IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Технологија > Авиони, бродови, воена технологија
  Активни теми Активни теми RSS - Кокпити
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Кокпити

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
Автор
Порака
емил Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
зависник идивидовски

Регистриран: 11.Август.2009
Статус: Офлајн
Поени: 85160
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај емил Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 07:38
Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Ајде да видиме како е да си пилот меѓу толку многу копчиња голема%20насмевка 
 
копчето е едно ,сè останато се ''часовници'' голема насмевка ,а и во некои авиони се подавјца
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 15.Декември.2011 во 22:12
Originally posted by емил емил напиша:

Originally posted by zabegan zabegan напиша:

Ајде да видиме како е да си пилот меѓу толку многу копчиња голема%20насмевка 
 
копчето е едно ,сè останато се ''часовници'' голема насмевка ,а и во некои авиони се подавјца
сигурен си? види некои авиони како што е Ц-130 и изброј колку саати и колку прекинувачи и копчиња ќе најдеш, плус тука ти се разни додатни палици, како таа за гас и рикверц, за закрилца, а колку повеќе мотори има, толку повеќе рачки има
тука ти се сите копчиња за контрола на работата на моторите, на таблата плус имаш котрола на радио, радари и други навигациони системи, за кои се потребни копчиња
над таванот од кокпитот имаш копчиња за контрола на температурата и притисокот на кабината и т.н.
затоа и всушност потребен е копилот

само кај фајтерите се се сведува на палица и педали и основни контроли за моторо, се друго се користи во тешки навигациони услови
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Декември.2011 во 21:12
kokpitot na suhoj 27
 
 
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2011 во 21:22
ова ти е антика од модерно време голема насмевка
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
pajser Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
kloshar

Регистриран: 04.Март.2011
Локација: Lao People's Dem. Rep.
Статус: Офлајн
Поени: 12711
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај pajser Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 24.Декември.2011 во 22:58
газење од смеење pa zarem ne gledash vrie od digitalizacija..
 
  e sega 37-kata
nesluchajno ne veruvam vo sluchajnosti<>sekoja sluchajnost e kontrolirana
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 25.Декември.2011 во 21:03
искрено, мене не ми се допаѓа како се подценува аналогијата како нешто инфериорно, далеку е попрактична од електронската и компјутеризираната
а и не гледам каква корист имаме од тоа што потребните податоци ти се на екран, а не на саат, едноставно има некои непотребни ретардации во денешната технологија, само за некој да се докажува како технолошки понапреден
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 19.Јануари.2012 во 20:57
за мене најзабавната кабина од сите
Антонов Ан-2размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 22.Јули.2013 во 18:21
De Havilland Mosquito, две верзии, една фајтерска, друга бомбардерска


Изменето од zabegan - 22.Јули.2013 во 18:30
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 23.Јули.2013 во 17:22
целосната оперативна кабина на Antonov An-225 среќа


и пилотската кабина

 
размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
zabegan Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Другарот на Мона Лиза

Регистриран: 06.Април.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9774
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај zabegan Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2014 во 19:11
Ембраер ЕМБ-135... палици за да може пилотите да кажат дека е лесно како возење точак голема насмевка


размисли пред да напишеш глупост
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 456
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.