Испечати | Затвори го прозорот

Љубов???!!!

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Филозофија и психологиjа
Опис на форумот: „Разно“ ама на повисоко ниво
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21779
Датум на принтање: 22.Септември.2024 во 10:44
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Љубов???!!!
Постирано од: Џо
Наслов: Љубов???!!!
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 21:57
                   Што Е Љубов?


-Што е Љубовта?
-Како се стекнува?
-Меѓу кого?
-На кој начин?

Еве вака,мојата моментална перцепција на Љубовта е меѓу две Свесни суштества кои делат слични Идеали,и така живеат во Мир и Хармонија,величејки ги тие идеали и надградувајќи го својот Дух.А војната ја замислувам обратно.Како два идеали место паралелно да се движат се судираат под прав агол и во точката во која се судираат доаѓа до Немир и Хаос.

Привлечноста?
Како ја наоѓате?
-Ја барате интелектуално,емотивно,физички или духовно?
Кои од овие параметри се потребни за да се ‘вљубите‘?

-Ве молам дајте си слобода на темава,изјаснувајте ги вашите мислења од психолошко-филозофски аспект.
Не се лишувајте од прекрасни,лирични метафори.
Споделувајте искуства и Се друго што се прави на Форумите.            

-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima






Коментари:
Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 00:21
Ti govorish za ljubov megju mazh i zhena, neli?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Anarchy
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 00:50
Мислам дека се однесува и за секаква љубов. Мора да има нешто во онај другиот што ќе разбуди некакви емоции кај тебе, за да има било каква љубов.


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 13:45
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti govorish za ljubov megju mazh i zhena, neli?


Во главно да.
Но повеќе барам објаснување за Љубовта како поим.
Не наведов никаде за љубов помеѓу маж и жена за да има повеќе слобода,за да се изјасни љубовта и приврзаноста кон
живо суштество на било кој начин.


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: Hedonistka
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 15:20
Originally posted by Џо Џо напиша:

Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Ti govorish za ljubov megju mazh i zhena, neli?


Во главно да.
Но повеќе барам објаснување за Љубовта како поим.
Не наведов никаде за љубов помеѓу маж и жена за да има повеќе слобода,за да се изјасни љубовта и приврзаноста кон
живо суштество на било кој начин.


Ljubovta e silno i ubavo sebeodrekuvanje,koe shto ne saka nagrada.Ljubovta e pred se chuvstvo na pripaganje,sposobnost da se sozdava,da se dejstvuva kako vo materijalnata taka i vo duhovnata smisla na zborot.Ljubovta ne e dobiena po nasledstvo a ogromna obvrska:)

-------------
If you are reading this, get a life!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 15:25
Dali mozhe namesto "sebeodreknuvanje" da stavime "sebespodeluvanje" ?

Oti ako ljubovta e davanje, togash dokolku se odrekneme od sebe nema shto da dademe.

I dali mozhe namesto "ogromna obvrska" da kazheme "zadovolstvo"?

oti Ljubov nikogash ne mozhe da se dava po obvrska, po naredba, spored zakon ili nekakvo pravilo.

Dali mozhe?

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 15:25
Ja sum ljubov, ama samo kon zeni.  среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Hedonistka
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 15:33
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Dali mozhe namesto "sebeodreknuvanje" da stavime "sebespodeluvanje" ?

Oti ako ljubovta e davanje, togash dokolku se odrekneme od sebe nema shto da dademe.

I dali mozhe namesto "ogromna obvrska" da kazheme "zadovolstvo"?

oti Ljubov nikogash ne mozhe da se dava po obvrska, po naredba, spored zakon ili nekakvo pravilo.

Dali mozhe?


sekako deka moze ..ljubovta nema granici i ogranicuvanja vo terminite ..
Sebeodrekuvanje zatoa shto go postavuvas sakaniot covek pred sebe si.. i da zadovolstvo treba da predstavuva no i obvrska kon sebe si i sakanite luge t.e da pomagas,pocituvas i tn.
p.s izvinete za greskite vo pisuvanje ama nekoi zborovi ne se sekavam kako se preveduvaat na makedonski :)

-------------
If you are reading this, get a life!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 15:54
Nos problemos!

So istite neshta se soochuvam i jas.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Hedonistka
Датум на внесување: 17.Јуни.2010 во 15:59
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Nos problemos!

So istite neshta se soochuvam i jas.


Mislish za ljubovta ili za pishuvanjeto ? za pishuvanjeto ke da e

-------------
If you are reading this, get a life!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 17:46
Pred okolu iljada i dveste godini imashe edna svetica po ime Rabija al-Adabija. Rabija znachi "chetvrta" . Imeto go dobila zatoa shto bila chetvrto dete vo semejstvoto...a al-Adabiya znachi "od Adabija", mestoto kade sto bila rodena. Za vreme na svojot zhivot nejzinoto selo stanalo mala Meka. Lugje od sekade dagjale da ja vidat nejzinata koliba i da pozboruvaat so nea...

Ednash, kaj nea naminal nejziniot prijatel Hasan za da se molat zaedno. Bidejki ne go ponel svojot K*ran, Rabija (koja bila sufi) mu go dala nejziniot.

Samo shto ja otvoril Knigata, Hasan se stapisal!

- Haram! Haram! - izbezumeno izvikal Hasan - koj go napravil ova so Knigata! Koj chkrtal po nea!!!

Preku stranicite na K*ranot bile prechkrtnuvani nekoi zborovi, a nekade i celi rechenici.

- Ne vikaj Hasan, jas go storiv toa - mu odgovorila Rabija spokojno.

- Ama shto si storila crna Rabija! Toa ne e dozvoleno! K*ranot ne smee da se menuva! Koj smee da go menuva zborot na Muhamed, posledniot Bozhji profet?!?! Pa, zatoa Muhamed e posledniot profet, zatoa shto posle nego nema da se rodi nitu eden koj kje go smeni negoviot zbor! A sto si napravila ti? I shto e ova, si gi prechrtala site zborovi "mrazi", "ne sakaj"... duri i "mrazi go Satanata"!

- Hasan, dragi prijatele - mu odgovorila Rabija - Ne me intresira sto velat lugjeto, ne me interesira kakva e tradicijata, ne me interesira vo shto veruvaat drugite... Jas lichno go vidov Bozhjoto lice i se ispolniv so vechna Ljubov... Se ispolniv potpolno celata, do poslednata pora... i povekje vo mene nema mesto za omraza ili nesakanje... nema mesto za nishto takvo, pa duri i kon Satanata. Vo mene ima samo Ljubov dragi moj Hasan. Samo Ljubov... Toa e moeto iskustvo, toa sum sega jas, a ova e mojot K*ran.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 18:11
sentimentalnosta ide so godinite???голема%20насмевка

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: емил
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 18:17
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

sentimentalnosta ide so godinite???голема%20насмевка
 
 
или ја имаш или не средна состојба нема


-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 21.Ноември.2010 во 19:05
Originally posted by Joshua_Tree Joshua_Tree напиша:

sentimentalnosta ide so godinite???голема%20насмевка


Tuka govorime za Ljubov, a ne za sentimentalnost. Sentimentalnosta ne e Ljubov, kako shto Ljubov ne e nitu ljubomorata.


Eve ushte edna anegdota so Rabija koja kje ja dolovi poentata za toa shto e Ljubov:

Ednash ja videle Rabija kako trcha po ulicite na seloto so fakel vo ednata raka i kofa voda vo drugata.

- Sto ti stanalo Rabija? Da ne si se pomrdnala od umot? Sto pravish?

- Odam da go izgasnam pekolot i da go zapalam Rajot !!!

- Aman Rabija, si spobudalela! Sto govoris !!!

- Toa govoram lugje, TOA... Ne sakam Boga da go Ljubam nitu od strav, a nitu pak od kjar !!!




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 09:07
BEZUSLOVNATA LJUBOV e onaa "PRAVATA".

Koja ne bara nishto za vozvrat.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 14:41
I toa e onoa shto lugjeto teshko go razbiraat... pa duri i mnogumina od onie koi gi smetame za prosvetleni.

Zamisli, koga Isus za posleden pat se srekjava so svoite uchenici (Apostoli) i im dava shansa da go prashaat shto najmnogu gi interesira, ovie site ednoglasno sripuvaat okolu nego...

- A dali i nie kje mu sedneme na Boga od desna strana koga kje zamineme kako tebe?






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 14:52
Љубов, тоа е она што те тера да правиш подвизи кои во нормална состојба не би ги направил и се изненадуваш сам себеси од каде ти дојде таа сила и храброст а се уште чувствуваш дека можеш и повеќе од тоа. Љубовта е силен двигател, без оглед во каква ситуација делуваш. Кога некого сакаш не размислуваш колку е голем огинот во кој влегуваш па макар тоа донело страдање и болка.

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 15:50
Kolku volsebna izgleda ljubovta, a potoa doagjaat navoljete!

-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 16:08
A toa e zatoa shto Ljubovta, za zhal, od mnogumina ne e vrednuvana.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 19:04
Mi se dopadadnaa prikaznite za sveticata Rabija.
Izgleda otkrila deka i dobroto i zloto e vo chovekot i ne mozhat da egzistiraat nadvor i nezavisno od nego.Znachi rajot i pekolot e vo nas.Koj kje vladee zavisi od nas samite.
Za ilustracija edna prikazna

Eden Chiroki indijanec na svojot vnuk mu raskazhuva:
- „Vo lugjeto neprekinato se odviva borba. Vo niv postojano se borat dva volka.
Eden e Zlo – toa e stravot, gnevot, zavista, tagata, kaenjeto, alchnosta, gordosta, samosozhaluvanje, vina, ogorchenost, inferiornost, lagata, lazhno dostoinstvo, superiornost i ego.
Drugiot je Dobroto – toa je radost, mir, ljubov, nadezh, vedrina, dobrina, dobronamernost, sochustvo, shirokogradost, vistinata, milosta i verbata.“
- „I koj volk pobeduva?“- prashuva vnukot.
A stari ciroki odgovara:
- „Onoj koj go hranish.“

-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Ноември.2010 во 23:06
I Isus go veli istoto toa... koga im objasnuva na lugjeto za Carstvoto Bozhje toj im veli deka mnogumina pogreshno mislat oti toa e nekade gore ili dolu, levo ili desno... a toa e tokmu vo nas samite.

Ednostavno , neli?



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 06:59
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Mi se dopadadnaa prikaznite za sveticata Rabija.
Izgleda otkrila deka i dobroto i zloto e vo chovekot i ne mozhat da egzistiraat nadvor i nezavisno od nego.


Eve, za tebe ushte neshto od Rabija...


" Se kolnam deka od prviot den koga me povrati vo zhivot, denot koga Ti stana moj prijatel, jas ne zaspav... Pa duri i ako me izbrkash nadvor od tvojata vrata, se kolnam ushte ednash deka nema nikogash da se razdelime - bidejki Ti sekogash kje zhiveesh vo moeto srce.'





I ushte edna anegdota so nejziniot prijatel Hasan...


Edno ubavo utro Hasan doshol na gosti kaj Rabija i ushte od nadvor povikal po nea:

- Rabija, shto pravish vnatre? Izlezi nadvor da ja vidish prekrasnava zora. Pogledni ja ovaa Bozhja kreacija!"

- Hasan - odgovorila Rabija - podobro e ti da vlezesh vnatre. Nadvor ti ja gledash Bozhjata kreacija, no vnatre jas go gledam lichno Boga."


Prekrasna zhena bila Rabija... vistinska svetica... angel.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Glenn
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 11:50
A Rabija i Hasan da ne bile nesto sus-bus, ili ne?голема%20насмевка

-------------
Beauty fades, dumb is forever


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 13:31
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

I Isus go veli istoto toa... koga im objasnuva na lugjeto za Carstvoto Bozhje toj im veli deka mnogumina pogreshno mislat oti toa e nekade gore ili dolu, levo ili desno... a toa e tokmu vo nas samite.

Ednostavno , neli?

  Go pisav vekje nekade istoto za zivotot, deka e kako  rajska gradina, a dali kje ziveeme vo raj ili pekol zavisi od nas samite! Bozestvenosta treba da ja barame vo nas samite, a ne na neboto!


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 13:40

http://astrostoper.blog.mk/files/2010/11/butterfly_on_hand_card-p137221601011683656qj10_400.jpg">butterfly_on_hand_card-p137221601011683656qj10_400

.

ако испружиш високо дланка

пеперукта нема да слета на неа

тоа е само во прикаските

потребно е да ја фатиш

но пепeруктите се премногу нежни

за такво нешто.

.

ако видиш ѕвезда како паѓа

посакаш желба, таа нема да се оствари

тоа е само во романтичните бајки

потребно е да ја најдеш

но ѕвездите изгоруваат кога паѓаат

во својата светлина

.

посакај и направи нешто обично

најобично, што се случува тука

а не во бајките

иако во бајките Hема живот

во животот може да има бајка

створена од најобични работи



-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 14:34
anakine, ti odsekogash si bil umetnichka dusha vo koja, zad slikata na predator, sekogash chukalo toplo chovechko srce.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 18:23


Чиста, несебична љубов за мене значи - САКАЈ ПРВ! големо%20гушкање


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 19:40
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

anakine, ti odsekogash si bil umetnichka dusha vo koja, zad slikata na predator, sekogash chukalo toplo chovechko srce.


pa dolgo sme tuka i jas i ti mesi
se znaeme vo dusha od mnozstvo mali misli

da mena tolku lazgovci prevaranti intriganti... mislite kje bea edinstvono nesto po sto se prepoznava covekot, za zal toa ne e taka

ljubovta e toa, koga ja imate uzivajte vo nea
koga ja nemate , zavrsila ne zalete po nea
probajte pak , pak i pak





-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: MyWay
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 20:08
LJUBOVTA JA IZMISLILE PARTIZANITEзагриженост

-------------

Како изгледа совршен маж..Он не изгледа..Он се понаша ......



Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 20:45
Ljubovta prvenstveno e stav, orientacija na bitieto sprema svetot kako edna celina, a ne samo sprema eden objekt na ljubovta.

-------------


Постирано од: Џо
Датум на внесување: 23.Ноември.2010 во 23:28
Originally posted by vanesa vanesa напиша:

Ljubovta prvenstveno e stav, orientacija na bitieto sprema svetot kako edna celina, a ne samo sprema eden objekt na ljubovta.



би рекол перцептивна состојба , т.е. свест наместо став...

некако се прашувам , нели е љубовта и алтруизмот едно исто?


-------------
Ovo nebo nad nama
sjena je od zastora
kula na nebesima
u našim je prsima





Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 24.Ноември.2010 во 08:06
Stav ili svest?Ili percepcija, ako percepcijata se definira kako nachin na koj go gledame ili dozhivuvame svetot.Ili pak prvo percepcija , pa svest, pa gradish stav.Seedno.
Altruizmot mislam deka e poshirok poim i vo sebe ja sodrzhi ljubovta.Mora da postoi ljubov sprema chovekot za da se bide altruist.
Ljubovta e korenot na altruizmot.
A imam sretnato i vakva teorija, deka lulka na altruizmot e percepcijata.
Za kakva percepcija se raboti?
-Jas sum del od svojata okolina. Ako ja oshtetam svojata okolina se oshtetuvam sam sebe. Toa e neodgovorno, avto-destruktivno, iracionalno i sosema nepotrebno!

Altruizam e nesebichnost, ljubov sprema drugiot, spremnost na zrtvuvanje na svoite interesi za drugite.Tuka feedbackot ne e motiv. Samoto davanje e dovolen motiv,davas samo zaradi davanje, bez razmisluvanje za toa sto kje dobies povratno.
Zelbata da se pravi dobrina na drugite lugje go oznacuva altruistot.


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Ноември.2010 во 08:10
ne postoi prvo percepcija pa svest

odredeno nivo na svest ja odreduva karaktristikata na percepcijata, dali taa kje bide komplexna do granicata na  ispravnosta ili totalen film od brian de palma ili naprimer od monty python


-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 24.Ноември.2010 во 15:02
sekoj sto ke proba da mu stavi definicija na nasiot duh ke bide vecno zatvoren vo lavirintot na paradoksot...a tamu nema nisto drugo sem zidovi i ponekoj otvor do sledniot ist takov...среќа

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: DragancoLeskoec
Датум на внесување: 24.Ноември.2010 во 17:34
За что зборувате вие тука ?

Емотивната врска меѓу маж и жена за мене е емотивна врска.Љубов е башка.

-------------
Брсјачка нација !


Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 24.Ноември.2010 во 18:01
Originally posted by anakin anakin напиша:


ne postoi prvo percepcija pa svestodredeno nivo na svest ja odreduva karaktristikata na percepcijata, dali taa kje bide komplexna do granicata na  ispravnosta ili totalen film od brian de palma ili naprimer od monty python

Drugo mi beshe poentata.Sakav da kazham neshto vo vrska so ljubovta kako rezultat na soochuvanje so Jasnata Svetlina;Mozhe da e taka kako shto vikash ti.Stvarno mi e apsolutno nevazhno i mozhno e da sum ispobrkala nekoi poimi, nishto chudno od tolku self-help literatura.


-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Ноември.2010 во 20:24
голема%20насмевка
голема%20насмевка

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: vanesa
Датум на внесување: 24.Ноември.2010 во 21:42
Ama kako mi raboti epifizata...

-------------


Постирано од: anakin
Датум на внесување: 24.Ноември.2010 во 22:59
mozebi raboti prekuvremeno голема%20насмевка

-------------
SILATA NEKA E SO VAS a ako ne vi treba, neka, i taka ne e nekoj trosok, ja ima nasekade okolu nas.



Постирано од: Kali
Датум на внесување: 26.Ноември.2010 во 15:34
Што е.....Љубовта е можеби единственото нешто кое никогаш никој не успеал и нема да успее да го дефинира/објасни.
А секој ја познава.
Каде се наоѓа...Во секоја пора на нашето постоење.






Постирано од: емил
Датум на внесување: 26.Ноември.2010 во 15:46
sakam da pravam ljubov oti tia e overtjurata predi seksot

-------------


Постирано од: bluebell
Датум на внесување: 26.Ноември.2010 во 15:53
Originally posted by емил емил напиша:

sakam da pravam ljubov oti tia e overtjurata predi seksot
si odlepil skroz!голема%20насмевка


-------------
always look on the bright side of the life!


Постирано од: Kali
Датум на внесување: 26.Ноември.2010 во 15:55
Најтешката работа во животот е негувањето на љубовта за себе, и за другите. 


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 28.Ноември.2010 во 09:09
Originally posted by Kali Kali напиша:

Најтешката работа во животот е негувањето на љубовта за себе, и за другите. 


Точно,способноста за љубов е алтернативна на  алчното побарување секогаш да се прима,добива...


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.



Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 18.Октомври.2012 во 19:37
Тој што е гладен за љубов не знае што е љубов. Тој што е гладен за љубов знае само за сопствениот глад. Така и јас. загриженост

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 18.Октомври.2012 во 21:35

Wow !

Колку вистинито и колку фокусирано во самата срцевина на нашето битие.
 
Респект!  не вреден
 
 
 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 18.Октомври.2012 во 22:52
Да вистинито, но јас сум фокусирана на гладта, но секогаш останувам незаситена, тоа се претвора во разочарување, крив ми е светот што не е доволно добар, почнувам да се лутам.. после согледувам дека е до мене, па се лутам на себеси, па почнувам да драматизирам, некој ќе ме потхрани малце, ќе излезам од кругот малку се додека не огладнам пак и не се осетам пак повредено и не се налутам на светот па на себе и не почнам да драматизирам.. и тако даље...и јадам од туѓите извори но никако не црпам од својот... Но додека јадеме од туѓите извори а притоа не од сопствените а и не споделуваме затоа што го немаме откриено својот вруток така што мислиме дека немаме што да понудиме... не јаде чувство на вина.. ма неам појма, ама осеќам дека се плеткам и тоа многу јако... и секој пат кога ќе подизлезам малце всушност не излагам туку имам лажно чувство дека излегувам.. се додека не огладнам и поради моето незнаење јас пак се враќам назад..прегладнувам и почнувам иста песна. Смачено ми е веќе.. а не знам како да го сменам.. можеби и се менувам, ама повторно тлее оној непотребен страв : ах, а ако се вратам на старите навики? Еден веќе одамна препознатлив стар предупредувачки тон... Време е за одвикнување од стари навики и за тоа ќе ми треба многу енергија затоа денес собирам... среќа (барем се трудам)

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Октомври.2012 во 10:25
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Да вистинито, но јас сум фокусирана на гладта, но секогаш останувам незаситена, тоа се претвора во разочарување, крив ми е светот што не е доволно добар, почнувам да се лутам.. после согледувам дека е до мене

Едноставно, немој да се фокусираш на гладта.

Според законот на атракција, колку што повеќе се фокусираш на нешто, толку повеќе го добиваш. Како што се однесуваш, тоа заслужуваш.

Затоа огромен број луѓе никогаш не добиваат оноа што би сакале да имаат. Оние што сметаат дека немаат доволно пари постојано се фокусираат дека немаат доволно пари или дека сакаат да добијат повеќе пари бидејќи ги немаат доволно.

Оние кои чувствуваат дека имаат потреба од повеќе љубов постојано се фокусираат на тоа дека немаат доволно љубов.

Имам забележано дека некои наши членови дури и самите си даваат негативни никови и истовремно се жалат дека се чувствуваат токму така... а би сакале да излезат од тоа или да го прекинат.



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 19.Октомври.2012 во 10:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Да вистинито, но јас сум фокусирана на гладта, но секогаш останувам незаситена, тоа се претвора во разочарување, крив ми е светот што не е доволно добар, почнувам да се лутам.. после согледувам дека е до мене

Едноставно, немој да се фокусираш на гладта.

Според законот на атракција, колку што повеќе се фокусираш на нешто, толку повеќе го добиваш. Како што се однесуваш, тоа заслужуваш.

Затоа огромен број луѓе никогаш не добиваат оноа што би сакале да имаат. Оние што сметаат дека немаат доволно пари постојано се фокусираат дека немаат доволно пари или дека сакаат да добијат повеќе пари бидејќи ги немаат доволно.

Оние кои чувствуваат дека имаат потреба од повеќе љубов постојано се фокусираат на тоа дека немаат доволно љубов.

Имам забележано дека некои наши членови дури и самите си даваат негативни никови и истовремно се жалат дека се чувствуваат токму така... а би сакале да излезат од тоа или да го прекинат.


Некогаш работите се толку многу едноставни, некогаш работите ни се пред нос, но склони сме кон негативните нешта. Се е до тоа каде ни е насочено вниманието. Јас имам многу едноставен пример. Се чекав со една личност и таа личност доцнеше. Во тој половина час додека чекав пред влезот на зградата во исчекување па мислам дека претходно немав забележано повеќе џипови затоа што личноста која што требаше да дојде беше со џип. Значи не поминвуале сигурно само џипови, но моето внимание беше токму таму насочено... 

Искрено да ти кажам, многу ми е мило што го согледав тој круг во кој што се плеткам цел живот кој што не ми е нешто особено непознат, ама и не го познавав целосно... нешто ново што осеќам на телесно  ниво е колку енергија трошам залудно. Едноставно не се фокусирам на гладта, но тука има уште една збунка. Каде? Проблемот е што не знам што да правам. Пак ми се наметнува потребата за контрола и да си правам замка со прашањата: Каде? Како? Зошто? Едноставно никако, само препуштање ќе да му е мајката и опуштањето на телесно и духовно или спиритуално ниво (едно те исто е или се лажам?).


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 19.Октомври.2012 во 10:37
Не се лажеш.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 20.Октомври.2012 во 06:03
Еден мал дефокус на темава, не знаев каде на друго место да прашам...

Зошто на луѓето им е толку неверојатно дека некој може да ги сака со навистина голем интензитет и безусловно? Дека некој навистина би отишол подалеку за нив? Дека и тие можат да бидат некому специјални? Зошто таа толку голема несигурност? Зошто толку многу прашалници?

И јас некогаш ги имав тие прашалници, се прашував: Од кај па сега мене овој најде да ме сака, види ме побогу на што личам. Не верував дека ЈАС како таква заслужувам нешто такво. Зошто е толку страшно да се прими подадена љубов, рака, прегратка? Знам дека минатото игра улога и оној аха момент: аха, пак ќе ме повредат! Но има луѓе како мене што немаат срце да го направат тоа. Но и не е до тоа дали јас ќе ги повредам или не (тоа би можело да биде само дел), огромниот проблем на луѓето е следната реченица: Јас не заслужувам мене некој да ме сака, јас не сум ништо посебно.

Е како моето магаренце да сфати дека за мене е посебно и вредно за мојата љубов? Дека проблемите не можат да ме одвратат назад, дека ништо, ама апсолутно ништо. Се искилавив додека да расчистам со едно мое големо очекување кое што не беше поврзано со оваа личност директно, но како и да е, мојата љубов пак се чини преапстрактна. Јас ли грешам некаде или дефинитивно до рисиверот е целата работа? Не негирам дека е можеби обострано, не се ни трудам да сменам и присилно да терам некој да прими целосно она што јас го чувствувам, но јас го чувствувам и покажувам независно од нештата наоколу.

Би ми било навистина многу мило ако луѓето околу мене кои ми се драги ги отворат своите срца и ја уживаат љубовта со полни гради. Јас на пример иако се плашам исто како нив, мене не ми е толку голем проблем веќе заслугата. Кога станува збор за љубов не станува збор за заслуга, нема простор за условување. 

Знам дека ме прима со еден дел, знам дека нечие срце ја прима мојата љубов, но знам дека и нечиј памет многу мозга и ми прави дубари плазење али таму некаде на точно одредено место во овој час праќам силни гушки големо гушкање


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 20.Октомври.2012 во 08:12
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:


Зошто на луѓето им е толку неверојатно дека некој може да ги сака со навистина голем интензитет и безусловно?
 
Затоа што самите не го умеат тоа.
 
 
 
 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 20.Октомври.2012 во 08:14
апсолутно точно ... тага


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 21.Октомври.2012 во 19:06
Љубовта е формула која секојдневно мора да се проверува, да не се појавила некоја нова непозната среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Martin87
Датум на внесување: 21.Октомври.2012 во 20:55
Ах љубов, убава емоцијо. 10 години те немам осетено а толку многу ми недостигаш. Често си во моите соништа ама на јаве си ми се подалеку и подалеку


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 23.Октомври.2012 во 19:01
Љубов не е кога ќе ја соблече, туку кога ќе је облече среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 23.Октомври.2012 во 19:30
Нема суштество без љубов,ниту вистинска љубов без љубомора,ниту љубомора без прељуба,ниту прељуба без причина....

-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 24.Октомври.2012 во 12:51
Kolku poveke ima slicni na nea, tolku e pogolem rizikot toj da ja izneveri среќа

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 29.Октомври.2012 во 14:01
Колку човек поинаку гледа и доживува кога е во допир со љубовта.

-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Октомври.2012 во 14:22

Амин мило, Амин!

И колку е грдо кога луѓето љубовта ја попречуваат со традиции, догми, обичаи, филозофии, религии, урбани легенди, шовинизам, расизам...  тага



-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: ekszi88
Датум на внесување: 29.Октомври.2012 во 14:46
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Амин мило, Амин!

И колку е грдо кога луѓето љубовта ја попречуваат со традиции, догми, обичаи, филозофии, религии, урбани легенди, шовинизам, расизам...  тага


Да, се согласувам. Викендов бев на навистина многу интересен семинар кои што ми ги отвори порите уште толку за љубов... Се надевам дека наскоро луѓето ќе си дозволат да примат позитивни вибрации... големо гушкање


-------------
Never apologize for being sensitive or emotional. Let this be a sign that you've got a big heart aren't afraid to let others see it. Showing your emotions is a sign of strength!!


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 11.Јануари.2013 во 22:49
што е љубов?

Најгугланата реченица за 2012-та беше
“Што е љубов“ па Гардијан во обид да
им се разјасни на луѓето, собра
експерти од разни области да одговорат
на прашањето.

Џим Ал-Калили, доктор - Љубовта е
хемија
Од биолошка гледна точка, љубовта е
моќна невролошка состојба, како глад или
жед, само што е попостојана. Зборуваме
за безусловна љубов над која човек нема
контрола. Тоа и не изненадува, бидејќи
љубовта во својата основа е хемија. И
додека сексуалната желба е со рок на
траење, вистинската љубов со себе
повлекува низа реакции во мозокот:
ослободување феромони, допамин,
серотонин, окситоцин... Од еволуциска
перспектива пак љубовта може да се
набљудува како алатка за опстанок на
човечкиот вид, механизам кој се развил за
одржување на долготрајни врски,
заедничка одбрана и родителска поддршка
на децата.

Филипа Пери, психотерапевт - Љубовта
има многу облици
Ние сè нарекуваме љубов, но за разлика
од нас луѓето во минатото немале само
еден назив за неколку емоции. На пример
филија – длабока, но најчесто несексуална
блискост меѓу пријатели или членови на
семејства, ерос - кога станува збор за
сексуална љубов, или агапе, кога е во
прашање најчистиот облик на љубов. Сè
тоа е љубов, но не е можно да се очекува
сите можни облици на љубовта да ви ги
исполни една личност. Затоа и луѓето
имаат семејство, да може емотивно
меѓусбено да се надополнуваат.

Џулијан Багини, филозоф - Љубовта е
страсна посветеност
Делумно не може да се даде одговор на
прашањето што е љубов, затоа што
љубовта не е едно нешто. Љубовта кон
родителите, партнерите, децата,
татковината, соседите, Бог и тнт. има
различен квалитет, а секоја има и своја
варијанта - слепа, еднострана, трагична,
истрајна, превртлива, возвратена,
безусловна. Но, во најдоброто издание,
љубовта е страсна посветеност на некој
однос кој го негуваме и развиваме. Затоа
љубовта е многу повеќе од само моќно
чувство.

Јојо Мојес, писателка - Љубовта е
двигател
Што е љубов, зависи од тоа каков е
вашиот статус. Ако сте сигурни во
љубовта, тогаш таа ви е потребна како
воздух, ако ја немате, таа е опсесија, или
како физичка болка. Љубовта е двигател
на сите големи приказни, не само
романтични, туку сите останати. Најмногу
фасцинира оној момент пред да се
консумира љубовта, кога сè e неизвесно,
има само исчекувања.

Кетрин Виборн, чесна сестра - Љубовта
е слободна, а нè врзува
Парадоксот на љубовта е во тоа што е
извонредно слободна, а сепак не поврзува
со врски посилни од смртта. Не може да се
купи или продаде, љубовта е најголем
благослов во животот.

Појасно ви е?

on.net.mk/zhivot/drugi-raboti/i-shto-e-ljubov" rel="nofollow - on.net.mk/zhivot/drugi-raboti/i-shto-e-ljubov

-------------


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 13.Јануари.2013 во 12:23
Onoj shto ne saka da gori vo plamenot na ljubovta - kje zagori голема насмевка i ne kje mozhe da ja pronajde "tivkata srekja"плазење


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Joshua_Tree
Датум на внесување: 13.Јануари.2013 во 12:30
toa bi bilo od prilika koj ceka nema nikogas da doceka среќа

-------------
“Talk, talk, talk: the utter and heartbreaking stupidity of words.”
― William Faulkner, Mosquitoes


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 13.Јануари.2013 во 12:40
...chekanjeto e vo vremeto... i tochno deka nema da docheka vo segaнамигнување

-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 16.Јануари.2013 во 20:06
Љубовта е инстикт, затоа не може да се објасни и ниту знаат со сигурност како се избрале и опстанале заедно. Бирање според наученото може да се заборави и затоа раскинуваат голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 23.Јануари.2013 во 23:13

Originally posted by Џо Џо напиша:

                   

Што Е Љубов?



...       
   







Вистинската Љубов - како и вистинскиот Живот - е пред се’ дар на Небесниот Цар!!!

Таа е првиот плод на Светиот Дух БОЖЈИ!




п.с. Надувеното и самобендисано човештво, наука, филозофија, психологија, теологија, религија ... неможе Вистинската Љубов да ја сфати, бидејќи со дечјо срце не е во состојба да ја прифати!









-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: ZeZnAtA
Датум на внесување: 23.Јануари.2013 во 23:21
да


-------------
Љубовта владее без меч и врзува без јаже!


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 24.Јануари.2013 во 20:26
ahhh ljubov љубов

-------------
vivi


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 01:46
Љубов е кога му дава само нему, а на други не, наместо таа која дава секому, само нему не голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Gabriela_S
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 02:00
љубов е кога му дава на сите, ама само него го љуби плазење


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 02:17
И дека не е тоа што тој мисли - на филм така му вели кога ќе ја фати на дело, на пицино...на лицино де, место голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: spiros
Датум на внесување: 25.Јануари.2013 во 21:17
Originally posted by ekszi88 ekszi88 напиша:

Да вистинито, но јас сум фокусирана на гладта, но секогаш останувам незаситена, тоа се претвора во разочарување, крив ми е светот што не е доволно добар, почнувам да се лутам.. после согледувам дека е до мене, па се лутам на себеси, па почнувам да драматизирам, некој ќе ме потхрани малце, ќе излезам од кругот малку се додека не огладнам пак и не се осетам пак повредено и не се налутам на светот па на себе и не почнам да драматизирам.. и тако даље...и јадам од туѓите извори но никако не црпам од својот... Но додека јадеме од туѓите извори а притоа не од сопствените а и не споделуваме затоа што го немаме откриено својот вруток така што мислиме дека немаме што да понудиме... не јаде чувство на вина.. ма неам појма, ама осеќам дека се плеткам и тоа многу јако... и секој пат кога ќе подизлезам малце всушност не излагам туку имам лажно чувство дека излегувам.. се додека не огладнам и поради моето незнаење јас пак се враќам назад..прегладнувам и почнувам иста песна. Смачено ми е веќе.. а не знам како да го сменам.. можеби и се менувам, ама повторно тлее оној непотребен страв : ах, а ако се вратам на старите навики? Еден веќе одамна препознатлив стар предупредувачки тон... Време е за одвикнување од стари навики и за тоа ќе ми треба многу енергија затоа денес собирам... среќа (барем се трудам)


   

Каде што е Духот Господов, таму има слобода!

2 Коринтј. 3:17



   
Светиот Дух е Изворот на Вистинската Љубов и Слобода, Која што не е можно да се заслужи или купи, туку може само со детско срце да се прифати !

Се’ додека јас се трудам, мачам, собирам ... се фокусирам на себе, на своите дела, навики, гревови, (сопствени и наследни) ... се’ подлабоко се фаќам во вртлогот на егото, кое што по правило Ја одфрла Првата и Крајната Вистина и Го девалвира делото на Нејзината Инкарнација!



Тука е сопнувањето на небројани луѓе кои игнорирјќи или негирајќи Ја Милоста БОЖЈА со сопствени сили се труделе и се трудат, се мачеле и се мачат, ... преку законот, преку делата, преку сознанието, ... да дојдат до Љубовта, Блаженството и Спасението, кое што го надминува секој човечки ум и дело, но без траен успех, бидејќи Неговата надприрода е пред се’ Милост, а Милоста е Дар на Небесниот Цар кој што нити на сон не треба да биде одфрлен од нас!     



Колку несреќен човек сум јас! Кој ќе ме избави од ова тело на смртта?
Му благодарам на својот Бог преку Исус Христос, нашиот Господ!

Римјани 7:24


   




-------------
https://www.youtube.com/watch?v=IYjUGBIpD8I" rel="nofollow - Through the Blood of His Grace,
we are Forgiven and Free,
in Time & Eternity!
БОГ да го благослови Авраам, Исаaк, Израил ...!





Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 26.Јануари.2013 во 18:30
Каде има љубов на неа и’ се намалуваат годините, а на него му расте косата голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Calipso
Датум на внесување: 29.Јануари.2013 во 00:22
Љубов е кога во една жена ќе ги најдеш сите жени што ги посакуваш.



-------------
На овој свет има само тројца мажи кои се спремни да те поддржат во тежок момент:
Jack Daniels, John Jameson и Johnnie Walker!


Постирано од: zbunet
Датум на внесување: 29.Јануари.2013 во 12:37
Каква е целосна жена? Едноставно чудесна голема насмевка

-------------
http://jazbunet.blogspot.com/" rel="nofollow - http://jazbunet.blogspot.com/


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Март.2013 во 18:48
Љубов е мостот меѓу тебе и сето друго.
Руми


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 06.Март.2013 во 20:28
kako li samo toj "tebe" se odalechil od seto drugo


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 06.Март.2013 во 23:29
Бил убеден дека не е Едно.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 06.Март.2013 во 23:31
Originally posted by zbunet zbunet напиша:

Каква е целосна жена? Едноставно чудесна голема насмевка
голема насмевкацелосна жена.....celata e ljubovцрвенеење


-------------
vivi


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 06.Март.2013 во 23:32
ubeden

Kutra ljubov,tolkava tezina teshko da izdrzi


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 06.Март.2013 во 23:35
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Бил убеден дека не е Едно.

tokmu taka!намигнување


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: Pica pica
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 00:12
da se pomolime za 'tebe'


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 00:14


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 08:16
ovaa epten e zaljubena Viki ....princezava mislamголема насмевка

-------------
vivi


Постирано од: vili2121
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 08:28
zenite se kako ovosje sekoja ima poseben miris ,vkus , oblik
problemot e kaj mazite koi sakaat ovosni salati


-------------
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 08:30
pa da otsekogas problemot bil kaj mazite задоволство

-------------
vivi


Постирано од: vili2121
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 08:44
edna brava - eden kluc (normalno)
edna brava - nieden kluc (bravata e problem)
site bravi - eden kluc (kalauz)

edna zena - eden maz (brak)
edna zena - nieden maz (problematicna zena)
site zeni - eden maz (kalauz)

плазење


-------------
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 08:47
ne zezaj, edna brava ima po pravilo tri rezervni kluca i toa po pravilo eden ne se cuva vo istata kuka/stan..od bezbednsoni priciniтрепкање

-------------
vivi


Постирано од: vili2121
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 08:53
e toa de
edna brava tri kluca
i posle mazite bile neverni


-------------
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 08:57
sdk....edna brava - tri kluca e normalno....da si koregiras pogore sto napisa

-------------
vivi


Постирано од: vili2121
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 09:00
Originally posted by vivi1 vivi1 напиша:

pa da otsekogas problemot bil kaj mazite задоволство


ne e kriv klucot sto go butas u bravata
problem e ako taa brava se otklucuva so poveke KLUCEVI


-------------
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 09:02
ama TRI se samo RAZBERI

-------------
vivi


Постирано од: vili2121
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 09:09
edna brava - eden kluc (normalno)
edna brava - nieden kluc (bravata e problem)
edna brava -  poveke klucevi 3 (rasipana brava)
site bravi - eden kluc (kalauz)

edna zena - eden maz (brak)
edna zena - nieden maz (problematicna zena)
EDNA ZENA - POVEKE MAZI (RASIPANA ZENA)
site zeni - eden maz (kalauz)

плазење


-------------
Скапа е мудроста што се плаќа со искуство


Постирано од: vivi1
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 09:10
ah...treba uste da vezbas...dodeka naucis kako sto treba мафтање

-------------
vivi


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 13:31
Originally posted by vili2121 vili2121 напиша:

zenite se kako ovosje sekoja ima poseben miris ,vkus , oblik
problemot e kaj mazite koi sakaat ovosni salati


uaahahahahha kakva definicja za ljubov

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 18:51

Дали заради специфичниот акцент два дена го слушам на разни теми...Евего што ќе рече за љубовта



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 23:03
голема насмевка Гледајте го човеков и ќе видите до каде доведува фрагментацијата, мразењето и негативната енергија. Овој набрзо или ќе добие срцев удар или ќе го удри првиот што ќе му дојде на дофат. голема насмевка

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 07.Март.2013 во 23:43
Доколку овој клип беше првиот што го гледам најверојатно и јас дијагноза ќе му дадевхи, хи...
Но што очекуваш од филозоф кој дал огромен придонес во политичката теоријаплазење
Ќе заборавев инаку типов има жена помлада 30 години од него и е поранешен топ модел...
Сигурно со оваа филозофија не и пришолголема насмевка


Постирано од: viktorija123
Датум на внесување: 09.Март.2013 во 12:28
Ljubov???

Sigurno ne mrazi!!!


-------------
There is no doer..... But if you have one, let him do self-inquiry.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk