IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Стил на живот > Вероисповед
  Активни теми Активни теми RSS - Вранишковски
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

Вранишковски

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
Автор
Порака
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 17:49
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Зошто не му е дозволено да човеков да ја регистрира својата верска заедница? http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1938&ArticleID=133410



Zatoa sto raboti na destabilizacija na Makedonija i saka da donese raskol vo MPC iako i samiot ne e svesen za toa. Toj e piun na grckite i srpskite nacionalisti. Drzavata toa go znae i zatoa ne mu dozvoluva .

A kako vtoro, obvinet e i za finansiski malverzacii.
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 17:54
Колку што знам, одлежа затвор за малверзациите. Без оглед на тоа дали е шпион или не, треба да му биде дозволено секому да ја регистрира сопствената верска заедница. Не бранам никого, но пред законот сите сме еднакви.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 18:12
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Колку што знам, одлежа затвор за малверзациите. Без оглед на тоа дали е шпион или не, треба да му биде дозволено секому да ја регистрира сопствената верска заедница. Не бранам никого, но пред законот сите сме еднакви.



Ima uste edna kazna za lezenje vo zatvor. Zarem na takov covek ke mu dades da registrira verska zaednica?

Toj ne gi prasa svoite vernici dali se soglasuvaat so promena na imeto na Crkvata? Kakov pastir e toj sto raboti protiv svojot narod vo interes na drugi narodi?


P.S. Aldra, dali ti e seedno ako se smeni imeto na Makedonija?

Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 18:18
Не знам дали законот забранува некој да основа своја верска заедница. Ама тоа може да се провери. Колку што јас прочитав од Време, тој би го прифатил секое име, само да биде формално регистриран.
Што се однесува на мојот став за името... Тоа е сепак лично мој став, но еве би рекол само една реченица: ,,Ружата мириса убаво без разлика како ќе ја викаш’’. Непотребно се замараме за името.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
KINGDAVID Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Solomon's father

Регистриран: 09.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9420
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај KINGDAVID Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 18:23
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Не знам дали законот забранува некој да основа своја верска заедница. Ама тоа може да се провери. Колку што јас прочитав од Време, тој би го прифатил секое име, само да биде формално регистриран.
Што се однесува на мојот став за името... Тоа е сепак лично мој став, но еве би рекол само една реченица: ,,Ружата мириса убаво без разлика како ќе ја викаш’’. Непотребно се замараме за името.




Problemot so Vraniskovski e politicki, a ne verski. Zatoa ovaa tema treba da se premesti vo politika.

A za "Ruzata" no comment...
Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 18:35
Поточно црковна политика.
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 21:59
Не може да има две исти верски институции во една држава и точка - тука нема што да се разговара.
чао џаци....
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
AlDra Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Јули.2008
Статус: Офлајн
Поени: 823
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај AlDra Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 22:18
Зошто да не може да има? Кој може да ја забрани слободата на секој да се нарекува како што сака? Ако тие луѓе се чувствуваат како православни зошто да не се наречат така?
Вера, надеж, љубов
Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 23:05

За тоа прашај си ја државата...

за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 23:09
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Зошто да не може да има? Кој може да ја забрани слободата на секој да се нарекува како што сака? Ако тие луѓе се чувствуваат како православни зошто да не се наречат така?


Законот!
Јас не можам да бидам физичкото лице АlDra, како што АlDra не може да биде физичкото лице Македон. Македон не може да дејствува во името на АlDra затоа што тоа лице има правна и деловна способност!
Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 23:29
Законот вели: Или ќе бидеш под власта на МПЦ, или не смееш да бидеш православен голема%20насмевка За каква „слобода“ на вероисповед збориме тука?
Сепак, објективната парадоија на овој закон се гледа и во тоа што овој член од законот паѓа и се ревидира на уставен суд веќе неколку пати. А и уште ќе паѓа, особено ако решиме да се приближиме до вратата Европа.

Сепак моето видување е дека на МПЦ и фуфка од конк*ренција хи,%20хи...
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 23:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Законот вели: Или ќе бидеш под власта на МПЦ, или не смееш да бидеш православен голема%20насмевка За каква „слобода“ на вероисповед збориме тука?
Сепак, објективната парадоија на овој закон се гледа и во тоа што овој член од законот паѓа и се ревидира на уставен суд веќе неколку пати. А и уште ќе паѓа, особено ако решиме да се приближиме до вратата Европа.

Сепак моето видување е дека на МПЦ и фуфка од конк*ренција хи,%20хи...


Ајде, да видиме каде "падна" овој закон на Уставен. Презентирај ни, нам, кои очигледно не знаеме , кога Уставниот суд од новиот закон поништил или укинал одредби. Чинам дека се додека некои заедници се дрзнуваат да толкуваат закони, секогаш некој друг ќе им биде виновен за положбата во која се наоѓаат.

Кон врв
EvAngelos Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Doulos Evangelos

Регистриран: 28.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 9913
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај EvAngelos Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 08.Февруари.2010 во 23:54
Што сакаш да ти наведам за да „видиш“? Слика? Линк? Статија од весник?
Впрочем ништо од ова не ти треба, само прашај ги комшиите што редовно гледаат вести среќа
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.
Кон врв
Македон Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор

Caesar Constantinus

Регистриран: 20.Јули.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 9928
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Македон Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 09.Февруари.2010 во 00:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Што сакаш да ти наведам за да „видиш“? Слика? Линк? Статија од весник?
Впрочем ништо од ова не ти треба, само прашај ги комшиите што редовно гледаат вести среќа


Сакам да ми наведеш одлука на Уставен Суд и одредба која е укината, што доколку има лесно можеш да ја најдеш.
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1234 9>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,281 секунди.