IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: ВИСТИНСКИОТ Пастир и броевите
    Испратена: 24.Февруари.2010 во 23:09

Дали ВИСТИНСКИОТ Пастир ги знае своите овци по број?
Или можеби мисли некој одвас, дека незнае да брои Тој?

Јас сум уверен дека Тој ги знае дури и длабоките значења на сите бројки, кои без Него никогаш точно не ќе можат да ги научат силните (самоуверените) дечки и девојки!


Никогаш досега - во човековата историја - небиле толку многу бројки употребувани како во нашиве денови.
Дали би сте можеле да го замислите и организирате вашиот секојдневен живот без бројки, симболи и нивното значење?

Дали има можеби и некоја друга - сокриена - симболика која никој друг освен БОГ не ја познава?

Ме интересира вашето мислење

спирос




    
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Февруари.2010 во 23:48
Пред два дена в понеделникот 22.2. (Библиски вториот ден на неделата), мојата жена ми се јави и нарача да купам половина леб и 2 лепчиња за сендвич.

На утринска пауза (9 часот) на втората страна во дневниот весник - со име 20 минути - читам дека Симон Амманн на олимпијадата во венкувер ја освоил и втората златна медалја (исто како и пред 8 години). 2 Олимпијади по 2 златни ... навистина нее лоша работа!

Бидејќи јас работам двократно а дента имав време за подолга пауза на пладне, се решив на пладне да купам леб. Кога како по обичај влегов во продавницата - кадешто сите каси се сензорски - приметив дека (таканаречените) “пастирските“ лебчиња за сендвич се намалени на 59 стотинки. Во корпата во која сигурно има место за повеќе десетици лепчиња, имаше останато само 4 лепчиња. Две (во групација) беа на левата страна (од моја перспектива гледано) а две исто така многу блиску едно до друго беа до аголот (ќошот).
Ги зедов оние две што беа поблиску до аголот и си појдов да платам. Касиерката лебот го повлече над сензорот а тој “пипсна“ со својот меѓувреме добро препознатлив тон. Но, пастирските лепчиња мораше да ги “впише“ рачно. Тоа ме израдува и јас ја прашав касиерката дали би било можно кога јас би сакал сите продукти кои јас ги купувам таму да - како во добрите стари времиња - бидат рачно “искуцани“(?).
- Не! ... беше нејзиниот одговор.

Пола кило леб 1.09 + 2 пастирски лебчиња по 0.59 = 2.27 (касата автоматски ги заокружи на 2.25)   Пријатен ручек!


Така јас си размислувам и си велам: пред цели 2 недели и цели 2 дена, баш на местото кадешто 2 пати имав сообраќајка, кадешто во втората сообраќајка 2 (невнимателни) возачи те лупнаа одзади, јас првпат запознав пастир кој изгледаше навистина среќен и покрај фактот дека тој баш најладните и најтемните месеци во годината ги проведува потполно надвор (само спие во шатор). Тој пастир на 15ти март се “раздужува“ со овците и враќа дома (мојот син Давид е роден баш на 15 март )

После ручекот одам на работа да помагам во друго одделение, бидејќи кај нас дента немаше работа.

Почнувам да полнам на првата машина ... се расипува нешто и морам да одам на втората. Таму работата си тече убаво, така да јас си имам време да се чудам и да Го Фалам БОГА. Додека така си работам и полнам “слатки“ погледнувам дали во околината има некои бројки. Машината ... ништо посебно, моторот ... ништо посебно, тогаш велам дај да погледам баш на амбалажата од продуктот кој што го држам во раце ... што ќе видам

Вторникот (вториот ден после неделниот ден на кој што воскресна Исус) иста песма. Телефон ... лебчиња.
Одам да земам “пастирски“ ... само 2 останати

Пола кило леб 1.09 + 2 пастирски лебчиња по 0.59 = 2.27 (касата автоматски ги заокружи на 2.25)   Пријатен ручек!


...







Изменето од spiros - 24.Февруари.2010 во 23:56
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Февруари.2010 во 17:37

Brate spiros, znaci za tebe brojot 2 ima nekakvo tajno znacenje?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 09:46
Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Brate spiros, znaci za tebe brojot 2 ima nekakvo tajno znacenje?




Брате КингДавиде, јас мислам дека се’ си има свое значење, значење кое ние во моментов потполно не го разбираме и со тоа за нас е тајно, но за ЕДИНСТВЕНИОТ БОГ во Христа ГОСПОДА е потполно јасно!


Вчера (сабота) околу 9 часот кога почнав да го пишувам уводниот пост на темата Четортата заповед: САБОТАТА!, кучето од комшиите толку почна да лае што мојот син мораше да излезе од неговата соба и да ми се пожали дека од кучето неможе на мир ...!
Само неколку минути после тоа, мојот син пак дојде со една друга вест која ја видел низ прозорецот од неговата соба.


За ова ќе пишам покасно бидејќи сега немам време.

Дочитање!





Изменето од spiros - 07.Март.2010 во 09:48
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 12:50
Околу броевите, неможам да ја разберам опседнатоста со број 13. за некого е среќа, за друг несреќа...Мене ништо ен ми значи
http://www.forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=18162&PN=2

МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 16:07

Izvesni broevi sto se koristat vo Biblijata imaat simbolicno znacenje , no samo vo kontekst na Pismoto kade se upotrebeni.

Na primer, brojot cetiri se koristi za da se oznaci celosnost ili univerzalnost. Ovaa ideja e prenesena vo izrazite kako sto se " четирите земни краишта"
(Isaija 11:12), i " четирите ветра небесни."(Daniel 8:8)

Ponekogas , brojot 6 pretstavuva nesovrsenstvo. Interesno e sto brojot na zverot vo Otkrovenie e "covecki broj"- 666. So toa sto brojot 6 se potencira tri pati, se podvlekuva nesovrsenosta za zverot.

Isto taka, brojot sedum vo Biblijata koga se koristi na simbolicen nacin , pretstavuva potpolnost.( 3 Mojseeva 4:6; Evreite 9:24-26) itn.

Ovie i drugi simbolicni broevi sto se koristat vo Svetoto Pismo dobivaat znacenje od kontekstot na prorostvoto.

Iako Biblijata im pridava odredena vaznost na izvesni broevi, ne e nase da gi povrzuvame bukvite na izvesni broevi za da otkrieme misticni vistini.

Kako sto znaes brate spirose imase edna kniga Bibliski Kod od Majkl Droznin, koja stana bestseler,vo koja pisatelot tvrdese deka otkril skrieni poraki so pomos na kompjuterska analiza na Stariot Zavet i tvrdese deka go otkril vo tekstot ubistvoto na togasniot Izraelski premier Jicak Rabin edna godina pred da se sluci.

No, naucnicite pokazaa deka kompjuterska analiza na bilo koja kniga moze da dade nesto sto ke lici na tajna poraka ili prorostvo, bidejki e ogromno poleto na verojatnosta za kalkulacii.

Sekako deka broevite se eden vid cudo, dar od Boga, zamislete si kako bi izgledal svet bez broevi . Toa bi bilo haos!.

No,moe mislenje e deka mnogu podobro e da se drzime do Hristovata nauka i mnogu da ne navleguvame i da ne zabeguvame vo misticnosti i raboti koi BOG ne ni gi otkril seuste.

Moze i da imaat znacenja nekoi broevi,no ako ne ni e dadeno jasno togas moze samo da spekulirame.

Pozdrav brate Spirose


P.S. Izvinete za predolgiot tekst.






Изменето од KINGDAVID - 07.Март.2010 во 16:15
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 16:20
Broevite i matematikata se chovekova kreacija sozdadena da se upotrebuvaat kako pomoshna alatka vo razbiranjeto na ovoj svet i sozdavanjeto na novi materijalni dobra. Kako takvi, postojat samo vo chovekoviot um.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 16:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Broevite i matematikata se chovekova kreacija sozdadena da se upotrebuvaat kako pomoshna alatka vo razbiranjeto na ovoj svet i sozdavanjeto na novi materijalni dobra. Kako takvi, postojat samo vo chovekoviot um.



Se soglasuvam so tebe. Broevite se apstraktna rabota.

No mojata poenta e deka ako se zanimavame so toa deka brojkite vo Biblijata imaat nekakvo znacenje i deka treba da gi otkrieme navleguvame vo edna druga psevdonauka, Numerologija.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 17:54
Se slozhuvam.

Zatoa mu predlozhiv na spiros da mu gi prefrlam negovite temi za numerologija vo podforumot Misterii. Ovde navistina ne im e mestoto.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 18:53
Не се сложувам со тоа дека местото на темата е во Мистерии.
Има полно симболики во броевите а кои не спаѓаат во Нумерологија а за кои може да се дискутира. Има полно теми на подфорумов кои само навидум припаѓаат или неприпаѓаат овде, зависи од кој аспект сакаме да зборуваме за нив. Ако некој не се согласува со поставувачот на темата незначи дека е по дефолт во право, па нека е и модератор.


МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Март.2010 во 22:00
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Не се сложувам со тоа дека местото на темата е во Мистерии.Има полно симболики во броевите а кои не спаѓаат во Нумерологија а за кои може да се дискутира. Има полно теми на подфорумов кои само навидум припаѓаат или неприпаѓаат овде, зависи од кој аспект сакаме да зборуваме за нив. Ако некој не се согласува со поставувачот на темата незначи дека е по дефолт во право, па нека е и модератор.




За среќа не сум единствениот што потполно не се сложува со одредени мислења!    

На пример верувам дека се’ што е добро, што е корисно и животопријатно, потекнува од БОГА! Впрочем истото тоа го сведочи и Светото Писмо.

Исто така - кој подлабоко загледа ќе види дека - Светото Писмо е испреплетено од почеток до крај со броеви и не е замисливо без бројките и нивното (повеќе или помалку) сокриено (тајно) значење. Се разбира, никогаш невелам нити имам намера да изјавам дека јас сум подобар во разбирањето, но заклучувам (а Светото Писмо и Господ со постојаните доживувања ме крепат во тоа) дека Тајната на Живото СЛОВО БОЖЈЕ е многу многу повеќе од сите книги, догми и науки на овој свет и многу многу пред сите ними.








Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Broevite i matematikata se chovekova kreacija sozdadena da se upotrebuvaat kako pomoshna alatka vo razbiranjeto na ovoj svet i sozdavanjeto na novi materijalni dobra. Kako takvi, postojat samo vo chovekoviot um.




Да - за атеистите и сите кои повеќе го обожаваат човековиот ум повеќе од ОНОЈ Које е пред, во и позади “случајот“ – тоа би можело така да се свати. Но тој што сметката без крчмарот ја прави, сепак Неговата (Крчмаровата) ќе мора да ја плати!





Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Se soglasuvam so tebe. Broevite se apstraktna rabota.

No mojata poenta e deka ako se zanimavame so toa deka brojkite vo Biblijata imaat nekakvo znacenje i deka treba da gi otkrieme navleguvame vo edna druga psevdonauka, Numerologija.



КингДавиде, мене - повеќе од се’ на овој свет - ме интересира тајната на Љубовта БОЖЈА и Мудроста на се’опфатно знаење, кое според вистинското учење за кое прекрасно сведочи Светото Писмо, е сокриена во Живото СЛОВО БОЖЈЕ – Христос (кол.2:2)

Секоја наука, теорија и догма која не е втемелена врз Живото СЛОВО БОЖЈЕ (Христос), порано или покасно – БОГУ Фала и Слава - ќе се сруши и ќе биде обелоденета како несовршена и псеудо.

Јас сум уверен дека БОГ е Господар над секоја тајна. Тајна која е сокриена за оние кои го ограничуваат Него или сакаат да Го стават во рамки и догми. Догми кои пак ќе Му препишуваат или забрануваат на ВОЗВИШЕНИОТ да несмее да владее и со броевите, да несмее преку нивното сокриено значење да им ги отвара тајните на Неговите сакани чеда. На тајни мислам кои биле, се’ и ќе бидат сокриени за оние кои во гордост и самобендисаност се противат на Неговата Прамудрост правејќисе себеси за Нејзини сајбии!



Поздрав


п.с. Дали БОГ е за тебе абстрактна или конкретена работа?






Изменето од spiros - 07.Март.2010 во 22:44
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 19:06

Brate Spiros, ako BOG sakal da ni go otkrie znacenjeto na broevite toa jasno ke go kazal vo Biblijata.

Vo drevnite opstestva bilo voobicaeno da im se pripisuva posebno znacenje na broevite.

Pitagora,grckiot filozof i matematicar koj ziveel vo 6 vek pred n.e. poucuval deka site raboti moze da se izrazat vo broevi. Toj i negovite sledbenici rezonirale deka celiot univerzum e primer na red i proporcija, pa spored toa mislele deka site materijalni nesta se verojatno vo nekakov matematicki odnos.

Od vremeto na Pitagora tolkuvanjeto na broevite se koristelo i za pretskazuvanje i za tolkuvanje na sonovi.

Ne sum protiv toa ovaa tema da stoi ovde.

Sakam da ti ukazam bratski da ne zabegas vo misticizam i na primer da mislis deka pakovkite na produktite, registraciite na avtomobilite i broevite na zgradite i na avtobuskite karti kako i godinite na vozrasta na nekoi lugje se nekoi znaci koi BOG ti gi prakja. Se nadevam deka nema da me razberes pogresno.


P.S. Kako odgovor na tvoeto prasanje ke ti kazam edno: BOG za mene e NAJGOLEMATA REALNOST KOJA POSTOI

Pozdrav brate spirose

Изменето од KINGDAVID - 08.Март.2010 во 19:07
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 22:23
Здравје да имаш, брате КингДавиде!

Живиот БОГ знае колку ми значи твојата грижа и љубов кон мене. Денес баш за оваа тема на тебе мислев и те замислував (без лик и статуа) како одприлика ми велиш: Ееее, побегна ли ти чавчето?

Нека ми прости Господ што вака ставам смајли и земам насмеа ...

Брате мој сакан, знај дека со тоа воопшто не ги потценувам твоите совети и грижи, но те молам разберија и ти мојата состојба, мојата воодушевеност која доаѓа од надприродната Љубов БОЖЈА, Која преку Неговото Живо СЛОВО ми ја дарил на голгота (пред оклолу 2000 години) но и на чудесен начин ми ја дарува дури и на овој начин.

Дали би сакал ти (?) да пишам за она што ми се случи саботата додека ја пишував темата >>Четортата заповед: САБОТАТА!<<, па да ми го кажеш твоето мислење дали јас забегувам, или можеби би забегувал кога би ги игнорирал ГОСПОДОВИТЕ утешителни поздрави, кон мене незаслужниот!


Поздрав


п.с. Си знаел ли дека на вториот ден по зачнувањето на човекот, клетките 2 пати се делат?
Јас тоа денеска за првпат (свестно) го слушнав и морав да се чудам за БОЖЈАТА генијалност!




Изменето од spiros - 08.Март.2010 во 22:46
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 23:10
Originally posted by spiros spiros напиша:

Здравје да имаш, брате КингДавиде!

Живиот БОГ знае колку ми значи твојата грижа и љубов кон мене. Денес баш за оваа тема на тебе мислев и те замислував (без лик и статуа) како одприлика ми велиш: Ееее, побегна ли ти чавчето?

Нека ми прости Господ што вака ставам смајли и земам насмеа ...

Брате мој сакан, знај дека со тоа воопшто не ги потценувам твоите совети и грижи, но те молам разберија и ти мојата состојба, мојата воодушевеност која доаѓа од надприродната Љубов БОЖЈА, Која преку Неговото Живо СЛОВО ми ја дарил на голгота (пред оклолу 2000 години) но и на чудесен начин ми ја дарува дури и на овој начин.

Дали би сакал(?) да пишам за она што ми се случи саботата додека ја пишував темата >>Четортата заповед: САБОТАТА!<<, па да ми го кажеш твоето мислење дали јас забегувам или би забегувал кога би ги игнорирал ГОСПОДОВИТЕ утешителни поздрави кон мене незаслужниот!

Поздрав

п.с. Си знаел ли дека на вториот ден по зачнувањето на човекот, клетките 2 пати се делат?
Јас тоа денеска за првпат (свестно) го слушнав и морав да се чудам за БОЖЈАТА генијалност!





Zdravje da imas i ti brate Spirose .

Te razbiram tebe, ti si covek poetska dusa koja iskreno go saka Hrista. Milo mi e sto ne me razbra pogresno. Od tebe nikogas ne sum dobil nekakov los zbor nitu pak nesto slicno i si mi eden od najomilenite "likovi"ovde .


Me nasmea so tvojata vizija kako stojam pred tebe .
. Uste se smeam koga go pisuvam ova

Me razveseli so taa izjava, smeenjeto e zdravje , fala mu na Boga. HEHEH.


Inaku,bas me interesira sto ti se slucilo togas koga si pisuval na temata za Cetvrtata Zapoved.

Pisuvaj slobodno brate Spirose , ovde sme da razmenuvame mislenja , a me interesira i sluckata i cekav da napises prodolzenie.

P.S. Za kletkite znam deka se delat, toa e Bozje cudo kako se slucuva toj proces vo utrobata na majkata. No koja e vrskata pomegju vtoriot den od zacnuvanjeto i delenjeto na kletkite?


Gledam deka vo brojot dva ti si nasol nekoe znacenje.

Prosti mi, no jas sum prakticen covek po priroda i gledam da ne "mudruvam povekje od ona sto e zapisano". Znaes kako velat, verata mora da se nadopolni so zdrav razum, inaku moze da zabega covek vo misticnost pa i da mu letne cavceto

Pisuvaj slobodno, golem pozdrav do tebe
   
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.