IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Дом и градина
  Активни теми Активни теми RSS - Завеси...
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Завеси...

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
Автор
Порака
zamislena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Јануари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 13777
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zamislena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Завеси...
    Испратена: 28.Февруари.2010 во 09:16
 
 
Завесите се украс на прозорците...
и на некој начин..го потврдуваат ...стилот и карактерот...
на секоја домаќинка... ја чуваат приватноста...и создаваат
одредена топлина......
 
..Повелете  со Вашите мислења....
 
Дали користите завеси...од кои материјали најчесто...
...или пак сте повеќе за ... венецијан ролетни...венецијанки.....?
Кон врв
Tiggy Vicious Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Consume. Be silent. Die.

Регистриран: 27.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6238
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tiggy Vicious Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 20:23
Госпожата дома што си ја викам мајка, у дневна стаила завеси црвени.среќа
Со кремаста гарнитура убаво одговараат.

Кај мене у соба немам. Фала богу.


What the hell is going on?
-The cruelest dream, reality
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Февруари.2010 во 22:03
Porano imav zavesi, ama sega sum so venecijanki. Zavesite imaat odredena ubavina ama se teski za odrzuvanje.
Кон врв
Glenn Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Тата-Мата

Регистриран: 14.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3166
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Glenn Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Март.2010 во 17:08
Имам црвени завеси во дневната, оти имам црвена гарнитура.
Многу се убави и многу си ги сакам. Поклон ми се од многу добра пријателка.
Во спаланата соба имам крем завеси со крупни розе цветови, зашто целата спална е у тој фазон на пастелни бои и белољубов
Beauty fades, dumb is forever
Кон врв
sneska_v Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 05.Јуни.2009
Статус: Офлајн
Поени: 3455
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sneska_v Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 28.Април.2010 во 16:24

Како да одберете завеси

Завесите освен естетските вредности, имаат и голема функционална вредност, за која често и не размислуваме. Компактните завеси овозможуваат одлична топлинска изолација, посебно кога се поставени пред големи стаклени површини.

При изборот на завесите, би можеле да го примениме правилото, а истовремено и поговорката “ За вкусовите не се расправа ” . Некој ќе се одлучи за лесни, провидни завеси со ведри бои и дезени, додека други ќе сакаат да ја заштитат својата интима со тешки, непроѕирни завеси, со потемни и загасити бои кои ќе ја смират атмосферата во домот.

Сигурно е дека завесите со голем удел го дефинираат карактерот на просторот. Тие влијаат на количеството на сончева светлина што ќе влезе во домот, па затоа е добро за дневните соби и кујните да се бираат завеси од полесни, проѕирни материјали.

Густите, непровидни завеси просторот ќе го направат потемен, но нивна предност е што овозможуваат одлична топлинска изолација. Поради своите карактеристики нивната примена е пожелна во спалните соби, каде добро ќе ги заменат ролетните и да ја сочуваат интимата на просторот од љубопитните погледи од надвор. Поради ефектот на затемнување, полесно може да се одмориме и да спиеме во текот на денот, да кажеме после одработена ноќна смена.

Тешките завеси згодно е да се применат и во големите простории, односно на големите ѕидни и застаклени површини како втори завеси, односно во комбинации со тенките, проѕирни завеси. Тие се превлекуваат преку тенките завеси кога во просторот сакаме да направиме поинтимна атмосфера, или пак во студените зимски вечери, како би се задржала топлината во просторот и би се заштедило на трошоците за загревање. Повлечените густи завеси во комбинација со тенките имаат и дополнителен декоративен удел, посебно ако се со декоративна лента или украсни копчиња.

Завеси во кујните

Ако завесите можат да се перат во машина или ако не се многу подложни на валкање, одржувањето ќе биде олеснето. Овие завеси се погодни во кујна каде што се изложени на маснотии и пареи од готвење, па е потребно нивно почесто чистење. Завесите истотака треба да може да се перат во топла вода, а пожелно е и да се проѕирни за да пропуштат доволно дневно светло во кујната и така на домаќинката или на домаќинот да им ја олеснат работата во кујната.

Ткаенините во кои се присутни повеќе од 50% синтетички материјали, како и ткаенините од памук се подложни на собирање од перење, па затоа на ова треба да се размислува при купувањето, особено ако се скроени според димензиите на просторот. Добро е завесите од вакви материјали да се кројат после првото перење.

Истотака, добро е да се знае дека корнизата, исто како и завесата би требало да биде барем 20 cm подолга од ширината на просторот која би го покрила, за да убаво стои и да овозможи идеална топлинска заштита на просторот.

Поставување на завесите

Некогаш многу вообичаените корнизи, со пластична или дрвена предна маска и водилки од пластика или метал по кои лизгаат пластичните водилки закачени за завесата, се заменети во корнизи во облик на шипка со лизгачки прстени. Изведбата е во различни варијанти, од дрвени, пластични до метални, во различни бои. Краевите на шипките се украсени со декоративни материјали во топчест облик спирални тродимензионални облици, листови итн.

Со примена на телескопска шипка загарантирана е поголема флексибилност, односно можност за развлекување на корнизот на саканата должина. Такви се и малите прозорски корнизи на кои може да се навлече завеса преку целиот или половина прозорец, а се прицврстуваат со помош на мали куки на внатрешната рамка на прозорецот. Овие завеси претежно се поставуваат во кујните или во долгите застаклени површини на ходникот или верандата.

Кај балконските врати интересна е изведбата со корнизи кои се преклопуваат, како и корнизи со повеќе канали (два, три или четири).

Интересни се и новите решенија за поставување на завеси со помош на ленти со чички. Овој вид на поставка наречена е “Break-A Way систем ”, а нејзината примена е препорачлива во детските градинки, во бањите, каде ако случајно завесата се зафати, би можело да дојде до повреда или пад на корнизата и целиот систем што ја држи завесата.

Духот на старината на прозорците

Штиркањето, хеклањето, кукичењето се стари техники на ткаење кои биле практикувани во вечерните часови, кога уште немало телевизија. Штета е да се изгуби смислата и традицијата, па размислете како би било со ракотворби да ги украсите своите прозорци!

Дрвото е градежен материјал кој повторно се враќа во мода. На прозорците од дрвена куќа, како и во новоградбите кај прозорци од монтажни куќи украсени со цвеќе, убаво ќе се вклопат завесите од ленен материјал чии рабови се опшиени со чипка.

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 22:11Изменето од pagane - 22.Мај.2010 во 22:13
Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 22:13

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 22:14

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 22:15

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 22:17

Кон врв
pagane Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 21.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 13044
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pagane Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 22:20

Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2010 во 22:33
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2010 во 22:16
http://www.saga-bg.com/zavesi/44.jpg
Кон врв
bijonse1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
bella Madonna

Регистриран: 14.Јануари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 16521
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај bijonse1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 26.Јуни.2010 во 22:17
http://www.saga-bg.com/zavesi/31.jpg   http://www.saga-bg.com/zavesi/45.jpg
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.