IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Велигденски пости во православието
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Велигденски пости во православието

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
Автор
Порака
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Велигденски пости во православието
    Испратена: 14.Февруари.2010 во 15:48
Сакам да постам 7 недели до Велигден , секој поп кажува различно што треба да се јаде . Дали некој знае конкретно , точно што треба, кога се јаде  риба или дали воошто се јаде масло  ?

Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 15:52
Истово ме интересира и мене.Од што се треба да се откажи човек?размислував да се обидам...
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 15:57
Inaku postite pocnuvaat utre 15 fevruari i traat do 4 April. Toa se 7 nedeli. Nekoi vikaat deka maslo voopsto ne se jade a nekoi deka se jade sabota i nedela posle 24 fevruari.Inaku ovaa pocetna nedela ne se jade voopsto maslo. Eden pop rece deka riba se jade za Blagoec i Cvetnici .Blagoec ovaa godina ide posle Veligden znaci samo Cvetnici . Dali e ova tocno i ispravno ne znam.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18206
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 16:35
Povekje pati sme diskutirale na ovaa tema.

1. Postenje

2. Veligden
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 16:47
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Povekje pati sme diskutirale na ovaa tema.

1. Postenje

2. Veligden


Ovde nema ni eden post za temava .Kako se posti, a ne zosto ..


Изменето од ADVISOR - 14.Февруари.2010 во 16:47
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 17:40
ADVISOR, според моето скромно познавање, доколку сакаш да се причестуваш, пости првата недела без масло, истотака, посетувај ја оваа страница, може да помогне.
Десно, под иконата на Пресвета Богородица, каде што пишува ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР, со започнување на постите, секој ден пишува што е дозволено, што не е, односно пишува дали е разрешено да се јаде масло тој ден, или вино малку или не е. Истотака можеш да им поставиш и прашање, ќе ти одговорат на истото.

Поздрав и со лесно нека ти бидат постите, за здравје и спасение!среќа

А бидејќи денес е и Прочка, би сакал да ве замолам сите за прошка!големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

П.С. Мислам дека добро те упатил свештеникот, за Цветници се јаде риба, тоа е точно.

П.П.С. Сандачето ти е полно, забриши малку.голема%20насмевка


Изменето од Македон - 14.Февруари.2010 во 17:45
Кон врв
Мики_Бор Кликни и види ги опциите
Нов член
Нов член


Регистриран: 05.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 17
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Мики_Бор Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 21:00
Боже, смилувај се над мене - грешниот!
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 21:17
Originally posted by ADVISOR ADVISOR напиша:

Сакам да постам 7 недели до Велигден , секој поп кажува различно што треба да се јаде . Дали некој знае конкретно , точно што треба, кога се јаде  риба или дали воошто се јаде масло  ?

 
 
Значи Великденските пости са едно од најважните работи во христиенската религија.Со овие пости самиот човек си чисти душата и понекаков начин си изкупува гревовите што ги е сторил пред Господ.
 
То прашаш што може да се јаде през овие 40 денови.Много лесено прашање на мене. Може да се јаде:плодове,зеленчуци и риба.Ништо повеќе.
 
Цигари,секс и алкохол исто тако не се дозволуваат.
 
А за пиење само обична вода .Од чешмата дома. 
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 22:25
емил, а дали е дозволено, за време на овие православни пости, да се пие вода од некоја фонтана во парк или исклучиво мора да се пие од чешмата дома? И дали е дозволено да се пие купечка (пр. Горска) вода, под услов да не е газирана?

Originally posted by Македон Македон напиша:


П.С. Мислам дека добро те упатил свештеникот, за Цветници се јаде риба, тоа е точно.


А дали за денот Цветници се дозволени сите видови риба? Дали е дозволена на пример мрсната Јагула или пак само нешто од типот на ослич?
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85168
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 22:28

Дозволено е.голема%20насмевкада 

 
А за сите видови риба ни су дозволени.Само такви су дозволени каде живат во реката.Пошто ни су дебели и мазни како океанските или јазовирските.
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 23:25
Originally posted by Македон Македон напиша:

ADVISOR, според моето скромно познавање, доколку сакаш да се причестуваш, пости првата недела без масло, истотака, посетувај ја оваа страница, може да помогне.
Десно, под иконата на Пресвета Богородица, каде што пишува ПРАВОСЛАВЕН КАЛЕНДАР, со започнување на постите, секој ден пишува што е дозволено, што не е, односно пишува дали е разрешено да се јаде масло тој ден, или вино малку или не е. Истотака можеш да им поставиш и прашање, ќе ти одговорат на истото.

Поздрав и со лесно нека ти бидат постите, за здравје и спасение!среќа

А бидејќи денес е и Прочка, би сакал да ве замолам сите за прошка!големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање

П.С. Мислам дека добро те упатил свештеникот, за Цветници се јаде риба, тоа е точно.

П.П.С. Сандачето ти е полно, забриши малку.голема%20насмевкаFala Makedon големо%20гушкањеголемо%20гушкањеголемо%20гушкање.
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 23:38
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

емил, а дали е дозволено, за време на овие православни пости, да се пие вода од некоја фонтана во парк или исклучиво мора да се пие од чешмата дома? И дали е дозволено да се пие купечка (пр. Горска) вода, под услов да не е газирана?Dozvoleno e recna riba i toa od Emil e tocno i jas znam za toa . Za voda od doma ne mislam deka e taka среќа.
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 23:39
Кон врв
ADVISOR Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 17.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1026
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ADVISOR Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 23:52
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,113 секунди.