Испечати | Затвори го прозорот

АПАРАТИ ВО НАШИОТ ДОМ....ПОТРЕБА ИЛИ ЛУКСУЗ...

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Дом и градина
Опис на форумот: Уредување, фенг шуи, ентериер
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=22213
Датум на принтање: 03.Мај.2024 во 07:30
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: АПАРАТИ ВО НАШИОТ ДОМ....ПОТРЕБА ИЛИ ЛУКСУЗ...
Постирано од: bijonse1
Наслов: АПАРАТИ ВО НАШИОТ ДОМ....ПОТРЕБА ИЛИ ЛУКСУЗ...
Датум на внесување: 09.Април.2010 во 23:10
Ајде да видиме кои апарати имаме или ги користиме во нашиот дом......
колку сте задоволни од нив....колку често ги користите......
дали некој ве заменува во нивна примена...
дали знаете некои тајни во нивната поефикасна примена....
дали некогаш сами сте гИ поправиле.....на кој начин??
во еден пост одлучете се за само еден апарат......
или едноставно ставите слика од него......да
п.с.
Инспирација за оваа подетма ја добив од  mamamd ....
која често постира смешни емо икони на домаќински работи....пеглање , перење , готвење..
http://www.myemoticons.com/emoticons/holidays/easter/egg-painting-2-03834/">Egg%20Painting%202
..........барајќи  на шала помош околу тоа....големо%20гушкање






Коментари:
Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Април.2010 во 23:47
elektrichen noz?!изненадување..samo sobira prashina..poglupa rabota nemam kupeno,...ama , mozebi i ke najdam ...koj znae...збунетост








-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Април.2010 во 21:11
Голем љубител сум на апарати за домаќинство и често си докупувам вакви работи. Искрено, јас за себе и не купувам баш нешто, но за овие работи...љубовСите ми се драги-и максимално ангажирани во кујната.

Најмногу користен е се разбира Неговото Височество Сецкоголемо%20гушкање. Тој ми е прав помошник, чуда правам со него, го користам заедно со чашката за блендирање постојано: од сецкање кромид, сосови, преливи за јадења, домашни кечапи за пица, супи.....овошни коктели...Ма незамисливо ми е без него. Секојдневно го упоребувам.

За рачниот миксер и да не споменувам, и тој е еден од најчесто користените апарати кај нас, too.црвенеење

Плотната за печење палачинки е нешто што исто така бааги се користи кај насцрвенеење, а деновиве планирам на неа да направам тортиљитрепкање

Е тие ми се најупотребувани, а тука е и цедалката која ја користев особено зимоска, секое утро на децата обавезно им цедев црвени цитрони, портокали...море и соковникот ама планирам да си купам нов.

Е сега, немам ствар која сум ја купила за џабе или да е глупост. Се ми треба и се што ми треба купувам, но ми се случило да не ми се погоди ствар, а тоа ми се случи последен пат со апаратот за пуканкине.
Имено, да не ги мислам децата кога се сами да им текне да прават пуканки, им купив зимово едно апаратче за пуканки. Со право можам да го наречам апарат за правење ѓубре низ кујна. Прво, од дозата пуканки што се става, испукува само 1/3. Од останатите 2/3,  1/3 не испукуваат и се мешаат со малкуте испикани, а една добра третина-лета низ кујната, по плочкте, елементите.....Третината која имала карма да испука-не се јаде. Невкусна, тврда...Никакви.
Мислам, нема споредба со класична пуканка на путер или масло...
Ете, тоа ми е промашено, но...ништо страшно или прескапо.

Е сега сум намерачила нешто ама незнам дали е добро, имено ми фати око едно машинче за лебтрепкање..меси и пече. Долго време го демнам, планирамтрепкањеКако мини фурниче е, незнам дал е само за леб или може на пример да пече други пецива, милиброд на пр.?


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 10.Април.2010 во 21:47
Правосмукалка.....
http://www.argosmm.com/proizvod/55-34030">Правосмукалка%202000W%20%5bFJ%20103%5d,%20цена%203.570,00%20ден.
еден од апаратите кои дооооообро  ме потат.....
може и да конк*рира за една од добри справи за аеробик....смеење
инаку секој ...некако забушава да ја користи давајќи предност на другите....хи,%20хи...
инаку кога ќе се земе во рака богами целиот дом се проаѓа нема тука шала.....да
и како последно многу ми е интересно зошто сите кесите од правосмукалката ги тресаат баш до прљавиот контајнер.....плазење
как да не може на друго почисто место.....голема%20насмевка


-------------


Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 01:40
мислам дека не се баш и некој луксуз...на пример кај мене дома непотребна работа е микробрановата...и не коментирам за неа..стои само како украс
најкористен апарат кај мене дома е соковникот...нема ден по 2-3 пати да не го употребам...а со оглед дека живеам сама...другите апарати мноооогу ретко наоѓаат примена

-------------


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 13:53
Многу ми фати око најновиот производ на топ шоп, булет експрес мислам дека се вика. Да се растеретам малку финансиски би го купила.

Ако некој го има нека каже искуство, не е баш ефтин...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: mimicria
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 14:13
голема%20насмевка
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Голем љубител сум на апарати за домаќинство и често си докупувам вакви работи. Искрено, јас за себе и не купувам баш нешто, но за овие работи...љубовСите ми се драги-и максимално ангажирани во кујната.

Најмногу користен е се разбира Неговото Височество Сецкоголемо%20гушкање. Тој ми е прав помошник, чуда правам со него, го користам заедно со чашката за блендирање постојано: од сецкање кромид, сосови, преливи за јадења, домашни кечапи за пица, супи.....овошни коктели...Ма незамисливо ми е без него. Секојдневно го упоребувам.

За рачниот миксер и да не споменувам, и тој е еден од најчесто користените апарати кај нас, too.црвенеење

Плотната за печење палачинки е нешто што исто така бааги се користи кај насцрвенеење, а деновиве планирам на неа да направам тортиљитрепкање

Е тие ми се најупотребувани, а тука е и цедалката која ја користев особено зимоска, секое утро на децата обавезно им цедев црвени цитрони, портокали...море и соковникот ама планирам да си купам нов.

Е сега, немам ствар која сум ја купила за џабе или да е глупост. Се ми треба и се што ми треба купувам, но ми се случило да не ми се погоди ствар, а тоа ми се случи последен пат со апаратот за пуканкине.
Имено, да не ги мислам децата кога се сами да им текне да прават пуканки, им купив зимово едно апаратче за пуканки. Со право можам да го наречам апарат за правење ѓубре низ кујна. Прво, од дозата пуканки што се става, испукува само 1/3. Од останатите 2/3,  1/3 не испукуваат и се мешаат со малкуте испикани, а една добра третина-лета низ кујната, по плочкте, елементите.....Третината која имала карма да испука-не се јаде. Невкусна, тврда...Никакви.
Мислам, нема споредба со класична пуканка на путер или масло...
Ете, тоа ми е промашено, но...ништо страшно или прескапо.

Е сега сум намерачила нешто ама незнам дали е добро, имено ми фати око едно машинче за лебтрепкање..меси и пече. Долго време го демнам, планирамтрепкањеКако мини фурниче е, незнам дал е само за леб или може на пример да пече други пецива, милиброд на пр.?
 
 
namesto da investiras u aparatce za pecenje leb (sto za mene licno e nepotrebno) podobro e da si kupis mikro, za decata da si pravat pukanki na raat... za mikro ima specijalni pukanki sto se vo hartiena kesa i nepravat nikakva prljavstina, pukankite se gotovi za 2 min. i se isturaat od kesata direktno vo zdelata za jadenje.. za 3.000 den imas raat vo dusata i cista kujna голема%20насмевка


-------------
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 14:15
Да, ама си ја однесов во Охрид, мислев дека нема да ми треба...Некако ми зафаќаше место а не ја користев.
Али апаратчево дека мало, ај викам, ќе е згодно...Ама:(

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Април.2010 во 19:54
Originally posted by mimicria mimicria напиша:

голема%20насмевка
 
namesto da investiras u aparatce za pecenje leb (sto za mene licno e nepotrebno) podobro e da si kupis mikro, za decata da si pravat pukanki na raat... za mikro ima specijalni pukanki sto se vo hartiena kesa i nepravat nikakva prljavstina, pukankite se gotovi za 2 min. i se isturaat od kesata direktno vo zdelata za jadenje.. za 3.000 den imas raat vo dusata i cista kujna голема%20насмевка
  i,...ako chesto  ti jadat decata plukanki,...rachunaj na sekoi dva- tri meseci da ispukuvash po + edna mikropechka.изненадување

...kilo pchenka za  pukanki e okolu  60-tina  dinari ( a toa se , bogam, bajagi ukanki !),...a, samo edno pakuvanje od  100 gr "instant" plukankite,  koshta skoro tolku,..... a nema ni za ednash da se nasitat  ,...ako imash povekje deca.


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: mimicria
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 09:27
Originally posted by brza brza напиша:

Originally posted by mimicria mimicria напиша:

голема%20насмевка
 
namesto da investiras u aparatce za pecenje leb (sto za mene licno e nepotrebno) podobro e da si kupis mikro, za decata da si pravat pukanki na raat... za mikro ima specijalni pukanki sto se vo hartiena kesa i nepravat nikakva prljavstina, pukankite se gotovi za 2 min. i se isturaat od kesata direktno vo zdelata za jadenje.. za 3.000 den imas raat vo dusata i cista kujna голема%20насмевка
  i,...ako chesto  ti jadat decata plukanki,...rachunaj na sekoi dva- tri meseci da ispukuvash po + edna mikropechka.изненадување

...kilo pchenka za  pukanki e okolu  60-tina  dinari ( a toa se , bogam, bajagi ukanki !),...a, samo edno pakuvanje od  100 gr "instant" plukankite,  koshta skoro tolku,..... a nema ni za ednash da se nasitat  ,...ako imash povekje deca.
 
"Instant" pukankite se 30 den., znaci i ne zasteduvas tooolku mnogu, a kolicinata na ispukani pukanki ja sobira vo zdela od 3 kg...pa sega ti vidi...... aj po tvoja logika ke odime...A strujata potrosena za pukanje vo tendjere? A zejtin potrosen? A sredstvo za sadovi za mienje na istoto tendjere (da ne spomnuvam abraziv, zatoa sto redovno zagoruva)????
Nekogas kolicinata zadovolstvoto i kolicinata na zasteda ne se pravopropocionalni!
Bidi PRAKTICEN!


-------------
Dajem ti verse i note, sve moje sarene perle na dar, jos te mogu pjesmom kupiti, lukavo i slatkorjecivo, jos uvjek mogu ti podvaliti ljubav...


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 28.Април.2010 во 21:38
http://www.mbinc.com.mk/catalog/images/KR50RE_1.jpg

Јас мислам дека бормашината е еден од најважните апарати во нашиот дом........


-------------


Постирано од: donvito
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 00:07
cepter posebno tendzerinjata a sto se odnesuva do najeksploatirana stvar vo kujnata bidejki sum meraklija za pravenje mandzi e negovoto velicestvo EKSPRES LONEC


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 11:47


Тостер за правење сендвичи, многу практично, незаменливо, вечно помагало и решение за вкусен и домашен оброк (вечера, доручек...).

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 29.Април.2010 во 19:47
Сега ја видов темаваголема%20насмевка
Дома имам се шт е практично и ија олеснува работата  на вработената жена.
Како поранешен презентер, а доживотен корисник на цептеровите производи можам да кажам дека што се кажува за лесното готвење е вистина, голема%20насмевка
сковорода%20Цептер%20TF-015-20%20-%201.3%20л,%2020%20см



-------------


Постирано од: Omar
Датум на внесување: 01.Мај.2010 во 03:15
Без кој не можам...

среќа



-------------


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 02.Мај.2010 во 22:50

Почесното  место во мојата кујна го завзема  ...миксерот...и тоа токму овој на Горење....

 Понекогаш се чудам...како сеуште работи....среќа
Го користам ..максимално... и  ...да ... потреба ми е ...!
 


-------------


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 00:41
Рачен миксер, микробранова, тостерот, сецкото, електричниот чајник за загревање вода и правосмукалките се најзлоупотребувани и експлоатирани апарати во моето домаќинство.
Имам добиено на поклон апарат за правење и печење леб кој само ми фаќа протор во шпајзот зашто побрзо месам леб на рака отколку да се плескам 3ч со тоа мини-пекарата, па подесувај програми, па надгледувај, замарање живо!
Соковникот-блендер исто така го немам пипнато со години, оти купувам готови сокови и не ми се плетка со готово овошје и поскапо ми е.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: brza
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 00:57
...shto ima da se nadgleduva?....i kolku treba da se podesuva?.изненадување....turash se shto treba i ...ostavash samoto da si tera ponataka ,...ako vekje ima i za odlozeno pechenje,..znachi ne mu treba nadgleduvanje,...barem za obichen leb.

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 01:09
Да точно, драгоцени 20 мин со припремањето губам, понекогаш треба и да провериш како тера тоа апаратот и на крај да го исчиштиш темелно и да го запакуваша вака зимам вангла,брашно, вода и квасец и за 10 мин сум готова и ајт создравје.
Кој сака нека си го купи, јас кажав дека мене лично ми е бесполезен.


-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 09.Мај.2010 во 11:52
 
 Ѕидната  кујнска  вага .. не ми е само украс на ѕидот.....среќа  
 
 


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 18:44
тоа што ми требаше си ставив ......... исто вака ...........
 
 


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Мај.2010 во 18:53
shto si stavil be?збунетост...kada?....tush?.,..lavabo?изненадување...pa, ne se toa bash aparati ,...edino ako mislish na fen ,...ili ona zenskono za vitkanje kosa,...ili ,...vibratorche...намигнувањеголема%20насмевка

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: vili2121
Датум на внесување: 11.Мај.2010 во 09:44



NAJZLOUPOTREBUVANIOT APARAT

-------------
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 16:50
http://homeappliances.files.wordpress.com/2009/03/severin-egg-boiler-ek-3136.jpghttp://www.pazar3.mk/upload/final/large/40369b00-b9e4-4618-b10b-ac2d1ccc8362.jpg
апарат за варење јајца....не дека не чини ...ама не чини толку многу јајца да се јадат така да мислам дека е оваа ми е слаба инвестиција...тага


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 27.Јуни.2010 во 19:14
....ja pa duri od belgrad go m'knev....i kojznae kade e sega...збунетост

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 15.Септември.2010 во 18:53
http://www.tiktak.me/uplimg/img_101304_be4d9da7d52a901988d6fbcc6cc82e2a.jpg

режач за стакло.......кога ми требаше го немав...одкога го купив.....ич не го искористив.....тага  да искршам некое стакло намерно??голема%20насмевка а бе сеа не е баш апарат ....ама како апарат нели е за сечење плазење


-------------


Постирано од: brza
Датум на внесување: 15.Септември.2010 во 19:07
nekoi se stvarno,..chista glupost!

...ama , ima i nekoi shto navistina se potrebni !

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: zagor
Датум на внесување: 27.Септември.2010 во 12:24




...автоматик!

-------------
...zagor e ziv,se drugo e laga.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk