IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Вистината
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вистината

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
Автор
Порака
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Вистината
    Испратена: 08.Април.2010 во 13:21
Секој има свој пат, секој си чекори по тој пат во својот живот...некој свесно, некој полусвесно, а некој безуспешно оди напред назад, или пак плови во некоја замислена река во еден правец.
(ама се распишував..голема%20насмевка)
но ако вистината не е наша крајна цел, се` престанува да постои.

Која а вашата вистина?
За каква вистина вие живеете?
По кој пат одите за да стигнете до неа?

За мене вистина е:
- секое силно чувство кое не води;
- секоја возвишена мисла која се раѓа во нас;
- секое дело кое извира од нас а е препратено со љубов и желба за прогрес;

мојата вистина е мојот Бог, верата, надежта, љубовта и се` што произлегува од тоа




Знам дека темата е премногу општа, но потрудете се да дадете наједноставен одговор, нека биде нешто „возвишено“ големо%20гушкање
големо%20гушкање
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 13:46
има една изрека која вели:

„Вистината можеш да ја прикриеш, извртиш, злоупотребиш. Но дури и самиот Бог неможе да ја промени“

што ја прави вистината толку моќна што дури и самиот Бог молчи пред неа?
Кон врв
eptendosadno1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ОРТОДОКСЕН АТЕИСТ

Регистриран: 30.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 1149
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 13:48
Нема такво нешто .

Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 14:04
Ti si stvarno epten dosadno :-)
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 14:49
Objektivno, vistinata e sekogash subjektivna.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 15:07
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Objektivno, vistinata e sekogash subjektivna.

Вистината е динамична и релативна.
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 16:13
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Objektivno, vistinata e sekogash subjektivna.



За да ја дознае човекот вистината, може слепо да и` верува без да ја доживее преку некој друг медијатор. Тој е едниот начин.
За да ја спознае човекот вистината, според мене, најдобар начин е преку својата субјективна вистина да дојде до одговорот на сите други „вистини“. Кога пишувам за ова мислам на чувствата, т.е срцето како компас до неа.
Психијатрите често пати ги прашуваат своите пациенти „Како се чувствувате во врска со ова?“ и не е случајно.

Чувствата се многу моќна алатка на човекот. Никогаш не треба да се занемаруваат. Се` се врти околу нив.

Многу е тешко да се дефинира, некој погоре рече дека „такво нешто не постои“.
За да не лутам,  и да не се „загубам во преводот“, оставам да пишувате се во врска со неа.

п.с. Меси, за твојот потпис едно вакво да
 среќа
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 16:15
Еве нешто успат

Ако навистина постои нешто крајно, нешто последно на каква била замислена патека, тогаш вистината е нејзината круна. Вистината е ултимативна и последна. Не постои запирка после неа.
Кон врв
connected Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Јули.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2787
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај connected Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 16:33
Да имаше Бог форма, и да беше цар, за свој престол ќе ја имаше Љубовта, а за своја круна Вистината 
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 16:34
Ne postoi "нешто крајно".

Postoi "нешто бескрајно".











Изменето од Messenger - 08.Април.2010 во 16:37
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 16:40
Originally posted by connected connected напиша:

Да имаше Бог форма, и да беше цар, за свој престол ќе ја имаше Љубовта, а за своја круна Вистината 


Многу ми се допага темава, само има еден моменто коjто jа искомплицира: сега, не се сите верници, па не можат да jа пронаjдат вистината во Бога. нека да биде просто човешка тема.
Да, Верата во Бог е вистина универзална за милионите христиени, мусулмани, будисти... Но мислам, дека траjниот интерес и потрага на секоj еден од нас е за една обична вистина---моjата вистина, вистината на тие, които сакаме, вистината на тие, които почтуваме, вистината на тие които се ни конк*ренти во една или друга сфера на животот. Да не заборавам и се разбира- Вистината на нашите деца.
Та...лично за мене: вистината е конгломерат од многуте човешки вистини, со които се сретнуваме секоjдневно, за чивито вистини се бориме, негуваме ги, сакаме ги, навредуват ни / ако и да се вистини/, прифакjаме ги или сакаме да jа промениме вистината...а, ете тоа питане е занимливо---дали можеме да промениме вистината? моjата, твоjата, нашата, вашата???

п.с.големо%20гушкање



Изменето од pagane - 08.Април.2010 во 16:41
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 16:41
Originally posted by connected connected напиша:

Да имаше Бог форма, и да беше цар, за свој престол ќе ја имаше Љубовта, а за своја круна Вистината 


Ljubovta e emocija i taa e interakcija i komunikacija na svesta.

Vistinata ne e nitu emocija, nitu nekakvo materijalno dobro. Taa e chovekova umstvena kategorija.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 16:53
Umstvenata kategorija,barem po mene,e povrsinsko branuvanje na mozokot bez nikakov efekt vrz nasata dusa...

Koga prifakame odredena moralna kategorija vo nasata glava prvo se javuvaat prasalnici,posle baranje odgovori...a koga ke gi dobieme,gi pustame do nasata dusa kako cista energija
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Април.2010 во 16:56
Sekoe "branuvanje na mozokot" ima efekt na chovekovata dusha.

I ne samo na nea... branovite gi afektiraat i site okolu nea i interferira so sevkupnata Kreacija.

S'e se reflektira edno vo drugo.









Изменето од Messenger - 08.Април.2010 во 16:57
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 19>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,215 секунди.