IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - „Зборникот“ или Бугарски народни песни
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

„Зборникот“ или Бугарски народни песни

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 17:40
Видш колку си паметен.Е сега од каде Македонците се бугари кога словенските племиња кој го населиле овој простор немаат ништо заедничко со бугарските племиња?


Јас ти велам дека во британските извештаи за настанот кога е уапсен Миладинов го претставуваат како руски агент.Имаш оригинални документи од британскиот архив каде Миладинов е предавник на бугарштината и е предводник на пансловенизмот.

А што е пансловенизмот?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 17:42
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

„Словен е идентично на Бугар , ни помалку ни повеќе“

Не! Читај пак и види - Бугарин е синоним на одреден вид на Словен - најужните словени кои се нарекуваат Бугари.


„Писмо од 25 фебруарии 1846 год.

Од писмото се гледа дека Миладиновци не работата за бугарштината туку за интересите на руската политика.“


Ништо такво не се гледа. Читај го писмото и кажи од каде се гледа.


Аха , не е словени туку одреден ВИД , подврста на Словени ?
Каде е тука Аспарух , Омуртаг и сл. во приказната за сознанието на Миладинов ?
Нема , нели ?

Изп’лнјавајки вашите препор’ки.........

Имал добиено препораки од рускиот мисионер , од човек кој е дел од руската администрација , нели ?

Изменето од eptendosadno - 14.Март.2010 во 17:50
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 17:45
eptendosadno, ајде измени го самиот она кое треба да биде изменето, јас да не го менувам. Знаеш кое писмо се употребува овде, да не се повторувам бескрајно.

И прекинете со Пат на секоја тема да расправате за дијалектите, ако ви пречи нешто меѓу вас , имате ЛП, расчистувајте таму ако имате нешто да расчистите.

Изменето од Македон - 14.Март.2010 во 17:46
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 17:55
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

„Словен е идентично на Бугар , ни помалку ни повеќе“

Не! Читај пак и види - Бугарин е синоним на одреден вид на Словен - најужните словени кои се нарекуваат Бугари.


„Писмо од 25 фебруарии 1846 год.

Од писмото се гледа дека Миладиновци не работата за бугарштината туку за интересите на руската политика.“


Ништо такво не се гледа. Читај го писмото и кажи од каде се гледа.


Аха , не е словени туку одреден ВИД , подврста на Словени ?
Каде е тука Аспарух , Омуртаг и сл. во приказната за сознанието на Миладинов ?
Нема , нели ?

Изп’лнјавајки вашите препор’ки.........

Имал добиено препораки од рускиот мисионер , од човек кој е дел од руската администрација , нели ?


Pa kakva vrska ima tuka Asparuh?

Prepor`ka ti kako go razbirash? Mislish na zapoved? Ne, toa e SOVET!

Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 18:03
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

„Словен е идентично на Бугар , ни помалку ни повеќе“

Не! Читај пак и види - Бугарин е синоним на одреден вид на Словен - најужните словени кои се нарекуваат Бугари.


„Писмо од 25 фебруарии 1846 год.

Од писмото се гледа дека Миладиновци не работата за бугарштината туку за интересите на руската политика.“


Ништо такво не се гледа. Читај го писмото и кажи од каде се гледа.


Аха , не е словени туку одреден ВИД , подврста на Словени ?
Каде е тука Аспарух , Омуртаг и сл. во приказната за сознанието на Миладинов ?
Нема , нели ?

Изп’лнјавајки вашите препор’ки.........

Имал добиено препораки од рускиот мисионер , од човек кој е дел од руската администрација , нели ?


Pa kakva vrska ima tuka Asparuh?

Prepor`ka ti kako go razbirash? Mislish na zapoved? Ne, toa e SOVET!Па Аспарух е ПРОТОбугар , поинаков ВИД , подврста Бугари , за кој Миладинов не добил информации од професорот од Казан - Татарстан .
Тука е врската со Аспарух .

Д. Миладинов ги исползувал руските фондови за да ги стипендираат неговиот брат , Рајко и други , па затоа сметам дека “ препорака “ е соодветен термин кој го употребил Миладинов , “совет“ е сосема друг термин и има друго значење .

Изменето од eptendosadno - 14.Март.2010 во 18:04
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 18:13
Ептендосадно, така може да исповртиш се`. Препор`ка си е препор`ка. Ти може да си го толкуваш како сакаш, ама твоите толкувања ќе бидаат ВРЕДНИ (бг. дума) и за тебе и за твоите читатели.
(дали сум јасен?)

ПРОТОБУГАРИТЕ се за една соседна тема, тука разговараме за Бугарите од 19 век.
Кон врв
DragancoLeskoec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 984
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај DragancoLeskoec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 18:16
Безцелна расправија ...
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 18:31
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ептендосадно, така може да исповртиш се`. Препор`ка си е препор`ка. Ти може да си го толкуваш како сакаш, ама твоите толкувања ќе бидаат ВРЕДНИ (бг. дума) и за тебе и за твоите читатели.
(дали сум јасен?)

ПРОТОБУГАРИТЕ се за една соседна тема, тука разговараме за Бугарите од 19 век.


Нека биде така .

Вие покренавте полемика на моја констатација за сознанието на Миладиновци :

„Словен е идентично на Бугар , ни помалку ни повеќе“
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 18:33
Originally posted by DragancoLeskoec DragancoLeskoec напиша:

Безцелна расправија ...


Дали го знаеш писмото на Хитрово , рускиот конзул од Битола , со кое се бара да се интервенира во врска со Миладиновиќ ...

Е нема да дознаеш

Изменето од eptendosadno - 14.Март.2010 во 18:33
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 18:50
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:


Ајде сега за Миладиновци!

Зошто ги слават Македонците, кога тие работеле за бугарштината?
Ги славиме бидејќи го собрале богатото народното творештво, бидејќи посведочиле за јазикот на Македонците од тоа време, да ве демантираат кога денес кажувате налудничави теории дека јазикот ни бил измислен и демек не бил различен од бугарскиот.

А зошто вие ги славите кога се допишувале и на Грчки? Зошто е правилно вие да ги гледате еднострано а ние не?
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 18:52
Ајде да ги видиме кои се тие толку големи разлики во јазикот.

Кон врв
depo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 28.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 501
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај depo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 18:58
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Ајде да ги видиме кои се тие толку големи разлики во јазикот.
Па за бугари обично треба капки за очи за да гледаат поубаво. Никој не рече големи ама се многу поголеми отколку меѓу Српски и Хрватски.
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 18:59
Originally posted by Македон Македон напиша:

eptendosadno, ајде измени го самиот она кое треба да биде изменето, јас да не го менувам. Знаеш кое писмо се употребува овде, да не се повторувам бескрајно.

И прекинете со Пат на секоја тема да расправате за дијалектите, ако ви пречи нешто меѓу вас , имате ЛП, расчистувајте таму ако имате нешто да расчистите.

E не е во ред кога неговите постови ги оставаш , а моите одговори на истите ги бришеш, не е во ред тоа
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 19:01
Originally posted by eptendosadno eptendosadno напиша:Нека биде така .

Вие покренавте полемика на моја констатација за сознанието на Миладиновци :

„Словен е идентично на Бугар , ни помалку ни повеќе“


Едно логичко прашање- ако Словен= Бугар, дали и Србин = Бугар? ( не е надвор од темата, бидејќи зборуваме за националното чувство на Миладиновци)

Изменето од Pat - 14.Март.2010 во 19:01
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 13>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.