IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Втора светска војна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Втора светска војна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
Автор
Порака
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 19:24
За учеството на Бугарите во "Разгромот" на фашизмот прочитај малку на Српската Вики во Нишката Операција а потоа за истото прочитај го во Бугарската Викигазење%20од%20смеење абе смешки живи што се не изнапишале.
 
Ќе најдам и други податоци за нивните големи победи во "Разгромот" на фашизмотгазење%20од%20смеење
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 19:33
Originally posted by fiks fiks напиша:

А од каде е онаа карта?
Мене ми гледа како некој да си пишувал произволни бројки и си цртал како што ќе му дојдело.

Ja najdov na edna strana za istorija,fiks problemot so ovie bugari i nekoj nasi e sto mislad deka ima samo edna strana.
Odnosno eve tie od 1944 godina gi tepale fasistite,odnos pijte luge nafta nie bevme osloboditeli.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 19:37
Ја најдов картата од каде е Мунгос,мислам дека беше од некој учебник од 1983 година.
Леле кои само лаги и измислени работи учеле сиротите деца во Бугарија,неверојатноизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 19:38
Originally posted by fiks fiks напиша:

Ја најдов картата од каде е Мунгос,мислам дека беше од некој учебник од 1983 година.
Леле кои само лаги и измислени работи учеле сиротите деца во Бугарија,неверојатноизненадувањеизненадувањеизненадувањеизненадување


I poslem kazi mi koj e so ispran mozok,a
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
чоли Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 15.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 2973
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај чоли Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 20:00
Originally posted by fiks fiks напиша:

Извини Мунгос,ама од кое научно-фантастично стрипче е земена оваа сликичка?


Може малку поподробно да ми ги опишеш "подфатите" на Бугарската армија во "РАЗГРОМОТ"  на фашизмот?
 

 

Администраторе... време е да четеш повеке..
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 20:04
Ами прочитав Чоли во денеска попладнево за големите подвизи на Бугарската армија во ослободувањето на Ниш и "РАЗГРОМОТ" НА ФАШИЗМОТдададада ептен јако било еј.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 20:25

Мене не ми е јасно како дозволиле Генералите Коча Поповиќ,Пеко Дапчевиќ  и Љубо Вучкович во операцијата да им се мешаат такви неспособни и неподготвени и самонаречени единици како Бугарските за време на толку важна операција како во случајов за ослободување на Ниш.

Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 12.Март.2010 во 23:25
Само уште една информација што би била корисна за да се видат лагите на бугарите и нивниот придонес како антифашисти.

Како Бугарите "учествуваа“ во ослободувањето на Скопје

Thursday, 2. August 2007, 22:14:24


Јордан Цеков-Дане

Александар Јорданов во размислувањата, меѓу другото, тврди и ова: "За време на средбите на македонското и бугарското раководство бил постигнат договор и братско разбирање во ослободените градови во Македонија и во Скопје најпрво да влезат борците на партизанските одреди° само поради тоа "поколенијата да ги чуваат спомените за хероите, а улици, плоштади и училишта да ги носат нивните имиња°.
Во право е господинот Тодор Чепреганов кога го тврди (Т.Ч. "Бугарија да се извини наместо да бара благодарност°, "Утрински весник°, 15.12.2004) следново: "Тезата дека бугарските војски ги ослободувале градовите, а само поради договорот со македонските единици им било овозможено да влезат први, исто така, е измислица и не е добронамерна°.
Во прилог на тврдењето на господинот Тодор Чепреганов, наведувам валидни факти. Таков договор не постои, бидејќи партизанските одреди не влегуваа во градовите, туку партизанските бригади на НОВ и ПО на Македонија водеа борби против бугарските окупатори (Кратово, 7 септември 1944) и против германските окупатори и во тие борби ги ослободуваа градовите. На 8 ноември 50. дивизија го ослободи Штип, а потоа во Штип влезе бугарската војска, на 9 ноември 3. и 8. македонска бригада го ослободија Велес, а потоа во Велес влезе бугарската војска, на 11 ноември 17. Македонска бригада го ослободи Куманово, а потоа во Куманово влезе бугарската војска, на 13 ноември 3. и 12. Македонска бригада го ослободија Скопје, а на 14 ноември, наутро, еден бугарски полк беше спречен да влезе во ослободено Скопје.
Во оваа статија станува збор како 3. македонска ударна бригада, чиј командант бев јас, спречи еден бугарски полк да влезе во ослободено Скопје.
По 60 изминати години, во свежо сеќавање ми остана еден значаен настан што се случи по полноќ, утрото и до пладнето на 14 ноември.
Кога уличните борби за ослободувањето на западната половина на Скопје привршија, германските окупатори, вечерта на 13 ноември, дефинитивно, го напуштија Скопје.
Со паѓање на мракот, западната половина на Скопје целосно беше ослободена од 3. и од 12. македонска бригада, освен Учителската школа во која се уште се бранеше една група германски војници.
Штабот на 3. македонска ударна бригада се наоѓаше во една голема канцеларија на поранешната бугарска фашистичка обласна полиција.
Преку баталјонските к*рири беше пренесена наредба баталјоните да се обезбедат, а 2. баталјон доби задача со една чета да го мине железниот мост што води за Бит-пазар и да се постави во реонот на Воената болница (денес Скопски саем).
Скопје беше во мрак.
Понекогаш ќе се слушнеа пукотници од пушкомитралези од насока на Кале и касарните на качаничкиот пат и потоа сў ќе се смиреше.
Од голема радост дури и не се спиеше, но сепак сонот го бараше своето.
Некаде околу три часот наутро ме разбуди к*рирот на 2. баталјон.
к*рирот ме извести дека нашата чета кај Воената болница се сретнала со бугарски војници.
Бугарските војници се вратени назад кај Кумановска трошарина (сега хотел "Континентал°).
Кога к*рирот ме извести дека нашата чета се сретнале со бугарските војници, се сетив на големата лага што на 9 ноември, откако 3. и 8. македонска бригада го ослободија Велес, во една куќа, каде што престојуваше Штабот на бригадата, вечерта слушавме Радио Софија и имавме и што да чуеме.
Радио Софија објави вест дека бугарската војска го ослободила Велес, а бугарската војска на 9 ноември беше во реонот на Штип.
Таа голема лага беше причина да донесам одлука да им се забрани на бугарските војници да влезат во ослободено Скопје и да бидат вратени кај Кумановската трошарина и Автокоманда.
Во духот на таквата одлука, му наредив к*рирот:
"Кажи му на командантот на баталјонот, Боро, со две чети да стигне кај Воената болница и Кумановската трошарина и да забрани бугарските војници да влезат во Скопје.
Ако некои сакат да продолжат, со закана на оружје да ги врати назад".
По повеќе од еден час к*рирот дојде во Штабот на бригадата и ме извести дека командантот Боро ја извршил наредбата и една бугарска единица околу 50 војници е спречена да влезе во Скопје и чека кај Кумановска трошарина.
Така ги дочекавме раните утрински часови на 14 ноември.
Околу шест часот јас, политичкиот комесар и началник на Штабот со коњи тргнавме да видиме што се случува кај Воената болница и Кумановска трошарина.
Кога пристигнавме на означеното место, имавме што да видиме:
бугарските единици пристигнуваа кај Кумановска трошарина и Автокоманда и беа принудени тука да чекаат, 2. баталјон ги запираше бугарските војници и не им дозволуваше да влезат во ослободено Скопје.
Во таа ситуација, кога гледавме како 2. баталјон ја извршуваше борбената задача, еден бугарски офицер се доближи до нас тројцата и гледајќи како к*ририте ги држат зад нас коњите, претпостави дека сме раководители и налутено праша:
"Кои сте вие што забранувате да влеземе во Скопје"?
Бидејќи не ги разликувавме чиновите на бугарските офицери, а искрено речено немавме респект спрема бугарската отечествено-фронтовска војска, а особено огорчени од лажната вест на Радио Софија дека бугарската војска го ослободила Велес, наместо одговор, му упатив прашање:
- А кој си ти?
- Јас сум полковник Попов, командант на полкот.
Зошто забранувате да влеземе во Скопје?
- Ние тројцата сме командант, политички комесар и началник на Штабот на 3. македонска ударна бригада и ви наредуваме да не влегувате во Скопје се додека не добиеме наредба од Штабот на дивизијата да можете да влезете во Скопје.
Наредбата е јасна и според неа треба да постапите, реков јас.
- Знаете ли вие дека нашите војници маршираа цела ноќ и треба да се одморат.
Зарем тука на оваа влажна земја на улица да се одмораат?
- Наредбата е јасна и ни чекор напред кон Скопје додека не стигне наредба да можете да влезете.
Инаку, може да биде лошо, додаде политичкиот комесар.
Нашите одговори беа решителни.
Бугарскиот полковник сфати дека неговите војници не можат да влезат во ослободено Скопје.
Зад нас беа борците на 2. баталјон со оружје в раце.
Наредбата ниту еден бугарски војник да не влезе во ослободено Скопје беше доследно извршена.
По извесно време, поточно околу 9 часот, командантот на бугарскиот полк од нас побара согласност да влезе во градот и во Штабот на дивизијата да преговара за сместување на војниците.
По кус договор, тројцата се согласивме тој со нас да тргне и да му овозможиме да стигне во Штабот на дивизијата. И така полковникот Попов, единствено лице на бугарската отечествено-фронтовска војска, во седлото на коњот влезе во ослободено Скопје. Сите четворица на коњи се упативме кон зградата во која привремено се наоѓаше Штабот на бригадата. Кога стигнавме, бугарскиот полковник го оставивме надвор да чека, а потоа, со наш к*рир, на кого му дадовме коњ, го испративме во Штабот на дивизијата.
За тоа време во реонот на Кумановска трошарина 2. баталјон и бугарскиот полк стоеја и натаму едни спроти други. Во реонот на Автокоманда пристигнуваа и други единици на бугарската отечествено-фронтовска војска. Како пристигнуваа така и беа запирани да не влезат во ослободено Скопје. Наредбата да не влезат во Скопје Штабот на 2. баталјон и борците ја извршуваа решително, без оглед што мислеа командантите на бугарските единици.
Кон пладне, Штабот на 42. дивизија на Штабот на 3. македонска ударна бригада, преку к*рир, му издаде наредба која гласеше: "На бугарска војска Ј се дозволува да влезе во ослободено Скопје заради сместување. Одобрена насока за влегување во градот е Кумановска трошарина - Бит-пазар - Топаана - касарните на Кале и качаничкиот пат. Секое движење на бугарската војска преку мостовите строго се забранува.
Наредбата на Штабот на дивизијата целосно беше извршена. Бугарската војска тргна од Кумановска трошарина и преку Бит-пазар стигна во касарните на Кале и на качаничкиот пат и се смести да се одмори и да престојува.
Така бугарската отечествено-фронтовска војска "учествуваше° во ослободувањето на Скопје.
Вечерта на 14 ноември, борците на 3. и на 12. македонска бригада, кои го ослободија Скопје, беа вчудовидени: Радио Софија објави вест дека Првата бугарска армија го ослободи Скопје.
Може да се претпостави колку големо беше нашето огорчување. Поради оваа голема лага, Главниот штаб на НОВ и ПО на Македонија упати протест до командантот на Првата бугарска армија и бараше Радио Софија да ја демантира оваа вест. Радио Софија не објави демант.
Бугарските историчари во многубројни написи изнесуваат дека Првата бугарска армија го ослободила Скопје.
Таа голема лага и изнесена и во учебникот "Историја на Б'лгарија за Џ и ЏИ клас на општообразовните трудовополитехнически училишта°, стр. 391, издадена од државјото издателство "Народна просвета°, Софија, 1976 година.
Автори на историјата се член-кореспондент професор Александар Колев-Бурмов, академик Димитар Константинов Ќосев и академик Христо Ангелов Христов.
За ослободувањето на Скопје и бугарската ОФ војска нема испукано ниту еден к*ршум.
Со лагите се служат само оние на кои им е туѓа историската вистина.
Ослободувањето на Скопје е дело на борците на 3. и 12. македонска бригада од 42. дивизија и на 16. македонска бригада на кумановската дивизија.
Со нивното дело се гордее македонскиот народ.
(Авторот беше командант на Третата македонска ударна бригада)

Линк
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2010 во 06:12
Originally posted by fiks fiks напиша:

Мене не ми е јасно како дозволиле Генералите Коча Поповиќ,Пеко Дапчевиќ  и Љубо Вучкович во операцијата да им се мешаат такви неспособни и неподготвени и самонаречени единици како Бугарските за време на толку важна операција како во случајов за ослободување на Ниш.Fiks ne si vo pravo.

Generalite koi gi nabroja ne ni mozele da odlucuvaat dali nekoj ke se mesa ili ne vo Niskata operacija. Toa bilo veke dogovoreno pomedju Tito i Stalin. Bugarskite edinici vo toa vreme nastapuvaat pod komanda mi se cini na tretiot Ukrainski front, ne samostojno.
Isto ne se soglasuvam deka tie edinici bile nesposobni a uste pomalku nepodgotveni ili pak samonareceni.
Vo sekoj slucaj, imaa skolovan oficirski kadar, dolga voena istorija, sto ne moze da se kaze za partizanskite samoproglaseni "generali" i oficiri, koi bea so 4 odelenie, a poveketo bez skolo.
Bugarskata armija vo vojnata bukvalno bese ne pipnata i neizrabotena.
Tie bea povikani od Rusite, a i od Tito vo dogovor so Dimitrov, da pomognat vo proteruvanjeto na svabite od Balkanot.
Treba da se priznae deka brojkata od okolu 150 ijadi bugarski vojnici vo zavrsnite operacii na Balkanot ne e ni malku naivna. A i zrtvite sto gi imaat dadeno vo poslednite 3-4 meseci od vojnata koi se okolu 30 iljadi zaginati i isceznati, duplo poveke raneti i osakateni, dovolno govori deka ucestvuvale vo golemi voeni operacii.

Ne znam sto tolku se iscuduvate na voenata mapa sto ja postavi Mungos. Toa e patot koi bugarskite edinici go pominale i zemale ucestvo vo poslednite bitki na Balkanot.

Drugo e prasanjeto od politicka priroda, kade Bugarite gi menuvaat sojuznicite kako corapi.
Od koga vlegoa vo NATO, ni na NATO ne mu odi kako treba. Dokaz za toa e Avganistan.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2010 во 11:05
Ма какви 30000 илјади загинати бе Зекси,толку жртви нема во цела Југославија за последните месеци од војната,а скоро цела територија е постојано жариште на битки,почнувајќи од Белградска Операција и завршувајќи со влегувањето на тенковите во Трст.
 
Зекси да не е добрата воља на Тито,Бугарите вечно ќе беа жигосани како фашисти,кои ни малку не дале придонес во антифашистичката борба.Рака на срце не ни дале,се шлепале зад Русите и Партизаните цели 6 месеци,а притоа избегнувале борба секогаш кога можеле.
Погледај ги извештаите на Википедија од Партизанските единици за оденсувањето на Бугарите и ќе ти биде се јасно.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2010 во 21:59
Zaboravas deka ucestvuvale i na Srem, kako i vo bitkite vo Austrija, kako i okolu Balaton kade ruskite i bugarskite edinici imaa golemi zrtvi. Deka imaa zrtvi, imaa. Toa im e i vizata a ne bidat okfalifikuvani kako epten porazeni vo vojnata, normalno so golemi usilbi na Stalin, bidejki amerite i cercil nekele da cujat za takvo nesto.

Izvestaite na partizanskite edinici ne se nisto drugo nego edna golema laga vo poveketo slucai, kako od pocetokot taka skoro do krajot na vojnata.
A partizanite poveke steta napravija vrz svojot narod nego li vrz fasistite.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 13.Март.2010 во 22:33
Зекси легенда си?

Имаше една наредба од ОФ сите бугари масовно да се самоубиваат (како камикази) во битката со германците за да на крајот од војната кога ќе се бројат жртвите Бугарите да се на прво место

“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 05:27
Ovaa poslednava epten ti e jaka.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Март.2010 во 05:29
Daj da ne ja rasipuvame temata so Bugarite za vojnava. Nema posebno sto da se kaze.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6789>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.