IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Творечкиот опус на македонските револуционери
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Творечкиот опус на македонските револуционери

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
Автор
Порака
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 19:38
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Како да го земеме, кога вие го затворивте, а потоа не му дозволивте да си замине назад?! Зошто ако беше така, не го вратевте назад, туку го ставивте в затвор? Многу лесно, можевте да го протерате и готово. Ама знаеше многу, вашата Влада беше свесна за тоа, па затворот беше позгодно место. А ако кон тоа го додадеме тоа јас што го покажав погоре, дека учествувал во конфликти со некои во Бугарија, во сојуз со Лазар Колишевски, тогаш сосема е јасно зошто не го пуштивте да се врати во слободна Македонија.

Комунистичкиот лагер сепак не е бил контрационен лагер. Ивановски е излел од затворот около 1956 г. Тогава се е провел Априлскиот пленум на БКП. Со една дума - на овоj пленум се се скасало со сталинизмот и комунистите са поели по друг пат кон внатрешна демокрациjа /звучи нелепо, но во сравнение со сталинизмот тоа е било воистина верно/. Немало е пречка Ивановски след 1956 г. да се врати у НР Македониjа - можело и да е имало трудности, но тие не са били толкова трудно преодолими. Но не го е сторил... Можеби е имал бугарско семеjство - jас не го знам, а и не ме интересува...


Чоли, за легално да се напушти една држава, во социјализмот требаше еден куп документи, за кои се чекаше со векови: пасош, излезна виза, одобрение и слично. Да се добие одобрение за доаѓање во Југославија, со која односите биле затегнати, што мислиш, лесно ќе го добиел? Јас мислам дека не, туку дека ќе бил одбиен, а со тоа и ќе завршела постапката. Знам како одат тие работи, сеуште ги чуваме излезните визи на мајка ми, кои не ги добиле толку бргу ( да не говорам за визата за посета на Чехословачка, за која чекале години ), иако за доаѓањето на Егејските Македонци се имале спогодено СФРЈ и СССР. А замисли како било за човек, кој во тоа време бил во немилост на власта.
Кон врв
Каснакоски Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4758
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Каснакоски Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 19:43
Originally posted by Македон Македон напиша:



Вашата Википедијаго прави Бугарин, демек се борел против посрбувањето.


А, значи само Бугарите се бореле против посрбувањето?
Зошто не ти текна дека и некој Македонец да се борел против тоа посрбување?

Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 19:49
Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, за легално да се напушти една држава, во социјализмот требаше еден куп документи, за кои се чекаше со векови: пасош, излезна виза, одобрение и слично. Да се добие одобрение за доаѓање во Југославија, со која односите биле затегнати, што мислиш, лесно ќе го добиел? Јас мислам дека не, туку дека ќе бил одбиен, а со тоа и ќе завршела постапката. Знам како одат тие работи, сеуште ги чуваме излезните визи на мајка ми, кои не ги добиле толку бргу ( да не говорам за визата за посета на Чехословачка, за која чекале години ), иако за доаѓањето на Егејските Македонци се имале спогодено СФРЈ и СССР. А замисли како било за човек, кој во тоа време бил во немилост на власта.

Сакаш да кажеш што Ивановски е бил во "лагер" до краjот на живот си и не му е дадена можност да се врати во родината си? ДЗо краjот на 50-те години може и да е било верно, не е верно за средата на 60-години до 1989 година. Имало е мачнотии, но коj е сакал немало прегради. Сепак Ивановски не е бил обикновен чоек - можел е да стори така што да го изгонат од Бугариjа /по истиот начин како Венко Марковски стори да го изгонат од Jугославиjа/. Но не го е сторил. Зошто ние треба да гадаем? А може би е осознал грешките на младоста си?
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 19:49
Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:



Вашата Википедијаго прави Бугарин, демек се борел против посрбувањето.


А, значи само Бугарите се бореле против посрбувањето?
Зошто не ти текна дека и некој Македонец да се борел против тоа посрбување?



Какви сега Бугари мешаш во дебатава?! Васил Ивановски не е Бугарин.
Не е темата за посрбувањето, тоа кое го споменав, беше поради натписите во Википедиите, како македонската, така и бугарската, кои се докажаа неточни, а има и за Мартулков, Шанданов. Се надевам дека виде

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Април.2010 во 19:56
Originally posted by чоли чоли напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Чоли, за легално да се напушти една држава, во социјализмот требаше еден куп документи, за кои се чекаше со векови: пасош, излезна виза, одобрение и слично. Да се добие одобрение за доаѓање во Југославија, со која односите биле затегнати, што мислиш, лесно ќе го добиел? Јас мислам дека не, туку дека ќе бил одбиен, а со тоа и ќе завршела постапката. Знам како одат тие работи, сеуште ги чуваме излезните визи на мајка ми, кои не ги добиле толку бргу ( да не говорам за визата за посета на Чехословачка, за која чекале години ), иако за доаѓањето на Егејските Македонци се имале спогодено СФРЈ и СССР. А замисли како било за човек, кој во тоа време бил во немилост на власта.

Сакаш да кажеш што Ивановски е бил во "лагер" до краjот на живот си и не му е дадена можност да се врати во родината си? ДЗо краjот на 50-те години може и да е било верно, не е верно за средата на 60-години до 1989 година. Имало е мачнотии, но коj е сакал немало прегради. Сепак Ивановски не е бил обикновен чоек - можел е да стори така што да го изгонат од Бугариjа /по истиот начин како Венко Марковски стори да го изгонат од Jугославиjа/. Но не го е сторил. Зошто ние треба да гадаем? А може би е осознал грешките на младоста си?


Не, сакам да кажам дека личност која била осудувана, не можела лесно да извади документи за да се отсели. Ниту за патување не можело, а не пак да се отсели така лесно. Кога ќе има досие во полицијата
Секако, не бил обичен човек, ама затоа бил осудуван човек. А Венко поинаку се извлече.
Е сега кон тоа и ја водев темата. Дали има некаде дело, дел од творечкиот опус, каде тој се покајува за "грешките од младоста", ама да не по излегувањето во затворот, затоа што знаеме за "покајувањето" во затворите, во сите социјалистички земји.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Април.2010 во 13:25
Originally posted by Pat Pat напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by Каснакоски Каснакоски напиша:

Пак бегаш Мунгосе. Прашам те дали можел некој да напише тоа што го напишал Мартулков во 50те г. без наводници?

(А може и така да напишал, без наводници, а во редакцијата да му ги ставиле наводниците и да му кажале од УДБА - Заслужен си, ама подобро си бегај во Софија. Не знам!)


Не e така, туку по апел на НР Македонија, се вратил во Скопје, за потоа да се врати во Софија, во договор со другарот Претседател на Владата на НР Македонија ( кој ли беше тоа голема%20насмевка). Не говорам повеќе, оставам да прочитате сами, од Спомените на Христо Калајџиев.



Петар Шанданов и Лазар Колишевски?! Така ќе да е....но тоа не е се.



Дури и избркал луѓе лојални на Бугарија....изненадување



Мартулков се вратил во Софија...со мисија дури...од Скопје! изненадување







Васил Ивановски телеграфски го известил Колишевски за победата?! Ужас! Ете, тој исто бил колишевист, ама нели во бугарската википедија не пречи да се напише дека биле против поради азбуката, тоа си е за интерна употреба, смешно или не. ( секако дека е глупост ). А после секако, в затвор, титовист, колишевист!



Да, бил титовист, ги бранел секаде за правилна позиција во однос на македонското прашање. Затоа и го затвориле и не му дале да се врати во НР Македонија.


Интересно е што сите револуционери, Мартулков, Ивановски, Шанданов, Сматракалев, биле големи соработници на Претседателот на Владата на НР Македонија, биле во дослух со истиот, а секако од Бугарите биле обвинети за титовисти, колишевисти и триста глупости, а сега, некои "мрачни сили", се борат да докажат дека биле Бугари, велејќи дека не се вратиле во НР Македонија. Јас се прашувам, како да се вратат, кога границата била затворена по конфликтот на КПЈ со Коминтерната? Секако, одговорот ќе биде философски.



Чоли,  погледни за Васил Ивановски, тука е тоа кое го говорев за него и Колишевски деловите за него, ќе ги префрлам дури и на темата за "Посебноста на нациите".

Господине Eptendosadno, интересно, тоа што го велевте дека борците од НР Македонија биле сметани за србомани, титовисти, колишевисти и слично, се применило во овој случај, со револуционерите кои застанале зад НР Македонија. Чудно, зар не господине? Секако, знаете и самите, виновен ќе биде Лазар Колишевски на крајот, па и сите со него.среќа


Македон, дали може да ми кажеш од која книга си ги фотографирал овие страници, кој е авторот, како и тоа дали ти воопшт прочита што пишува таму? Па човеку, се’ буквално се’ се поклопува, особено тоа дека Колишевски бил уфрлен од страна на Темпо, а многу добро знаеме кој бил Темпо. Дури и во едно интервју тука со еден борец, постирано чинам од Мунгос, истото се тврди од самиот борец


Наведено е од која книга е.
Од "Спомените" на Христо Калајџиев. Тебе може се да ти се поклопува, ама тоа не значи дека твојата констатација дека сите од ВМРО биле уништени по доаѓањето на комунизмот е вистинита. Овие докази те демантираат. Сите револуционери застанале на страната на Колишевски и Владата на НР Македонија, затоа и потоа не успеале да се вратат во истата, а Ивановски како титовист е дури и затворен.


Изменето од Македон - 09.Април.2010 во 15:49
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Април.2010 во 00:19
Разговорите за состојбите во Македонија по ослободувањето се префрлени на темата Македонија од 1944-1990, сепак, оваа тема е за творечкиот опус, па фер е и да ја зачуваме како таква.
Кон врв
Pat Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1334
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Pat Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јули.2010 во 20:06
И ова може да биде интересна тема



Според Википедија:

Стамболовштината во Македонија и нејзините претставници (бугарски: Стамболовщината въ Македония и нейнитѣ прѣдставители) е брошура напишана по барање на Централниот комитет на МРО. Одлуката за нејзино создавање е донесена за време на Јануарската средба и притоа македонскиот нациналноослободителен деец Петар Попарсов бил задолжен да ја создаде. Брошурата е печатена во Софија од страна на Иван Хаџи Николов. Бидејќи постоела опасност по животите на нејзините автори, П. Поп Арсов се потпишал со псевдонимот Вардарски, а како место на печатење е означена Виена. Брошурата била напишана на бугарски јазик, притоа таа не била наменета само македонците, туку и за македонската емиграција и бугарите во Бугарија. Оваа брошура имала задача да ја разобличи политиката на Бугарскиот премиер Стефан Стамболов и црковно - просветната пропаганда на Бугарската Егзархија во Македонија[1].

Карактеристики на книгата

Брошурата своето име го добила по премиер Стефан Стамболов [2]. Напишана е по барање на ЦК на ТМОРО. Бидејќи брошурата е создадена по нарачка на ЦК на Македонската револуционерна организација, а воедно нејзин автор е еден од основачите на сaмата спомената организација, од брошурата го дознаваме ставот на ТМОРО кој го зазел кон Бугарската пропаганда, а воедно се гледа и борбата која организацијата ја започнала против таквата дејност [2]. Во Република Македонија меѓу првите анализи кон книгата дава Петар Стојанов во 1963.




Ајде да ја видиме самата книга. Јас успеав да ги најдам само овие страници. Секој кој што може да допринесе нека постира, бидејќи тоа е значаен документ од македонската историја.



























Zero Tolerance For Silence
Кон врв
lav4eto Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1540
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај lav4eto Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Декември.2010 во 14:25
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 234
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,063 секунди.