IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 10:41
Интересно, ако е така убаво би било да слушнеме нешто и од “прва рака“.

Ианку, искуството кое го наведе Ортодул ( жена која ја буделе духови и ја терале да работи (“Понякога спя само един час. Духовете не ми дават мира. Тормозят ме, будят ме. Казват: "Ставай. Време е да се работи")исто така покажува со какви сили соработувала баба Ванѓа. Може ли на пример ангел да го тормози човека? Вакви работи искусуваат сите гатачи кои се под дејство на поднебесните духови на злобата (Мина Данаиловска на пример кај нас, ама таа на време сфати и со молитви, пост се оттргна од тоа, и нејзе ја мачеа демони да гата, а жена на Министер за здравство...сега и книга има за тоа искуство).

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 12:21


   Covekot kako licnost nema sposobnost da pretskazuva idnina.
A ako go pavi toa togas e instrument na drugi sili, dali se od satanata ili od Boga, Biblijata kazuva kako mozeme da gi prepoznaeme.
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 14:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мина Данаиловска на пример кај нас, ама таа на време сфати и со молитви, пост се оттргна од тоа, и нејзе ја мачеа демони да гата


Слава Му на Бога, таа се тргна од тие демонски работи благодарејќи на Црквата Православна...

Има и свој блог каде може да се прочитаат нејзините ставови.

Изменето од Maran Ata - 16.Април.2010 во 14:11
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
ZOTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 627
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZOTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 14:17

преземено од книгата љуѓе и демони

http://rapidshare.com/files/314418040/ljudi_i_demoni.pdf
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 14:41
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:   Covekot kako licnost nema sposobnost da pretskazuva idnina.
A ako go pavi toa togas e instrument na drugi sili, dali se od satanata ili od Boga, Biblijata kazuva kako mozeme da gi prepoznaeme.


Така е.
Божјиот глас никогаш ама баш никогаш нема да предизвика немир, нема да те мачи, гуши и што ти не.
И Божјото пророштво се исполнува 100%.
“Моите овци го знаат мојот глас“
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 14:47
Originally posted by ZOTE ZOTE напиша:преземено од книгата љуѓе и демони

http://rapidshare.com/files/314418040/ljudi_i_demoni.pdf


Благодарност за извадокот и линкот
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 14:48
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Мина Данаиловска на пример кај нас, ама таа на време сфати и со молитви, пост се оттргна од тоа, и нејзе ја мачеа демони да гата


Слава Му на Бога, таа се тргна од тие демонски работи благодарејќи на Црквата Православна...

Има и свој блог каде може да се прочитаат нејзините ставови.


Баш ќе ѕирнам, значи она сфати дека тоа не може да е Божјо и се тргна, мислам дека има и книга, сепак треба да се прочита.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:11
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

2006 – Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје. Сите ќе почнат да се приготвуваат за војна, да собираат резерви од оружје, храна, лекарства, вода и анти-гасови, ќе почнат да бегаат во планините, во шумите, во пештерите итн.

Ова не се исполни до сега...а најдобар показател за тоа дали едно пророштво е вистинито е токму неговото исполнување.


Zavisi kako taa go razbrala toa i kako se interpretira...

Ako zememe vo obzir deka najstrashnoto oruzhje faktichki e onoa koe gi motivira lugjeto na vojna, togash "dzhihadot' e verojatno toa "oruzhje". Ne mora da ochekuvame od Vangja potpolno da go razbere ovoj termin i elokventno da go elaborira, no dovolno e da razbere deka se koristi kako oruzhje za religijsko dezinformiranje i motiviranje na lugjeto da pravat nezamislivi nediskriminatorski chovchki unishuvanja.

Drugiot del e isto taka tochen - tie begaat po planinite, peshterite i shumite, sobiraat oruzhje, lekarstva i hrana, se delat maski za gasovi (tokmu sega masovno se podelija vo Izrael) i t.n.

Slednoto predviduvanje - "2009 - Светска економска криза. САД ќе ослабне." e 100% pogodeno. Toa samo shto go dozhiveavme.

Spored nejzinite predviduvanja, onoa shto sledi e - "2010 – Ќе започне трета светска војна. Војната ќе почне во ноември 2010 г. а ќе заврши во октомври 2014 г. Ќе почне како обична(со конвенционално оружје), потоа ќе биде применето на почетокот атомско а потоа и хемиско оружја."

Potochno, nie vekje podolgo vreme se naogjame vo svetska vojna koja se protega niz nekolku kontinenti so "lokaliziran" karakter. Velam deka e svetska zatoa shto vo tie navidum lokalizirani vojni, koi se redat edna neprekinata niza (Afganistan, Irak, Jugoslavija...)   uchestvuvaat brojni drzhavi kako otvoreni sojuznici od edna strana i drugi vo sokriena forma od drugata strana. Ne bi trebalo da zachudi, kako shto odat rabotive, konfliktite da stanat pogolemi i poochigledni.

A za upotrebata na atomsko i hemisjko orizhje... zarem ne gledate deka sega Obama gi sobra site drzhavnici vo Njujork da gi ubedi vo otkazhuvanjeto od atomskoto oruzhje i visokoradioaktivniot otpadok (Kanada i Ukraina javno izjavija deka kje im go predadat na SAD) ili najstroga megjunarodna kontrola vrz istoto? Vakviot sobir, so ovaa strategija i pritisok od Amerika e bez presedan i treba seriozno da se zeme vo obzir kako nagovestuvanje za idnite zbidnuvanja vo svetov. A kako shto vekje spomnav, Izrael go stokmi sceloto svoe naselenie so najnovi gas maski. Toa ne bi go storil dokolku nema seriozni indikacii od hemijska vojna.

So ova ne tvrdam deka site predviduvanja na Vangja kje se ostvarat i deka kje bide onaka kako shto rekla (so interpretacijata na "Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје" vidovme deka terminologijata mozhe da se sfati razlichno), no istovremeno bi podvlekol deka vo ovie nekolku izminati godini zbidnuvanjata ne se voopshto daleku od kazhanoto.

Na krajot, za podeluvanjeto na SAD na pet drzhavi... Vo ovaa zemja vekje podolgo veme zhivee taa ideja i sega, so nezavidnata ekonomska sostojba, taa stanuva s'e posilna. Denovive se zboruva za zasilenata aktivnost na civinite vooruzhani formacii poznati kako militia, a Bob McDonnell, guvernerot na Virginia, na seopshto iznenaduvanje objavi deka April go proglasuva "Mesec na Konfederativnata Istorija" vo ovaa drzhava. Nekoi dvizhenja vo SAD, koi za sega s'e ushte ne se potpolno definirani, za relativno kuso vreme, potiknati od ekonomsko politichkite dvizhenja vo zemjata i nadvor od nea, mozhat da se pretvorat vo tochno definirana i fokusirana sila koja bi dovela do polarizacija i fragmentacija na drzhavata.

Kje povtoram, ne sakam da tvrdam nishto, no samo svrtuvam vnimanie deka onoa shto ne se sluchilo ne znachi deka nema da se sluchi samo zatoa shto vo momentov nam ni izgleda nevozmozhno ili nerazbirlivo. Taka bilo sekogash vo chovekovata istorija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:24
Ако некој по секоја цена реши да прифати нешто-тоа и ќе го стори.

Би рекла дека најстрашното оружје до сега е веќе применето на нуклеарната војан одамна започната, но тоа сигурно не се Муслиманите туку Американците. Секој што барем малку со внимание следи и размислува ќе види дека е тоа така.
Ќе се осврнам ан конкретното неисполнето пророштво, бидејчи, ќе повторам, за мене доказ за Божје пророштво е 100 постотно исполнување на истото.

Џихадот е повеќе одбрана во немоќ да се употреби контра оружје. Факт е дека не само она што е актуелно уништено во Ирак е вистински уништено, туку последиците се генерациски и веќе се чувствуваат и тоа како, и допрва ќе се чувствуваат.

Значи, јас неможам тоа никако да го прифатам како точно (
2006 – Муслиманите ќе измиослат нов страшен вид на оружје. Сите ќе почнат да се приготвуваат за војна, да собираат резерви од оружје, храна, лекарства, вода и анти-гасови, ќе почнат да бегаат во планините, во шумите, во пештерите итн. ) Каде се тогаш тие резерви на анти гасови (очигледно е дека баба Ванѓа мислела на некој вид гасовито оружје, биолошко и слично), резерви храна...кого виде ти да се евакуира по планините?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:39
Ние на ТВ гледаме само мал дел од се што се случува во Иран; а бидејќи се расправаат за своето право на нуклеарна енергија, не би ме чудело нивната влада да прави подготовки кои не се јавно познати.

Јас знам дека бившаСФРЈ има бункери у планини, што на многу не им се познати.

Јас со Библијата почнав сериозно да се занимавам после овој филм:
Amazing Facts:The USA in Bible Prophecy part1
(Англиски, на YouTube)

А интересен е и 2часовниот филм кој предвидува Библиски крај во 2017:
Daniels Timeline - Part 1 of 12
(Англиски, на YouTube)

- макар да не се сложувам со целото негово учење, интересно е поклопувањето на датумот на полна месечина т.е. "денот и часот никој не го знае" со "не е зима" и "не е сабат", како точно денот паѓа во календарот.

Филмовите се на АНГЛИСКИ.

Поздрав,
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:41
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Каде се тогаш тие резерви на анти гасови (очигледно е дека баба Ванѓа мислела на некој вид гасовито оружје, биолошко и слично), резерви храна...кого виде ти да се евакуира по планините?Pa kade se naogjaat talibancite vo Afganistan i Pakistan ako ne po planitie i peshterite?

I koga se veli deka vo nekoja vojna neshto se pravi, toa ne znachi deka SITE pravat taka. Koa taa veli deka "kje pochnat da begaat vo planini, shumi i peshteri", toa ne znachi deka CELI narodi ili CELOTO naselenie kje bega vo planini i peshteri, tuku onie koi ja vodat vojnata. A tie sobiraat oruzhje, hrana, lekovi i seto onoa shto im e potrebno za vojnata.

Kje povtoram, kazhanoto i napishanoto sekogash podlegnuva na interpretiranje i razbiranje od onoj shto gi slushnal ili prochital. Tokmu zatoa prosvetlenite nikogash ne sakale da ostavat svoi pishani raboti za onoa shto go govorele. Ne pretendiram deka jas potpolno razbiram shto rekla Vangja, nitu deka znam shto tochno se sluchuva zad zatvorenite vrati na svetskata scena, no velam deka sogleduvam neshta koi gi reflektiraat nejzinite zborovi, a nekoi raboti gi ima 100% pogodeno i kazhano so terminologija koja mozhe da ja razbere i najobichen chovek, bez potreba od bilo kakva interpretacija.

Se razbira, nikoj ne mora da se slozhi so kazhanovo.


Изменето од Messenger - 16.Април.2010 во 15:49
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:46
Najstrashnoto oruzje se covekovite race i um da znaete kakvi se gadosti moze da napravi ....


Nuklearnoto oruzje e samo sredstvo za zaplashuvanje... Nikoj nema da koristi nuklearno oruzje nikogash, od prosta pricina - pri koristenje na takvo oruzje sem totalno unishtuvanje ne se postignuva nishto drugo t.e NE MOZAT DA SE PRAVAT PARI...

Изменето од Templarius - 16.Април.2010 во 15:49
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:48
Templarius , apsolutno se slozhuvam so kazhanoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Април.2010 во 15:48
секој има право да верува во што сака, и да размислува слободно, но мене овие пророштва не само што не ми држат вода а башка се и смешни:

2164 – Животните се претвараат во полулуѓе
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.