IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Македонци ширум светот
  Активни теми Активни теми RSS - Зборувате ли македонски....
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Зборувате ли македонски....

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака Обратен редослед
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Зборувате ли македонски....
    Испратена: 29.Октомври.2009 во 22:50

Да.Наjредовно и во големи количества.не%20вреденне%20вреденхи,%20хи...

Кон врв
igorcence Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 56
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај igorcence Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Октомври.2009 во 22:27
Normalno e deka nemozeme da go zaboravite nasiot jazik no posle dolgo vreme koga ne go upotrebuvam (pocnuvam da go mesam so Angliski ili Germanski)pozdrav
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 31.Август.2009 во 12:49
I bow црвенеење
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 21:15
 
Твојот пишуван македонски е многу подобар од јазикот на некои што се родиле, „школувале“ и сеуште живеат во Македонија... аплауз
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
Biolica Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 808
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Biolica Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Август.2009 во 08:42

Znam da zboruvam , znam da pisam ama mnogu slab recnik imam , nemam prestojuvano podolg period vo Makedonija nikogas i toa sto znam me naucile doma bez mnogu skolo koga moite izlegle od Mk uste od 60-tite negde...

 
 
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Август.2009 во 21:55

Немам со кого да зборам, а сопругот ќе ми требаат едно 10 години најмалку да го научам да врзува прости реченици. Македонски само со блиските кога се слушам и една пријателка тука во близина која одвај 2 пати годишно ја гледам-толку. Сепак не сум до толку одамна отидена за да почнам да си го расипувам говорниот јазик.

Никогаш не мешам, нема што да се меша но може некојпат ретко да ми се случи да почнам директно да преведувам од македонски на англиски и обратно.
И секако дека би сакала моите деца во иднина да го научат македонскиот јазик зашто сепак тоа е културно наследство од родителите и покрај фактот дека нивен прв јазик ќе биде англискиот тие сепак генетски ќе се пола Македонци и би требало да си го познаваат јазикот на мајката (во мојот случај).
Не можам да разберам како некои луѓе одбиваат или не планираат да ги научат своите деца на она што е срцевина,огромен дел од нивниот идентитет и припадност.
Од повеќе знаење глава не боли. Ниеден јазик плус во животот не можат да ти бидат зијан-само ќар.
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
SummerLove Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
verliebt

Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7174
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај SummerLove Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Јануари.2008 во 18:17
Da zboram makedonski
Кон врв
evita Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 10.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај evita Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 21:03
bi zboruvala ama nemam so kogo      
Кон врв
majstorce62 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
...

Регистриран: 23.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4251
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај majstorce62 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Јануари.2008 во 09:56
А што ќе ти е македонски во Германија. Ни вода не можеш да добиеш. Тоа е исто како да знаеш Француски во Кина.
БИДИ СИ ГОСПОДАР НА СОПСТВЕНИОТ УМ
Кон врв
verce Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 08.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај verce Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 10:33
Zelja mi je upznati Makedonke koje, vec dugo godina zive u Njemackoj a u istoj situaciji su kao ja: Makededonke su, ali nazalost neznaju Makedonski.

Изменето од verce - 08.Јануари.2008 во 10:56
Кон врв
Паланчански Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2007
Локација: Dubrovnik
Статус: Офлајн
Поени: 1655
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Паланчански Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јануари.2008 во 08:05
Зборувам кога сум во Македонија.
Не знаев што е среќа, додека не се оженив. Но сега веќе е доцна.
Кон врв
MAKEDON-FILIP Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Декември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 731
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај MAKEDON-FILIP Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 06:51
Нормално бе вроден ми е.
Еј и пишувам и читам .

Изменето од MAKEDON-FILIP II - 05.Јануари.2008 во 06:51
Кон врв
YImI Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јануари.2008
Локација: Australia
Статус: Офлајн
Поени: 26
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај YImI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Јануари.2008 во 06:48
Originally posted by seka seka напиша:

Na Rabota zboram germanski i francuski! izbegavam so ex-jugosloveni da zboram srpski! inace doma si zboruvame makedonski. Bitno e svojot majcin jazik da ne se zaboravi, i ako ne e lesno... nekoi zborovi ednostavno sto ne se upotrebuvaat sekejdnevno, brzo se zaboravaat.

Potpolno te poddrzuvam..
Кон врв
alek_messi Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Декември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 111
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alek_messi Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Декември.2007 во 20:05
зборувам
|<!> sTORMBRAKER|<!>
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,219 секунди.