Испечати | Затвори го прозорот

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

Испечатено од: IDIVIDI forum
Категорија: Македонија и Свет
Име на форумот: Политика и вести
Опис на форумот: Вести од МК, партии, скандали, протести...
URL: http://forum.idividi.com.mk/forum_posts.asp?TID=21685
Датум на принтање: 23.Јануари.2021 во 22:11
Верзија на софтверот: Web Wiz Forums 10.03 - http://www.webwizforums.com


Тема: СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
Постирано од: Andjelina
Наслов: СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 16:57
http://www.youtube.com/watch?v=YBYtmAOt7RI" rel="nofollow - визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?
 
би додала уште нешто-
 

Како е можно?

Како е можно за инфантилните лавови на мостот „Гоце Делчев“ да се потрошат речиси исто толку пари колку и за реновирање на 246 училишта? Како е можно 105 восочни фигури да чинат повеќе од 50 селски водоводи? Како е можно вториот споменик на Ѓорче Петров од половина милион евра одеднаш да поскапе колку три нови, комплетно опремени хируршки сали?

Како е можно само еден споменик на анонимен коњаник (па нека е и со фонтана) да чини милион евра повеќе отколку жичницата до врвот на Водно долга 3,5 километри? Како е можно авторските хонорари за истиот споменик да изнесуваат повеќе од парите предвидени за фекална канализација Арачиново-Синѓелиќ? Како е можно иста уметница да добие астрономски хонорари и за „коњаникот“ татко, и за великиот син на Букефал, и за „Триумфалната капија“?

Како е можно за споменикот на скромниот Ченто да се потрошат повеќе пари отколку за изградбата на десет селски училишта? Како е можно „инвестицијата“ во споменикот на гемиџиите да биде колку и инвестицијата во нова фабрика за мебел или нова фабрика за пластика? Како е можно бронзата за Кирил, Климент и Наум да чини колку десет детски градинки, со капацитет за 200 деца? Како е можно коњаникот Никола Карев да биде поскап отколку зграда за една амбасада?

Како е можно споменикот на Јустинијан Први да чини повеќе од отворање на нов кардиохируршки центар? Како е можно споменикот на АСНОМ да чини повеќе отколку што МПЦ плати на лицитација за хотелот „Изгрев“? Како е можно трошоците за споменикот на Самоил да бидат десетпати поголеми отколку трошоците за споменикот на Скендербег?

Навистина, како е можно?
Жарко Трајаноски


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува
Коментари:
Постирано од: fiks
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 17:06
Ни најмалку не ми личи на утопија,може ќе се закасне некоја година ама она ќе биде реалност.
 
И пак нема да чини на некому,како и обично.


-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: гоcтин
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 17:13
мене ми се допаѓа...

-------------


Постирано од: fiks
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 17:16
Ми се допаѓа е слаб збор Мачкица,она е одлично доколку се остварида

-------------
Само шлаг пена ќе бидеме.
Ни воздух,ни оган,ни вода,туку шлаг пена,
само шлаг пена ќе бидеме и можеби
неколку жолти ракии.Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 19:16
Се извинувам за непристојниот предлог, но предлагам имињата на оние што денес “скокаат“ против новото урбанистичко решение, засекогаш да останат дел од историјата како луѓе кој работат против својот народ и својата држава...

Редно беше некој и кај нас да смисли нешто “старо-ново“. Ако навистина сето ова што го видовме до 2014 биде реалност, тоа ќе биде прекрасно и за нашата држава и за главниот град.

крајно време беше...


-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!Постирано од: Omar
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 19:21
Мене многу ми се допадна проектов... Браво... среќа Навистина ако ова се реализира, Скопје дефинитивно ќе стане еден од поубавите капитални градови на Балканот...среќа

Останува да чекаме до 2014...


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 19:38
Preambiciozen planza koj ke treba mnogu vreme i ushte mnogu pari. Vaka ubavo za oko. A ke ima i rabota za mnogu gradezni firmi.
So srekja neka im bide realizacijata.


-------------


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 19:50

тешко нас ......... овој не презадолжи со копање рупи а тек ако нешто и почне од оваа утопија од видео клипот , ќе не стави под хипотека тути комплети .......... има да бидеме модерна реплика на евреите од пред мојсеј ........ газење%20од%20смеење-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: ZOTE
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 20:15
Со еден кадар кога ќе се сликаме ќе фатиме 15-16 споменици


Постирано од: brza
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 20:24
zoshto , ne mi jasno,...vo ovaa zemja , koga ke go izberesh nekoj , kobajagi , pameten i sposoben chovek,...odednash se vrti za 360 °i od gluposti shto gi pravi so tugji pari ,ne mozesh da go prepoznaesh?!изненадување...a, be tokmak eden gradonachalnichki....pa, nafati se be budalo prvo da go sredish soobrakjajot da ti lichi na drugite evropski gradovi , pa posle pravi mi toa shto sega imash namera da go pravish.....

dovolno e samo eden tunel da napravish ispod centralniot del od gradot ,ili podignat avtopat niz nego vo celata dolzina , pa da ti zalichi na vistinski grad be,..budalo edni !
-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 22:29
за поздравување е ентузијазмот и желбата да се направи нешто што ќе наликува на модерно и убаво ............ ама да се направи нешто како што се планира , споменици , триумфални капии , цркви , џамии , ѕид на плачот и така натака , е тоа е веќе за смеење ........... и плачење ...... пошто сметката на крај ќе треба да е платат граѓаните а таа ќе биде доста дебела и мрсна .......... да има да се омрсат разно разни фирми блиски до оние кои “ планираат “ како да ја задолжат што повеќе државата ................

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 22:30
Импресионирана сум од идниот изглед на Скопје, секоја чест. Однапред се радувам. Прекрасна архитектура, се враќа сјајот на градот. Сивите комуњарски зданија конечно ќе почнат да изумираат...


-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 22:43
еве и спонсор има

СО СВЕТСКА БАНКА ДОГОВОРЕНИ 20,5 МИЛИОНИ ЕВРА

Владата ќе земе заем за да го полни буџетот За надополнување на буџетот државата ќе зајми 20,5 милиони евра од Светска банка. Предлог-законот за задолжување вчера помина на собраниската Комисија за финансирање и за буџет. - Средствата ќе бидат искористени за подобрување на извршувањата на јавните расходи, засилување на социјалната помош и одржување на стабилноста во финансискиот сектор.

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 04.Февруари.2010 во 23:25
Originally posted by Tetratka Tetratka напиша:

Се извинувам за непристојниот предлог, но предлагам имињата на оние што денес “скокаат“ против новото урбанистичко решение, засекогаш да останат дел од историјата како луѓе кој работат против својот народ и својата држава...


Еве јас прв ќе се пријавам. Може и подвлечено и болдирано. Да се гледа од далеку.Волкава концентрација на фигури нема ни на шаховска табла, а за дизајнот на објектите не сакам ни да почнам.
Дефинитивно ќе ни го врати сјајот ова. Ќе сјаеме како единствена актуелна средновековна држава во светот.

Предлог за крај: во МСУ да се постави трајна изложба со Залези и Мртви природи во техника поликолор на платно.-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 00:22
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=YBYtmAOt7RI - визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?Inteesno.
Ama vo 2014 godina vo Skopje kje bide centralnoto odvelezjuvanje na 1000 godishinata od Samoilovata vojska, od koga spored nekoi se smeta deka makdonskata vojska postoi od togash iako nikade ne se spomenuva makedonska nego Samoilova vojska.
No sepak godina vredna za odbelezjuvanje.

A vizuelizacijata e samo neshto koe se sluci no sigurno e deka nema da se realizira.
да nema da se realizira.


-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: zenmaster
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 02:12
Е сеа више морам да признаам страв ме фаќа од вмровциве . Додека го гледав Скопје 2014 некако ме фати паника како да гледам паранормални активности .
 
 


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 02:23
Originally posted by zenmaster zenmaster напиша:

Е сеа више морам да признаам страв ме фаќа од вмровциве . Додека го гледав Скопје 2014 некако ме фати паника како да гледам паранормални активности .
 

 

и тебе ли?
и мене ме зафати такво чувство...а морници ме полазија и кога помислив колку генерации после нас ќе го плаќаат „сјајот“...а и музикана придонесува за филингот

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: zenmaster
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 02:29
Angjo....kako da ti kazam голема%20насмевка ono u suhtina ne se debatira za vkus neli ubavinata e vo okoto ama ova za mene e nadvor od zdrav razum .
Site onie koi se za ovoj proekt i ne se slepi partiski piuni neka prashaat ahritekt onaka uz muabet da im kaze nekoj struchen sho znachi ovakva koncetracija na spomenici na ovaka mal prostor . Pa koga ja vidov triumfalnata kapija ja svrtev glavata go pokriv pogledot pa na sho lichi toa be zemale po eden fragment od site glavni gradovi....tuku aj da ne se zamerime so vmrovcive kje si pokjutam не


-------------
[IMG]http://img148.imageshack.us/img148/4285/xxxpn7.gif">


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 02:37
концентрација и тоа на градби од милион стилови,од различни периоди,од сите делови на светот....
зар нема некој кој би смислил нешто наше,автентично,стилски посредено...можеби не сум стручна да зборувам за архитектура ама мене ова ми делува како напад на сите сетила
убаво е да се гради и да се обновува ама што е многу,многу е..бар за мој вкус
и како капак на се-Триумфалната капија ...КОЈ ЛИ ТРИУМФ НА НАШАВА ДРЖАВА ГО СЛАВИМЕ ПРЕКУ НЕА?
секој споменик е историја,подигнат е да овековечи некој настан,личност...знам ќе кажете -да,па и тоа се споменициве...ама кога тоа се прави стихијно спомениците немаат душа,туку се само така набрзина нафрлени парчиња бронза и камен...ништо повеќе...и сето тоа се случува во време на тотален колапс на државава...
тоа е тоа што ме иритира,раскалашеноста на оваа влада.
и едно прашање ако некој знае да ми објасни
што е зградата која е назначена како Колонада на „Независна Македонија“?

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 05:21
 
Чекајте, а ТИТО каде е?
 
голема%20насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 07:37
You are getting sleepy.
You... are no longer a cat.
You are a bagel.

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 07:50
 
 
 
 
Убаво....се што се гради ново е убаво....и покрај разните стилови на градба сепак мислам дека ќе биде убаво....среќа да
 
Самооооо....дали ги решивме сите проблеми на градот, па дојде време за естетското разубавување....збунетост
 
Околу 37% од градските и приградските  населби сеуште немаат канализација....не
Со проблеми со водоснабдувањето особено во летно време се соочуваат околу 70% жители на главниот град.....не
Се соочуваме со раскопани улици, крпени по 1000 пати, без атмосферска канализација, населби во кои уште има неасфалтирани улици.....не
Имаме тесни грла, расштимувани семафори, блокирани раскрсници, со еден збор....сообраќаен колапс.....не
Немаме јавен превоз, немаме комунални услови, нема канти за отпадоци.....не
 
 
Затоа сум против идејата на 1x1 км да се направат сите овие зданија, да се фрли огромна пара за тоа а притоа се друго да остане статус кво......не
 
Знам...убаво е да си живеете во странство или во некој друг град во Македонија а да ни солите памет на нас скопјаните, како треба да ни изгледа градот....не
Преселете се во Скопје, соочете се со нерешените проблеми, искршете ја колата во некоја дупка на коловозот, чекајте летно време да дојде 23 часот за да се истуширате, закаснете еднаш-два пати во месецот на работа  заради хаосот во сообраќајот.....па после тоа продолжете со глупавите коментари за тоа кој е поголем патриот и кој е поголем кочничар и маанџија....не
 
Поздрав од Нинџа 34.....жител на градот со илјада нерешени проблеми
....бакнеж
 
 
 


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Darck-Knight
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 09:41
хехе ова според мене е безвеза оти место да купуваат споменици и разно разни глуости оти не пробуваат да ја спасат оваја наша уништена економија


Постирано од: DameMak
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 09:52
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

концентрација и тоа на градби од милион стилови,од различни периоди,од сите делови на светот....
зар нема некој кој би смислил нешто наше,автентично,стилски посредено...


Па токму наше автентично е дека во Македонија има мешавина на луѓе, етникуми, култури, религии, стилови...

Во Италија имаат една овошна салата што ја викаат „Македонија“ токму заради тоа што е мешавина на многу плодови.

Мене ми се бендисаа и спомениците и мостот и новите згради преку Вардар и концентрацијата на мал простор на сите тие споменици. (ама нели за вкусовите не се дебатира)

Само црквата ми боде очи (не од естетски причини туку од дефинитивна опасност да се дестабилизира државава) и за тоа во друга рубрика отворено ја искажав мојата критика.


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 11:17
a be ajde!изненадување....sve toa ...vo drugi gradovi e gradeno spontano i niz vekovi,...a, ovie prepotentni idioti  ke go  napravele usileno,za nekolku godini.смеење

...totalni kreteni тага


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 11:18
Za vkusovite ne, ama za nevkusot (so koj ke izobiluva Skopje do 2014) i toa kako treba da se debatira.-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 11:27
a be,...i se drugo da e .."mazno" ...pa , takvo neshto ...normalni gragjani na nekoj grad nema da go dozvolat,( i ne go go dozvoluvaat!)...pa, makar i so sila,...ama , za normalni lugje e toa,...

...od turisti , posle nemalo glava da digne makedonija i skopjevo kutro (taka nekoj reche i napishaнамигнување)....izgleda deka i tie(strancite) edvaj ja chekaat '14 godina,..pa, da se sleat kako ...vodata od puknata brana,...niz prepotopskata zemja...изненадување


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 12:01
немам против да скопје изгледа како што некој замислува ..... дали ќе наликува на модерна метропола или на циркуз работа , тоа е мање битно ........ имам против што тоа  планира да го направи со буџетски средства ........ што “ владата “  планира да се јави како инвеститор ....... а зошто таа иста “ влада “ не се јави како инвеститор во стопанството ? ......... да се погрижи да изгради нешто кое нешто ќе обезбеди економска сигурност за граѓаните наместо да се расфрла со парите на граѓаните за ГЛУПИ проекти ? ................

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: ZOTE
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 12:50
другар како ке биде у реалност незнаеме ни ја ни ти...огромни и отворени плоштади се реткост у европа, барем кај сум бил немало такво нешто...значи попунето е све...до сеа плоштадов не личеше на ништо, оргинал тирана...


Постирано од: brza
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 13:36
a, bil li nekoj od idiotive drzavni nakaj ,...egipet?

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 14:31
Јас не би коментирала за естетските вредности на градбите за да не го навредам вкусот на преродбениците,кој со миксот на различни стилови сигурно води кон кич.
Мислам дека  целта на ова што го видовме е само масовна хипноза на народот,затоа што оние сеуште будните ,неможат да ги убедат дека сето ова ќе биде реализирано за 4 години,пореално  ми изгледа за 104 години,ако го земеме во обзир финансискиот колапс на земјава.
Спомениците  се сведоштво за минатото ,но мислам дека  сите тие споменици  би требало да бидат еден по еден постепено градени низ  годините  ,вековите ,за да  посведочат за едно минато време,а сега сите одеднаш стрпани би ја изгубиле историската вредност.


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 15:12
Originally posted by renatax renatax напиша:

Спомениците  се сведоштво за минатото ,но мислам дека  сите тие споменици  би требало да бидат еден по еден постепено градени низ  годините  ,вековите ,за да  посведочат за едно минато време,а сега сите одеднаш стрпани би ја изгубиле историската вредност.

Точно така!Историјата не може да се ,,надокнади,,.На господата во влада им се чини можат за четири години да ги надокнадат   500те години без асолна архитектура!Ќе биде карикатура од плоштад.Како лас вегас да го гледам сето копии на познати градбиПренатрупаност(4 моста во 100метра)малку и кич...
И џамијата уште кога ќе ја издејствуваат - кулминација ќе бидеТриумфалнава капија не знаат дека по повод некој триумф се прави-онака ќе ја кренат тие,плус одма зад неа црква-капијава во ќор сокак водиколку иронично...

Економски аспект на проектов ич да не коментирам,не задолжуваат кај крвниците од светска банка за вакви работи,тоа е како бескуќник да земе кредит за плазма телевизор....

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: Ninja 35
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 15:43

http://www.youtube.com/watch?v=64jya0UU0CE&feature=related - ова е Скопје   ....а не Грујо, Коце берберот и Владо Тинекс.....голема%20насмевка

 
И ова ќе ги чека на ставање на темелите на секоја нивна глупост....да


-------------
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 15:46
Originally posted by brza brza напиша:

a be,...i se drugo da e .."mazno" ...pa , takvo neshto ...normalni gragjani na nekoj grad nema da go dozvolat,( i ne go go dozvoluvaat!)...pa, makar i so sila,...ama , za normalni lugje e toa,......od turisti , posle nemalo glava da digne makedonija i skopjevo kutro (taka nekoj reche i napishaнамигнување)....izgleda deka i tie(strancite) edvaj ja chekaat '14 godina,..pa, da se sleat kako ...vodata od puknata brana,...niz prepotopskata zemja...изненадување


абе да,од туристи нема глава да можеме да дигнеме...ако успеат да стигнат до Скопје по средениве автопати и ако го пронајдат граничниот премин


-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: да бе
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 17:59
Василиj Втори Македонец не го гледам во купотизненадување

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 18:01
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=YBYtmAOt7RI - визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?

А што да правиме во другите градови.Уште малку и пирамиди ќе си изградите.Страмота.


Не за џабе викаат Скопје држава.
Мој предлог да се оделите од Македонија и да не оставите на раат да ја градиме државата.
Од Скопје што треба да се гради другите градови изгледаат како во 18 век.Видете ги Пехчево,Берово.Македонски Брод...


-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 18:02
На Зорбас нема ли да подигнете нешто - и он е од Скопиje?

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 18:03
А ви текнува на 8 милијарди евра инвестиции...

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 18:03
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

На Зорбас нема ли да подигнете нешто - и он е од Скопиje?
Да само чекаат да се отцепаат

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 18:06
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=YBYtmAOt7RI - визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?
 
 
Мене ми личи на кич и снобизам. Архитектура што не припаѓа на поднебјето и со која народот нема врска. Некој има sans-noblesse комплекс.
 
За да го направат градот убав треба пред се вкус, а политичките снобчиња од сите провиниенции очигледно го немаат.
 
Чуму ти се толку споменици на толку мал простор? Ако некој толку потенцира историја, значи дека има проблем со неа...
 
голема%20насмевка
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: mungos80
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 18:26
Кога некој многу вреска за патриотизмот,се прашувам колку му се чисти рацете

-------------
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев


Постирано од: eptendosadno
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 18:37
Вака , јас сум скопјанец , не ме интересира кој е навласт , дали треба Србин да биде градоначалник на Центар и сл. , туку како Скопјанец сум засегнат за мојот град , градот на моите предци .

Прво , ако некој му се воодушевува на Париз , Виена , Будимпешта , Верона , Венеција и сл , и сака да живее во такви градови , нека го напушти Скопје во истиот момент и нека се пресели таму ,затоа што Скопје тоа не е .

Кој го сака Скопје , Скопје со своите мали кукички , јазџци , Чаршијата , Калето , Камениот Мост , и.т.н. , тој е против правење “ макети “ налик на оние во Париз , Виена како компензација на исфрустрираните што неможат да живеат во некој од “ светските “ метрополи .

Со парите кои ги користат за лекување на своите фрустрции , можат да ја решат Топаана , Пластичарската Улица , Јајапаша , Маџирмаало , и тие луѓе , повторува , се работи за луѓе , да добијат нормални услови за живот , простор за паркирање , подобра струја , вода , хигиена и сл.

Споменикот на Александар , а на 500 метри од него беда , стари куки со полско ВЦ под кале .

-------------
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?


Постирано од: fichot
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 19:21
Originally posted by Zajcef Zajcef напиша:

Триумфалнава капија не знаат дека по повод некој триумф се прави-онака ќе ја кренат тие...


Па, триумфиравме во глупоста, невкусот и кичот.

-------------
http://fichot.deviantart.com/gallery" rel="nofollow - galerija1 http://www.behance.net/fichot" rel="nofollow - galerija2


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 19:57
Ploshtadot na Skopje vakov kakov shto e iskreno ne e ni bash nekoj ploshtad. No za zal i idejata na negovo pretrupuvanje ne e neshto po sjajna. Restavriranje na gradbite koi postojat vo gradot  e dobra ideja bidejki im treba toa. Izgradba na spomenici,  kolku i kako treba da odlucat gradskite arhitekti, ne gradonacalnikot Todorovik.
Sinokja go slusham Vangel Bozinovski koj objasnuva deka triumfalna kapija e gradba od rimsko vreme koja mu dava golemina na imperatorot. So nejzinata izgradba se proslavuva pobedata nad neprijatelite i ubistvoto na najmalku 30 000 neprijatelski vojniciзбунетост.
Spored nego nie treba da ja restavrirame portata na Kale, a ne da radime triumfalni kapii.


-------------


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 20:07
Триумфалната капија е тоа во видеото или мене очите ме лажат....

Ту бре, се само како Париз да бидеме, мал Париз поточно смеење
Коце ги видел коцките во Париз - ајде тоа
Ја видел триумфалната капија изгледа- ајде и тоа

Не се чудете ако од некаде никне кула смеење-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: volkswagen
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 20:09
џамија ќе никне, не кулаплазење


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 20:11
со архитектонскиот ентузијазам кој се претвора во опсесија кај “ возљубениот “ , ништо чудо да скопје биде прогласен за своевидно издание на дизниленд голема%20насмевка

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 20:13
Сакаш да кажеш дека постои можност да го има и Мики Маус, Плуто, Пајо Паторот и слични такви изненадување

задоволство


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 20:14
што те чуди ? .......... пајо паторот веќе го имаме на чело на една институција газење%20од%20смеење

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 20:30
Originally posted by volkswagen volkswagen напиша:

џамија ќе никне, не кулаплазење
 
Така, па ќе можеме да ги лажеме децата од предшколска возраст дека тоа се рекетите со кои македонците прррррви стигнале на месечината.
 
голема%20насмевка


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 22:00
Originally posted by mungos80 mungos80 напиша:

Кога некој многу вреска за патриотизмот,се прашувам колку му се чисти рацете


Spremni se tie. Si imaat narakvici dodeka gji rabotatat prljavite raboti. Odkako seto toa kje go zavrshat gi siminjaat narakvicite i racete im se chisti.......... no, dushata dali im e chista?......-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: bijonse1
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 22:44
јас лично останав со уста отворена........без коментар..........
маскембал од споменици и натрупани објекти кои не соодвествува со околината....
а за спомениците?? срамота некои да си поигрува со нивната историска важност.....
па само колку губат од вредноста поставени во несоодветна околина ....
дури се смешни така поставени.....
леле зарем ова ќе биде реалност??
лично повеќе би се срадувала.......
да видам низа на стамбени згради за  социјала.....
низа на објекти за пензионери и старачки дом.....
низа на спортски објекти за специфични екстремни спортови..
низа на производствени објекти , нови фабрики .....
низа на студентски домови .....
тоа нас ни треба........
леле како ќе биде споменикот со контајнер со ѓубре од страна.....
скршени плочници и дупки ...
и легнати под споменикот безкуќници и питачи??
и ОК Скопје ......а што со градовите во провинцијата??
дали некој ги посети  да види какви се?? не


-------------


Постирано од: zamislena
Датум на внесување: 05.Февруари.2010 во 23:12
 
 
  Фали уште некоја слика од шутка да ставеше некој... како и вообичаено....секогаш кога ќе се предложи нешто убаво.... мора
да се засенува со ... прљавштини....тага
 
Се  финансираа рекламни спотови... за претставување на земјава...
овде ..не чинеа....  сега  ... Скопје 2014 ... пак не чини.....
 
Излезе Бранко да коментира... да бара референдум .... сешто  ...плазење%20злонамерно
 
Никој до сега не финансираше во културата, како оваа влада... никој
ништо не направи....и сега  ... некој ќе лечел ..комплекси.... не можам
да се изначудам......
 
Мене  ме бендисува.... ептен ми се допаѓа.... само би сакала да си
достојат на зборот и во  2014  да го видиме Скопје ..вака како што е
замислено........


Постирано од: Tetratka
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 02:40
Originally posted by ninja_34 ninja_34 напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=64jya0UU0CE&feature=related - ова е Скопје   ....а не Грујо, Коце берберот и Владо Тинекс.....голема%20насмевка
 
И ова ќе ги чека на ставање на темелите на секоја нивна глупост....да


...................смеење

Абе гледам, многу се исплашија од деца без работа....

кај бевте 2001 ...

кај сте да се буните за безбројните ЏАМИИ - ДИВОГРАДБИ ВО СКОПЈЕ...

кај сте да се буните  за БАЛИСТИЧКИТЕ СПОМЕНИЦИ НА ТЕРОРИСТИТЕ,...
(за ова секој нека размисли и тие од видеото нека идат по џамиите и спомениците да бараат налог и легална документација)

Кај бевте да се буните за безбројните урбанистички афери и корупцијата во време на БЦ и бандата кимунистичка...  еееее на тоа време му дојде крајот. Тоа вас ве боли!!!

Ах бе нинџа... лесно да се пее со гитарата...

Се чудам на вашиот однос - како не може да разберете со тоа што го правите суштински, какви интереси застапувате, и кого го подржувате....,,,


Кај бевте сите вие да се побуните за: “по еден вработен од секое семејство“..., ако станува збор за криза и корупција. Сакате да кажете дека тогаш кога БЦ беше на власт, Скопје беше поубаво...не
 
Кај бевте сите вие овие години кога тој не знам со какви погрдни зборови да го наречам (мислам на БЦ) ја водеше оваа држава... па денес уште има лице јавно да излезе и да “јаде бурек“ за овој народ и оваа власт... п.с. добро му одговори министерката, нека се засрами.

Треба сите да се замислите, (мислам на овие изманипулираниве, зашто како што гледаме сите; и самите не знаат за што се бунат, што сакаат и на кого несвесно служат); ја лично ве ценам и не сакам да бидете во исти кош со Б.Ц. ....

Кога некој сака нешто да направи - не е добар...
кога имаше војна... сите со пивата и џоинтот по парковите...
сега некој сака да гради и да работи за државата... оп...он не чини!

Како бреее... така преку ноќ сите станувате способни, сите станувате “студенти“ , сите станавте “архитекти“, па сите преку ноќ почна да ве “боли“ за Скопје!!!
http://%20www.youtube.com/watch?v=OUDn4BuEIxg -
http://www.youtube.com/watch?v=OUDn4BuEIxg - http://www.youtube.com/watch?v=OUDn4BuEIxg

http://www.youtube.com/watch?v=UHjQEZqnxpY - http://www.youtube.com/watch?v=UHjQEZqnxpY

http://www.youtube.com/watch?v=PLg0avo2cDY - http://www.youtube.com/watch?v=PLg0avo2cDY

ОВИЕ КЛИПОВЕ НЕ ВИ СЕ ГЛЕДААТ ИЛИ ВИ БОДАТ ОЧИ....


Кажав и ќе повторам... не го сакам Груевски но после ова што се случува со овие безр’бетњаците комуњарски што се креваат против него - до последно ќе бидам со него. Па срамота е човек да се става во ист кош со овие комуњарите... и да биде “ист“ со БЦ. -
-------------
за секој случај - користете ГРОМОБРАН!!!Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 04:01
Ова е најискрено од кич по кич... Изгледа креаторот на идејава премногу си играл стратегии од типот Цезар, Фараон, Рим, Египет и сл.
Па добро бре.. сите градови се стремат кон модернистички градби а ние се враќаме илјадници години наназад.. Триумфална капија... за кој триумф ние тоа ќе градиме таква капија? Јас сум само за да се возобноват старите градби разурнати од земјотресот во 1963 како што се Народниот театар, Офицерскиот дом, и зградата на Народна Банка.. Евентуално да се средат фасадите околу самиот плоштад и доволно е... Ок... да се постават споменици? Ама на кој начин и каде? Не е само да се расфрлаат насекаде на кој како му стигне...
Триумфална капија, црква.... а зградата на лумикс што е тука... дали некој размислил дали воопшто ќе има проток на воздух... или ќе монтираат вентилатори да овозможат воздух помеѓу тие 3 колосални градби... нели некој размислил дека е тоа премногу градби на еден простор... Сосема е доволно 2 фонтани, измена на фасадите и возобновување на градбите околу плоштадот што некогаш постоеле...Во тој дел се согласувам...
Е сега... зошто од друга страна сум против...!!!
Па не е само центарот на Скопје на кој му треба разубавување... Ако некој сака да добие убава слика за самиот град, потребно е влезот на тој град да биде убаво изграден... потоа... нема решено ниеден проблем со сообраќајниот метеж во градот (подразбирам сообраќајници, сигнализација, проодност, паркинзи и сл)... Водоводната и канализационата мрежа одамна се дотраени и работат под полн капацитет бидејќи Скопје рапидно расте..Јавниот превоз во Скопје е ужас...
А најголем проблем за изработка и реализација на ова идејно решение ќе бидат финансиите.... Па Македонија е толку презадолжена што неможе да се одглави во наредниот цел милениум, а не па камоли да гради градби од ваков карактер...Со чии пари тоа е замислено да се гради? Со народни.. повеќе од јасно е...
А кога убаво ќе размислам.... па сето ова е една коска повеќе фрлена на народот, за да се лаже и да не мисли на вистинските проблеми што всушност ги засегаат, едноставно да им се одвлече вниманието..

Значи....

1. Премногу е натрупан овој проект
2. Премногу е кич и е вон секаква помисла да се враќа градот цел милениум наназад.
3. Подобро е ако се започнува со градби и слични зафати да се оди на модернистички пристап.
4. Постојат побитни работи и проблеми за кои треба да се зафати градоначалникот и владата.
5. Економски е неиздржано, држава која кубури на работ на пропаста да се расфрла со пари на вакви проекти, а притоа да не го решава проблемот со невработеноста, беспарицата кај народот...

-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 04:06
Ајде на здравје, СкопјеЗа изградбата на новите објекти и споменици во центарот на Скопје власта ќе потроши народни пари доволни за изградба на трамвајска мрежа и на градските автопати, кои се од извонредно значење за граѓаните на метрополата. Грубите пресметки покажуваат дека за изградбата на десетината објекти, споменици и за обновата на фасадите околу плоштадот Македонија ќе бидат потрошени 200 милиони евра.

Процените на инженерите и градителите, давани со години се дека 100 милиони евра ќе бидат потребни за да се изгради примарната сообраќајна мрежа, без која во 2020 година не само потесниот, туку и поширокиот центар ќе доживее тотален сообраќаен колапс. Толку пари би биле доволни и да се изгради поголем дел од планираната трамвајска мрежа, а ова се два значајни инфраструктурни проекта, кои реално ќе ја зголемат функционалноста на градот и ќе ги подобрат стандардот и секојдневното живеење на скопјани.

Забетонирани 200 милиони евра

Според информациите од Министерството за култура, кое учествува во дел од проектите за разубавување на центарот, за објектите што тие ги градат досега потрошиле 17,5 милиони евра, односно последниве три буџетски години 5,5 милиони евра се потрошени за обнова на Стариот театар, два милиона евра за изградба на Музејот на македонската револуционерна борба и 10 милиони евра за досегашната изградба на Филхармонијата. Се очекува дека за довршувањето и за внатрешното уредување на овие три објекти ќе бидат потребни барем уште 20 милиони евра. Изградбата на Уставен суд ќе чини 25 милиони евра, а на објектот на МНР - 13 милиони евра. Владата ќе гради уште два објекта на левиот брег, за Агенцијата за електронски комуникации и канонада од столбови, а двата хотела на плоштадот ќе ги гради приватен инвеститор. За надградба на Собранието со уште еден кат и три стаклени куполи ќе отидат 10 милиони евра.

За леење на спомениците досега Владата потроши 17 милиони евра, а во парите не се пресметани трошоците за постаментите. Овие 17 милиони се за спомениците на Александар Македонски, Даме Груев, Гоце Делчев, Никола Карев, цар Самуил, Јустинијан, Ченто и за четирите лава, а се' уште не е познато колку ќе чинат другите предвидени споменици, како обелискот во Паркот на жената-борец, гемиџиите, просветителите, Карпош и другите што беа презентирани. За изградба на мостот „Око“ се предвидени 1,5 милион евра, а за поставување на скулптури на неговата ограда Општина Центар ќе потроши 600.000 евра. Се очекува дека и Мостот на уметноста ќе има слична цена сосе скулптурите, околу 2 милиона евра. Не е познато колку ќе чини изработката на триумфалната капија, изградбата на фонтаната на плоштадот, обновата на фасадите. Но, грубите пресметки покажуваат дека за изградбата на објектите на плоштадот ќе бидат потрошени 200 милиони евра народни пари, а во оваа сума не се влезени изградбата на црквата „Свети Констатин и Елена“, чиј инвеститор ќе биде МПЦ, и трите хотела на плоштадот.

Според Општината Центар парите за реализацијата на проектите не се големи во споредба со користа што ќе ја има градот.

- Парите искористени за изградба на објекти и споменици изнесуваат 0,037 проценти од буџетот за 2007 година, 0,27 проценти од буџетот за 2008 година и 0,58 проценти од буџетот за 2009 година. За годинава за реализација на овие проекти се предвидени 0,5 отсто од буџетот, а сличен обем ќе биде инвестиран и во наредните години - велат во Општина Центар.

Нереален третман на реални проблеми

Не стивнуваат реакциите по презентацијата на новиот изглед на Скопје во 2014 година, кои ги преплавија интернет-форумите, страниците за дружење и блоговите. Позитивните коментари се движат главно во насока дека Скопје конечно ќе добие оформен плоштад и доизграден центар по примерот на европските метрополи, а негативните критики најмногу се однесуваат на естетската вредност на објектите, на неразумното трошење на парите, на пренатрупаноста на центарот, на скратената можност пред светот да излеземе со наша автентична архитектура наместо со копии итн.

- Не може мене некој Скопје да ми го направи град од кој ќе се срамам! Да не зборуваме што ниедна од овие згради не носи никаква продуктивност и не го олеснува живеењето на граѓаните. Како ова би придонело за подобар живот? Незамисливо и недопустливо е парите да се фрлаат на вакви работи при ситуација кога во Скопје нема јавен превоз, а градот се задуши во сообраќај. Зборуваме за десетици згради, мостови, фонтани и споменици, кои чинат неколку стотици милиони евра! - коментира *Андреј_Љ. на специјализираниот интернет-форум за градежништво и урбанизам *буилд.цом.мк.

Неговиот соговорник Архитектон додава дека тоа што подземните сообраќајници и трамвајот не нашле место во видеопрезентацијата, а има место за двокатниот автобус е трагедија сама по себе, што укажува на третманот што го има власта кон реалните проблеми во градот.

- Сакам да додадам дека е особено интересно што вакво извонредно видео, кое бара многу време за изработка, се лансира нецела недела по усвојувањето на последните измени на Детаљниот план за Малиот ринг. Значи, видеото ги има сите градежни маркички од последните измени, со разработени објекти во рамките на тие маркички. Или имаме ѕверови аниматори или некој веќе конечно треба јавно да каже дека се укинуваат урбанизмот и архитектурата - пишува тој.

И граѓаните што ги анкетиравме на плоштадот се незадоволни од енормното трошење народни пари.

- Да бидам искрен, ми се допаѓаат сите градби што ги предвидува Владата. Но, имам морална дилема, а тоа е кога гледам на телевизија дека луѓето немаат греење во болниците, кога за децата немаат место по градинките, кога пензионерите немаат пари ниту бонбонче да купат за внуците. За жал, нашата Влада не го гледа тоа - вели пензионерот Михајло Мишев.

Студентката Рада Стојановска смета дека граѓаните од другите делови на Македонија треба да се побунат, зашто се' се вложува во Скопје, а во другите градови, особено во источниот дел на земјава, има цели гратчиња без улици, вода, канализација.

- Потекнувам од едно гратче и искрено мака ми е да гледам како во Скопје никнува и се гради на големо, а моите блиски со години немаат работа. Одат во Грција амали да бидат, берат по плантажите или ги чистат апартманите по грчките летувалишта. Спомениците им ги наполнија џебовите само на уметниците, но со парите од сиромасите. Оваа држава не е социјална, не знам каква е - вели Стојановка.

Нов дух на просторот

Општина Центар, која изминатиов период служи како портпарол на проектите на Владата за Скопје, вели дека придобивките од овие проекти се нов имиџ на главниот град, физиономија карактеристична за европските цивилизации и квалитативни синоними за препознатливост.

- Во секој главен град централното подрачје изобилува со културно-историски споменици кои го епитетираат државно-правниот развој и етаблирањето на мапата на државите. Центарот и содржините кои ќе бидат конципирани во него ќе бидат синоним за распознавање на Скопје во светот. Најголем дел од туристите од странство ќе ги овековечуваат своите посети фотографирајќи се токму пред содржините во центарот. Со тоа, од друга страна, се обезбедува зголемување на интензитетот и фреквенцијата на туристи во центарот на градот - се вели во матетеријалите кои меѓу другото беа поделени од страна на Општина Центар за време на презентацијата на новиот изглед на Скопје.

Покрај ова, според Општината, придобивка е и обновувањето на голем дел од содржините кои од различни историски или природни причини биле уништени во различни историски фази, со што во исто време се врши и облагородување на центарот и комплетно пополнување на плоштадот.

- Тоа е израз на конструктивната и сериозна урбанистичка мисла. Скопје, засега е единствениот главен град во Европа во кој централното градско подрачје не е комплетно заокружено и пополнето. Новите објекти даваат нов дух и амбиент на просторот, со што на позитивен начин се подобрува перцепцијата за центарот, и општо перцепцијата за Скопје и Македонија - потенцираат општинските власти.

Во нивните поенти со кои го оправдуваат проектот се вели

дека се решава и горливиот проблем за соодветен работен простор за голем број државни институции.

- Досега голем број од државните институции немаа сопствени објекти и простории. Тоа предизвикуваше финансиски импликации. Во моментов за сите државни институции за кои се плаќа кирија, од Буџетот се издвојуваат околу 1,5 милион евра годишно - образлагаат од Општината Центар.

Оттаму сметаат дека со проектот „Скопје 2014 година“ значително би се зголемиле прометот и економската добивка за големиот број локали кои се наоѓаат во строгиот центар, а ќе се создадат и услови за отворање нови работни места.

Според општинските власти, се пополнува една значајна историска празнина во развојот на културно-уметничката и културно-урбанистичката мисла во Македонија.

- Во Скопје е скокната една голема историско-урбанистичка фаза, во која се чувствува отсуство на градби карактеристични за тој период на европската цивилизација. Сме биле под Отоманската Империја и под влијание на таа култура која има свои квалитети што ги почитуваме, но треба да го дополниме со изгубениот период, да направиме симбиоза од стилови. Во времето на Југославија, Скопје не бил приоритет при градбите, како што биле Белград или Загреб. Дополнително со земјотресот се уништија сите содржини што беа синоними за распознавање на градот. Во светот и денес се градат градби во овие стилови, зошто да не се градат и во Македонија.

(екипа на Дневник)

Со месеци без плоштадот


Од Општина Центар велат дека прават подготовки за дислокација на подземната инфраструктура за потребите за изградба на фонтаната на плоштадот Македонија. Тие не прецизираат колку пари ќе потрошат за овој зафат.

- За три месеци треба да заврши дислокацијата на подземната инфраструктура, а плоштадот ќе биде заграден се' додека се завршат сите градежни работи - велат во Општина центар.

Фонтаната ќе се гради цела година, а лизгалиштето на плоштадот ќе остане до април, што значи дека скопјани со месеци ќе останат без централното шеталиште.


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 07:38
Koga ja vidov promocijata, nekako strav me obzema.
Eve ke vi kazam edna rabota, ovde vo Kanada kaj sto ziveam ovaa nova godina gradot bese daleku pomalku nakiten i sreden, poradi krizata. Gradskite vlasti izlegoa so obrazlozenie deka mora da se stedi poradi drugi povazni raboti za gradot kako metro, ulici, bolnici i dr.

Ova sto go vidov na videoto ke kosta bogami mnogu ako se realizira normalno, a za edna siromasna drzava kako nasata mislam deka seto ova e samo poigruvanje so dostoinstvoto na pogolemiot broj od gradjanite koi ziveat vo siromastija.

Moe mislenje e deka volku pari ako veke sakaat da trosat, bi trebalo drzavata da potrosi vo izgradba na fabriki prvenstveno, bolnici, ucilista, da se napravat vodovodi, kanalizacii itn...

Ova e daleku od zdraviot razum, a sto e najtragicno i ke prodolzi taka...-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 07:46
Сите граѓани на Македонија кои не живеат во Скопје треба да побараат дел од колачот наречен БУЏЕТ. Сите треба да си кажат дека не е само Скопје за дотерување.
Битолчани веројатно како жители на конзулскиот град треба бога ми бајаги да се побунат. Ако споредиме дали ни треба триумфална капија или да се реновираат спомениците на историјата тогаш веројатно сликата ќе биде поинаква
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2A36215E9EEB2B4AB38347B54333AE22 - Најстариот конзулат е за хорор филм


-------------


Постирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 08:15
I  iako rizik od navredi postoi, sepak ubavo e da se vidi deka ideite moze da se koristat od nekade.голема%20насмевка
Ta ne sme sade nie, ta ne e samo tuka, imalo i pred nas, ke ima i po nas. Dosta gi kritikuvame deka videle od Paris i ne znam kade li ne.изненадување
http://www.spic.com.mk/kat/sport/skopje-2014-kako-ashabad.html -

- Скопје 2014 како Ашхабад
-------------


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 09:50
сега само  нафта требе да побаратенамигнување

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 10:08
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Сите граѓани на Македонија кои не живеат во Скопје треба да побараат дел од колачот наречен БУЏЕТ. Сите треба да си кажат дека не е само Скопје за дотерување.
Битолчани веројатно како жители на конзулскиот град треба бога ми бајаги да се побунат. Ако споредиме дали ни треба триумфална капија или да се реновираат спомениците на историјата тогаш веројатно сликата ќе биде поинаква
http://www.dnevnik.com.mk/?ItemID=2A36215E9EEB2B4AB38347B54333AE22 - Најстариот конзулат е за хорор филм

Во уставот на РМ стои:

                                              Член 117

Градот Скопје е посебна единица на локална самоуправа, чија организација се уредува со закон.

Во градот Скопје граѓаните непосредно и преку претставници учествуваат во одлучувањето за прашања од значење за градот Скопје, а особено во областите на урбанизмот, комуналните дејности, културата, спортот, социјалната и детската заштита, предучилишното воспитување, основното образование, основната здравствена заштита и во други области утврдени со закон.

Градот Скопје се финансира од сопствени извори на приходи определени со закон и со средства од Републиката.

Градот Скопје е самостоен во вршењето на надлежностите утврдени со Уставот и со закон, а надзорот над законитоста на неговата работа ја врши Републиката.

Републиката со закон може да му довери вршење на определени работи на градот Скопје.
Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 10:10
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

I  iako rizik od navredi postoi, sepak ubavo e da se vidi deka ideite moze da se koristat od nekade.голема%20насмевка
Ta ne sme sade nie, ta ne e samo tuka, imalo i pred nas, ke ima i po nas. Dosta gi kritikuvame deka videle od Paris i ne znam kade li ne.изненадување
http://www.spic.com.mk/kat/sport/skopje-2014-kako-ashabad.html -

- Скопје 2014 како Ашхабад


 
Интересен податок,ете од каде нашата влада  била инспириранаголема%20насмевка
 
 
 Сличности

- Во Туркменистан неколку пати е одржан ден на дрвото каде што беа насадени голем број садници.
- На 1 јули 2009 година во Туркменистан стапи на сила Законот за трето дете, а поради нискиот наталитет владата обезбедува бенефиции за секое семејство кое ќе роди повеќе од две деца.
- Во почетокот на оваа 2009 година, претседателот Бердимухамедов ја зголеми платата на државната администрација, како и пензиите за цели 10 проценти.
- Од 1993 година до денес, преку 100.000 Туркмени извадиле руски пасош.

Уредби од Нијазов
- Забрана за шминкање на водителите.
- Забрането пушење на јавни места.
- Смена на имињата на улиците.
- Забрана за движење на странци по 23 часот.
 
Ако се следи овој терк,ќе заштедиме и на козметички препарати,одиме на природна лепота голема%20насмевка


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: Marko Polo 1
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 10:11
ne be, ne komentiram. Lut sum.


Постирано од: да бе
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 10:18
имате забрана за движение на странци по 23 часот?збунетост

-------------
http://www.youtube.com/watch?v=cG_uWZxKaoU - ¡ʎɐp ʎɯ ǝʞɐɯ 'pɐǝɥɐ oƃ


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 10:22
Не е проблем и тоа ќе воведеме,но мене најмногу ме засегна ова со шминкањетоголема%20насмевка

-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 10:31
“ Грубите пресметки покажуваат дека за изградбата на десетината објекти, споменици и за обновата на фасадите околу плоштадот Македонија ќе бидат потрошени 200 милиони евра. “
 
 
нас ни нафта да најдеме не не спасува за да се реализираат  “ проектите “ на возљубениот ..............


-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАН


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 10:37
a, ....mauzolej?!изненадување....zaboravile da ostavat mesto za neshto takvo!збунетост.....ili podobro ke bide nekoja piramidica,...pa,...kako i vo starite ,koga odvnatre poslednite "majstori se zaziduvale,...taka i ovie,..zivi da se  zapechatat vo nejzinata vnatreshnost ,..shtom kako shto vikaat,...tolku mnogu im stalo do shirokite masi ....

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 10:56
знам еден, додуша поточно е да се каже дека се знаеме, ама половично...
јас го знам а он мене не ме знае...
и тој Б.Ц. вика на ТВ дека државата не требало да прави споменици...
туку требало да прави фабрики бре...
фабрики ееејјјј....

и пошто со она за спомениците се согласувам, до некаде...ахааа...не све...
ме воодушеви она за фабриките...
идемо, радимо, нову пругу градимо...
фабриките на работниците...
да градиме државни фабрики...
да има пак државни директори...
да има од каде да се лапа пак и пак и пак...

(ова нема врска со вицот за патката кога викала пак пак и оние што ја сексале мислеле дека сака пак, а она уствари нели не знаела ништо друго да каже, пошто патка е па знае само пак, пак)...

и да не бегам од темата...
можат тие пари за споменици и питај бога што све не што кошта милони...
да ги вложат во други работи...
стимулациии, поволни кредитеи, фискална политика, зголемување на социјалната помош, грижа за невработениите, стимулација на лоповите, пардон на оние кои имаат фирми за производство стекнато со чесен труд и така- за отварање на нови работни места...
и тако даље. нели...
на крај на краишта нека направат пат до Караџица бре...
искршив она колата идејќи до горе...
молам..тоа е во ингеренција на локалната самоуправа...
нема везе...
сите за еден..еден за Тито...
уствари...збунетост


Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 11:03
ma kakvi fabriki!?изненадување...neli e kapitalizam vekje tukaзбунетост( i toa,..najtrul shto moze da bide!)...fabriki neka si pravat tie shto se sposobni i imaat pari za toa....drzavata edino shto treba e da ovozmozi dobra cirkulacija na neshtata shto ke izleguvaat od tamu,..i na lugjeto podobro da komuniciraat( fizichki)...i domashni,....i od stranstvo..

.nakratko...bez asalna infrastruktura( od sekoj vid....osven pomorska)намигнување...djabe ti se ...i "trista" fabriki ,.i kompjuteri.i sl.bakrachi....ili drebulii...kako shto vikaat ...tuka!

-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 11:05

Па добро де, немора да го послушаме другар ти Б.Ц. ,немора ете ни фабрики,добар е твојот предлог ,ако веќе можат да се обезбедат толкави средства  тие треба да бидат наменски  употребени.

Многу добро кажа еден  член.....што ќе му е плазма телевизор на бездомник?!збунетост


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 11:14
Originally posted by renatax renatax напиша:

Па добро де, немора да го послушаме другар ти Б.Ц. ,немора ете ни фабрики,добар е твојот предлог ,ако веќе можат да се обезбедат толкави средства  тие треба да бидат наменски  употребени.

Нешто друго мене тука не ми јасно Ренатче...
Ако овие кои многумиа ги плукаат...
имаат пари за "фрлање" за споменици, безжични интернети во села позади Орман планина каде нема две дечиња во училиште...
за плоштади, мостови итд...

тогаш...
ваљда и оние кои биле пред нив ги имале истите пари на располагање...
ама тие ниту градеа глупости...
ниту правеа нешто...
ниту "размрдаа" нешто во државава...
а парите исти...
е кај се парите де...


Постирано од: Renatax
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 11:23
Каде се парите?
Тоа е прашањето кое постојано си го поставуваме  ние  обичните смртници,а одговор никако да најдеме,всушност  не е дека незнаемесреќа,баш заради парите слатка е премиерската фотеља,но не е лошо и да си шофер на  некој од властанамигнување
Мене  нешто друго не ми е јасно....
До кога ќе се менуваат владите и  дали  постојано ќе се повторуваат истите актери и  до кога ќе има дебати од типот...каде се парите???
 


-------------
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 11:29
?..........тогаш...
ваљда и оние кои биле пред нив ги имале истите пари на располагање...
ама тие ниту градеа глупости...
ниту правеа нешто...
ниту "размрдаа" нешто во државава...
а парите исти...
е кај се парите де..".


teshko da se isti pari !.изненадување...valjda si zaboravil deka ovie tvoive -ovciнамигнување...postojano se falat deka uspeale da gi zgolemat prihodite vo drzavnata kasa,..na site nachini!...de, so normalno polnenje na kasata( so carini, danoci,pridonesi, taksi...i sl.)...de, so ....kazni de,...za koishto nemam nikakov prigovor!...koj greshi...treba i da si ja plati greshkata,..bez pardon!


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: којсумјас
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 11:34
Originally posted by brza brza напиша:


teshko da se isti pari !.изненадување...valjda si zaboravil deka ovie tvoive -ovciнамигнување...postojano se falat deka uspeale da gi zgolemat prihodite vo drzavnata kasa,..na site nachini!...de, so normalno polnenje na kasata( so carini, danoci,pridonesi, taksi...i sl.)...de, so ....kazni de,...za koishto nemam nikakov prigovor!...koj greshi...treba i da si ja plati greshkata,..bez pardon!

ај и така нека биде...
а зошто тогаш они другите(твоите????)...овцинамигнување
не успеале да ја наполнат државната каса...
не слушнале за фискални каси...?
за плаќање даноци...?
за плаќање давчки кон државата на своите вработени...?
за плаќање казни ако не го почитуваат законот..?

а за намалување на ДДВ...???
а...???
Постирано од: Анастеа
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 11:36
СКОПЈЕ 2014

Остајте овците за друго место
намигнување


-------------
http://www.youtube.com/watch?v=QCQTr8ZYdhg&feature=related" rel="nofollow - Прав сме и ќе бидеме.
Ни воздух, ни оган, ни вода, туку земја,
само земја ќе бидеме и можеби
неколку жолти цветови.


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 12:10

Dobro izgleda ona sto e zamisleno. Samo, imam nekolku zamerki.

Kako prvo, spomenikot na Aleksandar Makedonski ke vnese dopolnitelni tenzii vo odnosite so Grcija.

Kako vtoro, Crkvata ke vnese tenzii pomegju vernicite Muslimani koi ke sakaat dzamija.


Drugoto e vo red, no mora da mislime vo kakva politicka situacija se naogja nasata zemja i zatoa moj predlog e deka treba dobro da se razmisli dali e dobro bas sega da se napravat ovie dva spomenika.

Bi bilo dobro toj prostor da se popolni so nesto drugo, imame pametni arhitekti, umetnici, istoricari, neka predlozat nekoi drugi resenija.

Crkvi i Dzamii vo Makedonija ima kolku sakas, a spomenikot na Aleksandar iako e dobro osmislen, sepak ne e vreme sega da se postavi. Los tajming, bi rekol.

Постирано од: brza
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 12:19
his majesty said:
-"Drugoto e vo red, no mora da mislime vo kakva politicka situacija se naogja nasata zemja i zatoa moj predlog e deka treba dobro da se razmisli dali e dobro bas sega da se napravat ovie dva spomenika.
"


....a ,so koj pamet da razmisluvaat?изненадување....da go imale , voopshto i nemalo da im pagja takvo neshto na nego .


-------------
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein


Постирано од: KINGDAVID
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 12:23
Originally posted by brza brza напиша:

his majesty said:-"Drugoto e vo red, no mora da mislime vo kakva politicka situacija se
naogja nasata zemja i zatoa moj predlog e deka treba dobro da se
razmisli
dali e dobro bas sega da se napravat ovie dva spomenika."....a ,so koj pamet da razmisluvaat?изненадување....da go imale , voopshto i nemalo da im pagja takvo neshto na nego .Da ti kazam , i mene mi e cudno malku toa...


Постирано од: MySelfme
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 12:41
Gradenjeto na vakvi masivni objekti i ne odggovaraat bas na vremeto i plus toa se nekako prenatrupano bi izgledalo...filharmonijata mislam deka bese toa so mi se dopadna...a triumfalnata kapija e "vrv"

-------------
NOTHING NEVER ENDS...

Kakov paradoks!!!Sovrsenata ljubov e onaa sto ne pravi nesrecni.Постирано од: sonjche
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 12:47
Proekt kako proekt, do negova realizacija ima mnogu (finansii pred se)!Ovojpat ne sum optimist,realno gledam i znam deka ne ke da e na dobro i ubavo! Zalam sto moeto Skopje voopsto nema da izgleda taolku estetski ubavo kako sto zasluzuva!


Постирано од: dimigor
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 16:29
Не ми е јасно на кој дроги се овие.Забегале со проектов до максимум.Иако некој ствари изгледаат убаво,џабе е кога ке биде се натуткано на мал простор.
А споменици...милион...наводно целата историја на македонија ќе ја има на плоштад:Историја се учи во книги...а не да го претвара плоштадот во музеј.
КАКО ШТО ТРГНАЛЕ СО СПОМЕНИЦИВЕ ИМАМ ЕДЕН ПРЕДЛОГ ЗА ВЛАДАТА:
ПОЗАДИ СПОМЕНИКОТ НА САМОИЛ НЕКА НАПРАВАТ 10000 СТАТУИ ОД ОСЛЕПЕНАТА САМОИЛОВА ВОЈСКА И НЕКА ГИ РАСПРЕДЕЛИ ДО СТАРА ЖЕЛЕЗНИЧКА.Ваљда тогаш ке се заситат од тоа спомениците грди...да им е**м простаците неписмени!


Постирано од: maria_magdalena
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 16:32
Originally posted by dimigor dimigor напиша:

Не ми е јасно на кој дроги се овие.Забегале со проектов до максимум.Иако некој ствари изгледаат убаво,џабе е кога ке биде се натуткано на мал простор.
А споменици...милион...наводно целата историја на македонија ќе ја има на плоштад:Историја се учи во книги...а не да го претвара плоштадот во музеј.
КАКО ШТО ТРГНАЛЕ СО СПОМЕНИЦИВЕ ИМАМ ЕДЕН ПРЕДЛОГ ЗА ВЛАДАТА:
ПОЗАДИ СПОМЕНИКОТ НА САМОИЛ НЕКА НАПРАВАТ 10000 СТАТУИ ОД ОСЛЕПЕНАТА САМОИЛОВА ВОЈСКА И НЕКА ГИ РАСПРЕДЕЛИ ДО СТАРА ЖЕЛЕЗНИЧКА.Ваљда тогаш ке се заситат од тоа спомениците грди...да им е**м простаците неписмени!


Нљајубаво за вакви како тебе-стил Тирана од времето на Хоџа Енвер.

-------------
МИСЛИТЕ СЕ ОСЛОБОДЕНИ ОД ДАНОК.


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 17:43
Пак ќе кажам .....


Значи....

1. Премногу е натрупан овој проект
2. Премногу е кич и е вон секаква помисла да се враќа градот цел милениум наназад.
3. Подобро е ако се започнува со градби и слични зафати да се оди на модернистички пристап.
4. Постојат побитни работи и проблеми за кои треба да се зафати градоначалникот и владата.
5. Економски е неиздржано, држава која кубури на работ на пропаста да се расфрла со пари на вакви проекти, а притоа да не го решава проблемот со невработеноста, беспарицата кај народот...
-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: Andjelina
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 18:02
го цитирам KINGDAVID
Drugoto e vo red, no mora da mislime vo kakva politicka situacija se naogja nasata zemja i zatoa moj predlog e deka treba dobro da se razmisli dali e dobro bas sega da se napravat ovie dva spomenika.

и прашувам
нели треба повеќе да размислиме во КАКВА ЕКОНОМСКА состојба се наоѓа нашава земја?
секој месец се продаваат државни обврзници за да добијат пензионерите пензија.
социјалната помош која патем е мизерна доцни со месеци.
боловањата на родилките им доаѓаат откако децата ќе им пораснат.
најважно од се е разубавувањето на Скопје?
поважно и од народот???
двеста милиони евра ќе не кошта разубавувањето.
ако веќе можеме да си го дозволиме тој луксуз,нели има бар милион поважни работи.
сите кои доаѓаат на власт се удираат во гради како народот им е најважен,како ќе сторат се за да се подобри квалитетот на животот...
за жал по една година ќе сторат се за да го подобрат квалитетот на СОПСТВЕНИТЕ животи.
НАРОДОТ ВЕЌЕ НЕ Е ВАЖЕН.
и кога велам СИТЕ мислам БАШ СИТЕ без исклучок!

-------------
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасуваПостирано од: mamamd
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 18:04
Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:тогаш...
ваљда и оние кои биле пред нив ги имале истите пари на располагање...
ама тие ниту градеа глупости...
ниту правеа нешто...
ниту "размрдаа" нешто во државава...
а парите исти...
е кај се парите де...

Onie koi, spored mnogumina  kradele..si dobija zasluzena kazna i sega od opozicija mozat slobodno da kritikuvaat.
Zboruvame za ovie koi dobija i koi trgnaa mnogu ubavo. Shto im treba sega da preteruvaat. Nekoi spomenici apsolutno se OK, zabeguvanjeto ne cini.


-------------


Постирано од: NRGMKD
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 18:13
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Originally posted by којсумјас којсумјас напиша:тогаш...
ваљда и оние кои биле пред нив ги имале истите пари на располагање...
ама тие ниту градеа глупости...
ниту правеа нешто...
ниту "размрдаа" нешто во државава...
а парите исти...
е кај се парите де...

Onie koi, spored mnogumina  kradele..si dobija zasluzena kazna i sega od opozicija mozat slobodno da kritikuvaat.
Zboruvame za ovie koi dobija i koi trgnaa mnogu ubavo. Shto im treba sega da preteruvaat. Nekoi spomenici apsolutno se OK, zabeguvanjeto ne cini.


Па и овие треба малце да си го омрсат душичето... Знаеш како иде тоа... Доста се мрсеа претходните, сега малце и сегашните... А најубав пример се сите овие чаталења со кичерајско и праисториско "разубавување" на Скопје.....
Смешно и трагично е ова.... Сјајот на Скопје ќе се враќа на овој начин... На крај ќе испадне од сево ова една убава игрица и можда продолжение на Цезар стратегијата.. не


-------------
The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.


Постирано од: lipicaner
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 18:31
celo skopje go sredija so divogradbi uste plostadot ostana,ke imame poveke spomenici na plostad odkolku na grobista butel.


-------------


Постирано од: dimigor
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 18:41
Originally posted by maria_magdalena maria_magdalena напиша:

Originally posted by dimigor dimigor напиша:

Не ми е јасно на кој дроги се овие.Забегале со проектов до максимум.Иако некој ствари изгледаат убаво,џабе е кога ке биде се натуткано на мал простор.
А споменици...милион...наводно целата историја на македонија ќе ја има на плоштад:Историја се учи во книги...а не да го претвара плоштадот во музеј.
КАКО ШТО ТРГНАЛЕ СО СПОМЕНИЦИВЕ ИМАМ ЕДЕН ПРЕДЛОГ ЗА ВЛАДАТА:
ПОЗАДИ СПОМЕНИКОТ НА САМОИЛ НЕКА НАПРАВАТ 10000 СТАТУИ ОД ОСЛЕПЕНАТА САМОИЛОВА ВОЈСКА И НЕКА ГИ РАСПРЕДЕЛИ ДО СТАРА ЖЕЛЕЗНИЧКА.Ваљда тогаш ке се заситат од тоа спомениците грди...да им е**м простаците неписмени!


Нљајубаво за вакви како тебе-стил Тирана од времето на Хоџа Енвер.

Не се секирај...ке го имам тој стил што ми го предлагаш во 2014 како што гледам


Постирано од: Генерал Митре
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 18:55
Што кукате бе?Замислете Коце КОцка Венеција да отидеше да ја гледа? А?И гондоли ќе си имавме.
А за тоА КОЦКИТЕ во Париз не ми е јасно..Мислев дека Де Гол  со декрет ги искорна и ги забрани во Париз после нередите на студентите и работниците во 1968..Не сум сигурем но мислам дека тоа што Коце видел таму е асфалт со нацртани коцкици..


Постирано од: srbakovi2000
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 19:27
da zalici sk na glaven grad ova sivilo vo neznam koj stil da se zameni ne mora do 2014 treba sistematcki da se raboti na dooformuvanje na glavniot grad samo trebase da se napravi consenzus po planot a toj ne e mozen vo makedonia po nitu edno presanje pa nitu po nacionalnite prasanja i ne me zacuduva sto ne e izgraden istiot


Постирано од: Zeksi71
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 19:32
Neli sekoj spomenik treba da oznacuva nesto, del od istorijata.

Ama triumfalnata kapija???

Koga toa nie sme triumfirale vo nesto???????????

-------------
"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ


Постирано од: Polar Bear
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 19:46
Originally posted by да бе да бе напиша:

имате забрана за движение на странци по 23 часот?збунетост
 
 
Само на Б’лгарето им е забранено!
 
 


-------------
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!


Постирано од: Lithium
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 20:00
Originally posted by Zeksi71 Zeksi71 напиша:

Neli sekoj spomenik treba da oznacuva nesto, del od istorijata.

Ama triumfalnata kapija???

Koga toa nie sme triumfirale vo nesto???????????


Во бројот на статуи и споменици смеење
Шмизлата рулззз мир


-------------
You think you are perfect? Well, try walking on water...


Постирано од: orlov
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 21:49
Originally posted by bijonse1 bijonse1 напиша:

јас лично останав со уста отворена........без коментар..........
маскембал од споменици и натрупани објекти кои не соодвествува со околината....
а за спомениците?? срамота некои да си поигрува со нивната историска важност.....
па само колку губат од вредноста поставени во несоодветна околина ....
дури се смешни така поставени.....
леле зарем ова ќе биде реалност??
лично повеќе би се срадувала.......
да видам низа на стамбени згради за  социјала.....
низа на објекти за пензионери и старачки дом.....
низа на спортски објекти за специфични екстремни спортови..
низа на производствени објекти , нови фабрики .....
низа на студентски домови .....
тоа нас ни треба........
леле како ќе биде споменикот со контајнер со ѓубре од страна.....
скршени плочници и дупки ...
и легнати под споменикот безкуќници и питачи??
и ОК Скопје ......а што со градовите во провинцијата??
дали некој ги посети  да види какви се?? не
Nishto chudno za spomenicite.
Na 14.Noemvri 2007 godina po zjelba na Sokol Mitrovski- nekogashen general i pricezok na pretsedatelite, a togash i sega aktuelen gradonachalnik na OPSTINA Gj. Petrov spomenikot na poginatite BORCI  vo 2001 godina umesto da bide postaven na lokacijata kaj Alexandar Palace, Mitrovski izdejstvuva da go postavi vo Gj. Petrov i toa ni povekje ni pomalku nego sred albanskiot del na opshtinata.
Shto na toa bijonse1 kje kazjesh kako komentar?

лутина-------------
,,СЕКОГАШ ВО СЛУЖБА НА ТАТКОВИНАТА,,              


Постирано од: Генерал Митре
Датум на внесување: 06.Февруари.2010 во 22:47
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

http://www.youtube.com/watch?v=YBYtmAOt7RI - визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?


Н е Не не! Мене не ми личи на утопија него на СОНУВАЛА ГЛАДНА КОКОШКА ПРОСО... или видела жабата како го подковуваат коњот па и таа ја дигнала ногата...
Селандурија у пм..


Постирано од: DameMak
Датум на внесување: 07.Февруари.2010 во 07:30
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:

...5. Економски е неиздржано, држава која кубури на работ на пропаста да се расфрла со пари на вакви проекти, а притоа да не го решава проблемот со невработеноста, беспарицата кај народот...


Од каде му се на Грујо пари
 1. За споменици
 2. За плоштади
 3. За спортски сали
 4. За стадионот Филип 2
 5. За салата Борис Трајковски
 6. За факултети
 7. за Универзитети
 8. За земјоделците
 9. За пензионерите
 10. За администрацијата
 11. За згради за млади брачни парови
 12. За згради за деца без родители
 13. За бањи за пензионерите
 14. За рекламирање по сите медиуми
 15. За компјутери за учениците
 16. За ваучери за студентите
 17. За лаптопи за наставниците
 18. За 100 милиони посадени дрвца
 19. За уште 100-ци помали или поголеми проекти, некои поуспешни некои тотални промашувања
-

КАЈ БЕА ПАРИТЕ


кога други владееја со Македонија?

Грујоооооо малку правиш за народот - овој народ сака да си како Б.Ц. - приватизирај, носи го жеден преку вода, кради, прави октоподи и тутунски мафии и ТАТови, давај наредби да убиваат луѓе како кучиња на улица, пиј си виски и шмркај си бело ...


Постирано од: ultra
Датум на внесување: 07.Февруари.2010 во 09:21
Ако се изгради Скопје како што планираат оваа влада остава доживотен печат во историјата на градот, а со тоа не може СДСМ да се помири намигнување


Постирано од: ZOTE
Датум на внесување: 07.Февруари.2010 во 11:28
Јас не знам што вие дечки и девојки, па ако не се гради ќе викате за некоја влада зашто не градела, како СДСМ, сега овие имаат проект и викате било кич не знам ова, сте против, па зар скопје сега како што изгледа е метропола? па плоштадот личи на паланка моемнтално! У секој случај секогаш сум за нешто да се гради зашто тоа ќе остане а кога ќе дојде СДСМ некогаш на власт нека земе и они нека направат некој проект со кој ќе остават нешто за спомен а не само да ги богатат олигарсите.


Постирано од: Zajcef
Датум на внесување: 07.Февруари.2010 во 12:51
Абе стварно не знам кој слепец гледа патриотизам во проектов

Прво ќе се исперат еден куп пари,со оглед на тоа дека проектот кошта околу 200 МИЛИОНИ евра(ако не се лажам сме немале олку скап проект до сега).

Второ ја задолжуваат државава-овие пари не му ги остави татко му на грујо,тие треба да дојдат од негде,а видовме дека народот скроз го исцедија во 2009 и пак не успеаја да ги соберат 2те милиарди.Значи ќе се задолжуваме кај ММФ и после ќе не контролираат оти не можеме да ги вратиме парите.

Трето се кратеше од многу поважни работи поради економската криза а со пректов ич не се стегале.На пример на АРМ и беше намален буџетот за 2009(не знам точен процент во моментов ама може и 50%да беше)и беа одложени и неколку набавки,на пример набавката на хелихоптерот што требаше да се случи.Е сега кажете ми колку е патриотски да ја ослабуваш војската за да градиш споменици?Или било кое друго министерство во земјава?

Четврто-Скопје и цела Македонија имаат инфраструктура како Индија.Во никој случај не личи на Метропола и сигурно 10 споменици нема да го направат метропола.Сакате метропола?Епа нека изградат ете трамваиски линии,метроа,нека ги поправат патиштата,ете и плоштадот нека се среди со 1,2 споменици...

Ама не за нас достае да градат па макар и в година да падне важно да се гради нешто-другите пак ич не градеа

-------------
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....


Постирано од: МАРШАЛ
Датум на внесување: 07.Февруари.2010 во 13:00
патриотизмот кај нас се купува со пари .......... така некако испаѓа не%20знам

-------------
http://www.onlineyufilm.com/musicvideo.php?vid=42859a7cd" rel="nofollow - Ко овде не полуди , ТАЈ НИЈЕ НОРМАЛАНИспечати | Затвори го прозорот

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03 - http://www.webwizforums.com
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd. - http://www.webwiz.co.uk