Испечати | Затвори го прозорот

Творечкиот опус на македонските револуционери

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21796
Датум на принтање: 24.Јануари.2021 во 17:01
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Творечкиот опус на македонските револуционери
Постирано од: Pat
Наслов: Творечкиот опус на македонските револуционери
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 19:36
Значи, она што можеби некој не го знае е дека комитите не биле само борци за слободата на Македонија, кои единствено знаеле да убиваат, туку во тоа време на пример тие имале и еден вид на паралелно судство. Христјаните не оделе да ги решаваат своите спорови кај кадијата, како во македонските народни приказни, туку кај некој војвода. Ѓорче Петров има напишано дека со тек на времето и самите Турци се помириле со тој факт и велеле: „а со тебе, а без тебе- оди си кај твоите да се жалиш“ (парафраза). Позначајните војводи имаат оставено „Спомени“ зад себе, еве ги:

http://www.freewebs.com/vmro-istorija/knigi.html - http://www.freewebs.com/vmro-istorija/knigi.html
Истите се објавени и каталогизирани во Македонија, предговор има напишано академик Катарџиев.
Ѓорче Петров исто така се занимавал и со етнологија, има напишано некаква етнолошка книга за Македонија која јас се уште ја немам прочитано. Таквите дела се значајни за македонската историја бидејќи се директни извори за тие наши големи луѓе и за нивните дела. Идејата со оваа тема ми е тука да се постира се’ што имаат напишано дејците на ВМРО во сите периоди на организацијата, како и да се коментираат интересните моменти, се разбира.

-------------
Zero Tolerance For SilenceКоментари:
Постирано од: lav4eto
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 20:13
Ѓорче Петров- http://www.scribd.com/doc/22453078/Materiali-po-izuchavaneto-na-Makedonija - Материали по изучувањето на Македониjа
Можете да jа симнете од таму каде пишува "даунлоуд" во pdf или txt формат.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=4oxKnX2GFbk&feature=index=3 - Востанички марш


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 13:00
http://macedonia-history.blogspot.com/2006/10/blog-post_116172688518481250.html - Димитар Влахов: Борбата на македонскиот народ за ослободување

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: lav4eto
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 19:48
Ееее, кога Димитар Влахов уште не беше комунист, што пишуваше:

"Гледајќи дека условите во Бугарија се подобри, отколку во Македонија, дека животот и имотот на граѓаните  е обезбеден, дека населението се користи од политически слободи; дека Бугарите - такви беа речиси сите емигранти во Бугарија - се господари во земјата, македонската емиграција почна да сонува за промена на режимот во Македонија, таа почна да мисли за ослободувањето и присоединувањето на својот роден крај кон Бугариjа; таа почна да се организира во компании и комитети, кои беа си поставиле оваа цел."
намигнување-------------
http://www.youtube.com/watch?v=4oxKnX2GFbk&feature=index=3 - Востанички марш


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 23:22
http://macedonian.atspace.com/knigi/am_spmni.htm - Моето учество во револуционерните борби на Македонија- Алексо Мартулков

-------------


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 13:13
Originally posted by Македон Македон напиша:

http://macedonian.atspace.com/knigi/am_spmni.htm - Моето учество во револуционерните борби на Македонија- Алексо Мартулков

Напишано од Мартулков /од твоjот линк/:
Постирано од: Македон
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 22:32
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

http://macedonian.atspace.com/knigi/am_spmni.htm - Моето учество во револуционерните борби на Македонија- Алексо Мартулков

Напишано од Мартулков /од твоjот линк/:
Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 22:57
Не него важно му е да пиши бугарин а во кој контекс тоа не е важно.А ако е наводници тоа е од скопските историчари

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 19.Март.2010 во 18:33
http://www.utrinski.com.mk/default.asp?ItemID=D073D06766EAE147A3AB7EFB0246C3CA - Штипјанецот кој ги запишал спомените на дејците на ВМРО.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 15:02
Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


A ti dali izvlece zaklucok?

Dali mislis po 1944 g. mozelo Martulkov da go napise bez navodnici?

Ako mozese, deneska nemase da imame nikakvi nedorazbiranja.

ПС Александар Мартулков по својата авантура во НР Македонија си се вратил назад во Софија, каде и умрел.
Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 15:17
I Vasil Ivanovski se vrati i sto so toa?

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 15:49
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

I Vasil Ivanovski se vrati i sto so toa?


Цитирај Во 1944-1945 година се спротивставува на просрпската и антибугарска политика на Лазар Колишевски при создавањето на македонскиот литературен јазик и азбука[


http://mk.wikipedia.org/wiki/Васил_Ивановски - извор

Значи и тој исто како Шатев и Брашнаров.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 16:13
Pat kasnakovski kazuva prikazni deka ako nekoj izbega od Makedonija po 1944 godina toa e oti toj e bugarin,pa zatoa mu go dadov primerot.

A za toa tvoeto vidi gi negovite dela.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 16:20
Не, интересно ми е тоа што сите од ВМРО (об) се спротивставиле на решението на Конески, кој што некои тука упорно го бранат.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 16:23
Pat sto ne ti e jasno?

Imas arhiva so dokumenti od nacinot kako e izbrana azbukata.Odi malku prosetaj ke ti ja dadat arhivata ke vidis koj se ne e pokanet da dojdi na taa komisija i kako odela debatata.Bugarite postiraat edna slika so tebela od bukvi,malku rastrcaj a ne se na gotovo da ti se dade.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 16:27
Ги имам читано. Ако мислиш на Державин и Берштејн се лажеш. Тие никогаш не биле поканети, тоа било само маневар на Гигов за купување на време. Во втората комисија членувале и луѓе кои не го ни знаеле македонскиот јазик. Тогаш била усвоена српската азбука, по инсистирање на Конески. На третата е усвоен денешниот копромис.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 16:32
Na forumot e zabraneta bugarskata diskusija no pobaraj na bugarskite forumi i objasni si kako toa tie vo 46 placat deka azbukata im bila ruska.

Znaci ako trgneme po taa matematika nie sme bile antirusi.

More za se e kriv Stalin i negovata zelba da vladee so Balkanot

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 17:42
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Pat kasnakovski kazuva prikazni deka ako nekoj izbega od Makedonija po 1944 godina toa e oti toj e bugarin,pa zatoa mu go dadov primerot.

A za toa tvoeto vidi gi negovite dela.


Mungose, имаш некој проблем со разбирање на напишаното. Читај пак.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


A ti dali izvlece zaklucok?

Dali mislis po 1944 g. mozelo Martulkov da go napise bez navodnici?

Ako mozese, deneska nemase da imame nikakvi nedorazbiranja.


ПС Александар Мартулков по својата авантура во НР Македонија си се вратил назад во Софија, каде и умрел.
Поентата ми е болдирана, а ПС е за појаснување. Каде напишав дека ako nekoj izbega od Makedonija po 1944 godina toa e oti toj e bugarin?


Заклучок - kasnakovski НЕ kazuva prikazni, Мунгос си измислува prikazni и по тоа објаснува дека не се вистина.Постирано од: Pat
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 17:47
Ти или имаш дефект на тастатурата(клавијатурата) или имаш криза на идентитетот.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 18:57
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Pat kasnakovski kazuva prikazni deka ako nekoj izbega od Makedonija po 1944 godina toa e oti toj e bugarin,pa zatoa mu go dadov primerot.

A za toa tvoeto vidi gi negovite dela.


Mungose, имаш некој проблем со разбирање на напишаното. Читај пак.

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


A ti dali izvlece zaklucok?

Dali mislis po 1944 g. mozelo Martulkov da go napise bez navodnici?

Ako mozese, deneska nemase da imame nikakvi nedorazbiranja.


ПС Александар Мартулков по својата авантура во НР Македонија си се вратил назад во Софија, каде и умрел.
Поентата ми е болдирана, а ПС е за појаснување. Каде напишав дека ako nekoj izbega od Makedonija po 1944 godina toa e oti toj e bugarin?


Заклучок - kasnakovski НЕ kazuva prikazni, Мунгос си измислува prikazni и по тоа објаснува дека не се вистина.


Птицо секогаш играш на иста тактика прво правиш некој човек од околу дека е бугарин или се чуствува како бугарин а кога ќе се најдеш во тесно велиш не е така на друго мислев.

Те прашав тебе а и другите бугари во врска со еден лик од погоре,зошто тој во настаните во 1924 година од бугарија бега за србија,како можи еден закоравен бугарин да оди кај нивните крвни непријатели и таму а умира?

Повторувањето е мајката на знаењето

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 19:02
Може да минал на страната на федералистите, не ми е толку познат овој.

Кажи за наводниците, дали Мартулков можел да напише Бугари без наводници во 1953?
Јас мислам НЕ. Ако кажеш ДА, значи целото негово житие битие треба да биде ставено во наводници.Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 19:05
Ако некое дело или човек се вреднува по едни наводници тогаш нема што да додадам

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 19:12
Пак бегаш Мунгосе. Прашам те дали можел некој да напише тоа што го напишал Мартулков во 50те г. без наводници?

(А може и така да напишал, без наводници, а во редакцијата да му ги ставиле наводниците и да му кажале од УДБА - Заслужен си, ама подобро си бегај во Софија. Не знам!)


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 19:53
За шо да бегам ни сум го напишал ни сум негов адвокат.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 21.Март.2010 во 22:33
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


A ti dali izvlece zaklucok?

Dali mislis po 1944 g. mozelo Martulkov da go napise bez navodnici?

Ako mozese, deneska nemase da imame nikakvi nedorazbiranja.

ПС Александар Мартулков по својата авантура во НР Македонија си се вратил назад во Софија, каде и умрел.
Секако дека можел да го напише без наводници! Не заборавај дека во НР Македонија се пишува за "братскиот бугарски народ", се до влошувањето на односите на ФНРЈ и НР Бугарија.

Во НР Македонија ги имал сите почести, бил носител на илинденската споменица, правото на пензија го остварил во Скопје ( не знам колку си запознаен ама Илинденците и борците од НОБ имаа право на материјални придобивки, доколку станува збор за пензионер, покрај пензијата која ја остварил, добиваа и додатни средства ). Дури и улици денес го носат неговото име. Немал воопшто причина да бега.


-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 02.Април.2010 во 19:05

Димо Хаџи Димов

Од Википедија


http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%BE_%D0%A5%D0%B0%D1%9F%D0%B8-%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2.jpg">
http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%BE%D0%B4%D0%B0%D1%82%D0%BE%D1%82%D0%B5%D0%BA%D0%B0:%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%BE_%D0%A5%D0%B0%D1%9F%D0%B8-%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2.jpg">
Димо Хаџи Димов

Димо Хаџи Димов ( http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%80%D0%BD%D0%BE_%D0%91%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%B8 - Горно Броди , http://mk.wikipedia.org/w/index.php?title=%D0%A1%D0%B5%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE&action=edit&redlink=1 - Серско , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D0%B3%D0%B5%D1%98%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Егејска Македонија , http://mk.wikipedia.org/wiki/19_%D1%84%D0%B5%D0%B2%D1%80%D1%83%D0%B0%D1%80%D0%B8 - 19 февруари http://mk.wikipedia.org/wiki/1875 - 1875 http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%BE_%D0%A5%D0%B0%D1%9F%D0%B8_%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2#cite_note-0 - [1] - http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Софија , http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Бугарија , http://mk.wikipedia.org/wiki/13_%D1%81%D0%B5%D0%BF%D1%82%D0%B5%D0%BC%D0%B2%D1%80%D0%B8 - 13 септември http://mk.wikipedia.org/wiki/1924 - 1924 ) е македонски социјалист, член на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%9C%D0%9E%D0%A0%D0%9E - ВМОРО и идеолог на нејзината левица.

Бил учесник во борбата кај Баница, на http://mk.wikipedia.org/wiki/4_%D0%BC%D0%B0%D1%98 - 4 мај http://mk.wikipedia.org/wiki/1903 - 1903 година кога животот го загуби апостолот на македонското национално-ослободително движење http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%93%D0%BE%D1%86%D0%B5_%D0%94%D0%B5%D0%BB%D1%87%D0%B5%D0%B2 - Гоце Делчев . По поразот на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%BB%D0%B8%D0%BD%D0%B4%D0%B5%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%BE%D1%82%D0%BE_%D0%B2%D0%BE%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B5 - Илинденското востание застана на страната на прогресивната левица на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%9C%D0%9E%D0%A0%D0%9E - ТМОРО , а во времето на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%BB%D0%B0%D0%B4%D0%BE%D1%82%D1%83%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Младотурската револуција разви активна идеолошка дејност и беше еден од иницијаторите за создавање на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B0%D1%80%D0%BE%D0%B4%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D1%84%D0%B5%D0%B4%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%82%D0%B8%D0%B2%D0%BD%D0%B0_%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%82%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Народната федеративна партија (бугарска секција) на чело со http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%B0%D0%BD%D0%B5_%D0%A1%D0%B0%D0%BD%D0%B4%D0%B0%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B8 - Јане Сандански .


http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%BE_%D0%A5%D0%B0%D1%9F%D0%B8_%D0%94%D0%B8%D0%BC%D0%BE%D0%B2 - http://mk.wikipedia.org/wiki/Димо_Хаџи_ДимовНегова позната и често цитирана брошура е „Назад кон автономијата“


Дали некој може да обезбеди линк кон содржината на ова дело?-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 02.Април.2010 во 19:58
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, погледни поубаво, тоа "Бугари" е ставено во наводници. Чинам, сам ќе го извлечеш заклучокот од истото.


A ti dali izvlece zaklucok?

Dali mislis po 1944 g. mozelo Martulkov da go napise bez navodnici?

Ako mozese, deneska nemase da imame nikakvi nedorazbiranja.

ПС Александар Мартулков по својата авантура во НР Македонија си се вратил назад во Софија, каде и умрел.


Секако дека можел да го напише без наводници! Не заборавај дека во НР Македонија се пишува за "братскиот бугарски народ", се до влошувањето на односите на ФНРЈ и НР Бугарија.Во НР Македонија ги имал сите почести, бил носител на илинденската споменица, правото на пензија го остварил во Скопје ( не знам колку си запознаен ама Илинденците и борците од НОБ имаа право на материјални придобивки, доколку станува збор за пензионер, покрај пензијата која ја остварил, добиваа и додатни средства ). Дури и улици денес го носат неговото име. Немал воопшто причина да бега.


Секако дека можел да го напише без наводници!
Mozel, ama ako se odnesuvalo za turkomongolskite i tatarskite Bugari. Ako bilo za makedonskite Bugari zadolzitelno trebalo da bide so navodnici.

Kako mozes da dopustis deka koga se afirmira makedonskata nacija na antibugarska osnova mozelo da se pisuva deka clenovi na VMORO mozaat da bidaat samo Bugari.
Tie trebalo da se stavat vo navodnici za da se znae deka tie samo taka se vikale, ama vsusnost si bile etnicki Makedonci.

(ako i da ne go znaele toa, ako i da etnografskata ideja (po Dinev) im bila poznata, ama ne ja koristele)
)


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 02.Април.2010 во 20:03
PS- Нека секој домаќин со рака на срце каже кога разбрал дека ВМРО на Гоце и Даме се викала ВМОРО(односно ТМОРО), а ВМРО е она организација на Т. Александров и Ванчо Михајлов.

И да немаме недоразбирања, јас лично никако не го почитувам Ванчо Михајлов. За мене си бил убиец на инакомисленици.Постирано од: Pat
Датум на внесување: 02.Април.2010 во 20:13
Отсекогаш во македонската историографија бил истакнуван развојот од ТМОРО, ВМОРО до ВМРО. Не се знаеше за БМОРК додуша, ама па и вие не претерувајте во некои работи. намигнување Колку за споредба, кај нас се издадени сите десет тома од Цепенков, без да се измени ништо во нивната содржина (освен писмото, се разбира) додека кај вас само шест, ако не се лажам, и тоа од неодамна.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 02.Април.2010 во 21:41
Пат има нова книга само за историјата на ВМРО.Прочитаа а птицата нека даде еден документ од собирот во Солун каде вмро е БМОРК.

Да не се лажиме оти архивите се отвораат.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 02.Април.2010 во 21:48
Која е таа книга и од кого е, бидејќи тој период од нашата историја ми е особено интересен?

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 03.Април.2010 во 11:41
Еве нешто од Димо Хаџи Димов:

http://macedonia-history.blogspot.com/2009/06/dimo-hadzidimov-makedonskoto.html - http://macedonia-history.blogspot.com/2009/06/dimo-hadzidimov-makedonskoto.html
-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 03.Април.2010 во 12:10
http://www.4shared.com/file/137055254/e16164e/Dimo_Haci_Dimov.html - http://www.4shared.com/file/137055254/e16164e/Dimo_Haci_Dimov.html

Andonov Bale pokaza i knigata "Makedonskoto prasanje" od Dimo H. Dimov.
Интересна директива од книгата на Димо Хаџидимов - стр.154-156 од ПДФ фајлот на АндоновБале


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 03.Април.2010 во 23:42
http://www.promacedonia.com/ps/ - В Македонија под ропство од http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B0%D0%B2%D0%B5%D0%BB_%D0%A8%D0%B0%D1%82%D0%B5%D0%B2 - Павел Шатев

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 16:36
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Пак бегаш Мунгосе. Прашам те дали можел некој да напише тоа што го напишал Мартулков во 50те г. без наводници?

(А може и така да напишал, без наводници, а во редакцијата да му ги ставиле наводниците и да му кажале од УДБА - Заслужен си, ама подобро си бегај во Софија. Не знам!)


Не e така, туку по апел на НР Македонија, се вратил во Скопје, за потоа да се врати во Софија, во договор со другарот Претседател на Владата на НР Македонија ( кој ли беше тоа голема%20насмевка). Не говорам повеќе, оставам да прочитате сами, од Спомените на Христо Калајџиев.Петар Шанданов и Лазар Колишевски?! Така ќе да е....но тоа не е се.Дури и избркал луѓе лојални на Бугарија....изненадувањеМартулков се вратил во Софија...со мисија дури...од Скопје! изненадувањеВасил Ивановски телеграфски го известил Колишевски за победата?! Ужас! Ете, тој исто бил колишевист, ама нели во бугарската википедија не пречи да се напише дека биле против поради азбуката, тоа си е за интерна употреба, смешно или не. ( секако дека е глупост ). А после секако, в затвор, титовист, колишевист!Да, бил титовист, ги бранел секаде за правилна позиција во однос на македонското прашање. Затоа и го затвориле и не му дале да се врати во НР Македонија.


Интересно е што сите револуционери, Мартулков, Ивановски, Шанданов, Сматракалев, биле големи соработници на Претседателот на Владата на НР Македонија, биле во дослух со истиот, а секако од Бугарите биле обвинети за титовисти, колишевисти и триста глупости, а сега, некои "мрачни сили", се борат да докажат дека биле Бугари, велејќи дека не се вратиле во НР Македонија. Јас се прашувам, како да се вратат, кога границата била затворена по конфликтот на КПЈ со Коминтерната? Секако, одговорот ќе биде философски.Чоли,  погледни за Васил Ивановски, тука е тоа кое го говорев за него и Колишевски деловите за него, ќе ги префрлам дури и на темата за "Посебноста на нациите".

Господине Eptendosadno, интересно, тоа што го велевте дека борците од НР Македонија биле сметани за србомани, титовисти, колишевисти и слично, се применило во овој случај, со револуционерите кои застанале зад НР Македонија. Чудно, зар не господине? Секако, знаете и самите, виновен ќе биде Лазар Колишевски на крајот, па и сите со него.среќа-------------


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 17:00
Originally posted by Македон Македон напиша:Чоли,  погледни за Васил Ивановски, тука е тоа кое го говорев за
него и Колишевски деловите за него, ќе ги префрлам дури и на темата за
"Посебноста на нациите".
Одеве и jaс бев пуснал две сведениjа за Ивановски, ама ти или колегата ти ги затри... /незнам зошто/
Инаку за деjноста на Васил Ивановски /изван деjноста му като член на ЦК на БКП по пропагандата и главен директор на рудодобивната промишленост на Бугариjа/ може да се прочете тук:


http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:bNdHFSPgCTEJ:istinata.eu/site/uploads/istinata1.pdf+%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB+%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8&cd=31&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&client=opera - ИСТИНАТА ЗА
ФАЛШИФИКАТИТЕ
НА
ИСТОРИЧЕСКАТА
В М Р О


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 17:04
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:Чоли,  погледни за Васил Ивановски, тука е тоа кое го говорев за
него и Колишевски деловите за него, ќе ги префрлам дури и на темата за
"Посебноста на нациите".
Одеве и jaс бев пуснал две сведениjа за Ивановски, ама ти или колегата ти ги затри... /незнам зошто/
Инаку за деjноста на Васил Ивановски /изван деjноста му като член на ЦК на БКП по пропагандата и главен директор на рудодобивната промишленост на Бугариjа/ може да се прочете тук:


http://webcache.googleusercontent.com/search?q=cache:bNdHFSPgCTEJ:istinata.eu/site/uploads/istinata1.pdf+%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB+%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8&cd=31&hl=bg&ct=clnk&gl=bg&client=opera - ИСТИНАТА ЗА
ФАЛШИФИКАТИТЕ
НА
ИСТОРИЧЕСКАТА
В М Р О


Ама може и да се прочита дека секаде застанал на страната на НР Македонија. Како тогаш, со кое право, некој пишува дека тој бил Бугарин, кога тој бил најблизок со Лазар Колишевски, делувал во рамките на неговата политика, во рамките на политиката на НР Македонија, за тоа и бил затворен, а подоцна некој го прави Бугарин. Со кое право тоа го прави?! Тој воопшто немал право ниту да се врати во Скопје...


-------------


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 17:41
Originally posted by Македон Македон напиша:


Ама може и да се прочита дека секаде застанал на страната на НР Македонија. Како тогаш, со кое право, некој пишува дека тој бил Бугарин, кога тој бил најблизок со Лазар Колишевски, делувал во рамките на неговата политика, во рамките на политиката на НР Македонија, за тоа и бил затворен, а подоцна некој го прави Бугарин. Со кое право тоа го прави?! Тој воопшто немал право ниту да се врати во Скопје...

Види му животописот: на 20 години емигрира во СССР. Таму завршва комунистически университет. Се една дума тоj е комунист до мозокот но коските си. Во средата на 30-те години тоj претворава во дело позициjата на коминтерната за создаване на македонска /ама уште едни проекто-творби на коминтернот:тракиска и добруджанска нации/.
Дали е бил на стрната на НР Македониjа? Вопросот е поставен некоректно... Тоj е на страната на едно крило на комунистическата олигархиjа и противник на друго крило. Истите собитиjа /борба за власт/ се водили и во Бугариjа и во други страни со комунистически режими. Е, во една насока режимите /и разните крила во рамките на истите/ са били пролинеjни - кога се е водила национална политика по коjа е имало согласие. Ивановски може да е бил враг на Колишевски по едни вопроси, но по вопросот за оделуване на Пиринска Македониjа и придаването кон Jугославиjа - са немали различиjа.
---
Не разбрав коj го прави Бугарин? Мене ми е обидно да го броим за Бугарин. Но размисли: зошто е проживел по големата част од животот си во Бугариjа? Умрел е чак 1991 г. во Софиjа. Лежал е во фашистки бугарски затвор - 3 години и во комунистически бугарски затвор 7 години и вотреки тоа е останал да живее во Бугариjа? Зошто не се е врнал во Jугославиjа?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 18:26
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Ама може и да се прочита дека секаде застанал на страната на НР Македонија. Како тогаш, со кое право, некој пишува дека тој бил Бугарин, кога тој бил најблизок со Лазар Колишевски, делувал во рамките на неговата политика, во рамките на политиката на НР Македонија, за тоа и бил затворен, а подоцна некој го прави Бугарин. Со кое право тоа го прави?! Тој воопшто немал право ниту да се врати во Скопје...

Види му животописот: на 20 години емигрира во СССР. Таму завршва комунистически университет. Се една дума тоj е комунист до мозокот но коските си. Во средата на 30-те години тоj претворава во дело позициjата на коминтерната за создаване на македонска /ама уште едни проекто-творби на коминтернот:тракиска и добруджанска нации/.
Дали е бил на стрната на НР Македониjа? Вопросот е поставен некоректно... Тоj е на страната на едно крило на комунистическата олигархиjа и противник на друго крило. Истите собитиjа /борба за власт/ се водили и во Бугариjа и во други страни со комунистически режими. Е, во една насока режимите /и разните крила во рамките на истите/ са били пролинеjни - кога се е водила национална политика по коjа е имало согласие. Ивановски може да е бил враг на Колишевски по едни вопроси, но по вопросот за оделуване на Пиринска Македониjа и придаването кон Jугославиjа - са немали различиjа.
---
Не разбрав коj го прави Бугарин? Мене ми е обидно да го броим за Бугарин. Но размисли: зошто е проживел по големата част од животот си во Бугариjа? Умрел е чак 1991 г. во Софиjа. Лежал е во фашистки бугарски затвор - 3 години и во комунистически бугарски затвор 7 години и вотреки тоа е останал да живее во Бугариjа? Зошто не се е врнал во Jугославиjа?


Вашата Википедијаго прави Бугарин, демек се борел против посрбувањето. Инаку Ивановски, како што виде од тоа кое ти го дадов, се сложувал да се шири македонската култура, онаа од НР Македонија, во Бугарија. Тоа ја подразбирало новата азбука, стандардниот јазик итн. Па дури тој ги давал и иницијативите.

Во однос на животот, останал да живее, затоа што, порано, како воопшто можело истиот ќе добиел дозвола да ја напушти државата, затоа што нели, за да се напуштеше НР Бугарија, па и било која друга социјалистичка земја, се чекаше долго, па можеше и да не се добие одобрение. А замисли ти, титовист, осудуван, да бара дозвола за напуштање, или како и да се викаше тој документ ( во СССР беше излезна виза, или нешто слично )? Колкави се шансите да ја добие? Јас велам дека се никакви, напротив, ќе завршел пак онаму од каде едвај излегол.


-------------


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 18:47
Originally posted by Македон Македон напиша:Вашата Википедијаго прави Бугарин, демек се борел против посрбувањето.


Дали си видел што пише во нашата wiki?

Пише следното:

Васил Атанасков Ивановски е комунистически деец, публицист, македонист.

Каде пише што е бил Бугарин?
http://bg.wikipedia.org/wiki/Васил_Ивановски - http://bg.wikipedia.org/wiki/Васил_Ивановски

Виж - во вашагта wiki пише:

Васил Атанасков Ивaновски (Ловраде, Костурско, 1906 - Софија, 1991) е македонски културно-национален и комунистички деец, публицист од Македонија.
---
Вие си го сакате, ама не му дозволихте да умре во слободна Македониjа...


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 19:01
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:Вашата Википедијаго прави Бугарин, демек се борел против посрбувањето.


Дали си видел што пише во нашата wiki?

Пише следното:

Васил Атанасков Ивановски е комунистически деец, публицист, македонист.

Каде пише што е бил Бугарин?
http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B0%D1%81%D0%B8%D0%BB_%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%BE%D0%B2%D1%81%D0%BA%D0%B8 - http://bg.wikipedia.org/wiki/Васил_Ивановски

Виж - во вашагта wiki пише:

Васил Атанасков Ивaновски (Ловраде, Костурско, 1906 - Софија, 1991) е македонски културно-национален и комунистички деец, публицист од Македонија.
---
Вие си го сакате, ама не му дозволихте да умре во слободна Македониjа...


Сега пак ние виновни?!изненадување
Како да го земеме, кога вие го затворивте, а потоа не му дозволивте да си замине назад?! Зошто ако беше така, не го вратевте назад, туку го ставивте в затвор? Многу лесно, можевте да го протерате и готово. Ама знаеше многу, вашата Влада беше свесна за тоа, па затворот беше позгодно место. А ако кон тоа го додадеме тоа јас што го покажав погоре, дека учествувал во конфликти со некои во Бугарија, во сојуз со Лазар Колишевски, тогаш сосема е јасно зошто не го пуштивте да се врати во слободна Македонија.
-------------


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 19:21
Originally posted by Македон Македон напиша:


Како да го земеме, кога вие го затворивте, а потоа не му дозволивте да си замине назад?! Зошто ако беше така, не го вратевте назад, туку го ставивте в затвор? Многу лесно, можевте да го протерате и готово. Ама знаеше многу, вашата Влада беше свесна за тоа, па затворот беше позгодно место. А ако кон тоа го додадеме тоа јас што го покажав погоре, дека учествувал во конфликти со некои во Бугарија, во сојуз со Лазар Колишевски, тогаш сосема е јасно зошто не го пуштивте да се врати во слободна Македонија.

Комунистичкиот лагер сепак не е бил контрационен лагер. Ивановски е излел од затворот около 1956 г. Тогава се е провел http://bg.wikipedia.org/wiki/Априлски_пленум_на_ЦК_на_БКП_%281956%29 - Априлскиот пленум на БКП . Со една дума - на овоj пленум се се скасало со сталинизмот и комунистите са поели по друг пат кон внатрешна демокрациjа /звучи нелепо, но во сравнение со сталинизмот тоа е било воистина верно/. Немало е пречка Ивановски след 1956 г. да се врати у НР Македониjа - можело и да е имало трудности, но тие не са били толкова трудно преодолими. Но не го е сторил... Можеби е имал бугарско семеjство - jас не го знам, а и не ме интересува...


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 19:38
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Како да го земеме, кога вие го затворивте, а потоа не му дозволивте да си замине назад?! Зошто ако беше така, не го вратевте назад, туку го ставивте в затвор? Многу лесно, можевте да го протерате и готово. Ама знаеше многу, вашата Влада беше свесна за тоа, па затворот беше позгодно место. А ако кон тоа го додадеме тоа јас што го покажав погоре, дека учествувал во конфликти со некои во Бугарија, во сојуз со Лазар Колишевски, тогаш сосема е јасно зошто не го пуштивте да се врати во слободна Македонија.

Комунистичкиот лагер сепак не е бил контрационен лагер. Ивановски е излел од затворот около 1956 г. Тогава се е провел http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%90%D0%BF%D1%80%D0%B8%D0%BB%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D0%BF%D0%BB%D0%B5%D0%BD%D1%83%D0%BC_%D0%BD%D0%B0_%D0%A6%D0%9A_%D0%BD%D0%B0_%D0%91%D0%9A%D0%9F_%281956%29 - Априлскиот пленум на БКП . Со една дума - на овоj пленум се се скасало со сталинизмот и комунистите са поели по друг пат кон внатрешна демокрациjа /звучи нелепо, но во сравнение со сталинизмот тоа е било воистина верно/. Немало е пречка Ивановски след 1956 г. да се врати у НР Македониjа - можело и да е имало трудности, но тие не са били толкова трудно преодолими. Но не го е сторил... Можеби е имал бугарско семеjство - jас не го знам, а и не ме интересува...


Чоли, за легално да се напушти една држава, во социјализмот требаше еден куп документи, за кои се чекаше со векови: пасош, излезна виза, одобрение и слично. Да се добие одобрение за доаѓање во Југославија, со која односите биле затегнати, што мислиш, лесно ќе го добиел? Јас мислам дека не, туку дека ќе бил одбиен, а со тоа и ќе завршела постапката. Знам како одат тие работи, сеуште ги чуваме излезните визи на мајка ми, кои не ги добиле толку бргу ( да не говорам за визата за посета на Чехословачка, за која чекале години ), иако за доаѓањето на Егејските Македонци се имале спогодено СФРЈ и СССР. А замисли како било за човек, кој во тоа време бил во немилост на власта.


-------------


Постирано од: Каснакоски
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 19:43
Originally posted by Македон Македон напиша:Вашата Википедијаго прави Бугарин, демек се борел против посрбувањето.


А, значи само Бугарите се бореле против посрбувањето?
Зошто не ти текна дека и некој Македонец да се борел против тоа посрбување?Постирано од: чоли
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 19:49
Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, за легално да се напушти една држава, во социјализмот требаше еден куп документи, за кои се чекаше со векови: пасош, излезна виза, одобрение и слично. Да се добие одобрение за доаѓање во Југославија, со која односите биле затегнати, што мислиш, лесно ќе го добиел? Јас мислам дека не, туку дека ќе бил одбиен, а со тоа и ќе завршела постапката. Знам како одат тие работи, сеуште ги чуваме излезните визи на мајка ми, кои не ги добиле толку бргу ( да не говорам за визата за посета на Чехословачка, за која чекале години ), иако за доаѓањето на Егејските Македонци се имале спогодено СФРЈ и СССР. А замисли како било за човек, кој во тоа време бил во немилост на власта.

Сакаш да кажеш што Ивановски е бил во "лагер" до краjот на живот си и не му е дадена можност да се врати во родината си? ДЗо краjот на 50-те години може и да е било верно, не е верно за средата на 60-години до 1989 година. Имало е мачнотии, но коj е сакал немало прегради. Сепак Ивановски не е бил обикновен чоек - можел е да стори така што да го изгонат од Бугариjа /по истиот начин како Венко Марковски стори да го изгонат од Jугославиjа/. Но не го е сторил. Зошто ние треба да гадаем? А може би е осознал грешките на младоста си?


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 19:49
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:Вашата Википедијаго прави Бугарин, демек се борел против посрбувањето.


А, значи само Бугарите се бореле против посрбувањето?
Зошто не ти текна дека и некој Македонец да се борел против тоа посрбување?Какви сега Бугари мешаш во дебатава?! Васил Ивановски не е Бугарин.
Не е темата за посрбувањето, тоа кое го споменав, беше поради натписите во Википедиите, како македонската, така и бугарската, кои се докажаа неточни, а има и за Мартулков, Шанданов. Се надевам дека виде-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 06.Април.2010 во 19:56
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, за легално да се напушти една држава, во социјализмот требаше еден куп документи, за кои се чекаше со векови: пасош, излезна виза, одобрение и слично. Да се добие одобрение за доаѓање во Југославија, со која односите биле затегнати, што мислиш, лесно ќе го добиел? Јас мислам дека не, туку дека ќе бил одбиен, а со тоа и ќе завршела постапката. Знам како одат тие работи, сеуште ги чуваме излезните визи на мајка ми, кои не ги добиле толку бргу ( да не говорам за визата за посета на Чехословачка, за која чекале години ), иако за доаѓањето на Егејските Македонци се имале спогодено СФРЈ и СССР. А замисли како било за човек, кој во тоа време бил во немилост на власта.

Сакаш да кажеш што Ивановски е бил во "лагер" до краjот на живот си и не му е дадена можност да се врати во родината си? ДЗо краjот на 50-те години може и да е било верно, не е верно за средата на 60-години до 1989 година. Имало е мачнотии, но коj е сакал немало прегради. Сепак Ивановски не е бил обикновен чоек - можел е да стори така што да го изгонат од Бугариjа /по истиот начин како Венко Марковски стори да го изгонат од Jугославиjа/. Но не го е сторил. Зошто ние треба да гадаем? А може би е осознал грешките на младоста си?


Не, сакам да кажам дека личност која била осудувана, не можела лесно да извади документи за да се отсели. Ниту за патување не можело, а не пак да се отсели така лесно. Кога ќе има досие во полицијата
Секако, не бил обичен човек, ама затоа бил осудуван човек. А Венко поинаку се извлече.
Е сега кон тоа и ја водев темата. Дали има некаде дело, дел од творечкиот опус, каде тој се покајува за "грешките од младоста", ама да не по излегувањето во затворот, затоа што знаеме за "покајувањето" во затворите, во сите социјалистички земји.


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 09.Април.2010 во 13:25
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Пак бегаш Мунгосе. Прашам те дали можел некој да напише тоа што го напишал Мартулков во 50те г. без наводници?

(А може и така да напишал, без наводници, а во редакцијата да му ги ставиле наводниците и да му кажале од УДБА - Заслужен си, ама подобро си бегај во Софија. Не знам!)


Не e така, туку по апел на НР Македонија, се вратил во Скопје, за потоа да се врати во Софија, во договор со другарот Претседател на Владата на НР Македонија ( кој ли беше тоа голема%20насмевка). Не говорам повеќе, оставам да прочитате сами, од Спомените на Христо Калајџиев.Петар Шанданов и Лазар Колишевски?! Така ќе да е....но тоа не е се.Дури и избркал луѓе лојални на Бугарија....изненадувањеМартулков се вратил во Софија...со мисија дури...од Скопје! изненадувањеВасил Ивановски телеграфски го известил Колишевски за победата?! Ужас! Ете, тој исто бил колишевист, ама нели во бугарската википедија не пречи да се напише дека биле против поради азбуката, тоа си е за интерна употреба, смешно или не. ( секако дека е глупост ). А после секако, в затвор, титовист, колишевист!Да, бил титовист, ги бранел секаде за правилна позиција во однос на македонското прашање. Затоа и го затвориле и не му дале да се врати во НР Македонија.


Интересно е што сите револуционери, Мартулков, Ивановски, Шанданов, Сматракалев, биле големи соработници на Претседателот на Владата на НР Македонија, биле во дослух со истиот, а секако од Бугарите биле обвинети за титовисти, колишевисти и триста глупости, а сега, некои "мрачни сили", се борат да докажат дека биле Бугари, велејќи дека не се вратиле во НР Македонија. Јас се прашувам, како да се вратат, кога границата била затворена по конфликтот на КПЈ со Коминтерната? Секако, одговорот ќе биде философски.Чоли,  погледни за Васил Ивановски, тука е тоа кое го говорев за него и Колишевски деловите за него, ќе ги префрлам дури и на темата за "Посебноста на нациите".

Господине Eptendosadno, интересно, тоа што го велевте дека борците од НР Македонија биле сметани за србомани, титовисти, колишевисти и слично, се применило во овој случај, со револуционерите кои застанале зад НР Македонија. Чудно, зар не господине? Секако, знаете и самите, виновен ќе биде Лазар Колишевски на крајот, па и сите со него.среќа


Македон, дали може да ми кажеш од која книга си ги фотографирал овие страници, кој е авторот, како и тоа дали ти воопшт прочита што пишува таму? Па човеку, се’ буквално се’ се поклопува, особено тоа дека Колишевски бил уфрлен од страна на Темпо, а многу добро знаеме кој бил Темпо. Дури и во едно интервју тука со еден борец, постирано чинам од Мунгос, истото се тврди од самиот борец


Наведено е од која книга е.
Од "Спомените" на Христо Калајџиев. Тебе може се да ти се поклопува, ама тоа не значи дека твојата констатација дека сите од ВМРО биле уништени по доаѓањето на комунизмот е вистинита. Овие докази те демантираат. Сите револуционери застанале на страната на Колишевски и Владата на НР Македонија, затоа и потоа не успеале да се вратат во истата, а Ивановски како титовист е дури и затворен.


-------------


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 10.Април.2010 во 00:19
Разговорите за состојбите во Македонија по ослободувањето се префрлени на темата Македонија од 1944-1990, сепак, оваа тема е за творечкиот опус, па фер е и да ја зачуваме како таква.

-------------


Постирано од: Pat
Датум на внесување: 17.Јули.2010 во 20:06
И ова може да биде интересна темаСпоред Википедија:

Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници ( http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B8_%D1%98%D0%B0%D0%B7%D0%B8%D0%BA - бугарски : Стамболовщината въ Македония и нейнитѣ прѣдставители) е брошура напишана по барање на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A6%D0%B5%D0%BD%D1%82%D1%80%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD_%D0%BA%D0%BE%D0%BC%D0%B8%D1%82%D0%B5%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%9C%D0%A0%D0%9E - Централниот комитет на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - МРО . Одлуката за нејзино создавање е донесена за време на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%88%D0%B0%D0%BD%D1%83%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%81%D1%80%D0%B5%D0%B4%D0%B1%D0%B0 - Јануарската средба и притоа http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%86%D0%B8 - македонскиот нациналноослободителен деец http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B5%D1%82%D0%B0%D1%80_%D0%9F%D0%BE%D0%BF%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BE%D0%B2 - Петар Попарсов бил задолжен да ја создаде. Брошурата е печатена во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D0%BE%D1%84%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Софија од страна на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%98%D0%B2%D0%B0%D0%BD_%D0%A5%D0%B0%D1%9F%D0%B8_%D0%9D%D0%B8%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2 - Иван Хаџи Николов . Бидејќи постоела опасност по животите на нејзините автори, П. Поп Арсов се потпишал со псевдонимот Вардарски, а како место на печатење е означена http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%92%D0%B8%D0%B5%D0%BD%D0%B0 - Виена . Брошурата била напишана на бугарски јазик, притоа таа не била наменета само македонците, туку и за македонската емиграција и бугарите во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Бугарија . Оваа брошура имала задача да ја разобличи политиката на Бугарскиот премиер http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D1%84%D0%B0%D0%BD_%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2 - Стефан Стамболов и црковно - просветната пропаганда на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%91%D1%83%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%95%D0%B3%D0%B7%D0%B0%D1%80%D1%85%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Бугарската Егзархија во Македонија http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B2%D0%BE_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%B8_%D0%BD%D0%B5%D1%98%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8#cite_note-0 - [1] .

Карактеристики на книгата

Брошурата своето име го добила по http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%80%D0%B5%D0%BC%D0%B8%D0%B5%D1%80 - премиер http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B5%D1%84%D0%B0%D0%BD_%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2 - Стефан Стамболов http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B2%D0%BE_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%B8_%D0%BD%D0%B5%D1%98%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8#cite_note-.D0.92.D0.B0.D1.80.D0.B4.D0.B0.D1.80.D1.81.D0.BA.D0.B8-1 - [2] . Напишана е по барање на ЦК на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A2%D0%9C%D0%9E%D0%A0%D0%9E - ТМОРО . Бидејќи брошурата е создадена по нарачка на ЦК на http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D1%81%D0%BA%D0%B0_%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%83%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B5%D1%80%D0%BD%D0%B0_%D0%BE%D1%80%D0%B3%D0%B0%D0%BD%D0%B8%D0%B7%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Македонската револуционерна организација , а воедно нејзин автор е еден од основачите на сaмата спомената организација, од брошурата го дознаваме ставот на ТМОРО кој го зазел кон Бугарската пропаганда, а воедно се гледа и борбата која организацијата ја започнала против таквата дејност http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A1%D1%82%D0%B0%D0%BC%D0%B1%D0%BE%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D1%88%D1%82%D0%B8%D0%BD%D0%B0%D1%82%D0%B0_%D0%B2%D0%BE_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0_%D0%B8_%D0%BD%D0%B5%D1%98%D0%B7%D0%B8%D0%BD%D0%B8%D1%82%D0%B5_%D0%BF%D1%80%D0%B5%D1%82%D1%81%D1%82%D0%B0%D0%B2%D0%BD%D0%B8%D1%86%D0%B8#cite_note-.D0.92.D0.B0.D1.80.D0.B4.D0.B0.D1.80.D1.81.D0.BA.D0.B8-1 - [2] . Во http://mk.wikipedia.org/wiki/%D0%A0%D0%B5%D0%BF%D1%83%D0%B1%D0%BB%D0%B8%D0%BA%D0%B0_%D0%9C%D0%B0%D0%BA%D0%B5%D0%B4%D0%BE%D0%BD%D0%B8%D1%98%D0%B0 - Република Македонија меѓу првите анализи кон книгата дава Петар Стојанов во http://mk.wikipedia.org/wiki/1963 - 1963 .
Ајде да ја видиме самата книга. Јас успеав да ги најдам само овие страници. Секој кој што може да допринесе нека постира, бидејќи тоа е значаен документ од македонската историја.

-------------
Zero Tolerance For Silence


Постирано од: lav4eto
Датум на внесување: 11.Декември.2010 во 14:25
http://www.dlib.mk:8080/jspui/handle/68275/56 - Шапкарев, Зборник, поезија, народно творештво, фолклористика
голема%20насмевка


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=4oxKnX2GFbk&feature=index=3 - Востанички маршИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk