IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Спорт и Вера
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Спорт и Вера

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 20:51
Sekogash koga kje gi vidam onie bokseri ili ultimate fighters, so istetovirani iminja na Isus,   kako se krstat i mu se molat na Boga da mu ja skrshat kichmata na protivnikot... ne znam dali da se smeam ili da placham... ili da se smeam niz solzi.

I potoa onoj koj kje pobedi, so skrshen nos i krvavi ochi, skoka pred kamerata i vika "Isus beshe so mene!!!", padnuva nichkum na kolena i se krsti...

Ne znam koj e zakluchokot od seto toa... dali toa znachi deka onoj drugion ne se molel dovolno ili imeto na Isus mozhebi ne mu bilo istetovirano so dovolno golemi bukvi ?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 20:55
Тоа е тоа!

Се сеќава ли некој кога конвертитот Тајсон му го касна ушето на попот Холифилд?   











Изменето од spiros - 08.Март.2010 во 22:26
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Март.2010 во 23:30
Originally posted by spiros spiros напиша:

Originally posted by KINGDAVID KINGDAVID напиша:


Brate spiros, ne mi kaza za koja drzava nastapuva simpaticnata kosarkarka?


Inaku go cenam nejziniot stav sto stoi cvrsto na svoeto ubeduvanje , znaci ima karakter a i ubavka e.

A inaku, sportskite pravila mora da se pocituvaat.




Девојката “игра“ за една екипа во една европска држава, која од латинско-американското какао прави најубави чоколади на светот.   

Брате КингДавиде, зарем пуштената коса не пречи повеќе и не е попасна за сигурноста на соиграчките одколку под шамија прибраната?
Конкретно немислам баш на оваа шамија што е на сликава која што е со реси, но некоја без реси сигурно би била дури покорисна и за многу други играчки (и играчи), ако не од религиозни ама барем од практични причини.   











Многу ми недостасува солидарноста на верните спортисти (од други вероисповести) со момава!   

Еве на пример на подолнава слика супер функционира.











Znaci ,simpaticnata devojka e od Svajcarija

Vidi vaka, vo nekoi sportovi znaci im dozvoluvaat na muslimanskite devojki da nastapuvaat so shamija , a vo nekoi ne.

No izgleda pravilata na Svetskata Kosarkarska Federacija(FIBA) ne dozvoluvaat takvi raboti. Kako sto spomena i Emil vo svojot post, ima i drugi pravila, na primer, ne smeat da igraat so lancinja itn.

Tocno e deka so pustena kosa e poloso da igra otkolku so vrzana, ke im smeta i na soigrackite a i nejze ke i smeta.

Site kosarkarki sto imaat podolga kosa si ja vrzuvaat, no devojkata od verski pricini ne saka da go napravi toa, i jas toa go cenam kaj nea iako toa znaci za nea deka nema da i dozvolat da nastapi.


Inaku mislam i deka so ovaa shamija devojkata izgleda ubavo i deka moze da igra, ama takvi se pravilata na FIBA( Kosarkarskata federacija).

Bi bilo dobro da ja poddrzat nejzinite koleski, da bidat solidarni so nea.

Jas na primer bi i dozvolil da igra eve so taa shamija na slikata . Bas e simpaticna


Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 00:37
Lugje, vie bi dozvolile nekoi raboti samo zatoa shto ubavo vi izgledaat, neli?

Shamija e opasno da se nosi zatoa shto kraevite letaat dodeka se trcha i se vrti, pa nekomu mozhe da izvadi ochi, nastrana shto vo dueli i borba za topka mozhe da se zasuka i zategne okolu vratot i da go zadavi onoj koj ja nosi.
 
 
 
 
 
 
 


Изменето од Messenger - 09.Март.2010 во 00:43
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 15:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Lugje, vie bi dozvolile nekoi raboti samo zatoa shto ubavo vi izgledaat, neli? Shamija e opasno da se nosi zatoa shto kraevite letaat dodeka se trcha i se vrti, pa nekomu mozhe da izvadi ochi, nastrana shto vo dueli i borba za topka mozhe da se zasuka i zategne okolu vratot i da go zadavi onoj koj ja nosi.
 

 

 

 

 

 

 



Dokolku me prasat mene, jas bi i dozvolil , no sekako da ja vrzi shamijata kako sto i e vrzana na atleticarkata da ne im preci na drugite natprevaruvacki
Кон врв
Majkl Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јуни.2008
Статус: Офлајн
Поени: 3019
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Majkl Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Март.2010 во 20:05
Дали би било можно таа кошаркарката со шамијата да стави нешто како пливачка капа наместо шамија(само за таа пригода) и нема да биде гологлава, а воедно нема да им пречи на другите играчи. Или ни то а не е дозволено било во исалмот било кошаркарските правила?
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Март.2010 во 23:34
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Дали би било можно таа кошаркарката со шамијата да стави нешто како пливачка капа наместо шамија(само за таа пригода) и нема да биде гологлава, а воедно нема да им пречи на другите играчи. Или ни то а не е дозволено било во исалмот било кошаркарските правила?


Елхамдулилах, оваа идеја е прекрасна!

Кога човекот ќе Ја стави Љубовта и Мирот БОЖЈИ на првото место од својот живот, тогаш креативноста почнува да ни дарува прекрасни идеи!












Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Lugje, vie bi dozvolile nekoi raboti samo zatoa shto ubavo vi izgledaat, neli? Shamija e opasno da se nosi zatoa shto kraevite letaat dodeka se trcha i se vrti, pa nekomu mozhe da izvadi ochi, nastrana shto vo dueli i borba za topka mozhe da se zasuka i zategne okolu vratot i da go zadavi onoj koj ja nosi.
 

 

 

 

 

 

 





Навистина би било опасно со шамија да се игра, поради очите на играчите но и на гледачите, затоа мислам дека идејата на Мајкл би требала да е прифатлива за книжниците (верските и спортските, се разбира).   





Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 01:26


Пред неколку моменти србскиот тенисер Новак Ѓоковиќ (род. 22 мај 1987) во полуфинале на американскиот тенис турнир us open го победи - моментално најдобриот светски тенисер - швајцарецот Роѓер Федерер ( род. 8 август 1981).

После победата - Новак Ѓоковиќ - пред целата публика Му клањаше на БОГА со главата до земја и со крстот на чело!



ХалелуЈАХ!


   







Изменето од spiros - 12.Септември.2010 во 01:28
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Септември.2010 во 14:18
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Sekogash koga kje gi vidam onie bokseri ili ultimate fighters, so istetovirani iminja na Isus,   kako se krstat i mu se molat na Boga da mu ja skrshat kichmata na protivnikot... ne znam dali da se smeam ili da placham... ili da se smeam niz solzi.

I potoa onoj koj kje pobedi, so skrshen nos i krvavi ochi, skoka pred kamerata i vika "Isus beshe so mene!!!", padnuva nichkum na kolena i se krsti...

Ne znam koj e zakluchokot od seto toa... dali toa znachi deka onoj drugion ne se molel dovolno ili imeto na Isus mozhebi ne mu bilo istetovirano so dovolno golemi bukvi ?






Чинам со овој коментар се е кажано за таквите борби.
Јас само би надополнил дека тие борби се само продолжение на гладијаторските борби, иако во случајот не се до смрт.
Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 00:43


Вечерва Барселона го победи купот на европските шампиони со 3:1 против Манчестер!

Головите ги дадоа Педро, Меси и Виа.

Многу ме одушеви како целиот ф.к. Барселона оваа година го “држеа“ Абидал (играчот со број 22) и не се откажаа од него, иако тој до пред кратко беше болен од една многу тешка болест!

Кога видов дека вечерва баш на него му ја дадоја честа како прв да го прими победничкиот покал, уште повеќе ми се зголемија симпатиите кон овој клуб.

Инаку - аргентинецот - Меси за мене е човек кој заслужува голем респект, и како играч, и како човек, и како верник.

Алал да им е на сите!









п.с. Лани финалето беше на 22 мај (после зајдисонце, што значи на Духовден) кадешто Интер го победи Бајерн со 2:0 , а стрелецот на двата гола беше Мелито (играч број 22).





Изменето од spiros - 29.Мај.2011 во 01:00
Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 01:10
spiros, ako prodolzhizh vaka togash site igrachi kje se tepaat da go dobijat brojot 22.
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Templarius Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 12.Февруари.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 2754
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Templarius Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 29.Мај.2011 во 15:21
Originally posted by Majkl Majkl напиша:

Дали би било можно таа кошаркарката со шамијата да стави нешто како пливачка капа наместо шамија(само за таа пригода) и нема да биде гологлава, а воедно нема да им пречи на другите играчи. Или ни то а не е дозволено било во исалмот било кошаркарските правила?


Jas mislam deka bi bilo najubavo voopsto da ne se natprevaruva, ili samija ili sport ... Nie sme premnogu blagonakloni i spremni na kompromis za da im udovolime na nivnite verski hirovi, sto bi se slucilo koga na nekoj sportski nastan nekade vo nekoja muslmanska zemja bi imal krst nacrtan na dresot - ne bi ti dozvolile da ucestvuvas...

Изменето од Templarius - 29.Мај.2011 во 15:21
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 12:27

ФИФА ги дисквалификува Иранките поради играње со шамии

Светската фудбалска федерација ја дисквалификуваше женската фудбалска репрезентација на Иран пред почетокот на квалификациските натпревари со Јордан за пласман на Олимписките игри во 2012 година поради носењето шамии, кои ја покриваа косата на фудбалерките.
ФИФА минатиот април им забрани на Иранките да ги носат своите шамии, но Иранската федерација ги поправи шамиите и мислеше дека направила компромис.
Јордан го доби натпреварот во Аман со службени 3:0, а претседателот на Иранската фудбалска федерација најави дека ќе ги тужи одговорните за регуларноста на натпреварите под ФИФА.
Во Иран е вообичаено жените да ја прикриваат косата со шамија.

Кон врв
spiros Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Јули.2008
Локација: На пат
Статус: Офлајн
Поени: 4490
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај spiros Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Јуни.2011 во 12:53



Штета!      




Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!

БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!



Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 12>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,329 секунди.