IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Велигденски пости во православието
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Велигденски пости во православието

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
Автор
Порака
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 00:46
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:


Во првите векови христијаните  постеле  не во определено  време, туку  кога  сакале и колку сакале.
Во четвртиот век наоѓаме  правила  и  одредби не  само  за  постоечки т е , Велигденскиот  и  Петровденскиот  пост, туку  и за  Божикниот и  Богородичниот  пост .


Значи до 4от век христијаните се постеле не во определено време, туку кога сакале и колку сакале, а потоа во четвртиот век наоѓате правила и одредби за одредените постови.
Ме интересира каде тоа сте ги нашле тие правила и одредби?

Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:


Суштината на  христијанскиот  пост  не е  умртвување  на телото , како што  погрешно  се  мисли, туку умртвување  на  гревот  во нас,


Не ми е јасно, како тоа јадењето на крап, посна салата со компири, посен ориз со печурки, посни обладни со ореви итн, а нејадењето на сирење и јајца го умртвува гревот во нас? збунетост

Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:


Светата  Православна  Црква уште  од  апостолските времиња, по примерот  на  Господ  Исус Христос, го  востановила  постот , го  определила  времето  на постот  и  која  храна  да ја  јадат  христијаните  за време  на  постот .


Па нели погоре велиш дека до 4ти век немало правила и одредби за постот и дека дури во 4ти век биле „најдени“? Од каде сега апостолски времиња? Апостолите живееле во 1ви век, а не во 4ти.
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 18.Февруари.2010 во 00:51
Се извинувам - немам време да читам се... но едно сакам да кажам: ВО ПРАВОСЛАВИЕТО ПОСТОТ НИКОГАШ НЕ Е ПРЕДУСЛОВ ЗА ПРИЧЕСТ, БИДЕЈЌИ ХРИСТИЈАНИТЕ СЕ ПРИЧЕСТУВААТ СЕКОЈА НЕДЕЛА И КОГА НЕ СЕ ПОСТИ...
 
ДЕЛ ОД РУСКОТО БОГОСЛОВИЕ - ПОВЛИЈАЕНО ОД ЗАПАДНАТА СХОЛАСТИКА ЕДЕН ПЕРИОД ОД ИСТОРИЈАТА НА ЦРКВАТА (18, 19 -20 ВЕК) УЧИ ДЕКА ЧОВЕК ТРЕБА ДА СЕ ПРИЧЕСТУВА 4 ПАТИ ГОДИШНО....
 
ТОА Е ПОГРЕШНО И НЕ Е ПРАВОСЛАВНО УЧЕЊЕ!
 
СМИСЛАТА И ЦЕЛТА НА СЕКОЈА ОТСЛУЖЕНА ЛИТУРГИЈА Е ТОКМУ ПРИЧЕСТА!
 
 
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 21.Февруари.2010 во 14:32
http://preminportal.com.mk/content/view/4713/110/

  SVETA TAJNA  PRICEST

za makedonski subtitle kaj menu izberete Enable Subtitles.ru

среќа


Изменето од ADVISOR - 21.Февруари.2010 во 14:33
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <123
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,164 секунди.