IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака Обратен редослед
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите
    Испратена: 07.Јули.2011 во 23:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:



pogledni go brojot na tvojota reputacija na ovaa tema 9222





Ништо не е потполно случајно, Темпо. Ништо!

Минатата година за Св. Мина (Мартинци) - која е куќна слава на мојата фамилија и која е секогаш по новиот каленадар на 24 Ноември (тоа значи 2 дена после 22 ноември) - бев толку заморен што решив да неодам кај моите да им честитам.
Само што го решив тоа и се спремав со автомобилот да тргнам накај дома, кога автомобилот ми се расипува!
Пробај еднаш, пробај уште еднаш, ... ништо. Почнав да барам број од служба за помош на патишта, кога го гледам бројот од службата на моето осигурување завршува со 7 двојки ...2222222.

Одкако се јавив на службата се јавувам дома да ги известам моите, а одтаму женами ми кажува дека мајками е баш кај нас дојдена (бидејќи беше покасно) да ни донесе нешто

Така, женами и мајками дојдоја да ме поземат со автомобилот на мајками, која веднаш се понуди да ни го даде на услуга додека се поправи нашиот автомобил. Одкако го одвлечкавме мојот автомобил во гаража, јас и женами со автомобилот на мајками ја однесовме мајками дома и се разбира влеговме да честитаме слава на таткоми ...

И ете, јас си планирав да не ги видам таткоми и мајками на Св. Мина (Мартинци) но ГОСПОД ми планирал нешто друго.

Интересно беше што човекот кој од службата дојде да ми помогне се викаше Михаил, а јас воопшто не му се лутев на автомобилот што се расипа, туку Го Фалев и Славев БОГА за Неговата Прамудрост!

Знаеш ли за кој Ангел се работи во Броеви 22:22 !?


Поздрав




п.с. Единствениот БОГ знае само како ми ја охрабри душата со 888 пост на Vanesа, кој што на неа и беше првиот пост на темата:
Вистината е ... !                          http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24622&PN=1







Изменето од spiros - 07.Јули.2011 во 23:19
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2011 во 23:26
Originally posted by spiros spiros напиша:



На 8ми март (после зајдисонце) точно на 7 дена пред 12тиот роденден на љубениот ..., купив автомобил.

Купувањето беше доста спонтано. Автомобилот е постар од 10 години, има (за сваќањата на нашите предци но ако и ние трезвено размислиме) несватливо многу километри поминато и цената му беше доста (релативно) поволна.

Мојата жена веќе 2 години е без автомобил и постојано ми дава до знаење дека и е потребен.
Одкако го пробавме автомобилот и продавачот ни даде додатен попуст (од 5.660%), јас го потпишав договорот.

Бев изненаден од убавината и зачуваноста на возилото и иако сум посакувал убав и квалитетен автомобил, никогаш не сум се надевал дека јас ќе возам баш една ваква “кочија“.

Но моето изненадување беше многу, многу, многу, ... поголемо, кога после потпишувањето ја добив сообраќајната дозвола.

Во бројот на шасијата се виде една мустра од 2 блока. Букви и бројки (прв блок), па потоа пак буква и бројки (втор блок).

И првиот, и вториот блок на бројки почнуваа со бројот 22!

Притоа од вкупно 13 бројки, 7 беа (2) двојки.

Што мислите, на Кого посебно и на што конкретно упатува и бројот 14 ?





„Она што око не видело, уво не чуло, ниту на човек на ум му дошло, тоа Бог го приготвил за оние кои Го љубат.”




http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Emblem_-_Oculos_Non_Vidit.jpg


п.с. јас никогаш не сум бил достоен - нити сум - да кажам дека Го љубам БОГА, но неможам поинаку освен да сведочам за Неговата Милост и Љубов!

п.п.с. Дали не е и редно луѓето во автомобилската индустрија (на кои им е толку многу дадено) баш на еден од најдобрите автомобили да му дадат име и лого, кое што ќе упатува баш на најважното: БОЖЈАТА Милост и Љубов!



pogledni go brojot na tvojota reputacija na ovaa tema 9222

Изменето од Templarius - 17.Април.2011 во 23:27
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Април.2011 во 02:11


На 8ми март (после зајдисонце) точно на 7 дена пред 12тиот роденден на љубениот ..., купив автомобил.

Купувањето беше доста спонтано. Автомобилот е постар од 10 години, има (за сваќањата на нашите предци но ако и ние трезвено размислиме) несватливо многу километри поминато и цената му беше доста (релативно) поволна.

Мојата жена веќе 2 години е без автомобил и постојано ми дава до знаење дека и е потребен.
Одкако го пробавме автомобилот и продавачот ни даде додатен попуст (од 5.660%), јас го потпишав договорот.

Бев изненаден од убавината и зачуваноста на возилото и иако сум посакувал убав и квалитетен автомобил, никогаш не сум се надевал дека јас ќе возам баш една ваква “кочија“.

Но моето изненадување беше многу, многу, многу, ... поголемо, кога после потпишувањето ја добив сообраќајната дозвола.

Во бројот на шасијата се виде една мустра од 2 блока. Букви и бројки (прв блок), па потоа пак буква и бројки (втор блок).

И првиот, и вториот блок на бројки почнуваа со бројот 22!

Притоа од вкупно 13 бројки, 7 беа (2) двојки.

Што мислите, на Кого посебно и на што конкретно упатува и бројот 14 ?





„Она што око не видело, уво не чуло, ниту на човек на ум му дошло, тоа Бог го приготвил за оние кои Го љубат.”




http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Emblem_-_Oculos_Non_Vidit.jpg


п.с. јас никогаш не сум бил достоен - нити сум - да кажам дека Го љубам БОГА, но неможам поинаку освен да сведочам за Неговата Милост и Љубов!

п.п.с. Дали не е и редно луѓето во автомобилската индустрија (на кои им е толку многу дадено) баш на еден од најдобрите автомобили да му дадат име и лого, кое што ќе упатува баш на најважното: БОЖЈАТА Милост и Љубов!




Изменето од spiros - 17.Април.2011 во 16:21
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Ноември.2010 во 23:59


Чудесен е Совршениот БОГ! Чудесен!


Вечерва 19.11.2010 доаѓам од вечерна прошетка, а на телевизија од 20.15 часот почнал да се “врти“ првиот и вториот дел од филмот >> Војна и мир <<, кој е снимен според истоименото дело на Лев Толстој.


Можеби некој ќе каже: што сега ова има врска со ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите?

Јас најљубезно би ве прашал, дали сте ја читале Војна и мир?

Јас, не! Но пред неколку недели (на саботен ден) поминав во една блиска христијанска "second hand shop" кадешто книгата Војна и Мир ми “падна“ во рака и ми се отвара на страна 909 - за мое големо изненадување - таму Толстој во 19та глава на 9ти дел пишува нешто многу интересно!


Ја има ли некој можеби “Војна и мир“ при рака?   





п.с. Се сеќава ли некој, колку часа траеше тешкото пораѓање на Кити - во “Ана Каренина“ - кога го добија синчето со Лјевин, пред Лјевин да почне да се буди?

------------------------------------------------------


Сабота 19. Фебруар 2011


Денес (Сабота) пред 2 недели, мојата жена и ќерка сакаа да излезат. Кога реков дека и јас ќе одам со ними во тој град, како да почнаа некако да негодуваат и покрај тоа што јас сакав само да го искористам празното место во возилоти и да си одам во библиотека. Моето конто таму е регистрирано до 22.12.2011 :-)

Одкако ги испратив женските, зедов една книга којашто имаше и CD со музика и си отидов на периферијата од градот, до блиското брдо над кого прекрасно летаа соколи!

Душата ми беше некако натажена, се' до моментот кога го пуштив CDто со музика кое (поради концентрацијата во сообраќајот) воопшто свестно не го ни слушав и кога заглави баш на 2 минути и 22 секунди и тоа баш на местото кадешто вели : Your Spirit!

Песната ја пее некој Ерик Петерсон а нејзиното име е You Anointed Me


Попладнето ги направив најубавите слики од соколи во мојот живот. Слики од соколите кои - прекрасно летаа над мене - и никогаш дотогаш не доаѓале толку убаво и блиску до мене!


   
    Ти ме помаза - пее Ерик Петерсон








Изменето од spiros - 19.Февруари.2011 во 15:07
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Октомври.2010 во 01:16



Денов што изминува (13.10.10) ќе биде запаментен по сензационалното спасувањето - од длабините на земјата - на 33 рудари во Чиле !

Ја познава ли некој подетално - и во однос на бројната симболика - Дантевата “Божанствена комедија“ ?






   





Изменето од spiros - 14.Октомври.2010 во 01:17
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Јуни.2010 во 00:22
Халелујах!


Господ *е Пастир мој, ништо нема да ми недостасува,

   Он ме пасе на плодни пасишта и ме води на тихи води,

   ја поткрепува душата моја, ме води по Патот на Правдата заради името Свое.

   Кога би тргнал и по долината на смртната сенка, нема да се исплашам од злото, зашто Ти си со мене; Твојот жезал и Твојата палка ме успокојуваат.

   Си приготвил пред мене трпеза на очиглед на непријателите мои, си ја помазал главата моја со елеј; и чашата твоја ме напојува со блаженство.

   И Милоста Твоја така да ме придружува преку сите денови на мојот живот, и јас ќе престојувам во домот Господов многу дни.

22 Псалм
според Православната Библија (МПЦ 90)
   


Живиот БОГ ми е Сведок дека вечерва ми стана свестно, дека во Православието 22 Псалм е баш најпознатиот Псалм за Вистинскиот Пастир.

Само што го дочитав 22 Псалм во Православната БиБлија, мојата жена дојде и ми рече дека момчето на ќерками и пратило многу дирлива порака во форма на стих, а таа (ќерками) пораката морала да и ја покаже и на женами.

Женами го имаше телефонот во рака и ми даде и јас да ја прочитам. Пораката е многу дирлива и исполнета со Дух Светол! Но тогаш женами ми обрна внимание на времето кога таа пристигнала. Беше точно 22 часот и 22 минути!

Халелујах!    


п.с. Вечерва - додека син ми спиеше - пред женами и ќерками го читав на глас 22 Псалм од Библијата во која се’уште стои породилната алката на мојот син , која тој ја доби непосредно после пораѓањето и на која е напишано неговото име!

п.п.с. Алката била (и е’) ставена баш во Книгата на Псалмите, глава 44. Живиот БОГ мие сведок дека баш сега првпат ми стана свестно дека овој (44) Псалм започнува баш со срцето!


Чудесен е Живиот БОГ! Чудесен! ХалелуЈАХ!   







Изменето од spiros - 03.Јуни.2010 во 00:44
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 23:49
Originally posted by spiros spiros напиша:

    






Slikata e mnogu interesna brate spirose големо%20гушкање
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 23:30
    

Очи мои ...

Двеве очи мои слепи се
Двеве уши мои глуви се
Како извори пустински пресушени, суви се
Кога не ја гледам и слушам Милоста БОЖЈА,
ГОСПОДА Исуса Христа, секаде и во с? !
     





Приквечерта на 25 Мај (2010) се шетав на ридчето во близината на нашата куќа и Словото БОЖЈЕ (Христос) ми се смееше преку стотоци цвеќиња.
Да му го кажувам ова на мојот баџо, тој сигурно ќе помисли восебе: “ ... леле, овој ептем ...“

Најискрено кажано и јас - маловерниот - некогаш се прашувам: дали воопшто ова е можно што ми се случува?! Така и приквечерта на 25 Мај, кога Чудесниот БОГ ме зачуди уште повеќе со Неговата чудесност!

Јас неможев поинаку а да не го сликам тоа чудо!

Сликата е направена точно во 19 часот и 22 минути а Живиот БОГ мие сведок дека не е никаква монтажа по повод на бившиот ден на радоста, туку искрено сведоштво!
    



Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 01:30
Originally posted by spiros spiros напиша:

2: Информација - Комуникација (Диалогос)

Живото СЛОВО БОЖЈЕ (ЛОГОСОТ) второто (2) Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ, за Кого сведочи и Светиот Дух Кој е Третото (3) Лице , но и сите четири (4)елементи на создадениот свет - водата, земјата (т.е. тврдата материја), воздухот и огнот - како и четирите (4) Евангелиски извештаји на Библијата: Матеја, Марко, Лука и Јован!

БОЖЈАТА Спасителна Информација (ЛОГОСОТ или Второто Свето Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ) учи дека Светиот Дух (3) - значи Третото Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ - е БОЖЈАТА Енергија Која треба да ја почитуваме дури повеќе и од Спасителната Информација (ЛОГОСОТ), а колку тогаш повеќе од се’ друго во елементарниот (4) свет!?

Значи се разликува според редот на важноста: 1, 3, 2, 4, и тн.


Se nadevam deka nekoj razbra ...    
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Јуни.2010 во 00:06
Лично мислам дека Христос нема многу врска со Евровизија, бидејќи давањето овоземски работи не е негова работа. Значи не велам дека е лошо да се гледа Евровизија, но каква е смислата Христос да интервенира некој да победи на Евровизија кога песната нема врска со духовноста?

ѕирни го линков за пеачката

Изменето од Majkl - 02.Јуни.2010 во 00:07
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 23:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Dali kje ni objasnish koe e bozhenstvenoto znachenje na brojot 2? Po shto se razlikuva od znachenjeto na brojot 3 ili 4?





2: Информација - Комуникација (Диалогос)

Живото СЛОВО БОЖЈЕ (ЛОГОСОТ) второто (2) Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ, за Кого сведочи и Светиот Дух Кој е Третото (3) Лице , но и сите четири (4)елементи на создадениот свет - водата, земјата (т.е. тврдата материја), воздухот и огнот - како и четирите (4) Евангелиски извештаји на Библијата: Матеја, Марко, Лука и Јован!

БОЖЈАТА Спасителна Информација (ЛОГОСОТ или Второто Свето Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ) учи дека Светиот Дух (3) - значи Третото Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ - е БОЖЈАТА Енергија Која треба да ја почитуваме дури повеќе и од Спасителната Информација (ЛОГОСОТ), а колку тогаш повеќе од се’ друго во елементарниот (4) свет!?

Значи се разликува според редот на важноста: 1, 3, 2, 4, и тн.








Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Мислиш на крстот во срцето? Тоа е детал од знамето на Норвешка. И повторно ќе прашам каква врска има тоа со бројот 22 и Лена?

И ме интересира дали твоето мислење би се сменило ако Лена Мејер би се појавила гола пред камери?




На 2 годишна возраст, Лена беше напуштена од нејзиниот телесен татко!

Што мислиш (?) дали Оној Татко Кој што Лично е во Исус Христос, ја напушти Лена на натпреварувањето во Христијанија (или по ново: Осло) ?



Може ли жена да го заборави породот свој, а да не се смилува на чедото од утробата своја?
А и кога би го заборавила, Јас тебе нема да те заборавам.
   
    Иса. 49:15





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 19:02
Originally posted by spiros spiros напиша:

Погледни ја сликата, подобро!




Мислиш на крстот во срцето? Тоа е детал од знамето на Норвешка. И повторно ќе прашам каква врска има тоа со бројот 22 и Лена?

И ме интересира дали твоето мислење би се сменило ако Лена Мејер би се појавила гола пред камери?
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 01:19
spiros, pretpostavuvam deka si sakal da kazhesh deka vo megjuvreme, dodeka pishuvash na forumov, taa spie. Ako e taka, togash malu nesoodvetno si ja napishal taa rechenica. No vo red, toa i ne e tolku vazhno kolku shto e vazhno prashanjeto:

Dali kje ni objasnish koe e bozhenstvenoto znachenje na brojot 2? Po shto se razlikuva od znachenjeto na brojot 3 ili 4?











Изменето од Messenger - 01.Јуни.2010 во 05:25
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 01.Јуни.2010 во 01:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

Со поглед го пратев автомобилот како со оддалечувањето му се губат светлата во темната кривина, но, со неговото губење во темнината од кривината се појавија три малечки велосипедски светла. Едно одними беше на ќерками, која меѓувреме мирно си спие.



Vozela velosiped i spiela ???

Patem, mozhesh da ni objasnish koe e bozhenstvenoto znachenje na brojot 2? Po shto se razlikuva toa od znacnjeto na brojot 3 ili 4?



Hahaha, brate messi, brat spiros saka da kaze deka dodeka go pisuva ovoj post taa mirno si spie vo nejziniot krevet голема%20насмевка
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 1,250 секунди.