IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 17>
Автор
Порака Обратен редослед
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 00:21
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Poznati se slucaevi na lekuvanje na psihicki sostojbi so pomosh na psihoanaliza i psihosugetija cista nauka bez nikakvi primesi na magija, so razvien farmacevtski dijapazon na sredstva so koi se vlijae na psihosmatskata sostojba na licnosta koja se lekuva. Coveckiot um e se uste ogromna misterija koja ne e istrazeena i se smeta deka nie koristime samo 10% od kapacitetot i moznostite na nashiot um. Inaku so razni metodi koi mozat da bidat sugerirani ili pak avtosugestija covekot e vo moznost da pravi "cuda" .Ima milion slucaji kade so pomosh na ovie metodi ludje postignuvale potpolna kontrola nad teloto i na primer ne cuvstvuvale bolka.
Inaku od damnina, sonovite na primer se smetale za nesto misticno i vozvisheno no deneska site znaeme deka toa e samo prizvod na nashiot um.
Mozebi i baba Vanga vsushnost imala samo eden vid na superinteligencija i koristela povece od 10% od nejziniot um, zasto da ne ??????

Zarem psihoanalizata i psihosugestijata ne se za obicniot covek "(HU BABA HU)".Toa bilo nauka. A bidejki naukata ne e vo sostojba da go objasni fenomenot baba Vanga togas e najlesno da se ANATEMISA i problrmot e resen.Jas ke prasam dali preku psihoterapeuvtite ne e involviran demonot vo medicinata.Barem 50% sum vo pravo.


Da i pshonalizata i psihosugestijata se za obicniot covek isto kako sto e za obicniot covek i bilogijata fizikata, vozenjeto na koli. Toa e nauka pocituvan gospodine koja mnogu godini e vo upotreba i covestvoto ima korist od nea. Naukata moze i ce go resi fenomenot baba Vangja dokolku ima sto da se resava i dokolku voopsto ima fenomen sepak toa ce dojde togash koga naukata ce bide sposobna za toa. Vie voopshto ne ste vo pravo od edinstvena pricina sto tolku silno sakate da ste vo pravo, vo nauka koja se zanimava so spasuvanje na covecki zivoti vie sakate da vnesete demoni, vi se molam da diskutirame so respekt prema nekoi raboti koi se vece poznati i koi se priznaeni od civilizacijata vo koja ziveeme so respekt kon intelegencijata na drugite ucesnici vo forumov.
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 00:07
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Од кој апокриф е ова?
Звучи како Исус да сака да каже дека пророштвата завршиле? Во тој случај што станува со дарот на пророкување на св. Дух?


Da, vo pravo si maria magdalena. Darot na prorokuvanje im bese daden i na apostolite i ne zavrsi so Jovan Krstitelot.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 00:05
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Poznati se slucaevi na lekuvanje na psihicki sostojbi so pomosh na psihoanaliza i psihosugetija cista nauka bez nikakvi primesi na magija, so razvien farmacevtski dijapazon na sredstva so koi se vlijae na psihosmatskata sostojba na licnosta koja se lekuva. Coveckiot um e se uste ogromna misterija koja ne e istrazeena i se smeta deka nie koristime samo 10% od kapacitetot i moznostite na nashiot um. Inaku so razni metodi koi mozat da bidat sugerirani ili pak avtosugestija covekot e vo moznost da pravi "cuda" .Ima milion slucaji kade so pomosh na ovie metodi ludje postignuvale potpolna kontrola nad teloto i na primer ne cuvstvuvale bolka.
Inaku od damnina, sonovite na primer se smetale za nesto misticno i vozvisheno no deneska site znaeme deka toa e samo prizvod na nashiot um.
Mozebi i baba Vanga vsushnost imala samo eden vid na superinteligencija i koristela povece od 10% od nejziniot um, zasto da ne ??????

Zarem psihoanalizata i psihosugestijata ne se za obicniot covek "(HU BABA HU)".Toa bilo nauka. A bidejki naukata ne e vo sostojba da go objasni fenomenot baba Vanga togas e najlesno da se ANATEMISA i problrmot e resen.Jas ke prasam dali preku psihoterapeuvtite ne e involviran demonot vo medicinata.Barem 50% sum vo pravo.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Април.2010 во 00:01
Од кој апокриф е ова?
Звучи како Исус да сака да каже дека пророштвата завршиле? Во тој случај што станува со дарот на пророкување на св. Дух?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 23:58
Tada ga upitah, "Gospodine, kako ćemo proricati onima koji od nas traže da im proričemo? Jer, mnogo je onih koji od nas traže, i očekuju čuti proročanstvo."
Gospodin odgovori i reče, "Zar ne znate da je proročka glava odsječena s Ivanom?"
No, ja ga upitah, "Gospodine, zar je moguće skinuti proročku glavu?"
Gospodin mi odgovori, "Kada spoznate što znači 'glava', i da proročanstvo dolazi od glave, (tada) ćete razumjeti što to znači 'Glava je bila 7 skinuta.' Isprva vam bijah govorio u parabolama, i niste razumjeli; sada vam govorim otvoreno, i još (uvijek) ne razumijete. A opet, vi ste bili ti koji ste mi služili kao parabola u parabolama, i kao ono što je otvoreno u (riječima) koje su otvorene.


Sto mislite ????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 23:43
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Poznati se slucaevi na lekuvanje na psihicki sostojbi so pomosh na psihoanaliza i psihosugetija cista nauka bez nikakvi primesi na magija, so razvien farmacevtski dijapazon na sredstva so koi se vlijae na psihosmatskata sostojba na licnosta koja se lekuva. Coveckiot um e se uste ogromna misterija koja ne e istrazeena i se smeta deka nie koristime samo 10% od kapacitetot i moznostite na nashiot um. Inaku so razni metodi koi mozat da bidat sugerirani ili pak avtosugestija covekot e vo moznost da pravi "cuda" .Ima milion slucaji kade so pomosh na ovie metodi ludje postignuvale potpolna kontrola nad teloto i na primer ne cuvstvuvale bolka.
Inaku od damnina, sonovite na primer se smetale za nesto misticno i vozvisheno no deneska site znaeme deka toa e samo prizvod na nashiot um.
Mozebi i baba Vanga vsushnost imala samo eden vid na superinteligencija i koristela povece od 10% od nejziniot um, zasto da ne ??????


Понекогаш се чудам на ќерка ми како умее да врти некако со јазикот просто го ротира, па ќе го свитка како “фишек“. Некој мрда со ушите-друг не.
Мислам дека е тоа тоа-едно размислување е дека сите ние го имаме “тоа“ само не ни е дадено да го користиме. Понекогаш прекогницијата ни се јавува спонтано, кога сме опуштени, (кај енкои воопшто не се јавува), додека кај трети, како баба Ванѓа на пример, тоа се јавува постојано.
Едно размислување на темава...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 23:36
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nekoj koj se prosvetlil kako nego? Bidejki ne mozhesh da razberesh nikogo 100% ako ne si se krenal na istoto ramnishte so nego. Dodeka ne dojdesh do tamu mozhesh samo da si pretpostavuvash deka si go razbral i da si davash svoi interpretacii za toa.


Messenger,

1) Што е тоа "просветлен", може те молам да ми посочиш еден стих од Библијата ?


2) И како според тебе "ќе се просветлиме" ? може те молам да наведеш некои примери како може човек да "стигне на истото рамниште" со Исус ?


3) Изгледа ти очекуваш било кој човек "да се просветли" како Исус ? како ти очекуваш дека човек може да биде бог ?


Фала, и Поздрав,


Изменето од Niko777 - 23.Април.2010 во 23:51
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 23:36
Poznati se slucaevi na lekuvanje na psihicki sostojbi so pomosh na psihoanaliza i psihosugetija cista nauka bez nikakvi primesi na magija, so razvien farmacevtski dijapazon na sredstva so koi se vlijae na psihosmatskata sostojba na licnosta koja se lekuva. Coveckiot um e se uste ogromna misterija koja ne e istrazeena i se smeta deka nie koristime samo 10% od kapacitetot i moznostite na nashiot um. Inaku so razni metodi koi mozat da bidat sugerirani ili pak avtosugestija covekot e vo moznost da pravi "cuda" .Ima milion slucaji kade so pomosh na ovie metodi ludje postignuvale potpolna kontrola nad teloto i na primer ne cuvstvuvale bolka.
Inaku od damnina, sonovite na primer se smetale za nesto misticno i vozvisheno no deneska site znaeme deka toa e samo prizvod na nashiot um.
Mozebi i baba Vanga vsushnost imala samo eden vid na superinteligencija i koristela povece od 10% od nejziniot um, zasto da ne ??????

Изменето од Templarius - 23.Април.2010 во 23:43
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 23:03
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Убаво ти напишав погоре Месинџер.
Четирите Евангелија во Новио Завет не се ничии интерпретации ниту “тефсири“.
Марко, Матеј, Лука и Јован.
Особено овој, последниов.


Jas ne prashav spored koi izvori (kade se zapishani Isusovite zborovi) , tuku spored koi i chii interpretacii na Isusovite zborovi ?


Воопшто не ми е јасно за какви интерпретации зборуваш. Во овие Евангелија зборовите се доседно напишани и не гледам каква интерпретација е потребна за да сфатиш што значи да се бара загубена овца или зошто се радуваат ангели на негбото кога ќе се обрати грешник. А за да се најде таа загубена овца понекогаш сопственикот/познаникот ја бара истата.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 22:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Neli psihijatrite davaat psiholoski soveti?


Psiholozite davaat psihloshki soveti. Psihijatrite ne se specijalisti po psihologija, iako vo domenot na svojata rabota, do nekoi granici, go prakticiraat i toa.



A sto opfakja psihoterapijata bez medikamenti? Psihoanaliza? Kako se sproveduva taa terapija vrz pacientotзбунетост
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 22:39
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Neli psihijatrite davaat psiholoski soveti?


Psiholozite davaat psihloshki soveti. Psihijatrite ne se specijalisti po psihologija, iako vo domenot na svojata rabota, do nekoi granici, go prakticiraat i toa.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 22:23
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:




Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Vo koja kategorija spagaat Psihijatrite(vo dobroto ili zloto),Iluzionistite      (magionicarite),Hipnotizerite,bilkaritei drugi.Mozebi ke ja anatemisate i procuenata pocit6uvana SINKA od Strumickoto selo murtino.Dali e toa bozja ili gavolska darba.Dali vo minatoto lekuvanjeto bilo samo so vrhunski doktori po medicina.Mozebi vo tie vreminja imalo vo sekoe selo klinicki centar.
Lekuvanjeto so bilki ili darbata na Shinka nema vrska so Spiritizam. Ne znam zosto gi spomena psihijatrite, tie ne pravat cuda? Toa e medicina.Pavle, od pocit sprema tebe ne kazav  nisto loso za baba Vangja,nitu pak kje kazam, zatoa sto znam deka bila dobar covek po dusha. I stom ste bile tolku bliski, nema smisla da kazuvam nesto navredlivo.A mi kazuvale i lugje za nea koi jas dobro gi poznavam, a si ziveele so baba Vangja i odele tamu da im gleda taka da znam deka imala dobra dusa i sakala da pomaga na lugjeto.Taka da, uzivaj мир...Prodolzi so pisuvanjeto za baba Vangja, taa e sepak fenomen . Pozdrav!

Ne sum portparol ili EPP agent kon pocituvanata baba Vanga.Bidejki ona bese postara odmene ,barem na starosta sto ja imase ja pocituvam,a toa e odlika na sekoj kulturen covek.Ako ne se lazam psihijatrite lekuvaat so psihoterapijaa(bes medikamenti).Kako ke go objasnite toa,mozebi se lazam,bidejki fala bogu ne sum bil na takvo lecenje.



Neli e isto psihijatar i psihoterapijaзбунетостNeli psihijatrite davaat psiholoski soveti?

Ako e isto, psihijatrite lekuvaat i so psihoterapija i so medikamenti, kolku sto mi e mene poznato.

Inaku i jas ne sum bil na takvo lecenje , barem dosegaголема%20насмевка
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 22:19
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Убаво ти напишав погоре Месинџер.
Четирите Евангелија во Новио Завет не се ничии интерпретации ниту “тефсири“.
Марко, Матеј, Лука и Јован.
Особено овој, последниов.


Jas ne prashav spored koi izvori (kade se zapishani Isusovite zborovi) , tuku spored koi i chii interpretacii na Isusovite zborovi ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
petar trajanov Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 13.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 49
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај petar trajanov Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Април.2010 во 22:10
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:




Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Vo koja kategorija spagaat Psihijatrite(vo dobroto ili zloto),Iluzionistite      (magionicarite),Hipnotizerite,bilkaritei drugi.Mozebi ke ja anatemisate i procuenata pocit6uvana SINKA od Strumickoto selo murtino.Dali e toa bozja ili gavolska darba.Dali vo minatoto lekuvanjeto bilo samo so vrhunski doktori po medicina.Mozebi vo tie vreminja imalo vo sekoe selo klinicki centar.
Lekuvanjeto so bilki ili darbata na Shinka nema vrska so Spiritizam. Ne znam zosto gi spomena psihijatrite, tie ne pravat cuda? Toa e medicina.Pavle, od pocit sprema tebe ne kazav  nisto loso za baba Vangja,nitu pak kje kazam, zatoa sto znam deka bila dobar covek po dusha. I stom ste bile tolku bliski, nema smisla da kazuvam nesto navredlivo.A mi kazuvale i lugje za nea koi jas dobro gi poznavam, a si ziveele so baba Vangja i odele tamu da im gleda taka da znam deka imala dobra dusa i sakala da pomaga na lugjeto.Taka da, uzivaj мир...Prodolzi so pisuvanjeto za baba Vangja, taa e sepak fenomen . Pozdrav!

Ne sum portparol ili EPP agent kon pocituvanata baba Vanga.Bidejki ona bese postara odmene ,barem na starosta sto ja imase ja pocituvam,a toa e odlika na sekoj kulturen covek.Ako ne se lazam psihijatrite lekuvaat so psihoterapijaa(bes medikamenti).Kako ke go objasnite toa,mozebi se lazam,bidejki fala bogu ne sum bil na takvo lecenje.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.