IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Баба Ванѓа
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Баба Ванѓа

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
Автор
Порака Обратен редослед
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Баба Ванѓа
    Испратена: 31.Јануари.2015 во 08:07
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 07:19

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Јануари.2015 во 05:33


Ако немате верба во Бога, не доаѓајте кај мене зошто Бог помага, не јас!


Изменето од Messenger - 31.Јануари.2015 во 05:33
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јуни.2012 во 01:36
Originally posted by goran-twin goran-twin напиша:


Обрнете внимание на мудриот разговор на Митрополитот Натанаил и простиот разговор на Ванѓа.

  3 ”Блажени се бедните во дух, зашто е нивно царството небесно!"

   ЕВАНГЕЛИЕ СПОРЕД МАТЕЈ, Глава  5

Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
goran-twin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Јануари.2012
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај goran-twin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2012 во 23:27
Не би рекол дека точно пророкува.
Но јас предлагам да се разгледа убаво видеово:

Обрнете внимание на мудриот разговор на Митрополитот Натанаил и простиот разговор на Ванѓа.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Јуни.2012 во 00:01
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ne znam nishto od prva raka (ne sum ja sretnal zhenata), no od onoa shto go imam prochitano kako nejzina izjava, taa veli deka po udarot od grom, oslepela i potoa bila darena od Boga so opshtopoznatata sposobnost. Istovremeno bila izvestena deka mora da ja koristi za dobro na lugjeto, oti vo sprotivno kje i bide odzemena i kje bide kazneta.

Dokolku ima nekoi drugi informacii, podobri i podetalni, dozvoluvam da go popravat onoa shto go navedov tuka.


Јас имам информации од прва рака околу баба Ванѓа.

Имено, на татко ми бабата, моја прабаба, заедно со него и тетка ми, сестрата на татко ми отидоа во Петрич, да прашаат за прадедо ми, кој се изгуби во виорот на војната, а во поранешната држава тие што многу прашуваа завршуваа со "полн пансион" на Голи Оток, па затоа отидоа кај Баба Ванѓа, во Бугарија.  Татко ми бил мал, имал околу 5 години, ама тетка ми била поголема, околу 7-8, па јасно се сеќава на тоа што се случило.
Кога пристигнале, веднаш Баба Ванѓа викнала: Да влезе Македонката со двете внучиња.
Внатре, Баба Ванѓа чистела лук, само што седнале, веднаш, без да ја прашаат кажала: Воопшто не го барајте, тоа се е пепел и прав, нема да најдете ништо, од тоа ништо не е останато. Еве, го гледам мажот твој ( и се обраќала секако на прабаба ми ) како седи со сестра му, која починала при пораѓањето, а со неа и двете близначиња, кои истотака починаа при раѓањето.

Како можела да го знае тоа, кое дури ниту татко ми и тетка ми не го знаеле, навистина не знам.

Истотака прабаба ми ја прашала за сопствената смрт, на што баба Ванѓа рекла дека ќе почине на рацете на ближните, ама тоа не се оствари, почина далеку, иако имало други околу неа, не била сама.


Само би додал, кога ја прашале нешто да каже за животот на татко ми, не сакала ништо да каже. Сега ми е јасно дека со тоа го искажала најточното пророштво за се она што денес ни се случува...за жал.


Изменето од Македон - 04.Јуни.2012 во 00:01
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 15:38
Dali imash LICHNI iskustva so baba Vangja ili ne?    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 04:42
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Maran Ata, znaejki shto se sluchuvalo so eden chovk, spored slushanjeto ili chitanjeto na negovite iskustva, ne mozhesh toa da go generalizirash na site lugje vo svetot.

Iskustvoto na Mina, kakvo i da bilo, e samo NEJZINO lichno iskustvo.


Искуството со поднебесните духови и те како може да се генерализира. Самиот опит во духовниот живот на Светите Отци и нивното непосредно искуство со демоните, го докажува тоа.

Како делуваат демините (поднебесните духови) и какви мрежи поставуваат за да турнат што е можно повеќе души во пеколот - се однесува генерално за сите, а не на поединци.

+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Мај.2010 во 04:30
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Sto se toa podnebesni duhovi ???


Демони.
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 23:38
Sto se toa podnebesni duhovi ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 14:54
Dali imash LICHNI iskustva so baba Vangja ili ne?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 14:48
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

ahmar1, generaliziranjeto e mnogu losha rabota.    


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Maran Ata, znaejki shto se sluchuvalo so eden chovk, spored slushanjeto ili chitanjeto na negovite iskustva, ne mozhesh toa da go generalizirash na site lugje vo svetot.
   

Ако се сака на пример да се генерализира за нечија личност(која е една и единствена), од типот: еден скопјанец е за никаде значи заклучок сите скопјани се за никаде,е навистина лошо.

Но кога се во прашање ПОДНЕБЕСНИТЕ ДУХОВИ и нивните мајмунлаци со неупатените И ТО ТЕ КАКО МОЖЕ ДА СЕ ГЕНЕРАЛИЗИРА.Тоа го покажува искуството на Црквата.

Е сега кој како си милува на крај краева.Изменето од ahmar1 - 11.Мај.2010 во 14:51
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
ahmar1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 712
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ahmar1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 14:44
Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:

Сите оние кои сакаат да го купат автобиографскиот роман на Мина Даниловска „Од умот до срцето“, тоа можат да го сторат во книжарниците на Матица или во некои од манастирите низ Македонија (верувам дека во Струмичката епархија најлесно ќе може да се најде).

Поздрав

п.с. книгата е издадена со благослов на митрополит Струмички Наум.


Бев до матица и буквално пред нос ми го земаа последниот примерок од книгата!! дури и продавачката се чудеше како толку брзо се распродала,(рече дека ќе порачаат нова пратка).

Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18200
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Мај.2010 во 14:25
ahmar1, generaliziranjeto e mnogu losha rabota.    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 17>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.