IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зборувате ли македонски....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зборувате ли македонски....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
Автор
Порака
mala_zelena Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Октомври.2006
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 3
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mala_zelena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Октомври.2006 во 14:50
Za toj sto ne cul za - " Nemacki " jazik . generacija od 78ma pa nataka...
Jas sum vo Avstralija 6 godini i sovrseno zboruvam makedonski iako maz mi ne e makedonec (znaci skoro i ne koristam makedonski)
Sekoj sto si otisol od svojata zemja a bil postar od 15 godini nemoze da si go zaboravi jazikot. Mozebi saka da go zaboravi ...ama toa e veke druga prikazna.


Кон врв
hristina Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Февруари.2007
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 16
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај hristina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2007 во 21:25

sekoj covek prvotreba da si go neguv savojot jazik  pa posle drugiot kaj sto ziveee

ova mu  go kazaaa na sinmi koga dojde vo skolo vo KAnada.negovata ucitelka zboruva tri jazika i mu vikase vaka nikogas da ne si gozaborvis majciniot a drugite dva ke se naucat za samo6 eseca deteto nauci angliski a zboruva i francuski
no golema e greskat akga doma site zboruvat makedonski a decata zboruvat angliski ili  nekoj drug jazik nema vrska
majciniot jazik trea sekoj da si go znae
a mesanj enema se znae koj jazik kako se zboruva toa moze damesaa samo ako se prepravaa sozboruvanjeto
inace se znae kako se zboruva makedonskidoma i koaga sizadno a nadvor neka si zboruvaa sto sakaaa.
alooooo
Кон врв
MoNiKa Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 197
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MoNiKa Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Јули.2007 во 17:07
JAS NE GOVORAM MAKEDONSKI A STRUMICKITongue LOL
Кон врв
MENANY Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јули.2007
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MENANY Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2007 во 20:32
Si zboruvam na mojot majcin jazik i mnogu sum gorda na negWink
Кон врв
sikter Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 650
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sikter Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Јули.2007 во 20:35
a koj ti e pa tojНасмевка
Кон врв
MENANY Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јули.2007
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MENANY Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јули.2007 во 13:59
Makedonski literaturen jazikWink
Кон врв
Mr.Trump Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 106
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Mr.Trump Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2007 во 07:17
зборам, а зошто?
You are fired!
Кон врв
MENANY Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Јули.2007
Локација: France
Статус: Офлајн
Поени: 239
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MENANY Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Септември.2007 во 15:59
Originally posted by Mr.Trump Mr.Trump напиша:

зборам, а зошто?
Za da ne si go zaboravisтрепкањеhohoohohoohoho!
Кон врв
MissSexy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Август.2007
Локација: Cook Islands
Статус: Офлајн
Поени: 364
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MissSexy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Септември.2007 во 10:12
Posto sum rodena nadvor , zboruvam Makedonski no so akcent , taka doma me naucile , bitno znam da se snajdam , za zapeam po nekoja pesma i da zaigram oro..
U never get a second chance to make a first impression
Кон врв
kristofer Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Септември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 112
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај kristofer Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Септември.2007 во 17:17
ne znam dosega si go nemam zaboraveno majciniot jazik,ponatamu kojznae.задоволствосреќаголема%20насмевка
vrtyuwged
Кон врв
chuchuliga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 893
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај chuchuliga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Септември.2007 во 18:52
Македонскиот го зборувам активно (партнерот ми е македонец), паралелно со германискиот, англискиот, бугарскиот, српскиот и понекогаш францускиот. Секојдневно жонглирам со сите овие јазици.
Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Септември.2007 во 19:26
Originally posted by chuchuliga chuchuliga напиша:

Македонскиот го зборувам активно (партнерот ми е македонец), паралелно со германискиот, англискиот, бугарскиот, српскиот и понекогаш францускиот. Секојдневно жонглирам со сите овие јазици.
 
 
Wow, that's amazing!
 
голема%20насмевка
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
lokumce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lokumce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 10:06
Jas sum rodena i porastena vo SAD.  Zborvam Makedonski so dialektot na Bitolskite sela. голема%20насмевка  Amerikanski acent imam ama se trudam da go nemam!

Koga sum vo Makedonija ili so Makedonci sto ne go znaat Angliskiot jazik togas samo po Makedonski zborvam.  Ako so e tesko se trudam da ne gi mesam jazicite i da ne upotrebvam proizvodeni "makemerikanski" zboroj kako "badervash" i "vokam". (Tie samo gi upotrebvam so Makedonci od Amerika. плазење)

Gi mesam jazicite samo koga sum so Makedonsko drustvo od Amerika.  Toa ne e namerno tuku taka izleguvat koga e otvoram ustata. изненадување  Pet recenici po Angliski...tri po Makedonski.  Tri ceteri zboroj po Angliski....i ke recam eden zbor po Makedonski.  Ne e namerno.  Taka izgleda mi raboti pametot.  Zaradi toa ponekogas koga sum so Amerikanci ne ke mi tekni kako da recam nesto po Angliski...ako sto sum tuka rodena i porastena.   Ama se znae koga sum so Makedonsko drustvo i sme okolu Amerikanci vrtime samo po Makedonski. задоволство

Angliskiot jazik go znam mnogu podobro od Makedonskiot i polesno mi e da komunikiram po Angliski posebno za po inteligentni temi.  збунетост Razbiram se.  Po tesko mi e da zborvam.  Gramatikata i vokabularot ne mi se bas na mestoto kaj sto sakam da se.  Sepak se trudam da go naucam Makedonskiot jazik i se nadevam deka so godinite podobro ke go znam i za po inteligentni raboti ke mozam da razgovoram. задоволство Sakam da go znam jazikot perfektno pred da imam deca za da mozam samo po Makedonski da mu zboruvam koga se mali.   Toa e najdobar podarok sto roditelite moj mi dadoa. љубов  Ako ne go znaev Makedonskiot jazik ne ke znaev sto e da sum Makedonka i nemozam da pomislam kakva ke bev bez toa. 

Кон врв
Nee*amAnderskor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 11.Ноември.2005
Локација: Canada
Статус: Офлајн
Поени: 291
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Nee*amAnderskor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2007 во 15:49
 
 
аплауз 
Твојот македонски Локумче, според напишаното, е многу блиску до перфектен. Претпоставувам дека си многу млада и дека можеш уште да напредуваш, можеш да прочиташ некое дело од македонските автори - Венко Андонов ти го препорачувам.
А за „интелигентните теми“ немој да се секираш, и родените во Македонија многу често не можат да зборуваат „интелигентно“.намигнување намигнување намигнување
 
 


Изменето од Nee*amAnderskor - 29.Октомври.2007 во 15:50
No Reason to Lie: обичам БЪЛГАРКИ!
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.