IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Дом и градина
  Активни теми Активни теми RSS - АПАРАТИ ВО НАШИОТ ДОМ....ПОТРЕБА ИЛИ ЛУКСУЗ...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

АПАРАТИ ВО НАШИОТ ДОМ....ПОТРЕБА ИЛИ ЛУКСУЗ...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: АПАРАТИ ВО НАШИОТ ДОМ....ПОТРЕБА ИЛИ ЛУКСУЗ...
    Испратена: 09.Април.2010 во 23:10
Ајде да видиме кои апарати имаме или ги користиме во нашиот дом......
колку сте задоволни од нив....колку често ги користите......
дали некој ве заменува во нивна примена...
дали знаете некои тајни во нивната поефикасна примена....
дали некогаш сами сте гИ поправиле.....на кој начин??
во еден пост одлучете се за само еден апарат......
или едноставно ставите слика од него......да
п.с.
Инспирација за оваа подетма ја добив од  mamamd ....
која често постира смешни емо икони на домаќински работи....пеглање , перење , готвење..
Egg%20Painting%202
..........барајќи  на шала помош околу тоа....големо%20гушкање





Изменето од bijonse1 - 15.Април.2010 во 22:11
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 23:47
elektrichen noz?!изненадување..samo sobira prashina..poglupa rabota nemam kupeno,...ama , mozebi i ke najdam ...koj znae...збунетост






Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2010 во 21:11
Голем љубител сум на апарати за домаќинство и често си докупувам вакви работи. Искрено, јас за себе и не купувам баш нешто, но за овие работи...љубовСите ми се драги-и максимално ангажирани во кујната.

Најмногу користен е се разбира Неговото Височество Сецкоголемо%20гушкање. Тој ми е прав помошник, чуда правам со него, го користам заедно со чашката за блендирање постојано: од сецкање кромид, сосови, преливи за јадења, домашни кечапи за пица, супи.....овошни коктели...Ма незамисливо ми е без него. Секојдневно го упоребувам.

За рачниот миксер и да не споменувам, и тој е еден од најчесто користените апарати кај нас, too.црвенеење

Плотната за печење палачинки е нешто што исто така бааги се користи кај насцрвенеење, а деновиве планирам на неа да направам тортиљитрепкање

Е тие ми се најупотребувани, а тука е и цедалката која ја користев особено зимоска, секое утро на децата обавезно им цедев црвени цитрони, портокали...море и соковникот ама планирам да си купам нов.

Е сега, немам ствар која сум ја купила за џабе или да е глупост. Се ми треба и се што ми треба купувам, но ми се случило да не ми се погоди ствар, а тоа ми се случи последен пат со апаратот за пуканкине.
Имено, да не ги мислам децата кога се сами да им текне да прават пуканки, им купив зимово едно апаратче за пуканки. Со право можам да го наречам апарат за правење ѓубре низ кујна. Прво, од дозата пуканки што се става, испукува само 1/3. Од останатите 2/3,  1/3 не испукуваат и се мешаат со малкуте испикани, а една добра третина-лета низ кујната, по плочкте, елементите.....Третината која имала карма да испука-не се јаде. Невкусна, тврда...Никакви.
Мислам, нема споредба со класична пуканка на путер или масло...
Ете, тоа ми е промашено, но...ништо страшно или прескапо.

Е сега сум намерачила нешто ама незнам дали е добро, имено ми фати око едно машинче за лебтрепкање..меси и пече. Долго време го демнам, планирамтрепкањеКако мини фурниче е, незнам дал е само за леб или може на пример да пече други пецива, милиброд на пр.?
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2010 во 21:47
Правосмукалка.....
Правосмукалка%202000W%20%5bFJ%20103%5d,%20цена%203.570,00%20ден.
еден од апаратите кои дооооообро  ме потат.....
може и да конк*рира за една од добри справи за аеробик....смеење
инаку секој ...некако забушава да ја користи давајќи предност на другите....хи,%20хи...
инаку кога ќе се земе во рака богами целиот дом се проаѓа нема тука шала.....да
и како последно многу ми е интересно зошто сите кесите од правосмукалката ги тресаат баш до прљавиот контајнер.....плазење
как да не може на друго почисто место.....голема%20насмевка
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 01:40
мислам дека не се баш и некој луксуз...на пример кај мене дома непотребна работа е микробрановата...и не коментирам за неа..стои само како украс
најкористен апарат кај мене дома е соковникот...нема ден по 2-3 пати да не го употребам...а со оглед дека живеам сама...другите апарати мноооогу ретко наоѓаат примена
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 13:53
Многу ми фати око најновиот производ на топ шоп, булет експрес мислам дека се вика. Да се растеретам малку финансиски би го купила.

Ако некој го има нека каже искуство, не е баш ефтин...

Изменето од maria_magdalena - 27.Април.2010 во 13:53
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:13
голема%20насмевка
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Голем љубител сум на апарати за домаќинство и често си докупувам вакви работи. Искрено, јас за себе и не купувам баш нешто, но за овие работи...љубовСите ми се драги-и максимално ангажирани во кујната.

Најмногу користен е се разбира Неговото Височество Сецкоголемо%20гушкање. Тој ми е прав помошник, чуда правам со него, го користам заедно со чашката за блендирање постојано: од сецкање кромид, сосови, преливи за јадења, домашни кечапи за пица, супи.....овошни коктели...Ма незамисливо ми е без него. Секојдневно го упоребувам.

За рачниот миксер и да не споменувам, и тој е еден од најчесто користените апарати кај нас, too.црвенеење

Плотната за печење палачинки е нешто што исто така бааги се користи кај насцрвенеење, а деновиве планирам на неа да направам тортиљитрепкање

Е тие ми се најупотребувани, а тука е и цедалката која ја користев особено зимоска, секое утро на децата обавезно им цедев црвени цитрони, портокали...море и соковникот ама планирам да си купам нов.

Е сега, немам ствар која сум ја купила за џабе или да е глупост. Се ми треба и се што ми треба купувам, но ми се случило да не ми се погоди ствар, а тоа ми се случи последен пат со апаратот за пуканкине.
Имено, да не ги мислам децата кога се сами да им текне да прават пуканки, им купив зимово едно апаратче за пуканки. Со право можам да го наречам апарат за правење ѓубре низ кујна. Прво, од дозата пуканки што се става, испукува само 1/3. Од останатите 2/3,  1/3 не испукуваат и се мешаат со малкуте испикани, а една добра третина-лета низ кујната, по плочкте, елементите.....Третината која имала карма да испука-не се јаде. Невкусна, тврда...Никакви.
Мислам, нема споредба со класична пуканка на путер или масло...
Ете, тоа ми е промашено, но...ништо страшно или прескапо.

Е сега сум намерачила нешто ама незнам дали е добро, имено ми фати око едно машинче за лебтрепкање..меси и пече. Долго време го демнам, планирамтрепкањеКако мини фурниче е, незнам дал е само за леб или може на пример да пече други пецива, милиброд на пр.?
 
 
namesto da investiras u aparatce za pecenje leb (sto za mene licno e nepotrebno) podobro e da si kupis mikro, za decata da si pravat pukanki na raat... za mikro ima specijalni pukanki sto se vo hartiena kesa i nepravat nikakva prljavstina, pukankite se gotovi za 2 min. i se isturaat od kesata direktno vo zdelata za jadenje.. za 3.000 den imas raat vo dusata i cista kujna голема%20насмевка
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 14:15
Да, ама си ја однесов во Охрид, мислев дека нема да ми треба...Некако ми зафаќаше место а не ја користев.
Али апаратчево дека мало, ај викам, ќе е згодно...Ама:(
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 27.Април.2010 во 19:54
Originally posted by mimicria mimicria напиша:

голема%20насмевка
 
namesto da investiras u aparatce za pecenje leb (sto za mene licno e nepotrebno) podobro e da si kupis mikro, za decata da si pravat pukanki na raat... za mikro ima specijalni pukanki sto se vo hartiena kesa i nepravat nikakva prljavstina, pukankite se gotovi za 2 min. i se isturaat od kesata direktno vo zdelata za jadenje.. za 3.000 den imas raat vo dusata i cista kujna голема%20насмевка
  i,...ako chesto  ti jadat decata plukanki,...rachunaj na sekoi dva- tri meseci da ispukuvash po + edna mikropechka.изненадување

...kilo pchenka za  pukanki e okolu  60-tina  dinari ( a toa se , bogam, bajagi ukanki !),...a, samo edno pakuvanje od  100 gr "instant" plukankite,  koshta skoro tolku,..... a nema ni za ednash da se nasitat  ,...ako imash povekje deca.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mimicria Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
magnet za defekti

Регистриран: 27.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3444
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mimicria Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 09:27
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by mimicria mimicria напиша:

голема%20насмевка
 
namesto da investiras u aparatce za pecenje leb (sto za mene licno e nepotrebno) podobro e da si kupis mikro, za decata da si pravat pukanki na raat... za mikro ima specijalni pukanki sto se vo hartiena kesa i nepravat nikakva prljavstina, pukankite se gotovi za 2 min. i se isturaat od kesata direktno vo zdelata za jadenje.. za 3.000 den imas raat vo dusata i cista kujna голема%20насмевка
  i,...ako chesto  ti jadat decata plukanki,...rachunaj na sekoi dva- tri meseci da ispukuvash po + edna mikropechka.изненадување

...kilo pchenka za  pukanki e okolu  60-tina  dinari ( a toa se , bogam, bajagi ukanki !),...a, samo edno pakuvanje od  100 gr "instant" plukankite,  koshta skoro tolku,..... a nema ni za ednash da se nasitat  ,...ako imash povekje deca.
 
"Instant" pukankite se 30 den., znaci i ne zasteduvas tooolku mnogu, a kolicinata na ispukani pukanki ja sobira vo zdela od 3 kg...pa sega ti vidi...... aj po tvoja logika ke odime...A strujata potrosena za pukanje vo tendjere? A zejtin potrosen? A sredstvo za sadovi za mienje na istoto tendjere (da ne spomnuvam abraziv, zatoa sto redovno zagoruva)????
Nekogas kolicinata zadovolstvoto i kolicinata na zasteda ne se pravopropocionalni!
Bidi PRAKTICEN!


Изменето од mimicria - 28.Април.2010 во 09:28
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 21:38
http://www.mbinc.com.mk/catalog/images/KR50RE_1.jpg

Јас мислам дека бормашината е еден од најважните апарати во нашиот дом........
Кон врв
donvito Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 21.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај donvito Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 00:07
cepter posebno tendzerinjata a sto se odnesuva do najeksploatirana stvar vo kujnata bidejki sum meraklija za pravenje mandzi e negovoto velicestvo EKSPRES LONEC
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 11:47


Тостер за правење сендвичи, многу практично, незаменливо, вечно помагало и решение за вкусен и домашен оброк (вечера, доручек...).
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Април.2010 во 19:47
Сега ја видов темаваголема%20насмевка
Дома имам се шт е практично и ија олеснува работата  на вработената жена.
Како поранешен презентер, а доживотен корисник на цептеровите производи можам да кажам дека што се кажува за лесното готвење е вистина, голема%20насмевка
сковорода%20Цептер%20TF-015-20%20-%201.3%20л,%2020%20см

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.