IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Велигденски празници
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Велигденски празници

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
Автор
Порака Обратен редослед
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Велигденски празници
    Испратена: 07.Април.2010 во 10:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Me raduva shto dogmata ima takov negativen efekt vrz tvoite chuvstva.



Напротив, ефектот на догмата врз моите емоции е еквивалентен на ланскиот снег бидејќи јас не робувам на догма и многу добро знам која сум и во Што верувам.

Но луѓе кои се убедени во својата догма по која се освен нивното убедување е-ДОГМА...малку ме иритираат, но само малку.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Април.2010 во 06:12
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 16:01

HRISTOS VOSKRESE-NAVISTINA VOSKRESE!

Cestit praznik na site koi go slavat !
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 15:08
Me raduva shto dogmata ima takov negativen efekt vrz tvoite chuvstva.




------------------------------


Nekolku redovi za toa shto e dogma:

A teaching or set of teachings laid down by a religious group, usually as part of the essential beliefs of the group. It is authoritative and not to be disputed, doubted or diverged from.


1. a system of principles or tenets, as of a church.

2. a specific tenet or doctrine authoritatively laid down, as by a church: the dogma of the Assumption.

3. prescribed doctrine: political dogma.

4.a settled or established opinion, belief, or principle.

1540s (implied in dogmatist), from L. dogma "philosophical tenet," from Gk. dogma (gen. dogmatos) "opinion, tenet," lit. "that which one thinks is true," from dokein "to seem good, think" (see decent). Treated in 17c.-18c. as Gk., with pl. dogmata.

A doctrine or a corpus of doctrines relating to matters such as morality and faith, set forth in an authoritative manner by a church.

An authoritative principle, belief, or statement of ideas or opinion, especially one considered to be absolutely true.

It is authoritative and not to be disputed, doubted or diverged from.

For most of Eastern Christianity, the dogmata are contained in the Nicene Creed and the canons of two, three, or seven ecumenical councils (depending on whether one is Nestorian, Oriental Orthodox, or Eastern Orthodox). These tenets are summarized by St. John of Damascus in his Exact Exposition of the Orthodox Faith, which is the third book of his main work, titled The Fount of Knowledge. In this book he takes a dual approach in explaining each article of the Eastern Orthodox faith: one for Christians, where he uses quotes from the Bible and, occasionally, from works of other Fathers of the Church, and the second, directed both at non-Christians (but who, nevertheless, hold some sort of religious belief) and at atheists, for whom he employs Aristotelian logic and dialectics, especially reductio ad absurdum.

Within many Christian denominations, dogma is referred to as "doctrine".





Изменето од Messenger - 06.Април.2010 во 15:50
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 11:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by ahmar1 ahmar1 напиша:


христијанството не е религија во смисол дека Божјиот син не се овоплотил за да створи уште една религија тука на земјата.
   



I potoa... se sobraa nekoi vernici i si sozdadoa hristijanska teologija, si donesoa dogmi i kanoni, sveshtenichka hiearhija i si napravija svoja nova religija od Isusovoto doagjanje.

Koj razbra razbra, koj ne saka da razbere neka mu bide kako miluva.








Претпоставувам дека поимот “догма“ ти е најомилен збор. Го ставаш како вегета во манџа, посипуваш со него пржени јајца, замесуваш ќофте и ставаш малку догма, саган долма со догма..подготвуваш риба со зачин догма...за на крај да направиш војнички дрнч.

ДОГМА Догма Догма ДОГМА ДОГМА ДОГМА ДОГМА
Просто се чудам...А башка што ги навредуваш верските чувства на христијаните. збунетост
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 11:51
Ма нееее, скраја да е дека вапцањето јајца е пагански обичај. Оној што не ја прочитал Библијата добро знае дека Исус и апостолите се кршеле со вапцани јајца  веднаш по Христовото воскресение голема%20насмевка
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 05:17
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:


Znaci, crvenata boja na jajcata e simbol na krvta. Navistina nasiot narod jajcata gi bojadisuval so crvena boja uste porano, vo kultot na predcite, pa potoa toj obicaj go prenel i na Veligden.”


Лелееее, ова адвентистичка веронаука ќе да беше... Абе Благој, едно е да се буниш и да ја браниш твојата „тео“логија, но да даваш вакви смешни претпоставки (и тоа под маската на етнолозите) дека јајца на Велигден се фарбаат црвени затоа што така се правело во паганско време... Ај не туку измислувај!
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 05:11
Originally posted by Blagoj_s Blagoj_s напиша:


Site ovie rituali vo sebe nosat prikaz za veruvanjeto vo bogot na Sonceto.


Благој, Христос воскресе! А, ме интересираше, дали ти го славиш Христовото раѓање и кога (на кој датум)?
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
Maran Ata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3669
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Maran Ata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 05:05

Христос воскресе! Χριστός Ανέστη! Hristos a înviat! Христос възкръсна!
Christ is risen! Krishti u ngjall!




Изменето од Maran Ata - 06.Април.2010 во 05:06
+ Љубовта покрива многу гревови +
Кон врв
stigma04 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 29.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 2661
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigma04 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 00:33
me interesira dali znaj nekoj kaj ima crkva tri svetiteli vasilij zlatoust grigorij nemozam da ja najdam pozdrav posto gledam imate dosta poznavanje od pravoslavieto verata
Jas sum pepel tamu kade sto bev ogan
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 00:32
Благодатта што ни се дава преку Светата Причест е толку голема што човекот, кога би бил уште толку недостоен и грешен, би се очистил и би се обновил, ако само со смирение и со свест за својата грешност пристапува кон Господа.
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 00:30
Видението%20на%20Св.%20Василиј%20Велики%20за%20време%20на%20Литургијата,%20Св.%20
СофијаНашиот Спасител, Господ Исус Христос, има кажано за Светата Тајна Причест: „Вистина, вистина ви велам: Ако не го јадете Телото на Синот Човечки и не ја пиете Крвта Негова, немате живот во себе. Кој го јаде Моето Тело и ја пие Мојата Крв, има живот вечен и Јас ќе го воскреснам во последниот ден. Зашто Моето Тело е вистинска храна, а Мојата Крв е вистинско питие. Кој го јаде Моето Тело и ја пие Мојата Крв, ќе живее во Мене и Јас во него. Како што Ме прати Живиот Отец и Јас живеам заради Отецот така и тој што Ме јаде Мене, ќе живее.

Изменето од ADVISOR - 06.Април.2010 во 00:38
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 23:54
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:



Успеав , издржав во 7-неделниот пост .Возвишено беше чувството кога ја примив светата причест.




„Кога постите, не бидете како лицемерите; зашто тие си ги прават лицата мрачни, за да се покажат пред луѓето дека постат. Вистина ви велам, дека ја добиле веќе својата награда. А ти, кога постиш, помажи ја главата своја и измиј го лицето свое, за да не покажеш пред луѓето дека постиш, туку пред твојот Отец Кој е во тајност; и твојот Отец, Кој го гледа она што е тајно, ќе те награди јавно.“
(Исус Христос во ев. Матеј 6:16-18, Библијата)

Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Април.2010 во 20:54
ХРИСТОС ВОСКРЕСНА големо%20гушкање

Успеав , издржав во 7-неделниот пост .Возвишено беше чувството кога ја примив светата причест.


Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 4>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.