IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
Автор
Порака
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 00:45
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Од кој апокриф е ова?
Звучи како Исус да сака да каже дека пророштвата завршиле? Во тој случај што станува со дарот на пророкување на св. Дух?


Blagodaram Marija za odlicno postaveno prashnje koe sega uste povece ne doblizuva do edna tocka od ovaa diskusija ..Veruvanje ili neveruvanje vo toa sto go raboti baba Vanga, od edna strana ja imame bab Vanga vo koja mnogu ludje veruvaat a od druga strana imame apokrif koj se veruva deka e napishan od bratot na Isus Jakov i vo koj vsushnost se povtoruva onaa sto go ima kazano biblijata za prorcite samo sto vo apokrifot e uprosteno i jasno kazano. Dva avtoriteti se sudiraat tuka , koj li ce e vo pravo ????


Би било убаво и некој црковен авторитет да се вклучи во оваа дискусија.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 00:55
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Од кој апокриф е ова?
Звучи како Исус да сака да каже дека пророштвата завршиле? Во тој случај што станува со дарот на пророкување на св. Дух?


Blagodaram Marija za odlicno postaveno prashnje koe sega uste povece ne doblizuva do edna tocka od ovaa diskusija ..Veruvanje ili neveruvanje vo toa sto go raboti baba Vanga, od edna strana ja imame bab Vanga vo koja mnogu ludje veruvaat a od druga strana imame apokrif koj se veruva deka e napishan od bratot na Isus Jakov i vo koj vsushnost se povtoruva onaa sto go ima kazano biblijata za prorcite samo sto vo apokrifot e uprosteno i jasno kazano. Dva avtoriteti se sudiraat tuka , koj li ce e vo pravo ????


Би било убаво и некој црковен авторитет да се вклучи во оваа дискусија.

Crkovnite avtoriteti se plasat da ne bidat izbricani.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 01:01
Не би рекла, откако лично се уверив по сеансата кај попадиката на о. Па******и, веќе знам дека нема ни срам, ни перде што би се рекло народски. Мене ме “избричи“ за 500 денари и око не и трепна додека ми пророкуваше без да ми погоди ни збор

Пуста женска љубопитност
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 01:08
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Poznati se slucaevi na lekuvanje na psihicki sostojbi so pomosh na psihoanaliza i psihosugetija cista nauka bez nikakvi primesi na magija, so razvien farmacevtski dijapazon na sredstva so koi se vlijae na psihosmatskata sostojba na licnosta koja se lekuva. Coveckiot um e se uste ogromna misterija koja ne e istrazeena i se smeta deka nie koristime samo 10% od kapacitetot i moznostite na nashiot um. Inaku so razni metodi koi mozat da bidat sugerirani ili pak avtosugestija covekot e vo moznost da pravi "cuda" .Ima milion slucaji kade so pomosh na ovie metodi ludje postignuvale potpolna kontrola nad teloto i na primer ne cuvstvuvale bolka.
Inaku od damnina, sonovite na primer se smetale za nesto misticno i vozvisheno no deneska site znaeme deka toa e samo prizvod na nashiot um.
Mozebi i baba Vanga vsushnost imala samo eden vid na superinteligencija i koristela povece od 10% od nejziniot um, zasto da ne ??????

Zarem psihoanalizata i psihosugestijata ne se za obicniot covek "(HU BABA HU)".Toa bilo nauka. A bidejki naukata ne e vo sostojba da go objasni fenomenot baba Vanga togas e najlesno da se ANATEMISA i problrmot e resen.Jas ke prasam dali preku psihoterapeuvtite ne e involviran demonot vo medicinata.Barem 50% sum vo pravo.


Da i pshonalizata i psihosugestijata se za obicniot covek isto kako sto e za obicniot covek i bilogijata fizikata, vozenjeto na koli. Toa e nauka pocituvan gospodine koja mnogu godini e vo upotreba i covestvoto ima korist od nea. Naukata moze i ce go resi fenomenot baba Vangja dokolku ima sto da se resava i dokolku voopsto ima fenomen sepak toa ce dojde togash koga naukata ce bide sposobna za toa. Vie voopshto ne ste vo pravo od edinstvena pricina sto tolku silno sakate da ste vo pravo, vo nauka koja se zanimava so spasuvanje na covecki zivoti vie sakate da vnesete demoni, vi se molam da diskutirame so respekt prema nekoi raboti koi se vece poznati i koi se priznaeni od civilizacijata vo koja ziveeme so respekt kon intelegencijata na drugite ucesnici vo forumov.

Ne moze ni obicniot covek da gi sravnuva biologijata,fizikata si psihoterapijata.Prvite se cista prirodna nauka opiplivi za covekovite setila a vtorite se cista mistika.
Dali nekogash si go videl procesot na pretvaranje na embrionot vo zivo sustestvo, dali si gi videl elktronite protonite ???? Ti se molam da ne dokazuvame sega ovdeka dali toplata voda postoi ili ne, koga znaeme deka moze sekogash da ja stoplime, da imame malku pocit kon intelktot na drugite sogovornici znaci da ne gi potcenuvame so izjavi vo koi po licno naodjanje gi kvalifikuvame naukite

Ispaga psihijatrite pravele i pravat dobri dela a pocituvanata samo zlodela.
Cudno e sto ociglednoto go isprevrtuvas i se trudish da manipulirash so moite zborovi, zatoa bi te zamolil da gi citash postovite na koi odgovarash zasto jas nikade ne rekov deka baba Vanga pravela zlodela. Diskusijata bi sakal da ja prodolzime so vzaemen respekt.


Nemozes da imas pretstava na kolku baba Vanga i ima pomognato.

Po ovaa prashnaje mojot stav e deka mozebi pomognala mozebi ne sepak toaa e indivdualno, kako sto rekov vo nekoj od moite prethodni postovi ne uspeav da najdam negativno iskustvo na intrenet povrzano so baba Vanga. Te molam da i ponatamu ja pocituvas baba Vanga no isto te molam da ja pocituvash i diskutijata i intelktot na drugite uste ednash ti go velam, inaku pretstava na kolku im pomognala baba Vanga mozam da imam i do nea se doadja so prosta matematika

Za nejzinata sposobnost samo mozat psihijatrite da sonuvaat.Kaj baba vanga nemase posetitel nezadovolen a kaj psihijatrite ludnicite se prepolni.

Vece ovdeka so ovaa vasha izjava doadjame do zaklucok deka vie pocituvan gospodine ne znaete zasto ludjeto odat vo ludnica i sto e celta na ludnicite - kako i da e go pocituvam vashiot stav no eve vi velam deka mnogu pogreshno ste informirani i za ludnicite a i za psihijatrite.


Psihijatrite zimaat ogromni plati honorari,mita i sto uste ne baba vanga ne zimase nisto.
Platite sto lekarite psihijatri gi zemaat se nagrada za nivniot trud i toa e normlano da sekoj covek bide nagraden za negoviot trud, a za mito zemanje sto velish sepak toa e seriozna otuzba so koja krshihs edna od bozijite zapovesti.[b/]



I ovaa go ostavam za kraj. Gospodine kade vidovte vie deka jas psihijatrite (znaci vie toa go napravivte) gi sporeduvam so baba Vanga - so koe pravo se osmelivte da isprevrtite zborovi i da pocnete baba Vanga koja velite deka e svetica za vas da ja sporeduvate so se i sehto ??? Zarem vashata nesigurnost vo diskusite ce ja nadoknaduvate so neprimerni sporedbi koi na vas vi odgovaart zasto vi otvaraat pole na koe ce ja falite baba Vanga a na se drugo ce plukate nesvesni kolku pri toa na baba Vanga i pravite steta???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 01:13
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не би рекла, откако лично се уверив по сеансата кај попадиката на о. Па******и, веќе знам дека нема ни срам, ни перде што би се рекло народски. Мене ме “избричи“ за 500 денари и око не и трепна додека ми пророкуваше без да ми погоди ни збор

Пуста женска љубопитност


E pa sega biznis e biznis hahahaaaaa a za da dojde nekoj crkoven avtoritet ovdeka ne stanuva zbor - zatoa sto tie se posveteni na osoznavanje na tajnite bozestveni i im e gajle za ovoj podforum.Ovdeka moze da dojdat samo avtoriteti od rugite crkvi koi pak morat jadnite da si najdat musterii izgubeni ovci za bricenje i vrti suci pak doadjame do toa biznis si e biznis ...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 03:10
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Убаво ти напишав погоре Месинџер.
Четирите Евангелија во Новио Завет не се ничии интерпретации ниту “тефсири“.
Марко, Матеј, Лука и Јован.
Особено овој, последниов.


Jas ne prashav spored koi izvori (kade se zapishani Isusovite zborovi) , tuku spored koi i chii interpretacii na Isusovite zborovi ?


Воопшто не ми е јасно за какви интерпретации зборуваш. Во овие Евангелија зборовите се доседно напишани и не гледам каква интерпретација е потребна за да сфатиш што значи да се бара загубена овца или зошто се радуваат ангели на негбото кога ќе се обрати грешник. А за да се најде таа загубена овца понекогаш сопственикот/познаникот ја бара истата.


Ne se raboti samo za eden pasus, tuku za sevkupnoto Isusovo propovedanje.

Ubav primer za toa e koga Isus mu se obrakja na mladiot chovek i mu veli deka kje se zdobie so carstvo Bozhje i kje mozhe da pojde so nego ako se otkazhe od bogatstvoto.

I kako se razbirani tie Isusovi zborovi? Bukvalno - bogatite nema da se steknat so carstvoto Bozhje!

No Isus ne go rekol toa. Lugjeto samo interpretiraat. Za ova diskutiravme nadolgo i nashiroko, a jas otvoriv tema tokmu za toa i na drug podforum.

I ako beshe s'e taka ednostavno, zarem kje postoeja stotici hristijanski denominiacii?

Za da mozhe Isus da bide potpolno razbran, onaka kako shto toj navistina gi prezentiral svoeto uchenje, treba chovek da bide na negovo svesno nivo. S'e sto e podolu od toa mozhe edinstveno pomalu ili povekje da se priblizhuva do nego... no nikogash nema da se izramni. Duri i negovite apostoli, koi go sledel i go slushale tri godini, bile daleku od potpolnoto osoznavanje na onoa shto im bilo prenesuvano.

I tokmu zatoa se site tie interpretiranja.

I sega nekoj kje reche - nie morame da gi vratime izgubenite ovci kon VISTINSKOTO Isusovo propovedanje!

Koe e toa VISTINSKO interpretiranje koe MORAAT site da go sledat kako edinstveno avtentichno znachenje na Isusovite zborovi ??? Koj e toj shto kje stane i kje reche JAS ZNAM TOCHNO SHTO SAKAL DA KAZHE ISUS!



Изменето од Messenger - 24.Април.2010 во 03:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 10:38
Во старите времиња, Библијата била на латински, и го учеле народот дека "не е доволно паметен" да ја чита Библијата, туку "само одбраните"


Во денешно време повторно "истата финта во друго пакување".


Секој може да добие Библија и да ја чита, СО МОЛИТВА и ПОКАЈАНИЕ од Срцето. Библијата е ЗА СЕКОГО, БЕЗ ИСКЛУЧОК, не дозволувајте да ве оддалечат од Божјиот Збор, па да ве водат да читате човечки книги од луѓе грешници, или да морате да барате помош од било кои баби (без навреда кон бабите).

Господ Бог е Исус Христос ги повикува СИТЕ на ПОКАЈАНИЕ.


Исус Е патот, од почетокот на патот до крајот на патот. СЕКОЈ ГРЕШНИК е ПОВИКАН, никаква "предприрема" не е потребна.


Исус Христос Господ Бог лично ќе ги поправи грешниците, тие самите не го можат тоа.




31 Исус одговори и им рече: „Здравите немаат потреба од лекар, туку болните.
32 Не дојдов да ги повикам праведните, туку грешниците на покајание.”
(Лука 5:31-32)

Поздрав,


Изменето од Niko777 - 24.Април.2010 во 10:44
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 11:26
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Во старите времиња, Библијата била на латински, и го учеле народот дека "не е доволно паметен" да ја чита Библијата, туку "само одбраните"


Во денешно време повторно "истата финта во друго пакување".


Секој може да добие Библија и да ја чита, СО МОЛИТВА и ПОКАЈАНИЕ од Срцето. Библијата е ЗА СЕКОГО, БЕЗ ИСКЛУЧОК, не дозволувајте да ве оддалечат од Божјиот Збор, па да ве водат да читате човечки книги од луѓе грешници, или да морате да барате помош од било кои баби (без навреда кон бабите).

Господ Бог е Исус Христос ги повикува СИТЕ на ПОКАЈАНИЕ.


Исус Е патот, од почетокот на патот до крајот на патот. СЕКОЈ ГРЕШНИК е ПОВИКАН, никаква "предприрема" не е потребна.


Исус Христос Господ Бог лично ќе ги поправи грешниците, тие самите не го можат тоа.




31 Исус одговори и им рече: „Здравите немаат потреба од лекар, туку болните.
32 Не дојдов да ги повикам праведните, туку грешниците на покајание.”
(Лука 5:31-32)

Поздрав,


точно така и јас го разбирам Исус, тој навистина дошол да ни го покаже патот. кога човек во некои ситуации не го разбира, нека биде упорен во својата вера, бидејќи доаѓа и тој момент, на спознавањето на зборовите на Исус.
јас го разбирам Исус баш како воин, кој дошол на овој наш свет да ни покаже како да го победиме злото, или недостатокот од светлината со вера, надеж и љубов,  да ни даде оружје да се избориме против секое покајание, но пред се` да се избориме со самите себеси, да се надминеме.
една таква алатка за почеток на борбата е молитвата „Оче Наш“.


Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 11:32
јас имам една дилема околу Баба Ванѓа:

Дали таа имала избор?
Дали таа морала да живее со таа „дарба“?
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 21:48
Originally posted by connected connected напиша:

јас имам една дилема околу Баба Ванѓа:Дали таа имала избор?Дали таа морала да живее со таа „дарба“?

Sekoj covek ima svoja darba i svoja sudbina .Od sudbinata ne se bega (stara mudrost).
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 12:47
Covekovite odluki ja formiraat negovata sudbina..
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 19:49
не се сложувам баш со петарстојанов
до негде се сложувам со темплариус

зошто?
затоа што сметам дека секој човек добил дар од Бога да се роди овде во материјалниот свет, да се изградува како човек овде и да комуницира баш тука. мислам дека Бог е Бог пред се` на живите, на луѓето кои постојат во материјалниот свет.
исто така мислам дека Баба Ванѓа имала избор да го надмине сето ова и да ја „отфрли“ таа одговорност доколку се обратела кон Бог.
не велам дека не била верник, не велам дека не им помогала на луѓето, но велам дека сепак постои закон, една граница која го разграничува материјалниот од нематеријалниот свет, а на „нештата“ кои се присутни во двата им е строго забрането да комуницираат меѓу себе (доколку) постојат а уште повеќе да се манифестираат од едно на друго место, особено ако се некои сенки, или вонземјани или што ти знам...

можеби незнаела како, можеби немала избор, ама мојата логика вели така


Изменето од connected - 25.Април.2010 во 19:50
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Април.2010 во 22:06
Originally posted by connected connected напиша:



не се сложувам баш со петарстојановдо негде се сложувам со темплариусзошто?затоа што сметам дека секој човек добил дар од Бога да се роди овде во материјалниот свет, да се изградува како човек овде и да комуницира баш тука. мислам дека Бог е Бог пред се` на живите, на луѓето кои постојат во материјалниот свет. исто така мислам дека Баба Ванѓа имала избор да го надмине сето ова и да ја „отфрли“ таа одговорност доколку се обратела кон Бог.не велам дека не била верник, не велам дека не им помогала на луѓето, но велам дека сепак постои закон, една граница која го разграничува материјалниот од нематеријалниот свет, а на „нештата“ кои се присутни во двата им е строго забрането да комуницираат меѓу себе (доколку) постојат а уште повеќе да се манифестираат од едно на друго место, особено ако се некои сенки, или вонземјани или што ти знам...можеби незнаела како, можеби немала избор, ама мојата логика вели така

Neznam na koj petarstojanov mislite .Imase porano eden takov i bese pretsedatel na Bugarija.Jas mislam deka iminjata se pisuvaat so golemi bukvi
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Април.2010 во 11:44
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:


Sekoj covek ima svoja darba i svoja sudbina .Od sudbinata ne se bega (stara mudrost).


Па зар не знаеш дека верата во судбина НЕ Е ХРИСТИЈАНСКА практика?!
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1213141516 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,439 секунди.