IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Наследство на гревот
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Наследство на гревот

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
Автор
Порака
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Наследство на гревот
    Испратена: 09.Февруари.2010 во 19:57
Grevot vo Hristijanstvoto e glavniot motiv na religijata, a vodi poteklo od samiot pochetok na sozdavanjeto so Adam i Eva. Na site vi e poznato sto se sluchuva, pa nema da shiram mnogu okolu toa, tuku samo kje postetam deka Adam ja slusha Eva, koja e ubedena od zmijata, pa zaedno so nea ja zagrizuvaat jabolkata od zabranetoto drvo i im se otvoraat ochite... Golema greshka!

Bog doagja, gleda deka Adam i Eva ne go poslushale, povekje ne se onakvi kakvi sto gi sozdal, pa im se obrati na ostanatite:

Ete, Adam stana kako eden od nas, znaejki sto e dobro i sto zlo, no sega da ne ja ispruzhi rakata svoja i da zeme od drvoto na zhivotot i da vkusi, pa da zhivee vechno!"
Prva Kniga Mojseeva 3: 22

Gospod gi proteruva Adam i Eva od Edemskata gradina.

Hristijanskata teologija veli deka toa e prvichniot grev koj site nie go nosime kako nasledstvo od nash*te praroditeli.

No sto veli Biblijata za greshnosta na roditelite i decata?

Za grevot na tatkovcite sto me mrazat gi kaznuvam decata do tretoto i chetvrtoto koleno.
Petta Kniga Mojseeva 5: 9


Koj za grevovite na tatkovcite gi kaznuva decata - duri i vnucite do tretoto i chetvrtoto koleno.
Vtora kniga KLniga Mojseeva 34: 7

Znachi Bog gi kaznuva decata i vnucite do chetvrtoto koleno, a ne beskonechno.

Ako ova tera na razmisluvanje i go stava pod prashanje teoloshkiot stav deka site deca za vek i vekovi se greshni poradi grevovite na svoite roditeli, togash kako zvuchi ovoj citat od Biblijata?


Sinot nema da go ponese grevot na tatka si i tatkoto nema da go ponese grevot na sina si, pravdata na pravedniot pri nego si ostanuva i bezzakonieto na greshnikot pri nego si ostanuva.
Jezekil 18: 20


Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
sard Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 28.Октомври.2005
Локација: Прилеп
Статус: Офлајн
Поени: 1440
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај sard Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 00:23
Има грешност од прародителите, грешност пренесена од родителите и сопствена грешност. Сепак клучна е сопствената грешност, затоа што кога човек ќе ги отфрли гревовите на прародителите и родителите нивната гревовна сила се губи.

Za grevot na tatkovcite sto me mrazat gi kaznuvam decata do tretoto i chetvrtoto koleno.
Petta Kniga Mojseeva 5: 9

Koj za grevovite na tatkovcite gi kaznuva decata - duri i vnucite do tretoto i chetvrtoto koleno.
Vtora kniga KLniga Mojseeva 34: 7

Се однесува за пренесување на гревот од родителите сторен во текот на нивниот живот. Гревот од прародителите се очистува со приемот на Светиот Дух при крштевањето.
„Треба да се биде достоен на љубовта за да се биде љубен“ - Goethe
www.pravoslavna.mk
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 01:25
Меси еве вака. Ние веруваме дека човекот е грешен и затоа греши, а не обратното- дека е грешен поради тоа што згрешил. Ако е точно второво тврдење, тоа би значело дека новороденчето е чисто и невино, но потоа присуството во овој свет го расипува. Арно ама практиката секојдневно ги потврдува нашите верувања. Бебето е грешно, без оглед колку сме ние субјективни во поглед на малите дечиња. Доколку не дојде во контакт со Бога, бебето ќе порасне во еден голем себичен човек кој си ги гледа исклучиво сопствените интереси. Самото бебенце е такво- му текнало дека му се прави нешто и ќе плаче се додека не го добие тоа па ти ако сакаш убиј се. Не му е грижа дали тебе ти се спие, дали си уморен, дали имаш што да му дадеш, него му се битни само и единствено само неговите потреби. Но, нема да остане такво. Има две алтернативни решенија. Првата опција е човек да дојде еден ден до Бога, да се покае и да побара милост и прошка, да Му се предаде на Бога и да Го моли за Неговата милост. Потоа Светиот Дух ќе се всели во него и ќе го подобрува. Втората опција е човекот да не Му отвори на Господ Кој долго ќе чука на неговата врата, на вратата од неговото срце. Доколку се случи оваа втората опција, грешноста расте. Човекот од ден на ден станува се полош. Гревот му ги затвара очите и му ги затнува ушите па на човекот му е потешко да Го види Господа и да Го чуе Неговото тропање. Ако човекот остане во својата природна состојба ќе се уништи самиот. Човекот е грешен во својата суштина. Никој не мора да го учи мало детенце на лоши работи, тоа лесно ќе ги научи. Но многу е потешко човек да се научи да прави добро. Постојано е во нас онаа сила која не наведува на грев. Ако некој не верува дека е грешен, нека проба да биде добар. Тогаш ќе сфати колку е грешен.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 02:46
sard, AlDra, poznato mi e veruvanjeto koe go pretstvuvate, jasen mi e stavot na religijskata dogma i doktrina i toa ne me sprechuva da ... voopshto ne se slozham so nego.

Za mene toa e kardinalna greshka na koja se temeli hristijanskata doktrina. Da, pomaga da se krshtevaat bebinja i da se zgolemuva stadoto, veruvam deka toa ne e napraveno od loshi nameri, znam deka sekoj posveten vernik kje se bori za nea do posledna kapka krv, no brakja... za mene takvoto veruvanje i negovoto neguvanje e vistinski grev upaten kon sekoe nevino Bozhje chedo koe se materijalizira na ovoj svet kako dar na Ljubovta.




Изменето од Messenger - 10.Февруари.2010 во 02:48
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 02:49
Една мала исправка- јас не верувам во ,,крштевање’’ бебиња. Твоето верување е само твое, но реалност е поинаква и овојпат во наша корист. Мислам дека држат вода исказите кои ги наведов погоре.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 02:58
Библијата зборува за два вида смрт. Едната е физичка, која има можности сите ние да ја доживееме и таа е резултат на Адамовиот грев. Затоа умираат и бебенца кои ништо не згрешиле. Но го носат генот на Адам, кој во себе ја носи и грешноста. Другата смрт е духовната смрт, сфатена како вечно оддалечување од Бога. Оваа смрт некои луѓе ќе ја доживеат, некои не. А критериумот според кој се вршат квалификациите за духовната смрт е- верата во Бога. Оној кој верува и да умре пак ќе живее, физичката смрт за него не е точка туку запирка. Оној кој не верува... за жал ќе ја доживее и физичката смрт и духовната смрт. Значи еве имаме наследена грешност која води во физичка смрт но не и нужно во духовна, но и сопствена грешност- која води до осуда. Се надевам дека е појасно.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 03:06
Greshnosta e nosena so genite? Taa e sodrzhana vo genite?

Ako si reshil da veruvash vo neshto vakvo, togash sigurno deka kje veruvash i vo prenosniot grev... i mnogu drugi raboti.

Tuka ne mozham da ti pravam drushtvo.

Prvin, ne veruvam deka ima prenoslivost na bilo kakov grev, a vtoro, grevot ne e materijalnost za da se vgradi vo genite ili da se prenesuva kako virus ili bakterija.

Sinot nema da go ponese grevot na tatka si i tatkoto nema da go ponese grevot na sina si, pravdata na pravedniot pri nego si ostanuva i bezzakonieto na greshnikot pri nego si ostanuva.
Jezekil 18: 20



P.S. Eve, sega go mapiraa chovekoviot genom, pa nabrzo kje go odstranat grevot od tamu.

Изменето од Messenger - 10.Февруари.2010 во 03:09
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 03:17
Тогаш зошто човекот старее и умира? Зар Семудриот Бог би создал луѓе кои само одредено време ќе живеат? Гревот го носиме во гените. Еве побиј го моето тврдење дека човекот ако го оставиш сам на себе ќе се претвори во себичен монструм и со тоа ќе ја урнеш грешноста. Бебето е грешно, можеби нема сторено грев но има потенцијал за грешење а не за добрина, не за светост. Светоста се создава не е вродена. Верникот не се раѓа со вера, таа вера подоцна доаѓа. А грешноста е тука од почетокот, но не онаа грешност која води во духовна смрт туку онаа која води во физичка смрт. Еве за да бидам докрај јасен: ако бебе умре ќе замине во прегратките на Бог. Но, ако умре човек, кој е свесен за своите постапки, кој има сторено грев а се нема покајано и Го нема прифатено Христа за свој Спасител, тој човек и духовно ќе умре.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 03:21
Sinot nema da go ponese grevot na tatka si i tatkoto nema da go ponese grevot na sina si, pravdata na pravedniot pri nego si ostanuva i bezzakonieto na greshnikot pri nego si ostanuva.
Jezekil 18: 20
Овој стих упатува на личната одговорност. Секој човек сам си одговара за своите гревови. Ако татко ти бил најголем тиранин, но ти Го прифатиш Христа како свој Спасител, како Јагне Божјо Кое беше жртвувано како Жртва наместо тебе, ти ќе бидеш во рајот. Но, ако татко ти бил најголем верник, а ти не се покаеш и не се обратиш, ќе завршиш лошо.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 04:00
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Тогаш зошто човекот старее и умира? Зар Семудриот Бог би создал луѓе кои само одредено време ќе живеат?


Apsolutno! Toa e MUDROSTA!

Materijalnoto telo e samo privremen, a ne vechen dom.




Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Гревот го носиме во гените. Еве побиј го моето тврдење дека човекот ако го оставиш сам на себе ќе се претвори во себичен монструм и со тоа ќе ја урнеш грешноста. Бебето е грешно, можеби нема сторено грев но има потенцијал за грешење а не за добрина, не за светост.


AlDra brate, ne se trevozhi i ne se nerviraj tolku...

Ajde, prvin ti dokazhi go ova shto go tvrdish pogore...



Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Светоста се создава не е вродена. Верникот не се раѓа со вера, таа вера подоцна доаѓа. А грешноста е тука од почетокот, но не онаа грешност која води во духовна смрт туку онаа која води во физичка смрт. Еве за да бидам докрај јасен: ако бебе умре ќе замине во прегратките на Бог. Но, ако умре човек, кој е свесен за своите постапки, кој има сторено грев а се нема покајано и Го нема прифатено Христа за свој Спасител, тој човек и духовно ќе умре.


Dokazhi AlDra, dokazhi...

Patem, ne znam shto podrazbirash pod svetost, prosvetlenost, shto e bozhenstveno vrodeno vo nas kako Bozhji dar, a shto ne... kakvi kategorii se grev za duhovna snrt i grev za telesna smrt, kako bebinjata se greshni so ragjanje, a sepak ako umrat odat pri Boga, a chovek mora da greshi i zatoa bez pokajanie ne mozhe da odi pri Boga...

Verojatno ti tochno znaesh shto mislish so kazhanoto, no mene seto toa mi e nerazbirlivo i neprifatlivo... no toa e samo za mene. Zatoa ne se trevozhi... eve jas gresham, a ti si vo pravo.






Изменето од Messenger - 10.Февруари.2010 во 04:02
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 04:07
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Sinot nema da go ponese grevot na tatka si i tatkoto nema da go ponese grevot na sina si, pravdata na pravedniot pri nego si ostanuva i bezzakonieto na greshnikot pri nego si ostanuva.
Jezekil 18: 20



Овој стих упатува на личната одговорност. Секој човек сам си одговара за своите гревови.


Tokmu toa go velam i jas.





Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Ако татко ти бил најголем тиранин, но ти Го прифатиш Христа како свој Спасител, како Јагне Божјо Кое беше жртвувано како Жртва наместо тебе, ти ќе бидеш во рајот. Но, ако татко ти бил најголем верник, а ти не се покаеш и не се обратиш, ќе завршиш лошо.


I kako sega tuka mu go imputira Hristos kako Spasitel na Jezikil? Kade tuka jezikl spomnuva za Hristos kako Spasitel... ? Kade tuka Jezikl spomnuva vechen grev od praroditeli koe se prostuva so... seto onioa shto go navede prethodno?

Sega, dali se slozhuvash so Jezikil ili ne se slozhuvash?





Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 04:15
Најпрвин, за грешноста на бебето. Зошто бебињата умираат? -Затоа што се грешни. Немаат сопствен грев, но го носат гревот на Авраам, грев кој води во физичка смрт, но не мора неминовно да значи и во духовна смрт.
За потенцијалот на дечињата да грешат- детето набргу ќе научи да пцуе, да биде себично, да прави белји без некој да го поттикнува на тоа. Ако го оставиш такво, ќе прерасне во едно крајно себично суштество кое како животните ќе си го тера сопстветниот интерес и нема да му е гајле за сите останати. Но, тешко е детето да стекне добри навики. Па и не само детето и ние возрасните. Зошто не можеме да се навикнеме да даваме секој ден по 100 денари за сиромашните а можеме да се навикнеме да пиеме или пушиме? Човекот во својата суштина е грешен.
И за крај, можеби сум досаден, ама ајде... Наследениот грев води во физичка смрт, но не и во духовна. Сопствениот грев води во духовна смрт.
Брате Меси само треба да сакаш и ќе сфатиш     
Вера, надеж, љубов
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 04:22
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Sinot nema da go ponese grevot na tatka si i tatkoto nema da go ponese grevot na sina si, pravdata na pravedniot pri nego si ostanuva i bezzakonieto na greshnikot pri nego si ostanuva.
Jezekil 18: 20



Овој стих упатува на личната одговорност. Секој човек сам си одговара за своите гревови.


Tokmu toa go velam i jas.





Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Ако татко ти бил најголем тиранин, но ти Го прифатиш Христа како свој Спасител, како Јагне Божјо Кое беше жртвувано како Жртва наместо тебе, ти ќе бидеш во рајот. Но, ако татко ти бил најголем верник, а ти не се покаеш и не се обратиш, ќе завршиш лошо.


I kako sega tuka mu go imputira Hristos kako Spasitel na Jezikil? Kade tuka jezikl spomnuva za Hristos kako Spasitel... ? Kade tuka Jezikl spomnuva vechen grev od praroditeli koe se prostuva so... seto onioa shto go navede prethodno?

Sega, dali se slozhuvash so Jezikil ili ne se slozhuvash?







Се согласувам со Езекиел, се согласувам и со Христа. Езекиел вели: ,,Гревот при тебе си останува’’. гревот заслужува казна, а платата за гревот е смртта (римјаните 3:23) која треба да ја понесе грешникот.
НО, наместо грешникот умре Христос. Правдата е задоволена. Преку вера верникот е спасен. Ние со наши сили не би се спасиле. Бог е милостив и врз основа на Неговата милост и благодат добиваме подарок, сосема незаслужено- спасението.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Messenger Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор

Vo ovoj svet, no ne od ovoj svet

Регистриран: 21.Април.2006
Статус: Офлајн
Поени: 18208
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Messenger Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 04:25
AlDra, zalto moe... se obiduvam da te razberam, ama ne odi brate...



Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Најпрвин, за грешноста на бебето. Зошто бебињата умираат? -Затоа што се грешни.


Aman!

Bebinjata umiraat zatoa shto se greshni? A onie krstenite? Ako bea bezgreshni togash site shto kje se ragjaa kje zhiveeja, nemashe da ima nesrekji, bolesti, vojni, nepogodi... Site, ama site kje prezhivuaa, neli? Aman ALDra...kako da go razberam ova? Eve se obiduvam od petni zhili, ama ne odi brate, pa toa ti e...   

A samo greshnite li umiraat, umiranjeto ne vazhi za onie koi se pokajale?





Originally posted by AlDra AlDra напиша:

За потенцијалот на дечињата да грешат- детето набргу ќе научи да пцуе, да биде себично, да прави белји без некој да го поттикнува на тоа. Ако го оставиш такво, ќе прерасне во едно крајно себично суштество кое како животните ќе си го тера сопстветниот интерес и нема да му е гајле за сите останати. Но, тешко е детето да стекне добри навики. Па и не само детето и ние возрасните. Зошто не можеме да се навикнеме да даваме секој ден по 100 денари за сиромашните а можеме да се навикнеме да пиеме или пушиме? Човекот во својата суштина е грешен.
И за крај, можеби сум досаден, ама ајде... Наследениот грев води во физичка смрт, но не и во духовна. Сопствениот грев води во духовна смрт.
Брате Меси само треба да сакаш и ќе сфатиш     


Aman, aman... priznavam!

Decata imaat podednakov potencijal za s'e AlDra, ne samo za uchenje loshi raboti... i ne nauchuvaat samo loshi neshta, tuku i dobri... i podocna pravat i dobri raboti... i zarem site koi ne se hritstijani se loshi, grehnici po avtomatizam...zarem site shto se hristijani se besgreshni i ne pravat isto taka loshi raboti?

Priznavam AlDra... se predavam... ne mozham vaka ponatamu.

Bidi mi zhiv i zdrav, Bog te saka povekje od mene.

Изменето од Messenger - 10.Февруари.2010 во 04:28
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 6>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,359 секунди.