IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Дебата во живо: Дали постои Бог?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Дебата во живо: Дали постои Бог?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
Автор
Порака
Blagoj_s Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3057
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Blagoj_s Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 16:21

Vavilonska religija go zarazi celiot svet!!!!

   
www.myspace.com/sblagoj
Кон врв
Тор Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 06.Април.2010
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 8
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Тор Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 16:24
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Vidi Top, mojot post ima smisla ako go procitas poubavo ke sfatis sto sakav da kazam.Jas samo dadov primer deka mi e mnogu glupo nekoj da mi kazuva deka nesto ne postoi koga jas ZNAM deka postoi.Eve , stavi se vo moja koza i zamisli da se vodi tribina za nesto za koe si ti siguren deka postoi, a tamu izlegol nekoj i go negira toa.Eve da go zememe na primer Sonceto. Zamisli da ima tribina :"Dali Sonceto sekogas  sveti   ili  e  toa iluzija? "I sega kako protivargumenti tamu  posocuvaat:" Site znaeme deka navecer e temno, isto taka koga e oblacno ne mozeme da go vidime. Zaklucok: Znaci, ne sme sigurni deka Sonceto sveti i dava toplina celo vreme ."Glupavo ke se cuvstvuvas  neli  збунетост  Posebno ako diskusijata se vodi nokno vreme i ne moze da im dokazes na lugjeto deka sonceto sveti голема%20насмевкаP.S. I ova e samo primer, ne me sfakaj bukvalno . Pozdrav!


Тешко е да се дебатира со религиозни луѓе. Не поради нивната интелегенцијата туку поради нивната игноранција - одбивањето да слушаат факти и причина.

Мех... Имај пријатен ден. Чаос.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 16:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID , jas potpolno te razbiram, no za ater na pravdinata, ti VERUVASH deka postoi, a ne znaesh... tolku silno veruvash i go nasetuvash negovoto prisustvo shto dobivash chuvstvo deka znaesh.

ZNAENJETO za neshto implicira osoznavanje i razbiranje na toa neshto. Znaenjeto znachi poseduvanje atrefakti i dokazi koi ne mozhat da se stavat pod prashanje. Znaenjeto e egzaknost. Vo sproitvno toa e pretpostavka ili veruvanje.

Zatoa, vernichkoto tvrdenje deka tie ne VERUVAAT tuku ZNAAT oti Bog postoi ne e izdrzhana propozicija. Tie mozhat znaat deka taka CHUVSTVUVAAT, no toa ne e znaenje za postoenjeto na Boga, tuku znaenje za svoeto chuvstvo.

Bidejki chuvstvoto ne mozhe da im se dokazhi na treti lica, onoj shto ochekuva nekakov egzakten dokaz sekogash kje ostane nezadovolen.









Brate messi, jas ZNAM deka BOG postoi i sum bil ubeden preku  dokazi deka BOG postoi.

Se dodeka covek pretpostavuva deka BOG postoi i ne e siguren, togas ne moze da se kaze deka e vistinski vernik.


"зашто секој дом се гради од некого; а Оној, Кој создал се, е Бог. "

                      ( Evreite 3:4)


Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 16:32
Originally posted by Тор Тор напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Vidi Top, mojot post ima smisla ako go procitas poubavo ke sfatis sto sakav da kazam.Jas samo dadov primer deka mi e mnogu glupo nekoj da mi kazuva deka nesto ne postoi koga jas ZNAM deka postoi.Eve , stavi se vo moja koza i zamisli da se vodi tribina za nesto za koe si ti siguren deka postoi, a tamu izlegol nekoj i go negira toa.Eve da go zememe na primer Sonceto. Zamisli da ima tribina :"Dali Sonceto sekogas  sveti   ili  e  toa iluzija? "I sega kako protivargumenti tamu  posocuvaat:" Site znaeme deka navecer e temno, isto taka koga e oblacno ne mozeme da go vidime. Zaklucok: Znaci, ne sme sigurni deka Sonceto sveti i dava toplina celo vreme ."Glupavo ke se cuvstvuvas  neli  збунетост  Posebno ako diskusijata se vodi nokno vreme i ne moze da im dokazes na lugjeto deka sonceto sveti голема%20насмевкаP.S. I ova e samo primer, ne me sfakaj bukvalno . Pozdrav!


Тешко е да се дебатира со религиозни луѓе. Не поради нивната интелегенцијата туку поради нивната игноранција - одбивањето да слушаат факти и причина.

Мех... Имај пријатен ден. Чаос.


Blagodaram, imaj i ti prijaten den. Caos.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 16:32
Originally posted by Тор Тор напиша:


Тешко е да се дебатира со религиозни луѓе. Не поради нивната интелегенцијата туку поради нивната игноранција - одбивањето да слушаат факти и причина.



Rabotata e shto religiozni lugje sledat tochno odredena dogma. Dogmata, po definicija, e ogranichuvanje.

Zatoa, seto onoa shto ne e sodrzhano vo ramkite na dogmata "a priori" se odbiva kako eres i negovite fakti se otfrlaat kako "lazhni".

I toa e razlikata megju duhovni (spiritualni) lugje i religijski vernici.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 18:50
Еден коментар, на исечок од Анакин
(без целосно да ги читам пораките)

анакин (15.Апр 15:17)>> zosto???????. ne mu bilo gajle za tie narodi????


Мене ми е догма (додека не видам докази) да се очекува дека Господ од Библијата, е обврзан *сите* *безусловно* да ги сака. Од мојот човечки грешнички мозок, некој што тоа го прави би го крстил "не премногу интелегентен", ама знам дека Божјите мисли се над моите мисли (Исаија 55:8-9) па можеби грешам.


Често се очекува дека Господ е должен **сите** да ги "сака" (што и да е човечката дефиниција на тоа "сака") или "да биде загрижен за сите", и сл. Каде во Библијата има референца дека Господ ги сака *сите* и притоа *безусловно*? (најискраено замолувам да ми посочите).

Моето грешничко размилување е базирано на следниве 2 стиха:

Исус им рече... 13 Никој нема поголема љубов од оваа: да го положи сопствениот живот за своите пријатели. 14 Вие сте Ми пријатели - ако го вршите она, што Јас го заповедам. (Јован 15:13-14)


И кога Исус ја дава оваа Негова Божја дефиниција за "Љубов"="давање на животот", Тој ја ограничува љубовта на Своите *пријатели*, а одма потоа и дефинира што подразбира под "Свои пријатели"="покорност на заповедите".

Тоа што е убаво во дефиницијата, е што СЕКОЈ МОЖЕ СВЕСНО со СВОЈАТА СЛОБОДНА ВОЛЈА ДА СЕ ОДЛУЧИ ДА МУ БИДЕ ПРИЈАТЕЛ НА ИСУС, а предусловот и дефиницијата се даден во стиховите погоре.


Ова дефиниција, мене (грешникот) ми кажува дека Исус има потполно право да ги мрази, или биде рамнодушен, спрема своите непријатели, но сепак да има Љубов. (според дефинициите од погоре)


Значи Исус може да ги мрази, или биде рамнодушен, (или било кое друго чувство), спрема своите "непријатели" (според дефиницијата од погоре), а сепак да биде прогласен за "Бог на Љубовта" поради својата несебична жртва за своите *пријатели*(според дефиницијата од погоре).


Но, истовремено, се додека некој се декларира непријател на Исус (според дефиницијата од погоре) Исус нема никакви обврски спрема него.

Така барем мене ми изгледа на мојот грешнички мозок. Сум благодарен за Библиски базирани коментари.


Поздрав,



Изменето од Niko777 - 15.Април.2010 во 18:51
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 19:31
Nikoj ne e GRESHEN a i ako e samo Bog znae kolku e greshen ????

Koi sme nie da sudime za toa ???????
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
Niko777 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 12.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 170
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Niko777 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 19:31
ах уште да додадам дека ми се допаѓа тоа што поимите "Љубов", и "пријател" се сведени на ФИЗИЧКИ АКТИВНОСТИ, а не (понекогаш) двосмислени мисловни или спритуелни активности:

- "полагање на животот"
- "извршување на заповедите"

(мојот впечаток)


Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:

Еден коментар, на исечок од Анакин
(без целосно да ги читам пораките)

анакин (15.Апр 15:17)>> zosto???????. ne mu bilo gajle za tie narodi????


Мене ми е догма (додека не видам докази) да се очекува дека Господ од Библијата, е обврзан *сите* *безусловно* да ги сака. Од мојот човечки грешнички мозок, некој што тоа го прави би го крстил "не премногу интелегентен", ама знам дека Божјите мисли се над моите мисли (Исаија 55:8-9) па можеби грешам.


Често се очекува дека Господ е должен **сите** да ги "сака" (што и да е човечката дефиниција на тоа "сака") или "да биде загрижен за сите", и сл. Каде во Библијата има референца дека Господ ги сака *сите* и притоа *безусловно*? (најискраено замолувам да ми посочите).

Моето грешничко размилување е базирано на следниве 2 стиха:

Исус им рече... 13 Никој нема поголема љубов од оваа: да го положи сопствениот живот за своите пријатели. 14 Вие сте Ми пријатели - ако го вршите она, што Јас го заповедам. (Јован 15:13-14)


И кога Исус ја дава оваа Негова Божја дефиниција за "Љубов"="давање на животот", Тој ја ограничува љубовта на Своите *пријатели*, а одма потоа и дефинира што подразбира под "Свои пријатели"="покорност на заповедите".

Тоа што е убаво во дефиницијата, е што СЕКОЈ МОЖЕ СВЕСНО со СВОЈАТА СЛОБОДНА ВОЛЈА ДА СЕ ОДЛУЧИ ДА МУ БИДЕ ПРИЈАТЕЛ НА ИСУС, а предусловот и дефиницијата се даден во стиховите погоре.


Ова дефиниција, мене (грешникот) ми кажува дека Исус има потполно право да ги мрази, или биде рамнодушен, спрема своите непријатели, но сепак да има Љубов. (според дефинициите од погоре)


Значи Исус може да ги мрази, или биде рамнодушен, (или било кое друго чувство), спрема своите "непријатели" (според дефиницијата од погоре), а сепак да биде прогласен за "Бог на Љубовта" поради својата несебична жртва за своите *пријатели*(според дефиницијата од погоре).


Но, истовремено, се додека некој се декларира непријател на Исус (според дефиницијата од погоре) Исус нема никакви обврски спрема него.

Така барем мене ми изгледа на мојот грешнички мозок. Сум благодарен за Библиски базирани коментари.


Поздрав,

Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 19:41
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

KINGDAVID , jas potpolno te razbiram, no za ater na pravdinata, ti VERUVASH deka postoi, a ne znaesh... tolku silno veruvash i go nasetuvash negovoto prisustvo shto dobivash chuvstvo deka znaesh.

ZNAENJETO za neshto implicira osoznavanje i razbiranje na toa neshto. Znaenjeto znachi poseduvanje atrefakti i dokazi koi ne mozhat da se stavat pod prashanje. Znaenjeto e egzaknost. Vo sprotivno toa e pretpostavka ili veruvanje.

Zatoa, vernichkoto tvrdenje deka tie ne VERUVAAT tuku ZNAAT oti Bog postoi ne e izdrzhana propozicija. Tie mozhat znaat deka taka CHUVSTVUVAAT, no toa ne e znaenje za postoenjeto na Boga, tuku znaenje za svoeto chuvstvo.

Bidejki chuvstvoto ne mozhe da im se dokazhi na treti lica, onoj shto ochekuva nekakov egzakten dokaz sekogash kje ostane nezadovolen.











toa e toa... veruvanje ... ne e dokaz
veruvanje e subjektivno.. dokaz e objektiven

na KRAJ kraevi ubo si kazuvate
VERUVAM VO GOSPOD

NAJBITNO  e sto jas ateist nemam problem so vaseto veruvanje i go pocituvam kako vasa intima... ne se potsmevam .. nitu se pravam pogolem covek od vas...

i toa go ocekuvam i od vasa strana

a nekogas go nema....

se sekjavam na taa nebulozna tema
DOBAR ATEIST vs LOSH VERNIK

mislam deka najpoNizuvacka tema i idea ne postoela vo istorija na forumot

mAtematicki bilo vaka

+10 -10 = -10+10
ako dobar e +10
a losh e -10
togas vernik e +10
ateista -10

za da se sporeduva ravenkata ili neravenkata

sramota... znaci i od nasa i vasa strana ne postoi sekogas razbiranje i tolerancija... koga se prasuvame POSTOI LI BOG



Изменето од anakin - 15.Април.2010 во 19:43
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 19:51
Originally posted by Niko777 Niko777 напиша:


анакин (15.Апр 15:17)>> zosto???????. ne mu bilo gajle za tie narodi????


Мене ми е догма (додека не видам докази) да се очекува дека Господ од Библијата, е обврзан *сите* *безусловно* да ги сака. Од мојот човечки грешнички мозок, некој што тоа го прави би го крстил "не премногу интелегентен", ама знам дека Божјите мисли се над моите мисли (Исаија 55:8-9) па можеби грешам.


Често се очекува дека Господ е должен **сите** да ги "сака" (што и да е човечката дефиниција на тоа "сака") или "да биде загрижен за сите", и сл. Каде во Библијата има референца дека Господ ги сака *сите* и притоа *безусловно*? (најискраено замолувам да ми посочите).
[/QUOTE]

Eve ti posocuvame :

1 Jovanovo 4
6 Ние сме од Бога, кој Го познава Бога нè слуша нас; кој не е од Бога не нè слуша нас. По тоа го познаваме духот на вистината и духот на заблудата.

7 Возљубени, да се љубиме еден со друг, зашто љубовта е од Бога и секој кој љуби од Бога е роден и Го познава Бога.

8 А кој не љуби, не Го познава Бога, зашто Бог е љубов.

9 Во тоа ни се откри Божјата љубов, кон нас, што Бог Го испрати во светот Својот Единороден Син за да живееме преку Него.

10 Љубовта е во ова: не дека ние сме Го возљубиле Бога, туку Тој нè возљуби нас и Го испрати Својот Син како жртва помирница за нашите гревови.

11 Возљубени, ако Бог нè возљуби така, и ние треба да се љубиме еден со друг.

12 Бога никој никогаш не Го видел; ако се љубиме еден со друг, Бог останува во нас и Неговата љубов стана совршена во нас.


13 По тоа познаваме дека остануваме во Него и Тој во нас, што ни дал од Својот Дух.

14 И ние гледавме и сведочевме дека Бог Таткото Го испрати Синот како Спасител на светот.

15 Ако некој исповеда дека Исус е Син Божји, Бог останува во него и тој во Бога.

16 И ние ја запознавме и верувавме во љубовта, која Бог ја има кон нас. Бог е љубов: и кој останува во љубовта, останува во Бога и Бог останува во него.

17 Љубовта во нас дојде до совршенство во тоа: ние да имаме смелост во Судниот Ден, зашто каков е Тој, такви сме и ние во светов.

18 Во љубовта нема страв, туку совршената љубов го изгонува стравот; зашто стравот вовлекува казна; а кој се бои, не дошол до совршенство во љубовта.

19 Ние Го љубиме, зашто прво Тој нè возљуби нас.

20 Ако некој рече: „Го љубам Бога”, а го мрази брата си, лажец е; зашто кој не го љуби брата си, кого го видел, не може да Го љуби Бога, Кого не Го видел.

21 И оваа заповед ја имаме од Него: кој Го љуби Бога, да го љуби и својот брат.


Rimjanite 8
37 Но во сè ова победуваме надмоќно преку Оној, Кој нè возљуби.

38 Зашто сум уверен дека ни смртта, ни животот, ни ангелите, ни властите, ни сегашноста, ни иднината, ни силите,

39 ни височината, ни длабочината, ниту некое друго создание, ќе може да нè оддели од Божјата љубов, која е во Христа Исуса, нашиот Господ.


Ima na uste mnogu mesta niz Biblijata, no mislam deka ovaa e dovolno, drugoto procitaj si sam
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 19:59
8 А кој не љуби, не Го познава Бога, зашто Бог е љубов.

LJUBIME i nie a velime ljubov sme nie i sme edno.

11 Возљубени, ако Бог нè возљуби така, и ние треба да се љубиме еден со друг.

se LJUBIME i nie isto, dali postoi toj ili ne nema razlika

12 Бога никој никогаш не Го видел; ако се љубиме еден со друг, Бог останува во нас и Неговата љубов стана совршена во нас.


mislam deka ljubov e covecka hemija i ima vrska so covekot ne so gospod



18 Во љубовта нема страв, туку совршената љубов го изгонува стравот; зашто стравот вовлекува казна; а кој се бои, не дошол до совршенство во љубовта.

tocno e, a so ima vrska so gospod seto ova 18????
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 21:18
Ja utnaa temata... ova treba da odi vo onaa "dali treba da se ima strav od Boga?"
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 21:24
Originally posted by anakin anakin напиша:

8 А кој не љуби, не Го познава Бога, зашто Бог е љубов.


LJUBIME i nie a velime ljubov sme nie i sme edno.

11 Возљубени, ако Бог нè возљуби така, и ние треба да се
љубиме еден со друг.
se LJUBIME i nie isto, dali postoi toj ili ne nema razlika

12 Бога никој никогаш не Го видел; ако се љубиме еден со друг, Бог
останува во нас и Неговата љубов стана совршена во нас.


mislam deka ljubov e covecka hemija i ima vrska so covekot ne so gospod

18 Во љубовта нема страв, туку совршената љубов го изгонува
стравот; зашто стравот вовлекува казна; а кој се бои, не дошол до
совршенство во љубовта.tocno e, a so ima vrska so gospod seto ova 18????





Vo red e tvoeto veruvanje ima logika i vo toa, zoshto da ne ...

Odgovor na tvoeto prashanje: Ovie stihovi se od Biblijata i spored Hristijanskoto veruvanje nie koi veruvame treba da se vodime spored niv.

Znaci seto toa e individualna rabota i interpretacija, i spored mene ne mora da znaci deka nitu ednoto nitu pak drugoto e vistina, no se dodeka i ednoto i drugoto ne se nametnati i se povinuvame na niv po odluka na nashata slobodna volja tie se ok ...

Изменето од Templarius - 15.Април.2010 во 21:25
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
anakin Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Unidentified Flying Object

Регистриран: 08.Август.2005
Локација: Machku Pichku
Статус: Офлајн
Поени: 18535
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај anakin Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Април.2010 во 21:28
да
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 8>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,312 секунди.