IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Творечкиот опус на македонските револуционери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Творечкиот опус на македонските револуционери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
Автор
Порака
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 16:23
Pat sto ne ti e jasno?

Imas arhiva so dokumenti od nacinot kako e izbrana azbukata.Odi malku prosetaj ke ti ja dadat arhivata ke vidis koj se ne e pokanet da dojdi na taa komisija i kako odela debatata.Bugarite postiraat edna slika so tebela od bukvi,malku rastrcaj a ne se na gotovo da ti se dade.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 16:27
Ги имам читано. Ако мислиш на Державин и Берштејн се лажеш. Тие никогаш не биле поканети, тоа било само маневар на Гигов за купување на време. Во втората комисија членувале и луѓе кои не го ни знаеле македонскиот јазик. Тогаш била усвоена српската азбука, по инсистирање на Конески. На третата е усвоен денешниот копромис.

Изменето од Pat - 21.Март.2010 во 16:27
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 16:32
Na forumot e zabraneta bugarskata diskusija no pobaraj na bugarskite forumi i objasni si kako toa tie vo 46 placat deka azbukata im bila ruska.

Znaci ako trgneme po taa matematika nie sme bile antirusi.

More za se e kriv Stalin i negovata zelba da vladee so Balkanot
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 17:42
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Pat kasnakovski kazuva prikazni deka ako nekoj izbega od Makedonija po 1944 godina toa e oti toj e bugarin,pa zatoa mu go dadov primerot.

A za toa tvoeto vidi gi negovite dela.


Mungose, имаш некој проблем со разбирање на напишаното. Читај пак.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


A ti dali izvlece zaklucok?

Dali mislis po 1944 g. mozelo Martulkov da go napise bez navodnici?

Ako mozese, deneska nemase da imame nikakvi nedorazbiranja.


ПС Александар Мартулков по својата авантура во НР Македонија си се вратил назад во Софија, каде и умрел.
Поентата ми е болдирана, а ПС е за појаснување. Каде напишав дека ako nekoj izbega od Makedonija po 1944 godina toa e oti toj e bugarin?


Заклучок - kasnakovski НЕ kazuva prikazni, Мунгос си измислува prikazni и по тоа објаснува дека не се вистина.

Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 17:47
Ти или имаш дефект на тастатурата(клавијатурата) или имаш криза на идентитетот.
Zero Tolerance For Silence
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 18:57
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Pat kasnakovski kazuva prikazni deka ako nekoj izbega od Makedonija po 1944 godina toa e oti toj e bugarin,pa zatoa mu go dadov primerot.

A za toa tvoeto vidi gi negovite dela.


Mungose, имаш некој проблем со разбирање на напишаното. Читај пак.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


A ti dali izvlece zaklucok?

Dali mislis po 1944 g. mozelo Martulkov da go napise bez navodnici?

Ako mozese, deneska nemase da imame nikakvi nedorazbiranja.


ПС Александар Мартулков по својата авантура во НР Македонија си се вратил назад во Софија, каде и умрел.
Поентата ми е болдирана, а ПС е за појаснување. Каде напишав дека ako nekoj izbega od Makedonija po 1944 godina toa e oti toj e bugarin?


Заклучок - kasnakovski НЕ kazuva prikazni, Мунгос си измислува prikazni и по тоа објаснува дека не се вистина.


Птицо секогаш играш на иста тактика прво правиш некој човек од околу дека е бугарин или се чуствува како бугарин а кога ќе се најдеш во тесно велиш не е така на друго мислев.

Те прашав тебе а и другите бугари во врска со еден лик од погоре,зошто тој во настаните во 1924 година од бугарија бега за србија,како можи еден закоравен бугарин да оди кај нивните крвни непријатели и таму а умира?

Повторувањето е мајката на знаењето
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 19:02
Може да минал на страната на федералистите, не ми е толку познат овој.

Кажи за наводниците, дали Мартулков можел да напише Бугари без наводници во 1953?
Јас мислам НЕ. Ако кажеш ДА, значи целото негово житие битие треба да биде ставено во наводници.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 19:05
Ако некое дело или човек се вреднува по едни наводници тогаш нема што да додадам
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 19:12
Пак бегаш Мунгосе. Прашам те дали можел некој да напише тоа што го напишал Мартулков во 50те г. без наводници?

(А може и така да напишал, без наводници, а во редакцијата да му ги ставиле наводниците и да му кажале од УДБА - Заслужен си, ама подобро си бегај во Софија. Не знам!)
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 19:53
За шо да бегам ни сум го напишал ни сум негов адвокат.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Март.2010 во 22:33
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


A ti dali izvlece zaklucok?

Dali mislis po 1944 g. mozelo Martulkov da go napise bez navodnici?

Ako mozese, deneska nemase da imame nikakvi nedorazbiranja.

ПС Александар Мартулков по својата авантура во НР Македонија си се вратил назад во Софија, каде и умрел.
Секако дека можел да го напише без наводници! Не заборавај дека во НР Македонија се пишува за "братскиот бугарски народ", се до влошувањето на односите на ФНРЈ и НР Бугарија.

Во НР Македонија ги имал сите почести, бил носител на илинденската споменица, правото на пензија го остварил во Скопје ( не знам колку си запознаен ама Илинденците и борците од НОБ имаа право на материјални придобивки, доколку станува збор за пензионер, покрај пензијата која ја остварил, добиваа и додатни средства ). Дури и улици денес го носат неговото име. Немал воопшто причина да бега.
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 19:05

Димо Хаџи Димов

Од Википедија


Димо Хаџи Димов

Димо Хаџи Димов (Горно Броди, Серско, Егејска Македонија, 19 февруари 1875 [1] - Софија, Бугарија, 13 септември 1924) е македонски социјалист, член на ВМОРО и идеолог на нејзината левица.

Бил учесник во борбата кај Баница, на 4 мај 1903 година кога животот го загуби апостолот на македонското национално-ослободително движење Гоце Делчев. По поразот на Илинденското востание застана на страната на прогресивната левица на ТМОРО, а во времето на Младотурската револуција разви активна идеолошка дејност и беше еден од иницијаторите за создавање на Народната федеративна партија (бугарска секција) на чело со Јане Сандански.


http://mk.wikipedia.org/wiki/Димо_Хаџи_ДимовНегова позната и често цитирана брошура е „Назад кон автономијата“


Дали некој може да обезбеди линк кон содржината на ова дело?

Zero Tolerance For Silence
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 19:58
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


A ti dali izvlece zaklucok?

Dali mislis po 1944 g. mozelo Martulkov da go napise bez navodnici?

Ako mozese, deneska nemase da imame nikakvi nedorazbiranja.

ПС Александар Мартулков по својата авантура во НР Македонија си се вратил назад во Софија, каде и умрел.


Секако дека можел да го напише без наводници! Не заборавај дека во НР Македонија се пишува за "братскиот бугарски народ", се до влошувањето на односите на ФНРЈ и НР Бугарија.Во НР Македонија ги имал сите почести, бил носител на илинденската споменица, правото на пензија го остварил во Скопје ( не знам колку си запознаен ама Илинденците и борците од НОБ имаа право на материјални придобивки, доколку станува збор за пензионер, покрај пензијата која ја остварил, добиваа и додатни средства ). Дури и улици денес го носат неговото име. Немал воопшто причина да бега.


Секако дека можел да го напише без наводници!
Mozel, ama ako se odnesuvalo za turkomongolskite i tatarskite Bugari. Ako bilo za makedonskite Bugari zadolzitelno trebalo da bide so navodnici.

Kako mozes da dopustis deka koga se afirmira makedonskata nacija na antibugarska osnova mozelo da se pisuva deka clenovi na VMORO mozaat da bidaat samo Bugari.
Tie trebalo da se stavat vo navodnici za da se znae deka tie samo taka se vikale, ama vsusnost si bile etnicki Makedonci.

(ako i da ne go znaele toa, ako i da etnografskata ideja (po Dinev) im bila poznata, ama ne ja koristele)
)
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 02.Април.2010 во 20:03
PS- Нека секој домаќин со рака на срце каже кога разбрал дека ВМРО на Гоце и Даме се викала ВМОРО(односно ТМОРО), а ВМРО е она организација на Т. Александров и Ванчо Михајлов.

И да немаме недоразбирања, јас лично никако не го почитувам Ванчо Михајлов. За мене си бил убиец на инакомисленици.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,109 секунди.