IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 229>
Автор
Порака
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Тема: СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
    Испратена: 04.Февруари.2010 во 16:57
визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?
 
би додала уште нешто-
 

Како е можно?

Како е можно за инфантилните лавови на мостот „Гоце Делчев“ да се потрошат речиси исто толку пари колку и за реновирање на 246 училишта? Како е можно 105 восочни фигури да чинат повеќе од 50 селски водоводи? Како е можно вториот споменик на Ѓорче Петров од половина милион евра одеднаш да поскапе колку три нови, комплетно опремени хируршки сали?

Како е можно само еден споменик на анонимен коњаник (па нека е и со фонтана) да чини милион евра повеќе отколку жичницата до врвот на Водно долга 3,5 километри? Како е можно авторските хонорари за истиот споменик да изнесуваат повеќе од парите предвидени за фекална канализација Арачиново-Синѓелиќ? Како е можно иста уметница да добие астрономски хонорари и за „коњаникот“ татко, и за великиот син на Букефал, и за „Триумфалната капија“?

Како е можно за споменикот на скромниот Ченто да се потрошат повеќе пари отколку за изградбата на десет селски училишта? Како е можно „инвестицијата“ во споменикот на гемиџиите да биде колку и инвестицијата во нова фабрика за мебел или нова фабрика за пластика? Како е можно бронзата за Кирил, Климент и Наум да чини колку десет детски градинки, со капацитет за 200 деца? Како е можно коњаникот Никола Карев да биде поскап отколку зграда за една амбасада?

Како е можно споменикот на Јустинијан Први да чини повеќе од отворање на нов кардиохируршки центар? Како е можно споменикот на АСНОМ да чини повеќе отколку што МПЦ плати на лицитација за хотелот „Изгрев“? Како е можно трошоците за споменикот на Самоил да бидат десетпати поголеми отколку трошоците за споменикот на Скендербег?

Навистина, како е можно?
Жарко Трајаноски


Изменето од Andjelina - 27.Март.2012 во 00:25
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 17:06
Ни најмалку не ми личи на утопија,може ќе се закасне некоја година ама она ќе биде реалност.
 
И пак нема да чини на некому,како и обично.
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
гоcтин Кликни и види ги опциите
Гостин
Гостин


Регистриран: 24.Октомври.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1797
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај гоcтин Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 17:13
мене ми се допаѓа...
Кон врв
fiks Кликни и види ги опциите
Администратор
Администратор
Лик (аватар)
ПРАВДОЉУБЕЦ

Регистриран: 18.Април.2005
Локација: Македонија
Статус: Офлајн
Поени: 24000
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fiks Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 17:16
Ми се допаѓа е слаб збор Мачкица,она е одлично доколку се остварида
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.

Кон врв
Tetratka Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 25.Септември.2008
Локација: дрвара
Статус: Офлајн
Поени: 5153
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tetratka Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 19:16
Се извинувам за непристојниот предлог, но предлагам имињата на оние што денес “скокаат“ против новото урбанистичко решение, засекогаш да останат дел од историјата како луѓе кој работат против својот народ и својата држава...

Редно беше некој и кај нас да смисли нешто “старо-ново“. Ако навистина сето ова што го видовме до 2014 биде реалност, тоа ќе биде прекрасно и за нашата држава и за главниот град.

крајно време беше...
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!

Кон врв
Omar Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Too young to die...

Регистриран: 22.Февруари.2009
Статус: Офлајн
Поени: 12633
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Omar Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 19:21
Мене многу ми се допадна проектов... Браво... среќа Навистина ако ова се реализира, Скопје дефинитивно ќе стане еден од поубавите капитални градови на Балканот...среќа

Останува да чекаме до 2014...
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 19:38
Preambiciozen planza koj ke treba mnogu vreme i ushte mnogu pari. Vaka ubavo za oko. A ke ima i rabota za mnogu gradezni firmi.
So srekja neka im bide realizacijata.
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 19:50

тешко нас ......... овој не презадолжи со копање рупи а тек ако нешто и почне од оваа утопија од видео клипот , ќе не стави под хипотека тути комплети .......... има да бидеме модерна реплика на евреите од пред мојсеј ........ газење%20од%20смеење

Кон врв
ZOTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 627
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZOTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 20:15
Со еден кадар кога ќе се сликаме ќе фатиме 15-16 споменици
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 20:24
zoshto , ne mi jasno,...vo ovaa zemja , koga ke go izberesh nekoj , kobajagi , pameten i sposoben chovek,...odednash se vrti za 360 °i od gluposti shto gi pravi so tugji pari ,ne mozesh da go prepoznaesh?!изненадување...a, be tokmak eden gradonachalnichki....pa, nafati se be budalo prvo da go sredish soobrakjajot da ti lichi na drugite evropski gradovi , pa posle pravi mi toa shto sega imash namera da go pravish.....

dovolno e samo eden tunel da napravish ispod centralniot del od gradot ,ili podignat avtopat niz nego vo celata dolzina , pa da ti zalichi na vistinski grad be,..budalo edni !


Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 22:29
за поздравување е ентузијазмот и желбата да се направи нешто што ќе наликува на модерно и убаво ............ ама да се направи нешто како што се планира , споменици , триумфални капии , цркви , џамии , ѕид на плачот и така натака , е тоа е веќе за смеење ........... и плачење ...... пошто сметката на крај ќе треба да е платат граѓаните а таа ќе биде доста дебела и мрсна .......... да има да се омрсат разно разни фирми блиски до оние кои “ планираат “ како да ја задолжат што повеќе државата ................
Кон врв
maria_magdalena Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
trouble seeker

Регистриран: 25.Октомври.2007
Статус: Офлајн
Поени: 8706
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај maria_magdalena Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 22:30
Импресионирана сум од идниот изглед на Скопје, секоја чест. Однапред се радувам. Прекрасна архитектура, се враќа сјајот на градот. Сивите комуњарски зданија конечно ќе почнат да изумираат...
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 22:43
еве и спонсор има

СО СВЕТСКА БАНКА ДОГОВОРЕНИ 20,5 МИЛИОНИ ЕВРА

Владата ќе земе заем за да го полни буџетот За надополнување на буџетот државата ќе зајми 20,5 милиони евра од Светска банка. Предлог-законот за задолжување вчера помина на собраниската Комисија за финансирање и за буџет. - Средствата ќе бидат искористени за подобрување на извршувањата на јавните расходи, засилување на социјалната помош и одржување на стабилноста во финансискиот сектор.

Изменето од да бе - 04.Февруари.2010 во 22:43
Кон врв
fichot Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Ноември.2007
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 783
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај fichot Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 04.Февруари.2010 во 23:25
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Се извинувам за непристојниот предлог, но предлагам имињата на оние што денес “скокаат“ против новото урбанистичко решение, засекогаш да останат дел од историјата како луѓе кој работат против својот народ и својата држава...


Еве јас прв ќе се пријавам. Може и подвлечено и болдирано. Да се гледа од далеку.Волкава концентрација на фигури нема ни на шаховска табла, а за дизајнот на објектите не сакам ни да почнам.
Дефинитивно ќе ни го врати сјајот ова. Ќе сјаеме како единствена актуелна средновековна држава во светот.

Предлог за крај: во МСУ да се постави трајна изложба со Залези и Мртви природи во техника поликолор на платно.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  123 229>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,234 секунди.