подрачја, кои се наоѓаат вон небесното царство, каде живеат сеуште несовршени души кои додуша можат да знаат нешто повеќе од луѓето, но не доволно за да дадат долгорочна и безбедна добробит. Тие души секогаш настојуваат да го реализираат својот интерес, своите идеали, честопати неводејќи сметка што од тоа долгорочно може штетно да се развие за нив. за човештвото и природата.

Бог или битијата од царството небесно секогаш ја респектираат слободната волја на човекот, никогаш не го вознемируваат. Напротив, нивното обраќање до човека носи длабок мир, утеха, радост, енергија за успешно справување со проблемите и се случува само ако човек е подготвен и доброволно сака да ја прими нивната помош.

Не ги осудувам луѓето кои и се обраќале за помош, можеби за поединци така било најдобро. Но немаме многу фајде ако во 2000та сме знаеле дека во 2009 ќе има криза во САД а не сме превземале ништо во врска со тоа, и што е најбитно ако не сме се запрашале ЗОШТО предстојат такви настани. Кога Бог преку пророците говори за иднината, тогаш тоа го прави нелично и обопштено без конкретни датуми, а смисолот е секогаш опомена за правовремено преобраќање, што за последица ќе има да не дојде до исполнување на неубавата иднина.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 20:07
Освен тоа, планетата Земја ја опкружува еден невидлив слој каде се складира се она кое некогаш било не само направено и изговорено, туку и мислено, фантазирано, чувствувано. Духот Божји во објавите преку својот инструмент Габриеле од Вирцбур, тој слој го нарекува атмосферска хроника, а некои го нарекуваат и акаша-хроника но и со други имиња. Некои луѓе се способни да примаат делови од содржините на атмосферската хроника - а од тоа може да се исчита и што е она кое предстои во иднината. Но бидејќи атмосферската хроника ги содржи и фантазиите и копнежите на некогашните и сегашни генерации, „download-ираните„ информации од таму се дискутабилни, т.е. под знак прашалник колку % се вистинити и навистина корисни.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 20:30
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Sto mislite dali ovaa zena bila sveta ili stanuva zbor za nesto drugo ....?
Свет е само Бог, нашиот небесен Отец.

Оние луѓе кои раскажуваат дека некој од невидливите светови ги тера и мачи или им додева да прават или изговараат работи, тогаш тие се под силни астрални влијаниа - односно под водство на души од астралните подрачја, кои се наоѓаат вон небесното царство, каде живеат сеуште несовршени души кои додуша можат да знаат нешто повеќе од луѓето, но не доволно за да дадат долгорочна и безбедна добробит. Тие души секогаш настојуваат да го реализираат својот интерес, своите идеали, честопати неводејќи сметка што од тоа долгорочно може штетно да се развие за нив. за човештвото и природата.

Бог или битијата од царството небесно секогаш ја респектираат слободната волја на човекот, никогаш не го вознемируваат. Напротив, нивното обраќање до човека носи длабок мир, утеха, радост, енергија за успешно справување со проблемите и се случува само ако човек е подготвен и доброволно сака да ја прими нивната помош.

Не ги осудувам луѓето кои и се обраќале за помош, можеби за поединци така било најдобро. Но немаме многу фајде ако во 2000та сме знаеле дека во 2009 ќе има криза во САД а не сме превземале ништо во врска со тоа, и што е најбитно ако не сме се запрашале ЗОШТО предстојат такви настани. Кога Бог преку пророците говори за иднината, тогаш тоа го прави нелично и обопштено без конкретни датуми, а смисолот е секогаш опомена за правовремено преобраќање, што за последица ќе има да не дојде до исполнување на неубавата иднина.
(се согласувам со Мајкл иако мислам дека тие несовршени души како што ги нарекуваш се поднебесни духови на злобата односно демони)

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 23:52
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Освен тоа, планетата Земја ја опкружува еден невидлив слој каде се складира се она кое некогаш било не само направено и изговорено, туку и мислено, фантазирано, чувствувано. Духот Божји во објавите преку својот инструмент Габриеле од Вирцбур, тој слој го нарекува атмосферска хроника, а некои го нарекуваат и акаша-хроника но и со други имиња. Некои луѓе се способни да примаат делови од содржините на атмосферската хроника - а од тоа може да се исчита и што е она кое предстои во иднината. Но бидејќи атмосферската хроника ги содржи и фантазиите и копнежите на некогашните и сегашни генерации, „download-ираните„ информации од таму се дискутабилни, т.е. под знак прашалник колку % се вистинити и навистина корисни.


Ajde da te prasam ne moras da odgovoris:Na koja vera i crkva pripagas?
Koj ja dokazal golemata nevidliva "memorija"okolu zemjinata topka.Togas nebi trebalo da ima tolku memorii na PC.Edno malo aparatce,bezzicna konekcija i eveti ONlajn do site podatoci.Mozebi znaes i kolku ke cini priklucokot i taksata i komu ke mu ja naplakame smetkata.Ajde braka i sestri brzo ke umre internetot.
Da vi kazam megu prvite ke se prijavam za konekcija.
Sepak da se vratam na temata. Osven pausalni komentari,diskusii negledam nesto seriozno.
Se se zboruva okolo naokolo ama ima edna mnogu stara izreka sega malku podzaboravena.
     GAVOLOT KOGA NEMAL RABOTA SI GI SEKSAL DECATA
Ne e toa izmislica.Koj e toa deneska sto go praktikuva vo praksa.Pa polni se sekojdnevnite informacii trgnuvajki od svestenstvoto,obicnite pedofili,luge sto gi zloupotrbuvaat seksualno svoi kerki pa i maloletnici ,pa barajte go tamu satanata.Da ti e strav dete da pustis vo crkva.Gledam ste zapnale uporno da se satanizira Vidovitata baba Vanga.A koj ja znae hierarhihata na bozjeto carstvo,Dali konjanicite i konjanikot sto ja posetuval pocituvanata baba ne e bozji sluga da ja kontrolira kako gi pravi dobrite dela babata na narodot.Hipoteticko no sosema logicno.Ne postojat dela(NEDELA)sto mozat da se prepisat na zivotot i rabotata na pocituvanata baba.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 00:05
Знаеш, петар, не се работи за сатанизација на баба Ванѓа затоа што никој нема право да суди некому, но овде ги разгледуваме нејзините пороштва и делување од аспект на Светото Писмо и по таа основа бараме одговор на нејзините способности бидејќи како што погоре ти кажа ахмар на еден христијанин не му е сеедно од каде доаѓа дарбата и помошта.
Затоа мора да се испита.

Какви се тие сенки со кои комуницирала? Зошто не и давале мир?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 00:32
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Знаеш, петар, не се работи за сатанизација на баба Ванѓа затоа што никој нема право да суди некому, но овде ги разгледуваме нејзините пороштва и делување од аспект на Светото Писмо и по таа основа бараме одговор на нејзините способности бидејќи како што погоре ти кажа ахмар на еден христијанин не му е сеедно од каде доаѓа дарбата и помошта.
Затоа мора да се испита.

Какви се тие сенки со кои комуницирала? Зошто не и давале мир?

Eve ti moja adresa   petar.trajanov@yahoo.com .
Daj mi ja tvojata adresa na mojot meil ke ti ja dostavam adresata na ziveenje i telefonot.Sloboden sum 24 casa.
Ako ste dosta zainteresirani najdobro e licen razgovor.
Pozdrav


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 00:35
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Знаеш, петар, не се работи за сатанизација на баба Ванѓа затоа што никој нема право да суди некому, но овде ги разгледуваме нејзините пороштва и делување од аспект на Светото Писмо и по таа основа бараме одговор на нејзините способности бидејќи како што погоре ти кажа ахмар на еден христијанин не му е сеедно од каде доаѓа дарбата и помошта.
Затоа мора да се испита.

Какви се тие сенки со кои комуницирала? Зошто не и давале мир?Gospod Bog mu reche na Jov da ne se obiduva da razjasnuva raboti koi se nadvor od negoviot svet bidejki ne e sposoben za neshto takvo... potochno ne e sposoben da razjasni i osoznae mnogu poednostavni neshta od negoviot sekojdneven zhivot, a da ne stane zbor za neshto shto e nadvor od nego.

Od toj aspekt, nie mozheme da si pravime muabeti, da pretpostavuvame, da sudime i presuduvame, a toa ne e nishto povekje od kopanje duka vo voda ili zemanje grev na dusha.

Edinstveno shto mozheme so odredena sigurnost da govorime e za onoa shto pripagja na nashiov svet, a toa se Vangjinata pomosh na lugjeto so lechenjeto i razgonetnuvanjeto na zagatkite od nivniot zhivot.

Vo toa mozheme da vidime kolku bila baba Vangja uspeshna, kolku lugje izlechila, na kolku lugje im dala odgvor na neznaenite sluchki od nivniot zhivot i zhivotot na nivnite najbliski.

Taa dobila dar za pomoganje na lugjeto, go koristela bez da bara nekakva nadoknada za nego, ne terala nikoj so sila da doagja kaj nea, ne sakala da pravi nekakva nova religija i nikogash ne barala da ja smetaat za nekakva svetica. Spored toa, da ne gledame vo zabite na nejziniot dar, tuku vo negovite blagodeti.

Inaku, jasno mi e reakacijata na sveshtenstvoto i Crkvata dokolku taa nekogash gi kritikuvala za nivnite delanija. Gi kritikuvame i nie. Toa ne znachi deka bilo koj od nas e vo dogovor so satanata ili opsednat od nego.    


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 00:37
Благодарам, но јас лично претпочитам на форумов Вероисповед да си дискутирам за темиве овде, на самиот форум.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 01:14
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Благодарам, но јас лично претпочитам на форумов Вероисповед да си дискутирам за темиве овде, на самиот форум.


Tvoja volja i sloboda.Temava e isklucitelno seriozna i bara respekt od site ucesnici.
Inaku Fenomenot baba Vanga treba da se izvorno istrazuva.
Taa ziveese i rabotese vo edno vreme koe go narekoa "ednoumie"Vo ovie konstelacii neizbezen faktor i uloga ima politikata.I tie raboti mi se mnogu dobro poznati bidejki ziveev vo nejzino vreme iako jas bev mnogu pomlad. Eve i edna vistinska prokaska .Razgovaram so eden povisok cinovnik (sega penzioner)od togasnata udba na ovaa tema.Eve sto mi veli.Taa (babata Vanga) imase svoi agenti uste na granica i i gi dostavuvaa podatocite nejze.Taka koristejki gi ovie podatoci taa gledala na narodot.Go prasuvam dali si nekogas bil kajnea i dali ja poznavas mi odgovori so ne.
Covek dali da se smee ili da placi.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 01:19
Верувај, јас со сериозност и пристапив на темата (врати се наназад и провери) и со респект за тоа што ти ни го кажуваш овде. Тоа се и многу случки кои не се опишани во книгата а секако вреди да ги чуеме.-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 02:18
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Верувај, јас со сериозност и пристапив на темата (врати се наназад и провери) и со респект за тоа што ти ни го кажуваш овде. Тоа се и многу случки кои не се опишани во книгата а секако вреди да ги чуеме.


Moeto iskustvo e bogato pa ke dodadam uste eden slucaj.
Ako otides ,a preporacuvam da otides vo turistickiot lokalitet "Smrdliva Voda"vo Kozuf gevgelisko vo centralniot del na lokalitetot vednas ke ti padne vo oci edno ubavo velelepno manastirce.Se vika Sveti Ilija.
Jas sum clen na inicijativniot odbor za gradba na spomenatiot manastir,i prv blagajnik na ovoj odbor.Za toa poseduvam validni dokumenti.So prvata akcija na sobiranje sredstva se sobraa nedovolno kako bi se zapocnale pogolemi aktivnosti.Mi padna strav od posramotuvanje dali ke se napravi nesto,vo sprotivno bruka golema.Nemirot me jadese i odluciv da pojdam kaj mojata mnogu pocituvana baba Vanga.Samo sto vtasav kajnea mi se obrati mene i mi rece Za manastirceto li doagas?velam DA.taa mi veli Ne se plasi so boga napred i narodna pomos manastirceto ke se izgradi i ke bide mnogu ubavo.Se vrativ doma ohrabren i navistina rabotite se zavrsija i se ispolni prognozata na pocituvanata baba.
Posebna e prikasskata kako i na koj nacin se sobraa dovolno sredstva ovaa vecna gradba da se realizira.
I uste eden k*riozitet kako prv donator vo knigata za donacii i kasa primi dokumentot e zapisano imeto i prezimeto na edno dete 7-8 godisno koe e sega svesteno lice vo manastirot Lesnovo mislam Kratovsko.
Ajde sega sklopuvajte go mozaikot :inicijativa za gradba za manastir,blagoslov i od mojata pocituvana Baba Vanga,realizacija na site gradezni raboti do osvetuvanje,prviot finansiski donator (iako simbolicno)postanuva svesteno lice,se e toa fakti i dokumenti.
Pa zarem satanata dozvoluva i blagoslovuva gradba na verski hramovi so mnogu krstovi na nego.Ako postoese satanska rabota rabotata nemase da se svrsi.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 12:48
Petar, Ahmar, M.Magdalena,

(пред се, примарни за верување се цитатите од Библијата подолу, а не моите мислења)

ве гледам, (поточно читам), и гледам кај сите тенденција да се најде вистината. Јас не ја знам вистината, но од што имам прочитано и видено сум сигурен дека сатаната има раширено СЛОЕВИ од ЛАГА како кромид, за луѓето да се сопнуваат на нив, и колку е можно повеќе да талкаат во темница. И кога ќе откриете една лага, немој да мислите дека одма потоа следи вистината !!!! можеби следи наредниот слој на лага !!!! И тоа што сатаната и неговите агенти добро го прават е да облечат овча кожа, за да не ги разликуваат во стадото, и така да сеат лага, немир, и недоверба меѓу овците. Да не се разликуваат волците од овците, и да не се разликува шеќерта од солта.

Но немојте ни да им верувате на сите слаткоречиви лицемери лажговци !! па дури ни на мене. (кои знаејќи или незнаејќи шират отров)


Јас не ја знам Баба Ванѓа, ниту имам лично мислење за неа, но ова го знам.

1) Точно е дека демонски сили имаат учество во многу спиритуалистички движења, "гледања", итн. но Библијата и Господ не ја исклучува видовитоста (види долу Дела. Ап 2:14-21). Значи ви е потребен некој друг тест за "проверка на исправноста". Ви посакувам успех во барањето на тој "тест". Јас за себе преферирам молитва и покајание од срце пред Живиот Господ на Вселената Исус Христос... а после секоја молитва страниците од Библијата сами од себе ми се отвараат на "точното" место со одговор, а јас немам прочитано ни 5% од Библијата.

Немој да се чудите на се повеќе спиритуализам; сатаната и неговите агенти шират многу лажни учењам, насекаде, и тие лаги допрва ќе земаат замав, и ќе биде се потешко да ги распознаете. Тие што не водат кон Исус Христос и Библијата, се лага. Но и тие што си ја земаат Библијата и си ја мешаат како им одговара се уште поопасна лага.

И многумина ќе бидат заведени, за да се оствари Лука 18:8, но вие БИДЕТЕ БУДНИ.


2) Точно е дека многу религии само привидно го имаат земено Христијанството, и би било убаво да се разликуваат "вистинските"----- НО "членска книшка" во една религија не е никаква гаранција дека сатаната и таму не замешал прсти и дека нема свои агенти. Затоа Господ гледа во Срцето, и повикува на каење.
Да се крстиш себеси за "Прав"/"исправен" многу ми личи на ширење "самољубие" и ме потсеќа на примерот кој го даде Исус во Лука 18:8-14. Јас за себе преферирам да се сметам за црн грешник, и понекогаш не можам да погледнам кон небото.(Дела Ап 2:14-21) 14 А Петар стана, со Единаесетмината, и го поткрена гласот и им рече: „Јудејци и сите вие, кои живеете во Ерусалим! Знајте го ова и послушајте ги моите зборови!
15 Овие луѓе не се пијани, како што мислите вие - зашто е едвај третиот час на денот -
16 туку тоа е кажаното преку пророкот Јоил:
17 ’Во последните денови - вели Господ - ќе излеам од Својот Дух на секое тело, и вашите синови и вашите ќерки ќе пророкуваат, и вашите младинци ќе гледаат виденија, а вашите старци ќе сонуваат соништа.
18 Исто така, во тоа време, и на Своите слуги и на Своите слугинки ќе излеам од Мојот Дух и ќе пророкуваат.
19 Ќе направам чудеса горе на небото, а знаци долу на земјата; крв и оган и пареа од дим.
20 Сонцето ќе се претвори во темнина, и месечината во крв, пред да дојде великиот и славен Господов ден.
21 И секој кој ќе го повика Господовото име, ќе се спаси.’
(Лука 18:8-14) Исус им рече… 8 Ви велам, ќе ги одбрани скоро. Но, кога ќе дојде Човечкиот Син, ќе најде ли вера на земјата?
9 А на некои, кои беа уверени во себе дека се праведни, и ги презираа другите, им ја кажа оваа парабола:
10 ”Два човека влегоа во Храм да се помолат: едниот фарисеј, а другиот цариник.
11 Фарисејот застана и се молеше во себеси вака: ‘Боже! Ти благодарам што не сум како другите луѓе - разбојници, неправедници, прељубници, или како овој цариник;
12 постам двапати во седмицата и давам десеток од сè што придобивам.’
13 А цариникот стоеше далеку и не сакаше ни очите да ги подигне кон небото, туку се удираше по градите и велеше: ‘Боже, биди милостив спрема мене грешникот!’
14 Ви велам, овој се врати дома повеќе оправдан, отколку оној; зашто секој кој се возвишува себеси, ќе биде понижен; а кој се понизува себеси, ќе биде возвишен.”
Исус им рече... 37 Блажени се оние слуги, кои господарот ќе ги најде будни, кога ќе си дојде! Вистина ви велам, дека ќе се препаше, ќе ги прилегне до трпезата и ќе дојде да им служи. (Лука 12:37)Исус им рече... 22 Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
23 И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’
24 ”И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен.(Матеј 7:22-24)Поздрав,


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 12:49
Rabotata se svrshila zasto imalo ludje koi VERUVALE VO BOGA a ne vo Baba Vangja, i mislam deka e malku neumesno nivnata verba da ja zasenuvash so Baba Vangja, dali site tie ce se soglasat so toa?? Ludjeto se tie koi napravile manastirot da se izgradi ne Baba Vangja ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 12:53
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Petar, Ahmar, M.Magdalena,

ве гледам, (поточно читам), и гледам кај сите тенденција да се најде вистината. Јас не ја знам вистината, но од што имам прочитано и видено сум сигурен дека сатаната има раширено СЛОЕВИ од ЛАГА како кромид, за луѓето да се сопнуваат на нив, и колку е можно повеќе да талкаат во темница. И кога ќе откриете една лага, немој да мислите дека одма потоа следи вистината !!!! можеби следи наредниот слој на лага !!!! И тоа што сатаната и неговите агенти добро го прават е да облечат овча кожа, за да не ги разликуваат во стадото, и така да сеат лага, немир, и недоверба меѓу овците. Да не се разликуваат волците од овците, и да не се разликува шеќерта од солта.

Но немојте ни да им верувате на сите слаткоречиви лицемери лажговци !! па дури ни на мене. (кои знаејќи или незнаејќи шират отров)


Јас не ја знам Баба Ванѓа, ниту имам лично мислење за неа, но ова го знам.

1) Точно е дека демонски сили имаат учество во многу спиритуалистички движења, "гледања", итн. но Библијата и Господ не ја исклучува видовитоста (види долу Дела. Ап 2:14-21). Значи ви е потребен некој друг тест за "проверка на исправноста". Ви посакувам успех во барањето на тој "тест". Јас за себе преферирам молитва и покајание од срце пред Живиот Господ на Вселената Исус Христос... а после секоја молитва страниците од Библијата сами од себе ми се отвараат на "точното" место со одговор, а јас немам прочитано ни 5% од Библијата.

Немој да се чудите на се повеќе спиритуализам; сатаната и неговите агенти шират многу лажни учењам, насекаде, и тие лаги допрва ќе земаат замав, и ќе биде се потешко да ги распознаете. Тие што не водат кон Исус Христос и Библијата, се лага. Но и тие што си ја земаат Библијата и си ја мешаат како им одговара се уште поопасна лага.

И многумина ќе бидат заведени, за да се оствари Лука 18:8, но вие БИДЕТЕ БУДНИ.


2) Точно е дека многу религии само привидно го имаат земено Христијанството, и би било убаво да се разликуваат "вистинските"----- НО "членска книшка" во една религија не е никаква гаранција дека сатаната и таму не замешал прсти и дека нема свои агенти. Затоа Господ гледа во Срцето, и повикува на каење.
Да се крстиш себеси за "Прав"/"исправен" многу ми личи на ширење "самољубие" и ме потсеќа на примерот кој го даде Исус во Лука 18:8-14. Јас за себе преферирам да се сметам за црн грешник, и понекогаш не можам да погледнам кон небото.(Дела Ап 2:14-21) 14 А Петар стана, со Единаесетмината, и го поткрена гласот и им рече: „Јудејци и сите вие, кои живеете во Ерусалим! Знајте го ова и послушајте ги моите зборови!
15 Овие луѓе не се пијани, како што мислите вие - зашто е едвај третиот час на денот -
16 туку тоа е кажаното преку пророкот Јоил:
17 ’Во последните денови - вели Господ - ќе излеам од Својот Дух на секое тело, и вашите синови и вашите ќерки ќе пророкуваат, и вашите младинци ќе гледаат виденија, а вашите старци ќе сонуваат соништа.
18 Исто така, во тоа време, и на Своите слуги и на Своите слугинки ќе излеам од Мојот Дух и ќе пророкуваат.
19 Ќе направам чудеса горе на небото, а знаци долу на земјата; крв и оган и пареа од дим.
20 Сонцето ќе се претвори во темнина, и месечината во крв, пред да дојде великиот и славен Господов ден.
21 И секој кој ќе го повика Господовото име, ќе се спаси.’
(Лука 18:8-14) Исус им рече… 8 Ви велам, ќе ги одбрани скоро. Но, кога ќе дојде Човечкиот Син, ќе најде ли вера на земјата?
9 А на некои, кои беа уверени во себе дека се праведни, и ги презираа другите, им ја кажа оваа парабола:
10 ”Два човека влегоа во Храм да се помолат: едниот фарисеј, а другиот цариник.
11 Фарисејот застана и се молеше во себеси вака: ‘Боже! Ти благодарам што не сум како другите луѓе - разбојници, неправедници, прељубници, или како овој цариник;
12 постам двапати во седмицата и давам десеток од сè што придобивам.’
13 А цариникот стоеше далеку и не сакаше ни очите да ги подигне кон небото, туку се удираше по градите и велеше: ‘Боже, биди милостив спрема мене грешникот!’
14 Ви велам, овој се врати дома повеќе оправдан, отколку оној; зашто секој кој се возвишува себеси, ќе биде понижен; а кој се понизува себеси, ќе биде возвишен.”
Исус им рече... 37 Блажени се оние слуги, кои господарот ќе ги најде будни, кога ќе си дојде! Вистина ви велам, дека ќе се препаше, ќе ги прилегне до трпезата и ќе дојде да им служи. (Лука 12:37)Исус им рече... 22 Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
23 И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’
24 ”И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен.(Матеј 7:22-24)Поздрав,Me interesira sto bi bilo podobro koga imas maka (sem da nemash maka) da otidesh kaj baba Vangja da pobarash pomosh ili sam da mu se pomolish na Boga preku molitva da pobarash spas ??????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 13:32
Темплариус,
скраја да е да бараш од човек !!! Господ е Тој Кој што помага, па дури и преку рацете на друг човек, Господ е Тој Кој праќа и дава на земјава. А ниту згради, ниту бетонот, ниту "прави" ритуали спасуваат, туку покајнието од срце и милоста на Живиот Семоќен Господ Бог Исус Христос.


10 Тогаш Исус му рече: „Оди си, сатано, зашто е напишано: ‘На Господа, твојот Бог, ќе Му се поклонуваш и ќе Му служиш само Нему!’” (Матеј 4:10)


Исус им рече…  44 А Јас ви велам: Љубете ги своите непријатели и молете се за оние, кои ве гонат;
45 за да бидете синови на вашиот Татко, Кој е во небесата, Кој прави Неговото сонце да изгрева над злите и над добрите, и дава дожд на праведните и на неправедните.
46 Зашто ако ги љубите оние, кои ве љубат вас, каква награда имате? Зар и цариниците не го прават тоа исто? (Матеј 18:19-20)Исус им рече… 19 ”Пак, ви велам: ако двајца од вас се согласат на земјата околу било која работа каква и да посакат, ќе им биде дадено од Мојот Татко, Кој е во небесата.
20 Зашто каде се двајца или тројца собрани во Мое Име, таму Сум и Јас посреде нив.” (Матеј 18:19-20)Исус им рече…   8 А вие не наречувајте се учители - зашто е Еден вашиот Учител - Христос, а вие сите сте браќа.
  9 И никого на земјата не наречувајте го свој ‘татко’, зашто е Еден вашиот небесен Татко.
10 Ниту се наречувајте наставници, зашто е Еден вашиот Наставник - Христос.
11 А поголемиот меѓу вас нека ви биде слуга.
12 Кој се воздига себеси - ќе биде понизен; а кој се понизува себеси - ќе биде возвишен.” (Матеј 23:8-12)


Поздрав,Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 13:36
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Темплариус,
скраја да е да бараш од човек !!! Господ е Тој Кој што помага, па дури и преку рацете на друг човек, Господ е Тој Кој праќа и дава на земјава. А ниту згради, ниту бетонот, ниту "прави" ритуали спасуваат, туку покајнието од срце и милоста на Живиот Семоќен Господ Бог Исус Христос.Pa togash kako site tie ludje veruvale vo baba Vangja a i den denes veruvaat vo milion drugi proroci i gledaci ????

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 14:00
Темплариус,
види долу, само не ги мешај Коринтјаните, и одредени групи вистински верници од срце со "сите" 9-10 милијарди на светов, или со сите со "членски картички" во некоја црква.

(1 Коринтјаните 12:1-20,27-31)
1 Што се однесува за духовните нешта, браќа, не сакам да останете во незнаење.
2 Знаете дека кога бевте многубошци, бевте влечени како терани кон немите идоли.
3 Затоа ве известувам дека никој, кој зборува во Божјиот Дух, не вели: „Проклет да е Исус,” и никој не може да каже: „Исус е Господ,” освен преку Светиот Дух.
4 Дарбите се различни, но Духот е ист.
5 Различни се и службите, но Господ е ист.
6 Има разлики и во дејствата, но Бог е ист, Кој врши сè во сите.
7 Секому му се дава откровение на Духот за општа полза.
8 На еден му се дава преку Духот слово на мудрост, на друг слово на знаење, преку истиот Дух;
9 на друг вера преку истиот Дух; а на друг пак дарови за лекување преку истиот Дух;
10 на друг да прави чуда, на друг да пророкува, на друг да ги разликува духовите, на друг разни јазици, а на друг да ги толкува јазиците.
11 А сè тоа го прави еден и ист Дух, Кој разделува секому, како што сака.
12 Зашто, како што е телото едно, а има многу членови, и сите членови на телото, иако се многу, едно тело се, така е и Христос:
13 зашто ние сите сме крстени преку еден Дух во едно тело - било Јудејци, или Грци, било робови, или слободни. И сите сме напоени во еден Дух.
14 Зашто телото не се состои од еден член, туку од многу.
15 Ако ногата рече: „Бидејќи не сум рака, не му припаѓам на телото,” тоа не ја прави да не е од телото.
16 И ако увото рече: „Бидејќи не сум око, не му припаѓам на телото,” тоа не го прави да не е од телото.
17 Ако целото тело би било око, каде би бил слухот? Ако сè би било слух, каде би било мирисањето?
18 Но Бог ги поставил членовите во телото; секој еден од нив, како што Му било угодно.
19 Ако пак сите би биле еден член, каде би било телото?
20 А сега се многу членови, а телото е едно.27 А вие сте Христово тело, а поодделно, членови.
28 И Бог ги поставил поединците во црквата: прво за апостоли, второ за пророци, трето за учители; потоа чудотворни сили, па дарови за исцелување, за помагање, за управување, за разни јазици.
29 Сите ли се апостоли? Сите ли се пророци? Сите ли се учители? Сите ли се чудотворци?
30 Сите ли имаат дарови за исцелување? Дали сите зборуваат разни јазици? Сите ли се толкувачи?
31 Туку покажувајте ревност за подобрите дарби! А јас ќе ви покажам уште повозвишен пат.Поздрав,


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 14:06
Si ja pogresil temata

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 14:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Petar, Ahmar, M.Magdalena,

ве гледам, (поточно читам), и гледам кај сите тенденција да се најде вистината. Јас не ја знам вистината, но од што имам прочитано и видено сум сигурен дека сатаната има раширено СЛОЕВИ од ЛАГА како кромид, за луѓето да се сопнуваат на нив, и колку е можно повеќе да талкаат во темница. И кога ќе откриете една лага, немој да мислите дека одма потоа следи вистината !!!! можеби следи наредниот слој на лага !!!! И тоа што сатаната и неговите агенти добро го прават е да облечат овча кожа, за да не ги разликуваат во стадото, и така да сеат лага, немир, и недоверба меѓу овците. Да не се разликуваат волците од овците, и да не се разликува шеќерта од солта.

Но немојте ни да им верувате на сите слаткоречиви лицемери лажговци !! па дури ни на мене. (кои знаејќи или незнаејќи шират отров)


Јас не ја знам Баба Ванѓа, ниту имам лично мислење за неа, но ова го знам.

1) Точно е дека демонски сили имаат учество во многу спиритуалистички движења, "гледања", итн. но Библијата и Господ не ја исклучува видовитоста (види долу Дела. Ап 2:14-21). Значи ви е потребен некој друг тест за "проверка на исправноста". Ви посакувам успех во барањето на тој "тест". Јас за себе преферирам молитва и покајание од срце пред Живиот Господ на Вселената Исус Христос... а после секоја молитва страниците од Библијата сами од себе ми се отвараат на "точното" место со одговор, а јас немам прочитано ни 5% од Библијата.

Немој да се чудите на се повеќе спиритуализам; сатаната и неговите агенти шират многу лажни учењам, насекаде, и тие лаги допрва ќе земаат замав, и ќе биде се потешко да ги распознаете. Тие што не водат кон Исус Христос и Библијата, се лага. Но и тие што си ја земаат Библијата и си ја мешаат како им одговара се уште поопасна лага.

И многумина ќе бидат заведени, за да се оствари Лука 18:8, но вие БИДЕТЕ БУДНИ.


2) Точно е дека многу религии само привидно го имаат земено Христијанството, и би било убаво да се разликуваат "вистинските"----- НО "членска книшка" во една религија не е никаква гаранција дека сатаната и таму не замешал прсти и дека нема свои агенти. Затоа Господ гледа во Срцето, и повикува на каење.
Да се крстиш себеси за "Прав"/"исправен" многу ми личи на ширење "самољубие" и ме потсеќа на примерот кој го даде Исус во Лука 18:8-14. Јас за себе преферирам да се сметам за црн грешник, и понекогаш не можам да погледнам кон небото.(Дела Ап 2:14-21) 14 А Петар стана, со Единаесетмината, и го поткрена гласот и им рече: „Јудејци и сите вие, кои живеете во Ерусалим! Знајте го ова и послушајте ги моите зборови!
15 Овие луѓе не се пијани, како што мислите вие - зашто е едвај третиот час на денот -
16 туку тоа е кажаното преку пророкот Јоил:
17 ’Во последните денови - вели Господ - ќе излеам од Својот Дух на секое тело, и вашите синови и вашите ќерки ќе пророкуваат, и вашите младинци ќе гледаат виденија, а вашите старци ќе сонуваат соништа.
18 Исто така, во тоа време, и на Своите слуги и на Своите слугинки ќе излеам од Мојот Дух и ќе пророкуваат.
19 Ќе направам чудеса горе на небото, а знаци долу на земјата; крв и оган и пареа од дим.
20 Сонцето ќе се претвори во темнина, и месечината во крв, пред да дојде великиот и славен Господов ден.
21 И секој кој ќе го повика Господовото име, ќе се спаси.’
(Лука 18:8-14) Исус им рече… 8 Ви велам, ќе ги одбрани скоро. Но, кога ќе дојде Човечкиот Син, ќе најде ли вера на земјата?
9 А на некои, кои беа уверени во себе дека се праведни, и ги презираа другите, им ја кажа оваа парабола:
10 ”Два човека влегоа во Храм да се помолат: едниот фарисеј, а другиот цариник.
11 Фарисејот застана и се молеше во себеси вака: ‘Боже! Ти благодарам што не сум како другите луѓе - разбојници, неправедници, прељубници, или како овој цариник;
12 постам двапати во седмицата и давам десеток од сè што придобивам.’
13 А цариникот стоеше далеку и не сакаше ни очите да ги подигне кон небото, туку се удираше по градите и велеше: ‘Боже, биди милостив спрема мене грешникот!’
14 Ви велам, овој се врати дома повеќе оправдан, отколку оној; зашто секој кој се возвишува себеси, ќе биде понижен; а кој се понизува себеси, ќе биде возвишен.”
Исус им рече... 37 Блажени се оние слуги, кои господарот ќе ги најде будни, кога ќе си дојде! Вистина ви велам, дека ќе се препаше, ќе ги прилегне до трпезата и ќе дојде да им служи. (Лука 12:37)Исус им рече... 22 Мнозина ќе Ми речат во оној ден: ‘Господи, Господи, не пророкувавме ли во Твое име; не изгонувавме ли бесови во Твое име; и не правевме ли многу чуда во Твое име?’
23 И тогаш Јас ќе им изјавам: ‘Никогаш Јас не сум ве познавал; одете си од Мене вие, кои правите беззаконие!’
24 ”И така, секој, кој ги слуша овие Мои зборови и ги исполнува, ќе го споредам Јас со благоразумен човек, кој ја изградил својата куќа на камен.(Матеј 7:22-24)Поздрав,Me interesira sto bi bilo podobro koga imas maka (sem da nemash maka) da otidesh kaj baba Vangja da pobarash pomosh ili sam da mu se pomolish na Boga preku molitva da pobarash spas ??????


Koga bi imal maka bi otisol tamu kade sigurno ke najdam pomos.Smetam deka na dobrodetelite im pomaga bog i preko niv ja spasuva bolkata i mu pomaga na unesrekeniot.A nemam verba da odam da se molam na popot koj utre ke mi go seksa deteto ili vnukot.Satanata ne ja barajte vo baba Vanga Satanata e javno obelodeneta daka se naoga onamu kade se molite(pedofilite,srebroljubcite,trgovcite so verski kapital trosenjeto crkovnonarodni pari po sudski postapki) i tn.Koga e veka satanata javno utemelena vo crkvata jas ke dodadam uste vo vremeto na raskolot od hristijanstvoto zosto ne kazete zbor dva za ovaa satanska rabota.Jas ke potsetam so prisustvoto na gavolot vo crkvata nemu mu se dostapni site raboti i preoblecen vo popska mantija ke si gi sproveduva nedelata ,ke mavta so crkovni biblii I ke anatemisuva dobrotvorci kako sto bese babaVanga.Pak go postavuvam prasanjeto Dali mojot bog preku Baba Vanga ne gi sproveduval dobrite dela.Megutoa i gresnotosvedocenje pretstavuva grev.Jas ne veruvam na slatkorecivite luge najcesto se tie licemerni zlonamerni i drugi epiteti od hristovata vera.Jas gi cenam lugeto po nivnite dela dali se dobri ili se losi.Taka rekol i mojot bog Po delata ke gi prepoznaes.
Iako sum od druga veroispovest(hristijanin)gi cenam nekoj zakonitosti od islamot. Tamo za obicno dokazano siluvanje na zena ja gubis glavata.Da ne zboruvame pak za pedofilstvo,rodoskrnavenje i dr.Gospodava od vatikan muva ne gi laze ,ke izdavaat nekakvi si priracnici za pedofilstvo.Kakva ironija A klerskite satani ja anatemisuvaat baba Vanga.Dali da places ili da se smees.Babata Vanga nemase propagandna masinerija,megutoa poradi zloba na satanata ili sataniziranite luge se vodi nevidena kampanja da se zacrni bidejki im paga rejtingot pa nisto od biznisot.Kade bea tie isti luge od klerot dodeka bese siva pocituvanata pa da ispadnat na megdan i da se javno soocat koj e vistinskiot gavol.tie luge bea dlaboko ukopani vo svoite duvla i ne smeeja zbor da kazat.Sega na mrtov germanec noz vadat.Babata Vanga nikomu mu nema pobarano nekakva nadoknada za svoite usligi.Bogami crkovnite sluziteli debelo go derat narodot so ceni za uslugata i ovde e neibezna pokslata.Ako pomalku dades piksla sledniot pat ke se skrati molitvata.Pa edna penzija ne go raskrstuva covek ako sahrani nekoj od familijata.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 14:38
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:


Koga bi imal maka bi otisol tamu kade sigurno ke najdam pomos.Smetam deka na dobrodetelite im pomaga bog i preko niv ja spasuva bolkata i mu pomaga na unesrekeniot.
Toa e tvoe pravo kako i sto e moe pravo da ne veruvam i da prashuvam

A nemam verba da odam da se molam na popot koj utre ke mi go seksa deteto ili vnukot.Satanata ne ja barajte vo baba Vanga Satanata e javno obelodeneta daka se naoga onamu kade se molite(pedofilite,srebroljubcite,trgovcite so verski kapital trosenjeto crkovnonarodni pari po sudski postapki) i tn.Koga e veka satanata javno utemelena vo crkvata jas ke dodadam uste vo vremeto na raskolot od hristijanstvoto zosto ne kazete zbor dva za ovaa satanska rabota.Jas ke potsetam so prisustvoto na gavolot vo crkvata nemu mu se dostapni site raboti i preoblecen vo popska mantija ke si gi sproveduva nedelata ,ke mavta so crkovni biblii I ke anatemisuva dobrotvorci kako sto bese babaVanga.Pak go postavuvam prasanjeto Dali mojot bog preku Baba Vanga ne gi sproveduval dobrite dela.Megutoa i gresnotosvedocenje pretstavuva grev.
Site pedofili se na sud i ce im bide sudeno i ovdeka a i Bog ce im sudi. Nemas pravo site da gi pravis deka se pedofili zasto na toj nacin krsis edna od zapovedite.
Jas nikade ne rekov da odam da se molam kaj POP - a toa sto ti vednash se povikuvash na toa licemerno isprrevrtuvajci gi moite zborovi, e samo dokaz na tvojata pristrasnost kon tvojata religija. Jas sum Pravoslaven Hristijanin mojata Pravoslavna Crkva ima svoi mani i tie i jas javno gi kritikuvam no ne mozam i nemam pravo jas da sudam i da generaliziram so lazni klevetenja i insuniacii, kako sto ti toa go rabotish perfidno i licemerno..Jas ne veruvam na slatkorecivite luge najcesto se tie licemerni zlonamerni i drugi epiteti od hristovata vera.Jas gi cenam lugeto po nivnite dela dali se dobri ili se losi.Taka rekol i mojot bog Po delata ke gi prepoznaes.
Iako sum od druga veroispovest(hristijanin)gi cenam nekoj zakonitosti od islamot. Tamo za obicno dokazano siluvanje na zena ja gubis glavata.Da ne zboruvame pak za pedofilstvo,rodoskrnavenje i dr.

Ubavo e koga si imas privaten Bog za koj mozes da kazes deka e samo tvoj ....
Inaku za zakonitostie od islamot koi ti oooo dobar coveku gi cenish - po iste tie zakonitosti tie muslimani ubivaa vo tvojata tatkovina so vekovi i ako ne daj boze se najdat povece kako tebe prijatele pak toa ce go rabotat.


Gospodava od vatikan muva ne gi laze ,ke izdavaat nekakvi si priracnici za pedofilstvo.Kakva ironija A klerskite satani ja anatemisuvaat baba Vanga.Dali da places ili da se smees.Babata Vanga nemase propagandna masinerija,megutoa poradi zloba na satanata ili sataniziranite luge se vodi nevidena kampanja da se zacrni bidejki im paga rejtingot pa nisto od biznisot.Kade bea tie isti luge od klerot dodeka bese siva pocituvanata pa da ispadnat na megdan i da se javno soocat koj e vistinskiot gavol.tie luge bea dlaboko ukopani vo svoite duvla i ne smeeja zbor da kazat.Sega na mrtov germanec noz vadat.Babata Vanga nikomu mu nema pobarano nekakva nadoknada za svoite usligi.Bogami crkovnite sluziteli debelo go derat narodot so ceni za uslugata i ovde e neibezna pokslata.Ako pomalku dades piksla sledniot pat ke se skrati molitvata.Pa edna penzija ne go raskrstuva covek ako sahrani nekoj od familijata.
Ajde ti se molam, pa site tie jasnovidci vo cija profesija spadja i tvojata baba Vangja GO ODRAA NARODOT, ti znaes li kolku gi ima niz Makedonija si poglednal li, si videl li sto rabotat - ja koristat makata na narodot im gi zemaat poslednite pari demek ce im pomognat - nekoj koj nema deca odi kaj tie takvi so nadez deka ce dobie cedo no (iako ne e javno kazano) mora da plati - da se fati lekot ili bajackata ili gledackata (a mislish deka ce dobie cedo), ne zaboravjci go i psiholoshkiot atak sto se vrsi nad toj narod so razni zaplashuvanja i praznoverni gluposti, gi skrnavat svetcite cuvajci nivni ikoni i zboruvajci vo nivno ime so cel da go plashat narodot i da go vratat pak da dojde kaj niv se so edna cel a toa se PARI I KONTROLA - Pa ne tresi tuka zeleni pravejci gi site niv dobri zaedno so tvojata baba Vangja koga makata gi tera ludjeto kaj niv da odat - ako nekoj e iskren i ja zboruva vistinata vo ovoj slucaj toa e NARODOT i nikoj drug...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 15:03
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:


Koga bi imal maka bi otisol tamu kade sigurno ke najdam pomos.Smetam deka na dobrodetelite im pomaga bog i preko niv ja spasuva bolkata i mu pomaga na unesrekeniot.
Toa e tvoe pravo kako i sto e moe pravo da ne veruvam i da prashuvam

A nemam verba da odam da se molam na popot koj utre ke mi go seksa deteto ili vnukot.Satanata ne ja barajte vo baba Vanga Satanata e javno obelodeneta daka se naoga onamu kade se molite(pedofilite,srebroljubcite,trgovcite so verski kapital trosenjeto crkovnonarodni pari po sudski postapki) i tn.Koga e veka satanata javno utemelena vo crkvata jas ke dodadam uste vo vremeto na raskolot od hristijanstvoto zosto ne kazete zbor dva za ovaa satanska rabota.Jas ke potsetam so prisustvoto na gavolot vo crkvata nemu mu se dostapni site raboti i preoblecen vo popska mantija ke si gi sproveduva nedelata ,ke mavta so crkovni biblii I ke anatemisuva dobrotvorci kako sto bese babaVanga.Pak go postavuvam prasanjeto Dali mojot bog preku Baba Vanga ne gi sproveduval dobrite dela.Megutoa i gresnotosvedocenje pretstavuva grev.
Site pedofili se na sud i ce im bide sudeno i ovdeka a i Bog ce im sudi. Nemas pravo site da gi pravis deka se pedofili zasto na toj nacin krsis edna od zapovedite.
Jas nikade ne rekov da odam da se molam kaj POP - a toa sto ti vednash se povikuvash na toa licemerno isprrevrtuvajci gi moite zborovi, e samo dokaz na tvojata pristrasnost kon tvojata religija. Jas sum Pravoslaven Hristijanin mojata Pravoslavna Crkva ima svoi mani i tie i jas javno gi kritikuvam no ne mozam i nemam pravo jas da sudam i da generaliziram so lazni klevetenja i insuniacii, kako sto ti toa go rabotish perfidno i licemerno..Jas ne veruvam na slatkorecivite luge najcesto se tie licemerni zlonamerni i drugi epiteti od hristovata vera.Jas gi cenam lugeto po nivnite dela dali se dobri ili se losi.Taka rekol i mojot bog Po delata ke gi prepoznaes.
Iako sum od druga veroispovest(hristijanin)gi cenam nekoj zakonitosti od islamot. Tamo za obicno dokazano siluvanje na zena ja gubis glavata.Da ne zboruvame pak za pedofilstvo,rodoskrnavenje i dr.

Ubavo e koga si imas privaten Bog za koj mozes da kazes deka e samo tvoj ....
Inaku za zakonitostie od islamot koi ti oooo dobar coveku gi cenish - po iste tie zakonitosti tie muslimani ubivaa vo tvojata tatkovina so vekovi i ako ne daj boze se najdat povece kako tebe prijatele pak toa ce go rabotat.


Gospodava od vatikan muva ne gi laze ,ke izdavaat nekakvi si priracnici za pedofilstvo.Kakva ironija A klerskite satani ja anatemisuvaat baba Vanga.Dali da places ili da se smees.Babata Vanga nemase propagandna masinerija,megutoa poradi zloba na satanata ili sataniziranite luge se vodi nevidena kampanja da se zacrni bidejki im paga rejtingot pa nisto od biznisot.Kade bea tie isti luge od klerot dodeka bese siva pocituvanata pa da ispadnat na megdan i da se javno soocat koj e vistinskiot gavol.tie luge bea dlaboko ukopani vo svoite duvla i ne smeeja zbor da kazat.Sega na mrtov germanec noz vadat.Babata Vanga nikomu mu nema pobarano nekakva nadoknada za svoite usligi.Bogami crkovnite sluziteli debelo go derat narodot so ceni za uslugata i ovde e neibezna pokslata.Ako pomalku dades piksla sledniot pat ke se skrati molitvata.Pa edna penzija ne go raskrstuva covek ako sahrani nekoj od familijata.
Ajde ti se molam, pa site tie jasnovidci vo cija profesija spadja i tvojata baba Vangja GO ODRAA NARODOT, ti znaes li kolku gi ima niz Makedonija si poglednal li, si videl li sto rabotat - ja koristat makata na narodot im gi zemaat poslednite pari demek ce im pomognat - nekoj koj nema deca odi kaj tie takvi so nadez deka ce dobie cedo no (iako ne e javno kazano) mora da plati - da se fati lekot ili bajackata ili gledackata (a mislish deka ce dobie cedo), ne zaboravjci go i psiholoshkiot atak sto se vrsi nad toj narod so razni zaplashuvanja i praznoverni gluposti, gi skrnavat svetcite cuvajci nivni ikoni i zboruvajci vo nivno ime so cel da go plashat narodot i da go vratat pak da dojde kaj niv se so edna cel a toa se PARI I KONTROLA - Pa ne tresi tuka zeleni pravejci gi site niv dobri zaedno so tvojata baba Vangja koga makata gi tera ludjeto kaj niv da odat - ako nekoj e iskren i ja zboruva vistinata vo ovoj slucaj toa e NARODOT i nikoj drug...
Prvo mnogu mi e cudno zadskrivanjeto pozadi nekoja sifra kako tebi Templarius.Da te prasam da mi objasnis mozebi znacenjeto na zborovite TEMPLARI i MASONI.????
Jas imam eden svoj tatko edna svoja majka i eden svoj bog .Znacenjeto na svoj e da se potencira deka ne pripagam nikomu kako edinka osven na svojot bog Toa ne snaci deka privatno go poseduvam .daleku od toa vo makedonskiot govor ima dijalekti i moze na poimite da se dadat dvoznacnosti A ova ovde e forum .nikogas ne sum imal nemera ni sega da prisvojuvam.ako te znaev na koja veroispovest pripagas togas ke kazev nasiot bog.Kako ke bese ako ti bese so islamska veroispovest kako ke izgledase da mu kazam na sogovornikot nasiot bog.?


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 15:17
Луѓе, не се расправајте, сите го зборите истото


- има расипани свештеници, попови, и верници во **сите** цркви, без исклучок

- но исто така има добри свештеници, попови, и верници во **сите** цркви, без исклучок


Господ има насекаде свој народ, а за жал и сатаната има насекаде свои агенти лицемер и лажговци.


- Библијата предупредува дека има многу демонски вражалци, вештери и вештерки.

- но исто така Библијата дозволува пророци и лечење од Божји луѓе (види Коринтјаните 12).
   Но овие божји луѓе МОРА ДА ПОСВЕДОЧАТ ДЕКА ИСУС Е ГОСПОД !!!!!!, а не самите да очекуваат слава или пари за себе.
(Коринтјаните 12)
3 ...и никој не може да каже: „Исус е Господ,” освен преку Светиот Дух.
4 Дарбите се различни, но Духот е ист.
5 Различни се и службите, но Господ е ист.
...
7 Секому му се дава откровение на Духот за општа полза.
8 На еден му се дава преку Духот...
9 на друг вера преку истиот Дух; а на друг пак дарови за лекување преку истиот Дух;
10 на друг да прави чуда, на друг да пророкува, на друг да ги разликува духовите, на друг разни јазици, а на друг да ги толкува јазиците.
...
27 А вие сте Христово тело, а поодделно, членови.


Поздрав,


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 16:26
S'e ushte nemam prochitano edno losho delo napraveno od baba Vangja, objaven cenovnik za davanje na nejzinata pomosh, marketing na nejzinite "uslugi", osnovanje na nekakva nova religija, gradenje na nekakva nova crkva, investiranje vo hoteli ili bilo shto drugo koe bi pokazhalo duri i teoretski nekakov mozhen grev.

Ako nekoj znae i mozhe da argumentira bilo kakov grev storen od ovaa zhena , neka poveli da go prezentira.
-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 16:40
Vo celost se soglasuvam so NIKO 777Ovaa tema e da dademe doprinos za edna licnost od Makedonskata istorija.Taa e nesomneno Makedonka.Za nejzinoto anatemisuvanje stoi ne samo dobar del oc crkovniot kler tuku vo slucajot ima debelo (suptilno) zamesano i politikata.
Koj neznae ke go kazam i toa:Babata ne ocekuvase ni pari ni slava.Za nejzinata verska lojalnost stoi na nejziniot grob Hristijanskiot simbol KRSTOK.Vo poinakov slucaj ke stoese petokrakata nekoja zvezda so polumesecina ili nekoj obicen kamen.Posvedocenosta nejzina pred boga dokazuvaat simbolite.Tocno e i toa deka debelo se ofajdi bugarskiot ednoumen tezim naplakajki debeli taksi za pristam do nea.Babata dobivase edna minimalna drzavna invalidska penzija .Po moi grubi proracuni drzavata zaraboti na nejziniot grb otprilika 50 do 100 milioni evra(segasna protivvrednost) samo od taksa,cist profit a da ne zboruvame za indirektniot turisticki benefit.Ona bese eden golem zlaten rudnik za drzavata .Strancite plakaa vo cvrsta valuta najcesto dojcmarki ili dolari.Megutoa nejzinata zloupotreba od tamosnite vlasti gi vtasa kletvata pa se sluci toa sto se sluci .Taa ne ostavi nasledstvo ,sredstvata sto gi dobivase kako dobrovolen baksis taa gi vlozi vo verskite hramovi vo mesnosta Rupite kade i se i posmrtnite ostanki.
PO DELATA KE GI PREPOZNAES????


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 18:27
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Освен тоа, планетата Земја ја опкружува еден невидлив слој каде се складира се она кое некогаш било не само направено и изговорено, туку и мислено, фантазирано, чувствувано. Духот Божји во објавите преку својот инструмент Габриеле од Вирцбур, тој слој го нарекува атмосферска хроника, а некои го нарекуваат и акаша-хроника но и со други имиња. Некои луѓе се способни да примаат делови од содржините на атмосферската хроника - а од тоа може да се исчита и што е она кое предстои во иднината. Но бидејќи атмосферската хроника ги содржи и фантазиите и копнежите на некогашните и сегашни генерации, „download-ираните„ информации од таму се дискутабилни, т.е. под знак прашалник колку % се вистинити и навистина корисни.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ajde da te prasam ne moras da odgovoris:Na koja vera i crkva pripagas?
Моето верско убедување е оноа на прахристијанската заедница Универзален Живот. Мотото е „Исус беше човек од народот не од црквата!„, нема свештенство, церемонии, ниту членство така да би било посоодветно да се каже дека се работи за духовна заедница.

Главна карактеристика е дека информациите стигнуваат директно од врвниот извор, Исус Христос кој во повремени откровенија се објавува преку Неговата пророчица Габриеле во германскиот град Вирцбург.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Koj ja dokazal golemata nevidliva "memorija"okolu zemjinata topka.
Мислам дека и баба Ванѓа спомнувала такво нешто - можеби со поинакви зборови, или не? Некои научници го користат терминот морфогенетско поле(Р.Шелдрејк), други нусфера(Владимир Вернадски) и тн.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Togas nebi trebalo da ima tolku memorii na PC.Edno malo aparatce,bezzicna konekcija i eveti ONlajn do site podatoci.Mozebi znaes i kolku ke cini priklucokot i taksata i komu ke mu ja naplakame smetkata.
PC ата и интеренетот се само пресликување на атмосферската хроника во материјалното.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ajde braka i sestri brzo ke umre internetot.
Ако продолжат вака катастрофите да си подаваат рака една на друга, можно е дека и тоа ќе се случи. Кај нас е кажано дека еден ден во тој поглед навистина ќе дојде до прекин.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Da vi kazam megu prvite ke se prijavam za konekcija.
Веќе си конектиран... секој човек е конектиран.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Gledam ste zapnale uporno da se satanizira Vidovitata baba Vanga.
Јас не ја сатанизирам. Реков јасно, можеби оние луѓе кои отишкле кај нејзе тоа било добро. Верувам дека на некои луѓе навистина им помогнала. Но во принцип би требало да се тежнее кон примање од најчистиот извор - божественото во нас, бидејќи ние сме храм на Светиот Дух(но тоа не значи дека сме ние лично самиот Свет Дух).
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

A koj ja znae hierarhihata na bozjeto carstvo,

Жителите на истото, како и оние луѓе чија свест, подсвест и душа се доволно просветлени за да имаат увид во врвната реалност - Царството Небесно.

Божјата пророчица Габриеле тоа го може бидејќи живее во сèсвеста: Бога. Секој човек го има тој потенцијал, но зависи од неговата слободна волја дали и кога ќе посака и почне постепено да го развива.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Dali konjanicite i konjanikot sto ja posetuval pocituvanata baba ne e bozji sluga da ja kontrolira kako gi pravi dobrite dela babata na narodot
Божјите слуги додуша даваат опомени и упатства, меѓу другото ги поттикнуваат луѓето да ги следат етичките начела и се свртат кон своето внатрешно, а не кон надворешни градби, храмови од камен и сл. но секогаш најстрого ја почитуваат слободната волја на човекот.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 19:28
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

   
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Освен тоа, планетата Земја ја опкружува еден невидлив слој каде се складира се она кое некогаш било не само направено и изговорено, туку и мислено, фантазирано, чувствувано. Духот Божји во објавите преку својот инструмент Габриеле од Вирцбур, тој слој го нарекува атмосферска хроника, а некои го нарекуваат и акаша-хроника но и со други имиња. Некои луѓе се способни да примаат делови од содржините на атмосферската хроника - а од тоа може да се исчита и што е она кое предстои во иднината. Но бидејќи атмосферската хроника ги содржи и фантазиите и копнежите на некогашните и сегашни генерации, „download-ираните„ информации од таму се дискутабилни, т.е. под знак прашалник колку % се вистинити и навистина корисни.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ajde da te prasam ne moras da odgovoris:Na koja vera i crkva pripagas?
Моето верско убедување е оноа на прахристијанската заедница Универзален Живот. Мотото е „Исус беше човек од народот не од црквата!„, нема свештенство, церемонии, ниту членство така да би било посоодветно да се каже дека се работи за духовна заедница.

Главна карактеристика е дека информациите стигнуваат директно од врвниот извор, Исус Христос кој во повремени откровенија се објавува преку Неговата пророчица Габриеле во германскиот град Вирцбург.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Koj ja dokazal golemata nevidliva "memorija"okolu zemjinata topka.
Мислам дека и баба Ванѓа спомнувала такво нешто - можеби со поинакви зборови, или не? Некои научници го користат терминот морфогенетско поле(Р.Шелдрејк), други нусфера(Владимир Вернадски) и тн.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Togas nebi trebalo da ima tolku memorii na PC.Edno malo aparatce,bezzicna konekcija i eveti ONlajn do site podatoci.Mozebi znaes i kolku ke cini priklucokot i taksata i komu ke mu ja naplakame smetkata.
PC ата и интеренетот се само пресликување на атмосферската хроника во материјалното.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Ajde braka i sestri brzo ke umre internetot.
Ако продолжат вака катастрофите да си подаваат рака една на друга, можно е дека и тоа ќе се случи. Кај нас е кажано дека еден ден во тој поглед навистина ќе дојде до прекин.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Da vi kazam megu prvite ke se prijavam za konekcija.
Веќе си конектиран... секој човек е конектиран.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Gledam ste zapnale uporno da se satanizira Vidovitata baba Vanga.
Јас не ја сатанизирам. Реков јасно, можеби оние луѓе кои отишкле кај нејзе тоа било добро. Верувам дека на некои луѓе навистина им помогнала. Но во принцип би требало да се тежнее кон примање од најчистиот извор - божественото во нас, бидејќи ние сме храм на Светиот Дух(но тоа не значи дека сме ние лично самиот Свет Дух).
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

A koj ja znae hierarhihata na bozjeto carstvo,

Жителите на истото, како и оние луѓе чија свест, подсвест и душа се доволно просветлени за да имаат увид во врвната реалност - Царството Небесно.

Божјата пророчица Габриеле тоа го може бидејќи живее во сèсвеста: Бога. Секој човек го има тој потенцијал, но зависи од неговата слободна волја дали и кога ќе посака и почне постепено да го развива.
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Dali konjanicite i konjanikot sto ja posetuval pocituvanata baba ne e bozji sluga da ja kontrolira kako gi pravi dobrite dela babata na narodot
Божјите слуги додуша даваат опомени и упатства, меѓу другото ги поттикнуваат луѓето да ги следат етичките начела и се свртат кон своето внатрешно, а не кон надворешни градби, храмови од камен и сл. но секогаш најстрого ја почитуваат слободната волја на човекот.

Dobro e deka nekoi od gornite prasanja ne si gi svatil pogresno.Formata im e postavena malce za osvezuvanje no sodrzinata seriozna.Jas sum po profesija tehnicko lice gi poznavam prilicno dobro prirodnite nauki,Ja imam uceno psihologijata,logikata kako nauka,filozofijata.Inaku ne sakam da se vrzuvam vo nekoja dogma, sekta raskolna grupa i tn.Vo zivotot se dvizam po instinktot na mojot duh sto veruvam deka e bozji proizvod so ljubov da dojdam na ovoj svet.Ako vistinski ni e zaednicki sevisniot i semokniot ,bog neka ni e na pmos.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 19:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

S'e ushte nemam prochitano edno losho delo napraveno od baba Vangja, objaven cenovnik za davanje na nejzinata pomosh, marketing na nejzinite "uslugi", osnovanje na nekakva nova religija, gradenje na nekakva nova crkva, investiranje vo hoteli ili bilo shto drugo koe bi pokazhalo duri i teoretski nekakov mozhen grev.

Ako nekoj znae i mozhe da argumentira bilo kakov grev storen od ovaa zhena , neka poveli da go prezentira.
Воопшто не станува збор за тоа дека баба Ванѓа направила лошо дело, наплатувала тарифи како попадиката на о. П*******и, итн.

Прашање е дали таа самата била командувана од лоши или добри сили.

Еден од даровите на св. Дух на пример е пророкувањето.


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 20:42
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

S'e ushte nemam prochitano edno losho delo napraveno od baba Vangja, objaven cenovnik za davanje na nejzinata pomosh, marketing na nejzinite "uslugi", osnovanje na nekakva nova religija, gradenje na nekakva nova crkva, investiranje vo hoteli ili bilo shto drugo koe bi pokazhalo duri i teoretski nekakov mozhen grev.

Ako nekoj znae i mozhe da argumentira bilo kakov grev storen od ovaa zhena , neka poveli da go prezentira.Pa odgovorot ke go dobies ako ja sledis pravilno logikata
Imas hierarhija.Pretpostaveni,komandiri i izvrsiteli.Nesporno e deka komandirot so svojata potcineta grupa doagala i vo samiot dom na baba Vanga.Dali e bila toa na prost nacin receno inspekcija na rabotenjeto na babata na ovozemjanskite raboti.Kako i da e nema pojava na devijantni pojavi ili prosto kazano losi raboti pa najverojatno i komandite se bile dobri.
Eve uste edna epizoda od mojot zivot vo vrska so temata.Na covek od mojata firma ozenet so familija edna nok mu isceznuva majkamu.Vednas se aktiviraa site snagi za pronaoganje.Trag nikade ne se naogase.Na svoja volja prijatelot trgnuva da bara caare kaj mnogu kvazi gledaci,lazaci i sto ti ne. Na krajot koga se iscrpile lagite se obrati kaj mene so zborovite :Sekade bev caare ne najdov ,slusnav deka si imal nekoja dobra vrska so baba Vanga.Jas murekov deka imam vrska i ke mu pomognam edinstveno da dojde do nea.Otidovme tamu babata Vanga ne primi i dvajcata zaedno i bev vo uloga na posmatrac.Vednas mu se obrati na prijatelot.Mi se javi Petko.Tvojata majka e izlezena od doma ,minala e mostot na suvata reka,minala e gradinite i e upatena kon jug.Vasata majka ke bide pronajdena no ne od vasata familija ili bliski dzabe ke ja barate.Zavrsi sredbata i si pojdovme za doma .Po patot go prasuvam prijatelot koj e Petko toj mi rece toa e mojot upokoen vujko.Pominaa nekolku meseci Majkata na mojot prijatel bese pronajdena vo vodite na vardar na grcka teritorija.Ponatamu procedurata se znae.Prijatelot e ziv i zdrav i sme dobri prijateli.Inaku finansiski prijatelot pomina samo so trosok za benzin na negovata kola do bugarija.Воопшто не станува збор за тоа дека баба Ванѓа направила лошо дело, наплатувала тарифи како попадиката на о. П*******и, итн.

Прашање е дали таа самата била командувана од лоши или добри сили.

Еден од даровите на св. Дух на пример е пророкувањето.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 21:23
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

S'e ushte nemam prochitano edno losho delo napraveno od baba Vangja, objaven cenovnik za davanje na nejzinata pomosh, marketing na nejzinite "uslugi", osnovanje na nekakva nova religija, gradenje na nekakva nova crkva, investiranje vo hoteli ili bilo shto drugo koe bi pokazhalo duri i teoretski nekakov mozhen grev.

Ako nekoj znae i mozhe da argumentira bilo kakov grev storen od ovaa zhena , neka poveli da go prezentira.
Воопшто не станува збор за тоа дека баба Ванѓа направила лошо дело, наплатувала тарифи како попадиката на о. П*******и, итн.

Прашање е дали таа самата била командувана од лоши или добри сили.

Еден од даровите на св. Дух на пример е пророкувањето.Kako kje pronajdeme od kakvi sili bila "komanduvana"?

Zarem nejzinite dela, site dobrini shto gi napravila ovaa baba, ne se dovolni dokazi deka onoj koj ja "komanduval" bil dobra sila?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 21:46
Nesomneno e deka postojat kvazi gatacki kvazi prorocici razni lazgovci i prevaranti a ke spomnam eden slucaj na sufisticirana prevarantka.
Nekolku pati se pojavuva edna srednorocna zena na lokalnata televizija.Temata e gatanje i toa sistem onlajn vo zivo.Telefovskiot povik kosta 50 din+ddv/minuta.Koga kese fati zrtvata na mamecot seansata trae po nekolku desetici minuti.Lekoumni luge osobeno od zenskiot rod kolku sakas.Tolko uigrana sema prefinjena,do sovrsenstvo.Arno ama koga ke pristigne telefonskata smetka klijentkata ja boli glavata cel mesec.Arno ama ima edna izreka koja veli pored suvoto i surovoto drvo gori.Vo toj kontekst odreden sloj na gragani ja tretiraat i Baba Vanga.Mene mi se ovie raboti dosta poznati,i gi osuduvam i ne prifakam.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 21:54
petar trajanov, dali imash lichni iskustva za toa shto rekla baba Vangja za Crkvata denes?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 22:23
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Kako kje pronajdeme od kakvi sili bila "komanduvana"?

Zarem nejzinite dela, site dobrini shto gi napravila ovaa baba, ne se dovolni dokazi deka onoj koj ja "komanduval" bil dobra sila?Јас на Христијаните го препорачувам Библискиот "тест", т.е. да посведочи дека Исус Христос е Господ, и ништо друго.

Сите други демонски сили го избегнуваат тоа Свето Име Исус Христос, и затоа само измислуваат некои други "помодерни" имиња.

И ако ги приметите дека премногу зборат за некои "светци" со други имиња, "енергии", и слични измислици, и избегнуваат да го споменуваат ИСУС ХРИСТОС ЈАСНО И ГЛАСНО како Господ Бог, тогаш се нечисти.

И треба да упатат кон Библијата како Божји Збор, а не некои си измислени учења.(Коринтјаните 12)
3 ...и никој не може да каже: „Исус е Господ,” освен преку Светиот Дух.
4 Дарбите се различни, но Духот е ист.Поздрав,

-------------------------------------------------
Дали Господ ги сака сите ? види http://www.youtube.com/watch?v=5jsAlcbHD2c - тука на Македонски.
-------------------------------------------------


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 23:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

petar trajanov, dali imash lichni iskustva za toa shto rekla baba Vangja za Crkvata denes?

Jas se druzev so nejziniot vnuk od sestra Mitko kako radioamateri.So nego imavme mnogu kratki sredbi so negovata lela Vanga.Vremeto i bese prenatrpano od mnogu posetiteli dnevno taka da za obicni razgovori nemase vreme.Poznato mi e deka posle seansite potreben i bese golem i totalen mir i odmor. Mnogi se zamoruvase .Toa bese obvrska so godini i ja svakav ako ja sporedam so eden hirurg ili drug doktor pri takvo tempo tesko se raboti.Lugeto si plakaa na drzavnata kasa i si ja baraa uslugata.Mnogu kratko vreme imase za obicni sredbi pa i so najbliskite rodnini komsii i prijateli.
Imav edna podolga sredba so nea i toa vo forma na formalen priem za vnukot i Mitko jas i mojata familija so decata.Eve ja "prikaskata".Bese Mitrovden osmi noemvri okolu 1984 go.(kolku sto sega mozam da se setam no toa ne e bitno).Familijarno otidovme vo Petric da mu cestitame imenden na prijatelot Mitko vnuk na babata Vanga.koga stasavme tamu zazvoni telefonot i mu se javi Lelamu na Mitko Vanga.Prijatelot Mitko ja dobil slednata poraka od lelamu.Ti i tvojot prijatel so familijata ve cekam da mi bidete gosti.Da napomenam sto e mnogu vazno da se znae Za vreme na znacajni verski praznici taa ne primase klienti toa bese poveke od zakon.Tamu ne precekaa licno Babata Vanga nejzinata sestra, majka na Mitko i stalniot domakin koj se grizese za kuknite raboti megu drugoto rabotese i na telefonot za vospostavuvanje vrski.Priemot bese isklucivo prijaten taa se raduvase so moite deca i gi sakase mnoguNi priredi rucek peceno jagne so sekakov pijalok.Sega mi tekna edna rabota pa sakam da go kazam toa sto go znam.
Se raboti za informacii deka si go menuvala glasot,ne bil nejziniot glas.Sega se mnogu dobro sekavam deka za vreme na moite razgovori formalni i neformalni glasot,bojata na glasot ,jacinata na glasot bea isti,bes nikakvi promeni.Vo odnos na crkvata ne vodevme nekakvi specijalni razgovori a i nemav nekakva potreba.
Posle obavenata poseta se srdecno pozdravivme i ni posaka dobro zdravje.Posle koga se vrativme vo Petric prijatelot mi go rece toa:retki se lugeto koi imale cest na eden vakov precek.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 00:01
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:


Koga bi imal maka bi otisol tamu kade sigurno ke najdam pomos.Smetam deka na dobrodetelite im pomaga bog i preko niv ja spasuva bolkata i mu pomaga na unesrekeniot.
Toa e tvoe pravo kako i sto e moe pravo da ne veruvam i da prashuvam

A nemam verba da odam da se molam na popot koj utre ke mi go seksa deteto ili vnukot.Satanata ne ja barajte vo baba Vanga Satanata e javno obelodeneta daka se naoga onamu kade se molite(pedofilite,srebroljubcite,trgovcite so verski kapital trosenjeto crkovnonarodni pari po sudski postapki) i tn.Koga e veka satanata javno utemelena vo crkvata jas ke dodadam uste vo vremeto na raskolot od hristijanstvoto zosto ne kazete zbor dva za ovaa satanska rabota.Jas ke potsetam so prisustvoto na gavolot vo crkvata nemu mu se dostapni site raboti i preoblecen vo popska mantija ke si gi sproveduva nedelata ,ke mavta so crkovni biblii I ke anatemisuva dobrotvorci kako sto bese babaVanga.Pak go postavuvam prasanjeto Dali mojot bog preku Baba Vanga ne gi sproveduval dobrite dela.Megutoa i gresnotosvedocenje pretstavuva grev.
Site pedofili se na sud i ce im bide sudeno i ovdeka a i Bog ce im sudi. Nemas pravo site da gi pravis deka se pedofili zasto na toj nacin krsis edna od zapovedite.
Jas nikade ne rekov da odam da se molam kaj POP - a toa sto ti vednash se povikuvash na toa licemerno isprrevrtuvajci gi moite zborovi, e samo dokaz na tvojata pristrasnost kon tvojata religija. Jas sum Pravoslaven Hristijanin mojata Pravoslavna Crkva ima svoi mani i tie i jas javno gi kritikuvam no ne mozam i nemam pravo jas da sudam i da generaliziram so lazni klevetenja i insuniacii, kako sto ti toa go rabotish perfidno i licemerno..Jas ne veruvam na slatkorecivite luge najcesto se tie licemerni zlonamerni i drugi epiteti od hristovata vera.Jas gi cenam lugeto po nivnite dela dali se dobri ili se losi.Taka rekol i mojot bog Po delata ke gi prepoznaes.
Iako sum od druga veroispovest(hristijanin)gi cenam nekoj zakonitosti od islamot. Tamo za obicno dokazano siluvanje na zena ja gubis glavata.Da ne zboruvame pak za pedofilstvo,rodoskrnavenje i dr.

Ubavo e koga si imas privaten Bog za koj mozes da kazes deka e samo tvoj ....
Inaku za zakonitostie od islamot koi ti oooo dobar coveku gi cenish - po iste tie zakonitosti tie muslimani ubivaa vo tvojata tatkovina so vekovi i ako ne daj boze se najdat povece kako tebe prijatele pak toa ce go rabotat.


Gospodava od vatikan muva ne gi laze ,ke izdavaat nekakvi si priracnici za pedofilstvo.Kakva ironija A klerskite satani ja anatemisuvaat baba Vanga.Dali da places ili da se smees.Babata Vanga nemase propagandna masinerija,megutoa poradi zloba na satanata ili sataniziranite luge se vodi nevidena kampanja da se zacrni bidejki im paga rejtingot pa nisto od biznisot.Kade bea tie isti luge od klerot dodeka bese siva pocituvanata pa da ispadnat na megdan i da se javno soocat koj e vistinskiot gavol.tie luge bea dlaboko ukopani vo svoite duvla i ne smeeja zbor da kazat.Sega na mrtov germanec noz vadat.Babata Vanga nikomu mu nema pobarano nekakva nadoknada za svoite usligi.Bogami crkovnite sluziteli debelo go derat narodot so ceni za uslugata i ovde e neibezna pokslata.Ako pomalku dades piksla sledniot pat ke se skrati molitvata.Pa edna penzija ne go raskrstuva covek ako sahrani nekoj od familijata.
Ajde ti se molam, pa site tie jasnovidci vo cija profesija spadja i tvojata baba Vangja GO ODRAA NARODOT, ti znaes li kolku gi ima niz Makedonija si poglednal li, si videl li sto rabotat - ja koristat makata na narodot im gi zemaat poslednite pari demek ce im pomognat - nekoj koj nema deca odi kaj tie takvi so nadez deka ce dobie cedo no (iako ne e javno kazano) mora da plati - da se fati lekot ili bajackata ili gledackata (a mislish deka ce dobie cedo), ne zaboravjci go i psiholoshkiot atak sto se vrsi nad toj narod so razni zaplashuvanja i praznoverni gluposti, gi skrnavat svetcite cuvajci nivni ikoni i zboruvajci vo nivno ime so cel da go plashat narodot i da go vratat pak da dojde kaj niv se so edna cel a toa se PARI I KONTROLA - Pa ne tresi tuka zeleni pravejci gi site niv dobri zaedno so tvojata baba Vangja koga makata gi tera ludjeto kaj niv da odat - ako nekoj e iskren i ja zboruva vistinata vo ovoj slucaj toa e NARODOT i nikoj drug...
Prvo mnogu mi e cudno zadskrivanjeto pozadi nekoja sifra kako tebi Templarius.Da te prasam da mi objasnis mozebi znacenjeto na zborovite TEMPLARI i MASONI.????
Jas imam eden svoj tatko edna svoja majka i eden svoj bog .Znacenjeto na svoj e da se potencira deka ne pripagam nikomu kako edinka osven na svojot bog Toa ne snaci deka privatno go poseduvam .daleku od toa vo makedonskiot govor ima dijalekti i moze na poimite da se dadat dvoznacnosti A ova ovde e forum .nikogas ne sum imal nemera ni sega da prisvojuvam.ako te znaev na koja veroispovest pripagas togas ke kazev nasiot bog.Kako ke bese ako ti bese so islamska veroispovest kako ke izgledase da mu kazam na sogovornikot nasiot bog.?


Za Templarite ne ti objasnuvam se ima na internet , kade sto ako potrazish ce vidis deka nema nikakva vrska so masonite - sam spoznaj ja vistinata (da ne begam od temata tuka) ....
A za Boga samo ce ti kazam deka toj e eden i e Bog na site ...

Gledam deka imas iskustva so baba Vangja vo pozitiven kontekst i mora da kazam deka toa mi se dopadja. Sto ne znaci deka se soglasuvam so toa, premnogu ludje vo Makedonija se izmameni od bajacki, gledaci i sto uste ne. Koi i den denes slobodno rabotat i go pljackosuvaat narodot, pa najverojatno mojot tvrd stav prema baba Vangja proizleguva od toa. Taka da eve ovdeka diskutirame i zboruvame sto pak me tera moeto slobodno vreme da go trosam i da istrazuvam za baba Vangja - so ova diskusija mozebi i jas ce go smenam moeto mislenje, zarem ne e covecki da se uci ???

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 00:37
S obzirom na to da je bila u dobrim odnosima s vrhuškom bugarske
komunističke partije te da je često viđana u društvu Todora Živkova,
skeptici smatraju kako je svoju popularnost mogla zahvaliti barem djelomično
informacijama koje je dobijala od bugarske tajne službe. Također, baba Vanga
govorila je u vrlo jakom dijalektu i bila polupismena tako da su njene
riječi tumačili i zapisivali njeni suradnici.

S druge strane, ruski istraživači paranormalnog zanimali su se za babu
Vangu, no njihovi su zaključci i dalje tajna, jedino se zna da je opći dojam
koji je ostavila na Ruse prilično uvjerljiv.

I neki poznati ljudi s prostora bivše Jugoslavije pohodili su bugarsku
proročicu - tako Lepa Brena tvrdi da joj je brak sa Slobodanom Živojinovićem
prorekla upravo baba Vanga.

Baba Vanga bila je vrlo neugodna prema ljudima koje je smatrala zlima,
gotovo je uvijek raskrinkavala njihove grijehe i mane. Bavila se i
liječenjem i smatrala da se ljudi moraju liječiti prirodnim lijekovma koji
rastu u njihovom zavičaju.


Ovaa e sto uspeav da najdam za baba Vanga - nekako ovoj tekst non stop se povtrouva, e sega najdov knigi vo koi e baba Vanga ...

Aleksandar Donski - TAJNATA NA BAKARNATA KNIGA vo koja treba da bide objasneta vrska na baba Vanga so blagoto na Aleksandar Makedonski ????

Na primer, vo 1979 godina svetski poznatata jasnovitka baba Vanga, po edna svoja vizija, izjavuva deka od Egipet vo (kako sto veli taa) "nasite zemji" krisum bilo doneseno teloto na nekoj golem car. Bilo noseno vo kamen kovceg so karavan od kamili vo pridruzba na robovi. Vo kovcegot bile sokrieni tajni poraki pisuvani so nepoznato pismo vo koi bile opisani minatoto i idninata na covestvoto. Baba Vanga tvrdi deka kovcegot, zaedno so tajnite ispisi, krisum bil zakopan na nepoznato mesto, a potoa robovite site do eden bile ubieni za da nema svedoci na toj nastan.


Ja naracav ovaa a i knigata napishana od vnukata na baba Vanga za baba Vanga e sega cudo treba da se sluci da gi dobiam ovdeka kade sto sum hahahaha
-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 00:58
Sega vaka:

1. Srpskite komentari vo vrska so baba Vangja i Bugarija nemozham da gi zemam bez golema rezerva poradi vechnoto srpsko-bugarsko sopernishtvo.

2. Ruskite komentario bi gi zel so pogolema doverba, osobeno poradi neshtata shto mi se poznati od prva raka dodeka se zanimavav so istrazhuvanje na bioenergijata i kirilijanovata fotografija.

3. Za Aleksandar Donski ne bi komentiral, sepak toa e nash chovek...

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 08:20
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Edno sto mi padna vo oci a toa e prisustvoto na mnogu hristijanski ikoni na svetci i apostoli vo enterierot kade ziveese.Sekako ne bese izostaven i Krstot kako simbol na hristijanskata vera.Pri sekoe razdeluvanje ne pozdravuvase so Bog da ve cuva.


Па нели и ова што ти паднало во очи е веќе пред 16 века е разјаснето од св. Јован Златоуст:

„Ти велиш дека онаа старица е христијанка, и дека оној човек е христијански гатач, и дека кога баат или отвораат книга, не изговараат ниту пишуваат некое друго име, освен името Христово, на Богородица и светителите. Односно, тогаш какво зло прават?

Иако се христијани, тие делуваат како пагани. Бидејќи и ѓаволите, иако го изговараат името Божјо, сепак се ѓаволи. Некои, пак, сакајќи да се правдаат, велат дека христијанката која бае не изговара ништо друго освен името Божјо. ... името Божјо го употребува за срамота. Воздигнувајќи се, таа себеси се покажува дека дејствува пагански.

Ако при такви дејствија се призива дури и името на Св. Троица, ако се прави и крстното знамение (се прекрстува), треба да бегаме од такви и да се одвраќаме од нив.“

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Nema covek koj ke ti dade odgovor koj ja komanduval pocituvanata baba Vanga.


Ете, гледаш ли дека има? Прочитај го св. Јован Златоуст погоре.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Sto baras mori orospijo kaj mene


Уооооу, ама „христијански“ се изразила бабата (???) Па мене ми е срам тој збор да го напишам, а не па да го изустам. Зарем според тебе, Петар, ваквото изразување на баба Ванѓа е христијанско? Лелееее...

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Ako sakame da ne imenuvame Bog ili gavol,togas nekoj dobro se setil i napravil podelba so zborovite DOBRO I ZLO.


Или ако сакаш малку да прочиташ од Светото Писмо, ќе видиш дека апостол Павле кажува дека и ѓаволот може да прави привидно добро.

2 Коринт. 11:14,15 Па и самиот сатана се преправа во ангел на светлината; па затоа и не е големо нешто ако и служителите негови се преправаат како слуги на правдата;

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Moeto mislenje e ne e vazno koj ja komanduval ,toj sto ja komanduval ja komanduval da pravi dobri humanitarni dela na narodot.


Значи, не е битно дали Бог или ѓаволот стојат во позадина, туку битно е тоа што е привидно добро. Епа, да беше така, немаше јасно да стои во Светото Писмо дека извикување на духови на мртви е строго забрането од Господ. Во Стариот Завет таа забрана била дури и со смртна казна:

3 Мојсеј 20:27 Маж или жена, ако извикува духови на мртви, да бидат убиени; со камења да ги убиете, виновни се.

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]Se se zboruva okolo naokolo ama ima edna mnogu stara izreka sega malku podzaboravena.
     GAVOLOT KOGA NEMAL RABOTA SI GI SEKSAL DECATA


И ова ли би требало да е некоја „христијанска“ изрека штом ја користиш, некоја школа од баба Ванѓа?

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

]sredstvata sto gi dobivase kako dobrovolen baksis taa gi vlozi vo verskite hramovi vo mesnosta Rupite kade i se i posmrtnite ostanki.


Кои верски храмови? Овие?
http://www.europressbg.net/calendars/vanga/vanga.htm - - интервјуа многу јасно кажувала дека комуницира со духови:

Прашање: Зборуваш ли со духови?
Ванѓа: Доаѓаат многу и најразлични. Некои од нив не можам да ги разберам.
Но тие што доаѓаат и се околу мене, ги разбирам. Еден доаѓа, чука на
вратата и ми вели: „Таа врата не е добра, смени ја!”
Прашање: Се сеќаваш ли, кога ќе паднеш во транс?
Ванѓа: Не. Не се сеќавам на речиси ништо. По трансот јас се чувствувам многу лошо преку целиот ден.


А може да одиме и дел по дел од книгата на Красимира Стојанова, внуката на баба Ванѓа, па од таму да ваѓаме интересни приказни за тоа како таа си муабетела со духовите. Ќе биде интересно според тие искуства разумно да оцениме дали баба Ванѓа имала Божја сила или таа сила и’ била дадена од некој друг, не мислиш?-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 12:06
Ili je jazikot vinoven ili ne se razbirame ili e provokacija za "moj" bog.Sto ke komentirate na ovaa.Dali se koristi izrekata O BOZE MOJ (sto napraviv,sto se sluci, daj mi zdravje ........).Ili na engleski kazano O MAJ GOD Ako nekoj znae engleski neka go napise pravilno.
Zarem toa ne e prisvojuvanje. Jas objasniv za ova vo prethodnite postovi i ne se povtoruvam.
Nikada ne sum napisal Babata izvikuvala OOIIAAUUUUOOOO.Bar dodeka bev vo drustvo so nea.Najverojatno koristite soznanie od nekoj koj ja proucuval ili rekla kazala, od peta deseta verzija preraboteno i tn.Toa za tajnite bugarski sluzbi deka i dostavuvale informacii?
Malku morgen sto velat germancite.Toa e verzija na nevernicite vo toa vreme komunisti.I za ova imam napisano.Ako nekoja prostitutka koja e bila kajnea ja izbrka so ukorni zborovi zarem toa e satanizam.Netreba covek da e ucen da razbere sto e dobro a sto zlo.
Dali se porocite satanska rabota?
-Narkomanija
-sekakov vid na hazarderstvo
-prostitucija
-homoseksualnost
-Rodoskrnavenje
-Cedomorstvo
-Sekakov vid nasilie od obicen kotek do masovni svetski vojni
-i drugi da ne gi nabrojuvam.
Jas ke odgovoram prv so Da toa e satanska a ne bozja rabota (takvi dela vo opusot na babata nema da najdete na zalost na nekoj.Barajte ja satanata vo satanskite dela pogore opisani,ne i gi obrnuvajte koskite na pocituvanata baba Vanga (neargumentirano,pausalno).
Sigurno ako go ova procita nekoj trevkar ke me narece vo najmala raka otkacen.
Gore ima navedeno sliki od edniot od trite hramovi kaja gi izgradi taa .Oddamna mi se poznati i mene ne me cudi mnogu za ovoj fenomen na odbojnost .Sekoj covek si ima svoja percepcija.Ako se osvrneme kon umetnosta da gi vidime delata na slavniot umetnik PIKASO.Samo se cudam i nisto ne razbiram.Takva e mojata licna percepcija.No ne go kritikuvam nego za mojata slabost sto ne go razbiram i si molcam bes komentar.Nesto analogija na ovaa se slucuva i so freskite vo hramot.Site sme nauceni na zakoraveni stereotipi.Jas se cudam zosto vo hramovite i podviznite ikoni e nacrtan (mojot da ne uvredam nekoj sogovornik so druga veroispovest ako kazam nas) bog.Po mene nasiot bog ne e covecka tvorba nikoj ne znae vo kakva forma e nemame takvi setila da go osetime opiplivo ili vizuelno.Ako jas gi prifakam platnata na Pikaso Apsolutno gi prifakam freskite vo hramot ako tie freski i se dopadnale na pocituvanata baba.Nemam pravo da bidam kriticar na ovie nacrtani dela.
Jas sum uveren deka pocituvanata baba poseduva posebni cuvstva sto nie obicnite luge ne mozema da gi ni opiseme nam nikoj ne ni e kriv.Steta sto nemav moznost da ja prasam pocituvanata za sodrzinata na freskite.
Edno sto imam soznanie e deka taa imase zadaca da gi Ozobnovi starite unisteni hramovi hramovite pa potoa da se upokoi.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 19.Април.2010 во 12:12
Ги разгледав фреските кои ги пртиложи Маран Ата (благодарност, јас не успеав да ги најдам).
Чувството кое ме обзема додека ги гледав беше старвично.
Што претставуваат?
Кој ги работел?
Дали баба Ванѓа имала претстава како изгледаат?

Читнав и од интервјуата, излегува дека баба Ванѓа комуницирала со непознати за нас светови, вонземјани.

Еве дел:

'На сите планети от нашата Вселена има разумен живот. И на Марс, и на Сатурн - на сите. Дезинформират ни, оти сме на най-ниското ниво на развитие. Страх ги е да не ги стъпкаме поради невежеството си. Ние, на Земята, сме трето ниво. На най-високо ниво са съществата от Църната планета. От Платоновата планета. Они са седмо ниво. Да не ти говоря за другите дека са стигнали. У безпредела. От 26-то ниво имаш право на прек контакт със Създателя. А от 33-то ниво можеш, ако искаш, да се слееш с Него. Така Създателят, колкото по-старее, толкова по-млад става.'

Што мислите за ова?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk