IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Уметност , култура и традиција
  Активни теми Активни теми RSS - Најубави велигденски јајца
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Најубави велигденски јајца

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
Автор
Порака
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Најубави велигденски јајца
    Испратена: 01.Април.2010 во 16:35
~%20pisanice%20~
Традиција испреплетена со голема љубов и уметност кон украсување на Велигденско јајце.....
ајде малку совети како до идеални вапсани Велигденски јајца ....
вашите тајни на вапсување на Велигденски јајца.....
вашата традиција во вапсување на Велигденски јајца во Вашето семејство...
слики од најубавите вапсани Велигденски јајца.....да


Изменето од bijonse1 - 01.Април.2010 во 17:19
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 16:52
~%20velikonočne%20jedi%20~              greek%20Easter%20bread%20and%20red%20eggs

Изменето од bijonse1 - 01.Април.2010 во 16:55
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 16:55
~%20čebuljni%20pirhi%20~                        
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 17:21
                         

 Мрежа шара

Доколку имате вреќичка - мрежа од компири или, пак, некој друг производ, можете да ја употребите за да ги украсите велигденските јајца. Завиткајте го секое јајце одделно во вреќичката, врзете ја со конец и исечете го вишокот. Внимавајте мрежата да не биде лабава за да може убаво да се исцртаат контурите на јајцето. Откако ќе го вапсате јајцето во саканата боја, оставете да се олади и потоа внимателно отстранете ја мрежата.


Изменето од bijonse1 - 01.Април.2010 во 17:25
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 17:28


Јајце со кристали

Додадете кристали во садот и оставете ги заедно со јајцата да се варат околу 10-15 минути...
Тргнете го садот од оган за да се олади се' додека на јајцата не се појават кристалите.
Потоа, земете едно крпче натопено во саканата боја и полека тапкајте го јајцето.....да


Изменето од bijonse1 - 01.Април.2010 во 17:28
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 17:31

Украсување на јајцата со ливчиња

Ова е најчесто употребуван начин за шарање на јајцата.
Соберете ливчиња од разновидни растенија што изгледаат атрактивно како шара на јајце.
Ставете го ливчето на јајцето, притоа внимавајќи да не го свиткате....
заврзете го јајцето во најлон чорап и затегнете со врзување јазол. Потоа, вапсајте ги јајцата.
Откако ќе бидат вапсани во саканиот тон, извадете ги, оставете една минута да се исцедат...
пресечете ги чорапите и внимателно отстранете ги ливчињата.

Изменето од bijonse1 - 01.Април.2010 во 17:32
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 18:02

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 18:07
...naj%20se%20miza%20šibi%20od%20dobrot
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 18:09
Velikonočni%20pogrinjek
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 18:27
easter%20egs%20with%20a%20platehttp://www.istockphoto.com/file_thumbview_approve/11424643/2/istockphoto_11424643-easter-egs.jpg    http://farm4.static.flickr.com/3660/3463313777_73c877b8e5.jpg

Изменето од bijonse1 - 01.Април.2010 во 18:30
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 18:32
http://sportsnutritionist.co.nz/images/Coloured_easter_eggs.jpghttp://www.mnsu.edu/activities/kitchen/about/ostereier1600.jpg

Изменето од bijonse1 - 01.Април.2010 во 18:33
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 18:35
http://dryicons.com/files/graphics_previews/easter_sample_eggs.jpg  http://www.shapingyouth.org:8000/wp-content/uploads/2008/07/easter-eggs1.jpg                      

Изменето од bijonse1 - 01.Април.2010 во 18:42
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 18:43
http://image.guim.co.uk/sys-images/Travel/Pix/pictures/2007/03/23/EasterEggsGetty460.gif http://witchdoctor.files.wordpress.com/2007/04/easter-egg.jpg

Изменето од bijonse1 - 01.Април.2010 во 18:43
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Април.2010 во 18:46
http://www.danzfamily.com/archives/blogphotos/07/651-drew-coloring-eggs.jpg          http://spencerchristian.org/youth/wp-content/uploads/2009/04/eggs.jpg

Изменето од bijonse1 - 01.Април.2010 во 18:50
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 14>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,094 секунди.