Испечати | Затвори го прозорот

ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21836
Датум на принтање: 20.Мај.2024 во 03:33
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите
Постирано од: spiros
Наслов: ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 23:09

Дали ВИСТИНСКИОТ Пастир ги знае своите овци по број?
Или можеби мисли некој одвас, дека незнае да брои Тој?

Јас сум уверен дека Тој ги знае дури и длабоките значења на сите бројки, кои без Него никогаш точно не ќе можат да ги научат силните (самоуверените) дечки и девојки!


Никогаш досега - во човековата историја - небиле толку многу бројки употребувани како во нашиве денови.
Дали би сте можеле да го замислите и организирате вашиот секојдневен живот без бројки, симболи и нивното значење?

Дали има можеби и некоја друга - сокриена - симболика која никој друг освен БОГ не ја познава?

Ме интересира вашето мислење

спирос




    


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!






Коментари:
Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 23:48
Пред два дена в понеделникот 22.2. (Библиски вториот ден на неделата), мојата жена ми се јави и нарача да купам половина леб и 2 лепчиња за сендвич.

На утринска пауза (9 часот) на втората страна во дневниот весник - со име 20 минути - читам дека Симон Амманн на олимпијадата во венкувер ја освоил и втората златна медалја (исто како и пред 8 години). 2 Олимпијади по 2 златни ... навистина нее лоша работа!

Бидејќи јас работам двократно а дента имав време за подолга пауза на пладне, се решив на пладне да купам леб. Кога како по обичај влегов во продавницата - кадешто сите каси се сензорски - приметив дека (таканаречените) “пастирските“ лебчиња за сендвич се намалени на 59 стотинки. Во корпата во која сигурно има место за повеќе десетици лепчиња, имаше останато само 4 лепчиња. Две (во групација) беа на левата страна (од моја перспектива гледано) а две исто така многу блиску едно до друго беа до аголот (ќошот).
Ги зедов оние две што беа поблиску до аголот и си појдов да платам. Касиерката лебот го повлече над сензорот а тој “пипсна“ со својот меѓувреме добро препознатлив тон. Но, пастирските лепчиња мораше да ги “впише“ рачно. Тоа ме израдува и јас ја прашав касиерката дали би било можно кога јас би сакал сите продукти кои јас ги купувам таму да - како во добрите стари времиња - бидат рачно “искуцани“(?).
- Не! ... беше нејзиниот одговор.

Пола кило леб 1.09 + 2 пастирски лебчиња по 0.59 = 2.27 (касата автоматски ги заокружи на 2.25)   Пријатен ручек!


Така јас си размислувам и си велам: пред цели 2 недели и цели 2 дена, баш на местото кадешто 2 пати имав сообраќајка, кадешто во втората сообраќајка 2 (невнимателни) возачи те лупнаа одзади, јас првпат запознав пастир кој изгледаше навистина среќен и покрај фактот дека тој баш најладните и најтемните месеци во годината ги проведува потполно надвор (само спие во шатор). Тој пастир на 15ти март се “раздужува“ со овците и враќа дома (мојот син Давид е роден баш на 15 март )

После ручекот одам на работа да помагам во друго одделение, бидејќи кај нас дента немаше работа.

Почнувам да полнам на првата машина ... се расипува нешто и морам да одам на втората. Таму работата си тече убаво, така да јас си имам време да се чудам и да Го Фалам БОГА. Додека така си работам и полнам “слатки“ погледнувам дали во околината има некои бројки. Машината ... ништо посебно, моторот ... ништо посебно, тогаш велам дај да погледам баш на амбалажата од продуктот кој што го држам во раце ... што ќе видам

Вторникот (вториот ден после неделниот ден на кој што воскресна Исус) иста песма. Телефон ... лебчиња.
Одам да земам “пастирски“ ... само 2 останати

Пола кило леб 1.09 + 2 пастирски лебчиња по 0.59 = 2.27 (касата автоматски ги заокружи на 2.25)   Пријатен ручек!


...







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 17:37

Brate spiros, znaci za tebe brojot 2 ima nekakvo tajno znacenje?


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 09:46
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Brate spiros, znaci za tebe brojot 2 ima nekakvo tajno znacenje?




Брате КингДавиде, јас мислам дека се’ си има свое значење, значење кое ние во моментов потполно не го разбираме и со тоа за нас е тајно, но за ЕДИНСТВЕНИОТ БОГ во Христа ГОСПОДА е потполно јасно!


Вчера (сабота) околу 9 часот кога почнав да го пишувам уводниот пост на темата http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21906 - Четортата заповед: САБОТАТА! , кучето од комшиите толку почна да лае што мојот син мораше да излезе од неговата соба и да ми се пожали дека од кучето неможе на мир ...!
Само неколку минути после тоа, мојот син пак дојде со една друга вест која ја видел низ прозорецот од неговата соба.


За ова ќе пишам покасно бидејќи сега немам време.

Дочитање!





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 12:50
Околу броевите, неможам да ја разберам опседнатоста со број 13. за некого е среќа, за друг несреќа...Мене ништо ен ми значи
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18162&PN=2 - http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18162&PN=2



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 16:07

Izvesni broevi sto se koristat vo Biblijata imaat simbolicno znacenje , no samo vo kontekst na Pismoto kade se upotrebeni.

Na primer, brojot cetiri se koristi za da se oznaci celosnost ili univerzalnost. Ovaa ideja e prenesena vo izrazite kako sto se " четирите земни краишта"
(Isaija 11:12), i " четирите ветра небесни."(Daniel 8:8)

Ponekogas , brojot 6 pretstavuva nesovrsenstvo. Interesno e sto brojot na zverot vo Otkrovenie e "covecki broj"- 666. So toa sto brojot 6 se potencira tri pati, se podvlekuva nesovrsenosta za zverot.

Isto taka, brojot sedum vo Biblijata koga se koristi na simbolicen nacin , pretstavuva potpolnost.( 3 Mojseeva 4:6; Evreite 9:24-26) itn.

Ovie i drugi simbolicni broevi sto se koristat vo Svetoto Pismo dobivaat znacenje od kontekstot na prorostvoto.

Iako Biblijata im pridava odredena vaznost na izvesni broevi, ne e nase da gi povrzuvame bukvite na izvesni broevi za da otkrieme misticni vistini.

Kako sto znaes brate spirose imase edna kniga Bibliski Kod od Majkl Droznin, koja stana bestseler,vo koja pisatelot tvrdese deka otkril skrieni poraki so pomos na kompjuterska analiza na Stariot Zavet i tvrdese deka go otkril vo tekstot ubistvoto na togasniot Izraelski premier Jicak Rabin edna godina pred da se sluci.

No, naucnicite pokazaa deka kompjuterska analiza na bilo koja kniga moze da dade nesto sto ke lici na tajna poraka ili prorostvo, bidejki e ogromno poleto na verojatnosta za kalkulacii.

Sekako deka broevite se eden vid cudo, dar od Boga, zamislete si kako bi izgledal svet bez broevi . Toa bi bilo haos!.

No,moe mislenje e deka mnogu podobro e da se drzime do Hristovata nauka i mnogu da ne navleguvame i da ne zabeguvame vo misticnosti i raboti koi BOG ne ni gi otkril seuste.

Moze i da imaat znacenja nekoi broevi,no ako ne ni e dadeno jasno togas moze samo da spekulirame.

Pozdrav brate Spirose


P.S. Izvinete za predolgiot tekst.






Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 16:20
Broevite i matematikata se chovekova kreacija sozdadena da se upotrebuvaat kako pomoshna alatka vo razbiranjeto na ovoj svet i sozdavanjeto na novi materijalni dobra. Kako takvi, postojat samo vo chovekoviot um.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 16:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Broevite i matematikata se chovekova kreacija sozdadena da se upotrebuvaat kako pomoshna alatka vo razbiranjeto na ovoj svet i sozdavanjeto na novi materijalni dobra. Kako takvi, postojat samo vo chovekoviot um.



Se soglasuvam so tebe. Broevite se apstraktna rabota.

No mojata poenta e deka ako se zanimavame so toa deka brojkite vo Biblijata imaat nekakvo znacenje i deka treba da gi otkrieme navleguvame vo edna druga psevdonauka, Numerologija.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 17:54
Se slozhuvam.

Zatoa mu predlozhiv na spiros da mu gi prefrlam negovite temi za numerologija vo podforumot Misterii. Ovde navistina ne im e mestoto.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 18:53
Не се сложувам со тоа дека местото на темата е во Мистерии.
Има полно симболики во броевите а кои не спаѓаат во Нумерологија а за кои може да се дискутира. Има полно теми на подфорумов кои само навидум припаѓаат или неприпаѓаат овде, зависи од кој аспект сакаме да зборуваме за нив. Ако некој не се согласува со поставувачот на темата незначи дека е по дефолт во право, па нека е и модератор.




-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Март.2010 во 22:00
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не се сложувам со тоа дека местото на темата е во Мистерии.Има полно симболики во броевите а кои не спаѓаат во Нумерологија а за кои може да се дискутира. Има полно теми на подфорумов кои само навидум припаѓаат или неприпаѓаат овде, зависи од кој аспект сакаме да зборуваме за нив. Ако некој не се согласува со поставувачот на темата незначи дека е по дефолт во право, па нека е и модератор.




За среќа не сум единствениот што потполно не се сложува со одредени мислења!    

На пример верувам дека се’ што е добро, што е корисно и животопријатно, потекнува од БОГА! Впрочем истото тоа го сведочи и Светото Писмо.

Исто така - кој подлабоко загледа ќе види дека - Светото Писмо е испреплетено од почеток до крај со броеви и не е замисливо без бројките и нивното (повеќе или помалку) сокриено (тајно) значење. Се разбира, никогаш невелам нити имам намера да изјавам дека јас сум подобар во разбирањето, но заклучувам (а Светото Писмо и Господ со постојаните доживувања ме крепат во тоа) дека Тајната на Живото СЛОВО БОЖЈЕ е многу многу повеќе од сите книги, догми и науки на овој свет и многу многу пред сите ними.








Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Broevite i matematikata se chovekova kreacija sozdadena da se upotrebuvaat kako pomoshna alatka vo razbiranjeto na ovoj svet i sozdavanjeto na novi materijalni dobra. Kako takvi, postojat samo vo chovekoviot um.




Да - за атеистите и сите кои повеќе го обожаваат човековиот ум повеќе од ОНОЈ Које е пред, во и позади “случајот“ – тоа би можело така да се свати. Но тој што сметката без крчмарот ја прави, сепак Неговата (Крчмаровата) ќе мора да ја плати!





Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se soglasuvam so tebe. Broevite se apstraktna rabota.

No mojata poenta e deka ako se zanimavame so toa deka brojkite vo Biblijata imaat nekakvo znacenje i deka treba da gi otkrieme navleguvame vo edna druga psevdonauka, Numerologija.



КингДавиде, мене - повеќе од се’ на овој свет - ме интересира тајната на Љубовта БОЖЈА и Мудроста на се’опфатно знаење, кое според вистинското учење за кое прекрасно сведочи Светото Писмо, е сокриена во Живото СЛОВО БОЖЈЕ – Христос (кол.2:2)

Секоја наука, теорија и догма која не е втемелена врз Живото СЛОВО БОЖЈЕ (Христос), порано или покасно – БОГУ Фала и Слава - ќе се сруши и ќе биде обелоденета како несовршена и псеудо.

Јас сум уверен дека БОГ е Господар над секоја тајна. Тајна која е сокриена за оние кои го ограничуваат Него или сакаат да Го стават во рамки и догми. Догми кои пак ќе Му препишуваат или забрануваат на ВОЗВИШЕНИОТ да несмее да владее и со броевите, да несмее преку нивното сокриено значење да им ги отвара тајните на Неговите сакани чеда. На тајни мислам кои биле, се’ и ќе бидат сокриени за оние кои во гордост и самобендисаност се противат на Неговата Прамудрост правејќисе себеси за Нејзини сајбии!



Поздрав


п.с. Дали БОГ е за тебе абстрактна или конкретена работа?






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 19:06

Brate Spiros, ako BOG sakal da ni go otkrie znacenjeto na broevite toa jasno ke go kazal vo Biblijata.

Vo drevnite opstestva bilo voobicaeno da im se pripisuva posebno znacenje na broevite.

Pitagora,grckiot filozof i matematicar koj ziveel vo 6 vek pred n.e. poucuval deka site raboti moze da se izrazat vo broevi. Toj i negovite sledbenici rezonirale deka celiot univerzum e primer na red i proporcija, pa spored toa mislele deka site materijalni nesta se verojatno vo nekakov matematicki odnos.

Od vremeto na Pitagora tolkuvanjeto na broevite se koristelo i za pretskazuvanje i za tolkuvanje na sonovi.

Ne sum protiv toa ovaa tema da stoi ovde.

Sakam da ti ukazam bratski da ne zabegas vo misticizam i na primer da mislis deka pakovkite na produktite, registraciite na avtomobilite i broevite na zgradite i na avtobuskite karti kako i godinite na vozrasta na nekoi lugje se nekoi znaci koi BOG ti gi prakja. Se nadevam deka nema da me razberes pogresno.


P.S. Kako odgovor na tvoeto prasanje ke ti kazam edno: BOG za mene e NAJGOLEMATA REALNOST KOJA POSTOI

Pozdrav brate spirose


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 22:23
Здравје да имаш, брате КингДавиде!

Живиот БОГ знае колку ми значи твојата грижа и љубов кон мене. Денес баш за оваа тема на тебе мислев и те замислував (без лик и статуа) како одприлика ми велиш: Ееее, побегна ли ти чавчето?

Нека ми прости Господ што вака ставам смајли и земам насмеа ...

Брате мој сакан, знај дека со тоа воопшто не ги потценувам твоите совети и грижи, но те молам разберија и ти мојата состојба, мојата воодушевеност која доаѓа од надприродната Љубов БОЖЈА, Која преку Неговото Живо СЛОВО ми ја дарил на голгота (пред оклолу 2000 години) но и на чудесен начин ми ја дарува дури и на овој начин.

Дали би сакал ти (?) да пишам за она што ми се случи саботата додека ја пишував темата >> http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21906 - Четортата заповед: САБОТАТА! <<, па да ми го кажеш твоето мислење дали јас забегувам, или можеби би забегувал кога би ги игнорирал ГОСПОДОВИТЕ утешителни поздрави, кон мене незаслужниот!


Поздрав


п.с. Си знаел ли дека на вториот ден по зачнувањето на човекот, клетките 2 пати се делат?
Јас тоа денеска за првпат (свестно) го слушнав и морав да се чудам за БОЖЈАТА генијалност!




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Март.2010 во 23:10
Originally posted by spiros spiros напиша:

Здравје да имаш, брате КингДавиде!

Живиот БОГ знае колку ми значи твојата грижа и љубов кон мене. Денес баш за оваа тема на тебе мислев и те замислував (без лик и статуа) како одприлика ми велиш: Ееее, побегна ли ти чавчето?

Нека ми прости Господ што вака ставам смајли и земам насмеа ...

Брате мој сакан, знај дека со тоа воопшто не ги потценувам твоите совети и грижи, но те молам разберија и ти мојата состојба, мојата воодушевеност која доаѓа од надприродната Љубов БОЖЈА, Која преку Неговото Живо СЛОВО ми ја дарил на голгота (пред оклолу 2000 години) но и на чудесен начин ми ја дарува дури и на овој начин.

Дали би сакал(?) да пишам за она што ми се случи саботата додека ја пишував темата >> http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21906 - Четортата заповед: САБОТАТА! <<, па да ми го кажеш твоето мислење дали јас забегувам или би забегувал кога би ги игнорирал ГОСПОДОВИТЕ утешителни поздрави кон мене незаслужниот!

Поздрав

п.с. Си знаел ли дека на вториот ден по зачнувањето на човекот, клетките 2 пати се делат?
Јас тоа денеска за првпат (свестно) го слушнав и морав да се чудам за БОЖЈАТА генијалност!





Zdravje da imas i ti brate Spirose .

Te razbiram tebe, ti si covek poetska dusa koja iskreno go saka Hrista. Milo mi e sto ne me razbra pogresno. Od tebe nikogas ne sum dobil nekakov los zbor nitu pak nesto slicno i si mi eden od najomilenite "likovi"ovde .


Me nasmea so tvojata vizija kako stojam pred tebe .
. Uste se smeam koga go pisuvam ova

Me razveseli so taa izjava, smeenjeto e zdravje , fala mu na Boga. HEHEH.


Inaku,bas me interesira sto ti se slucilo togas koga si pisuval na temata za Cetvrtata Zapoved.

Pisuvaj slobodno brate Spirose , ovde sme da razmenuvame mislenja , a me interesira i sluckata i cekav da napises prodolzenie.

P.S. Za kletkite znam deka se delat, toa e Bozje cudo kako se slucuva toj proces vo utrobata na majkata. No koja e vrskata pomegju vtoriot den od zacnuvanjeto i delenjeto na kletkite?


Gledam deka vo brojot dva ti si nasol nekoe znacenje.

Prosti mi, no jas sum prakticen covek po priroda i gledam da ne "mudruvam povekje od ona sto e zapisano". Znaes kako velat, verata mora da se nadopolni so zdrav razum, inaku moze da zabega covek vo misticnost pa i da mu letne cavceto

Pisuvaj slobodno, golem pozdrav do tebe
   


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 09:51
Точно пред две недели – саботата околу 9 часот – кучето на комшиите почна така да лае што мојот син мораше да се пожали за истото, доаѓајќи во собата (втор кат) кај што бев јас и ја пишував темата >> http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21906 - Четортата заповед: САБОТАТА! <<.

Одкако синот отиде во неговата соба (која што се наоѓа исто на вториот кат) тој повторно се врати и видно возбуден одприлика рече вака : - Тато, долу пред раскрсницана има паднато нешто како поштански пакет ... отидов да видам што е тоа ... ах, како би било добро кога би биле внатре едно 150 000 - рече тој - па да им ги пратиме на луѓено кај што имаше земјотрес пред некој ден! Додека тој слегуваше надолу, видливо почна да паѓа снег. Набрзо после тоа - кога тој со еден поштански пакет во рацете се врати дома - снегот паѓаше со еден таков маркантен интензитет што јас морав да го земам апаратот и да ја сликам таа прекрасна глетка. Доаѓајќи по скалите кон мене, мојот син странично го подотворил пакетот за да види што има внатре, а јас кога го видов тоа почнав да му укажувам колку е важно човекот да биде стрплив и да не и дозволи на радозналоста да го совлада та да чепка во туѓи работи.

Во тие моменти мојата жена дојде кај нас во собата за да види што се случува, а јас целиот вчудовиден и укажав на бројките кои што беа напишани на најдениот пакет. Таа на првпоглед не забележа ништо посебно, но неколку моменти подоцна свати ...

Неколку минути после наоѓањето пакетот беше доставен на неговата дестинација кадешто морав да направам и неколку слики, за што - ако е ВОЛЈА БОЖЈА - некогаш понатака.


Што мислиш ти брате КингДавиде (?), дали паѓањето и наоѓањето на пакетот – 9 дена пред 11иот роденден на мојот син, кој само 9 зајдисонца после неговото раѓање (1999 година) http://videoportal.sf.tv/video?id=2eb82ff4-7d1f-46f6-a35c-3f8307318a40&referrer=http%3A%2F%2Fwww.sf.tv%2Fsendungen%2Freporter%2Findex.php%3Fdocid%3D20080827 - беше опериран на срце од страна на човекот кој (календарски гледано) на сабота 9ти Јануар (оваа година) беше избран за човек на годината 2009 во швајцарија - е случајно?


Божји Благослов до сите!


п.с. Само неколку секунди после наоѓањето на пакетот, мојата жена во рацете ја имаше контролната карта на синот - со кого до лани моравме на секоја втора година да одиме на контрола - и со мала зачуденост ми го покажа датумот кој за контрола ни беше доделен од страна на болницата.

   









п.п.с. Германскиот збор за случај е zufall и всушност се состои од 2 збора.

Првиот е zu, што значи при, кон, кај, ... а вториот е fall и значи пад, падне, паѓа, ...!      

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 20.Март.2010 во 18:35

Brate spiros, milo mi e sto go napisa prodolzenieto na sluckata , bas me interesirase sto se slucilo .


Dali e slucajno ili ne? Covekot sto samiot go doziveal toa najdobro go znae .

I jas sum doziveal mnogu takvi raboti samo sto ne bea povrzani so brojki.


"Slucajot e Bozji psevdonim vo site poedinecni priliki koi Toj ne gi odbral za otvoreno da gi potvrdi so svojot potpis."

      Samuel Taylor


Pozdrav do tebe brate spirose


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 00:10
Здравје, среќа и пред се' Дух Светол БОГ да ти умножи брате тебе, на твоите најмили, твоите блиски и далиечни пријатели, но и на твоите непријатели.

Саботата, само што го допишав постот на оваа тема (кој што беше 14ти по ред), во рака држев една книга која е преполна со слики од тибетанци а се направени од еден (релативно) познат фотограф кој се вика Phil Borges. Неможам да ти објаснам брате зошто или како, но, од над стотина книги баш таа книга срцево ја одбра. Внатре помеѓу прекрасните фотографии ми упадна во око и прекрасните текстови кои (меѓу другото) Далаи Лама лично го пишувал. Но. во уводот на книгата смеев да дознаам дека кога 14от Далаи Лама имал 14 години, неговото царство било окупирано од кина.
Брате КингДавиде, знаеш ли дека има луѓе кои велат дека бројот 14 е број кој укажува на стрпление и на Цар Давид?
Брате КингДавиде, што мислиш ти(?) дали првата светска војна која после она што се случи во сарајево 1914та година од страна на Гаврило Принцип, има некаква врска и со паѓањето на источните царства (кинско, тибетско, непалско, ...) Те молам види во Св.Пр. Даниел 2:44.

Поздрав





п.с. Вечерва дваесеттина минути после 22 часот се вратив од терен. Досега во фирмава кај што работам само 2 пати сум бил на терен, првиот пат минатиот петок а денес вториот пат. Колку случки ми се случија само денес кои на мистичен начин се повржани со одредени броеви ... чудо едно! Немаше да пишувам за тоа, но, на втората програма на телевизија одеја вести кадешто го споменаја Барак Обама кој денеска потпишал договор http://videoportal.sf.tv/video?id=65265039-1176-4d14-af38-4c2744357046;DCSext.zugang=videoportal_sendungsuebersicht - со 22 пенкала кои ги поделил на неговите помошници кои му помагале во реформата на здравсвеното осигурување ...


























-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 24.Март.2010 во 00:31

Interesni raboti kazuvas brate spirose. Koj sum jas da ti protivrecam ako si ti ubeden vo toa?

Jas ne znam da gi tolkuvam broevite ,takvo nesto me mi se slucuvalo, barem ne dosega.

Nemam pojma deka brojot 14 e povrzan so Car David i trpenieto.

Inaku, se soglasuvam so tebe deka posle Prvata svetska vojna vo 1914 godina mnogu raboti se slucuvaat so zacuduvacka brzina.

P.S. A sto oznacuva brojot 22 spored tebe? Gledam deka mnogu go spomnuvas toj broj.

BOG neka te blagoslovi i tebe, brate spirose


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 25.Март.2010 во 16:29
И мене ме интересира значењето на фамозниот број 22

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 27.Март.2010 во 16:15
И мене исто така , сестричке!


Јас сум убеден дека ако со ВЕРА во ЉУБОВТА БОЖЈА (заЕДНО) бараме, засигурно ЕДИНСТВЕНИОТ ќе ни овозможи да најдеме!

Дали некој знае нешто повеќе за 22те Христови доблести?

Јас верувам дека БОГ во Христа е ЉУБОВ и дека тоа е првата и најважната доблест!

Пред некој ден купив помада (нивеа 250 грамска), поголемо паковање одкоја имаше три различни “модели“. На едниот модел имаше Давидова Ѕвезда а на другите две срца. Кога ги избројав “кристалите“ од кои беше направено срцето на едниот од двата “модела“ со срце, тогаш се решив да ја земам таа.

Ќе се потрудам да прикачам и “мои“ слички од помадите, но дотогаш еве една од мрежа.


Шалом





п.с. Дали сте знаеле дека во последната книга на Библијата која има 22 глави - наречена Христово Откровение на Св. Јован Богослов - 22 пати се споменува зборот дванаесет?

Ќе може ли некој да пронајде и објави на кое место за последен пат се споменува тој збор?


Ве сакам сите (!), а посебно ве сакам вас кои со цело срце се надевате на поВТОРното појавување ХРИСТОВО!







   

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 29.Март.2010 во 15:03
Јас имам слушнато/читнато дискусии кои се однесуваат на анатомија и број 22 како некаков идеал..за нешто...Секако, ништо не е случајно



-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 19:53
Спиросе може ли да ни кажеш нешто повеќе за 22те Христови доблести? Фала однапред!
Марија, кога ја спомна анатомијата... Да Винчи открил дека ако се подели да речеме должината на целата рака од рамето до крајот на прстите со должината од лактот до крајот на прстите ќе добиеш 1,41. И ако земеш друг дел од телото (ногата или целото тело) ќе добиеш 1,41.
1+4+1=6 а аритметичка средина од ова е 2!
Секој што е заинтересиран за нумерологија најтопло му го препорачувам филмот 23 со Џим Кери. Обавезно гледајте го до крај па ќе дискутираме. Посебно обрнете внимание на самиот крај.

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 30.Март.2010 во 22:37
Алдра, во Епистел до Галатјаните 5:22 се првите 9 - од вкупно 22те доблести - за кои се зборува во Новозаветните списи. Мене лично сите по број не ми се познати, но подолу ќе прикачам едно дело на германскиот сликар, графичар и математичар Албрехт Дурер, па ако некој од членовите добро го владее латинскиот јазик, тогаш засигурно би можел да ни помогне и да ни ги наброи и останатите доблести на Победникот!





http://books.google.ch/books?id=U-RXmsclHiAC&pg=PA37&lpg=PA37&dq=Twenty-two+virtues&source=bl&ots=g-uXzkAL_j&sig=rHFmBfOQWWBezeLCGx8hoF01WL8&hl=de&ei=uVeyS6D7B8umsQakkdXDAQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CAYQ6AEwAA#v=onepage&q=Twenty-two%20virtues&f=false - ...




Што уште е интересно да се каже е дека Еврејската азбука има баш 22 букви, а дека на кинески и јапонски баш вака изгледа бројот 22 : 二十二   

Генијален е Живиот БОГ (!), зарем не?   

На што те подсетува кинескиот и јапонскиот број 22?
Мене на она што е запишано во Епистел до Евреите 13:8.



Поздрав


п.с. Фалати за информацијата со филмот 23 (со Џим Кери), но каде би можел да го најдам?

п.п.с. И јас имав гледано еден филм со еден информатичар кој поради љубовта ќе се откаже од голема пара. Тој ќе ја изгуби меморијата но ќе има клуч и неколку предмети што ќе му помогнат за спасение. Исто беше нешто со 22 но го заборавив како се викаше ...


-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 31.Март.2010 во 00:40
За филмот... па не знам побарај го на интернет посебно на некоја од PTP серверите (Ares, Torrent), ако не можеш тогаш би се договориле како да ти го доставам. Како и да е мораш да го гледаш!

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 31.Март.2010 во 18:50
Спирос и сите останати заинтересирани за Библиска нумерологија, повелете на овој сајт http://www.biblecode.com/ верувам дека ќе ви се допадне теоматиката (од Теос-Бог и математика).

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Март.2010 во 19:24
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Спирос и сите останати заинтересирани за Библиска нумерологија, повелете на овој сајт http://www.biblecode.com/ верувам дека ќе ви се допадне теоматиката (од Теос-Бог и математика).


Што мислиш АлДра за Библискиот Код? Сум разговарала со многу Христијани за ова и мислењата им се воглавно поделени (јас сама не сум ја читала самата книга).


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 31.Март.2010 во 19:54
Марија, и јас не сум ја читал книгата. Меѓутоа овде ќе ги изнесам моите лични мислења за Библиската нумерологија и тајните кодови.
Најпрвин, Бог е суверен Владетел и може да направи што сака и јас во тој поглед не можам да Го ограничам. Не можам да кажам дека Бог не ставил кодови, но сигурен сум дека доколку ги ставил тоа го сторил со цел. Бог не би сторил нешто кое не е телеолошки оправдано. Доколку се вистинити тврдењата тоа е доказ дека Бог е генијален! Бог можеби одбрал некои луѓе да ги ,,улови’’ со Неговата генијалност. На пример некои луѓе се многу заинтересирани за мистицизам, други се на високо интелектуално ниво а Единствениот Бог има што да им понуди на сите.
Второ, Библиските кодови можат да бидат инструмент за измама на некои луѓе. Мислам дека е можно да се направи алгоритам според кој ќе излезе дека во Библијата е пророкувано дека АлДра ќе пишува на форумот идивиди. Со различни алгоритми може да ,,прочитаме’’ дека Буш е Сатаната, дека Обама е Антихристот или слично. Затоа мора многу внимателно да се пристапува на оваа тематика.
Трето, Бог сигурно не сака ние премногу да забегуваме во Библиската нумерологија. Христос не дојде за да направи од нас мистици кои ќе бидат консумирани од нумерологијата, туку дојде за да не спаси и од нас да направи Божји чеда. Основната порака во Библијата е многу јасна, толку јасна што може да ја сфати и мало дете. Згора на тоа, во Библијата наоѓаме практични водилки за секојдневното наше живеење. Она што Бог сметал дека ние треба да го знаеме многу јасно го искомуницирал со нас. Нема потреба христијанинот премногу да се оптоварува со тајните кодови и со Библиска нумерологија. Доколку некој е посебно заинтересиран за оваа тематика му препорачувам да и пристапи со крајна внимателност и резерва. Поздрав!

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 31.Март.2010 во 21:20
Originally posted by spiros spiros напиша:

И мене исто така , сестричке!


Јас сум убеден дека ако со ВЕРА во ЉУБОВТА БОЖЈА (заЕДНО) бараме, засигурно ЕДИНСТВЕНИОТ ќе ни овозможи да најдеме!

Дали некој знае нешто повеќе за 22те Христови доблести?

Јас верувам дека БОГ во Христа е ЉУБОВ и дека тоа е првата и најважната доблест!

Пред некој ден купив помада (нивеа 250 грамска), поголемо паковање одкоја имаше три различни “модели“. На едниот модел имаше Давидова Ѕвезда а на другите две срца. Кога ги избројав “кристалите“ од кои беше направено срцето на едниот од двата “модела“ со срце, тогаш се решив да ја земам таа.

Ќе се потрудам да прикачам и “мои“ слички од помадите, но дотогаш еве една од мрежа.


Шалом





п.с. Дали сте знаеле дека во последната книга на Библијата која има 22 глави - наречена Христово Откровение на Св. Јован Богослов - 22 пати се споменува зборот дванаесет?

Ќе може ли некој да пронајде и објави на кое место за последен пат се споменува тој збор?


Ве сакам сите (!), а посебно ве сакам вас кои со цело срце се надевате на поВТОРното појавување ХРИСТОВО!







   


Спирос, имам едно прашање до тебе: што те наведе да ги изброиш ѕвездичките од амбалажата на “Нивеа“ и какво значење за тебе има тоа? Дали ако на пример се работеше за друг број ќе ја купеше кремата? Дали кога купуваш други артикли ги броиш деталите на амбалажата и дали, доколку одговорот е потврден, добиениот број е пресуден дали ќе го купиш производот?

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 10.Април.2010 во 23:50
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:


Спирос, имам едно прашање до тебе: што те наведе да ги изброиш ѕвездичките од амбалажата на “Нивеа“ и какво значење за тебе има тоа? Дали ако на пример се работеше за друг број ќе ја купеше кремата? Дали кога купуваш други артикли ги броиш деталите на амбалажата и дали, доколку одговорот е потврден, добиениот број е пресуден дали ќе го купиш производот?


Марија сестричке, јас сакав да купам обична (класична) нивеа во плава кутија со бели букви, но наместо таква гледам три различни кутии од кои 2 со срциња а 1 со Давидова Ѕвезда. Мене лично - поради синот - и срцето и ѕвездата (како форма) ми значат и силно ме подсетуваат на нешто многу значајно ...

Зошто ги броев? - Животот ме натера!

Дали бројот е одлучувачкото? - Некогаш обраќам повеќе внимание на форми, фарби и броеви, некогаш помалку, а некогаш воопшто (свестно) не обраќам внимание!












-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 10.Април.2010 во 23:57
Благодарам спиросе, со нетрпение ке го чекам одговорот...

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 00:33
Те молам имај стрпение ...


Минатиот Велики Петок требаше да возам малку подалеку бидејќи 2 блиски душички требаа ...

Кога стигнавме на “целта“ , го паркирав автомобилот, си извадив паркинг билет и си ги оставивме 2те особи кадешто требаа да одат. Но, додека возевме кон “целта“ една особа почна да раскажува дека на Велики Петок се оди во 3 цркви, што моето чедо го зачуди бидејќи тоа дотогаш никогаш не го доживеало ...

Одкако јас и ќерками си тргнавме накај дома, јас - како по обичај - кога веќе сум возел толку далеку пробувам успат да ја искористам можноста и да ѕирнам по тие големите авто гаражи. Тоа ме подсети и на една случка пред неколку години кога ја носев женами и децата на аеродром. Во тоа време горев во Духот се до моментот кога на враќањето ми се уклучи рациото и сакав да го искористам патот и ѕирнам по гаражите. Одкако ѕирнав, почнав некако да да се чувствувам како балон кој што се издишува.
Значи овој Велики Петок бев на најдобар пат да ја направам истата грешка, но оддеднаш и одненадеж тунелот кој што водеше во тој правец беше блокиран. Семафорите се вклучија на црвено и автомобилот пред мене оштро закочи, по што и јас истото го сторив.
Ги исклучивме автомобилите и чекавме, чекавме, чекавме, ... Никогаш така не ми се случило пред нос да ми се блокира тунел! Мислев дека можеби има несреќа. Полицијата дојде. Го контролираа тунелот. После неколку минути со специјален клуч ја отворија електронската кутија на семафорот и го исклучија давајќи ни знак дека можеме да возиме. Колоната беше огромна и почнавме да возиме но јас не во истиот правец.    Јас се решив да невозам во гаражите туку со ќерками си отидовме во стариот град на Цирих. Автомобилот го пакиравме на аголот Ураниа(штрасе) кај еврејската синагоа.
Кога отидовме баш во стариот град и 5 минути пред 12 се најдовме пред големата Евангелиска црква (Evangelische Frauenmünster) толку чукаа камбаните и луѓе влегуваа во полната црква што и јас отидов да ѕирнам, а и ќерками помене.
Внатре што ќе видам? - Верници од многу деноминации кои заедно го означуваат Великиот Петок. Меѓу ними и еден од порано мене познат православен монах (швајцарец).
После неколку минути сватив дека се наоѓам - заедно со ќерками - баш на една интерконфесионална средба која со пратња на полиција пешачеше и посетуваше 3 цркви кои се расфрлени по стариот град, а на 5 места се читаше од Евангелиските списи. Во моментот кога “бурнав“ во џебот и го погледнав бројот на тикетот (тикет број 2266) од паркплацот на кого ги оставивме 2те сакани души, сватив дека нити блокирањето на сообраќајот во тунелот НЕ БЕШЕ СЛУЧАЕН!

Во 2 часот бевме на пат за накај дома и слушавме вести на кои кажуваа за случката во шпанија (мескита-кордоба) кадешто 100тина мухамеданци сакале да држат молитва во познатата (денес) катедрала.

Кога стигнавме дома јас легнав да се одморам. После тоа ќерками ми звони и ме вика на миниголф. Јас отидов и така го започнав нејзиното пријателче. Тој ми раскажуваше што учи и што би сакал да биде. Само неколку минути после тоа доаѓа една жена барајќи баш од нас помош и тоа баш во врска со професијата за која ми зборуваше пријателчето дека сака да ја учи понатака.

После (околу) половина час жената, нејзиниот маж и нивните дечиња дојдоја да ни понудат кафе во знак на благодарност поради услугата. Но наместо кафе ние западнавме во теолошки диспут поради Великиот Петок, бидејќи тие - возвишувајќија својата заедница како единсвената исправна - го одфрлаа славењето на Великиот Петок и Велигденот како пагански. Јас се потрудив да им објаснам дека Библискиот превод на кој се повикуваа тие нее баш потполно коректен, бидејќи на одредени места наместо да преведува со зборовите во Исус тој преведува со зборовите во обединстост со Исус. Со тоа тој превод ја елиминира и внатрешната димензија на Христовото учење и затоа неможам потполно да го прогласам за единсвениот и најдобриот превод, како што тоа го прават тие. Како и да е', пријателски се разделивме, а пријателчето дојде кај нас дома за да го запознае моето гледање на светот.

Одкако слушна ... не сум сигурен дека стана баш некој мој fan.

Ќерками излезе да го испрати, а кога се врати рече: - Тато, најдов 2 по 2 франци паднати во песокот кај миниголфот.   

“Денеска“ (однос вчера сабота наутро) после ноќна смена сакав да го гледам филмот илуминати. Го пуштив филмот и го загледав, но низ отворениот прозорец толку гласно пееше еден кос од кровот на соседната куќа што потполни ми го тргна вниманието од филмот а ме упати на разденувањето. Се решив да го исклучам филмот и да легнам. Кога станав да го исклучам ... што мислите на колку минути покажуваше дисплејот ...? 22

Вечерва се решив да го догледам. После неколку минути гледање, сликата на филмот се блокира а тонот одеше. Го исклучив дивидитот и свртев на телевизија 2. Таму имаше вести и го даваа Далаи Лама кој денес беше во посета на стариот дел од Цири и пред една од црквите држеше говор пред неколку илјади присутни. Одкако го видов тоа пробав да видам дали дивидито ќе фукционира ... и функционираше без проблем!

Чудесен е Живиот БОГ во Господа Исуса Христа!

Чудесен!



Вечна Фала и Слава!



ХАЛЕЛУЈАХ!    







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 21:53

 Interesno, brate spirose!   среќа


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 11.Април.2010 во 23:53
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:

 Interesno, brate spirose!   среќа


Брате КингДавиде, уште поинтересен е можеби фактот дека во Рајот БОЖЈИ никој не е така обседнат со моќ и броеви како што тоа е случај со антихристијанскиот свет во кого ние живееме.

Погледни скоро на секој продукт кој што го купуваш има еден CODE кој што почнува со една подолга линија, во неговата средина има една подолга линија и на неговиот крај има една подолга линија. Знаеш ли зошто на тие подолги линии - за разлика од другите - не им е запишана нумеричната вредност?

Што мислиш кој стои позади сето тоа?


















-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 21.Април.2010 во 22:34
Денес пред 7 дена гледав еден видео во кое една професорска душа - со еврејско порекло - зборуваше за Св.Јов.

Оваа душа - која од порано ја знам - некако постојано се труди да го релативира Исус и на крајот (индиректно) да каже дека Тој нее ветениот Христос (Месија)!

Додека го гледав видеото како да почна да ми сее некое црно семе во мене ... и туку одеднаш - за неколку мигови - видеото се блокира и тоа баш на 22 минути и 22 секунди !   

О браќа и сестри - кога би сте само знаеле - колку ми значи утешителната подршка на Живиот ГОСПОД !






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: marsovec
Датум на внесување: 24.Април.2010 во 04:53
Незнам за кој пастир зборуваме, овој на власт, си ги знае овцците, дури им издава и книшки а богами и наплатува за "чувањето".
Господе чувај не од злото.

-------------
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 19.Мај.2010 во 10:21


Кога би ги пишувал “коенциденциите“ од само последниве 6 месеци ...


Утринава морав на едно место да пратам еден факс за едно осигурување низ србија, кое морав лани да го платам. Во бројот на осигурувањето беше и бројот на раѓањето на мојот син ...1999... кој што во тој момент баш дојде кај мене.   

Кога морав од свој џеб да ги платам 110те евра во србија, се налутив и ја потемнев атмосверата во автомобилот кадешто беше и мојот син. Сега изгледа дека моето осигурување ќе ми ги врати тие пари. Колку само - ние луѓето - сме неверни и смотани кога се лутиме поради материјалните потешкотии кои ни доаѓаат во овој свет.

Завчера го пречекавме од одмор 22 годишното пријателче (кое е родено на 22 фебруар) со вереницата , но предтоа извадивме карта за паркинг во чиј број трипати едно додруго се појави бројот два (222).

Наредниот ден уште одутрина бевме со женами на пазар и првите пари што ми ги дадоја продавачите во рака, беа 22 девизњака и 2 цента.


Пред некоја недела се шетам со синми и морав да мислам на “коенциденциите“ кога одеднаш (забрзан) комшијата не’ сретна на расксницата со автомобил во чија регистарска табличка се повторуваше двојката. Веднаш помислив на 22те Христови доблести, а кога ја подигнав главата и погледав на задното стакло од автомобилот, таму стоеше една налепница со два германски збора кои почнуваат со М и смисловно значат: Креатор на Радоста.



Munter Macher!    


     





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 22.Мај.2010 во 23:22
Денес - 22 Мај 2010 - Интер победи против Бајерн со 2та гола на Диего Милито!









-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 00:16



Денов што изминува (22 мај 2010) за првпат оваа година - уочи Духовден - правев скара. Првото полувреме на финалето помеѓу Интер и Бајерн го промашив, но затоа комшијата ме подсети за второто полувреме да го гледам од (околу) 60та минута па натака. Мојот син и внук веќе си беа зазеле места и го бодреа тимот кај што игра Горан Пандев. Интер водеше со 1:0 но јас неразбрав (и не ме интересираше толку бидејќи небеше Пандев ) кој го дал голот.
Но, тогаш падна и вториот гол! Радувањето на интерџиите беше големо, а мене телевизорот баш во тој момент ми “пукна“ и се изгасна.

Клекнав и пробував да направам нешто со телевизорот - исклучувајќи го и вклучувајќи го - како би функционирал повторно. Додека бев наведнат ми впадна во очи дека часовникот на DVDто (кој што не е потполно точен) покажуваше на 22 часот и 22 минути.
Дечките навиваа да одиме кај комшиите и таму да ја догледаме утакмицата. Комшијата срдечно не’ пречека и праејќи муабет си гледавме фудбал. Во собата тие имаат два кревета и двајца седевме на едниот, а другите двајца на другиот кревет. После неколку минути - одкако приметив дека часовникот на неговиот телевизор баш сега покажуваше 22 часот и 22 минути - мене полека но сигурно почна да ми станува јасно дека исто така и вториот гол за Интер го даде Диего Милито, играчот со број 22!




На 22 април 2007 година - после една подолга духовна пустина - јас за првпат во годината правев скара.
Денот предтоа бев доста замислен во учењето на интердепенденцијата и се чудев како во Телото ГОСПОДОВО се’ е повржано!

Додека ја правев скарата прснаа неколку искри и ме изгореа на раката. Веднаш рефлексно реагирав и ја повлеков, мислејќи на она што Св.Ап. Павле го вели: “Кога болува еден член - тогаш болува целото тело!“

Вечерта сакав на кратко да ѕирнам вести. На втората телевизиска програма - тогаш - ја имав втората австриска телевизија која известуваше дека на тој 22 Април во Сараево, во еден дом за сирачиња избил пожар во кој една храбра босанка успеала да спаси многу дечиња, но за жал 5 не!

Што мислите: Дали преку нелицемерна вера во Љубовта БОЖЈА и спремност за саможртвување како што имаше босанката (сестрата во погорниот пример), дали БОГ би ни ги отворил ризниците на Неговата интердепедентна Мудрост и би ни Го дарил Светиот Дух како би можеле да ја заштитиме творевината на планетата земја од огнот кој ни се наближува поради неверата во Евангелието?


Одсрце на сите ви Го посакувам ветениот Светол Дух БОЖЈИ!












-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 00:40
spiros, искрено според тебе: кој е најкомпетентен од членовите на форумов да одговори на твоето прашање?


п.с. интердепенденција - меѓузависност на 2 или повеќе единки, личности, системи и тн...


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 00:53
Originally posted by spiros spiros напиша:

Денес - 22 Мај 2010 - Интер победи против Бајерн со 2та гола на Диего Милито!

На што укажува тоа? Каква е меѓеусебната мистична поврзаност помеѓу датата, фудбалскиот играч и Бог?

Еве на пр. нека биде вака:

Денес = Дела Апостолски

22 = дваесет и втора глава

Мај е петти месец, па нека биде = 5ти стих

2010 = 2 илјади и 10 години наша ера, односно после Христа, значи Нов Завет!

значи можно решение на равенката би било = Дела 22:5 од Нов Завет(Библија) каде што се вели: „како што може да посведочи за мене првосвештеникот, со сите старешини. Од нив примив и писма за браќата во Дамаск, каде одев за да ги дотерам врзани во Ерусалим и оние, кои беа таму, за да бидат казнети„

Но на кој начин укажува тоа на фудбалскиот гол и која врска ја има таа световна игра со Бог?



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 00:54
Мајкл, искрено и одсрце се радувам на секој член, на секој одговор или мислење, нарочито на оние души кои со детинско срце Му веруваат на БОГА (во) и Господа Исуса Христа, Кој несебично се жртвуваше за сите нас како би не спасил од огнот !


Поздрав

п.с. Со стрпление го чекам твоето мислење!






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 01:09
Originally posted by spiros spiros напиша:

п.с. Со стрпление го чекам твоето мислење!
Во ред... еве што мислам јас за прашањето:
Originally posted by spiros spiros напиша:

Што мислите: Дали преку нелицемерна вера во Љубовта БОЖЈА и спремност за саможртвување како што имаше босанката (сестрата во погорниот пример), дали БОГ би ни ги отворил ризниците на Неговата интердепедентна Мудрост и би ни Го дарил Светиот Дух како би можеле да ја заштитиме творевината на планетата земја од огнот кој ни се наближува поради неверата во Евангелието?

Да, нелицемерната вера е важна, особено надополнета со несебични дела. Сите оние кои вршат правилно правилни дела(затоа што еврата односно информациите што ги имаат се правилни) еден ден кога низ делата доволно ќе созреат, стануваат мудри, оти низ делата собрале искуство.

Светиот Дух инаку нам на сите веќе ни е подарен. Без него ништо и никој не би можел да постои, тој е сеприсутен. Проблемот е во тоа што кај некои битија и луѓе проструеноста не е доволно голема а тоа е поради блокадите кои тие преку сопствените гревови ги поставиле.

Бидејќи од таквите врие, овој свет се ближи кон „огнот„ односно кон својот крај преку мали и големи катастрофи и сл. Но сето тоа не се наближува директно поради неверата во Евангелието. Статистиките покажуваат дека луѓето масовно веруваат во Евангелието особено во поголемиот дел на Европа, Северна и Јужна Америка, како и Австралија и Нов Зеланд. Но малкумина од тие ревносни верници тоа Евангелие го практицираат низ делата.

Затоа денес доаѓа до исполнување на Исусовото предупредување: „... И секој, кој ги слуша овие Мои зборови, а не ги исполнува, ќе биде спореден со безумен човек, кој ја изградил својата куќа на песок. И заврна пороен дожд, и надојдоа реки, и дувнаа ветрови и навалија на таа куќа, и таа падна, и нејзиното паѓање беше големо.”(Ев. според Матеј 7:26-27)


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 10:31




Интересна пресметка, Мјкл.    


Јас пак мислам дека оној БОГ во Исус Христос има врска и со световните игри (како на пример фудбалот), световните работи (како на пример рибарството), но и со се’ друго (како на пример биологијата, метеорологијата, интер-нет-от, ... )!





За разбирање на ова, можеби би ни помогнал еден стих на од тебе (погоре)споменатата книга - Дела Апостолски -, но сигурно и целата Библија која од почетокот до крајот е - како и целиот универзум - целата повржана!


Denn in ihm leben und weben und sind wir ...!


Се надевам дека ме разбираш зошто го зедов баш Лутеровиот превод (17:28) кој и вашата заедница радо го употребува.



















http://books.google.ch/books?id=U-RXmsclHiAC&pg=PA37&lpg=PA37&dq=Twenty-two+virtues&source=bl&ots=g-uXzkAL_j&sig=rHFmBfOQWWBezeLCGx8hoF01WL8&hl=de&ei=uVeyS6D7B8umsQakkdXDAQ&sa=X&oi=book_result&ct=result&resnum=1&ved=0CAYQ6AEwAA#v=onepage&q=Twenty-two%20virtues&f=false - ...

Колата на тријумфот (Албрехт Дурер)






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 15:59
Interesno, no kaj mene realnite vreminja, pa i datumi, voopshto ne korespondiraat so onie posochuvanite ...

Zarem ВИСТИНСКИОТ Пастир kje gi objavuva svojata mudrost i tajna samo vo srednoevropskata vremenska zona ???

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 19:10
Originally posted by spiros spiros напиша:





Интересна пресметка, Мјкл.    
Дали според тебе е точна?

Јас се обидов со истата обидувајќи се да те разберам која е твојата поента, бидејќи ти пишуваш честопати во тој стил, но ретко кажуваш директно и јасно што е оноа на кое мислиш.

Отпрвин Ден го гледав само како Д, и се обидов со книга Даилова од Стариот Завет, но таа нема толку поглавја, освен тоа годината која ја наведе како важен дел од датумот е 2010, и затоа потоа реков дека можеби се мисли на Новиот Завет.
Originally posted by spiros spiros напиша:


Јас пак мислам дека оној БОГ во Исус Христос има врска и со световните игри (како на пример фудбалот), световните работи (како на пример рибарството), но и со се’ друго (како на пример биологијата, метеорологијата, интер-нет-от, ... )!

За разбирање на ова, можеби би ни помогнал еден стих на од тебе (погоре)споменатата книга - Дела Апостолски -, но сигурно и целата Библија која од почетокот до крајот е - како и целиот универзум - целата повржана!

Denn in ihm leben und weben und sind wir ...!
Но недоамна ти на Месинџер кој го кажа истото, ти му забележа дека тоа не е баш така. Зошто е сега според тебе сепак тоа така?
Originally posted by spiros spiros напиша:

Се надевам дека ме разбираш зошто го зедов баш Лутеровиот превод (17:28) кој и вашата заедница радо го употребува.
Жалам, не те разбирам зошто токму Лутеровиот? Мислам дека ти е познат ставот на таа верска заедница во врска со Библијата, а за Лутер генерално се нема баш пофален став. Додуша при осврт на некои работи во своите радио-емисии прахристијаните во Германското говорно подрачје наведуваат и библијски цитати, но се користи не само Лутеровиот, туку и оној на римо-католичката црква па и други.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 20:44
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Interesno, no kaj mene realnite vreminja, pa i datumi, voopshto ne korespondiraat so onie posochuvanite ...

Zarem ВИСТИНСКИОТ Пастир kje gi objavuva svojata mudrost i tajna samo vo srednoevropskata vremenska zona ???



ВИСТИНСКИОТ ПАСТИР ги собира своите овци - и тие го слушаат Неговиот Глас - каде и да се’ тие наоѓаат, независно од временската, просторната или интелектуална состојба!


Која душа се разбуди дека без Милоста БОЖЈА е изгубена и со цело срце бара ја бара Истата, засигурно ќе најде дека таа всушност на Голгота е најдена!   





Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Дали според тебе е точна?







За мене е ТОЧНО она што во Дела Апостолски (17:27+28) е посведочено!


Во него живееме, ...! (обрни внимание кој збор го употребува Лутер за движење).










-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 23:00
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Interesno, no kaj mene realnite vreminja, pa i datumi, voopshto ne korespondiraat so onie posochuvanite ...

Zarem ВИСТИНСКИОТ Пастир kje gi objavuva svojata mudrost i tajna samo vo srednoevropskata vremenska zona ???



ВИСТИНСКИОТ ПАСТИР ги собира своите овци - и тие го слушаат Неговиот Глас - каде и да се’ тие наоѓаат, независно од временската, просторната или интелектуална состојба!


Која душа се разбуди дека без Милоста БОЖЈА е изгубена и со цело срце бара ја бара Истата, засигурно ќе најде дека таа всушност на Голгота е најдена!   





A 22 Maj, 22 chasot i 22 minuri... i dvata gola... a?
Neli toa beshe poentata? 22... 22.. 22... 2...?

Kako sega odednash ne se bitni vreminjata i broevite? Prvin bea mnogu bitni, sega koga kaj mene ne se istite tie broevi, za istiot sluchaj, odednash ne se bitni istite broevi.

Ako ja prifatam tvojata doktrina togash zakluchuvam deka ВИСТИНСКИОТ Пастир gi sobira samo ovcite od srednoevropskoto vremensko podrachje. Ako ja prifatam doktrinata deka ВИСТИНСКИОТ Пастир gi sobira site ovci od site vremenski podrahja, togash tvojata doktrina ...   








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 23.Мај.2010 во 23:34
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Interesno, no kaj mene realnite vreminja, pa i datumi, voopshto ne korespondiraat so onie posochuvanite ...

Zarem ВИСТИНСКИОТ Пастир kje gi objavuva svojata mudrost i tajna samo vo srednoevropskata vremenska zona ???



ВИСТИНСКИОТ ПАСТИР ги собира своите овци - и тие го слушаат Неговиот Глас - каде и да се’ тие наоѓаат, независно од временската, просторната или интелектуална состојба!


Која душа се разбуди дека без Милоста БОЖЈА е изгубена и со цело срце бара ја бара Истата, засигурно ќе најде дека таа всушност на Голгота е најдена!   





A 22 Maj, 22 chasot i 22 minuri... i dvata gola... a?
Neli toa beshe poentata? 22... 22.. 22... 2...?

Kako sega odednash ne se bitni vreminjata i broevite? Prvin bea mnogu bitni, sega koga kaj mene ne se istite tie broevi, za istiot sluchaj, odednash ne se bitni istite broevi.

Ako ja prifatam tvojata doktrina togash zakluchuvam deka ВИСТИНСКИОТ Пастир gi sobira samo ovcite od srednoevropskoto vremensko podrachje. Ako ja prifatam doktrinata deka ВИСТИНСКИОТ Пастир gi sobira site ovci od site vremenski podrahja, togash tvojata doktrina ...   








Abre brate messi, Gospod vas tamu ne ve recka eden posto.

Dojdi si ti vo Evropa, uste podobro vo Makedonija, a ne na Gospod zad grbot смеење   газење%20од%20смеење

P.S. Malku da se nasalime, se nadevam deka ti i brat spiros nema da se nalutite, ama taka mi dojde na umголема%20насмевка


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 27.Мај.2010 во 22:21
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

...Ako ja prifatam tvojata doktrina togash zakluchuvam deka ВИСТИНСКИОТ Пастир gi sobira samo ovcite od srednoevropskoto vremensko podrachje.

...







Пред Небото, земјата, ... океаните, ... пред секое време е БОЖЈОТО Спасително Семе!

Во Него е ВИСТИНАТА СОВРШЕНА, Единсвена и Една,
Многу поголема е Таа од цела азија, африка, америка, ... европа северна, јужна, источна, западна и средна.      








Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Abre brate messi, Gospod vas tamu ne ve recka eden posto. Dojdi si ti vo Evropa, uste podobro vo Makedonija, a ne na Gospod zad grbot смеење   газење%20од%20смеењеP.S. Malku da se nasalime, se nadevam deka ti i brat spiros nema da se nalutite, ama taka mi dojde na umголема%20насмевка






Ајде меси, правам место МК - 91220!

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Мај.2010 во 22:47
Originally posted by spiros spiros напиша:



Ајде меси, правам место МК - 91220!



Znaci brate spiros , i vo MK ima dve dvojki среќа
среќа

Ajde brate messi, doagjaj vo Makedonija da te vidi Gospodнамигнување


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 27.Мај.2010 во 23:14
Originally posted by spiros spiros напиша:


Ајде меси, правам место МК - 91220!
    



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Znaci brate spiros , i vo MK ima dve dvojki среќасреќаAjde brate messi, doagjaj vo Makedonija da te vidi Gospodнамигнување



Тоа е (или поточно: беше) бројот на најубавиот град во македонија!



п.с Денеска пак имав една чудесна случка ...!    





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 27.Мај.2010 во 23:51
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:


Ајде меси, правам место МК - 91220!
    



Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Znaci brate spiros , i vo MK ima dve dvojki среќасреќаAjde brate messi, doagjaj vo Makedonija da te vidi Gospodнамигнување



Тоа е (или поточно: беше) бројот на најубавиот град во македонија!



п.с Денеска пак имав една чудесна случка ...!    






Ne mi teknuva koj grad bese bas....не%20знам




Tuku, kazuvaj za cudesnata slucka brate spiros.

 Bas sakam da procitam, pisuvaj... големо%20гушкање


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 30.Мај.2010 во 00:22




Во овие моменти германија слави додека Лена победува со песната на евровизија 2010!

Лена пееше под бројот 22!


O mein GOTT ...!   извикува среќната Лена додека се радува на неочекуваниот тријумф!   






-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 30.Мај.2010 во 17:53
Originally posted by spiros spiros напиша:

Во овие моменти германија слави додека Лена победува со песната на евровизија 2010!

Лена пееше под бројот 22!


O mein GOTT ...!   извикува среќната Лена додека се радува на неочекуваниот тријумф!   
Во германското говорно подрачје кога се изненадени пријатно или непријатно , честопати извикуваат „O mein GOTT!„. Белким нема пејачката да извика „O mein TEUFEL!„

Која е поврзаноста со тоа што германката во Осло била 22-ра по ред?

2002 година(првата и последната бројка е 2) победи Латвија која беше 23-та по ред(22-ри беа Словенија со Sestre - машки облечени како женски), A 2005 победи Грција која беше 19-та по ред.



Постирано од: spiros
Датум на внесување: 30.Мај.2010 во 18:08
Погледни ја сликата, подобро!

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Јуни.2010 во 00:34
Пред (околу) еден и пол час - додека седев тука пред компјутеров - заѕвони телефонот на женами и таа ми рече дека треба да ја поземам (со автомобил) ќерками.
Таа денес беше на био-екск*рзија од школо и имаше доста возено со велосипедот, па бидејќи беше доста касно и таа беше доста изнемоштена, јас требаше да ја поземам од соседното село.

Пристигнав на договореното место и чекав, ... чекав, ... но таа со нејзиниот велосипед никако да се појави на хоризонтот.

Автомобили минуваа ли минуваа. Околу 23:30 (часот) се угаснаа уличните светилки. Фрекфенцијата на автомобилите значајно се намали, но мојата ќерка веќе прилично каснеше на договореното место.
Почнав некако да не се чувствувам баш убаво во мојата кожа, бидејќи таа кажа дека (набрзо) ќе дојде сама а најзиниот пат беше прилично низ шуми и притоа незнаев каква е состојбата на нејзината батеријската лампа.

Јас лично немам мобилен телефон    и неможев да и свртам на женами (или ќерками) за да прашам што е работава ... Но тогаш почнав засилено да вртам нешто друго во срцево ... а на утештелниот знак не му требаше долго. Автомобилите во меѓувреме минуваа во такт (одприлика) од 4-5 минути. Наредниот автомобил што минуваше кон правецот одкаде што требаше да дојде мојата ќерка, имаше регистарски таблички кои завршуваа со две двојки. Со поглед го пратев автомобилот како со оддалечувањето му се губат светлата во темната кривина, но, со неговото губење во темнината од кривината се појавија три малечки велосипедски светла. Едно одними беше на ќерками, која меѓувреме мирно си спие.


ХалелуЈАХ + Елхамдулилах + Фален и Славен да е УТЕШИТЕЛОТ





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Јуни.2010 во 00:55
Originally posted by spiros spiros напиша:

Со поглед го пратев автомобилот како со оддалечувањето му се губат светлата во темната кривина, но, со неговото губење во темнината од кривината се појавија три малечки велосипедски светла. Едно одними беше на ќерками, која меѓувреме мирно си спие.



Vozela velosiped i spiela ???

Patem, mozhesh da ni objasnish koe e bozhenstvenoto znachenje na brojot 2? Po shto se razlikuva toa od znacnjeto na brojot 3 ili 4?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Јуни.2010 во 01:09
Originally posted by spiros spiros напиша:

... која меѓувреме мирно си спие.




Лека ноќ, месинџер.

-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 01.Јуни.2010 во 01:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by spiros spiros напиша:

Со поглед го пратев автомобилот како со оддалечувањето му се губат светлата во темната кривина, но, со неговото губење во темнината од кривината се појавија три малечки велосипедски светла. Едно одними беше на ќерками, која меѓувреме мирно си спие.



Vozela velosiped i spiela ???

Patem, mozhesh da ni objasnish koe e bozhenstvenoto znachenje na brojot 2? Po shto se razlikuva toa od znacnjeto na brojot 3 ili 4?



Hahaha, brate messi, brat spiros saka da kaze deka dodeka go pisuva ovoj post taa mirno si spie vo nejziniot krevet голема%20насмевка


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 01.Јуни.2010 во 01:19
spiros, pretpostavuvam deka si sakal da kazhesh deka vo megjuvreme, dodeka pishuvash na forumov, taa spie. Ako e taka, togash malu nesoodvetno si ja napishal taa rechenica. No vo red, toa i ne e tolku vazhno kolku shto e vazhno prashanjeto:

Dali kje ni objasnish koe e bozhenstvenoto znachenje na brojot 2? Po shto se razlikuva od znachenjeto na brojot 3 ili 4?











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 01.Јуни.2010 во 19:02
Originally posted by spiros spiros напиша:

Погледни ја сликата, подобро!




Мислиш на крстот во срцето? Тоа е детал од знамето на Норвешка. И повторно ќе прашам каква врска има тоа со бројот 22 и Лена?

И ме интересира дали твоето мислење би се сменило ако Лена Мејер би се појавила гола пред камери?


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 01.Јуни.2010 во 23:57
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Dali kje ni objasnish koe e bozhenstvenoto znachenje na brojot 2? Po shto se razlikuva od znachenjeto na brojot 3 ili 4?





2: Информација - Комуникација (Диалогос)

Живото СЛОВО БОЖЈЕ (ЛОГОСОТ) второто (2) Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ, за Кого сведочи и Светиот Дух Кој е Третото (3) Лице , но и сите четири (4)елементи на создадениот свет - водата, земјата (т.е. тврдата материја), воздухот и огнот - како и четирите (4) Евангелиски извештаји на Библијата: Матеја, Марко, Лука и Јован!

БОЖЈАТА Спасителна Информација (ЛОГОСОТ или Второто Свето Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ) учи дека Светиот Дух (3) - значи Третото Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ - е БОЖЈАТА Енергија Која треба да ја почитуваме дури повеќе и од Спасителната Информација (ЛОГОСОТ), а колку тогаш повеќе од се’ друго во елементарниот (4) свет!?

Значи се разликува според редот на важноста: 1, 3, 2, 4, и тн.








Originally posted by Majkl Majkl напиша:


Мислиш на крстот во срцето? Тоа е детал од знамето на Норвешка. И повторно ќе прашам каква врска има тоа со бројот 22 и Лена?

И ме интересира дали твоето мислење би се сменило ако Лена Мејер би се појавила гола пред камери?




На 2 годишна возраст, Лена беше напуштена од нејзиниот телесен татко!

Што мислиш (?) дали Оној Татко Кој што Лично е во Исус Христос, ја напушти Лена на натпреварувањето во Христијанија (или по ново: Осло) ?



Може ли жена да го заборави породот свој, а да не се смилува на чедото од утробата своја?
А и кога би го заборавила, Јас тебе нема да те заборавам.
   
    Иса. 49:15







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Majkl
Датум на внесување: 02.Јуни.2010 во 00:06
Лично мислам дека Христос нема многу врска со Евровизија, бидејќи давањето овоземски работи не е негова работа. Значи не велам дека е лошо да се гледа Евровизија, но каква е смислата Христос да интервенира некој да победи на Евровизија кога песната нема врска со духовноста?

http://www.bild.de/BILD/unterhaltung/TV/2010/05/04/lena-meyer-landrut/rolle-als-nackte-badenixe-in-rtl-doku-helfen-sie-mir.html - ѕирни го линков за пеачката


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 02.Јуни.2010 во 01:30
Originally posted by spiros spiros напиша:

2: Информација - Комуникација (Диалогос)

Живото СЛОВО БОЖЈЕ (ЛОГОСОТ) второто (2) Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ, за Кого сведочи и Светиот Дух Кој е Третото (3) Лице , но и сите четири (4)елементи на создадениот свет - водата, земјата (т.е. тврдата материја), воздухот и огнот - како и четирите (4) Евангелиски извештаји на Библијата: Матеја, Марко, Лука и Јован!

БОЖЈАТА Спасителна Информација (ЛОГОСОТ или Второто Свето Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ) учи дека Светиот Дух (3) - значи Третото Лице на ЕДИНСВЕНИОТ Тросвет БОГ - е БОЖЈАТА Енергија Која треба да ја почитуваме дури повеќе и од Спасителната Информација (ЛОГОСОТ), а колку тогаш повеќе од се’ друго во елементарниот (4) свет!?

Значи се разликува според редот на важноста: 1, 3, 2, 4, и тн.


Se nadevam deka nekoj razbra ...    

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 02.Јуни.2010 во 23:30
    

Очи мои ...

Двеве очи мои слепи се
Двеве уши мои глуви се
Како извори пустински пресушени, суви се
Кога не ја гледам и слушам Милоста БОЖЈА,
ГОСПОДА Исуса Христа, секаде и во с? !
     





Приквечерта на 25 Мај (2010) се шетав на ридчето во близината на нашата куќа и Словото БОЖЈЕ (Христос) ми се смееше преку стотоци цвеќиња.
Да му го кажувам ова на мојот баџо, тој сигурно ќе помисли восебе: “ ... леле, овој ептем ...“

Најискрено кажано и јас - маловерниот - некогаш се прашувам: дали воопшто ова е можно што ми се случува?! Така и приквечерта на 25 Мај, кога Чудесниот БОГ ме зачуди уште повеќе со Неговата чудесност!

Јас неможев поинаку а да не го сликам тоа чудо!

Сликата е направена точно во 19 часот и 22 минути а Живиот БОГ мие сведок дека не е никаква монтажа по повод на бившиот ден на радоста, туку искрено сведоштво!
    





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 02.Јуни.2010 во 23:49
Originally posted by spiros spiros напиша:

    






Slikata e mnogu interesna brate spirose големо%20гушкање


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 03.Јуни.2010 во 00:22
Халелујах!


Господ *е Пастир мој, ништо нема да ми недостасува,

   Он ме пасе на плодни пасишта и ме води на тихи води,

   ја поткрепува душата моја, ме води по Патот на Правдата заради името Свое.

   Кога би тргнал и по долината на смртната сенка, нема да се исплашам од злото, зашто Ти си со мене; Твојот жезал и Твојата палка ме успокојуваат.

   Си приготвил пред мене трпеза на очиглед на непријателите мои, си ја помазал главата моја со елеј; и чашата твоја ме напојува со блаженство.

   И Милоста Твоја така да ме придружува преку сите денови на мојот живот, и јас ќе престојувам во домот Господов многу дни.

22 Псалм
според Православната Библија (МПЦ 90)
   


Живиот БОГ ми е Сведок дека вечерва ми стана свестно, дека во Православието 22 Псалм е баш најпознатиот Псалм за Вистинскиот Пастир.

Само што го дочитав 22 Псалм во Православната БиБлија, мојата жена дојде и ми рече дека момчето на ќерками и пратило многу дирлива порака во форма на стих, а таа (ќерками) пораката морала да и ја покаже и на женами.

Женами го имаше телефонот во рака и ми даде и јас да ја прочитам. Пораката е многу дирлива и исполнета со Дух Светол! Но тогаш женами ми обрна внимание на времето кога таа пристигнала. Беше точно 22 часот и 22 минути!

Халелујах!    


п.с. Вечерва - додека син ми спиеше - пред женами и ќерками го читав на глас 22 Псалм од Библијата во која се’уште стои породилната алката на мојот син , која тој ја доби непосредно после пораѓањето и на која е напишано неговото име!

п.п.с. Алката била (и е’) ставена баш во Книгата на Псалмите, глава 44. Живиот БОГ мие сведок дека баш сега првпат ми стана свестно дека овој (44) Псалм започнува баш со срцето!


Чудесен е Живиот БОГ! Чудесен! ХалелуЈАХ!   







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 14.Октомври.2010 во 01:16



Денов што изминува (13.10.10) ќе биде запаментен по сензационалното спасувањето - од длабините на земјата - на 33 рудари во Чиле !

Ја познава ли некој подетално - и во однос на бројната симболика - Дантевата “Божанствена комедија“ ?






   





-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 19.Ноември.2010 во 23:59


Чудесен е Совршениот БОГ! Чудесен!


Вечерва 19.11.2010 доаѓам од вечерна прошетка, а на телевизија од 20.15 часот почнал да се “врти“ првиот и вториот дел од филмот >> Војна и мир <<, кој е снимен според истоименото дело на Лев Толстој.


Можеби некој ќе каже: што сега ова има врска со ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите?

Јас најљубезно би ве прашал, дали сте ја читале Војна и мир?

Јас, не! Но пред неколку недели (на саботен ден) поминав во една блиска христијанска "second hand shop" кадешто книгата Војна и Мир ми “падна“ во рака и ми се отвара на страна 909 - за мое големо изненадување - таму Толстој во 19та глава на 9ти дел пишува нешто многу интересно!


Ја има ли некој можеби “Војна и мир“ при рака?   





п.с. Се сеќава ли некој, колку часа траеше тешкото пораѓање на Кити - во “Ана Каренина“ - кога го добија синчето со Лјевин, пред Лјевин да почне да се буди?

------------------------------------------------------


Сабота 19. Фебруар 2011


Денес (Сабота) пред 2 недели, мојата жена и ќерка сакаа да излезат. Кога реков дека и јас ќе одам со ними во тој град, како да почнаа некако да негодуваат и покрај тоа што јас сакав само да го искористам празното место во возилоти и да си одам во библиотека. Моето конто таму е регистрирано до 22.12.2011 :-)

Одкако ги испратив женските, зедов една книга којашто имаше и CD со музика и си отидов на периферијата од градот, до блиското брдо над кого прекрасно летаа соколи!

Душата ми беше некако натажена, се' до моментот кога го пуштив CDто со музика кое (поради концентрацијата во сообраќајот) воопшто свестно не го ни слушав и кога заглави баш на 2 минути и 22 секунди и тоа баш на местото кадешто вели : Your Spirit!

Песната ја пее некој Ерик Петерсон а нејзиното име е You Anointed Me


Попладнето ги направив најубавите слики од соколи во мојот живот. Слики од соколите кои - прекрасно летаа над мене - и никогаш дотогаш не доаѓале толку убаво и блиску до мене!


   
    http://www.youtube.com/watch?v=MjYGXFZmB_s - Ти ме помаза - пее Ерик Петерсон








-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: spiros
Датум на внесување: 17.Април.2011 во 02:11


На 8ми март (после зајдисонце) точно на 7 дена пред 12тиот роденден на љубениот ..., купив автомобил.

Купувањето беше доста спонтано. Автомобилот е постар од 10 години, има (за сваќањата на нашите предци но ако и ние трезвено размислиме) несватливо многу километри поминато и цената му беше доста (релативно) поволна.

Мојата жена веќе 2 години е без автомобил и постојано ми дава до знаење дека и е потребен.
Одкако го пробавме автомобилот и продавачот ни даде додатен попуст (од 5.660%), јас го потпишав договорот.

Бев изненаден од убавината и зачуваноста на возилото и иако сум посакувал убав и квалитетен автомобил, никогаш не сум се надевал дека јас ќе возам баш една ваква “кочија“.

Но моето изненадување беше многу, многу, многу, ... поголемо, кога после потпишувањето ја добив сообраќајната дозвола.

Во бројот на шасијата се виде една мустра од 2 блока. Букви и бројки (прв блок), па потоа пак буква и бројки (втор блок).

И првиот, и вториот блок на бројки почнуваа со бројот 22!

Притоа од вкупно 13 бројки, 7 беа (2) двојки.

Што мислите, на Кого посебно и на што конкретно упатува и бројот 14 ?





„Она што око не видело, уво не чуло, ниту на човек на ум му дошло, тоа Бог го приготвил за оние кои Го љубат.”




http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Emblem_-_Oculos_Non_Vidit.jpg - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Emblem_-_Oculos_Non_Vidit.jpg


п.с. јас никогаш не сум бил достоен - нити сум - да кажам дека Го љубам БОГА, но неможам поинаку освен да сведочам за Неговата Милост и Љубов!

п.п.с. Дали не е и редно луѓето во автомобилската индустрија (на кои им е толку многу дадено) баш на еден од најдобрите автомобили да му дадат име и лого, кое што ќе упатува баш на најважното: БОЖЈАТА Милост и Љубов!




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 17.Април.2011 во 23:26
Originally posted by spiros spiros напиша:



На 8ми март (после зајдисонце) точно на 7 дена пред 12тиот роденден на љубениот ..., купив автомобил.

Купувањето беше доста спонтано. Автомобилот е постар од 10 години, има (за сваќањата на нашите предци но ако и ние трезвено размислиме) несватливо многу километри поминато и цената му беше доста (релативно) поволна.

Мојата жена веќе 2 години е без автомобил и постојано ми дава до знаење дека и е потребен.
Одкако го пробавме автомобилот и продавачот ни даде додатен попуст (од 5.660%), јас го потпишав договорот.

Бев изненаден од убавината и зачуваноста на возилото и иако сум посакувал убав и квалитетен автомобил, никогаш не сум се надевал дека јас ќе возам баш една ваква “кочија“.

Но моето изненадување беше многу, многу, многу, ... поголемо, кога после потпишувањето ја добив сообраќајната дозвола.

Во бројот на шасијата се виде една мустра од 2 блока. Букви и бројки (прв блок), па потоа пак буква и бројки (втор блок).

И првиот, и вториот блок на бројки почнуваа со бројот 22!

Притоа од вкупно 13 бројки, 7 беа (2) двојки.

Што мислите, на Кого посебно и на што конкретно упатува и бројот 14 ?





„Она што око не видело, уво не чуло, ниту на човек на ум му дошло, тоа Бог го приготвил за оние кои Го љубат.”




http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Emblem_-_Oculos_Non_Vidit.jpg - http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/2/22/Emblem_-_Oculos_Non_Vidit.jpg


п.с. јас никогаш не сум бил достоен - нити сум - да кажам дека Го љубам БОГА, но неможам поинаку освен да сведочам за Неговата Милост и Љубов!

п.п.с. Дали не е и редно луѓето во автомобилската индустрија (на кои им е толку многу дадено) баш на еден од најдобрите автомобили да му дадат име и лого, кое што ќе упатува баш на најважното: БОЖЈАТА Милост и Љубов!



pogledni go brojot na tvojota reputacija na ovaa tema 9222

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 07.Јули.2011 во 23:10
Originally posted by Templarius Templarius напиша:



pogledni go brojot na tvojota reputacija na ovaa tema 9222





Ништо не е потполно случајно, Темпо. Ништо!

Минатата година за Св. Мина (Мартинци) - која е куќна слава на мојата фамилија и која е секогаш по новиот каленадар на 24 Ноември (тоа значи 2 дена после 22 ноември) - бев толку заморен што решив да неодам кај моите да им честитам.
Само што го решив тоа и се спремав со автомобилот да тргнам накај дома, кога автомобилот ми се расипува!
Пробај еднаш, пробај уште еднаш, ... ништо. Почнав да барам број од служба за помош на патишта, кога го гледам бројот од службата на моето осигурување завршува со 7 двојки ...2222222.

Одкако се јавив на службата се јавувам дома да ги известам моите, а одтаму женами ми кажува дека мајками е баш кај нас дојдена (бидејќи беше покасно) да ни донесе нешто

Така, женами и мајками дојдоја да ме поземат со автомобилот на мајками, која веднаш се понуди да ни го даде на услуга додека се поправи нашиот автомобил. Одкако го одвлечкавме мојот автомобил во гаража, јас и женами со автомобилот на мајками ја однесовме мајками дома и се разбира влеговме да честитаме слава на таткоми ...

И ете, јас си планирав да не ги видам таткоми и мајками на Св. Мина (Мартинци) но ГОСПОД ми планирал нешто друго.

Интересно беше што човекот кој од службата дојде да ми помогне се викаше Михаил, а јас воопшто не му се лутев на автомобилот што се расипа, туку Го Фалев и Славев БОГА за Неговата Прамудрост!

Знаеш ли за кој Ангел се работи во Броеви 22:22 !?


Поздрав




п.с. Единствениот БОГ знае само како ми ја охрабри душата со 888 пост на Vanesа, кој што на неа и беше првиот пост на темата:
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24622&PN=1 - Вистината е ... !                          http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=24622&PN=1







-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!






Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk