Испечати | Затвори го прозорот

Дебата во живо: Дали постои Бог?

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22245
Датум на принтање: 20.Јуни.2024 во 17:25
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Дебата во живо: Дали постои Бог?
Постирано од: EvAngelos
Наслов: Дебата во живо: Дали постои Бог?
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 12:36
Дали Бог постои или не? Кои се аргументите за Божјото постоење или непостоење? Кој е вашиот став по ова прашање?

Време: Сабота, 17 Април, 20:00 часот.
Место: http://www.crkva.org.mk/Sliki/mapaHristijanska%20Bapt%20Crkva.jpg - - http://www.crkva.org.mk/Sliki/mapaHristijanska%20Bapt%20Crkva.jpg

Facebook event: http://www.facebook.com/home.php?#%21/event.php?eid=114321948593700&ref=mf -



Коментари:
Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 12:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


За сите што не знаат каде е христијанскиот центар „Радосна Вест“ еве линк за мапа:[URL=http://www.crkva.org.mk/Sliki/mapaHristijanska%20Bapt%20Crkva.jpg][COLOR="#0000ff]


Заборави кај „христијански центар“ да додадеш и - БАПТИСТИЧКИ.

Ама добро е, почнуваш малку по малку да се опушташ и да ни наговестуваш дека можеби во иднина ќе има твое јавно посочување каде се наоѓа таа „изворна“ црква што ја посетуваш, за да може и оние кои се заинтересирани, да навратат.


Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Претставник од атеистичката страна ќе биде Бојан Антиќ, а од теистичката Златко Бучкоски.


Навивам за Златко

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: connected
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 13:26
Интересни ми се овие дебати, верувам дека Златко Бучкоски ќе си ја заврши успешно својата мисија, едно вакво и од мене да

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 15:38
S'e dodeka ima vakvi debati kje bide jasno deka Bozhjeto postoenje ne e dokazhano i ne mozhe da se dokazhi.

Vo sprotivno nemashe da ima debati.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 21:38


Za mene debatata " Dali postoi Bog" e slicno kako da ucestvuvam na tribina kade bi se zboruvalo dali postojam jas...

Ne zboruvam konkretno za ovaa debata, sakam da kazam deka za mene licno e nepotrebno da se diskutira za ovaa tema.

Se razbira, moze da bide polezna ovaa tribina za onie koi ne znaat za BOG i ne se sigurni.


Постирано од: petar trajanov
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 22:11
Kakva ironija i nevkusnost od temata.Prasanjeto dali postoi bog e isto kako na rastenieto da go prasat dali ima covek.Pa covekot nema takve organi i organski setila da utvrdi dali ima bog.Od sedumte nivoa na zivot obicnite smrtnici sme na mnoguniskoto treto nivo.


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 14.Април.2010 во 23:07
Originally posted by petar trajanov petar trajanov напиша:

Kakva ironija i nevkusnost od temata.Prasanjeto dali postoi bog e isto kako na rastenieto da go prasat dali ima covek.Pa covekot nema takve organi i organski setila da utvrdi dali ima bog.Od sedumte nivoa na zivot obicnite smrtnici sme na mnoguniskoto treto nivo.


А кои се тие ‘Седум Нивоа На Живот‘...збунетостзбунетостзбунетост
збунетостзбунетост

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Pravoslavie
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 00:46
Предлагам дебатата да биде снимена и видеото да се постави некаде на интернет

-------------
Да погледнеме околу нас, таму има МНОГУ СТРАДАЛНИЦИ. Да им помогнеме!
Оди на подфорумот http://forum.idividi.com.mk/forum_topics.asp?FID=100 - Хуманост на дело
Запамети, ЉУБОВТА ДЕЛОТВОРИ!!


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 00:53
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Предлагам дебатата да биде снимена и видеото да се постави некаде на интернет



Dobar predlog.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 03:28
Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Предлагам дебатата да биде снимена и видеото да се постави некаде на интернет


Ти си од Скопје. Барем за тебе не е проблем да дојдеш. Не мора да дискутираш. Може и во публика да бидеш среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 03:52
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Pravoslavie Pravoslavie напиша:

Предлагам дебатата да биде снимена и видеото да се постави некаде на интернет
Ти си од Скопје. Барем за тебе не е проблем да дојдеш. Не мора да дискутираш. Може и во публика да бидеш среќа


Па ете, јас не сум во Скопје и не можам да бидам присутна на таа дебата, а брат Православие со својата љубов мисли и на таквите како мене, па затоа даде предлог дебатата да биде снимена и ставена на интернет, за да можат да ја гледаат и оние кои не се во можност да се на лице место присутни.

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: ahmar1
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 11:50
Сметам дека на верникот и нема некоја посебна потреба да му се докажува постоењето на Бога ,но сепак се согласувам дека ваквите дебати се интересни за гледање.

Евангелос,не сум во можност во сабота во тоа време да дојдам.Ако не се стави на интернет барем може да не известиш во кратки црти кои аргументи се користеа од двете страни.


-------------
Илја дин,Илја бил ел Месија+++
нема друга вера освен правоверната,Христос е Месијата+++


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 13:22
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Za mene debatata " Dali postoi Bog" e slicno kako da ucestvuvam na tribina kade bi se zboruvalo dali postojam jas...

Ne zboruvam konkretno za ovaa debata, sakam da kazam deka za mene licno e nepotrebno da se diskutira za ovaa tema.

Se razbira, moze da bide polezna ovaa tribina za onie koi ne znaat za BOG i ne se sigurni.


prijatele ti postois i nemora da ima debata okolu tvoe postoenje
jas ne se somnevam ama ic
e za gospod ne bi mozel toa da go tvrdam

taka ti si poverodostoen od gospod,, taka da zi znais



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Тор
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 13:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Дали Бог постои или не? Кои се аргументите за Божјото постоење или непостоење? Кој е вашиот став по ова прашање?

Жалам што немам време да ја прочитам целата статија но можам да дадам свое мислење само на овај дел.



Доколку Бог постои, последните 2 милениума е на одмор.

"Дали Бог има волја за да го спречи злото, но не може?
Тогаш тој не е семоќен.
Дали е во можност, но не сака?
Тогаш тој е злобен.
Дали тој и може и сака?
Тогаш од каде доаѓа злото?
Тој не може, ниту пак сака?
Тогаш зошто го нарекуваме Бог?"
Епик*р


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 14:11
Ne mi e jasno kako nekoj koj VERUVA postavuva prashanje DALI POSTOI BOG - ako sme vernici, kako moze togash voopshto da go postavime toa prashanje i da diskutirame na nego ????

Zarem ne e toa svoeviden avtogol na nasheto veruvanje ???

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 14:35
Veuvam deka ova prashanje bilo sekogash postavuvano i od vernicite i od nevernicite za da gi ubedat drugite i da se ohrabrat sebe si...

Tezhinata sekogash pagja na vernicite, a tie kako sizifi se nafakjaat za predizvik koj odnapred e osuden na neuspeh.

Veruvanjeto nikogash ne mozhe da se dokazhe, zatoa e veruvanje. Vo sprotivnost kje beshe egzaknost.

Od druga strana, nevernicite zaslepeni od ova soznanie ne zabelezhuvaat deka vernicite prifakjaat vakvi diskusii zatoa shto tie se nivnite ribarski mrezhi.

I taka, na krajot, site se zadovolni.












-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 14:39
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Veuvam deka ova prashanje bilo sekogash postavuvano i od vernicite i od nevernicite za da gi ubedat drugite i da se ohrabrat sebe si...

Tezhinata sekogash pagja na vernicite, a tie kako sizifi se nafakjaat za predizvik koj odnapred e osuden na neuspeh.

Veruvanjeto nikogash ne mozhe da se dokazhe, zatoa e veruvanje. Vo sprotivnost kje beshe egzaknost.

Od druga strana, nevernicite zaslepeni od ova soznanie ne zabelezhuvaat deka vernicite prifakjaat vakvi diskusii zatoa shto tie se nivnite ribarski mrezhi.

I taka, na krajot, site se zadovolni.













Dobro objasnuvanje, no zarem ako nekoj veruva ne e apsurd da diskutira i da go stava pod znak prashanje negovoto veruvanje - zasto ne postavat tema so naslov : BOG POSTOI...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 14:54
A zerem toa kje smeni neshto?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 15:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne mi e jasno kako nekoj koj VERUVA postavuva prashanje DALI POSTOI BOG - ako sme vernici, kako moze togash voopshto da go postavime toa prashanje i da diskutirame na nego ????

Zarem ne e toa svoeviden avtogol na nasheto veruvanje ???


avtogol i toa vo prva minuta голема%20насмевка


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 15:17
vo pocetokot nekako sakal gospod da se znae za nego
mu se pokaza na Mojsie i taku jasno vo prvata zapoved kazuva
jas sum tvoj bog

kako da mu bilo vazno da obznani svoeto postoenje

sega od vremeska distanca so 3 milijardi i povekje ateisti, nekako ne mu e vazno da lugjeto znaat za nego....

dali ne mu e vazno da znaat.. ili ne mu e vazno za lugjeto....

.
pojava na gospod kako bog eden i edinstven vo toa vreme se odnesuva samo kon edna nacija evrejska, nitu grcite, makedoncite, rimjanite, indijancite, vikinzite, egipjanite ne bile udostoeni za da se prosvetlat za negovo postoenje

zosto???????
.
ne mu bilo gajle za tie narodi????


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 15:20
Originally posted by anakin anakin напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Za mene debatata " Dali postoi Bog" e slicno kako da ucestvuvam na tribina kade bi se zboruvalo dali postojam jas...

Ne zboruvam konkretno za ovaa debata, sakam da kazam deka za mene licno e nepotrebno da se diskutira za ovaa tema.

Se razbira, moze da bide polezna ovaa tribina za onie koi ne znaat za BOG i ne se sigurni.


prijatele ti postois i nemora da ima debata okolu tvoe postoenje
jas ne se somnevam ama ic
e za gospod ne bi mozel toa da go tvrdam

taka ti si poverodostoen od gospod,, taka da zi znais



Prijatele Anakine, sekogas se voodusevuvam na tvoite kratki ama direktni odgovori. Respekt kon tebe sekogas да

Kako sto ti si siguren deka jas postojam, jas sum siguren deka i ti postois i te pozdravuvam najiskrenoнамигнување

Isto taka kako sto sum siguren deka jas i ti postoime, postoi i BOG.

Znaci ne pretpostavuvam, tuku znam i zatoa rekov vo mojot post pogore deka za mene licno e gubenje na vreme da slusam kako nekoj ateist ke zboruva deka ne postoi BOG( iako nesomneno toa ke bide interesna diskusija ).

Toa za mene e isto kako da se organizira nekoja tribina i sega da se debatira na taa tribina dali jas postojam, i da me viknat mene vo publikata da slusam kako tie zboruvaat i sakaat megju drugoto da me uverat deka ne postojam. Taka bi se cuvtsvtuval, ako me razbiras sto sakas da kazam.голема%20насмевка

 Najsrdecen pozdrav kon tebe drag prijateleголемо%20гушкање




Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 15:22
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Veuvam deka ova prashanje bilo sekogash postavuvano i od vernicite i od nevernicite za da gi ubedat drugite i da se ohrabrat sebe si...

Tezhinata sekogash pagja na vernicite, a tie kako sizifi se nafakjaat za predizvik koj odnapred e osuden na neuspeh.

Veruvanjeto nikogash ne mozhe da se dokazhe, zatoa e veruvanje. Vo sprotivnost kje beshe egzaknost.

Od druga strana, nevernicite zaslepeni od ova soznanie ne zabelezhuvaat deka vernicite prifakjaat vakvi diskusii zatoa shto tie se nivnite ribarski mrezhi.

I taka, na krajot, site se zadovolni.













Dobro objasnuvanje, no zarem ako nekoj veruva ne e apsurd da diskutira i da go stava pod znak prashanje negovoto veruvanje - zasto ne postavat tema so naslov : BOG POSTOI...

Затоа што е дискутабилно. Како што ти веруваш дека Бог постои, така јас верувам дека Бог не постои.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 15:28

Anarchy i Anakin me potsetuvaat na vremeto koga bev ateist i potpolno gi razbiram .

Go cenam nivniot otvoren um i toa sto postavuvaat prasanja, taka i jas dojdov do BOG. Pozdrav do vas dvajcataголемо%20гушкање


Постирано од: Тор
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 15:51
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Anarchy i Anakin me potsetuvaat na vremeto koga bev ateist i potpolno gi razbiram . Go cenam nivniot otvoren um i toa sto postavuvaat prasanja, taka i jas dojdov do BOG. Pozdrav do vas dvajcataголемо%20гушкање


Чудно.


Од друга страна, многу луѓе станаа атеисти кога почнаа да ја читаат библијата.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Prijatele Anakine, sekogas se voodusevuvam na tvoite kratki ama direktni odgovori. Respekt kon tebe sekogas даKako sto ti si siguren deka jas postojam, jas sum siguren deka i ti postois i te pozdravuvam najiskrenoнамигнувањеIsto taka kako sto sum siguren deka jas i ti postoime, postoi i BOG. Znaci ne pretpostavuvam, tuku znam i zatoa rekov vo mojot post pogore deka za mene licno e gubenje na vreme da slusam kako nekoj ateist ke zboruva deka ne postoi BOG( iako nesomneno toa ke bide interesna diskusija ).Toa za mene e isto kako da se organizira nekoja tribina i sega da se debatira na taa tribina dali jas postojam, i da me viknat mene vo publikata da slusam kako tie zboruvaat i sakaat megju drugoto da me uverat deka ne postojam. Taka bi se cuvtsvtuval, ako me razbiras sto sakas da kazam.голема%20насмевка Najsrdecen pozdrav kon tebe drag prijateleголемо%20гушкање


Твојот пост нема смисла. Доколку некој сака да дискутира на тема „Дали постои KINGDAVID“ одговорот ќе биде едноставен, да KINGDAVID постои, а доказ за постоењето на KINGDAVID ќе биде твоето присуство на самата трибина.



Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 15:56
Originally posted by anakin anakin напиша:


Originally posted by Templarius Templarius напиша:

Ne mi e jasno kako nekoj koj VERUVA postavuva prashanje DALI POSTOI BOG - ako sme vernici, kako moze togash voopshto da go postavime toa prashanje i da diskutirame na nego ????

Zarem ne e toa svoeviden avtogol na nasheto veruvanje ???
avtogol i toa vo prva minuta голема%20насмевка


1:0 za ateistite, logicno e deka ako nekoj ne veruva no sepak ete saka da vidi za sto stanuva zbor i gleda vernici koi VERUVAAT diskutiraat dali gospod postoi - sto ce zaklucat tie ???


-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:06


Vidi Top, mojot post ima smisla ako go procitas poubavo ke sfatis sto sakav da kazam.

Jas samo dadov primer deka mi e mnogu glupo nekoj da mi kazuva deka nesto ne postoi koga jas ZNAM deka postoi.

Eve , stavi se vo moja koza i zamisli da se vodi tribina za nesto za koe si ti siguren deka postoi, a tamu izlegol nekoj i go negira toa.

Eve da go zememe na primer Sonceto. Zamisli da ima tribina :"Dali Sonceto sekogas  sveti   ili  e  toa iluzija? "

I sega kako protivargumenti tamu  posocuvaat:" Site znaeme deka navecer e temno, isto taka koga e oblacno ne mozeme da go vidime.

Zaklucok: Znaci, ne sme sigurni deka Sonceto sveti i dava toplina celo vreme ."

Glupavo ke se cuvstvuvas  neli  збунетост  Posebno ako diskusijata se vodi nokno vreme i ne moze da im dokazes na lugjeto deka sonceto sveti голема%20насмевка

P.S. I ova e samo primer, ne me sfakaj bukvalno . Pozdrav!




Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:17
Originally posted by Тор Тор напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

Anarchy i Anakin me potsetuvaat na vremeto koga bev ateist i potpolno gi razbiram . Go cenam nivniot otvoren um i toa sto postavuvaat prasanja, taka i jas dojdov do BOG. Pozdrav do vas dvajcataголемо%20гушкање


Чудно.


Од друга страна, многу луѓе станаа атеисти кога почнаа да ја читаат библијата.

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Prijatele Anakine, sekogas se voodusevuvam na tvoite kratki ama direktni odgovori. Respekt kon tebe sekogas даKako sto ti si siguren deka jas postojam, jas sum siguren deka i ti postois i te pozdravuvam najiskrenoнамигнувањеIsto taka kako sto sum siguren deka jas i ti postoime, postoi i BOG. Znaci ne pretpostavuvam, tuku znam i zatoa rekov vo mojot post pogore deka za mene licno e gubenje na vreme da slusam kako nekoj ateist ke zboruva deka ne postoi BOG( iako nesomneno toa ke bide interesna diskusija ).Toa za mene e isto kako da se organizira nekoja tribina i sega da se debatira na taa tribina dali jas postojam, i da me viknat mene vo publikata da slusam kako tie zboruvaat i sakaat megju drugoto da me uverat deka ne postojam. Taka bi se cuvtsvtuval, ako me razbiras sto sakas da kazam.голема%20насмевка Najsrdecen pozdrav kon tebe drag prijateleголемо%20гушкање


Твојот пост нема смисла. Доколку некој сака да дискутира на тема „Дали постои KINGDAVID“ одговорот ќе биде едноставен, да KINGDAVID постои, а доказ за постоењето на KINGDAVID ќе биде твоето присуство на самата трибина.



Isto taka ako si VERNIK i AKO VERUVAS DOKAZ ZA NEGOVOTO POSTOENJE CE BIDE NEGOVOTO PRISUSTVO VO TVOETO SRCE I NEMA DA PRAVISH SALTA MORTALE I DAVAS AVTOGOLOVI POSTAVUVAJCI NEBULOZNI PRASHANJA OD TIPOT DALI GOSPOD POSTOI....



-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:20
KINGDAVID , jas potpolno te razbiram, no za ater na pravdinata, ti VERUVASH deka postoi, a ne znaesh... tolku silno veruvash i go nasetuvash negovoto prisustvo shto dobivash chuvstvo deka znaesh.

ZNAENJETO za neshto implicira osoznavanje i razbiranje na toa neshto. Znaenjeto znachi poseduvanje atrefakti i dokazi koi ne mozhat da se stavat pod prashanje. Znaenjeto e egzaknost. Vo sprotivno toa e pretpostavka ili veruvanje.

Zatoa, vernichkoto tvrdenje deka tie ne VERUVAAT tuku ZNAAT oti Bog postoi ne e izdrzhana propozicija. Tie mozhat znaat deka taka CHUVSTVUVAAT, no toa ne e znaenje za postoenjeto na Boga, tuku znaenje za svoeto chuvstvo.

Bidejki chuvstvoto ne mozhe da im se dokazhi na treti lica, onoj shto ochekuva nekakov egzakten dokaz sekogash kje ostane nezadovolen.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:21

Vavilonska religija go zarazi celiot svet!!!!

   

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Тор
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Vidi Top, mojot post ima smisla ako go procitas poubavo ke sfatis sto sakav da kazam.Jas samo dadov primer deka mi e mnogu glupo nekoj da mi kazuva deka nesto ne postoi koga jas ZNAM deka postoi.Eve , stavi se vo moja koza i zamisli da se vodi tribina za nesto za koe si ti siguren deka postoi, a tamu izlegol nekoj i go negira toa.Eve da go zememe na primer Sonceto. Zamisli da ima tribina :"Dali Sonceto sekogas  sveti   ili  e  toa iluzija? "I sega kako protivargumenti tamu  posocuvaat:" Site znaeme deka navecer e temno, isto taka koga e oblacno ne mozeme da go vidime. Zaklucok: Znaci, ne sme sigurni deka Sonceto sveti i dava toplina celo vreme ."Glupavo ke se cuvstvuvas  neli  збунетост  Posebno ako diskusijata se vodi nokno vreme i ne moze da im dokazes na lugjeto deka sonceto sveti голема%20насмевкаP.S. I ova e samo primer, ne me sfakaj bukvalno . Pozdrav!


Тешко е да се дебатира со религиозни луѓе. Не поради нивната интелегенцијата туку поради нивната игноранција - одбивањето да слушаат факти и причина.

Мех... Имај пријатен ден. Чаос.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID , jas potpolno te razbiram, no za ater na pravdinata, ti VERUVASH deka postoi, a ne znaesh... tolku silno veruvash i go nasetuvash negovoto prisustvo shto dobivash chuvstvo deka znaesh.

ZNAENJETO za neshto implicira osoznavanje i razbiranje na toa neshto. Znaenjeto znachi poseduvanje atrefakti i dokazi koi ne mozhat da se stavat pod prashanje. Znaenjeto e egzaknost. Vo sproitvno toa e pretpostavka ili veruvanje.

Zatoa, vernichkoto tvrdenje deka tie ne VERUVAAT tuku ZNAAT oti Bog postoi ne e izdrzhana propozicija. Tie mozhat znaat deka taka CHUVSTVUVAAT, no toa ne e znaenje za postoenjeto na Boga, tuku znaenje za svoeto chuvstvo.

Bidejki chuvstvoto ne mozhe da im se dokazhi na treti lica, onoj shto ochekuva nekakov egzakten dokaz sekogash kje ostane nezadovolen.









Brate messi, jas ZNAM deka BOG postoi i sum bil ubeden preku  dokazi deka BOG postoi.

Se dodeka covek pretpostavuva deka BOG postoi i ne e siguren, togas ne moze da se kaze deka e vistinski vernik.


"зашто секој дом се гради од некого; а Оној, Кој создал се, е Бог. "

                      ( Evreite 3:4)




Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:32
Originally posted by Тор Тор напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Vidi Top, mojot post ima smisla ako go procitas poubavo ke sfatis sto sakav da kazam.Jas samo dadov primer deka mi e mnogu glupo nekoj da mi kazuva deka nesto ne postoi koga jas ZNAM deka postoi.Eve , stavi se vo moja koza i zamisli da se vodi tribina za nesto za koe si ti siguren deka postoi, a tamu izlegol nekoj i go negira toa.Eve da go zememe na primer Sonceto. Zamisli da ima tribina :"Dali Sonceto sekogas  sveti   ili  e  toa iluzija? "I sega kako protivargumenti tamu  posocuvaat:" Site znaeme deka navecer e temno, isto taka koga e oblacno ne mozeme da go vidime. Zaklucok: Znaci, ne sme sigurni deka Sonceto sveti i dava toplina celo vreme ."Glupavo ke se cuvstvuvas  neli  збунетост  Posebno ako diskusijata se vodi nokno vreme i ne moze da im dokazes na lugjeto deka sonceto sveti голема%20насмевкаP.S. I ova e samo primer, ne me sfakaj bukvalno . Pozdrav!


Тешко е да се дебатира со религиозни луѓе. Не поради нивната интелегенцијата туку поради нивната игноранција - одбивањето да слушаат факти и причина.

Мех... Имај пријатен ден. Чаос.


Blagodaram, imaj i ti prijaten den. Caos.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 16:32
Originally posted by Тор Тор напиша:


Тешко е да се дебатира со религиозни луѓе. Не поради нивната интелегенцијата туку поради нивната игноранција - одбивањето да слушаат факти и причина.



Rabotata e shto religiozni lugje sledat tochno odredena dogma. Dogmata, po definicija, e ogranichuvanje.

Zatoa, seto onoa shto ne e sodrzhano vo ramkite na dogmata "a priori" se odbiva kako eres i negovite fakti se otfrlaat kako "lazhni".

I toa e razlikata megju duhovni (spiritualni) lugje i religijski vernici.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 18:50
Еден коментар, на исечок од Анакин
(без целосно да ги читам пораките)

анакин (15.Апр 15:17)>> zosto???????. ne mu bilo gajle za tie narodi????


Мене ми е догма (додека не видам докази) да се очекува дека Господ од Библијата, е обврзан *сите* *безусловно* да ги сака. Од мојот човечки грешнички мозок, некој што тоа го прави би го крстил "не премногу интелегентен", ама знам дека Божјите мисли се над моите мисли (Исаија 55:8-9) па можеби грешам.


Често се очекува дека Господ е должен **сите** да ги "сака" (што и да е човечката дефиниција на тоа "сака") или "да биде загрижен за сите", и сл. Каде во Библијата има референца дека Господ ги сака *сите* и притоа *безусловно*? (најискраено замолувам да ми посочите).

Моето грешничко размилување е базирано на следниве 2 стиха:

Исус им рече... 13 Никој нема поголема љубов од оваа: да го положи сопствениот живот за своите пријатели. 14 Вие сте Ми пријатели - ако го вршите она, што Јас го заповедам. (Јован 15:13-14)


И кога Исус ја дава оваа Негова Божја дефиниција за "Љубов"="давање на животот", Тој ја ограничува љубовта на Своите *пријатели*, а одма потоа и дефинира што подразбира под "Свои пријатели"="покорност на заповедите".

Тоа што е убаво во дефиницијата, е што СЕКОЈ МОЖЕ СВЕСНО со СВОЈАТА СЛОБОДНА ВОЛЈА ДА СЕ ОДЛУЧИ ДА МУ БИДЕ ПРИЈАТЕЛ НА ИСУС, а предусловот и дефиницијата се даден во стиховите погоре.


Ова дефиниција, мене (грешникот) ми кажува дека Исус има потполно право да ги мрази, или биде рамнодушен, спрема своите непријатели, но сепак да има Љубов. (според дефинициите од погоре)


Значи Исус може да ги мрази, или биде рамнодушен, (или било кое друго чувство), спрема своите "непријатели" (според дефиницијата од погоре), а сепак да биде прогласен за "Бог на Љубовта" поради својата несебична жртва за своите *пријатели*(според дефиницијата од погоре).


Но, истовремено, се додека некој се декларира непријател на Исус (според дефиницијата од погоре) Исус нема никакви обврски спрема него.

Така барем мене ми изгледа на мојот грешнички мозок. Сум благодарен за Библиски базирани коментари.


Поздрав,



Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 19:31
Nikoj ne e GRESHEN a i ako e samo Bog znae kolku e greshen ????

Koi sme nie da sudime za toa ???????


-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 19:31
ах уште да додадам дека ми се допаѓа тоа што поимите "Љубов", и "пријател" се сведени на ФИЗИЧКИ АКТИВНОСТИ, а не (понекогаш) двосмислени мисловни или спритуелни активности:

- "полагање на животот"
- "извршување на заповедите"

(мојот впечаток)


Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Еден коментар, на исечок од Анакин
(без целосно да ги читам пораките)

анакин (15.Апр 15:17)>> zosto???????. ne mu bilo gajle za tie narodi????


Мене ми е догма (додека не видам докази) да се очекува дека Господ од Библијата, е обврзан *сите* *безусловно* да ги сака. Од мојот човечки грешнички мозок, некој што тоа го прави би го крстил "не премногу интелегентен", ама знам дека Божјите мисли се над моите мисли (Исаија 55:8-9) па можеби грешам.


Често се очекува дека Господ е должен **сите** да ги "сака" (што и да е човечката дефиниција на тоа "сака") или "да биде загрижен за сите", и сл. Каде во Библијата има референца дека Господ ги сака *сите* и притоа *безусловно*? (најискраено замолувам да ми посочите).

Моето грешничко размилување е базирано на следниве 2 стиха:

Исус им рече... 13 Никој нема поголема љубов од оваа: да го положи сопствениот живот за своите пријатели. 14 Вие сте Ми пријатели - ако го вршите она, што Јас го заповедам. (Јован 15:13-14)


И кога Исус ја дава оваа Негова Божја дефиниција за "Љубов"="давање на животот", Тој ја ограничува љубовта на Своите *пријатели*, а одма потоа и дефинира што подразбира под "Свои пријатели"="покорност на заповедите".

Тоа што е убаво во дефиницијата, е што СЕКОЈ МОЖЕ СВЕСНО со СВОЈАТА СЛОБОДНА ВОЛЈА ДА СЕ ОДЛУЧИ ДА МУ БИДЕ ПРИЈАТЕЛ НА ИСУС, а предусловот и дефиницијата се даден во стиховите погоре.


Ова дефиниција, мене (грешникот) ми кажува дека Исус има потполно право да ги мрази, или биде рамнодушен, спрема своите непријатели, но сепак да има Љубов. (според дефинициите од погоре)


Значи Исус може да ги мрази, или биде рамнодушен, (или било кое друго чувство), спрема своите "непријатели" (според дефиницијата од погоре), а сепак да биде прогласен за "Бог на Љубовта" поради својата несебична жртва за своите *пријатели*(според дефиницијата од погоре).


Но, истовремено, се додека некој се декларира непријател на Исус (според дефиницијата од погоре) Исус нема никакви обврски спрема него.

Така барем мене ми изгледа на мојот грешнички мозок. Сум благодарен за Библиски базирани коментари.


Поздрав,



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 19:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID , jas potpolno te razbiram, no za ater na pravdinata, ti VERUVASH deka postoi, a ne znaesh... tolku silno veruvash i go nasetuvash negovoto prisustvo shto dobivash chuvstvo deka znaesh.

ZNAENJETO za neshto implicira osoznavanje i razbiranje na toa neshto. Znaenjeto znachi poseduvanje atrefakti i dokazi koi ne mozhat da se stavat pod prashanje. Znaenjeto e egzaknost. Vo sprotivno toa e pretpostavka ili veruvanje.

Zatoa, vernichkoto tvrdenje deka tie ne VERUVAAT tuku ZNAAT oti Bog postoi ne e izdrzhana propozicija. Tie mozhat znaat deka taka CHUVSTVUVAAT, no toa ne e znaenje za postoenjeto na Boga, tuku znaenje za svoeto chuvstvo.

Bidejki chuvstvoto ne mozhe da im se dokazhi na treti lica, onoj shto ochekuva nekakov egzakten dokaz sekogash kje ostane nezadovolen.











toa e toa... veruvanje ... ne e dokaz
veruvanje e subjektivno.. dokaz e objektiven

na KRAJ kraevi ubo si kazuvate
VERUVAM VO GOSPOD

NAJBITNO  e sto jas ateist nemam problem so vaseto veruvanje i go pocituvam kako vasa intima... ne se potsmevam .. nitu se pravam pogolem covek od vas...

i toa go ocekuvam i od vasa strana

a nekogas go nema....

se sekjavam na taa nebulozna tema
DOBAR ATEIST vs LOSH VERNIK

mislam deka najpoNizuvacka tema i idea ne postoela vo istorija na forumot

mAtematicki bilo vaka

+10 -10 = -10+10
ako dobar e +10
a losh e -10
togas vernik e +10
ateista -10

za da se sporeduva ravenkata ili neravenkata

sramota... znaci i od nasa i vasa strana ne postoi sekogas razbiranje i tolerancija... koga se prasuvame POSTOI LI BOG



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 19:51
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:


анакин (15.Апр 15:17)>> zosto???????. ne mu bilo gajle za tie narodi????


Мене ми е догма (додека не видам докази) да се очекува дека Господ од Библијата, е обврзан *сите* *безусловно* да ги сака. Од мојот човечки грешнички мозок, некој што тоа го прави би го крстил "не премногу интелегентен", ама знам дека Божјите мисли се над моите мисли (Исаија 55:8-9) па можеби грешам.


Често се очекува дека Господ е должен **сите** да ги "сака" (што и да е човечката дефиниција на тоа "сака") или "да биде загрижен за сите", и сл. Каде во Библијата има референца дека Господ ги сака *сите* и притоа *безусловно*? (најискраено замолувам да ми посочите).
[/QUOTE]

Eve ti posocuvame :

1 Jovanovo 4
6 Ние сме од Бога, кој Го познава Бога нè слуша нас; кој не е од Бога не нè слуша нас. По тоа го познаваме духот на вистината и духот на заблудата.

7 Возљубени, да се љубиме еден со друг, зашто љубовта е од Бога и секој кој љуби од Бога е роден и Го познава Бога.

8 А кој не љуби, не Го познава Бога, зашто Бог е љубов.

9 Во тоа ни се откри Божјата љубов, кон нас, што Бог Го испрати во светот Својот Единороден Син за да живееме преку Него.

10 Љубовта е во ова: не дека ние сме Го возљубиле Бога, туку Тој нè возљуби нас и Го испрати Својот Син како жртва помирница за нашите гревови.

11 Возљубени, ако Бог нè возљуби така, и ние треба да се љубиме еден со друг.

12 Бога никој никогаш не Го видел; ако се љубиме еден со друг, Бог останува во нас и Неговата љубов стана совршена во нас.


13 По тоа познаваме дека остануваме во Него и Тој во нас, што ни дал од Својот Дух.

14 И ние гледавме и сведочевме дека Бог Таткото Го испрати Синот како Спасител на светот.

15 Ако некој исповеда дека Исус е Син Божји, Бог останува во него и тој во Бога.

16 И ние ја запознавме и верувавме во љубовта, која Бог ја има кон нас. Бог е љубов: и кој останува во љубовта, останува во Бога и Бог останува во него.

17 Љубовта во нас дојде до совршенство во тоа: ние да имаме смелост во Судниот Ден, зашто каков е Тој, такви сме и ние во светов.

18 Во љубовта нема страв, туку совршената љубов го изгонува стравот; зашто стравот вовлекува казна; а кој се бои, не дошол до совршенство во љубовта.

19 Ние Го љубиме, зашто прво Тој нè возљуби нас.

20 Ако некој рече: „Го љубам Бога”, а го мрази брата си, лажец е; зашто кој не го љуби брата си, кого го видел, не може да Го љуби Бога, Кого не Го видел.

21 И оваа заповед ја имаме од Него: кој Го љуби Бога, да го љуби и својот брат.


Rimjanite 8
37 Но во сè ова победуваме надмоќно преку Оној, Кој нè возљуби.

38 Зашто сум уверен дека ни смртта, ни животот, ни ангелите, ни властите, ни сегашноста, ни иднината, ни силите,

39 ни височината, ни длабочината, ниту некое друго создание, ќе може да нè оддели од Божјата љубов, која е во Христа Исуса, нашиот Господ.


Ima na uste mnogu mesta niz Biblijata, no mislam deka ovaa e dovolno, drugoto procitaj si sam

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 19:59
8 А кој не љуби, не Го познава Бога, зашто Бог е љубов.

LJUBIME i nie a velime ljubov sme nie i sme edno.

11 Возљубени, ако Бог нè возљуби така, и ние треба да се љубиме еден со друг.

se LJUBIME i nie isto, dali postoi toj ili ne nema razlika

12 Бога никој никогаш не Го видел; ако се љубиме еден со друг, Бог останува во нас и Неговата љубов стана совршена во нас.


mislam deka ljubov e covecka hemija i ima vrska so covekot ne so gospod



18 Во љубовта нема страв, туку совршената љубов го изгонува стравот; зашто стравот вовлекува казна; а кој се бои, не дошол до совршенство во љубовта.

tocno e, a so ima vrska so gospod seto ova 18????


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:18
Ja utnaa temata... ova treba da odi vo onaa "dali treba da se ima strav od Boga?"

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:24
Originally posted by anakin anakin напиша:

8 А кој не љуби, не Го познава Бога, зашто Бог е љубов.


LJUBIME i nie a velime ljubov sme nie i sme edno.

11 Возљубени, ако Бог нè возљуби така, и ние треба да се
љубиме еден со друг.
se LJUBIME i nie isto, dali postoi toj ili ne nema razlika

12 Бога никој никогаш не Го видел; ако се љубиме еден со друг, Бог
останува во нас и Неговата љубов стана совршена во нас.


mislam deka ljubov e covecka hemija i ima vrska so covekot ne so gospod

18 Во љубовта нема страв, туку совршената љубов го изгонува
стравот; зашто стравот вовлекува казна; а кој се бои, не дошол до
совршенство во љубовта.tocno e, a so ima vrska so gospod seto ova 18????





Vo red e tvoeto veruvanje ima logika i vo toa, zoshto da ne ...

Odgovor na tvoeto prashanje: Ovie stihovi se od Biblijata i spored Hristijanskoto veruvanje nie koi veruvame treba da se vodime spored niv.

Znaci seto toa e individualna rabota i interpretacija, i spored mene ne mora da znaci deka nitu ednoto nitu pak drugoto e vistina, no se dodeka i ednoto i drugoto ne se nametnati i se povinuvame na niv po odluka na nashata slobodna volja tie se ok ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:28
да


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:34
Ima fundamentalsti, krajno netolerantni lugje za koi Ljubovta i Milosrdieto postoi samo za onie koi veruvaat apsolutno identichno kako niv, vo site veri...



I shto dokazhuva toa, dali ima Bog? Ili dali Bog e takov kakov shto se i tie vernici?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:43
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ima fundamentalsti, krajno netolerantni lugje za koi Ljubovta i Milosrdieto postoi samo za onie koi veruvaat apsolutno identichno kako niv, vo site veri...



I shto dokazhuva toa, dali ima Bog? Ili dali Bog e takov kakov shto se i tie vernici?



Sekoj den ovdeka na moeto rabotno mesto gledam omraza i ubistva od vernici (veruvajte ima razlika od ubistvo do ubistvo), zverstva nevideni (deca, zeni), koi nekoj saka da mi kaze deka se delo na Bog (ludje) delo na ispravna religija i veruvanje, jas pak veruvam deka se delo na djavolot(ludjeto) i zatoa sum uste tuka se uste veruvam deka ima Bog (ludje)...se dodeka eden den ...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:49
Секој има право да верува во она што сака. Дали верувањето е издржано со факти, или не, тоа си е работа на поединецот. Порано се верувало во многу богови. Денес во еден, ниеден....

Ако тоа во што јас верувам, ме прави подобра личност, ми ствара помалку дилеми во разбирањето на денешницата и во живеењето на секојдневието, не гледам зошто другите би имале проблем со тоа.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 21:56
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

...Ако тоа во што јас верувам, ме прави подобра личност, ми ствара помалку дилеми во разбирањето на денешницата и во живеењето на секојдневието, не гледам зошто другите би имале проблем со тоа.


Potpolno si vo pravo... ama onie, koi ne go spodeluvaat tvoeto veruvanje, ti mislat neshto sosem DRUGO.

Tie sakaat da ja unishatat satanata vo tebe i da te spasat od sebe samiot, bidejki ne mozhe i drug, so pogreshni veruvanja, da bide srekjen kako i tie so nivnite ispravni veruvanja!

Ednostavno, neli?









-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:07
Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Секој има право да верува во она што сака. Дали верувањето е издржано со факти, или не, тоа си е работа на поединецот. Порано се верувало во многу богови. Денес во еден, ниеден....

Ако тоа во што јас верувам, ме прави подобра личност, ми ствара помалку дилеми во разбирањето на денешницата и во живеењето на секојдневието, не гледам зошто другите би имале проблем со тоа.



Da, sekoj covek ima slobodna volja dadena od BOG da pravi sto saka so zivotot.

Koga BOG ti dal slobodna volja, koj covek moze da te sudi vo sto veruvas?


Jas imam drugari ateisti so koi nikogas ne razgovarame za BOG a se pocituvame eden so drug, bez razlika sto tie znaat deka sum vernik , a isto i mene ne mi preci vo sto veruvaat tie bidejki se dobri lugje.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

...Ако тоа во што јас верувам, ме прави подобра личност, ми ствара помалку дилеми во разбирањето на денешницата и во живеењето на секојдневието, не гледам зошто другите би имале проблем со тоа.


Potpolno si vo pravo... ama onie, koi ne go spodeluvaat tvoeto veruvanje, ti mislat neshto sosem DRUGO.

Tie sakaat da ja unishatat satanata vo tebe i da te spasat od sebe samiot, bidejki ne mozhe i drug, so pogreshni veruvanja, da bide srekjen kako i tie so nivnite ispravni veruvanja!

Ednostavno, neli?

Разни луѓе, разни верувања. Ама, верувањето во нешто, не значи по автоматизам и среќа. Среќата се бара во повеќе нешта, не само во верата.

Духовното задоволство, исполнувања, не зависи од тоа колку сме му посветени на Бога.

И така, припадници на една религија, на различен начин ја сваќаат истата религија, верувањето во Бог секој го сваќа на различен начин.
Некој како стар дедо, со побелена брада, со апсолутно знаење за се` и сешто. Некои пак....

Тоа што јас не верувам во Бог, мене не ме прави мизерен, нели?

А, сепак, јас не верувам, но се уште го пишувам зборот Бог со голема буква. За да не се навреди некој од оние кои веруваат во Него.намигнување


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:14
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:

Секој има право да верува во она што сака. Дали верувањето е издржано со факти, или не, тоа си е работа на поединецот. Порано се верувало во многу богови. Денес во еден, ниеден....Ако тоа во што јас верувам, ме прави подобра личност, ми ствара помалку дилеми во разбирањето на денешницата и во живеењето на секојдневието, не гледам зошто другите би имале проблем со тоа.
Da, sekoj covek ima slobodna volja dadena od BOG da pravi sto saka so zivotot.Koga BOG ti dal slobodna volja, koj covek moze da te sudi vo sto veruvas?Jas imam drugari ateisti so koi nikogas ne razgovarame za BOG a se pocituvame eden so drug, bez razlika sto tie znaat deka sum vernik , a isto i mene ne mi preci vo sto veruvaat tie bidejki se dobri lugje.



Potpolno se soglasuvam...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:19

Originally posted by Anarchy Anarchy напиша:


....Тоа што јас не верувам во Бог, мене не ме прави мизерен, нели?


I povtorno se slozhuvam...

Veruvanjeto vo bilo shto ne znachi po avtomatizam nikakva garancija za srekja, kako shto vprochem ne e nitu garancija deka tokmu toa veruvanje e VISTINA, bez obzir kako chuvstvuvaat vernicite. Zatoa denes imame okolu 4200 razlichni veri i religii... i site ZNAAT deka tie se pravo, a site drugi se vo greshka.

Toa shto nekoj ne veruva vo nekoja od tie 4200 veruvanja ili shto ne veruva vo nitu edna od niv, ne go pravi po avtomatizam nishto pomizeren od onoj shto se deklarira kako bilo kakov vernik. Takvoto mislenje mozhe da izleze samo od umot na nekoj samobendisan vernik so vrvna prelest.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:30
Фала за одговорите, само изгледа морам да се објаснам.

Јас не сум проти Љубовта, но "ШТО е ТОА" ?

Ако некој ви го украде името на форумот и под вашето име шири навреди и неморал итн, нема тоа да ви смета ? Сакате некој да ви продаде фиќо под каросерија од мерцедес ?

Ако Библијата зборува за "љубов", а некои го зимаат тој збор и под него пробуткуваат дефиниции за секва "турли тава", зар тоа нема да биде лошо ?
Колку шунд литература споменува "јас многу се *заљубив*" и сл., а тоа што го опишуваат не е вредно ни да се спомене.


И тоа треба да го сметам за "љубов". И што е најстрашно луѓето го асоцираат зборот "заљубеност/љубов" од шунд литературата и од други ТВ и слични извори, и потоа тоа го аплицираат на Љубовта спомната од Библијата !!!!!!

И затоа има недоразбирања "Кој е Господ", затоа што точните ДЕФИНИЦИИ и КАРАКТЕРИСТИКИ се измешани со шунд и со секакво ѓубре.



Затоа барам "ДЕФИНИЦИЈА", и тоа од вердостојни извори.

А вие ми нудите "апликации" на љубовта (кој кого го "љуби" или не), а не Дефиниција (ШТО Е ЉУБОВТА ?).

Сликовито на пр. вие давате имиња на коли (Lada, BMW, Kia, WV, итн), а јас прашав каде е "ОПИШАН МОТОРОТ како работи" ???


Која друга дефиниција ја имате сретнато освен Библиската:
"ЉУБОВ" = "ДАВАЊЕ на ЖИВОТОТ за Пријателите"

или таа човечка дефиниција на Анакин, "ЉУБОВ"= "Хемиски процес во телото".



Кои други дефиниции за "ШТО е тоа Љубов" ? ги познавате? (а не кој кого го возљубил)



Поздрав,



Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:31
aj sea ni prodavas mentalna gimnastika



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:34

Niko777 uporno odish nadvor od temite.

Naslovot na OVAA tema e Дали постои Бог?

Ako ti se diskutira za Ljubov, Milosrdie i drugi raboti, togash pobaraj soodvetna tema. Imame tokmu takvi i slichni, pa nema da ti bide teshko da najdesh koja najmnogu kje ti odgovara za natamoshnite komentari.

Pishuvanjeto na nesoodvetni komentari na bilo koja tema ne e dozvoleno, se smeta za spamiranje i se sankcionira.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:36
место дефиниција кје ти пуштам една песна од
ерих фриед


Тоа е Нонсенс

вели Разумот

Тоа е што е, вели Љубовта.

 

Тоа е Несреќа

вели Пресметливоста

не е ништо освен Болка

вели Стравот

Бесперспективно е,

вели Прегледноста

Тоа е што е, вели Љубовта.

 

Смешно е,

вели Гордоста

Лекомислено е,

вели Предострожноста

Невозможно е,

вели Искуството

Тоа е што е, вели Љубовта.


во песната ќе видиш што е љубовта од сите аспекти гледано


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:43
I sega, shto se dogovorivme, postoi Bog ili ne?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 22:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sega, shto se dogovorivme, postoi Bog ili ne?


меси секој си стои на своето становиште
а тоа е добро
нема тука договор
верниците можат негу себе да се договорат дека постои

атеисти мозат да се договорат дека не постои

конфронтација е непотребна оти не се зборува за објетив него субјектив

војна за субјективноста е најстршна војна

затоа и не се пожелни такви прашања



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 23:03
Messenger,

не одам надвор од темата. Прашањето е "Дали постои Бог ?".
Некои тврдат " Бог е Љубов", значи и прашањето се преточува во " Дали постои Љубов ?".

Па јас прашувам " Што е тоа Љубов ?" за да видиме дали постои и дали нашите сетила ја регистрираат.

-------------------------------------------------
АКО--> "Љубов"="Давање на Животот за Пријателите"

ТОГАШ--> Мачениците кои го дале живототот за ИМЕТО на Исус Христос, Кого со сметале за СВОЈ ПРИЈАТЕЛ. (БЕЗ ИНТЕРЕСИ и надокнада како што денес се прави)


ЗНАЧИ --> МАЧЕНИЦИТЕ СЕ ДОКАЗ ДЕКА ЉУБОВ ПОСТОИ ==> Значи ГОСПОД БОГ Које Е Љубов ПОСТОИ.


НО, Тоа не значи дека "секој" е дел од Тој Господ Кој Е Љубов, и дека секој е дел и доказ за Тој Господ на Љубовта.

ЗАТОА ГОСПОД ПОСТОИ, НО НЕ Е ВИДЛИВ ЗА СЕКОГО, или многумина го мешаат со фиќовци.

А УШТЕ ПОЛОШО НА МНОГУМИНА ШТО ВИСТИНСКИ ГО БАРААТ, ИМ СЕ ПРОДАВААТ ФИЌОВЦИ, од страна на преваранти, и многу луѓе се збунети поради НЕДОСТАТОК НА ТОЧНИ ДЕФИНИЦИИ.
-------------------------------------------------

Затоа е убаво да дефинираме што е фиќо а што мерцедес.

Бидејќи колкумина од нас денес го дадоа својот живот, или барем посветија неколку саати од својот живот внимание за некој пријател или непријател (БЕЗ ИНТЕРЕСИ) ??? А го копиравме зборот "љубов" 100тина пати.


п.с. тука не подразбирам одземање туѓи животи за пријателите, туку давање (или посветување) на сопствениот, за да не ми мешате камиказите во разговорот.


Поздрав,



Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 23:06
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sega, shto se dogovorivme, postoi Bog ili ne?




Lugje, dajte da se dogovorime dali BOG postoi ili ne,  od nas zavisi газење%20од%20смеење


NEMA SMISLA BOG NAS  DA NE CEKA TOLKU VREME. DAJTE DA  ODLUCIME DALI BOG  KE POSTOI ILI NEизненадување


 BOZE, prosti mi mene gresniot sto pravam shega na ovaa tema...............................


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 23:12
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Messenger,

не одам надвор од темата. Прашањето е "Дали постои Бог ?".
Некои тврдат " Бог е Љубов", значи и прашањето се преточува во " Дали постои Љубов ?".

Па јас прашувам " Што е тоа Љубов ?" за да видиме дали постои и дали нашите сетила ја регистрираат.

-------------------------------------------------
АКО--> "Љубов"="Давање на Животот за Пријателите"

ТОГАШ--> Мачениците кои го дале живототот за ИМЕТО на Исус Христос, Кого со сметале за СВОЈ ПРИЈАТЕЛ. (БЕЗ ИНТЕРЕСИ и надокнада како што денес се прави)


ЗНАЧИ --> МАЧЕНИЦИТЕ СЕ ДОКАЗ ДЕКА ЉУБОВ ПОСТОИ ==> Значи ГОСПОД БОГ Које Е Љубов ПОСТОИ.


НО, Тоа не значи дека "секој" е дел од Тој Господ Кој Е Љубов, и дека секој е дел и доказ за Тој Господ на Љубовта.

ЗАТОА ГОСПОД ПОСТОИ, НО НЕ Е ВИДЛИВ ЗА СЕКОГО, или многумина го мешаат со фиќовци.

А УШТЕ ПОЛОШО НА МНОГУМИНА ШТО ВИСТИНСКИ ГО БАРААТ, ИМ СЕ ПРОДАВААТ ФИЌОВЦИ, од страна на преваранти, и многу луѓе се збунети поради НЕДОСТАТОК НА ТОЧНИ ДЕФИНИЦИИ.
-------------------------------------------------

Затоа е убаво да дефинираме што е фиќо а што мерцедес.

Бидејќи колкумина од нас денес го дадоа својот живот, или барем посветија неколку саати од својот живот внимание за некој пријател или непријател (БЕЗ ИНТЕРЕСИ) ??? А го копиравме зборот "љубов" 100тина пати.


п.с. тука не подразбирам одземање туѓи животи за пријателите, туку давање (или посветување) на сопствениот, за да не ми мешате камиказите во разговорот.


Поздрав,




Alooooo TEMATA SI JA POGRESHIL
T    E   M    A    T   AAAAA S I J A POGRESIIIILLL BlazoooooooOOOooOOOooOOOoOOOOo

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 23:20
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sega, shto se dogovorivme, postoi Bog ili ne?
Lugje, dajte da se dogovorime dali BOG postoi ili ne,  od nas zavisi газење%20од%20смеењеNEMA SMISLA BOG NAS  DA NE CEKA TOLKU VREME. DAJTE DA  ODLUCIME DALI BOG  KE POSTOI ILI NEизненадување BOZE, prosti mi mene gresniot sto pravam shega na ovaa tema...............................



Pa, ene lugjeno cela debata na videlina pravat - Dali postoi Bog?

Seriozna rabota e toa... ne e igrachka. Bozhjata egzistencija zavisi od debatata... i nashiot dogovor.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 15.Април.2010 во 23:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:



Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sega, shto se dogovorivme, postoi Bog ili ne?
Lugje, dajte da se dogovorime dali BOG postoi ili ne,  od nas zavisi газење%20од%20смеењеNEMA SMISLA BOG NAS  DA NE CEKA TOLKU VREME. DAJTE DA  ODLUCIME DALI BOG  KE POSTOI ILI NEизненадување BOZE, prosti mi mene gresniot sto pravam shega na ovaa tema...............................



Pa, ene lugjeno cela debata na videlina pravat - Dali postoi Bog?

Seriozna rabota e toa... ne e igrachka. Bozhjata egzistencija zavisi od debatata... i nashiot dogovor.



HAHAHA, da....zatoa jas vikam da preseceme sto pobrzo, nema smisla                газење%20од%20смеење
газење%20од%20смеење


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 12:26
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sega, shto se dogovorivme, postoi Bog ili ne?


Ako ne postoi ke mora da go izmislite, zatoa sto na site ni e potreben.!!!!!!!!!!!!!!

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 13:08
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sega, shto se dogovorivme, postoi Bog ili ne?

Ako ne postoi ke mora da go izmislite, zatoa sto na site ni e potreben.!!!!!!!!!!!!!!


Тој бог што е измислен од човечкото срце и човечките мисли мене не ми треба, по плодовите ќе ги познаете.

Јас го чекам Оној Кој ќе ги донесе Божјите Закони, а не човечки, од човечките закони, размислувања, и логика гледам на вести каде не доведоа.


16 ”Ова е заветот, кој ќе го склучам со нив по оние денови, вели Господ, ќе ги положам Своите закони на нивните срца и ќе ги напишам на нивниот ум, (Евреите 10:16)

Поздрав,


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 16:00
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I sega, shto se dogovorivme, postoi Bog ili ne?

Ako ne postoi ke mora da go izmislite, zatoa sto na site ni e potreben.!!!!!!!!!!!!!!


Тој бог што е измислен од човечкото срце и човечките мисли мене не ми треба, по плодовите ќе ги познаете.

Јас го чекам Оној Кој ќе ги донесе Божјите Закони, а не човечки, од човечките закони, размислувања, и логика гледам на вести каде не доведоа.


16 ”Ова е заветот, кој ќе го склучам со нив по оние денови, вели Господ, ќе ги положам Своите закони на нивните срца и ќе ги напишам на нивниот ум, (Евреите 10:16)

Поздрав,



Toj odamna gi ima doneseno....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 16.Април.2010 во 18:14
Гледам, само совршени се шетаат наоколу...

21 Исус му рече: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го својот имот и дај им на сиромасите, и ќе имаш благо на небото! Дојди и следи Ме!” (Матеј 19:11)

Поздрав,


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 17.Април.2010 во 02:18
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Гледам, само совршени се шетаат наоколу...

21 Исус му рече: „Ако сакаш да бидеш совршен, оди, продај го својот имот и дај им на сиромасите, и ќе имаш благо на небото! Дојди и следи Ме!” (Матеј 19:11)

Поздрав,



Pa spored tebe izgleda deka samo satanata e na zemjata i toj potpolno vladee so ludjeto, ne mi e jasno zasto mislish taka ???

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 18.Април.2010 во 13:43
Постојат само природните закони а ако некој ги подразбира како господ ,тоа е негово право.Јас како чесен не ми е потребно ослободување од гревовите од грешните а во име на Бога.


Постирано од: Blagoj_s
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 15:09
Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Постојат само природните закони а ако некој ги подразбира како господ ,тоа е негово право.Јас како чесен не ми е потребно ослободување од гревовите од грешните а во име на Бога.



    Ако Бог не постои,тогаш не постои крајна цел или смисла на животот. Ако не постои крајна цел тогаш се што работиме на оваа земја е бесмислено. Сиот допринос на научниците да го унапредат човечкото знаење,на лекарите да ја олеснат болката и човечките страдања,годините поминати во школување,прија-телството,сето ова во крајна анализа е бесмислено.

Кога ја читаме научната,книжевната или филозофската литера-тура ќе забележиме длабок песимизам кај; Толстој,Хемингвеј,

Сартр,Расел и другите.Гледајќи ја апсурдноста без Бога Толстој се запрашува: Зошто постои животот? Затоа да би умрел?

Да би се убил веднаш? Не се плашам од тоа. Да чекам смртта да дојде сама? Од тоа повеќе се плашам. Спрема тоа морам да живеам. Но зошто да живеам? Така гледам дека се наоѓам во круг од кој не можам да избегам“. Ако нашата иднина е во гробот ако немаме цел,тогаш не е важно дали живееме како Сталин или како светец. Како што кажал и Достоевски: „Ако не постои Бог, тогаш се е дозволено“. Без иднина нашата вредност не е поголема од вредноста на дрвото или каменот. Затоа измислуваме и создаваме лажни вредности; вредиме ако изгледаме добро,ако пред нашето име можеме да ставиме титула,ако имаме пари и скапоцем автомобил.Секој се напрега да го постигне тоа и настанува вжештена атмосфера.Секој сака да успее без оглед на се, и така се враќаме на законот на еволуцијата дека најсилните преживуваат.

Апостол Павле ни напоменува дека ние сме Божји уметнички дела не за да седиме мирно туку да правиме добри работи.Создадени сме да правиме добри дела еден на друг.

Значи,јас не се наоѓам на оваа Земја во постојана борба за опстанок,за да соберам што повеќе за себе.Не! Туку да живеам во мир со Бога и да ги усреќам и другите.

Ако потеклото на човекот го бараме меѓу животните,тогаш и нашите постапки ќе бидат во склад со овој став.Сартр напишал:

Ако забележиш стара жена да ја минува улицата,нама да има разлика дали ќе застанеш да и помогнеш или ќе ја прегазиш со колата бидејќи сите работи се исти без Бога.

Во едно такво друштво моралните вредности се работа на личен вкус или резултат на социо-биолошката еволуција.Во светот без Бога,апсолути правила не постојат.Ти изградуваш свој систем на вредности,јас изградувам свој систем на вредности.Она што е вистина за тебе,не е вистина за мене.Во таков систем кој би кажал што е морално,а што неморално. По основа на кој или чиј закон можеме да го осудиме Хитлер за геноцид или крадецот за разбојништво?

Атеистичката иделогија не дава никаква надеж дека човекот ќе може да живее спокојно и мирно.Во тоа се увериле скоро сите атеисти пред нивниот животен крај.Пред смртта Сартр напишал: Атеизмот е нешто сурово и долгорочно,мислам дека во него одев до самиот крај. Како што и Волтер заклучил: Ако Бог не постои, треба да го измислиме“.Зошто сите,од Ниче па до Сартр мислат дека Бог ни е потребен? Паскал вели: „Во срцето на секој човек постои огромен вакуум обликуван со Божја рака и него може само Бог да го исполни“.

-------------
www.myspace.com/sblagoj


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 17:29
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:

Originally posted by marsovec marsovec напиша:

Постојат само природните закони а ако некој ги подразбира како господ ,тоа е негово право.Јас како чесен не ми е потребно ослободување од гревовите од грешните а во име на Бога.



    Ако Бог не постои,тогаш не постои крајна цел или смисла на животот. Ако не постои крајна цел тогаш се што работиме на оваа земја е бесмислено. Сиот допринос на научниците да го унапредат човечкото знаење,на лекарите да ја олеснат болката и човечките страдања,годините поминати во школување,прија-телството,сето ова во крајна анализа е бесмислено.

Кога ја читаме научната,книжевната или филозофската литера-тура ќе забележиме длабок песимизам кај; Толстој,Хемингвеј,

Сартр,Расел и другите.Гледајќи ја апсурдноста без Бога Толстој се запрашува: Зошто постои животот? Затоа да би умрел?

Да би се убил веднаш? Не се плашам од тоа. Да чекам смртта да дојде сама? Од тоа повеќе се плашам. Спрема тоа морам да живеам. Но зошто да живеам? Така гледам дека се наоѓам во круг од кој не можам да избегам“. Ако нашата иднина е во гробот ако немаме цел,тогаш не е важно дали живееме како Сталин или како светец. Како што кажал и Достоевски: „Ако не постои Бог, тогаш се е дозволено“. Без иднина нашата вредност не е поголема од вредноста на дрвото или каменот. Затоа измислуваме и создаваме лажни вредности; вредиме ако изгледаме добро,ако пред нашето име можеме да ставиме титула,ако имаме пари и скапоцем автомобил.Секој се напрега да го постигне тоа и настанува вжештена атмосфера.Секој сака да успее без оглед на се, и така се враќаме на законот на еволуцијата дека најсилните преживуваат.

Апостол Павле ни напоменува дека ние сме Божји уметнички дела не за да седиме мирно туку да правиме добри работи.Создадени сме да правиме добри дела еден на друг.

Значи,јас не се наоѓам на оваа Земја во постојана борба за опстанок,за да соберам што повеќе за себе.Не! Туку да живеам во мир со Бога и да ги усреќам и другите.

Ако потеклото на човекот го бараме меѓу животните,тогаш и нашите постапки ќе бидат во склад со овој став.Сартр напишал:

Ако забележиш стара жена да ја минува улицата,нама да има разлика дали ќе застанеш да и помогнеш или ќе ја прегазиш со колата бидејќи сите работи се исти без Бога.

Во едно такво друштво моралните вредности се работа на личен вкус или резултат на социо-биолошката еволуција.Во светот без Бога,апсолути правила не постојат.Ти изградуваш свој систем на вредности,јас изградувам свој систем на вредности.Она што е вистина за тебе,не е вистина за мене.Во таков систем кој би кажал што е морално,а што неморално. По основа на кој или чиј закон можеме да го осудиме Хитлер за геноцид или крадецот за разбојништво?

Атеистичката иделогија не дава никаква надеж дека човекот ќе може да живее спокојно и мирно.Во тоа се увериле скоро сите атеисти пред нивниот животен крај.Пред смртта Сартр напишал: Атеизмот е нешто сурово и долгорочно,мислам дека во него одев до самиот крај. Како што и Волтер заклучил: Ако Бог не постои, треба да го измислиме“.Зошто сите,од Ниче па до Сартр мислат дека Бог ни е потребен? Паскал вели: „Во срцето на секој човек постои огромен вакуум обликуван со Божја рака и него може само Бог да го исполни“.



Mnogu interesen dijalog...

Onoa shto go vplenuva moeto vnimanie e deka vo sushtina i marsovec i Blagoj_s se slozhuvaat vo edno neshto - vrednosta na zhiveenjeto se sostoi vo negovata doblesnost, korektnost i koga toa e napraveno vo harmonija so Kreacijata.

Ako gresham, neka bidam popraven i od obajcata, no chinam deka toe e onoa shto marsovec go imenuva kako "prirodni zakoni", a Blagoj_s go personificira so Bog.

Jas bi vmetnal termin "bozhenstveno", ne kako nekavo tvrdenje koe implicira Bog, tuku povekje kako termin koj bi go objasnil marsovec so termonologija bliska na Blagoj_s.

Onoa shto mnogu dobro go zabelezhuva Blagoj_s e faktot deka egzistncijalistite so potpolno odreknuvanje od Boga kako antropomorfna kontrukcija, sozdavaat vakuum vo chovekovata dusha koj ne go popolnuvaat so nishto drugo. Toa e problem koj se ragja nezavisno od toa dali postoi ili ne postoi Bog. Chovekovata dusha e spiritualna,a chovekoavata svest preku teloto i umot e prisutna vo ovoj materijalen svet, no taa ne e od nego. Ako mozham da si dozvolam parafraziranje na dobro poznatite Isusovi zborovi, taa e vo ovoj svet, no ne e od ovoj svet. Se nadevam deka kje bidam pravilno razbran...

Toj element na chovekovoto bituvanje, kako edno seopfatno i kompletno sushtestvo, nedostasuva kaj egzistenciljalistite i bukvalno gi pravi "bezdushni".

Zatoa, so dozvola na marsovec (koj slobodno mozhe da me demantira ako ne mislel taka) smetam deka idejata oti so bozhenstvenoto zhiveenje, bez prifakjanjeto na chovekovata konstrukcija za Boga, se postiga harmonijata na nasheto bituvanje, bez potreba za sozdavanje na nekakvi dogmi koi bi ne podjarmile vo bilo kakvi limiti proektirani od chovekoviot um.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 19:36
Messenger,

Твоето учење е најновото учење од папата, дека приородните закони, а не Божјите закони требало да не водат:

"Majorities make mistakes, natural law must be the guide of civil society, asserts Pope Benedict"
( http://www.catholicnewsagency.com/news/majorities_make_mistakes_natural_law_must_be_the_guide_of_civil_society_asserts_pope_benedict/ - http://www.catholicnewsagency.com/news/majorities_make_mistakes_natural_law_must_be_the_guide_of_civil_society_asserts_pope_benedict/ )



Но ова учење НЕ Е Библиско, туку човечко (како дел од оваа приорода).


Messenger>> "…no chinam deka toe e onoa shto marsovec go imenuva kako "prirodni zakoni", a Blagoj_s go personificira so Bog."

со твојата порака:
1) правиш грешка што се повикуваш на "оваа природа", (која marsovec ја гледа како секој обичен човек)
2) погрешно ја пресликуваш "оваа приорода" во "Креацијата", и
3) погрешно се обидуваш од "оваа природа" да направиш "бог".

Messenger>> "…chovekovata konstrukcija za Boga, "
4) погрешно ги обвинуваш Библиските верници дека "самите конструирале бог" ,
кога всушност ти конструираш човечки бог тоа "инспириран од ЧОВЕЧКАта ОГРАНИЧЕНА перцепија на приородата"



"Оваа природа" што ти ја перцепираш е "проколната" и СМРТНА во Библијата, т.е. НЕ Е Креацијата во својата потполност.
"Оваа природа" што ти ја перцепираш е "егзистенцијална" и бездушна. (на пр. тигарот убива за да јаде)
"Оваа природа" нема хармонија, бидејќи се убива самата себе, т.е. законот на посилниот и на преживување.


И да измислуваш бог по мерките на "оваа природа", тој бог ќе биде бездушен и егзистенцијален.


Библијата единствено НУДИ ИЗЛЕЗ од оваа бездушна и егзистенцијална приорода,
- бидејќи нуди Господ кој Е НАД "оваа приорода"
- бидјеќи нуди Господ кој е СЕМОЌЕН да ја СМЕНИ "оваа природа"




17 А на човекот му рече: „Затоа што... та јадеше од дрвото за кое ти заповедав велејќи: ‘Не ќе јадеш од него!’ Земјата ќе е проклета заради тебе: во мака ќе се храниш од неа сите денови на својот живот! 18 Ќе ти раѓа трње и троскот, а ти ќе јадеш полски растенија. 19 Со пот на своето лице ќе јадеш леб, додека не се вратиш во земјата, зашто од неа беше земен - прав си, и во прав ќе се вратиш.” (Битие 3:17-19)



13 Затоа Господ зборува вака:… 17 Зашто, еве, Јас создавам нова небеса и нова земја. Поранешните веќе не ќе се спомнуваат, ниту ќе ви доаѓаат на ум….. 25 Волкот и јагнето ќе пасат заедно, лавот ќе јаде слама како говедото; но змијата ќе се храни со прав. Никој не ќе прави зло ни штета на целата Моја Света Гора, „ говори Господ. (Исаија 65:13,17,25)


Поздрав,


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 21:03
Niko777, ama si se iznamachil da me uverush vo neshto zad shto ne sum zastanal...

Ne jas, tuku marsovec zboruva za nekakvi prirodni zakoni (za koi s'e ushte ne sum siguren shto tochno misli i zatoa vednash mu rekov deka mozhe sekoj moment da me demantira vo natamoshnite pretpostavki), a jas govoram za bozhenstvenoto vo chovekot.

Inaku, jasno mi e vo shto veruvash ti i shto znachi Biblijata za tebe. Toa e vo red, s'e dodeka ti e jasno oti drugite lugje imaat podednakvo pravo i sloboda da veruvaat porazlichni od tebe i so toa mozhebi da bidat vo potpolna zabluda.

Neka ne te s'kldisuva toa mnogu... vprochem zatoa se govori za veruvanja, a ne za nauka.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 21:07
Shto stana so najavenata debata?

Se odrzha ili ne se odrzha?

Koj pobedi ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 21:09
лично мислам НЕ ........ не постои ........

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 22:11
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto stana so najavenata debata?

Se odrzha ili ne se odrzha?

Koj pobedi ?


Да, се одржа. Немаше бирање победник, ниту пак дебатата имаше таков карактер.


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Niko777
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 23:01
Жал ми е Messenger,

ги мачат луѓето со непотребни работи.
- со лажни ритуали - (без разлика дали се црвени јајца, џеџење во јога, или носење крстови…)
- со лажни богови - (без разлика икони на мртовци, слонови, змии, крави,…)
- со лажни ветувања - ги тераат да плаќаат секој месец, да даваат десетоци, да "отплаќаат карма"...
- а на тие што се поинтелегентни им даваат дебели конфузни книги да читаат.
- сега уште и на дрвата ќе им се клањаат, "еко" природа
и што све не измислија…


И многу луѓе живеат во грч, бидејќи осеќаат дека све друго е посилно од нив самите.

А никој не ги води кон Семоќниот Господ Исус Христос Кој ја создаде Вселената, Кој целата Своја МОЌ им ја нуди бесплатно.
Ниту ритуали му се потребни, ниту храмови, ниту пари, ниту злато. Све матерјално е Негово, освен нашите обременети осамени срца.

Само Покајание од СРЦЕТО им треба. Библиското Христијанство го НУДИ решението.


Имало два пара стапалки во песокот и Господ рекол, "гледаш СЕКОГАШ бев со тебе".
Верникот видел понатаму и рекол, "ама зошто тука има само еден пар стапалки ? зар ме остави ?".
Господ му рекол, "Не, таму ТЕ НОСЕВ во Своите РАЦЕ".



Еве ти една реченица во која се повикани "СИТЕ" во (Матеј 11:28-30).


25 Во тоа време, Исус одговори и рече: „Те фалам, Татко, Господи на небото и на земјата, зашто си го скрил тоа од мудрите и разумните, а си го открил на децата.
...28 ”Дојдете при Мене сите, кои се трудите и сте обременети, и Јас ќе ви дадам одмор.
29 Земете го Мојот јарем на себе и научете се од Мене, зашто Јас сум кроток и понизен по срце; и ќе најдете одмор на своите души; 30 зашто Мојот јарем е пријатен и Моето бреме е лесно.” (Матеј 11:28-30)



19 Јас ги укорувам и казнувам оние, кои ги љубам; затоа биди ревностен и покај се!
20 Еве, стојам на вратата и чукам; ако некој го чуе Мојот глас и ја отвори вратата, ќе влезам при него и ќе вечерам со него, и тој со Мене.
21 На оној, кој победува, ќе му дадам да седне со Мене на Мојот престол, како што и Јас победив и седнав со Мојот Татко на Неговиот престол. (Откровение 3:19-21)


Поздрав,


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Април.2010 во 00:32
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:


Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Shto stana so najavenata debata?

Se odrzha ili ne se odrzha?

Koj pobedi ?
Да, се одржа. Немаше бирање победник, ниту пак дебатата имаше таков карактер.


I kako zavrshi?

Do kakov koncenzus se dojde? Ima Bog ili nema Bog?

Ili sekoj si ostana na svoeto?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Април.2010 во 00:37
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Жал ми е Messenger,

ги мачат луѓето со непотребни работи.
- со лажни ритуали - (без разлика дали се црвени јајца, џеџење во јога, или носење крстови…)
- со лажни богови - (без разлика икони на мртовци, слонови, змии, крави,…)
- со лажни ветувања - ги тераат да плаќаат секој месец, да даваат десетоци, да "отплаќаат карма"...
- а на тие што се поинтелегентни им даваат дебели конфузни книги да читаат.
- сега уште и на дрвата ќе им се клањаат, "еко" природа
и што све не измислија…


И многу луѓе живеат во грч, бидејќи осеќаат дека све друго е посилно од нив самите.



Se slozhuvam.

Isus beshe tokmu protiv seto toa.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 22.Април.2010 во 00:44
A da ja osvezime malku temata :






-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 23.Април.2010 во 15:43
Originally posted by Templarius Templarius напиша:

A da ja osvezime malku temata :







Hahaha, jako e ova газење%20од%20смеење   голема%20насмевка


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Април.2010 во 15:46
Dali nekoj ja sledeshe ovaa debata?

Mozhe li da dobieme nekakov kus osvrt za nejziniot tek i zavrshetok?



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 23.Април.2010 во 15:52


   Koga go prasale Albert Ajnstajn dali veruva vo BOG, toj izjavil:

"Mojata religioznost se sostoi vo smerno pocituvanje na edno beskonecno Bitie so visa priroda, koe sebesi ni se otkriva vo mali poedinosti sto mozeme da gi predocime so svoite slabi i nedovolni setila.

Da se znae deka ona sto e za nas nesfatlivo postoi vo stvarnosta, posvedocuvajki ni se na nas kako najvisa Mudrost, toa e najbleskava ubavina. Toa cuvtsvo se naogja vo centarot na sekoja religioznost.

Vo toj smisol jas i pripagjam na cetata na religioznite lugje ."


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Април.2010 во 15:55
I toj bil na debatata?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 23.Април.2010 во 16:00
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I toj bil na debatata?


Hahaha mozno e , prasaj go Evangelosголема%20насмевка


Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 24.Април.2010 во 04:49
Денес секој ГАЗДА е БОГ за неговите вработени, мобинг- ма ајде се шегувате, кој знае што е тоа.
Рмбај рајо, такаречи за џабе.Многу богови се изродија, Господ да ни е напомош!..........

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: sneska_v
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 19:43
......Isus im rece: "Jas sum zivotodavniot Leb"! Onoj sto doaga kaj Mene nikogas nema da ogladni i onoj sto veruva vo Mene nikogas nema da ozedni.  
No vi rekov deka, iako Me vidovte, sepak ne veruvate vo Mene. Sekoj sto Mi e daden od Tatkoto Mi, ke dojde kaj  Mene, a Jas nema da odbijam nitu eden od onie sto doagaat kaj Mene.
 Jas ne slegov od neboto za da ja vrsam Svojata volja, tuku da ja vrsam voljata na Bog, Koj me prati. A voljata na Bog, Koj me prati e da ne izgubam nitu eden od onie sto Toj mi gi dade, tuku na krajot site da gi voskresnam za vecen zivot.
Voljata na Mojot nebesen Tatko e: sekoj sto go gleda Sinot i veruva vo Nego, da ima vecen zivot i na krajot Jas da go voskresnam.(evangelie spored Jovan)


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 08.Мај.2010 во 21:53
I ?   Kako zavrshi debatata ?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 00:08
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I ?   Kako zavrshi debatata ?



Najverojatno so cestitanje i so wow ama si pameten ama si pobozen ajde sega da se isponajademe napieme a dali bog postoi - utre ce mu mislime .... Hahahahahaaaaaa

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 01:06
Generalno, postojat dve grupi na lugje: vernici i nevernici.

Za nevernicite, s'e e lazhno dodeka ne se dokazhi deka e vistinito.

Za vernicite, s'e shto kje se kazhe so najdobri nameri verojatno e vistina, dodeka ne se dokazhe deka e laga.




Veruvanjeto nikogash ne mozhe da se dokazhe, zatoa shto e veruvanje. Vo sprotivnost kje beshe egzaknost.

Od druga strana nevernicite, zaslepeni od ovoj fakt, ne zabelezhuvaat deka vernicite prifakjaat vakvi jalovi diskusii zatoa shto tie se nivnite mrezhi za lovenje novi ribi. Ne za badijala vo Noviot Zavet apostolite se ribari i eden od najstarite hristijanski simboli e tokmu ribata.

I taka, na krajot, bez obzir kako zavrshuvaat diskusiite, site se zadovolni i si gi sobiraat svoite poeni, mudro molchejki za onoa shto mislat deka dobivaat, plashejki se deka sekoe javno deklariranje na pobeda bi ja onevozmozhila slednata debata... oti nikoj ne saka da bide gubitnik, neli?    

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Rigel35
Датум на внесување: 25.Октомври.2010 во 18:36
Izgleda ne tolku dobro kako sto se nadeval EvAngelos, po toa sto citam tuka vo forumot on ne bi propustil uspesna debata da ne ni bide prikazena tuka, takviot uspeh bi go krunisal nasekade po forumite , ama od nego ni glas za toa, kako i da e , no ke treba da nauci kako da argumentira i bez mister Google :)


Постирано од: sk
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 10:53
Covecki ne e mozno da se dokaze dali postoi Bog ili ne, tuku toa e licno iskustvo na poedinecot. Nekoj veruva, nekoj ne veruva. Sekoj na kraj ke doznae za svojot stav.

Za mene licno Bog postoi.


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 16:42
Messenger и Rigel35, насловот на темата гласи "Дебата во живо" и ако истата би ја воделе тука, тогаш би биле оф-топик, затоа што не е во живо, зарем не?
Патем, би било крајно субјективно доколку јас (теистот) би дал преглед и заклучок на дебатата. Очигледно е дека јас би рекол дека аргументите за Божјото постоење надвладеаа.

Сепак, дебатата беше снимена и ја имам на компјутер, а ќе биде ставена на youtube штом добиам дозвола од човекот кој ги застапуваше атеистите и штом успеам да го појачам звукот на видеото бидејќи слабо се слуша. Извинете што не го направив ова побрзо, затоа што бев зафатен со други обврски.

Наскоро ќе имате можност да проследите уште една дебата во живо на тема "Еволуција vs. Креационизам". Дебатата ќе се случи штом најдеме храбар еволуционист, подготвен да дебатира на оваа тема. Ако познавате таков, препорачајте го или кажете му/и да ми пише.

Поздрав!


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 17:37
Originally posted by sk sk напиша:

Covecki ne e mozno da se dokaze dali postoi Bog ili ne, tuku toa e licno iskustvo na poedinecot. Nekoj veruva, nekoj ne veruva.


Potpolno se slozhuvam so kazhanoto i zatoa sekoe dokazhuvanje za postoenjeto ili nepostoenjeto na Boga e kopanje dupka vo voda.

Vo najnovata svoja kniga " The Grand Design" , Stephen Hawking objavuva deka za objasnuvanje na nastanuvanjeto na Svetov i negoviot razvoj nema povekje potreba od postoenje na Boga.

Ateistite vednash proglasija deka Stephen Hawking dokazhal oti Bog ne postoi.

Rabotata e shto ovoj denes najsvetol chovechki um dokazha deka za objasnuvanje na postanokot i razvojot na Svetov, onakov kakov shto go znaeme denes, nema potreba od Bozhja intervencija, no so toa ne dokazhuva deka Bog ne postoi.

Istovremeno, toj de facto dokazha deka nema potreba nitu od kreativistichkata teorija.











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 17:45
da postoese ne bi imalo debati

zarem postojat debati za ATOM I PEKINSHKA PATKA?


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Rigel35
Датум на внесување: 26.Октомври.2010 во 18:24
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Messenger и Rigel35, насловот на темата гласи "Дебата во живо" и ако истата би ја воделе тука, тогаш би биле оф-топик, затоа што не е во живо, зарем не?Патем, би било крајно субјективно доколку јас (теистот) би дал преглед и заклучок на дебатата. Очигледно е дека јас би рекол дека аргументите за Божјото постоење надвладеаа.Сепак, дебатата беше снимена и ја имам на компјутер, а ќе биде ставена на youtube штом добиам дозвола од човекот кој ги застапуваше атеистите и штом успеам да го појачам звукот на видеото бидејќи слабо се слуша. Извинете што не го направив ова побрзо, затоа што бев зафатен со други обврски.Наскоро ќе имате можност да проследите уште една дебата во живо на тема "Еволуција vs. Креационизам". Дебатата ќе се случи штом најдеме храбар еволуционист, подготвен да дебатира на оваа тема. Ако познавате таков, препорачајте го или кажете му/и да ми пише.Поздрав!


Izvini ako se pocustvuva napadnato, jas ja procitav temata i nigde ne vidov ti da izneses nekakvi objasnuvanja, sto i kako bilo , gledas ne bilo tesko da dades kratko objasnuvanje kako sto objasni sega neli, za vtoroto prasanje nemam odgovor , ne poznavam takov covek , a i ne veruvam vo evolucija, vo slucaj da se odrzi veruvam ke na izvestis tuka .


Постирано од: K1nm23
Датум на внесување: 01.Февруари.2011 во 01:13
не знам дали постои бог, ама знам дека човекот не потекнува од мајмун или некој нивни заеднички предок...
доказ за тоа е клиторисот..... кој било кое шимпанзо, горило или нивни предок го нема.....


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Февруари.2011 во 13:44
Aha! I posle neka tvrdi nekoj deka seksot ne e izmislen od Boga!

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 01.Февруари.2011 во 14:43
А каков би бил, да го измислел некој друг?изненадувањезбунетостголема%20насмевка

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: K1nm23
Датум на внесување: 01.Февруари.2011 во 16:45
Originally posted by bluebell bluebell напиша:

А каков би бил, да го измислел некој друг?изненадувањезбунетостголема%20насмевка


што каков би бил..сексот ли........

па ти зарем не знаеш


Постирано од: T2.2
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 00:39
Ех, зашто некако замре оваа тема?
Еве едно освежување:

http://www.youtube.com/watch?v=AlvkSt_so0U


Постирано од: brza
Датум на внесување: 24.Април.2011 во 14:07
-"Ех, зашто некако замре оваа темa?''
----------------------------------------------------------------------------------------------
 
...mozebi zatoa shto diskusijata zavrshuva, koga neshto .....................ne postoi!намигнување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk