IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дебата во живо: Дали постои Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дебата во живо: Дали постои Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 14:11
Ne mi e jasno kako nekoj koj VERUVA postavuva prashanje DALI POSTOI BOG - ako sme vernici, kako moze togash voopshto da go postavime toa prashanje i da diskutirame na nego ????

Zarem ne e toa svoeviden avtogol na nasheto veruvanje ???

Изменето од Templarius - 15.Април.2010 во 14:11
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 14:35
Veuvam deka ova prashanje bilo sekogash postavuvano i od vernicite i od nevernicite za da gi ubedat drugite i da se ohrabrat sebe si...

Tezhinata sekogash pagja na vernicite, a tie kako sizifi se nafakjaat za predizvik koj odnapred e osuden na neuspeh.

Veruvanjeto nikogash ne mozhe da se dokazhe, zatoa e veruvanje. Vo sprotivnost kje beshe egzaknost.

Od druga strana, nevernicite zaslepeni od ova soznanie ne zabelezhuvaat deka vernicite prifakjaat vakvi diskusii zatoa shto tie se nivnite ribarski mrezhi.

I taka, na krajot, site se zadovolni.












Изменето од Messenger - 15.Април.2010 во 14:36
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 14:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Veuvam deka ova prashanje bilo sekogash postavuvano i od vernicite i od nevernicite za da gi ubedat drugite i da se ohrabrat sebe si...

Tezhinata sekogash pagja na vernicite, a tie kako sizifi se nafakjaat za predizvik koj odnapred e osuden na neuspeh.

Veruvanjeto nikogash ne mozhe da se dokazhe, zatoa e veruvanje. Vo sprotivnost kje beshe egzaknost.

Od druga strana, nevernicite zaslepeni od ova soznanie ne zabelezhuvaat deka vernicite prifakjaat vakvi diskusii zatoa shto tie se nivnite ribarski mrezhi.

I taka, na krajot, site se zadovolni.













Dobro objasnuvanje, no zarem ako nekoj veruva ne e apsurd da diskutira i da go stava pod znak prashanje negovoto veruvanje - zasto ne postavat tema so naslov : BOG POSTOI...
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 14:54
A zerem toa kje smeni neshto?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 15:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne mi e jasno kako nekoj koj VERUVA postavuva prashanje DALI POSTOI BOG - ako sme vernici, kako moze togash voopshto da go postavime toa prashanje i da diskutirame na nego ????

Zarem ne e toa svoeviden avtogol na nasheto veruvanje ???


avtogol i toa vo prva minuta голема%20насмевка
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 15:17
vo pocetokot nekako sakal gospod da se znae za nego
mu se pokaza na Mojsie i taku jasno vo prvata zapoved kazuva
jas sum tvoj bog

kako da mu bilo vazno da obznani svoeto postoenje

sega od vremeska distanca so 3 milijardi i povekje ateisti, nekako ne mu e vazno da lugjeto znaat za nego....

dali ne mu e vazno da znaat.. ili ne mu e vazno za lugjeto....

.
pojava na gospod kako bog eden i edinstven vo toa vreme se odnesuva samo kon edna nacija evrejska, nitu grcite, makedoncite, rimjanite, indijancite, vikinzite, egipjanite ne bile udostoeni za da se prosvetlat za negovo postoenje

zosto???????
.
ne mu bilo gajle za tie narodi????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 15:20
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Za mene debatata " Dali postoi Bog" e slicno kako da ucestvuvam na tribina kade bi se zboruvalo dali postojam jas...

Ne zboruvam konkretno za ovaa debata, sakam da kazam deka za mene licno e nepotrebno da se diskutira za ovaa tema.

Se razbira, moze da bide polezna ovaa tribina za onie koi ne znaat za BOG i ne se sigurni.


prijatele ti postois i nemora da ima debata okolu tvoe postoenje
jas ne se somnevam ama ic
e za gospod ne bi mozel toa da go tvrdam

taka ti si poverodostoen od gospod,, taka da zi znais



Prijatele Anakine, sekogas se voodusevuvam na tvoite kratki ama direktni odgovori. Respekt kon tebe sekogas да

Kako sto ti si siguren deka jas postojam, jas sum siguren deka i ti postois i te pozdravuvam najiskrenoнамигнување

Isto taka kako sto sum siguren deka jas i ti postoime, postoi i BOG.

Znaci ne pretpostavuvam, tuku znam i zatoa rekov vo mojot post pogore deka za mene licno e gubenje na vreme da slusam kako nekoj ateist ke zboruva deka ne postoi BOG( iako nesomneno toa ke bide interesna diskusija ).

Toa za mene e isto kako da se organizira nekoja tribina i sega da se debatira na taa tribina dali jas postojam, i da me viknat mene vo publikata da slusam kako tie zboruvaat i sakaat megju drugoto da me uverat deka ne postojam. Taka bi se cuvtsvtuval, ako me razbiras sto sakas da kazam.голема%20насмевка

 Najsrdecen pozdrav kon tebe drag prijateleголемо%20гушкање


Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 15:22
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Veuvam deka ova prashanje bilo sekogash postavuvano i od vernicite i od nevernicite za da gi ubedat drugite i da se ohrabrat sebe si...

Tezhinata sekogash pagja na vernicite, a tie kako sizifi se nafakjaat za predizvik koj odnapred e osuden na neuspeh.

Veruvanjeto nikogash ne mozhe da se dokazhe, zatoa e veruvanje. Vo sprotivnost kje beshe egzaknost.

Od druga strana, nevernicite zaslepeni od ova soznanie ne zabelezhuvaat deka vernicite prifakjaat vakvi diskusii zatoa shto tie se nivnite ribarski mrezhi.

I taka, na krajot, site se zadovolni.













Dobro objasnuvanje, no zarem ako nekoj veruva ne e apsurd da diskutira i da go stava pod znak prashanje negovoto veruvanje - zasto ne postavat tema so naslov : BOG POSTOI...

Затоа што е дискутабилно. Како што ти веруваш дека Бог постои, така јас верувам дека Бог не постои.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 15:28

Anarchy i Anakin me potsetuvaat na vremeto koga bev ateist i potpolno gi razbiram .

Go cenam nivniot otvoren um i toa sto postavuvaat prasanja, taka i jas dojdov do BOG. Pozdrav do vas dvajcataголемо%20гушкање
Кон врв
Тор Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тор Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 15:51
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Anarchy i Anakin me potsetuvaat na vremeto koga bev ateist i potpolno gi razbiram . Go cenam nivniot otvoren um i toa sto postavuvaat prasanja, taka i jas dojdov do BOG. Pozdrav do vas dvajcataголемо%20гушкање


Чудно.


Од друга страна, многу луѓе станаа атеисти кога почнаа да ја читаат библијата.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Prijatele Anakine, sekogas se voodusevuvam na tvoite kratki ama direktni odgovori. Respekt kon tebe sekogas даKako sto ti si siguren deka jas postojam, jas sum siguren deka i ti postois i te pozdravuvam najiskrenoнамигнувањеIsto taka kako sto sum siguren deka jas i ti postoime, postoi i BOG. Znaci ne pretpostavuvam, tuku znam i zatoa rekov vo mojot post pogore deka za mene licno e gubenje na vreme da slusam kako nekoj ateist ke zboruva deka ne postoi BOG( iako nesomneno toa ke bide interesna diskusija ).Toa za mene e isto kako da se organizira nekoja tribina i sega da se debatira na taa tribina dali jas postojam, i da me viknat mene vo publikata da slusam kako tie zboruvaat i sakaat megju drugoto da me uverat deka ne postojam. Taka bi se cuvtsvtuval, ako me razbiras sto sakas da kazam.голема%20насмевка Najsrdecen pozdrav kon tebe drag prijateleголемо%20гушкање


Твојот пост нема смисла. Доколку некој сака да дискутира на тема „Дали постои KINGDAVID“ одговорот ќе биде едноставен, да KINGDAVID постои, а доказ за постоењето на KINGDAVID ќе биде твоето присуство на самата трибина.

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 15:56
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne mi e jasno kako nekoj koj VERUVA postavuva prashanje DALI POSTOI BOG - ako sme vernici, kako moze togash voopshto da go postavime toa prashanje i da diskutirame na nego ????

Zarem ne e toa svoeviden avtogol na nasheto veruvanje ???
avtogol i toa vo prva minuta голема%20насмевка


1:0 za ateistite, logicno e deka ako nekoj ne veruva no sepak ete saka da vidi za sto stanuva zbor i gleda vernici koi VERUVAAT diskutiraat dali gospod postoi - sto ce zaklucat tie ???
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 16:06


Vidi Top, mojot post ima smisla ako go procitas poubavo ke sfatis sto sakav da kazam.

Jas samo dadov primer deka mi e mnogu glupo nekoj da mi kazuva deka nesto ne postoi koga jas ZNAM deka postoi.

Eve , stavi se vo moja koza i zamisli da se vodi tribina za nesto za koe si ti siguren deka postoi, a tamu izlegol nekoj i go negira toa.

Eve da go zememe na primer Sonceto. Zamisli da ima tribina :"Dali Sonceto sekogas  sveti   ili  e  toa iluzija? "

I sega kako protivargumenti tamu  posocuvaat:" Site znaeme deka navecer e temno, isto taka koga e oblacno ne mozeme da go vidime.

Zaklucok: Znaci, ne sme sigurni deka Sonceto sveti i dava toplina celo vreme ."

Glupavo ke se cuvstvuvas  neli  збунетост  Posebno ako diskusijata se vodi nokno vreme i ne moze da im dokazes na lugjeto deka sonceto sveti голема%20насмевка

P.S. I ova e samo primer, ne me sfakaj bukvalno . Pozdrav!




Изменето од KINGDAVID - 15.Април.2010 во 16:08
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 16:17
Originally posted by Тор Тор напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Anarchy i Anakin me potsetuvaat na vremeto koga bev ateist i potpolno gi razbiram . Go cenam nivniot otvoren um i toa sto postavuvaat prasanja, taka i jas dojdov do BOG. Pozdrav do vas dvajcataголемо%20гушкање


Чудно.


Од друга страна, многу луѓе станаа атеисти кога почнаа да ја читаат библијата.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Prijatele Anakine, sekogas se voodusevuvam na tvoite kratki ama direktni odgovori. Respekt kon tebe sekogas даKako sto ti si siguren deka jas postojam, jas sum siguren deka i ti postois i te pozdravuvam najiskrenoнамигнувањеIsto taka kako sto sum siguren deka jas i ti postoime, postoi i BOG. Znaci ne pretpostavuvam, tuku znam i zatoa rekov vo mojot post pogore deka za mene licno e gubenje na vreme da slusam kako nekoj ateist ke zboruva deka ne postoi BOG( iako nesomneno toa ke bide interesna diskusija ).Toa za mene e isto kako da se organizira nekoja tribina i sega da se debatira na taa tribina dali jas postojam, i da me viknat mene vo publikata da slusam kako tie zboruvaat i sakaat megju drugoto da me uverat deka ne postojam. Taka bi se cuvtsvtuval, ako me razbiras sto sakas da kazam.голема%20насмевка Najsrdecen pozdrav kon tebe drag prijateleголемо%20гушкање


Твојот пост нема смисла. Доколку некој сака да дискутира на тема „Дали постои KINGDAVID“ одговорот ќе биде едноставен, да KINGDAVID постои, а доказ за постоењето на KINGDAVID ќе биде твоето присуство на самата трибина.



Isto taka ako si VERNIK i AKO VERUVAS DOKAZ ZA NEGOVOTO POSTOENJE CE BIDE NEGOVOTO PRISUSTVO VO TVOETO SRCE I NEMA DA PRAVISH SALTA MORTALE I DAVAS AVTOGOLOVI POSTAVUVAJCI NEBULOZNI PRASHANJA OD TIPOT DALI GOSPOD POSTOI....

Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 16:20
KINGDAVID , jas potpolno te razbiram, no za ater na pravdinata, ti VERUVASH deka postoi, a ne znaesh... tolku silno veruvash i go nasetuvash negovoto prisustvo shto dobivash chuvstvo deka znaesh.

ZNAENJETO za neshto implicira osoznavanje i razbiranje na toa neshto. Znaenjeto znachi poseduvanje atrefakti i dokazi koi ne mozhat da se stavat pod prashanje. Znaenjeto e egzaknost. Vo sprotivno toa e pretpostavka ili veruvanje.

Zatoa, vernichkoto tvrdenje deka tie ne VERUVAAT tuku ZNAAT oti Bog postoi ne e izdrzhana propozicija. Tie mozhat znaat deka taka CHUVSTVUVAAT, no toa ne e znaenje za postoenjeto na Boga, tuku znaenje za svoeto chuvstvo.

Bidejki chuvstvoto ne mozhe da im se dokazhi na treti lica, onoj shto ochekuva nekakov egzakten dokaz sekogash kje ostane nezadovolen.








Изменето од Messenger - 15.Април.2010 во 16:26
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,516 секунди.