IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Патувања...
  Активни теми Активни теми RSS - Амстердам или Рим?
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Амстердам или Рим?

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
Автор
Порака
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 20:42
А у Рим не можеш да сретнеш разни луѓе а замисленост
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 20:43
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

А у Рим не можеш да сретнеш разни луѓе а замисленост
РИМ...големо%20гушкање
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 20:45
Види види, убајни љубов

http://www.shopaservice.com/articles/wp-content/uploads/rome_01.jpg

Fontanata Trevi
http://www.freefoto.com/images/14/26/14_26_4---Trevi-Fountain--Rome--Italy_web.jpg


You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 20:48
Frlaj paricka...pa sto bide...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 20:51
убајни - половина од ограбениот Константинопол... “прежде латинское нашествие“ 1204-5...тага...среќа
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Lithium Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9407
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Lithium Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 20:56
Како и да е, Колосеумот секогаш ќе остане главното обележје на Рим
You think you are perfect? Well, try walking on water...
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 20:58
Originally posted by Lithium Lithium напиша:

Како и да е, Колосеумот секогаш ќе остане главното обележје на Рим
така е... и тој си е оригинален...среќа
јас лично повеќе го сакам “Новиот Рим“ - но тоа не е дел од темава...
п.с.
бре пусти биле турски серии...
(глума и кич аристократија...)
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
titanik Кликни и види ги опциите
Група
Група
Лик (аватар)

Регистриран: 09.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 55
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај titanik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 00:12
rim se razbira gradot na svetlinata
Кон врв
smole_mk Кликни и види ги опциите
Група
Група


Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 43
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај smole_mk Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Март.2010 во 13:38
Амстердам не е воопшто ефтин, за Рим незнам бидејќи не сум бил.

Доколку идеш во Амстердам, земи си бротце од кај централната железничка станица, по можност најдолгата рута, нема да зажалиш. Имај во предвид дека што по во центар, тоа се поскапи супермаркетите.

По улица никој не те чепка, а во музеите најдобро е да се иде рано одсабајле бидејќи има највеќе гужва. Али тоа ќе зависи од водичот, а не од тебе. И касни една вафла и помфрит.
Кон врв
Jovan.74 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 02.Декември.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 557
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Jovan.74 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 10:22
у амстердам има само кк*рви и фудбалери... па жена ми е од амстердам... а женати за кој клуб игра ?
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 13:58
Рим е малку поубав....мисламтрепкање ништо не му фали ни на Амстердам
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
*moon* Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 7657
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај *moon* Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 01:27
jas sum za holandija bar ke pusam kaj sto sakam ke baram azil tamu :)
Кон врв
gonzo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Мачкозил

Регистриран: 04.Декември.2008
Локација: У дневну
Статус: Офлајн
Поени: 3137
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај gonzo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Март.2010 во 01:35
Originally posted by titanik titanik напиша:

rim se razbira gradot na svetlinata

Jas pak mislev deka Pariz e gradot na svetlinata...
You have the right to remain silent. Anything you say will be misquoted, then used against you.
Кон врв
Santijago Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
PubLiCenEmY LatInoLoVerBoY YNWA-LF

Регистриран: 17.Јануари.2008
Локација: Tuka be ...
Статус: Офлајн
Поени: 21002
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Santijago Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2012 во 13:42
Не е баш во Амстердам, ама е на пола пат помеѓу Амстердам и Хаг. Интересно за гледање и за сликањесреќа
Која убавина човечееељубов

Царството на лалињата – Кеукенхоф 


Што е тоа?

Холандски цветен излог.

Шо треба да видите?

Цвеќе, цвеќе и уште цвеќе.

Што значи  зборот Keukenhof?

Кујнска градина.Кога ќе пристигне рана пролет околу 7 милиони цветови ги шират своите ливчиња, разубавувајќи ја градината Кеукенхоф, во која има околу 1000 видови на лалиња. Овие градини, се на некој начин излог на цветната индустрија во Холандија и годишно привлекуваат скоро милион посетители кои се дојдени да ја видат феноменалната изложба на преубави бои, на површина од 28 хектари. Нарциси, лалиња, зумбули во сите нијанси на жолта, златна, пурпурна, портокалова и црвена боја, заедно со опојниот мирис кој се шири, убедливо претставуваат спектакл без конкуренција.

Овие градини се изградени 1949 година, во областа во која се одгледувале луковици за цвеќиња, помеѓу Амстердам и Хаг, на земјиште на кое порано имало замок, во кој живеела грофица која го обожавала холандското цвеќе.

Интересен е фактот за лалињата кои се прва асоцијација за Холандија, впрочем не потекнуваат одовде. Тие се донесени во оваа земја во 1593 гидина од Константинополис, по барање на фламанскиот амбасадор кој бил воодушевен од нивната убавина.

Приказните за овој специјален цвет се ширеле брзо, а  нивната популарност растела. Така богатите холанѓани почнале да вложуваат во луковици и направиле развој на трговија со лалиња. Оваа треска траела до 1637 година, кога лалето веќе не било така редок цвет. Преголемата количина на лалиња, ја симнала неговата цена и многу трговци банкротирале.

Но, производството на лалињата и понатаму продолжува и по некое време заедно со лилјаните, гладиолите, нарцисите и други видови на декоративно цвеќе, повторно станува еден од најизвезуваните холандски производи.

1

2

3

 

5

6

7

8

9

10

11

13

14

15

16

19

19

19

20

22

23I'm out bcz of pathetic around here
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.