IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Здравје > Медицина
  Активни теми Активни теми RSS - Навики кои може да убијат
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Навики кои може да убијат

 Внеси реплика Внеси реплика
Автор
Порака
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Навики кои може да убијат
    Испратена: 29.Март.2010 во 20:34
 
Четири навики кои има добри шанси да бидат причината за вашето лошо здравје, ако не и за некои потешки последици. Значи, доколку сакате да бидете здрави и среќни почитувајте го напишаното подоле.

Пушење

Пушењето е најштетното нешто што можете да му го направите на својот организам. Предизвикува срцев удар, мозочен удар, рак на бели дробови и рак на грло. Немојте да чекате ни секунда за откажување од цигарите, бидејќи може да биде предоцна.

Брза храна и црвено месо

Ако вашата исхрана се состои од црвено месо, полно маснотии и шеќер, имате големи шанси да завршите лошо. Наместо месо и тестенини изедете неколку парчиња овошје или уште подобро зеленчук.


Алкохол

Премногу алкохол секако е лоша идеја, но дури и мала количина на алкохол секојдневно конзумирана може да ве доведе до доктор. Чаша вино за време на вечерата е здрава, но секој ден по едно шише за кратко време ќе ви направи вистински проблеми. Префрлете се на обична вода.

Недостаток на активности

Долго работите, а на работа само седите, Било каков облик на физичка активност не ви е ниту на крај памет. Ако не сакате да завршите во болница или на лекови против депресија под итно започнете нешто да спортувате, засилете си го имунитетот и разубавете си го животот.


Изменето од Ninja 35 - 29.Март.2010 во 20:35
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 09:35
site naviki sho se shtetni za zdravjeto ne ni se genetski preodredeni...
toa se nashi zhelbi i proroci da ne rechem nashiot lezet..
toa e na edna strana na vagata....
ako na drugata strana na vagata stavame drugi naviki shto ke gi sprechat ...ke dobieme eden balans...
pushenje...toa e kjef... se balansira so 1gr vitamin C i so ne vovlekuvanje na dimot ....samo onaka puf, puf vo usta..
brza hrana se balansira so posle ednochasovno prepotuvanje so vasha omilena fizichka aktivnost...mislam prepotuvanje da se smeni kompletno ispoteniot dolen vesh...
alkohol vazhi isto kako aktivnosta pri brza hrana...
zakluchok.... sekojdnevno prepotuvanje, velime zhiva voda se ispotiv!!!....ke gi balansira site loshi naviki....
razbira se do odredena granica.....
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 09:44
Не пушам, не пијам, не јадам брза храна, активна сум психофизички-вежбам и работам на себе-и пак се нешто ми е.
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 09:54
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не пушам, не пијам, не јадам брза храна, активна сум психофизички-вежбам и работам на себе-и пак се нешто ми е.

Hmmm so seksot kao si?? aaa ??
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 19:01
Па ... ко за белја , јас (освен со 1 друга) во главном живеам со тие 4 навики ... или што се вика - без нив не можам да си го замислам уствари животот.
I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 19:09
Цигари пушам,алкохол пијам,јадам брза храна,не вежбам(освем пешачењето ако се смета во активност) и пак имам совршено здравјеголема%20насмевка
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 20:28
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не пушам, не пијам, не јадам брза храна, активна сум психофизички-вежбам и работам на себе-и пак се нешто ми е.

Hmmm so seksot kao si?? aaa ??


Ама овде се зборува за навики кои може да убијат нели, а сексот прво не е навика (лошо е ако стане навика) а уште помалку е лош.

Но, еве да речеме, кога би требало да го оценам тој аспект на скала од 1 до 10 би рекла...хмммм, солидна осмица.

Изменето од maria_magdalena - 17.Април.2010 во 20:28
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2010 во 21:56
сексот е навика која навистина може да убие ........ доколку има љубоморен сопруг ...........
Кон врв
pmmladen Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 21.Август.2008
Статус: Офлајн
Поени: 333
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pmmladen Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2010 во 22:19
Пушам цигари, јадам брза храна и многу црвено месо и ништо не ми е....освен што к*р ме боли за туѓото мислење во врска со моите навики .....и не верувам дека цигарите или црвеното месо можат да бидат повеќе штетни од пестицидите, адитивите во храната и пијалоците, конзервансите........
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Мај.2010 во 23:58
не пушам, пијам (ама не сум пијана секој втор ден ) јадам црвено месо и тестенини, пливам и тоа мнооогу...пешачам во последно време...
крв испитувам стално и се е ОК...ама често имам главоболки и сите доктори ми рекоа имаш добра исхрана активна си...не е од тоа...
Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 00:02
дали си била на очен преглед мачкица збунетост
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 00:27
уфф...да...ми мереа очен притисок..нешто друго таму со капки и ништо не ми најдоа...и јас прво помислив дека главоболката ми е од очите...
Кон врв
mrzla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
натурална девојка

Регистриран: 14.Мај.2008
Статус: Офлајн
Поени: 13330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mrzla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Мај.2010 во 01:53
Или може од некој заб да боли.
не мора да значи дека е расипан,но непцата воспалување,некој забен џеб може да направи проблем.
Јас поминувам низ ова,тешко ми оди ама приметив бидејки секогаш ме боли само десната страна,јаки главоблки до гадење.
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,188 секунди.