Испечати | Затвори го прозорот

Вранишковски

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Стил на живот
Име на форумот: Вероисповед
Опис на форумот: Право на личен избор
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21701
Датум на принтање: 28.Април.2024 во 13:40
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: Вранишковски
Постирано од: AlDra
Наслов: Вранишковски
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 23:53
Пред некое време пак беше актуелен овој господин во јавноста. Ќе сака ли некој овде убаво да ни изложи за што се беше обвинет. Претпоставувам дека ќе има некои кои ќе го напаѓаат но и некои кои ќе го бранат, па би сакал да ги чујам и двете страни. Повелете

-------------
Вера, надеж, љубов



Коментари:
Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 12:18
Vranishkovski nema nishto zaednicko so veroispovest .... Ovaa team bi trebala da bide vo politika ili nekoja druga tema koja se zanimava so moderen kriminal...

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:07
Зошто така велиш Темплариус? Па тој е свештено лице и е висок функционер во православната црква.

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:09
otkade pa ti ......go branis ????da ne si clen na POA?


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:11
Зошто протестантските деноминации го поддржуваат Вранишковски?
Знам дека е пријател со многу “пастори“ кои несебично му изразуваат поддршка.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:14

uste poveke me interesira zosto odredeni sekti go branat na forumot vraniskovski???????

 


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:24
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Зошто така велиш Темплариус? Па тој е свештено лице и е висок функционер во православната црква.


Pa sega ako sakash vranishkovski da go napravish sveshteno lice togash sakash da gi navredish pravoslavnite tuka na forumov, zashto ja znaesh istorijata i pozadinata na problemot so vranishkovski, jas licno ovaa go smetam za provokacija..

Dali jas na ovaa treba soodvetno da te prasham shto e so Haiti i so kidnapiranje na deca od strana na tvojata crkva ???

Ne mi e problem da se raspravam so tebe do besvest no ne vidam nishto konstruktivno vo toa i onaka forumov go napravivme partal... Zatoa te molma bez provokacii..

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:28
Факт е дека Вранишковски е свештено лице на православната црква, а мене ме интересира целиот проблем: за што е обвинет? зошто е исклучен од МПЦ? зошто МПЦ не ја признава ПОА?

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:30
Не сакам погрешно да ме разберете... јас не го бранам Вранишковски ни најмалку. Сакам да знам што се случува со него, гледам дека голема прашина се дига.

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:43
Aldra, kaj zhiveesh ? Pa kako ne gi znesh ovie raboti, Makedonija ima tri prblemi so sosedite:
-Srbija ne nija priznava crkvata
-Bugarija jazikot
-Grcija imeto

Sekoj Makedonec, dokolku se chuvstvuva kako takov treba da bide informiran, t.e. da se interesira za ovie raboti, i da stoi na branikot vo odbrana na pogornite osporuvanja koi gi nabrojav, zashto tie zavleguvaat dalboko vo negacija na nashiot identitet, prviot so crkvata e indirekten, a drugite dva se direktni.

PS> na topicot za pravosavieto samokritika, go posochiv toa kako problem - svoevidna kanonska zloupotreba od strana na `Crkvite Majki`.

-------------


Постирано од: mrzla
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 22:00
многу ми е жал што му имам бакнато рака на овој човек
Всушност тој сам ми ја бутна,немав избор

-------------
И бричот падна на колена пред зборот:

Те преколкувам кажи како да се наострам како тебе,сакам да колам без да пуштам крв


Постирано од: Marko sk
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 22:17
Aldra, gledam me razbirash pogreshno, ako si vernik, ako te interesiraat verskite i crkovnite sostojbi vo Mkd, chudno e da ne si informiran za ovaa problematika. OK, odi ovdeka:
http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17206&KW= - http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=17206&KW=


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 22:21
Фала

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 17:43
Зошто не му е дозволено да човеков да ја регистрира својата верска заедница? http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1938&ArticleID=133410

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 17:49
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Зошто не му е дозволено да човеков да ја регистрира својата верска заедница? http://www.vreme.com.mk/DesktopDefault.aspx?tabindex=0&tabid=1&EditionID=1938&ArticleID=133410



Zatoa sto raboti na destabilizacija na Makedonija i saka da donese raskol vo MPC iako i samiot ne e svesen za toa. Toj e piun na grckite i srpskite nacionalisti. Drzavata toa go znae i zatoa ne mu dozvoluva .

A kako vtoro, obvinet e i za finansiski malverzacii.


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 17:54
Колку што знам, одлежа затвор за малверзациите. Без оглед на тоа дали е шпион или не, треба да му биде дозволено секому да ја регистрира сопствената верска заедница. Не бранам никого, но пред законот сите сме еднакви.

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 18:12
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Колку што знам, одлежа затвор за малверзациите. Без оглед на тоа дали е шпион или не, треба да му биде дозволено секому да ја регистрира сопствената верска заедница. Не бранам никого, но пред законот сите сме еднакви.



Ima uste edna kazna za lezenje vo zatvor. Zarem na takov covek ke mu dades da registrira verska zaednica?

Toj ne gi prasa svoite vernici dali se soglasuvaat so promena na imeto na Crkvata? Kakov pastir e toj sto raboti protiv svojot narod vo interes na drugi narodi?


P.S. Aldra, dali ti e seedno ako se smeni imeto na Makedonija?



Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 18:18
Не знам дали законот забранува некој да основа своја верска заедница. Ама тоа може да се провери. Колку што јас прочитав од Време, тој би го прифатил секое име, само да биде формално регистриран.
Што се однесува на мојот став за името... Тоа е сепак лично мој став, но еве би рекол само една реченица: ,,Ружата мириса убаво без разлика како ќе ја викаш’’. Непотребно се замараме за името.

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 18:23
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Не знам дали законот забранува некој да основа своја верска заедница. Ама тоа може да се провери. Колку што јас прочитав од Време, тој би го прифатил секое име, само да биде формално регистриран.
Што се однесува на мојот став за името... Тоа е сепак лично мој став, но еве би рекол само една реченица: ,,Ружата мириса убаво без разлика како ќе ја викаш’’. Непотребно се замараме за името.




Problemot so Vraniskovski e politicki, a ne verski. Zatoa ovaa tema treba da se premesti vo politika.

A za "Ruzata" no comment...


Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 18:35
Поточно црковна политика.

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 21:59
Не може да има две исти верски институции во една држава и точка - тука нема што да се разговара.
чао џаци....


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: AlDra
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 22:18
Зошто да не може да има? Кој може да ја забрани слободата на секој да се нарекува како што сака? Ако тие луѓе се чувствуваат како православни зошто да не се наречат така?

-------------
Вера, надеж, љубов


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 23:05

За тоа прашај си ја државата...



-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 23:09
Originally posted by AlDra AlDra напиша:

Зошто да не може да има? Кој може да ја забрани слободата на секој да се нарекува како што сака? Ако тие луѓе се чувствуваат како православни зошто да не се наречат така?


Законот!
Јас не можам да бидам физичкото лице АlDra, како што АlDra не може да биде физичкото лице Македон. Македон не може да дејствува во името на АlDra затоа што тоа лице има правна и деловна способност!


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 23:29
Законот вели: Или ќе бидеш под власта на МПЦ, или не смееш да бидеш православен голема%20насмевка За каква „слобода“ на вероисповед збориме тука?
Сепак, објективната парадоија на овој закон се гледа и во тоа што овој член од законот паѓа и се ревидира на уставен суд веќе неколку пати. А и уште ќе паѓа, особено ако решиме да се приближиме до вратата Европа.

Сепак моето видување е дека на МПЦ и фуфка од конк*ренција хи,%20хи...


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 23:43
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Законот вели: Или ќе бидеш под власта на МПЦ, или не смееш да бидеш православен голема%20насмевка За каква „слобода“ на вероисповед збориме тука?
Сепак, објективната парадоија на овој закон се гледа и во тоа што овој член од законот паѓа и се ревидира на уставен суд веќе неколку пати. А и уште ќе паѓа, особено ако решиме да се приближиме до вратата Европа.

Сепак моето видување е дека на МПЦ и фуфка од конк*ренција хи,%20хи...


Ајде, да видиме каде "падна" овој закон на Уставен. Презентирај ни, нам, кои очигледно не знаеме , кога Уставниот суд од новиот закон поништил или укинал одредби. Чинам дека се додека некои заедници се дрзнуваат да толкуваат закони, секогаш некој друг ќе им биде виновен за положбата во која се наоѓаат.



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 08.Февруари.2010 во 23:54
Што сакаш да ти наведам за да „видиш“? Слика? Линк? Статија од весник?
Впрочем ништо од ова не ти треба, само прашај ги комшиите што редовно гледаат вести среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 00:50
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Што сакаш да ти наведам за да „видиш“? Слика? Линк? Статија од весник?
Впрочем ништо од ова не ти треба, само прашај ги комшиите што редовно гледаат вести среќа


Сакам да ми наведеш одлука на Уставен Суд и одредба која е укината, што доколку има лесно можеш да ја најдеш.


-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 00:59
Ме мрзи да барам, имаш гугл, барај си сам среќа

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 01:06
Не може да има две “ИВЗ“-и; не може да има две “МПЦ“-и...

Кај нас нема услови за друга православна црква, зашто нема такви верници, сепак постојат правила, не е тоа како кај протестантите да прави кој што сака и како сака... и затоа они немаат свои правила, а од таму и своја историја.


За да има кај нас друга црква, може; но да има друга православна црква, т.е. две православни институции... тоа е повеќе од смешно и апсурдно за оној што ја познава црковната еклисиологија и историјата на црквата.

Кај нас случајот е политички...

Не може да се регистрира еден човек што работи за тајните служби против оваа држава како паралелна институција на веќе постоечката. Тука не се работи за конк*ренција, зашто се гледа - ако он имаше “црква“ до сега, немаше да плаче како дете мало и да се крие по другите држави, ако неговата совест е чиста тој прво ќе биде со народот а тек потоа ќе си ги тера неговите “спрско-грчки“ луксузи...

Овој човек со ништо не заслужува дискусија...
Пастирот се грижи за овците свои, а не како овој го остави народот на цедило и сам како “ахриепископ“ предавник (како Јуда) наводно си ја “спасува“ својата душа во СПЦ....

Како не му е срам... па уште има и лице да излезе јавно и да бара некакви права...

Тој е агент и неговото место е во затвор, а државата е виновна што сеуште го толерира него и неговата т.н. ПОА...

Како не му е срам,,,...

Во Грција е грк (Македонија е грчка); во Србија - србин (ова е Јужна бановина - овде живее српски народ); во Бугарија - бугарин, (да не кажам внук на цар Самоил)...

Од ваков... ми се гади....


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Македон
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 01:15
Originally posted by EvAngelos EvAngelos напиша:

Ме мрзи да барам, имаш гугл, барај си сам среќа


Eве, најдов.

http://www.pravo.org.mk/documentDetail.php?id=753&gid=20&tid=1&page=documentlaws.php - Закон за правната положбата на црквата, верските заедници и религиозни групи

Читаш некаде одлука на Уставен суд, или некаква друга измена?
Нема такво нешто. Затоа другпат пред некои мали заедници да почнат да изигруваат судии и законодавци, нека читаат малку повеќе, па потоа нека толкуваат, коментираат и слично, затоа што вака само се смешни и ништо повеќе.

П.С. Пред да кажеш дека не се поставени одлуките на Уставниот Суд, рашетај се низ страната, за секој закон е дадена измената, па и одлуките на Уставниот Суд за поништуавање одредби од закони.



-------------


Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 01:24
Ако МПЦ има епархија во Австралија, Нов Зелан, Канада итн. тогаш зошто СПЦ да нема епархија во Македонија? збунетост


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 01:38
Зашто СПЦ нема верници, т.е. услови за паралелна црква, а и да има таква тогаш повторно ќе биде под јуриздикција на МПЦ, т.е. на локалната црква.

Тоа си е така... Сека ако кај нас има срби, никој не им забранува да си служат на српски... ние пееме и на албански “мешир о Зот“ и на арапски, на грчки, на славјански...

пласмите се пеат на сите јазици, ете затоа верниците немаат проблем...


Глупаво е кога нема проблем, да се измислува непостоечки проблем...

Еклисиологија... ме мрзи сега...


се чудам зашто некој измислува проблем со србите или прави споредби со мак во Австралија...

тоа нема врска со темата и со проблемот... во црквата никој на никому не му пречи да служи... ако сака може и на ромски да служи (кај нас има и таков служебник)

Значи ова е политички проблем... а не црковен; затоа споредбите од типот на : зашто овде нема или зашто онде нема ваква или таква црква, не држат место...





-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 02:04
Сакаш да кажеш дека нема срби во Македонија? Си бил ти во Куманово, Скопје и сл?

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 02:06
ти сакаш да кажеш дека некој им забранил да служат на српски?

-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 02:50
А кој им забранил на македонците во Австралија, Канада, Нов Зеланд, Америка да служат на македонски јазик? Но сепак ним таму им се дозволени епархии на МПЦ, а тука не се дозволени.
Каде е тука „едната“ православна црква (пардон национално разделената, а и поситно) која има различен став по ова прашање во различни држави?
Политка брат, политика, сложи се веќе еднаш среќа


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 02:51
...................газење%20од%20смеење
добро утро....
редно беше да сватиш....големо%20гушкање


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 03:13
Политика, ама ВО МПЦ. МПЦ е таа која шурувајќи и додворувајќи се со власта од петни жили ја притиска да не дозволи немакедонска епархија во Македонија.

-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Maran Ata
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 03:24
Добро утро, братчиња.

Ај вака по подолго неприсуство, да ве поздравам, и тебе Евангелос да те потсетам дека ти должам фотографија од нашиот состанок кога бев во Македонија (клеветата се разобличи ).

За протестантите да разговараат за закони и правила, прво световни т.е. државни, а потоа и црковни, треба да прочитаат и световно и црковно право. Евангелос, нели Црквата беше неосвосветовна заедница, како што вели Светото Писмо, тогаш, зошто цело време спомнуваш некои државни закони? Црквата се уредува внатрешно, а не од страна на државата. Кај вас, малите заедници кои имаат проблем со регистрирање и градење храмови (куќи) за богослужби, можеби функционирањето е засновано на световна база, но кај нас е подруго.

Всушност, зошто еднаш не рече: А зошто православните Македонци во Грција, Србија, Бугарија и Албанија не се под МПЦ и не служат на македонски јазик, туку цело време МПЦ ти е трн во око?   

Излгеда некој има страв од конк*ренцијата на МПЦ

-------------
+ Љубовта покрива многу гревови +


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 03:29
ев нели ти се чини дека спамираш на сите теми... оваа е за Вранишковски.

Кога има за МПЦ, па за МПЦ-ОА, па не знам ли што друго, ти секогаш едно исто пишуваш... на сите темитага


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 03:43
Добро утро Мараната. големо%20гушкање (го имаш мојот маил, одржи си го ветувањето намигнување)

Originally posted by Maran Ata Maran Ata напиша:


Излгеда некој има страв од конк*ренцијата на МПЦ


МПЦ е таа која се плаши од конкyренција, затоа и не дозволува друга православна црква во Македонија, затоа што не сака да си го наруши монополот, затоа што и е страв дека другата православна црква можеби подобро од неа ќе му служи на овој народ и со тоа ќе и ги земе муштериите голема%20насмевка



-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 03:56
Америка има друг статут - Америка не е православна земја... тоа треба да го разбереш/...

Во Бугарија има Руска црква - таму одат русите и е под јуриздикција на БПЦ ... исто е и во Србија и сите остнати православни земји... со останатите православни народи

Не може да има одделана црква од БПЦ во Бугарија т.е. паралелна...
разбираш? или во Србија и Грција...

Овие работи не траба да те бунат, а не ги разбираш зашто не одиш в црква...и не ги гледаш позитивните работи на црквата, а гледаш само да ја критикуваш... тебе не те интересира идеологијата, а формата и тоа само онаа негативната...

За добрите работи = не ти се слуша/...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: EvAngelos
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 04:01
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Америка има друг статут - Америка не е православна земја... тоа треба да го разбереш/...


Ни Македонија не е православна земја. И Македонија е секуларна земја веќе со децении. Кога ќе го прифатиш тоа?
Но сепак православието е едно во Австралија, Нов Зеланд, Канада и Америка,  а друго во Македонија, Србија, Грција итн. Не зборам за политиката на тековните држави, туку за политиката внатре во православните цркви во тие држави. Значи тие се разделени не само национално, туку и во самата политика. Она што е забрането во една православна црква, е дозволено во друга.
Добра ноќ големо%20гушкање


-------------
Посветен на изворното христијанство проповедано од Христос и апостолите.


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 04:10
Целта на ова е дека Јован е дискриминиран затоа што е Србин или Грк?

Тој е дискриминиран и кривично гонет од ДРЖАВАТА, а не од црквата...

Тој со неговите изјави потпалува верска и национална нетрпеливост, и ако може на таков човек КРИМИНАЛЕЦ, да му се дозволи да дејствува... тоа е повеќе од апсурдно...

Затоа ДРЖАВАТА треба да ги превземе соодветните мерки за таквите како него - неговото место е “Идризово“ - па таму нека пишува верска поезија, нека изработува “шаховски фигури и т.н. ...
Тој е болна личност... незрела личност, ЕВ сакаш да кажеш дека ти ги оправдуваш неговите постапки??????????????? и го поддржуваш неговиот терор против оваа “секуларна “ држава?????




Тоа така не оди... тој тука е во раскол тука, се додека не се покае не може да служи тука и да си формира “т.н. црква“. се знае која е Црквата тука и од која Црква Тој отпадна...

Ев - нели знаеш... или можеби си мислиш дека он паднал од небо...



За другите народи нема проблем, дајБоже да има верници од други националности па да им дадеме црква... (а и србите, ако ги има толку многу па не го разбираат македонскиот и сакаат да служат на српски, никој не им прави проблем да се дел од црквата и да служат на мајчин јазик), но кога таквите ги поткопуваат ТЕМЕЛИТЕ НА ОВАА ДРЖАВА... се знае каде е нивното место...

п.с.
нема што повеќе да се коментира на оваа тема...........




-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 05:38
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:


Во Бугарија има Руска црква - таму одат русите и е под јуриздикција на
БПЦ ... исто е и во Србија и сите остнати православни земји... со останатите православни народи

Не може да има одделана црква од БПЦ во Бугарија т.е. паралелна...
разбираш? или во Србија и Грција...


Da ne si poludel slucajno be, se slusas li sto zboris.
Kako moze Ruski pravoslaven hram vo Bugarija da bide pod jurisdikcija na BPC, sto izmisluvas. Isto taka e i so Romanskata crkva vo Bugarija. Isto i vo Srbija.
Samo vo MK ne moze da postoi druga pravoslavna crkva, i nikade na drugo mesto vo svetot.
Za ova doprva ke ne perdasat Evropjanite i svetot.
So Vladikata Jovan kogo go pocituvam kako crkovno lice, isto kako sto gi pocituvam site crkovni lica od site crvi vo svetot, e napravena strasna greska uste od samiot pocetok.
So negoviot progon od strana na drzavnite organi koj sto bese vesto izreziran od nadvor, samo se stvori uste po losa slika za nas kako netolerantno opstestvo, koe mnogu brzo ke ni se udri od glava, ama kasno ke ni bide.
Tamu nekoj smokljan vo Brisel samo belezi vo tetratkite sto se slucuva ovde.
Dali imate pretstava kolku makedonci koi se vo Kanada i vo USA odat vo hramovi koi se pod jurisdikcija na BPC, SPC, Ruskata crkva, pa duri odat i vo Grcki crkvi.
Od prosta pricina sto nemaat vo mestoto na ziveenje makedonski hram.
Posledniot sobir na del od Makedoncite vo Kanada bese vo Srpska Crkva, vo koja sluzese Srpski svestenik.
Vo 21 vek nekoj da debatira za vakvi problemi, da ne mu se dozvoluva na nekoj da si osnova crkva kakva sto misli deka treba da si osnova e tragedija.
Jas licno sum odel vo skoro site pravoslavni crkvi na koi sum naletal.


-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 09:27
prvo.................ovdeka NEKOI se pravat pogolemi pravoslavci od pravoslavnite..............sto e za prezir....so ogled na nivnata cel......
 
vtoro..............fakt e deka crkvata e Bogocovecki-organizam,znaci lugjeto vo crkvata mozat i da zgresat,no toa ne znaci deka toa sakale.....
 
treto.............prikaznata so Jovan ,e premnogu kompleksna ,i maksimalno iskomlicirana, poradi vremeto ,mestoto,i licnostite.........tocno e deka ,covekot napravi cekori koi bea osudeni od makedonskiot crkoven i drzaven vrv.........a i od pogolemiot del na Makedonskata javnost,---pricinite se poznati,zastita na crkovno-nacionalnite interesi na makedonskiot narod-----STO IMA ZA PRAVO!   od druga strana,samiot toj i negovite sledbenici mozebi izbrele pogresen nacin ,za da PRIDONESAT vo momentalnata sostojba.........no koga covek ke svati deka nekoi pred se imaat za cel i samo za cel .....CRKVATA I HRISTOS......bez nacionalni i drzavni ovozemski interesi, jas licno ne bi bil tolku strog sprema niv(dokolku sum pravoslaven),bidejki vo osnova krajnata i najbitnata cel bi ni bila ista...............
znaci mislam deka setoa ova mozese da pomine poinaku,od dvete strani so pogolem stepen na razbiranje,na vzaemniot interes......
drzavata...svati,   pogresnite cekori....veke gi nema......
jovan svati.....makedoncite se pravoslavni,no si sakaat i nacionalni obelezja vo crkvata......
mpc svati.....treba da prodolzi kon vospostavuvanje na JURISDIKCIONA KANONSKA ZAEDNICA........vo zaednica so SECELOTO PRAVOSLAVIE.....
PRAVOSLAVNITE VO SVETOT SVATIJA--vo makedonija ima pravoslavna crkva koja zasluzuva da bide so samostoen jurizdikcijski status samo se bara model koj ke bide prifatliv za site.........
dosta e gorcina..............
Gospod Isus Hristos,koj gi sobra site vo edno telo,da gi prosvetli umovite i ispolni crcata so ljubov....za radosta na site da bide potpolna.amin


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 14:16
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:


 
So negoviot progon od strana na drzavnite organi koj sto bese vesto izreziran od nadvor, samo se stvori uste po losa slika za nas kako netolerantno opstestvo, koe mnogu brzo ke ni se udri od glava, ama kasno ke ni bide.
 


Како некој може да регистрира “непостоечка црква“ ??????

Како може да има две “Охридски архиепископии“?????

Како може едно чедо што отпаднало од својот народ И ДЕНЕЈ ЈАВНО РАБОТИ ПРОТИВ ОВАА ДРЖАВА... да бара регистрација од самата држава...

СВЕСЕН ЛИ СИ ТЕ БРЕЕЕ ДЕКА ОВОЈ Е АГЕТ...

Ако има бугари или срби, па и грци - никој не им забранува да си регистрираат црква, и немој со ова да маинипулрате и измислувате лаги...

Секој друг може - но ОВОЈ РАБОТИ ПРОТИВ СВОЈОТ НАРОД...

Кога е толку во право - зашто не се побуни КОГА КИРИЛ И ПЕТАР ГО РАКОПОЛИЖИЈА.????????????????????????????????????

Кои и какви беа овие двајцата за него - Кога ги знеше тогаш дека се “неканонски“ зашто овој идиот (Јован) ја приклони својата глава пред овие НЕКАНОНСКИ ВЛАДИЦИ//////


РЕДНО Е ВИЕ ПОАШИТЕ ДА РАЗБЕРЕТЕ ДЕКА ВИЕ И ВАШИОТ ТАКАНАРЕЧЕН АРХИЕПИСКОП РАБОТАТЕ ПРОТИВ ОВОЈ НАРОД И ОВАА ДРЖАВА - ИДРИЗОВО Е ВАШИОТ КАНОНСКИ ДОМ....

Јован е агент на Србија и Грција, ..., ако не беше АГЕНТ  и навистина се бореше за црквата, ТОГАШ КАКО ДОБРИОТ ПАСТИР ЌЕ ОСТАНЕШЕ ВО СВОЕТО СТАДО - А НЕ ДА ГО НАПУШТА..... ЗАРЕМ ТАКА УЧИ ХРИСТОС!!!!!!?????????????????

АКО НЕ БЕШЕ АГЕНТ - ТОГАШ НЕМАШЕ ДА ДОЗВОЛИ ДА ГО РАКОПОЛОШАТ “НЕКАНОНСКИ“ ВЛАДИЦИ....

ВО КОЈА ЦРКВА ТОЈ СЕ КРСТИ?????????

И КАКО МОЖЕ ЕДЕН ТАКОВ НИШТОЖНИК ДА ПРАВИ РАСКОЛ И ДВЕ ЦРКВИ... ПОГЛЕДНЕТЕ ГО - САМО КЛЕВЕТИ КАКО ЛУКАВ ЃАВОЛ ...

АКО ТОЈ БЕШЕ СО ХРИСТА - ТОГАШ СО ЉУБОВТА ХРИСТОВА ЌЕ ГИ ПРИДОБИЕШЕ ВЕРНИЦИТЕ, А НЕ СО ПЛУКАЊЕ НА СВОЈОТ НАРОД И ДРЖАВА...

ТРЕБА ДА РАЗБЕРЕТЕ ДЕКА СЕ РАБОТИ ЗА ПСИХИЧКИ ПОРЕМЕТЕНА ЛИЧНОСТ!!!!


Лесно е да солите памет, демек ја разбирате еклисиологијата...




-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!



Постирано од: el_kevser
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 21:22
kakva vera propoveda vraniskovcki?
zarem nee istata vera pravoslavna ?


-------------
kazuvajte ja vistinata kolku i da im e gorcliva na lugeto


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 21:58
Originally posted by el_kevser el_kevser напиша:

kakva vera propoveda vraniskovcki?
zarem nee istata vera pravoslavna ?


Не бе, и овој ќе да е некој Вехабија.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 09.Февруари.2010 во 23:26
samo sto ,,pee,, na srpsko-grcki.........сршено%20срцеi nosi krst................


Постирано од: Templarius
Датум на внесување: 11.Февруари.2010 во 00:51
Ne, ovoj e eden obicen kriminalec ....

-------------
Give me your secrets
Bring me a sign
Give me a reason
To walk the fire
See another dawn
Through our son's eyes
You give me a reason
To walk the fire.


Постирано од: Мики_Бор
Датум на внесување: 14.Февруари.2010 во 21:10



Волк во овчја кожа!




-------------
Боже, смилувај се над мене - грешниот!


Постирано од: evangelist
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 16:10
Ова се информациите кои Народното движење за Македонија денеска ги сподели со јавноста. Велат ги добиле од некои патриоти, вработени во ДБК. Според нив, во оваа куќа се договарало, да им се плаќаат дневници на сите кои ќе дојдат на службата на Јован, а за поголемите празници, организирано да се носат луѓе од соседните земји.
- На средбата бил договорен нов тактички приод во дејствувАето на паралелниот синод на Вранишковски, односно на неговата дружина дадени и се разузнавачки инструкции да започнат со масовна агитација за привлекување поедници на нивните богослужби за што слободно можат да ветуваат дека ќе исплажаат по 1000 денари дневница, а истовремено со возила од една соседна земја ќе бидат носени луѓе за да нивните служби изгледаат помасовни и на тој начин да ги остваруваат посакуваните психолошки ефекти на теренот во Македонија – рече Јанко Бачев – Претседател на НДМ.

Како што рече Бачев, куќата, на периферијата на Скопје била сопственост на државен функционер, вработен во министерството за култура.


http://sitel.com.mk/dnevnik/makedonija/bachev-so-novo-obvinuvanje-do-vranishkovski


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 18:34
Originally posted by aladin aladin напиша:

no koga covek ke svati deka nekoi pred se imaat za cel i samo za cel .....CRKVATA I HRISTOS......bez nacionalni i drzavni ovozemski interesi, jas licno ne bi bil tolku strog sprema niv(dokolku sum pravoslaven),bidejki vo osnova krajnata i najbitnata cel bi ni bila ista...............



Секако, кон таквите не треба да бидеме и не смееме да бидеме строги. Но, кога таквите ќе истапат со изјави дека македонскиот народ постои од 1944 година, жалам, но такви не покажуваат дека имаат само црковни интереси.


-------------


Постирано од: aladin
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 19:41
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

no koga covek ke svati deka nekoi pred se imaat za cel i samo za cel .....CRKVATA I HRISTOS......bez nacionalni i drzavni ovozemski interesi, jas licno ne bi bil tolku strog sprema niv(dokolku sum pravoslaven),bidejki vo osnova krajnata i najbitnata cel bi ni bila ista...............



Секако, кон таквите не треба да бидеме и не смееме да бидеме строги. Но, кога таквите ќе истапат со изјави дека македонскиот народ постои од 1944 година, жалам, но такви не покажуваат дека имаат само црковни интереси.
.
mislam deka takvo nesto ne moze da si dozvoli da izjavi .,covek so intelegencija koj ima zavrseno barem eden fakultet......no sekoj e podlozen na greski.....
 
jas velam bitno e da se svati....GRESKATA a potoa ,moze polesno....
 
koj znae mozebi bil isfrustriran od seto toa sto mu se sluci,..........no sekogas postoi popravka...samo covek treba da saka da se podobri.......
 


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 20:47
Originally posted by aladin aladin напиша:

Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by aladin aladin напиша:

no koga covek ke svati deka nekoi pred se imaat za cel i samo za cel .....CRKVATA I HRISTOS......bez nacionalni i drzavni ovozemski interesi, jas licno ne bi bil tolku strog sprema niv(dokolku sum pravoslaven),bidejki vo osnova krajnata i najbitnata cel bi ni bila ista...............



Секако, кон таквите не треба да бидеме и не смееме да бидеме строги. Но, кога таквите ќе истапат со изјави дека македонскиот народ постои од 1944 година, жалам, но такви не покажуваат дека имаат само црковни интереси.
.
mislam deka takvo nesto ne moze da si dozvoli da izjavi .,covek so intelegencija koj ima zavrseno barem eden fakultet......no sekoj e podlozen na greski.....
 
jas velam bitno e da se svati....GRESKATA a potoa ,moze polesno....
 
koj znae mozebi bil isfrustriran od seto toa sto mu se sluci,..........no sekogas postoi popravka...samo covek treba da saka da se podobri.......
 


Повели, самиот прочитај кој што си дозволил и како.




Како влеговте во црквата во еден период кога Југославија беше под комунистичко управување?

Се родив 1966 год., во Битола, во религиозно семејство, коешто за тоа време, во Југославија, беше реткост. Дедо ми потекнуваше од семејство на клирици. Од него, уште како мало дете ги научив историите од Библијата. Дедо ми и баба ми ме запознаа со личноста Христова и ме воведоа во црквата. Тогаш малкумина во Југославија одеа во црква.

Дедо ми одби да стане комунист затоа што немаше да му дозволат да оди во црква. Не можеше да напредува и покрај своето образование. Но, од друга страна неговата непоколеблива вера му даде печат на мојот животен пат.

Од мал бев во црква, и тоа го сметам за еден посебен благослов. Многупати дедо ми велеше дека јас не сум схизматик, зашто сум крстен пред да се случи схизмата во 1967 година.

Кога ги слушаш ове нешта уште од малечок, како и многу други, на пр. дека до 1944 год., не постоела македонска националност, и дека луѓето се определувале како Срби, Бугари и Грци, тогаш и да застраниш во детството и младешката доба, кога ќе созрееш лесно ќе ја откриеш вистината. Така се случи и со мене.


Останатиот дел од интервјуто прочитај го http://www.poa-info.org/cont.php?l=mk&r=arhiepiskop&p=intervjua&d=0006.html - овде .

Во интервјуто во грчкиот весник не се говори за Р. Македонија, туку за ПЈРМ ( на грчки ΠΓΔΜ ).




-------------


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 22:22
Vratete se na temata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: deshad
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 22:24
Ми го расипа муабетот. А таман го зедов под нозе на ришелје.

-------------
"Ако питаш који сам странац, поносно кажем:ЈА САМ БОСАНАЦ!"


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 16.Февруари.2010 во 22:27
Nadvor ste od temata... a i ti ne stoeshe na cvrsti noze. Ako dozvolev natamoshna diskusija na Makedon nemashe da mu bide teshko so onie argumenti shto mu gi dade da te nivelira mnogu brzo.

Zatoa, vaka e najdobro za site - vratete se na temata.

-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: LiDivio
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 00:33
Ќе го уапсат ли сега архиепископот Јован Вранишковски?збунетост Или сам ќе се пријави да оди во затвор?збунетост


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 04.Август.2010 во 00:36
Originally posted by LiDivio LiDivio напиша:

Ќе го уапсат ли сега архиепископот Јован Вранишковски?збунетост Или сам ќе се пријави да оди во затвор?збунетост


Ќе видиме како ќе се одвиваат настаните, судот донесе правосилна пресуда со која Вранишковски е осуден на казна затвор и е должен да и го врати на МПЦ она кое судот утврдил дека тој го украл, а што не е мала вредност.

-------------


Постирано од: teodul
Датум на внесување: 19.Септември.2010 во 18:11
Според темата која е назначена и текот на разговорот се се направи кркамба. НЕ СУМ ЧЛЕН НА ВРАНИШКОВСКАТА ГРУПА но во многу делови од превртувањата кои настанаа човекот не е крив.За да се разреши спорот со двете цркви МПЦ и СПЦ се реши мегу Црквенодостојниците од двете држави да се направи една папиролошка документативна процедура без измени во практиката и за краток временски рок се признае МПЦ од СПЦ паралелно и од сите православни цркви во светот и да добие афтокефалност ( не самозададена ) Тоа беше ако се секавате Нишкиот договор , но некој од политички цели збуцна оти во документацијата ке стоеше благослов од СПЦ за МПЦ да се оддели и да добие афтокефалност , а тоа за некој значеше предавство
Е на тој договор се потпишаа многу Македонски Владици мегу кои и Јован . Арно ама под политички притисок сите рекоја ту ту неважи а Јован остана доследен , И сега како да се турне се почна со економска државна хајка ( можеби има вистина и во тоа не велам не ) . Арно ма никаде ги нема хајките за ИЗГРЕВ , РАЗНИ РАБОТИ ОД ПЕЛАГОНИСКАТА ЕПАРХИЈА , БОГ ДА ГО ПРОСТИ Г.Г. МИХАИЛ КОЈ КАКО ЖЕНЕТ СТАНУВА АРХИЕПИСКОП .................... и да не набројувам. Си ја сакам својата Православна вера и ја исповедам , но не можам да бидам слеп при вид нити глув при слух. Затоа нека Бог ни помогни зошто вакви Пастири - - Црковнодостојници повеке гледаат за земното одколку за Небесното.


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 19.Септември.2010 во 18:28
Originally posted by teodul teodul напиша:

БОГ ДА ГО ПРОСТИ Г.Г. МИХАИЛ КОЈ КАКО ЖЕНЕТ СТАНУВА АРХИЕПИСКОП .................... и да не набројувам.


На ова не можев да премолчам никако. Архиепископот Михаил доби разводно писмо од својата жена, онака како што требаше, уште пред да стане Епископ, тој ги исполни сите барања кои беа потребни за да стане Епископ.

За неговото свештенодејствување пак, говори фактот што поради тоа што не се согласи со комунистичките формулации на Црковно-народниот собор во Скопје, беше осуден на пет години тешка робија во Идризово и Отешево. Не би сакал да ја расипувам темата и да говорам низ што се поминал, тоа го знам од прва рака, заедно отслужуваше казна затвор со на тетин на мојата баба, а подоцна беа префрлени во Преспа, за да ја градат вилата на Јосип Броз Тито. Подоцна повторно се врати во свештенството, а и, ќе потсетам, не сакаше да се откаже од Црквата и кога доби понуда да биде Претседател на Република Македонија.

Во однос на Нишкиот договор, тоа не е процедура за признавање на МПЦ и неизменување на фактичката состојба, освен можеби ако за некого менување на името и статусот е неизменување на фактичката состојба.





-------------


Постирано од: teodul
Датум на внесување: 19.Септември.2010 во 19:19
За неговото свештенодејствување пак, говори фактот што поради тоа што не се согласи со комунистичките формулации на Црковно-народниот собор во Скопје, беше осуден на пет години тешка робија во Идризово и Отешево. Не би сакал да ја расипувам темата и да говорам низ што се поминал, тоа го знам од прва рака, заедно отслужуваше казна затвор со на тетин на мојата баба, а подоцна беа префрлени во Преспа, за да ја градат вилата на Јосип Броз Тито. Подоцна повторно се врати во свештенството, а и, ќе потсетам, не сакаше да се откаже од Црквата и кога доби понуда да биде Претседател на Република Македонија.





Македон нека на Архиепископот Михаил му е лесна земја , со дискусијава не го навредувам ами кажувам нешто што некако не се кажува а Јован за се е крив. Само оклу развенчалното писмо на неговата сопруга

Па нели беже болна од тешка болест , нели беше сместена во Герантолошки центар Скопје , нели во Црковниот закон нема разрвенчување ( освен при невера ) , ина крајот тој како ја остави жената своја со која требаше да делат и добро и зло во нејзините последни денови од животот ,а се вели што Бог врзал на небото никој не може да одврзи на земјата ...
   Да не тргаме од лични представи ами од фактички ситуации


Постирано од: Македон
Датум на внесување: 03.Ноември.2010 во 21:35
Originally posted by teodul teodul напиша:

За неговото свештенодејствување пак, говори фактот што поради тоа што не се согласи со комунистичките формулации на Црковно-народниот собор во Скопје, беше осуден на пет години тешка робија во Идризово и Отешево. Не би сакал да ја расипувам темата и да говорам низ што се поминал, тоа го знам од прва рака, заедно отслужуваше казна затвор со на тетин на мојата баба, а подоцна беа префрлени во Преспа, за да ја градат вилата на Јосип Броз Тито. Подоцна повторно се врати во свештенството, а и, ќе потсетам, не сакаше да се откаже од Црквата и кога доби понуда да биде Претседател на Република Македонија.





Македон нека на Архиепископот Михаил му е лесна земја , со дискусијава не го навредувам ами кажувам нешто што некако не се кажува а Јован за се е крив. Само оклу развенчалното писмо на неговата сопруга

Па нели беже болна од тешка болест , нели беше сместена во Герантолошки центар Скопје , нели во Црковниот закон нема разрвенчување ( освен при невера ) , ина крајот тој како ја остави жената своја со која требаше да делат и добро и зло во нејзините последни денови од животот ,а се вели што Бог врзал на небото никој не може да одврзи на земјата ...
   Да не тргаме од лични представи ами од фактички ситуации


Не си во право за црковниот закон. Дозволено е еден од сопружниците да стапи в манастир ако добие согласност за тоа од брачниот другар, во пропишана форма, односно писмено. Тоа е пропис кој постои и во римското право, односно правото во времето на Јустинијан.
Архиепископот Михаил пред да стане Архиепископ беше Епископ, а подоцна стана Архиепископ. Нему тоа писмо му било потребно уште пред да стане Епископ, а не Архиепископ.

-------------


Постирано од: teodul
Датум на внесување: 03.Ноември.2010 во 22:00
Originally posted by Македон Македон напиша:

Originally posted by teodul teodul напиша:

За неговото свештенодејствување пак, говори фактот што поради тоа што не се согласи со комунистичките формулации на Црковно-народниот собор во Скопје, беше осуден на пет години тешка робија во Идризово и Отешево. Не би сакал да ја расипувам темата и да говорам низ што се поминал, тоа го знам од прва рака, заедно отслужуваше казна затвор со на тетин на мојата баба, а подоцна беа префрлени во Преспа, за да ја градат вилата на Јосип Броз Тито. Подоцна повторно се врати во свештенството, а и, ќе потсетам, не сакаше да се откаже од Црквата и кога доби понуда да биде Претседател на Република Македонија.









Македон нека на Архиепископот Михаил му е лесна земја , со дискусијава не го навредувам ами кажувам нешто што некако не се кажува а Јован за се е крив. Само оклу развенчалното писмо на неговата сопруга

Па нели беже болна од тешка болест , нели беше сместена во Герантолошки центар Скопје , нели во Црковниот закон нема разрвенчување ( освен при невера ) , ина крајот тој како ја остави жената своја со која требаше да делат и добро и зло во нејзините последни денови од животот ,а се вели што Бог врзал на небото никој не може да одврзи на земјата ...
   Да не тргаме од лични представи ами од фактички ситуации


Не си во право за црковниот закон. Дозволено е еден од сопружниците да стапи в манастир ако добие согласност за тоа од брачниот другар, во пропишана форма, односно писмено. Тоа е пропис кој постои и во римското право, односно правото во времето на Јустинијан.
Архиепископот Михаил пред да стане Архиепископ беше Епископ, а подоцна стана Архиепископ. Нему тоа писмо му било потребно уште пред да стане Епископ, а не Архиепископ.





но неговата сопруга беше болна
Јас знам за законот дека при договор на двајцата сопружници со кој некој ке се замонаши а другиот ке даде отпуст но не го знам точно и дословно но јас само сакав да напомнам без да дискутирам за господин Михаил ништо лошо дека Вранишкоски е една мала ситница во бељите кои се случуваат околу М.П.Ц. а тој си го обра Бостанот.

-------------
Кој има уши нека чуе кој има очи нека виде.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 22.Декември.2014 во 18:01
МПЦ ПОБАРА МИЛОСТ ЗА ЈОВАН ВРАНИШКОСКИ ЗАРАДИ ПОВИСОКИТЕ ЦЕЛИ


http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=E453370E4E5AF540B90D0A79CAF74AF7" rel="nofollow - http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=E453370E4E5AF540B90D0A79CAF74AF7


СЕДНИЦА НА СВЕТИОТ АРХИЕРЕЈСКИ СИНОД

Посетата на рускиот митрополит дава резултати, МПЦ-ОА побара милост за Вранишковски

Милост за затворениот поранешен митрополит Јован Вранишковски за обновување и успешно реализирање на дијалогот меѓу МПЦ-ОА и Српската православна црква.
Ова е заклучокот од вонредната седница на Светиот архиерејски синод (САС) на МПЦ-ОА по иницијативата на Руската православна црква и  http://www.mkd.mk/makedonija/politika/ruskiot-mitropolit-ilarion-od-ivanov-gruevski-i-od-gg-stefan-pobaral" rel="nofollow - средбите на рускиот митрополит Иларион  со поглаварот на МПЦ г.г. Стефан и македонскиот претседател и премиер Ѓирге Иванов и Никола Груевски.

http://www.mkd.mk/makedonija/politika/posetata-na-ruskiot-mitropolit-dava-rezultati-mpc-oa-pobara-milost-za" rel="nofollow - http://www.mkd.mk/makedonija/politika/posetata-na-ruskiot-mitropolit-dava-rezultati-mpc-oa-pobara-milost-za

И сега што треба да докажи нашата држава, дека е маша на МПЦ, па со полицијата ќе апси по нејзино барање и судството ќе суди или ослободува според нејзините интереси и цели ?

Стара вистина е дека уште од Константина институцијализираната вера и власта се легнати во ист кревет. Денешнава позиција има можост тоа да го потврди или да го негира. 



„САС на МПЦ-ОА служејќи му на Бога, кој преку светиот пророк Осија вели: Јас повеќе сакам милост, отколку жртва, (Ос.6,6) и потсетувајќи се на зборовите на Спасителот „одете и научете се што значи: Милост сакам, а не жртва“ (Матеј 9,13), раководен од духот на човекољубието, а заради повисоки цели, ги повикува надлежните власти на Република Македонија за милост во однос на затворениот поранешен митрополит Јован, кој и покрај престапите поради кои е осуден и одлежува затворска казна, во овие свети предбожиќни денови, не треба да биде лишен од надежта за милосрдие“, соопшти МПЦ-ОА.

А каде беше МПЦ-ОА да се јави со овиј цитат кога Вранишковски беше упасен? Зошто тогаш не рекоа дека сакат повеќе милост отколку жртва наместо да фрлаа со дрвја и камења барајќи соодветна законска казна  зa осудениот ???

http://telma.com.mk/vesti/mpc-pobara-milost-za-vranishkovski" rel="nofollow - Oд кабинетот на претседателот денеска одлучија да молчат и по ова прашање и во однос на средбата што во саботата Иванов ја имал со влијателниот руски митрополит, Иларион Алефеев. Претставникот на Руската црква се сретнал и со премиерот Никола Груевски, но според македонската Влада, рускиот митрополит е во посета на регионот и остварува средби како со црковни достоинственици, така и со политичари.












-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 23.Декември.2014 во 01:09
  http://telma.com.mk/vesti/mpc-pobara-milost-za-vranishkovski" rel="nofollow - http://telma.com.mk/vesti/mpc-pobara-milost-za-vranishkovski

Секогаш под притисок ли ќе бидеме?!



Македонската православна црква побара од властите милост за поранешниот митрополит Јован Вранишковски. Заклучокот е донесен на вонредната седница на Светиот архиерејски синод, одржана веднаш по завчерашната средба на поглаварот, господин господин Стефан со рускиот митрополит, господин Иларион.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 23.Декември.2014 во 03:12
Не се работи за притисиок, туку за интерес… на МПЦ.

До вчера Враношковски го правеа ѓавол кој мора да се осуди, а од денес се бара милост да се ослободи… бидеjќи Руската Црква ветила оти ќе се ангажира кај Српската Црква да го омекни нејзиниот став кон МПЦ. 

Уште тоа да го видиме. 





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 23.Декември.2014 во 03:38
Па и не баш, дури и тогаш кога имаме притисок сето тоа е завиткано како добар компромис. 
Ова не е интерес, уцена е.
Ако сакате да ви помогнеме (а не очекувајте голема помош затоа што ставот е прилично јасен), тогаш пуштете го Вранишковски. За возврат ќе ја уцениме и СПЦ со нешто...валкано.

Ама добро викаш, да сме живи да дочекаме и тоа чудо да го видиме.


-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 23.Декември.2014 во 18:37
Обично дете се лаже...
-Ајде да миеме заби.
-Не сакам.
-Ама утре ќе ти купам чоколадо,ако ги измиеш.
И оп четката во раце,па утре и ќе заборави на муабетот.
Е нашиве си сакаат чоколадо.
Изедоа едно со знамето,и малце им е.
Убава порака до сите нас кога апаши може слободно да си шетаат
ради повисоки цели.Само што тоа му била целта некој нов тип на
мерцедес да не избација,па да им одговара така велелепно со мантијата
Го гледаш чиниш Бог на земја се симнал.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Декември.2014 во 01:31
Сега вака…

… ајде првин да направам некаква паралела со Републикава, како и со некои други држави во светов…

… демек многу ни беше важно и запнавме да бидеме членови на оваа европска асоцијација, па на онаа светска организација, па во ООН, па сега во ОЕ… и се разбира државата има ќар од тоа бидејќи така работат државите мeѓу себе, така се организира и структуира трговијата, банкарскиот систем, инвестициите, протокот на парите… ОК, тоа го разбираме и можеме да го oправдаме.

Сега… Црквата водена од Светиот Дух го собира народот од својот национален делокруг (затоа имаме толку православни цркви во споредба со Католичката Црква)… и што бенефит има Црквата и народот со некакво признавање или непризнавање, како и членување или нечленување на Црквата во некоја асоцијација на Цркви ? Што е тоа важно за Црквата, колку му е грижа за тоа на народот и уште повеќе, КАКОВ БЕНЕФИТ OД TOA ИМА ВЕРАТА, ЉУБОВТА КОН БОГА, СПАСЕНИЕТО… да не редам натаму.

Што има врска дали Црквата ни е признаена или примена од некого и некаде ? Ако таа е Богумила што е битно сето тоа ??? А ако не е, дали тоа ќе смени нешто во Божјата милост кон неа ???

Значи не се работи за ништо друго туку за… суета, ако можам воопшто така да се изразам за една организација наместо за човек. Се работи за формалност наместо за суштина. Се работи токму за спротивното од оноа за што се бори еден христолик човек и богумила организација. И за реализирањето на таа илузија во состојба е да стори с'е… дури и да си ги голтне своите сопствени зборови, своите ставови и принципи. Со поедноставни и поразбирливи зборови - ќе се занимава со политика, токму оноа против кое Исус се бореше.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 24.Декември.2014 во 17:19


http://www.independent.mk/articles/12700/Serbian+Church+Slanders+the+Macedonian+Church+after+the+Latter+Called+for+Clemency+of+Imprisoned+Ex+Bishop" rel="nofollow - Serbian Church Slanders the Macedonian Church after the Latter Called for Clemency of Imprisoned Ex Bishop

The Serbian Orthodox Church expressed its gratitude to the Russian Bishop Illarion, who met with the Macedonian religious and state leadership, but also uses a slur to refer to Macedonia, calling the country "Former Yugoslav Republic of Macedonia". 


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Alekxandar
Датум на внесување: 24.Декември.2014 во 23:23
Доколку Вранишковски е осуден за проневера на пари а за тоа судот има цврсти докази,тоа дело е казниво со закон кој е пропишан со уставот на секуларна Македонија.
Дали треба да се аболицира Вранишковски не сум меродавен да кажам но во тој случај секој крадец ке треба да го аболицираме независно од верска,расна,национална или политичка припадност.


Постирано од: evangeline
Датум на внесување: 24.Декември.2014 во 23:32
Originally posted by Messenger Messenger напиша:



<span style="color: rgb48, 48, 48; font-family: Arial, sans-serif; line-height: normal; text-align: center;"> http://www.independent.mk/articles/12700/Serbian+Church+Slanders+the+Macedonian+Church+after+the+Latter+Called+for+Clemency+of+Imprisoned+Ex+Bishop" rel="nofollow - Serbian Church Slanders the Macedonian Church after the Latter Called for Clemency of Imprisoned Ex Bishop </span>

<span style="color: rgb48, 48, 48; font-family: Arial, sans-serif; line-height: normal; text-align: center;">The Serbian Orthodox Church expressed its gratitude to the Russian Bishop Illarion, who met with the Macedonian religious and state leadership, but also uses a slur to refer to Macedonia, calling the country "Former Yugoslav Republic of Macedonia". </span>


Se gleda kolku se podgotveni SPC na kompromis. Pak si stojam na mislenjeto deka na rusite neshto im se spoile zichkite i reshile da ne pomiruvaat.
Ako kako shto velish MPC gi gleda interesite na vernicite, a pred se neli svoite interesi, togash treba da si go povleche baranjeto za pomiluvanje posle sluchkava. Dali e vo interes na MPC da bide narechena kako shto ja narekuvaat? Hmm

-------------
Внимавај кому му веруваш.
И ѓаволот еднаш беше ангел.


https://www.youtube.com/watch?v=1DUYlHZsZfc" rel="nofollow - Being RICH
is not about how much you have,
BUT about how much you GIVE


Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 25.Декември.2014 во 00:30
Originally posted by Messenger Messenger напиша:


Сега… Црквата водена од Светиот Дух го собира народот од својот национален делокруг (затоа имаме толку православни цркви во споредба со Католичката Црква)… и што бенефит има Црквата и народот со некакво признавање или непризнавање, како и членување или нечленување на Црквата во некоја асоцијација на Цркви ? Што е тоа важно за Црквата, колку му е грижа за тоа на народот и уште повеќе, КАКОВ БЕНЕФИТ OД TOA ИМА ВЕРАТА, ЉУБОВТА КОН БОГА, СПАСЕНИЕТО… да не редам натаму.

Што има врска дали Црквата ни е признаена или примена од некого и некаде ? Ако таа е Богумила што е битно сето тоа ??? А ако не е, дали тоа ќе смени нешто во Божјата милост кон неа ???

Значи не се работи за ништо друго туку за… суета, ако можам воопшто така да се изразам за една организација наместо за човек. Се работи за формалност наместо за суштина. Се работи токму за спротивното од оноа за што се бори еден христолик човек и богумила организација. И за реализирањето на таа илузија во состојба е да стори с'е… дури и да си ги голтне своите сопствени зборови, своите ставови и принципи. Со поедноставни и поразбирливи зборови - ќе се занимава со политика, токму оноа против кое Исус се бореше.



Што би рекол Меси - Амин! не вреден




-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Декември.2014 во 09:29

http://www.spc.rs/sr/saopshtenje_za_javnost_13" rel="nofollow - Истога дана митрополит Иларион се, заједно са г. Олегом Шчербаком,  амбасадором Руске Федерације у Македонији, срео са председником БЈР Македоније г. Ђорђем Ивановим. Потом је председник Одељења за спољне црквене везе Московске Патријаршије  разговарао са председником Владе БЈР Македоније г. Николом Груевским и министром спољних послова г. Николом Поповским. Напослетку је митрополит Иларион разговарао и са поглаваром самопроглашене, неканонске Македонске Православне Цркве г. Стефаном.

Разговори које је Високопреосвећени митрополит г. Иларион водио у Скопљу били су руковођени бригом за јединство Цркве, њену благодатну мисију и спасење крштених душа у БЈР Македонији, а тицали су се перспективâ регулисања канонског статуса Цркве на том подручју и безусловног коначног пуштања на слободу Архиепископа охридског и Митрополита скопског г. Јована, осуђеног на тешку робију у монтираном политичком процесу.








-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Декември.2014 во 09:48
Дали овие маневри од страна на МПЦ, преку договор и ветена подршка од РПЦ и со побарана соработка од Претседателот и Премиерот на Република Македонија, претставуваат подготовка за претстојниот Сеправославен Цариградски Собор во 2016 година на кој е предвидено да се расправа и за давање афтокефалност на оние кои тоа го побарале?

Дали играта со ослободувањето на Вранишковски е да се даде слика дека СПЦ е силна и победила во спорот со МПЦ, па од "великодушност" да се сложи на претстојниот Собор во 2016 година да ја отстапи својата канонска јурисдикција над неа гарантирајќи дека таа ќе се здобие со афтокефалност ? 







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 25.Декември.2014 во 18:23
http://denesen.mk/web/?p=319203" rel="nofollow - Што е она што е важно? Прво Руската црква, ниту може, а ниту сака да потврди решение за автокфална црква и затоа постојано заговара термин „самостојна”. Но, што е самостојна црква? Таков статус православната црква не познава. Ако за Руската црква решение на проблемот е применување на рецептот со задграничната руска црква, тогаш одговорот од Скопје треба да биде НЕ! Благодарам.

Што е автокефална црква е сосема јасно и прецизно дефинирано и тука нема простор за преговори. Што е она што Руската црква исто така треба да каже дали може да го гарантира? Ништо повеќе, ништо помалку. Дали во диптихот на православни цркви ќе се најде името на МПЦ, а во литургиите останатите православни црки ќе го спомнуваат македонскиот Архепископ?  Ќе има ли право Поглаварот на МПЦ да биде дел од масата на сите рамоноправни поглавари? Секоја останата модификација, инпровизација од типот самостојна, широка автономија, самуправна црква, а која би имала каква било поврзаност со Патријархот во Белград ќе значи духовен геноцид на овој православен народ.






-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Декември.2014 во 06:32

http://www.utrinski.mk/?ItemID=F0F83CF3BB5154419F48074B1FB2F3AA" rel="nofollow - ИВАНОВ ПОМИЛУВА 24 ЗАТВОРЕНИЦИ, ВРАНИШКОВСКИ НЕ Е НА СПИСОКОТ

Засега, нема одговор дали Иванов размислува да го аболира Вранишковски.

Македонските владици првпат едногласно побараа помилување на расчинетиот владика (пред седум месеци тоа го побараа помладите владици Пимен и Климент), објаснувајќи го со „повисоки цели“. Остана нејасно под кои услови МПЦ прифати руско посредништво и дали доби некакви гаранции за да бара од државата помилување на Вранишковски. 

Со коментар околу неодамнешната средба се произнесе и премиерот Никола Груевски за време на неговото вчерашно гостување на Канал 5 телевизија. „Забележав дека владиката Иларион планира да арбитрира помеѓу МПЦ и СПЦ, што не е лошо, но не ме увери дека крајниот исход би бил она за што дваесетина години МПЦ се бори, а тоа е автокефалност“, рече Груевски.

„Уште повеќе ме загрижи што не добив таков впечаток, тој размислува за пониски позиции, понизок статус на МПЦ. Се' што е пониско од автокефалност е на некој начин потчинетост на МПЦ кон некоја друга црква, во случајов СПЦ“, рече премиерот. Тој посочи дека останува ова прашање да го решат тие што се одговорни бидејќи црквата е одвоена од државата, сепак, рече дека останал загрижен по таквиот разговор со Иларион.




-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 26.Декември.2014 во 15:41




http://www.novamakedonija.com.mk/NewsDetal.asp?vest=1225141729248&id=13&prilog=0&setIzdanie=23357" rel="nofollow -
Зашто ако ја дешифрирам преговарачката позиција со која владициве во името на МПЦ се согласиле да се исправат спроти СПЦ, излегува дека „дечкиве“ овој пат едногласно го прифатиле нишкиот нацрт-договор од 2001 година, а на кој стојат потписи на четворица владици. Да потсетам што беше тогашната српска понуда: МПЦ од автокефална да стане самостојна црква. Да си го задржи името, ама да го прифати врховниот авторитет на српскиот патријарх. На литургиите неговото име да биде спомнувано како прво. За одредени прашања да биде тој консултиран, односно тие работи да се вршат со негова дозвола. Интересно беше дека терминот самостојна црква, наместо автокефална, тогаш ни го објаснуваа „стручно“ двајца од помладите владици, Наум и Климент, и тоа на Сител. Запаметив дека ни беше кажано дека самостојна било исто што и автокефална, дека суштината била иста. Но поважна од статусот (формален демек) била српската подготвеност да ни останело името МПЦ. И тогаш, а и сега, ме чуди како воопшто некој од овие великодостојнци може да нѐ мисли за неграмотни до толку да не ги познаваме хиерархијата и степенувањето на православните цркви и да си мисли дека со прости шашми и јазични керефеки ќе дозволиме белосветски битанги да нѐ лупат како кромид. Сакам да кажам, ако целиот спор со СПЦ бил во тоа грчкиот автокефалос да се замени со словенското самостојност, зошто и Српската и Руската и сите други национални цркви од словенски карактер не се официјализираат како самостојни и не го признаат врховниот авторитет на Цариградската патријаршија? Преведено на обичен јазик, ова преименување е еквивалент на тоа суверена држава да стане протекторат или суверена држава да стане федерална република. Згора, името МПЦ да се употребува само за дома, а ерга омнес да биде Охридска архиепископија, ама без статусот Јустинијана Прима, односно без континуитетот од втори век наваму! Како и да е, по вревата што се дигна благодарение на оние владики (сега покојниот Кирил и Агатангел), шемата за капитулација пропадна







-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Декември.2014 во 18:57

Исус им рече: „Ако Бог беше ваш Отец, тогаш ќе ме сакавте Мене, бидејќи Јас сум излегол и доаѓам од Бога. Зашто не дојдов Сам од Себе, туку Тој Ме прати. Зошто не ги разбирате Моите зборови? Затоа што не можете да ги слушате поуките Мои?

Јован, 8:42-43











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: svetosparki
Датум на внесување: 27.Декември.2014 во 21:29
Ja i ne veruvam deka celosno i precizno m,e procita,ali nema veze...Aj,pokratko...Po koja osnova MPC ja ima tapijata na Versklata i Religijska pocva u MKD...Zar neam li privatno pravo na komunikacija so Sevisniot,so pravo da se zdruzam so istomislenici,a odma da ne bidam etiketiran ko eretik i satanista...Vraniskovski ne lezi u zatvor zasto se ogresil na Bozjite zakoni,tuku na Svetovnite zakoni...I,koj e toj fraer so moze da go oslobodi radi kriminal...Toa ke bide losa poraka i los imidg za vlasta...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 27.Декември.2014 во 21:52
Се сложувам дека за контакт со Бога на човек не му треба никаква световна градба.

Од друга страна, световните градби во овој материјален свет имаат огромно значење за луѓето. Тоа не може да се одбегне, а последицата од ова е дека за оние кои пребиваат во нив треба најважно да им бидaт вредностите на своето стадо (верници)Тие истовремено се Божји и народни слуги.

Секое одстапување од тоа е грев.











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Декември.2014 во 16:25


http://www.dnevnik.mk/default.asp?ItemID=2219F2F688FF8F45BB1F77E5F1346714" rel="nofollow -


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 28.Декември.2014 во 21:40

http://mn.mk/index.php/aktuelno/408-rusite-pravoslavnata-vera-ja-primile-od-makedonija" rel="nofollow -
Некои руски историчари тврдат дека "јурисдикцијата на Охридската патријаршија над Руската црква се протегала и по паѓањето на Македонија под Византија, во времето на Василие Втори".

Римскиот папа Никола I (858-867), пренесувајќи го официјалниот став на Римокатоличката црква во поглед на приматот на христијанските цркви во Источната и Западната екумена уште во далечната 859 година изјавил:
“ Римската К*рија за вистински цркви ги смета оние што беа основани од апостоли, како што се - македонската, римската, антиохиската и александриската црква. И покрај тоа што црковните големодостојници на цариградската и ерусалимската црква се нарекуваат патријарси, сепак, тие немаат такво значење, бидејќи не се уредени од апостоли ”.


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 29.Декември.2014 во 00:25

http://infomax.mk/wp/?p=18568" rel="nofollow -


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Декември.2014 во 16:45


http://dnevnik.mk/default.asp?ItemID=9FE0571EE83D4D419737FF52E5001F07" rel="nofollow -





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 30.Декември.2014 во 20:41

http://www.mn.mk/aktuelno/9925-MAKEDONSKATA-CRKVA-NE-E-NICIJA-PRIVATNA-SOPSTVENOST" rel="nofollow - МАКЕДОНСКАТА ЦРКВА НЕ Е НИЧИЈА ПРИВАТНА СОПСТВЕНОСТ!





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 09.Јануари.2015 во 20:31
http://libertas.mk/%d0%b2%d1%80%d0%b0%d0%bd%d0%b8%d1%88%d0%ba%d0%be%d0%b2%d1%81%d0%ba%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d0%b2%d0%be%d0%b4%d0%b8%d1%86%d0%b8-%d0%bd%d0%b0-%d1%81%d0%bb%d0%be%d0%b1%d0%be%d0%b4%d0%b0/" rel="nofollow - На дофат повисоките цели...


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2015 во 00:21
На дофат повисоките цели…  
Кои цели ?


-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2015 во 00:32


http://daily.mk/auto/sudot-reshil-pushti-vranishkovski-zatvor-vodici" rel="nofollow - Судот решил да го пушти Вранишковски од затвор за Водици


По барање на директорот на затворот во Идризово, скопскиот Кривичен суд донесе решение Јован Вранишковски да биде ослободен од издржувањето на казната затвор.


Кривичниот Суд донел одлука на барање на директорот на затворот? збунетост

Тактичко играње… значи Претседателот на го помилува, Премиeрот не беше задоволен од рускиот предлог, но МПЦ сака да се откачи од Вранишковски, а истовремено да не биде факторот кој официјално ќе бара помилување затоа што ќе го разбесни народот… и ce најдe заедничко решение во директорот на затворот. Важно сите си ги измија рацете. намигнување


П.С. Од Судот велат дека решението не е правосилно и дека во тек е жалбениот рок. Доколку никој не поднесе жалба, Вранишковски ќе биде на слобода на 19 јануари. Ајде да видиме дали некој релевантен фактор или барен еден од оние кои најжестоко се бореа Вранишковски да биде осуден ќе поднесе жалба. голема насмевка











-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 10.Јануари.2015 во 16:10
Originally posted by Messenger Messenger напиша:

На дофат повисоките цели…  
Кои цели ?



Ако ме прашуваш мене,и има што да кажам.
Но многу веројатно ќе биде надвор од темата.
Само го парафразирав најавеното ослободување
од МПЦ пред некоја недела...


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 10.Јануари.2015 во 17:05
Чисто се сомневам дека со пуштањето на Вранишковски пред време ќе се смени нешто во односот на СПЦ кон МПЦ...пак заглавено ќе биде све, само што сега еден аргумент кој го користеше СПЦ за да ја оспорува МПЦ ќе го нема и тоа ќе е се.

Се по старо ќе си биде уште долго време.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2015 во 17:17
Вранишковски беше инсталиран од СПЦ бидејќи според црковните закони и прописи таа не ја признава МПЦ како афтокефална туку сеуште како субординирана. 

Тој не беше суден и затворен поради тоа бидејќи државата не ги разрешува меѓуцркoвните проблеми, туку поради наводни криминални дела. На тој начин МПЦ се обиде да си го реши новонастанатиот проблем користејќи ја државата како соодветен инструмент. 

Сега и Црквата и државата се најдоа обременети со несакан товар од кој би се решиле на било каков начин, но при тоа да не си го изгубат образот.

Kога во Скопје, како преседан се гради руска православна црква и се ослободува Вранишковски, треба да се очекува градење и на српска православна црква со што и формално ќе се потврди и одобри оноа што на времето беше осудено како "случај Вранишковски". 

Шансите се дека следниот чекор ќе биде договореното прогласување на МПЦ како "независна црква" што на народот ќе му се презентира дека е македонски превод од грчкиот збор афтокефалност. И ова ќе биде реализирано доколку МПЦ се сложи со тоа, а државата ќе мора да стои настрана бидејќи нема ингеренции да се меша во црковните работи.










-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 10.Јануари.2015 во 17:25
Што знам, ама мене све ова ми гледа како некој да се обидува да ја мати водата...повторно секако на нас и МПЦ.

Скептик сум голем дека било што ќе се реши одеднаш и со магично стапче.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.



Постирано од: Орка
Датум на внесување: 10.Јануари.2015 во 18:11
Еве ни ги разјаснија работите...
Валентина Божиновска (барем јас на нејзе се сеќавам со тоа презиме),
изјави ова било мудро решение на МПЦ и на Владата.
Меси можел Влатко да додаде освен што све знаеме и многу сме мудри.


Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2015 во 19:02
Официјално миење раце:

http://24vesti.mk/vladata-negira-uloga-vo-sudskata-odluka-za-osloboduvanje-na-vranishkovski" rel="nofollow - Владата негира улога во судската одлука за ослободување на Вранишковски


Српските медиуми пак пренесоа став на српската црква дека е можна понуда каде МПЦ би имала самоуправување, но под капата на Белград, а изборите на македонските поглавари би ги потврдувал белградскиот патријарх. 

Толку од македонската мудрост.









-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.


Постирано од: Орка
Датум на внесување: 10.Јануари.2015 во 19:04
Мојата е онаа исконската...Мудро си молчам.плазење



Постирано од: Messenger
Датум на внесување: 10.Јануари.2015 во 19:18
Барем еден од владиките да биде искрен и да каже што е поентата на ова ослободување, оноа што го говориме уште од самиот почеток без да делиме "македонски мудрости".

http://www.independent.mk/articles/13214/Negotiations+The+Release+of+Jovan+Would+Hardly+Solve+the+Dispute+with+SPC" rel="nofollow - Negotiations: The Release of Jovan Would Hardly Solve the Dispute with SPC

“There’s no need for us to be too optimistic that solution would be found. However, with his release we will no longer be represented in the world as one keeping in jail political prisoner and a martyr. It does not mean that he is not guilty for what he has been charged, but such is the atmosphere that was created,” emphasizes Bishop Timotej.





-------------
Truth needs no laws to support it. Throughout history only lies and liars have resorted to the courts to enforce adherence to dogma.



Испечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk