IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 17>
Автор
Порака
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 17:17
И уште да додадам.

Јас мислам дека тој човекот што со МОЛИТВА излечил рак------- и дома у подрум да се молел, ќе му било услишано. (се разбира од СРЦЕ да се МОЛИ).

Само луѓето си имаат утувено у глава дека Господ е некој си стар дедо "па го боли кичма" па не смее многу да излегува надвор, па мораат они да одат кај него...

Хумор на страна, луѓето се погрешно убедени дека Господ е "само во црква"..... но БИДЕЈЌИ на многумина црквата им помага да си најдат мир и "да се концентрираат", нека си одат таму, САМО нека не се ограничуваат себе, и да не ги ограничуваат другите.


Секоја молитва, СЕКАДЕ, ОД СРЦЕ, до Живиот Господ Исус Христос е СЛУШНАТА.


Немам против црквите и манастирите, но знам дека Господ и во затворите, и во подрумите, и во секоја тајна одаја, НАСЕКАДЕ ГЛЕДА И СЛУША.

Поздрав,
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 19:56
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:


Јас знам за обичен човек, кој со РАК во ТЕРМИНАЛЕН стадиум, земал едно собче и седел во манастирот Богородица на Матка, и СЕ ИЗЛЕЧИЛ од ракот. Е ај сега !!!

Значи отишол човекот во манастир, пред умирање, (откако докторите "го отпишале"), се МОЛЕЛ дење ноќе, и ИЗЛЕЧИЛ РАК со МОЛИТВА, ниту баба Ванѓа ниту поп му требал.



Jas znam za musliman, koj bil terminalno obolen od rak i iskreno se molel na Alah i ozdravel.

E, aj sega !!!

Jas znam za hindus koj bil terminalno obolen i so molenje na Krishna ozdravel.

E, aj sega !!!

Jas znam za budist koj bil terminalno bolen i bez da se moli nitu na Jehve, nitu na Isus, nitu na Alah, nitu na Krishna, tuku so meditiranje ozdravel.

E, aj sega !!!

Jas znam za chovek koj bil terminalno bolen od rak, koj bil ispishan od site lekari i bil izlechen od shaman.

E, aj sega !!!

Jas znam za ateisti koj bile terminalno oboleni od rak i na koi po greshka im bile zameneti naodite, pa bez da se molat nikomu i bez da meditiraat potpolno ozdravele.

E, aj sega !!!

Isto taka znam lugje koi bile zdravi i na koi po greshka im bile dadeni naodite od onie navistina terminalno bolni, se razbolele i umrele.

E, aj sega !!!


Jas znam za mnogu vernici koi bile terminalno bolni od rak, koi redovno odele vo crkva, koi najiskreno se molele da ozdravat i - umrele. Patem, takvi gi ima bezbroj i ne mozhat nitu da se sporedat so onie pogore spomnatite.

E, aj sega !!!

Znaeme za mnogumina, vernici i nevernici, koi otishle kaj baba Vangja i se izlechile pravejki onoa shto im posovetuvala taa.

E, aj sega !!!

Shto dokazhuvaat site ovie raboti ???

E, aj sega !!!








Изменето од Messenger - 23.Април.2010 во 20:18
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 19:56
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Вие како Христијани морате секој кој тргнал по такви работи, да го вратите на ВИСТИНСКИОТ пат, а ИСУС е патот, и вистината.


Morate ?

Nie kako hristijani morame da gi procenuvame i presuduvame lugjeto i da gi vrakjame na VISTINSKIOT pat, onoj na Isus?

Morame?

Kade veli Isus deka nie morame da gi vrakjame lugjeto kon onoa shto nie smetame deka e negov pat?

I spored koe i chije merilo na Isusoviot pat treba da se rakovodime?

Ima nekoj koj 100% go razbral Isusa? Nekoj koj se prosvetlil kako nego? Bidejki ne mozhesh da razberesh nikogo 100% ako ne si se krenal na istoto ramnishte so nego. Dodeka ne dojdesh do tamu mozhesh samo da si pretpostavuvash deka si go razbral i da si davash svoi interpretacii za toa.

Od kade togash izleze deka nie morame da gi vrakjame lugjeto na onoj pat koj go pretpostavuvame i samoinicijativno, gordo, samoljubivo i so prelest go narekuvame deka e VISTINSKIOT Isusov PAT ???


Изменето од Messenger - 23.Април.2010 во 20:19
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 20:08
Odlicni zaklucoci i prashanja Messenger E aj sega nekoj neka odgovori ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 20:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Вие како Христијани морате секој кој тргнал по такви работи, да го вратите на ВИСТИНСКИОТ пат, а ИСУС е патот, и вистината.


Morate ?

Nie kako hristijani morame da gi procenuvame i presuduvame lugjeto i da gi vrakjame na VISTINSKIOT pat, onoj na Isus?

Morame?

Kade veli isus deka nie morame da gi vrakjame lugjeto kon onoa shto nie smetame deka e negov pat?

I spored koe i chije merilo na Isusoviot pat treba da se rakovodime?

Ima nekoj koj 100% go razbral Isusa? Nekoj koj se prosvetlil kako nego? Bidejki ne mozhesh da razberesh nikogo 100% ako ne si se krenal na istoto ramnishte so nego. Dodeka ne dojdesh do tamu mozhesh samo da si pretpostavuvash deka si go razbral i da si davash svoi interpretacii za toa.

Od kade togash izleze deka nie morame da gi vrakjame lugjeto na onoj pat koj go pretpostavuvame i samoinicijativno, gordo, samoljubivo i so prelest go narekuvame deka e VISTINSKIOT Isusov PAT ???



Месинџер, Месинџер...

Каде Христос рекол дека мораме да ги враќаме луѓето ако скршнат од Неговиот пат?
Лука 15
   4„Ако некој од вас има сто овци и една од нив се загуби во пустината, нема ли да ги остави деведесет и деветте и да тргне по загубената, сe додека не ја најде? 5А кога ќе ја најде, целиот радосен ја качува на рамото,и ја носи дома. Потоа ги повикува пријателите и соседите и им вели: ,Радосен сум што си ја најдов загубената овца! Ајде да го прославиме тоа заедно!‘ 7Ве уверувам, дека, на сличен начин, поголема е веселбата на небото за еден грешник кој преку покајание се враќа кај Бог, одошто за деведесет и девет праведници на кои не им е потребно покајание!“

Според чие мерило треба да се раководиме?
Според мерилото на Новиот Завет, таму е содржано срцето на Христовото Учење.проповедта на Гората на пример, како ел од Новиот Завет е совршена проповед во која е содржано целото Христово учење.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 20:26
Templarius,

ne za badijala Isus rekol deka malkumina kje minat niz tesnata vrata, deka mnogumina posle nego kje se javat mamejkji (svesno ili nesvesno) vo negovo ime i deka kje mora da se vrati ushte ednash da ja zavrshi nedovrshenata rabota.

Vernicite gi ochekuva neochekuvano budenje.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 20:31
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Според чие мерило треба да се раководиме?


I jas prashuvam, spored chija interpretacija na Isusovite zborovi treba da se vodime?











Изменето од Messenger - 23.Април.2010 во 20:32
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 21:01
Убаво ти напишав погоре Месинџер.
Четирите Евангелија во Новио Завет не се ничии интерпретации ниту “тефсири“.
Марко, Матеј, Лука и Јован.
Особено овој, последниов.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 21:12


 Jas sum golem skeptik vo vrska so t.n. cudesni lekuvanja vo denesno vreme.

Tocno e deka ISUS pravel cuda, no i Gavolot pravel i ke pravi cuda.

Cudotvorni lekuvanja se slucuvaat ne samo vo Hristijanstvoto. Vo mnogu religii koi ne se Hristijanski ima izvestai za cudesni lekuvanja.

 Isto taka,vudu- svestenici,vracevi, vesterki, bajaci ,koi cesto vo svoeto lekuvanje primenuvaat magija i vrazanje  imaat rezultati.

Nekoi lugje se narekuvaat "psihicki isceliteli" i velat deka nivnoto lekuvanje nema nisto so religijata.

Jas znam za eden covek od Makedonija koj ima bioenergija i koj lekuva lugje, no e ateist i veli deka silata za lekuvanje ja dobiva od sonceto.

Ne treba da ne cudi toa. Vo Matej 24:24,25  ISUS veli:

"зашто ќе се појават лажни христоси и лажни пророци, па ќе прават големи знаци и чуда, за да ги заблудат, ако е можно, и избраните.

 Ете, ви реков однапред!"



Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 21:45
Vo koja kategorija spagaat Psihijatrite(vo dobroto ili zloto),Iluzionistite      (magionicarite),Hipnotizerite,bilkaritei drugi.Mozebi ke ja anatemisate i procuenata pocit6uvana SINKA od Strumickoto selo murtino.Dali e toa bozja ili gavolska darba.Dali vo minatoto lekuvanjeto bilo samo so vrhunski doktori po medicina.Mozebi vo tie vreminja imalo vo sekoe selo klinicki centar.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 21:58
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Vo koja kategorija spagaat Psihijatrite(vo dobroto ili zloto),Iluzionistite      (magionicarite),Hipnotizerite,bilkaritei drugi.Mozebi ke ja anatemisate i procuenata pocit6uvana SINKA od Strumickoto selo murtino.Dali e toa bozja ili gavolska darba.Dali vo minatoto lekuvanjeto bilo samo so vrhunski doktori po medicina.Mozebi vo tie vreminja imalo vo sekoe selo klinicki centar.



Lekuvanjeto so bilki ili darbata na Shinka nema vrska so Spiritizam.

Ne znam zosto gi spomena psihijatrite, tie ne pravat cuda? Toa e medicina.

Petar, od pocit sprema tebe ne kazav  nisto loso za baba Vangja,nitu pak kje kazam, zatoa sto znam deka bila dobar covek po dusha. I stom ste bile tolku bliski, nema smisla da kazuvam nesto navredlivo.

A mi kazuvale i lugje za nea koi jas dobro gi poznavam, a si ziveele so baba Vangja i odele tamu da im gleda taka da znam deka imala dobra dusa i sakala da pomaga na lugjeto.

Taka da, uzivaj мир...Prodolzi so pisuvanjeto za baba Vangja, taa e sepak fenomen . Pozdrav!


Изменето од KINGDAVID - 23.Април.2010 во 22:04
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 22:10
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:




Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Vo koja kategorija spagaat Psihijatrite(vo dobroto ili zloto),Iluzionistite      (magionicarite),Hipnotizerite,bilkaritei drugi.Mozebi ke ja anatemisate i procuenata pocit6uvana SINKA od Strumickoto selo murtino.Dali e toa bozja ili gavolska darba.Dali vo minatoto lekuvanjeto bilo samo so vrhunski doktori po medicina.Mozebi vo tie vreminja imalo vo sekoe selo klinicki centar.
Lekuvanjeto so bilki ili darbata na Shinka nema vrska so Spiritizam. Ne znam zosto gi spomena psihijatrite, tie ne pravat cuda? Toa e medicina.Pavle, od pocit sprema tebe ne kazav  nisto loso za baba Vangja,nitu pak kje kazam, zatoa sto znam deka bila dobar covek po dusha. I stom ste bile tolku bliski, nema smisla da kazuvam nesto navredlivo.A mi kazuvale i lugje za nea koi jas dobro gi poznavam, a si ziveele so baba Vangja i odele tamu da im gleda taka da znam deka imala dobra dusa i sakala da pomaga na lugjeto.Taka da, uzivaj мир...Prodolzi so pisuvanjeto za baba Vangja, taa e sepak fenomen . Pozdrav!

Ne sum portparol ili EPP agent kon pocituvanata baba Vanga.Bidejki ona bese postara odmene ,barem na starosta sto ja imase ja pocituvam,a toa e odlika na sekoj kulturen covek.Ako ne se lazam psihijatrite lekuvaat so psihoterapijaa(bes medikamenti).Kako ke go objasnite toa,mozebi se lazam,bidejki fala bogu ne sum bil na takvo lecenje.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 22:19
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Убаво ти напишав погоре Месинџер.
Четирите Евангелија во Новио Завет не се ничии интерпретации ниту “тефсири“.
Марко, Матеј, Лука и Јован.
Особено овој, последниов.


Jas ne prashav spored koi izvori (kade se zapishani Isusovite zborovi) , tuku spored koi i chii interpretacii na Isusovite zborovi ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 22:23
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:




Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Vo koja kategorija spagaat Psihijatrite(vo dobroto ili zloto),Iluzionistite      (magionicarite),Hipnotizerite,bilkaritei drugi.Mozebi ke ja anatemisate i procuenata pocit6uvana SINKA od Strumickoto selo murtino.Dali e toa bozja ili gavolska darba.Dali vo minatoto lekuvanjeto bilo samo so vrhunski doktori po medicina.Mozebi vo tie vreminja imalo vo sekoe selo klinicki centar.
Lekuvanjeto so bilki ili darbata na Shinka nema vrska so Spiritizam. Ne znam zosto gi spomena psihijatrite, tie ne pravat cuda? Toa e medicina.Pavle, od pocit sprema tebe ne kazav  nisto loso za baba Vangja,nitu pak kje kazam, zatoa sto znam deka bila dobar covek po dusha. I stom ste bile tolku bliski, nema smisla da kazuvam nesto navredlivo.A mi kazuvale i lugje za nea koi jas dobro gi poznavam, a si ziveele so baba Vangja i odele tamu da im gleda taka da znam deka imala dobra dusa i sakala da pomaga na lugjeto.Taka da, uzivaj мир...Prodolzi so pisuvanjeto za baba Vangja, taa e sepak fenomen . Pozdrav!

Ne sum portparol ili EPP agent kon pocituvanata baba Vanga.Bidejki ona bese postara odmene ,barem na starosta sto ja imase ja pocituvam,a toa e odlika na sekoj kulturen covek.Ako ne se lazam psihijatrite lekuvaat so psihoterapijaa(bes medikamenti).Kako ke go objasnite toa,mozebi se lazam,bidejki fala bogu ne sum bil na takvo lecenje.



Neli e isto psihijatar i psihoterapijaзбунетостNeli psihijatrite davaat psiholoski soveti?

Ako e isto, psihijatrite lekuvaat i so psihoterapija i so medikamenti, kolku sto mi e mene poznato.

Inaku i jas ne sum bil na takvo lecenje , barem dosegaголема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 1011121314 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,328 секунди.