IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Историја
  Активни теми Активни теми RSS - Втора светска војна
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Втора светска војна

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
Автор
Порака
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: Втора светска војна
    Испратена: 09.Февруари.2010 во 06:02
Ima dosta likovi koi sum gi cital na forumov so solidni opservacii na delovi od II svetska vojna, bi mi bilo drago ako bi se projavil interes za ovaa tema, a temite za koi bi se diskutiralo se:
1. Pricini
2. Pocetok
3. Tek
4. Kraj na vojnata
5. Posledici

Dokolku veke postoi temava gi molam adminite da ja izbrisat, odnosno mojava tema da ja postavat na pravo mesto.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 15:50
Кажи го твоето мислење за оваа и да точниме со дискусија.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 17:24
Прекрасна тема, чинам ваква навистина немаме, ќе побарма повторно.да
Ќе одговорам дел по дел, според твојот редослед, па натаму ќе видиме како ќе се одвива дискусијата, иако вака поставено, добро е.

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Ima dosta likovi koi sum gi cital na forumov so solidni opservacii na delovi od II svetska vojna, bi mi bilo drago ako bi se projavil interes za ovaa tema, a temite za koi bi se diskutiralo se:
1. Pricini


Причините се многу, според мене, а како посебна би ја издвоил поделбата на Европа и светот со Версајскиот мировен договор од крајот на Првата Светска војна, но и економската состојба на Германија и земјите поразени, повторно како последица на таа војна. Со мировниот договор од Версај, всушност се потврди влијанието кое некои големи сили, во случајов победнички во Првата Светска војна, требаа да го имаат врз останатите, па дури не случајно и Лигата на народите, која се создаде, со цел утврдување на мирот и слично, се претвори во алатка на победничките страни, што дури и инегренциите кои ги имаше, не можеа наполно да бидат спроведувани без тие неколку страни. Сето тоа дополнително создаваше тензии. Од друга страна пак, голем дел од државите во Првата Светска војна не успеаа да ги задоволат своите империјалистички апетити, па постојано се подговтвуваа за војна. Како пример би ја издвоил Јапонија, но и Италија. Секако тука донекаде влегува и СССР, која истотака ги одзеде на Романија Бесарабија и Северна Буковина.


Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


2. Pocetok


Како почеток на Втората Светска војна се зема нападот на Полска, извршен на 1.9.1939 година, но сепак, вреди да се напомене дека и пред тоа има настани, кои барем, ако ништо друго, вреди да се споменат како настани кои ја наговестуваат војната. Тоа е нападот на Манџурија од страна на Јапонија во 1937 година, нападот на Италија врз Етиопија, како и аншлусот во 1938 година.

Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


3. Tek
4. Kraj na vojnata
5. Posledici

Dokolku veke postoi temava gi molam adminite da ja izbrisat, odnosno mojava tema da ja postavat na pravo mesto.


За текот, крајот и последиците мислам дека подобро би било понатаму да дискутираме, затоа и сега нема да напишам ништо, да не го уништам текот на дискусијата.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 17:39
Според мене причини за војната повеке е идеолошка.Мислам дека целта на запад е преку Германија да ја уништат Русија односно преку капитализмот да се уништи комунизмот кој му се заканувал на европските држави.

Во периодот на Втората Светска војна, Чехословачка паднала во рацете на нацистичка Германија. По Минхенската конференција во 1938, хитлеровите војски ги окупирале граничните германски етнички региони во Бохемија и Моравија, Унгарија добила територии кои биле населени со унгарци во Јужна Словачка, а останатите територии на Словачка и областа Рутенија (Закарпатска област) добила статус на автономија. Чехословачка престанала да постои во март 1939, кога Хитлер го окупирал и остатокот од Бохемија и Словачка била принудена да прогласи независност.

За овој настан европските велесили не реагираат.


Франција се предава без борба со цел да се насочи силата на Германија кон Русија.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 04:53
Losiot miroven dogovor posle prvata svetska vojna e samo del od pricinite za vtorata. No koga ke se vidi koj go pravese dogovorot i koj go sponzorirase ne e ni cudo sto posle samo 20 god. pocnuva novata vojna. Pobedenite ne samo sto bea pobedeni, ne samo sto bea prinudeni da plakjaat teski reparacii tuku so samiot dogovor bea i tesko ponizeni na sekoe nivo.

Golema greska e napravena koga na Germancite ne im e ostaven nikakov prostor za manevar, taka da vednas posle prvata svetska provejuvaat se pogolemi idei za revansizam.
Normalno kako podbocnuvaci i sponzori na takvite idei vednas se javuvaat i golemite industrijalci od dvete strani na okeanot, koi so eventualen nov sudir samo ke gi zgolemat svoite bogatstva i mokj.

Ne bi se slozil so tezite deka vtorata svetska pocnuva poradi strav od sirenje na komunizmot, bidejki istiot toj komunizam vo Rusija go instaliraa bogatite zapadni industrijalci.

PS kako da postavam anketa na temava???
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
Анастеа Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПИПИ долгиот чорап

Регистриран: 07.Април.2008
Статус: Офлајн
Поени: 35441
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Анастеа Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 11:13
Сега веќе не може да се додаде.

Отвори нова тема како  Креирај
%20нова%20анкета со поставени опции за гласање, модераторите ќе ги префрлат постовите од темава таму.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 13:29
"Франција се предава без борба со цел да се насочи силата на Германија кон Русија."-ajde bogamuuu!збунетост...koj bi rekol,a? изненадување, znachi..ne bilo toa deneshna izmislica,...da si napravish shteta na sopstveniot narod,( kako gluposta za toa koj go srushil "TWINS_ot!!)....za da postignesh nekoja druga ....."vozvishena" cel"!.......svashta!.)смеење
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 15:39
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Losiot miroven dogovor posle prvata svetska vojna e samo del od pricinite za vtorata. No koga ke se vidi koj go pravese dogovorot i koj go sponzorirase ne e ni cudo sto posle samo 20 god. pocnuva novata vojna. Pobedenite ne samo sto bea pobedeni, ne samo sto bea prinudeni da plakjaat teski reparacii tuku so samiot dogovor bea i tesko ponizeni na sekoe nivo.

Golema greska e napravena koga na Germancite ne im e ostaven nikakov prostor za manevar, taka da vednas posle prvata svetska provejuvaat se pogolemi idei za revansizam.
Normalno kako podbocnuvaci i sponzori na takvite idei vednas se javuvaat i golemite industrijalci od dvete strani na okeanot, koi so eventualen nov sudir samo ke gi zgolemat svoite bogatstva i mokj.

Ne bi se slozil so tezite deka vtorata svetska pocnuva poradi strav od sirenje na komunizmot, bidejki istiot toj komunizam vo Rusija go instaliraa bogatite zapadni industrijalci.

PS kako da postavam anketa na temava???


Токму така, победените држави немаат воопшто можност да го прошират некаде своето влијание, немаат можност за наоѓање нови пазари, бидејќи победничките веќе си ги поделиле "пазарите", таа поделба преку мировниот договор и Лигата на Народите си ја легитимирале.
Истотака, Италија и Јапонија беа земји победнички во Првата Светска Војна, а не добија речиси ништо, па тоа создаде дополнителни фрустрации кај нив, посебно кај Јапонците.

Се сложувам со мислењето дека тезата за почетокот на Втората Светска војна почнува поради стравот од ширење на комунизмот е неточна. Доколку беше така, немаше да се инволвира СССР во војната, која благодарение токму на таа војна, успеа да го зголеми своето влијание многукратно.


Изменето од Македон - 10.Февруари.2010 во 15:42
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 23:45
Зошто Италија го бомбардира градот Битола при Италијанско-Грчката војна?

И зошто властите на Кралството СХС го криеа овој настан?
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 10.Февруари.2010 во 23:47
Originally posted by brza brza напиша:

"Франција се предава без борба со цел да се насочи силата на Германија кон Русија."-ajde bogamuuu!збунетост...koj bi rekol,a? изненадување, znachi..ne bilo toa deneshna izmislica,...da si napravish shteta na sopstveniot narod,( kako gluposta za toa koj go srushil "TWINS_ot!!)....za da postignesh nekoja druga ....."vozvishena" cel"!.......svashta!.)смеење
Мудроста иди со годините
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 04:17
Dajte be lugje da se koncentrirame na temata. Steta e edna dobra i kvalitetna tema da ja upropastuvame so nebitni raboti.
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 11.Февруари.2010 во 17:22
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Dajte be lugje da se koncentrirame na temata. Steta e edna dobra i kvalitetna tema da ja upropastuvame so nebitni raboti.
Eve ti fakti kade se zbora za britansko-francuskata vojska.
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:36
Дечки, да се држите до темата, за филмови има цел подфорум, сепак.
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 14.Февруари.2010 во 00:45
Зекси ја отвори а тој ја спамира
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,125 секунди.