IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Автомобили и моторцикли
  Активни теми Активни теми RSS - Давачки за увоз на половни автомобили - н
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Давачки за увоз на половни автомобили - н

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Давачки за увоз на половни автомобили - н
    Испратена: 17.Март.2010 во 05:13

ОСНОВНИ ИНФОРМАЦИИ ЗА УВОЗ НА СТАРИ ПАТНИЧКИ АВТОМОБИЛИ
(физички лица)

1. Потребни документи за царинење

- Фактура, договор за купопродажба или изјава за вредност, во зависност од купопродажбата

- Сообраќајна книшка/и на возилото

- Царинска декларација од гранична царинска испостава каде возилото е пријавено при влезот во Република Македонија

- Доколку сакате да примените преференцијална царина од 1% за автомобили со потекло од земја членка на Еврпската Унија, потребно е да поседувате доказ за преференцијално потекло "ЕУР.1" кој го издава царината во земја од ЕУ или "изјава во фактура за преференцијално потекло" за царинска вредност помала од 6.000 ЕУР. Го препорачуваме доказот за преференцијално потекло ЕУР.1.

2. Царинска вредност

Царинската вредност за утребуван патнички автомобил се утврдува на следниов начин:

a) кога цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор е поголема од каталошката цена (според каталогот кој го употребува царината), царинската вредност претставува цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор зголемена за транспортните трошоци и трошоците за осигурување

б) кога цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор е помала од каталошката цена (според каталогот кој го употребува царината), царинската вредност претставува каталошката цена зголемена за транспортните трошоци и трошоците за осигурување

3. Примери за каталошка цена и увозни давачки за одредени автомобили увезени од Германија (според каталог кој го употребува царината на 12.03.2010)

Модел на возилото Ката-
лошка цена
во Евра
Транс-
порт и осигуру-
вaње во Евра
Царинска вредност во денари (к*рс 61,5) Царина 5% Еколошка такса Акциза ДДВ 18% Вкупно увозни давачки
денари (евра)
Opel Astra 1.7 DTI Lim/5
Производство: 2000 година
KW/KS: 55/75
2.450
300
169.125,00
8.456,25
5.000,00
0
32.864,63
46.320,80
(753,18)
Volkswagen Golf 1,9 TDI Highline  Lim/4
Производство: 2000 година
KW/KS: 110/150
5.500
300
356.700,00
17.835,00
5.000,00
5.618,03
69.327,54
97.780,57
(1.589,93)
Toyota Rav 4 2,2D-4D 4x4 Travel Kom/5
Производство: 2007 година
KW/KS: 100/136
16.250
300
1.017.825,00
50.891,25
5.000,00
96.184,46
210.582,13
362.657,84
(5.896,88)
Suzuki Grand Vitara 2,0 Kom/5
Производство: 2002 година
KW/KS: 94/128
6.200
300
399.750,00
19.987,50
4.000,00
8.394,75
77.783,81
110.166,06
(1.791,32)

Забелешка: Заради исполнување на условите за хомологација препорачуваме да увезувате автомобили кои не се постари од 1998 година.


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 08:52
УВОЗНИ ДАВАЧКИ ЗА ПАТНИЧКИ АВТОМОБИЛИ
(Се плаќаат при царинење на автомобилите)
БЕНЗИНЦИ

Зафатнина на моторот Царина

Царина
(потекло од ЕУ)

Акциза

Еколошка такса
(денари)

ДДВ
1 до 1.000 см3 5 % 1 % А* 2.500,00 18 %
2 од 1.000 см3 до 1.500 см3 5 % 1 % А* 3.500,00 18 %
3 од 1.500 см3 до 2.000 см3 5 % 1 % А* 4.000,00 18 %
4 од 2.000 см3 до 2.500 см3 5 % 1 % А* 4.000,00 18 %
5 од 2.500 см3 до 3.000 см3
5 % 1 % А* 4.000,00 18 %
6 над 3.000 см3 5 % 1 % А* 5.000,00 18 %

 

 

 

 

 

 


ДИЗЕЛ

Зафатнина на моторот Царина

Царина
(потекло од ЕУ)

Акциза

Еколошка такса
(денари)

ДДВ
1 до 1.000 см3 5 % 1 % А* 4.000,00 18 %
2 од 1.000 см3 до 1.500 см3 5 % 1 % А* 4.000,00 18 %
3 од 1.500 см3 до 2.000 см3 5 % 1 % А* 5.000,00 18 %
4 од 2.000 см3 до 2.500 см3 5 % 1 % А* 5.000,00 18 %
5 од 2.500 см3 до 3.000 см3
5 % 1 % А* 6.000,00 18 %
6 над 3.000 см3 5 % 1 % А* 6.000,00 18 %

 


 

 

 

 

 

А* - АКЦИЗА (во зависност од царинската вредност на патничките автомобили)

ОД (ЕВРА)
ДО (ЕВРА)
Стапка на акциза
0 3.000 0,0 %
3.001 4.000 0,5 %
4.001 5.000 1,0 %
5.001 6.000 1,5 %
6.001 8.500 2,0 %
8.501 12.000 3,0 %
12.001 14.000 4,0 %
14.001 16.000 6,0 %
16.001 18.000 9,0 %
18.001 22.000 11,5 %
22.001 25.000 13,5 %
25.001 30.000 15,5 %
30.001
18,0 %

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

* Увознте давачки се според измените на Законот за акциза и Законот за царинска тарифа кои наскоро треба да стапат во сила

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 10:15

2. Царинска вредност

Царинската вредност за утребуван патнички автомобил се утврдува на следниов начин:

a) кога цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор е поголема од каталошката цена (според каталогот кој го употребува царината), царинската вредност претставува цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор зголемена за транспортните трошоци и трошоците за осигурување

б) кога цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор е помала од каталошката цена (според каталогот кој го употребува царината), царинската вредност претставува каталошката цена "зголемена за транспортните трошоци и трошоците за осигурување"

 
....zosto bi plakal carina i na transportnite trosoci.
ako ja dovozam od Kina...kolku ke me cini..збунетост
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 14:19
Originally posted by zagor zagor напиша:

2. Царинска вредност

Царинската вредност за утребуван патнички автомобил се утврдува на следниов начин:

a) кога цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор е поголема од каталошката цена (според каталогот кој го употребува царината), царинската вредност претставува цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор зголемена за транспортните трошоци и трошоците за осигурување

б) кога цената на патничкиот автомобил наведена во фактурата или купопродажниот договор е помала од каталошката цена (според каталогот кој го употребува царината), царинската вредност претставува каталошката цена "зголемена за транспортните трошоци и трошоците за осигурување"

 
....zosto bi plakal carina i na transportnite trosoci.
ako ja dovozam od Kina...kolku ke me cini..збунетост
Toa vazi za tie sto ke nosat koli na kamion ili sto ke platat transport na kamion do Makedonija. Ako si ja vozis navaka nemas potreba od tie trosoci...


The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 14:25
transportniot trosok ne moze da vleze vo carinenjeto kako posebna stavka.ako e taka,togas nie navistina sme so unikatni pravila.
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 16:03
pa i na kamion da ja donesdam?изненадување  shto gi boli niv kako sum ja donel?....zarem ke treba dokaz i za toa ? a, kako ke im pokazesh deka sam si ja donel?...pa i na kamion da e donesena ,...kako ke go doznaat toa,..ako samiot ne im kazesh ?...ili mozebi ,..kamionot ke im ja istovari pred nos!збунетост
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 16:10
da,toa tie sakaat,so kamion da ja doneses i da dreme po nadzor dve nedeli dodeka se pazaris so niv po katalog ili po f-ra,i pri toa plakas lezarina...ke ti izleze gjavol i pol...смеење
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 16:13
eve be:...ke mi ja donese kamion ,..a do kaj niv jas ke im ja "butkam",.od kaj ke znaat  kako doshla do tuka?
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 16:15
cel kamion od vlezot na granica odi na terminal..plakas vlez ,lezarina..barem ova mi e jasno..a toa moze da trae so denovi..
da ti prosvercuvam edna..намигнувањеvaka..nabrzinka..
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Март.2010 во 16:21
...jas sum baksuz be....ke mi donesesh sigurno nekoja,...falichna....a, sjajna odnadvor!голема%20насмевка

Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
zagor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Уникатен песимист

Регистриран: 27.Септември.2007
Локација: Congo
Статус: Офлајн
Поени: 12849
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zagor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 09:06
a ja maler,ke mi ja ukradat po pat,pa ke treba i pari da vratam.голема%20насмевка
...zagor e ziv,se drugo e laga.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 09:20
Значи секое возило што ќе влезе во МК, се носи на царински терминал. Е тука царината те чека. Како што кажа Загор... лежарина едно 3-4-5 дена, додека трае процедурата. Што значи дополнителни 300 евра само за лежарина треба да се спремат. Групен транспорт на возила на камион е приближно 3000 евра, а во таа сума не спаѓа осигурувањето, а на еден камион може да се донесат највеќе до 12 возила. Е таа сума од 3000 евра + осигурување се додава на вредноста на возилата и врз тој основ се царини... Типичен грабеж..... Автоматски ја покачува вредноста на возилото. А ако си ја донесеш сам нема да се калкулира дополнителната вредност, бидејќи на граница си го пријавил возилото и си платил гранична царина.
Изменето од NRGMKD - 18.Март.2010 во 16:49
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
stigmata Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај stigmata Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 23:21
a zosto lezarina nemom da svatam a i mnogu ljuge se bunele koke nosele koli trebalo da dokazat deka bile od germanija kolite gluposti se gleda po registracijata a ovde kuzne so se praj samo davacki i pari mu zemvat na ljugeto za bezveza
nikada nije bilo kao sto je bilo
Кон врв
Audiofil Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Мај.2006
Статус: Офлајн
Поени: 374
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Audiofil Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Март.2010 во 23:48
Pred polovina cas kaj Janko vo emisijata Jadi Burek se javi dilerot na polovni vozila koj bese povikan od strana na vladata da im predlozi izmeni vo zakonot za carinenje i namaluvanje na akcizite i za sreka bea prifateni od strana na vlasta so sto davackite drasticno se namalija no sega istiot covek tvrdi deka davackite se tolku golemi sto poskapo ke vi izleze kola od nadvor nego od tuka.Nevidena korupcija i krazba kaj spediterite i carinata,naplatuvanje na 300 evra za transport na vozilo iako voziloto sami ste go donele na primer i covekot se somneva deka ova ke bide uste edna golema izmama od strana na vladata.Pred dve nedeli na zet mi prijatel spediter koj raboti 10 godini so polovni vozila mi kaza deka ova ke bide edna golema izmama i deka narodot ke bide ograben preku davackite sto ne se kazuvaat vo javnosta.Zatoa moj sovet e da ne se lazete po evtini koli od nadvor za da ne vi izlezat poskapo od tuka.

Изменето од Audiofil - 18.Март.2010 во 23:49
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.