IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Фотографија, камери и видео
  Активни теми Активни теми RSS - PRASANJE NA NAJKON-DAJKON
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

PRASANJE NA NAJKON-DAJKON

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
Автор
Порака
itan14 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 30.Јануари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 545
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај itan14 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 19:11
Originally posted by Марио Марио напиша:

Se sl*gam. DSLR moze da mu bide mnogu. Ne vredi da zeme DSLR so kit objektiv i da ispuca 50,000 pozi so nego. Bolje togash zemi si dobar PROSUMER.... ima odlicni PROSUMERI sto imaat odlicno ostra fotka niz pogolemiot svoj raspon. E sea toa nad iso200 kje ima poise nojz, ama barem kje ima dobar raspon, i taka i taka ako nekoj ti bara da mu preporacas, znaci deka nema da printa i takvi raboti. Moj sovet e dobar prosumer manesto dslr pod uslov da ne planira da vlozuva vo idnina...


 Не се согласувам, мислам дека секој СЛР со кит (особено 18-55VR) иако нема распон, има квалитет.
Кон врв
GEMINI Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 01.Јануари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 311
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај GEMINI Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 19:41
Ne mi e jasno zosto se otvaraat novi temi koga takvi veke ima.
MI TREBA SOVET ZA KUPUVANJE DIGITALEC (TEMA OD MIRE) I OVDE NIKOJ NISTO NE PRASUVA ZOSTO ?????
http://www.youtube.com Chesma Sharena
Кон врв
branko_k Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 10.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 682
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај branko_k Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 19:57
bravo... rabotava ide nekako vaka: postavuvas prasanje na forum i ocekuvas odgovor na prasanjeto. mesto toa, dobivas odgovori, ama na site drugi prasanja koi sto ne si gi postavil osven na konkretnoto... burleski. i site se profi i site znaat se...

zatoa i jas malku da izedam burek.

jas ne znam se, no: imav plastikaner (canon 400d, a sega malku poseriozna masina). koga go zemav 400d se mislev megju nego i d80, no na kraj se resiv za canonot od sosema fotografski nereleventni pricini. nikogas ne zazaliv sto go zemav pomaloto. pricinata e tokmu toj cmos senzor. ccd e super, odlicni boi bayer pattern qrsetrese i ne znam sto uste ne... na hartija e podobar od cmos. no vo praksa, cmos senzorot dava pogolema sloboda za fotografiranje vo razni svetlosni uslovi i tocka. ccd e super za studiska rabota, kade sto iso-to odi max do 200 - preku sila 400. moze e upotrebliv na 800, no ako aparatot se koristi za sekakov vid na fotografija, a toa vklucuva i low light, nema sporedba...

inaku novive aparati ne gi pratam mnogu, ama znam edna rabota - nikon go napravi kambekot koga stavi cmos vo aparatite

Изменето од branko_k - 18.Февруари.2010 во 19:58
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 20:37
D3000 e de facto podobrena zamena za D40X/D60 (eden od najprodavanite Nikonovi modeli). Karakteristikite do 1600ASA mu se skoro isti kako D5000, so minimanlno poslaba rezolucija poradi pomaliot senzor (10MP nasproti 12MP).

Za parite ne znam dali mozhe da se najde podobar kit na pazarot. Toa e odlichna vrednost koja potpolno kje go zadovoli sekoj amater koj ne bara elaborirana kamera so site svirchinja i zvonchinja. Sigurno e podobra od bilo koj P&S idiot.

Изменето од Zoran K - 18.Февруари.2010 во 22:52
Кон врв
choonga Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 183
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај choonga Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 01:24
муабетот е: се качила вошка на рошка доста%20е

само не ми е јасно зошто кога ќе се постави вакво прашање на форумот секогаш мора да се исќења квалитетно и на крајот нема да се добие никаква корисна информацита. пак работата се сведва на тегнење никон/канон, а до некни шо се вели нити имавме dslr, нити имавме појма од то, а сега сите сме најголеми стручњаци, хееее.

са ќе кажам за Д3000ката: значи апаратот го има за цена од 380евра во во грција (e-shop.gr) со обичниот кит 18-55. јас имав прилика да го расчепкам апаратот и мислам дека за тие пари не треба ич да се размислува за никакви компакти или point&sh*t.
го носи истиот сензор од 80ката и 40x и во однос на шумот, горе долу тука е, значи до 800 арно е, нагоре пак арно е голема%20насмевка за кој како.
работи шо ме бендисват се следните: систем за чистење на прашина, фокусниот систем со 11 точки (истиот од 80ката и 90ката) шо е баги подобра работа во однос на онај со 3 и подобреното мени.
работите шо не ме бендисват се: немањето на штравцигер (мотор за аутофокус), командер за блицој и малото тело (за мои раце кажвам). додуша сега се ново шо вадат од никон објективите се af-s, ама пусто ние сме учени на половни полухаварисани канти, па ако се најди некој да ја подмачка блендата и зупчаниците ке тераме на штравцигер на апарато голема%20насмевка
големо%20гушкање
Кон врв
Tegla Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 16.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 2213
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tegla Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 01:44
D3000 kupi eden moj prijatel i e super zadovolen. Tolku mozam da kazam намигнување. Mal, plasticen, ama brka rabota za tie pari. Ako padne u dobri race kje prai dobri fotki намигнување

P.S. I jas ne se sl*gam za Prosumer (ako mislese na Bridge kamerite). Imam doma edno plasticno Fuji Bridge i e totalno neprakticen. Fotka kako na P&S, a dovolno golem da go m'knesh u torbica. Izdishan koncept za mene.
That is called grain. It is supposed to be there.
Кон врв
Марио Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 136
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Марио Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 02:46
Tegla, Ilco.. ne mislev na obicni bridge-evi. Mislev na nesto pokvalitetno. I istoto go sporediv so 18-55mm na d3000 koj najverojatno pocetnik koj ne planira poseriozno da se zanimava so fotografija nema da go smeni objektivot.

18-55mm vs 28-400mm (ili povekje od 400mm). Prvo rasponot e bolje, vtoro blendata e bolje, treto povekje mm = povekje bokeh na sto se palat pocetnicite, cetvrto 18-55mm e beskorisen za MACRO fotografija a dobro znaeme deka prosumerite vadat super macro, a pak macro e dobra fotografija za povekjeto pocetnici vo nedostatok na idei i kreativnost.. i na kraj doagja ostrinata za koja tvrdam deka postojat bridge-vi koi se poostri od kitarica plastika... So toa sto tie bridge-vi/prosumer-i moze da bidat poskapi od d3000! Ali bitno kje dobie covekot povekje!

NEJSE, moabetot beshe dali da zeme d3000, i gledam od povekjeto go falat taka ako si sumira sasho kje odluci DA :)!
Кон врв
Zoran K Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 3244
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zoran K Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 04:37
Originally posted by choonga choonga напиша:

работите шо не ме бендисват се: немањето на штравцигер (мотор за аутофокус), командер за блицој


Na amateri ovie raboti voopshto ne im se vazhni. Tie obichno go koristat samo kit zumot i mozhebi eventualno za nekoja Nova Godina kje kupat ushte eden pogolem do 200/300mm od istata serija. Zatoa ne im treba nikakov kardan vo teloto na kamerata.

Istoto vazhi i za blicot... kazhi mi, te molam, koj amater koristi osvetluvanje so povekje blicovi, pa da mu bide neophoden komander? Najgolemiot del od niv voopshto ne koristi blic s'e dodeka kamerata samata avtomatski ne go otvori vgradeniot blic.

So ova ne sakam da kazham deka tvoite zabeleshki nemaat znachenje, no poentata mi e deka se beznachajni za lugje koi sakaat da kupat najednostaven DSLR i nemaat namera da navleguvaat podlaboko vo photografskata tehnika i sopstveniot dzhep.

Slobodno neka si go kupi chovekot toj kit... kje mu se raduva so godini.








Изменето од Zoran K - 19.Февруари.2010 во 04:40
Кон врв
Александар_А Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 20.Јануари.2006
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 1271
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Александар_А Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 09:34

Зоран, јас би те надополнил, не само што не користат повеќе блицеви аматерите, туку јас мислам дека и повеќе од 50% од професионалците.

Јас гласам ЗА купување на апаратот. (и покрај тоа што сум Canon-џијаголема%20насмевка)
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 10:24
Za teloto najubo da si razgledas sporedbi na dpreview. Nego objektiv ne sum siguren za kitot. Dobar e, pokriva najgolem del od potrebite, ama nekvaliteten e i znae brzo da se rasipe (od licno i od iskustva na drugi luge). Ja bi preporacal 18-200, 16-85 ili barem 18-70.
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 10:39
ej
fala na site :-)

ne znaev deka e istion senzor so 80kata, 80kata e dzam....
valjda stavile i nesto podobra sminka... inaku, prosumer em sto ne se soglasuvam, em osobata si pobara DSLR
fala enivej
double lens kitot ke ide od pixplus izgleda....
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
ogledalo Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 15.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 151
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ogledalo Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 11:56
Originally posted by сашо сашо напиша:

double lens kitot ke ide od pixplus izgleda....


Namesto double lens, moe razmisluvanje e deka e mnogu podobro da si go zeme so 18-105. Mislam deka bese 35000den.
Em poeftin od double kitot, em dosta pokvaliteten objektiv od 18-55, em nema zae*vanje so promena na objekitvi i ne ti treba tolku golema torbica. A od 105 do 200mm, 2x razlika vo zoom, kolku cesto ke se koristi?

Ova cisto moe razmisluvanje, jas definitivno bi igral na ovaa varijanta.
Кон врв
mdeni Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 23.Август.2007
Статус: Офлајн
Поени: 719
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mdeni Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 12:36
Originally posted by ogledalo ogledalo напиша:

Originally posted by сашо сашо напиша:

double lens kitot ke ide od pixplus izgleda....


Namesto double lens, moe razmisluvanje e deka e mnogu podobro da si go zeme so 18-105. Mislam deka bese 35000den.
Em poeftin od double kitot, em dosta pokvaliteten objektiv od 18-55, em nema zae*vanje so promena na objekitvi i ne ti treba tolku golema torbica. A od 105 do 200mm, 2x razlika vo zoom, kolku cesto ke se koristi?

Ova cisto moe razmisluvanje, jas definitivno bi igral na ovaa varijanta.

Дефинитивно! И така тие два објектива не се ништо битно...
Кон врв
сашо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 08.Декември.2006
Статус: Офлајн
Поени: 538
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај сашо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Февруари.2010 во 13:45
ok
super, jas ne gi pratam Najkor lekite, takasto, ako navistina mislite deka e toa podobra leka, odlicno, jas zazirem od ultrazumovi. pa odma, po default ja otfikariv kako opcija.
a kakva e taa 55-200mm VR leka? zatoa sto, da se razbereme, od 105 do 200mm ima razlika :-)
objektiv pred aparat, subjektiv pozadi
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 5>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,141 секунди.