IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Филозофија и психологиjа
  Активни теми Активни теми RSS - Љубов???!!!
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Љубов???!!!

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Љубов???!!!
    Испратена: 15.Февруари.2010 во 21:57
                   Што Е Љубов?


-Што е Љубовта?
-Како се стекнува?
-Меѓу кого?
-На кој начин?

Еве вака,мојата моментална перцепција на Љубовта е меѓу две Свесни суштества кои делат слични Идеали,и така живеат во Мир и Хармонија,величејки ги тие идеали и надградувајќи го својот Дух.А војната ја замислувам обратно.Како два идеали место паралелно да се движат се судираат под прав агол и во точката во која се судираат доаѓа до Немир и Хаос.

Привлечноста?
Како ја наоѓате?
-Ја барате интелектуално,емотивно,физички или духовно?
Кои од овие параметри се потребни за да се ‘вљубите‘?

-Ве молам дајте си слобода на темава,изјаснувајте ги вашите мислења од психолошко-филозофски аспект.
Не се лишувајте од прекрасни,лирични метафори.
Споделувајте искуства и Се друго што се прави на Форумите.            
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 00:21
Ti govorish za ljubov megju mazh i zhena, neli?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Anarchy Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Фатенко

Регистриран: 19.Март.2009
Статус: Офлајн
Поени: 6676
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Anarchy Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 00:50
Мислам дека се однесува и за секаква љубов. Мора да има нешто во онај другиот што ќе разбуди некакви емоции кај тебе, за да има било каква љубов.


Изменето од bounty_hunter - 16.Февруари.2010 во 05:22
Кон врв
Џо Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Каубоец

Регистриран: 17.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2121
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Џо Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 16.Февруари.2010 во 13:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti govorish za ljubov megju mazh i zhena, neli?


Во главно да.
Но повеќе барам објаснување за Љубовта како поим.
Не наведов никаде за љубов помеѓу маж и жена за да има повеќе слобода,за да се изјасни љубовта и приврзаноста кон
живо суштество на било кој начин.
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima



Кон врв
Hedonistka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Shapeshifter

Регистриран: 17.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hedonistka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 15:20
Originally posted by Џо Џо напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti govorish za ljubov megju mazh i zhena, neli?


Во главно да.
Но повеќе барам објаснување за Љубовта како поим.
Не наведов никаде за љубов помеѓу маж и жена за да има повеќе слобода,за да се изјасни љубовта и приврзаноста кон
живо суштество на било кој начин.


Ljubovta e silno i ubavo sebeodrekuvanje,koe shto ne saka nagrada.Ljubovta e pred se chuvstvo na pripaganje,sposobnost da se sozdava,da se dejstvuva kako vo materijalnata taka i vo duhovnata smisla na zborot.Ljubovta ne e dobiena po nasledstvo a ogromna obvrska:)
If you are reading this, get a life!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 15:25
Dali mozhe namesto "sebeodreknuvanje" da stavime "sebespodeluvanje" ?

Oti ako ljubovta e davanje, togash dokolku se odrekneme od sebe nema shto da dademe.

I dali mozhe namesto "ogromna obvrska" da kazheme "zadovolstvo"?

oti Ljubov nikogash ne mozhe da se dava po obvrska, po naredba, spored zakon ili nekakvo pravilo.

Dali mozhe?
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
zbunet Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Претседник Зеленковски

Регистриран: 24.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 15549
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zbunet Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 15:25
Ja sum ljubov, ama samo kon zeni.  среќа
Кон врв
Hedonistka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Shapeshifter

Регистриран: 17.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hedonistka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 15:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dali mozhe namesto "sebeodreknuvanje" da stavime "sebespodeluvanje" ?

Oti ako ljubovta e davanje, togash dokolku se odrekneme od sebe nema shto da dademe.

I dali mozhe namesto "ogromna obvrska" da kazheme "zadovolstvo"?

oti Ljubov nikogash ne mozhe da se dava po obvrska, po naredba, spored zakon ili nekakvo pravilo.

Dali mozhe?


sekako deka moze ..ljubovta nema granici i ogranicuvanja vo terminite ..
Sebeodrekuvanje zatoa shto go postavuvas sakaniot covek pred sebe si.. i da zadovolstvo treba da predstavuva no i obvrska kon sebe si i sakanite luge t.e da pomagas,pocituvas i tn.
p.s izvinete za greskite vo pisuvanje ama nekoi zborovi ne se sekavam kako se preveduvaat na makedonski :)
If you are reading this, get a life!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 15:54
Nos problemos!

So istite neshta se soochuvam i jas.

Изменето од Messenger - 17.Јуни.2010 во 15:55
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Hedonistka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Shapeshifter

Регистриран: 17.Јуни.2010
Статус: Офлајн
Поени: 282
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Hedonistka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 17.Јуни.2010 во 15:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nos problemos!

So istite neshta se soochuvam i jas.


Mislish za ljubovta ili za pishuvanjeto ? za pishuvanjeto ke da e
If you are reading this, get a life!
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2010 во 17:46
Pred okolu iljada i dveste godini imashe edna svetica po ime Rabija al-Adabija. Rabija znachi "chetvrta" . Imeto go dobila zatoa shto bila chetvrto dete vo semejstvoto...a al-Adabiya znachi "od Adabija", mestoto kade sto bila rodena. Za vreme na svojot zhivot nejzinoto selo stanalo mala Meka. Lugje od sekade dagjale da ja vidat nejzinata koliba i da pozboruvaat so nea...

Ednash, kaj nea naminal nejziniot prijatel Hasan za da se molat zaedno. Bidejki ne go ponel svojot K*ran, Rabija (koja bila sufi) mu go dala nejziniot.

Samo shto ja otvoril Knigata, Hasan se stapisal!

- Haram! Haram! - izbezumeno izvikal Hasan - koj go napravil ova so Knigata! Koj chkrtal po nea!!!

Preku stranicite na K*ranot bile prechkrtnuvani nekoi zborovi, a nekade i celi rechenici.

- Ne vikaj Hasan, jas go storiv toa - mu odgovorila Rabija spokojno.

- Ama shto si storila crna Rabija! Toa ne e dozvoleno! K*ranot ne smee da se menuva! Koj smee da go menuva zborot na Muhamed, posledniot Bozhji profet?!?! Pa, zatoa Muhamed e posledniot profet, zatoa shto posle nego nema da se rodi nitu eden koj kje go smeni negoviot zbor! A sto si napravila ti? I shto e ova, si gi prechrtala site zborovi "mrazi", "ne sakaj"... duri i "mrazi go Satanata"!

- Hasan, dragi prijatele - mu odgovorila Rabija - Ne me intresira sto velat lugjeto, ne me interesira kakva e tradicijata, ne me interesira vo shto veruvaat drugite... Jas lichno go vidov Bozhjoto lice i se ispolniv so vechna Ljubov... Se ispolniv potpolno celata, do poslednata pora... i povekje vo mene nema mesto za omraza ili nesakanje... nema mesto za nishto takvo, pa duri i kon Satanata. Vo mene ima samo Ljubov dragi moj Hasan. Samo Ljubov... Toa e moeto iskustvo, toa sum sega jas, a ova e mojot K*ran.



Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Joshua_Tree Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Јуни.2007
Статус: Офлајн
Поени: 6477
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Joshua_Tree Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2010 во 18:11
sentimentalnosta ide so godinite???голема%20насмевка
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85179
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2010 во 18:17
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

sentimentalnosta ide so godinite???голема%20насмевка
 
 
или ја имаш или не средна состојба нема
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Ноември.2010 во 19:05
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

sentimentalnosta ide so godinite???голема%20насмевка


Tuka govorime za Ljubov, a ne za sentimentalnost. Sentimentalnosta ne e Ljubov, kako shto Ljubov ne e nitu ljubomorata.


Eve ushte edna anegdota so Rabija koja kje ja dolovi poentata za toa shto e Ljubov:

Ednash ja videle Rabija kako trcha po ulicite na seloto so fakel vo ednata raka i kofa voda vo drugata.

- Sto ti stanalo Rabija? Da ne si se pomrdnala od umot? Sto pravish?

- Odam da go izgasnam pekolot i da go zapalam Rajot !!!

- Aman Rabija, si spobudalela! Sto govoris !!!

- Toa govoram lugje, TOA... Ne sakam Boga da go Ljubam nitu od strav, a nitu pak od kjar !!!


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,266 секунди.