IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Спорт и Вера
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Спорт и Вера

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
Автор
Порака
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Јуни.2011 во 21:26
Bravo za fifa .... pa nekoj mora da im stavi kraj, mozebi nekoj den ce im tekne deka namesto topka ce treba da udiraat bomba hahahahahahaha
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 00:42

.Јас не сум го видел да даде гол а да не му се заблагодари на БОГА во Христа!

Didier Drogba човекот кој што вечерва двапати даде гол во “последен момент“ и го елиминира сигурниот фаворит Бајерн Минхен во Минхен, со што Челси оваа година стана шампион на европа.

Интересна глетка: додека Didier Drogba во благодарна радост се крсти, сопственикот на Челси - Роман Абрамовиќ (син од еврејски родители)- се радува како мало дете.   .p.s. Германските и европските фудбалски експерти неможат да си објаснат како можеше убедливо подобрата екипа на свој терен да го изгуби овој меч.   


.

Изменето од spiros - 20.Мај.2012 во 00:48
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
dedanoe Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Октомври.2011
Локација: dedanoe city
Статус: Офлајн
Поени: 385
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај dedanoe Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2012 во 11:08
Originally posted by spiros spiros напиша:Има ли некаква врска Верата со спортот?

На денов (22.02.2010) што измин(ув)а, околу 9 часот на утринска пауза во еден весник што се вика 20 минути, на 2 страна пишуваше за швајцарскиот скијачки скокач, Симон Амманн. Тој на оваа олимпијада по 2 пат победи и доби 2 златни медалји, исто како и на неговата предходна успешна олимпијада кадешто и таму ги доби 2те златни медалји.Дали верата има улога во спортот? Дали пишуваат писмата нешто за тоа? Зошто некои култури се надпросечно успешни во спортот?

Поздрав
kako nema vrka: http://www.youtube.com/watch?v=4jiOx-SwDog ete svete ti pak ubijash dete !!!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (1) Благодарам(1)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Јуни.2012 во 12:28

Жените од Саудиска Арабија, прв пат на Олимписки игри

Саудиските спортистки ќе мора соодветно да бидат облечени за да го „зачуваат своето достоинство“

Властите на Саудиска Арабија одлучија првпат да им дозволат на жените да се натпреваруваат на  Олимписките игри. Во соопштението на Амбасадата на Саудсика Арабија во Лондон се наведува дека националниот Олимписки комитет „го прифати учеството на жените атлетичарки кои ќе успеат да се квалификуваат“.

Многу саудиски религиозни конзервативци се уште одбиваат жените да учествуваат во спортските активности.
Саудиските власти сметаат дека на ОИ, кои почнуваат на 27 јули, единствена жена која ќе се натпреварува ќе биде џокејот Далма Ружди Малас (18).

Саудиските спортистки ќе мора соодветно да бидат облечени за да го „зачуваат своето достоинство“.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 16:59


.Ноќта што измина Usain Bolt повторно го освои олимпиското злато во 100 метри шпринт, воедно поставувајќи нов олимписки рекорд, одкако пред почетокот на трката му даде Слава на Совршениот БОГ во Христа Господа!

.
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Август.2012 во 19:44
Сакаш да кажеш дека поради тоа победи ? Дека немаше да победи ако не се прекрсти ?

 
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Август.2012 во 00:02

Додека во Лондон се одржуваат олимписките игри во кои се инвестирани повеќе од 10 милијарди евра, швајцарската хуманитарна организација Helvetas укажува на проблемите и неправдите во светот, употребувајќи слика со 5 чаши и слоган на кој што пишува “најраспространета дисциплина во африка е носењето на вода“, за што беше од страна на олимписките службеници и нивните адвокати веднаш оптужена.
Правниците на хуманитарната организација ја повлекоја сликата, укажувајќи дека 5те чаши не се олимписки бренд и дека всушност олимписките адвокати немаат воопшто право така да се однесуваат како што се однесуваат!

Олимпискиот комитет забранува хуманитарен инсерат!
п.с. Минатите олимписки игри кои се одржаа во Пекинг и започнаа на 08.08.2008 во 8 часот, чинеа 40 милијарди евра!

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Сакаш да кажеш дека поради тоа победи ? Дека немаше да победи ако не се прекрсти ?

 


Усаин Болт - иако моментално (и воопшто) најбрзиот шпринтер на светот - наместо да се гордее со своето знаење, умеење и брзина, тој (пред се’)   Му дава Слава на БОГА во Христа Господа за Милоста Негова!     

Бог се противи на горделивите, а на понизните им дава Милост!”

(Јако. 4:6)
п.с. Никогаш не сум видел спортист да се крсти со двете раце истовремено, како што тоа го правеше Sergio Ramos на годинашново европско првенство во фудбал коешто пред малку заврши, а на кое шпанија повторно го освои првото место. Најкритично на шпанците им беше во надпреварот со хрватска, кадешто играчот со број 22 (Jesus Navas) - кој што беше телесно најнискиот играч на надпреварот, а сепак - го даде одлучувачкиот гол!   .

Изменето од spiros - 09.Август.2012 во 00:18
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2013 во 19:14
Одкако трипати со три прсти се прекрсти - денес на западен Духовден - Верољуб Салатиќ го прими пехарот на швајцарскиот фудбалски куп.

Победоносниот гол го даде Милан Вилотиќ, кому есента 2010 год. му беше дијагностициран зол тумор на грбот. Со Божја помош и стручна операција, денес Вилотиќ е (освен мал хендикеп на едната рака) потполно здрав.

Слава БОГУ!   


п.с. Минатогодишниот победник на “шампионслиг“, челси, 12 дена ќе има 2 пахара во своите раце, одкако минатата среда со голот на Ивановиќ - кој што беше буквално во последната минута од надпреварот - го освои пехарот на “еуролиг“.

Првиот гол за челси го постигна шпанскиот интернационалец: Торез!   
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 20.Мај.2013 во 23:19
Кај мене популарно е спортското тепање наречено ММА (mixed martial arts) на кое половината учесници се крстат и го имаат истетовирано името или ликот на Исус, а некои и стихови од Светото Писмо ... и им ги кршат носевите и ребрата.

Тие и пред и после тепањето му даваат слава на Совршениот Бог во Христа Господа!

Халелуја! Халелуја! Халелуја! 


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2013 во 00:52
Толку има добри спортски примери ... незнам зошто ти толку се фаќаш баш за крвавите?   


Јас знам дека спортот (освен крвожедните вештини) е една прекрасна метода со која се празни агресија и останата негативна енергија, и дека многу чеда БОЖЈИ тоа прекрасно го прават и притоа БОГА Го восфалуваат.

ХалелуЈАХ !!!


                           

п.с. Мислам дека би требал да знаеш дека ниеден од вистинските Христови Апостоли - за кои што прекрасно сведочи Светото Писмо - не се тепал, а уште помалку утепувал!

Секој кој што денес Ги следи стапките Христови и Апостолски, исто така не се тепа, нити утепува, туку во Дух Светол Го Слави Името БОЖЈО !     
Изменето од spiros - 22.Мај.2013 во 00:53
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
Zlatnik Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2605
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zlatnik Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2013 во 07:00
Originally posted by spiros spiros напиша:

Толку има добри спортски примери ... незнам зошто ти толку се фаќаш баш за крвавите?   ...

А зошто да ги исклучуваме и крвавите спортови? Иако се крвави, сепак и тие се спортови!
Туку ај, да не ги земаме за пример тие. Еве да го земеме фудбалот за пример.
Колку пати сме гледале како при излегување на терен некои фудбалери го насочуваат погледот кон небото, се прекрстуваат и ја допираат тревата (теренот) со рака! Демек го замолуваат бог да им помогне да победат.
Е арно ама, овој ритуал го прават фудбалери и од другата екипа.
И?
Како бог (по кој критериум) се одлучува да му ги „услиша“ молитвите на едниот верник, а да ги отфрли молитвите на другиот? Дали неубаво ја изговорил молитвата?
Ова беше ако играчите веруваат во ист бог.

Во друг случај, кога играат играчи од различни вероисповеди, кој бог победува?
Дали тоа значи дека едниот бог е посилен од другиот?
Ова беше за изборот на бог помеѓу двајца верници од различни религии.

Но, зошто бог ми дозволи мене јас да победам во телеграфија* кога ниту му се молам, ниту верувам во него, а не му дозволи на колегата кој пред натпреварот се прекрсти (и тоа дури три пати)?


*- иако телеграфијата не е спорт, сепак, бидејќи има натпреварувачки карактер т.е. се работи за „одмерување на силите“, може да се земе како спортска дисциплина!
Неоттуѓиво е правото на секој поединец да живее во својата заблуда!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Мај.2013 во 14:17
Originally posted by spiros spiros напиша:

Толку има добри спортски примери ... незнам зошто ти толку се фаќаш баш за крвавите?    


Originally posted by spiros spiros напиша:


Јас знам дека спортот (освен крвожедните вештини) е една прекрасна метода со која се празни агресија и останата негативна енергија, и дека многу чеда БОЖЈИ тоа прекрасно го прават и притоа БОГА Го восфалуваат.


Што има спортот со "восфалување" на Бога ???

Тоа има само со личниот однос на спортистите меѓу кои се и оние "крвожедните". А тоа важи за сите спортисти и воини на сите времиња и од сите вери.


Originally posted by spiros spiros напиша:


п.с. Мислам дека би требал да знаеш дека ниеден од вистинските Христови Апостоли - за кои што прекрасно сведочи Светото Писмо - не се тепал, а уште помалку утепувал!

А како знаеш ти ??? Поточно кажано, сега уште еднаш покажуваш дека не ги знеш работите за кои постојано пишуваш, туку само си ги оправдуваш своите лични сакања за нештата во кои си решил да си верyваш.

Ако си ја читал Библијата тогаш ќе ќе знаеш барем едно место каде што  апостолите ги извлекуваат ножевите и се тепаат.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Мај.2013 во 20:11Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Што има спортот со "восфалување" на Бога ???

Тоа има само со личниот однос на спортистите меѓу кои се и оние "крвожедните". А тоа важи за сите спортисти и воини на сите времиња и од сите вери.
Восфалувањето на БОЖЈОТО Име, градењето на Царството БОЖЈЕ и вршењето на Волјата БОЖЈА е нешто многу свето во верата Христова!
(Види ги првите три елементи вo Господовата молитва: “Оче наш“!)   

За крвожедните неможам да кажам дека Го познаваат Името, Царството и Волјата БОЖЈА!Originally posted by Messenger Messenger напиша:


А како знаеш ти ??? Поточно кажано, сега уште еднаш покажуваш дека не ги знеш работите за кои постојано пишуваш, туку само си ги оправдуваш своите лични сакања за нештата во кои си решил да си верyваш.

Ако си ја читал Библијата тогаш ќе ќе знаеш барем едно место каде што апостолите ги извлекуваат ножевите и се тепаат.Џабе е гнозата, џабе читањето, џабе трчањето, ... без Милоста БОЖЈА и Светиот Дух БОЖЈИ !

Без Него дури и лично од Мудроста БОЖЈА (Христос) избраните Апостоли, не беа во состојба правилно да Ја сфатат Совршената Вистина, а уште помалку да Ја следат, да ја практицираат и да И’ бидат потполно верни, затоа така и се однесуваа како што се однесуваа, се’ додека Го добија Најголемиот Дар!

После тоа, никој повеќе не се фати за нож (меч), нити го проневери Господа Исуса!
    Сфаќаш ли сега зошто Апостолското сведоштво ни укажува на фактот дека Милоста БОЖЈА е безкрајно повеќе од нашето знаење (гноза) и умеење (дела) и зошто чедата БОЖЈИ (во спортот, како и секаде во животот) најнапред Му даваат Слава на БОГА!?      

Изменето од spiros - 23.Мај.2013 во 20:20
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!Кон врв
viktorija123 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Nishto Posebno, tuku EDNO

Регистриран: 04.Февруари.2010
Статус: Офлајн
Поени: 7300
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај viktorija123 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Мај.2013 во 00:13
Zoshto sportistite gledaat nagore збунетост

Изменето од viktorija123 - 24.Мај.2013 во 00:15
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,313 секунди.