Испечати | Затвори го прозорот

Втора светска војна

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Историја
Опис на форумот: Александар, Кирил, Самоил, Мисирков, Делчев
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21718
Датум на принтање: 19.Април.2024 во 05:46
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Втора светска војна
Постирано од: Zeksi71
Наслов: Втора светска војна
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 06:02
Ima dosta likovi koi sum gi cital na forumov so solidni opservacii na delovi od II svetska vojna, bi mi bilo drago ako bi se projavil interes za ovaa tema, a temite za koi bi se diskutiralo se:
1. Pricini
2. Pocetok
3. Tek
4. Kraj na vojnata
5. Posledici

Dokolku veke postoi temava gi molam adminite da ja izbrisat, odnosno mojava tema da ja postavat na pravo mesto.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ



Коментари:
Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 15:50
Кажи го твоето мислење за оваа и да точниме со дискусија.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 17:24
Прекрасна тема, чинам ваква навистина немаме, ќе побарма повторно.да
Ќе одговорам дел по дел, според твојот редослед, па натаму ќе видиме како ќе се одвива дискусијата, иако вака поставено, добро е.

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Ima dosta likovi koi sum gi cital na forumov so solidni opservacii na delovi od II svetska vojna, bi mi bilo drago ako bi se projavil interes za ovaa tema, a temite za koi bi se diskutiralo se:
1. Pricini


Причините се многу, според мене, а како посебна би ја издвоил поделбата на Европа и светот со Версајскиот мировен договор од крајот на Првата Светска војна, но и економската состојба на Германија и земјите поразени, повторно како последица на таа војна. Со мировниот договор од Версај, всушност се потврди влијанието кое некои големи сили, во случајов победнички во Првата Светска војна, требаа да го имаат врз останатите, па дури не случајно и Лигата на народите, која се создаде, со цел утврдување на мирот и слично, се претвори во алатка на победничките страни, што дури и инегренциите кои ги имаше, не можеа наполно да бидат спроведувани без тие неколку страни. Сето тоа дополнително создаваше тензии. Од друга страна пак, голем дел од државите во Првата Светска војна не успеаа да ги задоволат своите империјалистички апетити, па постојано се подговтвуваа за војна. Како пример би ја издвоил Јапонија, но и Италија. Секако тука донекаде влегува и СССР, која истотака ги одзеде на Романија Бесарабија и Северна Буковина.


Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


2. Pocetok


Како почеток на Втората Светска војна се зема нападот на Полска, извршен на 1.9.1939 година, но сепак, вреди да се напомене дека и пред тоа има настани, кои барем, ако ништо друго, вреди да се споменат како настани кои ја наговестуваат војната. Тоа е нападот на Манџурија од страна на Јапонија во 1937 година, нападот на Италија врз Етиопија, како и аншлусот во 1938 година.

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


3. Tek
4. Kraj na vojnata
5. Posledici

Dokolku veke postoi temava gi molam adminite da ja izbrisat, odnosno mojava tema da ja postavat na pravo mesto.


За текот, крајот и последиците мислам дека подобро би било понатаму да дискутираме, затоа и сега нема да напишам ништо, да не го уништам текот на дискусијата.


-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 17:39
Според мене причини за војната повеке е идеолошка.Мислам дека целта на запад е преку Германија да ја уништат Русија односно преку капитализмот да се уништи комунизмот кој му се заканувал на европските држави.

Во периодот на Втората Светска војна, Чехословачка паднала во рацете на нацистичка Германија. По Минхенската конференција во 1938, хитлеровите војски ги окупирале граничните германски етнички региони во Бохемија и Моравија, Унгарија добила територии кои биле населени со унгарци во Јужна Словачка, а останатите територии на Словачка и областа Рутенија (Закарпатска област) добила статус на автономија. Чехословачка престанала да постои во март 1939, кога Хитлер го окупирал и остатокот од Бохемија и Словачка била принудена да прогласи независност.

За овој настан европските велесили не реагираат.


Франција се предава без борба со цел да се насочи силата на Германија кон Русија.


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 04:53
Losiot miroven dogovor posle prvata svetska vojna e samo del od pricinite za vtorata. No koga ke se vidi koj go pravese dogovorot i koj go sponzorirase ne e ni cudo sto posle samo 20 god. pocnuva novata vojna. Pobedenite ne samo sto bea pobedeni, ne samo sto bea prinudeni da plakjaat teski reparacii tuku so samiot dogovor bea i tesko ponizeni na sekoe nivo.

Golema greska e napravena koga na Germancite ne im e ostaven nikakov prostor za manevar, taka da vednas posle prvata svetska provejuvaat se pogolemi idei za revansizam.
Normalno kako podbocnuvaci i sponzori na takvite idei vednas se javuvaat i golemite industrijalci od dvete strani na okeanot, koi so eventualen nov sudir samo ke gi zgolemat svoite bogatstva i mokj.

Ne bi se slozil so tezite deka vtorata svetska pocnuva poradi strav od sirenje na komunizmot, bidejki istiot toj komunizam vo Rusija go instaliraa bogatite zapadni industrijalci.

PS kako da postavam anketa na temava???


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 11:13
Сега веќе не може да се додаде.

Отвори нова тема како  new_poll_form.asp?FID=68">Креирај
%20нова%20анкета со поставени опции за гласање, модераторите ќе ги префрлат постовите од темава таму.


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 13:29
"Франција се предава без борба со цел да се насочи силата на Германија кон Русија."



-ajde bogamuuu!збунетост...koj bi rekol,a? изненадување, znachi..ne bilo toa deneshna izmislica,...da si napravish shteta na sopstveniot narod,( kako gluposta za toa koj go srushil "TWINS_ot!!)....za da postignesh nekoja druga ....."vozvishena" cel"!.......svashta!.)смеење


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 15:39
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Losiot miroven dogovor posle prvata svetska vojna e samo del od pricinite za vtorata. No koga ke se vidi koj go pravese dogovorot i koj go sponzorirase ne e ni cudo sto posle samo 20 god. pocnuva novata vojna. Pobedenite ne samo sto bea pobedeni, ne samo sto bea prinudeni da plakjaat teski reparacii tuku so samiot dogovor bea i tesko ponizeni na sekoe nivo.

Golema greska e napravena koga na Germancite ne im e ostaven nikakov prostor za manevar, taka da vednas posle prvata svetska provejuvaat se pogolemi idei za revansizam.
Normalno kako podbocnuvaci i sponzori na takvite idei vednas se javuvaat i golemite industrijalci od dvete strani na okeanot, koi so eventualen nov sudir samo ke gi zgolemat svoite bogatstva i mokj.

Ne bi se slozil so tezite deka vtorata svetska pocnuva poradi strav od sirenje na komunizmot, bidejki istiot toj komunizam vo Rusija go instaliraa bogatite zapadni industrijalci.

PS kako da postavam anketa na temava???


Токму така, победените држави немаат воопшто можност да го прошират некаде своето влијание, немаат можност за наоѓање нови пазари, бидејќи победничките веќе си ги поделиле "пазарите", таа поделба преку мировниот договор и Лигата на Народите си ја легитимирале.
Истотака, Италија и Јапонија беа земји победнички во Првата Светска Војна, а не добија речиси ништо, па тоа создаде дополнителни фрустрации кај нив, посебно кај Јапонците.

Се сложувам со мислењето дека тезата за почетокот на Втората Светска војна почнува поради стравот од ширење на комунизмот е неточна. Доколку беше така, немаше да се инволвира СССР во војната, која благодарение токму на таа војна, успеа да го зголеми своето влијание многукратно.


-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 23:45
Зошто Италија го бомбардира градот Битола при Италијанско-Грчката војна?

И зошто властите на Кралството СХС го криеа овој настан?

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 10.Февруари.2010 во 23:47
Originally posted by brza brza напиша:

"Франција се предава без борба со цел да се насочи силата на Германија кон Русија."-ajde bogamuuu!збунетост...koj bi rekol,a? изненадување, znachi..ne bilo toa deneshna izmislica,...da si napravish shteta na sopstveniot narod,( kako gluposta za toa koj go srushil "TWINS_ot!!)....za da postignesh nekoja druga ....."vozvishena" cel"!.......svashta!.)смеење
http://www.svetskirat.net/2010/01/чудан-рат-на-западу/ - Мудроста иди со годините

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 11.Февруари.2010 во 04:17
Dajte be lugje da se koncentrirame na temata. Steta e edna dobra i kvalitetna tema da ja upropastuvame so nebitni raboti.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 11.Февруари.2010 во 17:22
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Dajte be lugje da se koncentrirame na temata. Steta e edna dobra i kvalitetna tema da ja upropastuvame so nebitni raboti.
Eve ti fakti kade se zbora za britansko-francuskata vojska.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 00:36
Дечки, да се држите до темата, за филмови има цел подфорум, сепак.

-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 00:45
Зекси ја отвори а тој ја спамира

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 00:48
Мунгос имаш на прва страна следно напишано-

Франција се предава без борба со цел да се насочи силата на Германија кон Русија.

Е сега кажи ми од каде го извади ова болдираново?


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 00:50

[/QUOTE] http://www.svetskirat.net/2010/01/чудан-рат-на-западу/ - Мудроста иди со годините [/QUOTE]


Еве повели читај

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 00:51
Абе остај светски рат сајтот,како тоа Франција се предала без борба,за да се насочи силата на Германија кон Русија???

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 00:52
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зекси ја отвори а тој ја спамира


Како Зекси, така и ти. На првата страна некакви идни проекти и од тебе гледам. Се тоа ќе оди в канта, темата е прекрасна, за да се доведеме до тоа да ја расипуваме со филмови, идни настани и слично.


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 00:56
Оваа тема е отворена по втор пат,и од сега никој неа да се зеза со неа.

Првата ја отворив јас во 2005,и кој зне каде е сега.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 00:57
Originally posted by fiks fiks напиша:

Абе остај светски рат сајтот,како тоа Франција се предала без борба,за да се насочи силата на Германија кон Русија???
Зошто Франција потпишува капитулација?Зошто не се борела по жестоко?И како сакате да се води дискусијата,да копираме од википедија што било и толку?Зошто Американците толку касно се вклучиле во војната?Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?




-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 01:02
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?




На ова најдобар одговор дава Адолф Хитлер, во својата книга "Мојата борба" ( Мein Kampf ), каде говори дека негова мисија не е да го уништи Обединетото Кралство, туку само да ја намали неговата моќ и влијание, а не поради комунизам и желба да се намали влијанието на СССР, кое во тоа време и не е толку големо.


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 01:04
Леле Мунгос ова од тебе не очекував жими се,ме изненадуваш многу.

Како бе не се бореле жестоко,па 100000 војници имаат загинато во Белгија и низ границата со Белгија.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 01:11
Originally posted by fiks fiks напиша:

Леле Мунгос ова од тебе не очекував жими се,ме изненадуваш многу.Како бе не се бореле жестоко,па 100000 војници имаат загинато во Белгија и низ границата со Белгија.
За разлика од Првата светска војна каде што Франција ја имала една од водечките улоги, во Втората светска војна таа брзо била освоена и поразена уште во јуни 1940 година. Германците ја поразиле со брзи тенковски продори. Периодот меѓу војните забележал низа социјални реформи воведени од страна на владата на Народниот фронт.. После германската blitzkrieg кампања за време на Втората светска војна континенталниот дел на Франција бил поделен на окупирана северна зона и на југ, Франција на Виши, или режим кој бил марионета и лојален на окупаторите. За време на Втората светска војна во Франција делувало движењето на Отпорот. Во ноември 1942 година, Германците ја окупирале и Југоисточна Франција. Франција била ослободена од страна на англо-американско-канадската војска кој се истоварила во јуни 1944 година на Нормандија (Види — Битка на Нормандија).Антифашистичката влада во Франција била формирана од генералот Шарл де Гол. Губитокот на војници во оваа светска војна не бил многу голем, но најмногу страдала еврејската заедница.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 01:14
Originally posted by Македон Македон напиша:




Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?


На ова најдобар одговор дава Адолф Хитлер, во својата книга "Мојата борба" ( Мein Kampf ), каде говори дека негова мисија не е да го уништи Обединетото Кралство, туку само да ја намали неговата моќ и влијание, а не поради комунизам и желба да се намали влијанието на СССР, кое во тоа време и не е толку големо.
А ја намалува моќта со тоа што ја напаѓа Чешкословачка,Полска,Југославија,Русија.Се британски колонии нема што.



-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 01:17
Мунгос море јас не сум змија вака да ме зезаш.

Што си ставил монолог онде од некој напис што го пишувал некој полу писмен новинар.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 01:27
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:




Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?


На ова најдобар одговор дава Адолф Хитлер, во својата книга "Мојата борба" ( Мein Kampf ), каде говори дека негова мисија не е да го уништи Обединетото Кралство, туку само да ја намали неговата моќ и влијание, а не поради комунизам и желба да се намали влијанието на СССР, кое во тоа време и не е толку големо.
А ја намалува моќта со тоа што ја напаѓа Чешкословачка,Полска,Југославија,Русија.Се британски колонии нема што.



Oд Чешка зема делови, од Полска исто за остварување на сонот за животен простор (Lebensraum) на германскиот народ.
Југославија ја напаѓа поради одмазда, тоа сите го знаеме.
Нема никаква завера против комузнимот, како што некој се обидува да си го претстави тоа.


-------------


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 01:28
Полу писмен -полу вистина,а дека сум во право ќе видиме за некое време.


Јас го изнесов мојот став дека војната е дело на Германија потпомогната од италија,јапонија,бугарија.


Но прашањето е која им била целта и кој го донесе Хитлер на власт?
Кој му беше ментор?

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 01:29
Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:




Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?


На ова најдобар одговор дава Адолф Хитлер, во својата книга "Мојата борба" ( Мein Kampf ), каде говори дека негова мисија не е да го уништи Обединетото Кралство, туку само да ја намали неговата моќ и влијание, а не поради комунизам и желба да се намали влијанието на СССР, кое во тоа време и не е толку големо.
А ја намалува моќта со тоа што ја напаѓа Чешкословачка,Полска,Југославија,Русија.Се британски колонии нема што.

Oд Чешка зема делови, од Полска исто за остварување на сонот за животен простор (Lebensraum) на германскиот народ.Југославија ја напаѓа поради одмазда, тоа сите го знаеме.Нема никаква завера против комузнимот, како што некој се обидува да си го претстави тоа.
Кој последен се смее најслатко се смее.

А нели Хитлер не го читаше?

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 01:35
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:


Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:




Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Зошто Германците се откажваат од напад на Британија на копно,а одат во Русија во најстудениот период од годината?


На ова најдобар одговор дава Адолф Хитлер, во својата книга "Мојата борба" ( Мein Kampf ), каде говори дека негова мисија не е да го уништи Обединетото Кралство, туку само да ја намали неговата моќ и влијание, а не поради комунизам и желба да се намали влијанието на СССР, кое во тоа време и не е толку големо.
А ја намалува моќта со тоа што ја напаѓа Чешкословачка,Полска,Југославија,Русија.Се британски колонии нема што.

Oд Чешка зема делови, од Полска исто за остварување на сонот за животен простор (Lebensraum) на германскиот народ.Југославија ја напаѓа поради одмазда, тоа сите го знаеме.Нема никаква завера против комузнимот, како што некој се обидува да си го претстави тоа.
Кој последен се смее најслатко се смее.

А нели Хитлер не го читаше?


Делови имам читано, сета книга ја немам.


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 02:01
Леле сега се фативте за Мајн Кампф.

Баталете ја книгата,таа е налудничава на моменти,мада има некои добри анализи од време на време,само напоран е за читање.

Само имате грешки во забелешките според мене,ама сега е доцна и не можам да ве пратам,ќе се навратиме друг ден на ова.среќа


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 06:03
So temava pocnaa da se dvizat nestata. Izvinete za spamot so Patton ama stvarno ne mi bese toa namera.

Mungos,
Ocigledno ili si mnogu napred so istorijata ili pak ja ne mozam da te razberam.
Kako be Francija se predala bez borba????? Za da mozat nacistite da se koncentriraat kon SSSR. Kako e toa mozno koga Germanija ja napagja Rusija cela godina pokasno.
Spored tebe site drzavi se predale bez borba koi sto Hitler brzo gi osvoil.
Ne ke da e taka.

Uste vo 36 god. koga mu bile pretstaveni na Hitler voenite planovi za idnite voeni operacii, vo niv medju drogoto postoel i plan da pred sekoj napad pred toa se pripremi terenot.
Germancite go dovele do perfekcija momentot na instaliranje na peteata kolona vo zemjata - meta, pred sekoj napad.
Taka da samiot voen napad e samo krajot i posledniot udar na eden dolgo podgotvuvan plan.
So pomos na petata kolona se zazemeni poveketo od evropskite drzavi vo blitz-krieg napad.
Instalacija na peta kolona vo Britanija ne mu uspeva od prosta pricina sto vo Britanija postoi silna kontraobavestajna sluzba koja uspesno gi nadmudruvase Germanskite agenti pred i vo tekot na vojnata.
Istoto se sluci so germanskite agenti i petokolonasi vo Rusija vo Stalinovite cistki vo koj izgorea i mnogu nevini.
Zatoa najgolemiot problem Hitler i go imase so Rusija i so Britanija.
Ne e tocno sto nekoj kaza deka Hitler ne sakal da ja osvoi Britanija.
A i da sakal da udri kopneno ne mozel poradi silniot RAF, zatoa i ja pokrenuva vozdusnata kampanja vo letoto 40 god. so cel da go unisti britanskoto vozduhoplovstvo.
Voedno toa mu se i prvi poseriozni gubitoci na negovata voena sila.

Koga sme veke kaj napadot na Francija koja imase jaka vojska slobodno moze da se kaze deka 70% od komandantite na francuskata armija bea simpatizeri na hitler, koj poradi pari, koj poradi ideologija i dr.
Petata kolona e klucot na uspehot na germanskite osvojuvanja vo pocetnata faza od vojnata.
Uspehot na germanskata peta kolona vo USA e toj sto tolku vreme ja drzaese Amerika nadvor od vojnata, dodeka Hitler mirno si osvojuvase edna po edna zemja.

Nekoj tuka rece deka nacistite ja napadnale Rusija vo zima sto ne e tocno, taa e napadnata na samiot pocetok na letoto, i ako bea tolku sposobni imaa vreme da ja zavzemat Moskva. A i da padnese Moskva, sto ke se slucese??? Nisto. Instituciite veke bea preneseni vo Gorki, vo Moskva nemase ostanato nisto od golema vaznost za Rusija. Skoro celiot voeno industriski kompleks od zapadnite delovi bese prenesen na istok. Rusite navidum imaa poteskotii vo pocetokot na vojnata, imaa problem so nedovolen broj na oruzje, no nesto pomos im bese dadeno od USA i Britanija , se dodeka ne pocna da raboti so polna para industriskiot kompleks na istokot. Maksimumot dostignuvanja na svabite bese do dekemvri 41 god., od togas natamu samo porazi belezea.
Sakam odnapred da izbegneme glupi muabeti deka Ruskata zima go pobedila Vermahtot sto voopsto ne e tocno, bidejki kolku im precela zimata na svabite tolku im precela i na Rusite. Na kraj krajeva svabite ne se narod sto dosol od Brazil ili od Kenija.




-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 06:14
Interesen e i momentot pomedju Japonija i Rusija za vreme na vojnata.
I pokraj toa sto Japoncite bea vo trojniot pakt sepak ne ja napadnaa Rusija na dalecniot istok.
Dali ne bea spremni da se soocat so Rusite po 3 pat i da go izedat stapot uste ednas, ili nesto drugo bilo vo prasanje dobro bi bilo ovde da se dade osvrt i na ovoj interesen moment.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 11:25
Да интересно е - но и покрај ненапаѓањето кога јапонците ги барале русите эа посредување эа прекин на војната - русите не се огласиле туку влегле во Кинеските провинции со својата војска

-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 12:04
Еј , заврши втората светска војна , Јапонци !

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 16:20
Јапонија никогаш не била заинтересирана да војува против Русите,ни пак имале таква намера.
Во септември месец 1941 резервите на гориво на Морнарицата се неколку пати поголеми од Копнената војска,уште тогаш е одлучен правецот на ширење на империјата,со самите логистички мерки кои се преземени може да се види против кого ќе војуваат Јапонците.
 
И покрај сите повици на Хитлер да влезат во војна против СССР,и да добијат голем дел од северо-западен Сибир,многу поприламлива им е Индокина и островите во Тихи океан.
 
Доколку се одлучело за напад на СССР мислам дека со Русите не ќе можеа да ја спасат Москва од Група Армии Центар на чело со Фон Бок.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 19:38
Нацистичката идеологија ја истакнува расната чистота на германскиот народ и ги гонела оние што ги сметала или за непријатели или за „живот невреден за живот“ (Lebensunwertes Leben) (вклучувајќи ги Евреите, Циганите, Словените и хомосексуалците, покрај Јеховините сведоци, умствено и телесно заостанатите, социјалистите и комунистите). Практикувањето на овие верувања донела директно до смртта на приближно 11 милиони луѓе преку организиран систем за масовни убиства, настан денеска познат како Холокаустот.




-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 23:28
Originally posted by fiks fiks напиша:

Јапонија никогаш не била заинтересирана да војува против Русите,ни пак имале таква намера.
Доколку се одлучело за напад на СССР мислам дека со Русите не ќе можеа да ја спасат Москва од Група Армии Центар на чело со Фон Бок.


Japoncite i te kako bea zainteresirani za Sibir. Ne e tocno deka nemale interes.
Ne se slozuvam so ova tvrdenje od prosta pricina sto Rusite na dalecniot istok drzea zdrava vojska, poveke od 1 milion.
Vtoro na Japoncite im bese poznat dogovorot pomedju USA i Amerika za voena pomos na Rusija ako bide napadnata na istokot.
Sepak Rusija i pokraj toa sto ke trebase da vodi vojna na dva fronta, bese pregolem zalak za Japonija.

Da, na Rusite ke im bese mnogu potesko na dva fronta, no Moskva nemase da padne bidejki Rusite ne gi koristea i taka silite od istokot za zasiluvanje na nivniot front so nacistite. Tie trupi gi koristea edinstveno za zamena na izmorenite trupi na glavniot front.
A i da padnese Moskva nisto strasno nemase da se sluci, toa ke bese samo privremeno.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 17:49
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

So temava pocnaa da se dvizat nestata. Izvinete za spamot so Patton ama stvarno ne mi bese toa namera.

Mungos,
Ocigledno ili si mnogu napred so istorijata ili pak ja ne mozam da te razberam.
Kako be Francija se predala bez borba????? Za da mozat nacistite da se koncentriraat kon SSSR. Kako e toa mozno koga Germanija ja napagja Rusija cela godina pokasno.
Spored tebe site drzavi se predale bez borba koi sto Hitler brzo gi osvoil.
Ne ke da e taka.

Uste vo 36 god. koga mu bile pretstaveni na Hitler voenite planovi za idnite voeni operacii, vo niv medju drogoto postoel i plan da pred sekoj napad pred toa se pripremi terenot.
Germancite go dovele do perfekcija momentot na instaliranje na peteata kolona vo zemjata - meta, pred sekoj napad.
Taka da samiot voen napad e samo krajot i posledniot udar na eden dolgo podgotvuvan plan.
So pomos na petata kolona se zazemeni poveketo od evropskite drzavi vo blitz-krieg napad.
Instalacija na peta kolona vo Britanija ne mu uspeva od prosta pricina sto vo Britanija postoi silna kontraobavestajna sluzba koja uspesno gi nadmudruvase Germanskite agenti pred i vo tekot na vojnata.
Istoto se sluci so germanskite agenti i petokolonasi vo Rusija vo Stalinovite cistki vo koj izgorea i mnogu nevini.
Zatoa najgolemiot problem Hitler i go imase so Rusija i so Britanija.
Ne e tocno sto nekoj kaza deka Hitler ne sakal da ja osvoi Britanija.
A i da sakal da udri kopneno ne mozel poradi silniot RAF, zatoa i ja pokrenuva vozdusnata kampanja vo letoto 40 god. so cel da go unisti britanskoto vozduhoplovstvo.
Voedno toa mu se i prvi poseriozni gubitoci na negovata voena sila.

Koga sme veke kaj napadot na Francija koja imase jaka vojska slobodno moze da se kaze deka 70% od komandantite na francuskata armija bea simpatizeri na hitler, koj poradi pari, koj poradi ideologija i dr.
Petata kolona e klucot na uspehot na germanskite osvojuvanja vo pocetnata faza od vojnata.
Uspehot na germanskata peta kolona vo USA e toj sto tolku vreme ja drzaese Amerika nadvor od vojnata, dodeka Hitler mirno si osvojuvase edna po edna zemja.

Nekoj tuka rece deka nacistite ja napadnale Rusija vo zima sto ne e tocno, taa e napadnata na samiot pocetok na letoto, i ako bea tolku sposobni imaa vreme da ja zavzemat Moskva. A i da padnese Moskva, sto ke se slucese??? Nisto. Instituciite veke bea preneseni vo Gorki, vo Moskva nemase ostanato nisto od golema vaznost za Rusija. Skoro celiot voeno industriski kompleks od zapadnite delovi bese prenesen na istok. Rusite navidum imaa poteskotii vo pocetokot na vojnata, imaa problem so nedovolen broj na oruzje, no nesto pomos im bese dadeno od USA i Britanija , se dodeka ne pocna da raboti so polna para industriskiot kompleks na istokot. Maksimumot dostignuvanja na svabite bese do dekemvri 41 god., od togas natamu samo porazi belezea.
Sakam odnapred da izbegneme glupi muabeti deka Ruskata zima go pobedila Vermahtot sto voopsto ne e tocno, bidejki kolku im precela zimata na svabite tolku im precela i na Rusite. Na kraj krajeva svabite ne se narod sto dosol od Brazil ili od Kenija.




Колку што се сеќавам, Zeksi71, во својата книга, Адолф Хитлер говори за слабеење на Велија Британија, но не и освојување. Секако, да, моќната авијација, па и економската моќ, како и контраразузнавачката служба, која нема да е нескромно ако кажеме дека благодарение на таа служба, светот најверојатно не доживеа нуклеарната бомба да биде создадена во централи на Германците во тој период и искористена од истите.
Истотака во однос на Русија, руската зима игра некаква улога во однос на механизацијата, сепак, не клучна,недостигот од залихи, ја игра клучната улога,а секако, сето тоа вешто испланирано од страна на советското раководство. Инаку нападот се случил во лето, а не во Зима.
Во однос на САД, не се сложувам дека петтата колона била причината земјата да се држи настрана од сите настани, туку политиката на изолационизам и немешање во меѓународните настани е клучната работа поради која САД не учествуваше во ниту еден конфликт од завршувањето на Првата Светска војна, а нападот на Перл Харбор донесе оправдување за прекин на таа политика.


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 17:56
Изолационизмот од страна на САД е прекинат со законот За Заем и Наем кој го изгласал Сенатот а целта на Рузвелт со него е помош на Велика Британија.
 
Но ступидноста се состои во тоа што Британците сите бродови,претежно корвети и разурнувачи треба да ги земаат самите од бродоградилиштата на источниот брег на САД,а голем процент од нив се потопуваат во северен Атлантик при транспортот во Британија.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 18:04
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Interesen e i momentot pomedju Japonija i Rusija za vreme na vojnata.
I pokraj toa sto Japoncite bea vo trojniot pakt sepak ne ja napadnaa Rusija na dalecniot istok.
Dali ne bea spremni da se soocat so Rusite po 3 pat i da go izedat stapot uste ednas, ili nesto drugo bilo vo prasanje dobro bi bilo ovde da se dade osvrt i na ovoj interesen moment.


Во тој период се случил само еден инцидент меѓу јапонските и советските војници.
Јапонците, по конфронтацијата со Советите, се повлекле, со многу загуби, некои извори наведуваат дури 45 000 починати Јапонци.
Брзиот пораз беше тоа што ги примора Јапонците да се повлечат, а пред се бидејќи веќе водеа војна во Кина, па не може да си дозволат да трошат ресурси и човечка сила на нов фронт со СССР, кој успеа за толку кусо време да им нанесе големи загуби. Еве http://en.wikipedia.org/wiki/Battle_of_Khalkhin_Gol - повеќе за тој инцидент, има и фотографски материјали.

Интересно е тоа што командант на силите на СССР во тој конфликт е Георги Жуков, човекот кој подоцна ќе ги води Русите и во битките кај Москва.


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 18:05
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by fiks fiks напиша:

Јапонија никогаш не била заинтересирана да војува против Русите,ни пак имале таква намера.
Доколку се одлучело за напад на СССР мислам дека со Русите не ќе можеа да ја спасат Москва од Група Армии Центар на чело со Фон Бок.


Japoncite i te kako bea zainteresirani za Sibir. Ne e tocno deka nemale interes.
Ne se slozuvam so ova tvrdenje od prosta pricina sto Rusite na dalecniot istok drzea zdrava vojska, poveke od 1 milion.
Vtoro na Japoncite im bese poznat dogovorot pomedju USA i Amerika za voena pomos na Rusija ako bide napadnata na istokot.
Sepak Rusija i pokraj toa sto ke trebase da vodi vojna na dva fronta, bese pregolem zalak za Japonija.

Da, na Rusite ke im bese mnogu potesko na dva fronta, no Moskva nemase da padne bidejki Rusite ne gi koristea i taka silite od istokot za zasiluvanje na nivniot front so nacistite. Tie trupi gi koristea edinstveno za zamena na izmorenite trupi na glavniot front.
A i da padnese Moskva nisto strasno nemase da se sluci, toa ke bese samo privremeno.
 
 
Значи вака сега.
 
Во септември месец шпионската група Рамзи на чело со Ричард Зорге која е стационирана во Токио,испраќа порака во која недвосмислено се покажува дека Јапонците не размислуваат за водење војна на далечниот исток против СССР.
Тоа е иницијалната каписла за Советското раководство да почне префрлање на трупи од далечниот исток во околината на Московскиот боен округ.
 
Првите свежи трупи се развиваат во околината на Рзајњ и Коломна на десното крило од Група Армии Центар при средината и крајот на ноември месец,во оперативниот реона на Оклопните корпуси на Генерал Хајнц Гудеријан.
Овај податок може да се сретне во Оперативниот Дневник на Група Армии Центар,каде Фон Бок на барањето на Гудеријан после губитоците на жива сила бара да му се стави на располагање Резерва.
Фон Бок пишува-Што да понудам во резерва кога имам еден батањон Полицајци во Армискиот состав(Мисли на далеку познатите по садизам Ајнзакт трупи,раководени лично од Рајнхард Хајдрих шефот на РСХА).


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 18:05
Originally posted by fiks fiks напиша:

Изолационизмот од страна на САД е прекинат со законот За Заем и Наем кој го изгласал Сенатот а целта на Рузвелт со него е помош на Велика Британија.
 
Но ступидноста се состои во тоа што Британците сите бродови,претежно корвети и разурнувачи треба да ги земаат самите од бродоградилиштата на источниот брег на САД,а голем процент од нив се потопуваат во северен Атлантик при транспортот во Британија.


Да, но сепак, директно мешање на САД во војната нема се до нападот на Перл Харбор, планот за помош на Велика Британија предвидувало само помош во ресури и опрема, не и вмешување на војската на САД.


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 18:10
Секако дека немало мешање во војната,иако советниците на Рузвелт му советуваат да се вклучи во војната,но него го јаде тоа што изборната кампања ја темили на тоа дека нема Американските момчиња да војуваат за туѓи интереси.
 
Секако после Перл Харбор се има променето ова и изјавата е една од малкуте кои не ги остварил.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: zabegan
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 22:30
Originally posted by fiks fiks напиша:

Секако дека немало мешање во војната,иако советниците на Рузвелт му советуваат да се вклучи во војната,но него го јаде тоа што изборната кампања ја темили на тоа дека нема Американските момчиња да војуваат за туѓи интереси.
 
Секако после Перл Харбор се има променето ова и изјавата е една од малкуте кои не ги остварил.
всушност, што се однесува до болдираново, во својот познат говор по нападот на Перл Харбор тој се жали дека кај нацистите се познати како слабаци за кои се борат луѓе од други земји, или нешто слично

инаку многу ми е смешен почетокот на конфликтите меѓу САД и Јапонија, всушност, Америка ги почнува сите војни на таков начин, со некои игри кои провоцираат, а секогаш се меша таму кај што не треба, под маската на херој, ги брани своите лични интереси, чека некој друг да го почне конфликтот и после да се вмеша како „the good guy“
поентата ми е, дека Американците без врска се жалат дека ненадејно биле нападнати, тоа е исто како Хитлер да се жали што извршиле инвазија на Нормандија ненадејно, во тој период, веќе кристално јасно е дека требало да се очекува напад, може*и не на главната морнаричка база но барем на некоја од пацифичките територии или бродови
а што се однесува до фрлањето на атомските бомби, мислам дека тоа било сосема непотребно и дека е еден од начините Америка да покаже моќ од која цел свет ќе се плаши, повеќе одколку добра намера за брзо завршување на војната

во Европа пак, се обвинува Германија како почетник, а претходно е извршена делба на Полска меѓу Германија и Русија, што е повторно смешно, Германија може слободно да се обвинува како главен почетник на холокаустот, но не и на втората светска војна


-------------
размисли пред да напишеш глупост


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 15.Февруари.2010 во 22:43
Добра поента изнесе Забеган со поделбата на Полска од страна на Германија и Русија.

Голем број на луѓе не знаат дека и Русите си имаат грабнато поприличен  дел од источна Полска.
А тука и да се напомене фактот со егзекуцијата на неколку илјади Полски офицери и војници од страна на Русите.
Се ова излезено на виделина е после завршувањето на војната.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 00:32
Rusite samo si ja povratija teritorijata koja sto ja grabnaa poljacite po prvata svetska vojna, nisto poveke.

Makedon ja spomnuva bitkata kaj Hankin Hol, taa e vodena vo 39 god. pred zapocnuvanjeto na vtorata svetska vojna i nema nikakvo znacenje za ruskata vojska vo vreme na vojnata. Inaku taktikata koja Zukov ja sproveduva tamu se izucuva vo poveketo voeni akademii vo svetot do den denes.

Tocno e i toa deka Zorge nedvosmisleno daval dobri i kvalitetni podatoci na ruskata komanda, no Stalin ne veruval vo izvestuvacite, i soobrazno na toa voopsto ne ja namaluval brojnosta i ekipiranosta na ruskite trupi na dalecniot istok, tuku i konstantno gi zgolemuval so ogled na moznostite, a posebno po bitkata kaj Stalingrad. Tie trupi samo rotirale so trupite koi doagjale od frontot poradi odmor, reorganizacija i popunuvanje.

Nekoj porano iznese deka petokolonasite vo USA ne igrale poznacajna uloga, steta e da ja rasipuvame ovaa tema so toa. Da najdam poveke vreme, ke postiram spisok na vidni Amerikanci koi rabotele za nacistickata kauza vo Amerika.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 14:00
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Rusite samo si ja povratija teritorijata koja sto ja grabnaa poljacite po prvata svetska vojna, nisto poveke.

Makedon ja spomnuva bitkata kaj Hankin Hol, taa e vodena vo 39 god. pred zapocnuvanjeto na vtorata svetska vojna i nema nikakvo znacenje za ruskata vojska vo vreme na vojnata. Inaku taktikata koja Zukov ja sproveduva tamu se izucuva vo poveketo voeni akademii vo svetot do den denes.

Tocno e i toa deka Zorge nedvosmisleno daval dobri i kvalitetni podatoci na ruskata komanda, no Stalin ne veruval vo izvestuvacite, i soobrazno na toa voopsto ne ja namaluval brojnosta i ekipiranosta na ruskite trupi na dalecniot istok, tuku i konstantno gi zgolemuval so ogled na moznostite, a posebno po bitkata kaj Stalingrad. Tie trupi samo rotirale so trupite koi doagjale od frontot poradi odmor, reorganizacija i popunuvanje.

Nekoj porano iznese deka petokolonasite vo USA ne igrale poznacajna uloga, steta e da ja rasipuvame ovaa tema so toa. Da najdam poveke vreme, ke postiram spisok na vidni Amerikanci koi rabotele za nacistickata kauza vo Amerika.


Битката која ја споменав нема значење за руската војска, но има значење за јапонската, пред се бидејќи со тоа Јапонците добиваат силна порака дека напад на Русија би бил катастрофа, а дека со тоа и ќе мора да ги намалат своите ресурси  за војската во Кина, па и дека со тоа би се дестабилизирала состојбата воспоставена по победата над Кинезите.
Во однос на агресивната руска политика, сведок за тоа е руското грабнување на териториите Северна Буковина, Бесарабија, војната со Финска истотака, анексијата на Летонија, Естонија и Литванија.


-------------


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 23:42
Ne bi rekol deka Rusite imaat agresivna politika na osvojuvanja se do krajot na 44 god.
Teritorite koi gi naveduvas deka bile grabnati od Rusite se vsusnost samo povrat na teritoriite koi gi imale pred prvata svetska vojna a i se odzemeni posle intervencijata na medjunarodnite sili i buntot na belite po oktomvriskata revolucija.
Vojnata so Finska ja zapocnuvaat Rusite poradi ednostavna pricina sto granicata bila na samo 50 km od Leningrad, a veke Fincite na celo so Manerhajm zapocnale so izgradba na Manerhajmovata linija na utvrduvanja dolz granicata so Rusija. Poznato e deka Manerhajm e eden od golemite podrzuvaci na Hitler. Rusite ovaa vojna koj ne bila ni malku naivna, ja vodat cisto od preventivni pricini, taka da im ja pomeruvaat granicata na Fincite na edno 200 km po na sever od Leningrad. Da sakale da ja okupiraat Finska toa ke go napravele bez problem.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 17.Февруари.2010 во 23:55
Зекси ама ич не се сложува со мислењето твое дека Русите водат"Превентивна" војна со Финска.
Од каде го заклучи ова превентивна немам идеа.

Манерхајм им има закачено многу жешка шлаканица и поука како се води одбрамбена војна,од која не извлекуваат ни една поука.

Војната со Финска за Русите е исто толку катастрофална како првите воени порази од Германците после инвазијата од летото 1941.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 18.Февруари.2010 во 07:55
Gi napagjaat Fincite mnogu kasno koga veke Manerhajmovat odbrambena linija e veke napravena, otamu se i zrtvite na Ruska strana tolkavi.
Da ne se zaboravi deka borbi se vodele i na -40 stepeni.
Rusite samo sakale da se otrgne granicata na 50-na km. od blizinata na leningrad, i poveke pati bezuspesno sakale da postignat dogovor okolu toa, no Fincite pod pritisok na Germancite ne se soglasile so toa, i vojnata bila neizbezna. taka koga gi oterale na 200 km. vojnata zavrsila. Da ne spomnuvam i deka severnata armija koja trebalo da ja napadne finska od sever prakticno rusite i ne ja upotrebile.
Zatoa vikam deka vojnata bila preventivna, a ne osvojuvacka.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 01:40
Зекси бе се имаат употребено Русите,додека Керелскиот теснец или линија Маренхајм ја немаат пробиено и тука имаат дадено толку многу жртви што им е срам да споменат за тоа и сите податоци за жртвите се лажни и погрешни,за да се излажеј јавноста во Русија и светот.

Немој џанам превентивна да го нарекуваш тој обид за инвазија,каква превенција,какви бакрачиголема%20насмевка


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 03:58
Ne ke da e taka.

Spored tebe kako sto vikas namesto svabite da ja napadnale rusija toa trebalo da go napravat fincite i rusija ke bila okupirana.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 19.Февруари.2010 во 16:06
Не бе Зекси,далеку од тоа дека Финска можела и имала тогаш претензии за такво нешто.
Муабетов ми е дека Русите имаат доживеано огромно фијаско со нападот на Финска во зимската војна,ништо повеќе.
 
Иначе Финска за време на втора светска војна е неутрална држава.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 07:33
Tocno e deka imaat poveke zrtvi, sto e i normalno od prosta pricina sto napagjaat na veke utvrdena odbranbena linija.
No celta ja postignuvaat, da se otfrli granicata kaj kareliskiot provlak sto podaleku od Leningrad, i da se zazeme kontrolata nad ezeroto Ladoga, za koe znaeme kolku znacese za opkoleniot Leningrad celi tri godini.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 20.Февруари.2010 во 09:08
http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=975320C0D9F00743822A5533DDCA7AEE



-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 21.Февруари.2010 во 07:42
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

http://www.utrinski.com.mk/?ItemID=975320C0D9F00743822A5533DDCA7AEE


Bog da go prosti, vecna slava i blagodarnost za nego i takvite kako nego.
Mnogu ja zadolzija coveckata civilizacija na celata planeta.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 09:44
Во врска со знамето на Рајстагот,јас сум гледал снимки на Дискавери како Советското знаме го носи војник со Монголски црти на лицетозбунетост
Или пак сум грешка?збунетост
Не е ни толку важно тоа.

Ми беше интересно и доста смешно,кога пред неколку месеци дете тинејџер ме убедуваше дека знамето на Рајстагот го поставил Димитри Петренко,ликот од Call of Dutyсмеење абе душичка што да ми кажувамгазење%20од%20смеење


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Boogie
Датум на внесување: 22.Февруари.2010 во 12:14


-------------
http://www.TattooArtists.org/boogie" rel="nofollow - Борбата продолжува,поробениот за слобода а слободниот за совршенство


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 17:04
I da e mongol ili bilo sto nema vrska, nego bitnoto e sto snimkite se napraveni od posle, nekoe vreme otkoga e staveno znameto za prv pat.
Za potrebite na ruskata propaganda znameto e izvadeno i povtorno e praveno kako da se stava no ovoj pat so fotografi na lice mesto.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 17:35

http://english.pravda.ru/russia/history/11-01-2008/103368-soviet_union-0 -


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 17:37
Татринот Гази Загитов е забил знамето на Раjхстагот:

Гази Загитов во денешно време


Инаку на филмираното "повторно" забиване на знамето учестват Егоров и Кантариjа.

http://minin-300445-zagitov.narod.ru/ - http://minin-300445-zagitov.narod.ru/


http://www.bulgarile.narod.ru/syny/pobeda.htm - http://www.bulgarile.narod.ru/syny/pobeda.htm


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 17:46
ова е тогашниот Рајјхстаг
а ова е некој споменик ............. има разлика намигнување
 
 
инаку , десната рака на војникот кој помага  е НАМЕРНО затемнета зошто на неа имало повеќе рачни часовници кои војникот ги “ собрал “ од некои германци а во тоа време тоа било строго казниво намигнување
http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=18848_42228363_B-12_6.JPG">
 


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 17:52
што значи , утредента е извршено пресликување со татаринот но и како чин за подигање на моралот кај НЕРУСИТЕ намигнување

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 17:54
а еве го и човекот од фамозниот документарец
 
 
http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=55511_316700192_minin2.jpg">

http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=55511_316700192_1.jpg">  Михаил Петрович Мињин среќа


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 17:56
 
 
http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=18848_45244912_B-035.JPG">


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 17:57
Originally posted by чоли чоли напиша:

Татринот Гази Загитов забил знамето на Раjхстагот:

Гази Загитов во денешно време




Гази Зигитов загинува во 1953 година

нема како да е на втората слика


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 18:01
Од моjот линк:

Април 30, 1945 година во 22 часот и 30 минути капетан В. Н. Маков од 79 пешадиски корпус
и артилеристите од 136-та бригада на Армијата
Г. К. Загитов, А. Ф. Лисименко, А.П. Бобров, М. Л. Mинин, отворајќи го патот со оган од автоматско оружие
и рачни гранати, скршиа преку покривот на Рајхстагот, и тие побучиа црвеното знаме. Сите беа наградени со Орден на црвеното знаме.
По 2-3 часа на истото место на предната страна на Рајхстагот, разузнавачи водени од сержант Егоров и помлад воjник М.В. Кантариjа, придружувани од заменик-командант на баталјонот за политички прашања леjтенант А.П. Береста и група на автоматчици водени од   И.J. Сиjаин постави знаме дадено им од на воениот совет на 3 ударна армија. На 2 Мај истото знаме беше преместена на куполата од Рајхстагот и стана симбол на победата над советските трупи   


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 18:01
и само да напомнам дека и Чапаев е наше момче

http://www.youtube.com/watch?v=K37675nENQ8 - http://www.youtube.com/watch?v=K37675nENQ8 задоволство


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 18:06
уште една од Рајхстагот http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=18848_74521143_B-037.JPG">
и неколку слични
 
 
http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=18848_74521154_B-03.JPG"> http://www.mycity-military.com/slika.php?slika=18848_74521154_B-04.JPG">


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 18:07
Originally posted by чоли чоли напиша:

Од моjот линк:

Април 30, 1945 година во 22 часот и 30 минути капетан В. Н. Маков од 79 пешадиски корпус
и артилеристите од 136-та бригада на Армијата
Г. К. Загитов, А. Ф. Лисименко, А.П. Бобров, М. Л. Mинин, отворајќи го патот со оган од автоматско оружие
и рачни гранати, скршиа преку покривот на Рајхстагот, и тие побучиа црвеното знаме. Сите беа наградени со Орден на црвеното знаме.
По 2-3 часа на истото место на предната страна на Рајхстагот, разузнавачи водени од сержант Егоров и помлад воjник М.В. Кантариjа, придружувани од заменик-командант на баталјонот за политички прашања леjтенант А.П. Береста и група на автоматчици водени од   И.J. Сиjаин постави знаме дадено им од на воениот совет на 3 ударна армија. На 2 Мај истото знаме беше преместена на куполата од Рајхстагот и стана симбол на победата над советските трупи   



принципиално за атаката си во право
са биле неколку атаки - првата успешна е групата на развечиците со Зигитов. Сите са носели црвени баjраци по телата си - па ако некоj оживее да стави там едно знаме да има да се знае

Но Зигитов загива неколко годин подир победата


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: чоли
Датум на внесување: 23.Февруари.2010 во 18:09


http://translate.google.bg/translate?js=y&prev=_t&hl=bg&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http%3A%2F%2Fminin-300445-zagitov.narod.ru%2F&sl=ru&tl=mk - Коj го стави првото знаме на Раjхстагот?



-------------
Мунгос - цензорот на Мисирков


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 02:56
очно пред 64 години, светот се вџаши од она што го донесе военото жешко лето 1945 г. Привремениот началник на штабот на американските вооружени сили, генерал Томас Т. Хенди, на командантот на стратегиската авијација, генерал Карл Спац, на 25 јули 1945 г. му даде наредби во кои за првпат требаше да се употреби ново оружје на големата сила. Според наредбата, првата атомска бомба треба да се фрли на Хирошима т.е. Кок*ра, или Нијагата т.е. Нагасаки. Се спомнуваа и други атомски бомби кои по првата би требало да се фрлат на други цели.
За одлуката, во своите мемоари Труман запиша: “Крајна одлука каде и кога ќе се употреби атомска бомба, требаше да донесам јас. Да нема недоразбирања, бомбата ја сметав за воено оружје и во ниеден момент не се колебав дали треба да се употреби”.

Еден ден пред Хенди да му ги испрати наредбите на Спац, Труман донесе начелна одлука. Тогаш се наоѓаше во Потсдам. Неколку дена подоцна, на 2 август, со крстосувачот Аугуста се врати во САД. На бродот одлучи да не ги прекинува или окончува веќе почнатите воени подготовки, по што Спац ја заврши својата програма и на 6 август се исфрли првата атомска бомба врз Јапонија. Во тој момент, САД и Јапонија веќе беа во војна три години и осум месеци. Воените команданти во Токио своите сили смислено ги употребија за неочекуван напад врз САД кој предизвика многу жртви. Дури и кога стана потполно јасно дека Јапонија нема повеќе што да постигне, војниците продолжија да се борат пркосејќи ì на смртта. Се чинеше како воопшто да не можат да се вразумат и дека само сила може да ги фрли на колена. Труман проценуваше дека негова задача е што побргу да ја оконча војната со што помалку загуби, пред сè во американски животи. За таа цел секое оружје беше прифатливо. Масовната употреба на бомби против речиси беспомошните индустриски градови целосно се вклопуваше во таа програма. Атомската бомба беше само следен чекор. Тоа беше сосема едноставно, барем навидум.

ТАЈНАТА

Мала група врвни стручњаци која во Америка се занимаваше со истражувања на полето на атомска физика, уште во 1939 г. дојде до сознание дека германските атомски истражувања можат да доведат до конструкција на атомска бомба. Пред сè, Лео Силард, научник од унгарско потекло, го наговори својот прославен колега Алберт Ајнштајн кај Рузвелт да инсистира на развој на атомската бомба, во случај на опасност, за да се стекне предност над Германците. Ајнштајн на 2 август 1939 г. за тоа прашање му напиша писмо на претседателот, а како последица на неговиот чекор во октомври истата година беше донесена програма за истражување и развој на која почнаа да учествуваат и британски научници и која подоцна носеше шифра Проект Менхетн. Она што во тие години се чинеше од животна важност - на секој начин да се спречи единствено Хитлер да располага со страшното оружје - кон средината на 1945 г., во добар дел, го загуби значењето. Германија беше поразена и капитулира. Со атомско истражување, инаку, веќе со години не се занимаваше, па сериозно не ја ни разгледувала крајно опасната комбинација на ракетата Фау-2 и атомската бомба. И Јапонија, во суштина, веќе беше победена. Нејзиниот краен пораз, во најлош случај, беше прашање на неколку месеци борба. Значи, не беше неопходно да се употреби бомбата. Таа сега само би ја забрзала капитулацијата.

Развојот на атомската бомба беше обвиен со крајна таинственост. Еден бригаден генерал кој во еден момент дојде на брилијантна идеја армијата да почне да ја истражува можноста за употреба на атомската енергија во воени цели, наеднаш стана, на свое чудење, предмет на грижен надзор на органите на безбедност. Труман за сето тоа беше известен дури кога стана претседател. На предлог на Стимсон е организирана Привремена комисија која на 1 јуни 1945 г. ги даде следните предлози: бомбата против Јапонија треба што побргу да се употреби, и тоа против некоја важна воена цел за да се оствари што е можно поголем психолошки ефект врз јапонската влада. Не смееше претходно во никаква форма да им се даде некоја опомена. Неколкумина, меѓу кои и Лео Силард, предложија да се изврши пробна експлозија на ненаселен остров или во пустина пред претставници на сите сојузници и тогаш Јапонија изрично да се предупреди. Никој дотогаш сè уште не видел слична експлозија. Не беше дури ни сигурно дека бомбата ќе експлодира и дали ќе ги има очекуваните ефекти.
Извештајот на четворицата научници е објавен на 16 јуни. Шест дена подоцна армијата ја оконча борбата на Окинава, меѓутоа токму оваа операција на Американците им покажа колку жртви би барало истоварувањето во Јапонија. На инвазивната флота би се нафрлиле камикази и милиони Јапонци би биле подготвени со сите средства да се борат до крај. На азиското копно се наоѓаше уште една голема воена сила - квантуншката армија, која, веројатно, само со советска помош би можела да се онеспособи.

КАКО ДА СЕ ПОРАЗИ ЈАПОНИЈА?

За стратегијата против Јапонија, со своите важни политички импликации, особено што се однесува до Советскиот Сојуз, во средината на јуни, дискусијата беше во полн ек. Во груби црти постоеја три начини да се оствари целосна јапонска капитулација: борба на конвенционален начин, било со, било без инвазија; употреба на атомска бомба; и убедување на политички план.

За ова, пред сè, се залагаше поранешниот амбасадор во Токио, Џозеф Гру, кој бараше да не се употребува изразот безусловна капитулација, туку да се најде предлог кој Јапонија полесно би го прифатила. Тоа подразбираше Јапонија да постои како независна држава, но да се отстрани царот, иако тој беше дел од демократско државно уредување. Чудно е дека Гру не присуствуваше на состанокот на 18 јуни, меѓутоа неговото гледиште му беше познато на претседателот, како и на останатите. Конвенцијата без оглед на отсуството на Гру помина мошне невообичаено.

Прашањето на бомбата дојде на ред дури во последниот момент. За систематско разгледување на трите алтернативи не стана збор. Се стекнува впечаток дека претседателот тогаш сè уште немал јасен увид во целата ситуација. Меѓутоа, на Трумановото барање, Стимсон на 2 јули состави меморандум во кој се презентирани дотогашните предлози со анализа. Веројатно е дека овој документ претставуваше основа за одлука на Труман за употреба на атомска бомба. Стимсон се залагаше Јапонија да се предупреди пред тешките разурнувања да ја доведат во очај и пред Советскиот Сојуз да напредне далеку со нивната офанзива. Предупредувањето требаше да укаже на неизбежно уништување доколку Јапонија продолжи да се бори. Тоа требаше да содржи и барање јапонската воена гарнитура веднаш да исчезне од политичката сцена и Јапонија безусловно да се предаде. Документот, меѓутоа, истовремено требаше да остава и надеж во независна егзистенција и уставно загарантиран цар. Стимсон во меморандумот со ниеден збор не ја споменуваше атомската бомба, но беше јасно дека ова оружје ќе се употреби како средство да се убедат Јапонците во сериозноста на ситуацијата. Документот во главни црти беше прифатен. Два дена откако беше разгледуван, Британците јавија дека се согласни со употреба на атомска бомба против Јапонија. Првата бомба на 16 јуни експлодира во пустина во Њу Мексико. Експериментот успеа во целост, иако не даде одговор на прашањето што ќе се случи ако бомбата се фрли од голема височина од авион и кои разурнувања ќе ги направи во голем град. Овие прашања останаа отворени до 6 август и беа главен аргумент против пробна експлозија во заливот наспроти Токио, како што некои предлагаа: што ако апаратот не би функционирал?

Јапонија на 26 јули со Потсдамската декларација доби предупредување, меѓутоа во тој документ со ниеден збор не се спомнуваше царот. Заповедите за Спац веќе беа испратени, меѓутоа повеќе имаа карактер на подготовка отколку на конечна одлука. Бидејќи Јапонија не реагираше, Труман уште повеќе беше убеден дека е потребна една или повеќе атомски бомби да му се дотера паметот на Токио. Сега само се чекаше на Спац и луѓето кои требаше да ја извршат таа работа.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 24.Февруари.2010 во 02:59
Договорот Рибентроп-Молотов е потпишан по подолг период на изразито заладени советско-германски односи и по евидентно редуцирана економска соработка меѓу двете земји, кон крајот на четвртата деценија од минатиот век. На овој историски настан дури му претходеа и некои оружени конфликти, со кои СССР се спротиставуваше на штотуку формираната хитлеровска коалиција во Европа, како, на пример, војната во Шпанија или оружените конфликти на Далечниот Исток. Сепак, за меѓународната јавност, во тоа време, овој договор беше целосно изненадување, вистинска политичка бомба, особено што по неговото потпишување кружеа гласини дека напоредно со него, постојат и други “тајни договори” меѓу Советскиот Сојуз и Германија. (Такви навистина се откриени во 1948 г., а некои дури и во 1993 г.)
Потпишувањето на Пактот Молотов-Рибентроп, и покрај вложените политички напори на највисоките раководства на двете земји, на чело со Сталин од советска и на Хитлер од германска страна, и огромниот ангажман на дипломатиите на овие држави во тоа време, не успеа да ì застане на патот на меѓусебната војна. Од моментот на германскиот напад врз СССР, на 22 јуни 1941 г., на само две години по потпишувањето на “историскиот” договор, тој и сите други тајни и јавни руско-советски договори престануваат да важат. Од тој момент, меѓу двете држави ќе започне долгогодишна, тешка и крвава војна, со енормно голем број жртви и стравични разурнувања на материјални, инфраструктурни и хумани добра, по што Втората светска војна ќе влезе во историјата како една од најстраотните и со најголем број човечки жртви.
Историчарите и политичките аналитичари во контроверзното советско-германско “зближување” во очи на војната, за жал “пост фестум” видоа и открија противдејствие на познатиот германски реваншизам, бидејќи по доаѓањето на Хитлер на власт во Германија во 1933 г. и особено по неговата “национал-социјална револуција”, со низа антисоветски и антикомунистички ексцеси, СССР демонстративно ги уриваше и разградуваше своите дотогаш мошне добри економски, воени и политички позиции, односи и соработка со Германија, градени во империјалниот период на претходниот 19 век.

КРАХ НА ВЕРСАЈСКИОТ МИРОВЕН ДОГОВОР

Исто така, постојат претпоставки дека Сталин, кој наследувајќи го Владимир Илич Ленин на чело на КПСС и целокупниот државен комунистички апарат во СССР во сомнителни околности, со својот авторитарен метод на владеење, кон појавата на Хитлер и кон неговиот национал-социјализам се однесуваше како кон “краткорочна појава” и политичка марионета на германската висока елита. Тој сметал дека со потпишувањето на еден договор за ненапаѓање ќе може да го уценува и Хитлер, и оние за кои тој сметаше дека стојат зад него.
Од тоа време, официјален к*рс на советскиот Народен комесаријат за надворешни работи, кој сè уште го раководеше непомирливиот антинацист Максим Литвинов, станува к*рсот на создавање определен систем на “колективна безбедност” во Европа, односно систем на меѓународни договори што би ја поддржале “версајската политика” за заедничко европско спротивставување на реваншистичките планови на Германија.
Но, во март 1935 г., Германија конечно престана да се придржува кон одредбите на Версајскиот мировен договор склучен во 1919 г. и во земјата беше воведена општа воена готовност. Хитлер нареди превооружување на германската армија. Интересен и зачудувачки е фактот што сите тие активности, кај западните земји-гаранти на Версајската спогодба, во тоа време, не предизвикуваат соодветни противдејствија.
Напротив, во тие години советската дипломатија развива богата активност на широк план, склучувајќи билатерални договори за соработка, поддршка и заштита со повеќе земји во Европа: Франција, Чехословачка и други. Но, од друга страна, како и СССР, Германија исто така бара свои сојузници. Во ноември 1936 г. со Јапонија го потпишува таканаречениот “Антикоминтерновски пакт”, насочен директно против Советскиот Сојуз. Кон овој пакт во 1937 г. се приклучува и Италија. СССР во тоа време ì пружа воена и економска помош на републиканската влада на Шпанија, додека Италија заедно со Германија, активно ја поддржуваат фашистичката диктатура и превратот на генералот Франко во оваа земја. Таква беше сликата на предвоениот политички европски мозаик.

“АНШЛУСОТ” СО АВСТРИЈА - НАВЕСТУВАЊЕ ЗА НОВА ВОЈНА

Во март 1938 г. се случува аншлусот, “обединувањето” на Германија со Австрија, во практика анексија на Австрија од страна на нацистичка Германија, а потоа следат и отворени територијални претензии на Хитлер спрема Чехословачка. Англија и Франција и во такви политички услови за Европа, водат неутрална политика на помирување, со што, всушност, го охрабруваат и засилуваат германскиот реваншизам. Згора на тоа, вложуваат и крупни инвестиции во германската економија, а најмногу во германската тешка индустрија.
Што се однесува до официјалната надворешна советска политика, што ја спроведува Народниот комесаријат за надворешни работи на СССР со помош на својата развиена дипломатска мрежа, сè уште раководена од Литвинов, може да се заклучи дека во тие “смутни” години трпи определено двојство во својот к*рс, бидејќи напоредно со официјалната советска стратегија, Сталин сам и на своја рака води двојна надворешна политика токму во однос на Германија, сакајќи самоиницијативно да го придобие Берлин. Потрагата по можности за контакти со Хитлер, Сталин ја започнува уште во 1934 г., кога после погромот од “Ноќта на долгите ножеви”, конечно сфаќа дека Хитлер цврсто ја држи власта во Германија во свои раце и дека планира сериозно и долго да владее со земјата. Тој повремено праќа свои пратеници-емисари во Берлин, со цел да ги испитаат можностите за подобрување на советските односи со Германија и за воспоставување негови потесни лични релации со фирерот. Но, Адолф Хитлер е крајно внимателен и сомничав во намерите на Сталин и се држи на дистанца.
Натаму, настаните во Европа се развиваат со засилена динамика:
во септември 1938 г. , со познатиот “Минхенски договор”, значајни стратешки делови од Чехословачка им се доделени на Германија, Унгарија и на Полска, со што СССР е ставен во многу тешка ситуација и е доведен во некаков вид изолација.

ПОЛИТИКА НА “ЖЕШКИ КОСТЕНИ”

Во таква ситуација, истата 1938 г. Сталин му испраќа на германскиот фирер јасни сигнали за своите желби за унапредување на советско-германските односи, па макар тие биле и “само економски”. За таа цел, Сталин во Берлин како економски претставник го испраќа лично народниот комесар Анастас Микојан, еден од неговите најблиски соработници и висок партиски функционер. Од тој момент сите советско-германски контакти и преговори се водат преку него. Советскиот печат неочекувано ја запира информативно-политичката пропаганда против Хитлер. Меѓутоа, тоа не остава некој особен впечаток кај веќе егзалтираниот германскиот водач.
Во исто време, Хитлер за прв пат ги обелоденува германските територијални претензии спрема Полска, за чие реализирање му требаше, ако не поддршка, тогаш барем неутрализирање на СССР. Во својот говор во Рајхстагот, на 30 јануари 1939 г., тој сепак за првпат се воздржува од какви било, дури и идеолошки напади врз Советскиот Сојуз. Реално гледано, во тој момент тој веќе и не бил којзнае колку заинтересиран за развој на германско-советските односи доколку не бил решен да го неутрализира советскиот отпор кон евентуалната веќе планирана анексија на Полска. И ваквата тактика на Хитлер наскоро дава резултат: на 18. конгрес на Серуската комунистичка партија на болшевиците, на 10 март 1939 г. во Кремљ, Сталин отворено ги обвини Англија и Франција дека сакаат да предизвикаат војна со Германија, а како главна задача на советската надворешна политика го посочи унапредувањето на советско-германските односи. Ваквиот превртлив став на Сталин кон Хитлер и Германија, на Запад е наречен “политика на жешки костени”. Тоа како приоритетна политичка задача пред тогашната советска дипломатија отвора нови и мошне тешки предизвици и службата ја става пред големи искушенија.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 25.Февруари.2010 во 23:14
Mungos poleka malku so temite, epten ne forsiras, vreme treba da se iscitaat, pa da se napie nesto vo pravec na toa.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 14:42
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Ne bi rekol deka Rusite imaat agresivna politika na osvojuvanja se do krajot na 44 god.


Не би се сложил со тебе.
Во 1940 година СССР ги окупира балтичките држави Литванија, Летонија и Естонија. Немој да ми говориш дека не станува збор за окупација, затоа тие биле меѓународно признати држави, кои Советскиот Сојуз ги анектирал, што е и една од причините тие народи да гледаат благонаклоно на Германците.


-------------


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 02.Март.2010 во 18:44
http://www.youtube.com/watch?v=ZlrLoGBbbNI - http://www.youtube.com/watch?v=ZlrLoGBbbNI

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 01:22
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=ZlrLoGBbbNI - http://www.youtube.com/watch?v=ZlrLoGBbbNI


Bogami da ne bea crvenite ke go izedese stapot celiot svet od nacistite.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 01:25
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Originally posted by да          бе да          бе напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=ZlrLoGBbbNI - http://www.youtube.com/watch?v=ZlrLoGBbbNI


Bogami da ne bea crvenite ke go izedese stapot celiot svet od nacistite.


За ова си во право, а да не говорам дека посебно Европа ќе страдаше.


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 01:26
Не би рекол дека само Црвената Армија има улога во победата над Фашизмот.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 01:30
Originally posted by fiks fiks напиша:

Не би рекол дека само Црвената Армија има улога во победата над Фашизмот.


Секако дека не само Црвената Армија, ама голема заслуга има таа, сепак, најмногу жртви понесе СССР.


-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 01:31
За жртви и маки да,но Сталин е најголемиот виновник за тие жртви и маки.

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 23:25
Fiks,

Ne si vo pravo definitivno. Mozebi Stalin pravese cistki po Rusija i toa golemi, mnogu od zrtvite bea nevini, ama Rusija ne se sooci so petata kolona na pocetokot na vojnata kako Francija, Cehoslovacka, Polska, Jugoslavija i drugite zemji koi Hitler gi osvoi bez oko da mu trepne.

A sto se tice zaslugite za toa koj e najzasluzen za unistuvanjeto na nacistite sekako deka se toa Rusite.

80% od germanskata voena masinerja bese upotrebena i unistena na istokot.

Se drugo od bitkite koi gi vodea svabite vo Afrika, i pokasno vo Italija, kako i vo Normandija bese sitna boranija vo sporedba so upotrebata na broj na lugje i borbena tehnika na istokot.

Kolku i da ne gi sakam komunistite ne mozam a da ne simnam kapa na ona sto go napravi sevkupniot ruski narod na celo so Stalin i negovite izvonredno dobri komandanti na celo so eden Zukov, Konjev, Rokosovski,Zdanov, Saposnjikov, Vatutin i mnogu dr.

Uste ednas ke povtoram, se ostanato od bitkite koi gi vodea svabite osven onie na istokot e gola voda.







-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 05.Март.2010 во 23:42
Не би рекол дека сите останати битки се гола вода.
Забораваш дека острицата на мечот од Третиот Рајх ја чинат SS дивизиите.
Освем првата година од војната во Русија каде немаат  толку големо учество во сите наредни битки на Источен и Западен фронт главна улога имаат најелитните SS дивизии на ХитлеР.
Дивизиите Рајх,Либштандарте Адолф Хитлер,Мртвачка Глава,Викинг,Принц Еуген(Која најмногу делува во Југославија),Север,4-тата SS Оклопно-гранадирска дивизија,Дивизијата Северна Земја и други го имаат издржано најголемиот товар на војната во Русија после Битката за Москва.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 00:58
Pak ke kazam deka se drugo osven bitkite na istocen front e sitna boranija.
Sporedi gi podatocite na edna bitka na istocen front koja se vodela, kolku vojnici bile upotrebeni od dvete strani, kolku tehnika e iskoristena na dvete strani, avioni, tenkovi i sl. i sporedi gi so bitkite koi se vodele na zapad ili vo Afrika, ke vidis deka ovie vtorive se so epten smesni brojki za razlika od prvite.

SS diviziite koi se formirani se okolu 35 na broj so brojnost 12-15 iljadi vojnici po divizija.

Mrtvacka Glava sluzi za obezbeduvanje na konc logorite, i ne znam kade tuka ja gledas nivnata uloga vo borba.
Istoto vazi i za SS divizijata Adolf Hitler, koja bila edinica za licna zastita na Hitler.

Ostanatite divizii koi se vklucuvale vo borba a otprilika 30-na na broj so vkupna brojka od okolu 400 iljadi dusi, i ne mozele da napravat nekoja pogolema uloga vo bitkite nasproti silite na Vermahtot koi vo celo vreme na vojnata broele preku 350 divizii, pa sega ti oceni koj bil ostricata na mecot vo borba.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 06.Март.2010 во 06:04
Definitivno najgolema steta po sojuznickite armii od site borbeni SS divizii ima napraveno 2-ta SS divizija Rajh, bidejki i najdolgo vreme se ima boreno vo vojnata i gi ima pominato skoro site pogolemi bitki.
Najvise bi izdvoil uste 2-3 divizii so slicni karakteristiki kako SS Rajh divizijata, medjutoa toa e mnogu mal broj na ljudstvo vo vkupniot zbir na upotrebeni vojnici na istokot od strana na svabite.
Pogolemiot broj na SS diviziite bile sostaveni od cela edna zbirstina na nacii od najzloglasnite kriminalci i razbojnici vo toa vreme, koi bukvalno i ja posramotija germanskata voena masinerija niz celiot tek na vojnata. Voglavnom sluzea za seenje teror i vrsenja na masakri nad nemokjnoto civilno naselenie na okupiranite teritorii, kako i sprovod na transportite so lugje vo konc logorite.
Koga veke ja spomnuvas SS divizijata Princ Eugen verovatno znaes deka taa divizija celata svoja kariera ja ima pominato na Balkanot, a sto pravela site dobro znaeme.

Inaku, SS diviziite se formirani i bile pod komanda na na Himler, a Hitler toa mu go dozvoluva bidejki mu bil eden od najdoverlivite lugje, bidejki i toj imal nekakvi svoi vizii deka e predodreden da bide "golem" komandant, i imal strasna zelba da komanduva so borbeni grupacii.

Ke ti kazam i deka SS diviziata HitlerJugend bila sostavena od deca ko togas imale po 16-18 god.

Ne gledam od kade idejata deka takvite borbeni grupacii go imale najgolemiot tovar na istokot.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 08:47
http://victory.rusarchives.ru/index.php?p=3 - Ruskata armija niz sliki

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 16:49

Зекси си читал нешто ти за СС но изгледа ти се измешало премногу.

Ајде најди ги сам грешките,прочитај кој има главна улога во к*рска Битка,Нормандија и одбраната на Кан и аеродромот Каприке,Битка за Ардени,Маркет-Гарден операција,сите офанзиви против партизаните во Југославија,третата битка за Харков,и повечето операции за кои ти мислиш дека си добро информиран.
За крај погледај која единица го брани Берлин во април месец 1945 година од Русите.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Vercingetorix
Датум на внесување: 09.Март.2010 во 21:44
, ,

-------------
"И сам Исус Христос ако слезит од небоно не можит да го уверит Македонеца оти тој е Блгарин иљи Србин" - Темко Попов


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 01:30
Fiks,

Ti gi preuvelicuvase zaslugite na SS edinicite ne jas.

Kaj k*rsk imaat 3 divizii angazirano od vkupno preku 50 divizii na Vermahtot.
Ista e sostojbata i vo drugite bitki koi gi imas navedeno, odnosno upotrebata na SS edinicite e mnogu mala vo sporedba so pripadnicite na Vermahtot, taka da ne moze da se kaze deka imale bitna uloga vo vojnata.
A za operaciite vo Jugoslavija voopsto i ne sakam da diskutiram.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 01:34
Зекси тие три дивизии го водат пробивот на Оклопната армија на Хот под Новгород и напредуваат кон Прохоровка,каде се случува најголемата тенковска битка на сите времиња.
Тие три дивизии ја добиваат битката,но за среќа на Русите глупоста на Хитлер стапува на сцена и наредува прекинување на битката бидејќи сојузниците се истоваруваат на Сицилија.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 07:07
Pak ke kazam deka gi preuvelicuvas moznostite i ulogata na SS diviziite, od samiot fakt sto bile malku na broj za razlika od redovnata vojska. Nesomnen e fanatizmot koi go imaat del od SS edinicite, posebno na onie sostaveni od ne-germanci, no da se kaze deka bile ostricata na macot na svabite, malku e preterizam.

Isto taka bitkata kaj Prohorovka e samo edna od operaciite vodeni za vreme na k*rskite voeni operacii, i malku e neseriozno da se kaze deka poradi istovaruvanjeto na Sicilija, zaprela bitkata kaj k*rsk. Vo memoarite na Zukov pisuva deka vo nieden moment pobedata vo bitkata kaj k*rsk ne bila dovedena vo prasanje, taka da toa sto vikas deka Rusite imale sreka, ne se soglasuvam deka taka bilo.
Dokaz za toa se i mnogute memoari na direktnite ucesnici vo bitkata kako od strana na Rusite taka i od strana na svabite, kade sto nikoj ne ja doveduval vo prasanje Ruskata pobeda vo tie dejstvija.

Seedno, SS edinicite imale udel vo vkupnata steta nanesena vrz ruskite trupi, najgolema steta imaat napraveno vrz civilite, no da se kaze deka bile glavni fraeri, vo najmala raka e neseriozno da se kaze.




-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 19:58
Значи Зекси не сакам да ги преувеличува достигнувањата и не ми паѓа ни на крај памет да ги величам СС дивизиите кои ги имаат правено најголемите злосторства во втората светска воја,со исклучок на СС Дивизија Викинг,која е единствена дивизија за која се нема забележано ни едно злосторство врз цивили и војници.
 
Меѓутоа е факт дека во свое време се најдобро подготвените борбени единици и најдобро опремени.Тие се првиите единици во светот кои почнуваат да носат маскирна униформа која подоцна се воведува во сите светски армии.
 
Командниот кадар на СС е еден од  најдобриот на времето,ќе го спомнам само Сеп Дитрих,к*рт Маер и Вилхем Монке кој е последниот СС командант на единици во Битката за Берлин.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 10.Март.2010 во 23:45
Se sl*gam deka SS edinicite se medju najspremnite, so najdobra oprema vo toa vreme, i deka bilo prestiz vo toa vreme da bides pripadnik na SS.

No nivnata dobra ekipiranost i opremenost se dolzi na momentot deka Hitler ne im veruval na oficirskiot kor vo regularnata armija, i se plasel od niv deka moze da mu napravat nekakov prevrat.
SS edinicite se samo poradi taa pricina sozdadeni, odnosno da go osiguraat postoenjeto i vladeenjeto na NSDAP.

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 17:14


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 18:03

Извини Мунгос,ама од кое научно-фантастично стрипче е земена оваа сликичка?

Може малку поподробно да ми ги опишеш "подфатите" на Бугарската армија во "РАЗГРОМОТ"  на фашизмот?
 
 


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 18:06
Или може е така,не сум запознаен со успесите,ако ги ималезбунетост

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 18:07
Оваа стрипче е само доказ како бугарите од фашисти самите се направија најголеми борци против Хитлер.

Само за споредба му го давам на зекси оти тој е светски историчар па сега да ми објасни како тоа можело.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 18:14
А од каде е онаа карта?
Мене ми гледа како некој да си пишувал произволни бројки и си цртал како што ќе му дојдело.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: fiks
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 19:24
За учеството на Бугарите во "Разгромот" на фашизмот прочитај малку на Српската Вики во http://sr.wikipedia.org/wiki/%D0%9D%D0%B8%D1%88%D0%BA%D0%B0_%D0%BE%D0%BF%D0%B5%D1%80%D0%B0%D1%86%D0%B8%D1%98%D0%B0_1944. - Нишката Операција а потоа за истото прочитај го во Бугарската Викигазење%20од%20смеење абе смешки живи што се не изнапишале.
 
Ќе најдам и други податоци за нивните големи победи во "Разгромот" на фашизмотгазење%20од%20смеење


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 12.Март.2010 во 19:33
Originally posted by fiks fiks напиша:

А од каде е онаа карта?
Мене ми гледа како некој да си пишувал произволни бројки и си цртал како што ќе му дојдело.

Ja najdov na edna strana za istorija,fiks problemot so ovie bugari i nekoj nasi e sto mislad deka ima samo edna strana.
Odnosno eve tie od 1944 godina gi tepale fasistite,odnos pijte luge nafta nie bevme osloboditeli.

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk