IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6869707172 229>
Автор
Порака
Boogie Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
Слобода или Смрт

Регистриран: 26.Октомври.2005
Статус: Офлајн
Поени: 10652
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Boogie Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 15:54
На погрешно место се питаш,да го питаш него или не питај воопшто
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 16:37
Originally posted by brza brza напиша:

sega bash pominav niz centarot so kola!....a ,be ...shto me boli za se !!..

..koga ke gi vidam ace i goce...na konj...vednash zaboravam na site sekojdnevni i celodnevni tantalovi maki, na zivotot vo gradov.....

...tuku,...se  pitam ,...dali goce voopshto javnal nekogash konjизненадување,..ili podobro dali voopshto i bil nekoj javach?збунетост


Da da, i jas slicno reagiramголема%20насмевка
Prosto sum vo blazena sostojba...i da se sopnam od nekoja dupka na asfaltot, cuvstvuvam kako makedonskata gordost raste vo mene.
Toa e se sto ni treba.

Orvelovska srekja i radosti!
Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 03.Мај.2010 во 16:56
Да живее Орвел.
Но ние ќе почне да доживуваме нешто слично?Кај Алумина ќе се гради, ма нека се гради што се сака - јасно ми е дека повеќе се кради, но каде се парите на оние од Алумина кои имаат побарувања од Алумина - доверотели се -нели?
А дајте ни и нешто производно ,само ве молам не од премиерот видовме што стана со млекарата - ако и направи пропаганда со пиењето на млекото и т,н,т.Тој е добар з лопати и споменици - можеби и за пари.Дајте градители и фабрики кои ќе работат ,не бизнис од страна на владата - гради станови за продажба и сл.
На крај незнам ваквата пропаганда, дека расфрлањето со пари било патриотизам, да не ме замлати и мене инаку МОЛАМ поправете го асвалтот пред СОБРАНИЕТО и околу центарот да не се бламираме а и некој може да си ги искрши нозете или главата - недај боже да е некој обичен граѓанин!.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
Tor Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 25.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 628
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Tor Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Мај.2010 во 23:29
Dobri se konjive na plostad !

Кон врв
marsovec Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 18.Април.2010
Статус: Офлајн
Поени: 3378
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај marsovec Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 04:55
So vakov um, ke ne java koj ke stigne. A i ke ne krade,
Aramilak.
СЕ Е КОНЕЧНО САМО ГЛУПОСТА Е БЕСКОНЕЧНА - САМО КАЈ НАС
Кон врв
The_Boss Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
GFX Designer

Регистриран: 31.Март.2010
Статус: Офлајн
Поени: 948
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај The_Boss Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 17:31
Ми се допаѓа проектот Скопје 2014. Еве Гоце Делчев и Даме Груев се веќе донесени. Ми се допаѓа затоа што Скопје треба да станува уште поголема метропола и се повеќе и повеќе да се подобрува и разубавува мене на пример ќе ми биде супер да шетам покрај тие споменицит т.е на плоштадот затоа што нема да биде монотоно се исто па исто, вака на убавина ќе добие Скопје, ќе има многу туристи плус. Исто така со овие споменици што се поставени и што ќе се постават, Владата создава и гради историја. да
Поради неплатени сметки, ИДИВИДИ го исклучи потписот на The_Boss.
Кон врв
NRGMKD Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
THE EXTERMINATOR

Регистриран: 18.Ноември.2005
Статус: Офлајн
Поени: 7512
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај NRGMKD Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 18:22
Originally posted by CakNoris CakNoris напиша:

Ми се допаѓа проектот Скопје 2014. Еве Гоце Делчев и Даме Груев се веќе донесени. Ми се допаѓа затоа што Скопје треба да станува уште поголема метропола и се повеќе и повеќе да се подобрува и разубавува мене на пример ќе ми биде супер да шетам покрај тие споменицит т.е на плоштадот затоа што нема да биде монотоно се исто па исто, вака на убавина ќе добие Скопје, ќе има многу туристи плус. Исто така со овие споменици што се поставени и што ќе се постават, Владата создава и гради историја. да


Шефе... ти вработен си? Земаш добра плата?
Ако си, значи ја имаш среќата... Знаеш ли колку чинат тие споменици досега... Само за тие 2 споменика се потрошени 800 000 евра... Знаеш ли што може да се направи со тие пари... Знаеш ли дека заради тие споменици, државата влегува во се поголеми дупки... Или само ја гледаш естетиката?
Не сум против споменици... Но жално, дури одвратно делува да се градат споменици, а на пензионерите да им каснат пензиите 12 дена. На безбедносните сили им каснат исплатите за дежурства и прекувремена работа, на здравството е намалена платата за 30 %... За што е тоа направено... Така ли државата се справува со кризата... Градејки споменици, кои чинат 3 пати повеќе од оригиналната вредност... И уште нешто... Тие споменици најмалку ќе донесат туристи...Зашто според мене Загреб и Белград секогаш имале поубава инфраструктура и поубави споменици, па нивниот туризам не се должи на спомениците... Јас се сложувам да се градат споменици, ама не сега и не на ваков бесрамен начин... Жално и срамота е....

The purpose of war is not to die for your country but to make the other bastard die for his !!! - General George S. Patton - Commander of the III US Army Corps.
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 18:44
tiger,...ne si troshi energija bespotrebno !

.....inache ,...posledna vest:.....turkanici pred severnite granici na zemjava ,.otkako doznale strancite deka goce i dame bile na ...konjнамигнување.....se potepale turistite koj poprvo da vleze tuka,....изненадување.
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 19:11
Originally posted by NRGMKD NRGMKD напиша:


Не сум против споменици... Но жално, дури одвратно делува да се градат споменици, а на пензионерите да им каснат пензиите 12 дена. На безбедносните сили им каснат исплатите за дежурства и прекувремена работа, на здравството е намалена платата за 30 %... За што е тоа направено... Така ли државата се справува со кризата... Градејки споменици, кои чинат 3 пати повеќе од оригиналната вредност... И уште нешто... Тие споменици најмалку ќе донесат туристи...Зашто според мене Загреб и Белград секогаш имале поубава инфраструктура и поубави споменици, па нивниот туризам не се должи на спомениците... Јас се сложувам да се градат споменици, ама не сега и не на ваков бесрамен начин... Жално и срамота е....


Ту ту ама ги изжали горенабројаните, посебно пензионеритеизненадување
А што тие да не несат црвени јајца или децата ке им умрат од глад па мора секој месец на први, први да добијат пари. Што не се сожали еднаш за учителките што те научија да пишуваш, а секој месец плата со очи не виделе пред 20 во месецот?тага
Пензионерите први отидоа да се сликаат пред спомениците, што значи ним им е арно, убави им се спомениците, а и сакаат на внуците да остаат слика за спомен...од соеницинамигнување
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Мај.2010 во 19:38
a, shto e bitno dali na 1 ili na 21изненадување,...ako redovno ja primash,...sekoj mesec?збунетост....jes da smetkite treb da se platat porano , ama ,...sega sekoj ima i kartici so koishto mozat da platat na vreme ,..pa, posle automatski ke im se odbie sumata,..bez kamata jasno..
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Kali Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Storyteller

Регистриран: 30.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4947
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Kali Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 09:07
I da gi odmineme penzionerite...ajde da zboruvame za zdravstvoto.

Mislite deka e dosadno vekje da se zboruva kako ovie 800 000 eur se pogresno nasoceni, t.e. zdrpani?
Koga stanuva zbor za zdravje, ne moze da e.
Toa vazi za sekoja zemja- no osobeno za Makedoncite, bidejki osven po Aceto sekako, se poznati i kako "humana nacija"?

Kje otidete denovive vo apteka po lekovi koi najverojatno kje gi nema, no dokolku gi pobarate privatno da gi kupite- tie magicno se pojavuvaat i toa 2-5 pati poskapi od porano. E, toa e problem. Bidejki imate zdravstveni problemi koi se narekuvaat glavobolka, temperatura, no i onie "losite". A vie ste najverojatno covek so 200-300 -eur plata- da go zememe prosekot.
Koga presuseniot Fond preferira da finansira botoks za bogati gospogji otkolku za bolni deca, i toa e golem problem.

A sto mislite vie, koga covek kje izleze od apteka isfrustriran bidejki ne moze da si go nabavi lekot koj mu treba so budjetot koj mu e vo dzeb, i popat pomine na plostad, kolku im se voodusevuva na Goce i Dame?
 
Ima li vsusnost, ovoj narod smisla za prioriteti? Ili ovaa kolektivna nezrelost pretendira da potrae?

Na strana Goce i Dame, koi i mi se prifatlivi kako simboli i spomenici nastrana losiot taming; proektov i triumfalna kapija i voopsto celiot koncept, ne mozam da gi prifatam. Koga Evropa investira vo ekonomija, vo zdravstvo, vo obrazovanie ( ne vo zgradite, tuku vo naukata!!!), Makedonija gradi istorija, t.e. barokni metropoli. Treba da vlezeme vo ucebnik kako primer za psihoticna nacija- totalno otkinata od realnosta.
Zdravstvoto-moze da pomine i so donacii.
Na primer, so donacijata od Holandska ambasada za detska klinika. I potoa nekoj kje se drzne da gi kritikuva evropskive dojdenci i nivnite stavovi i kritiki. Nemojte, bidejki ne znaeme podobro.


Изменето од Kali - 07.Мај.2010 во 12:20
Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 10:27
Originally posted by Boogie Boogie напиша:


G Mall ќе биде повеќенаменски комплекс кој ќе се простира на парцела од 150.000m² на просторот на поранешна „Алумина“. Во него централно место ќе завзема голем трговски центар од затворен тип, со над 250 продавници и локали на површина од 32.000m² GLA и 75.000m² вкупно. Најавено е G Mall да вклучува и две кули со површина од 15.000m² секоја. Во комплексот е предвиден паркинг простор за 2.500 возила.
Исто така и шише џам ќе отвореше фабрика,и корејци или што беа тие азијатите ќе отвореа фабрика,и учебници ќе имаше бесплатни,и компјутериј ќе имаше за сите,и кризата ќе не одминеше и 2 милијарди буџет ќе достигневме и така натаму...
 
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 12:12
Originally posted by brza brza напиша:

a, shto e bitno dali na 1 ili na 21изненадување,...ako redovno ja primash,...sekoj mesec?збунетост....jes da smetkite treb da se platat porano , ama ,...sega sekoj ima i kartici so koishto mozat da platat na vreme ,..pa, posle automatski ke im se odbie sumata,..bez kamata jasno..

Неее ич не е битно. Од 1 до 21 има САМО 20 дена кои треба да се преживеат, а пустиот минус кој така широкоградо банките го нудеа со воведувањето на платежната картица никако да се надокнади-покрие. Заборави на поговорката-Пушти нозете колку ти е долга чергата, оти чергата станува се покуса, покусатага
Арно ама кога вака исфрстриран човек од се и сешто ке си прошета на плоштад и ке си застане пред дејците ке си рече- Е драги прадедовци вие се боревте против аскер од надвор, ама ние нејкеме да се бориме против наш аскер оти овој домашниов аскер е многу поброен и по азг`н од тој со кој се боревте вие.
И така исфрустриран ке си удриш кадро, за да имаш доказ како било, правнуците да веруваат оти кога со оваа младина не се излегува на крај, тек како ке биде со онаа што ке се роди на готово, со среден плоштад, со капија, со театар, музеј...збунетост
Кон врв
alekso_2000 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 03.Март.2008
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 523
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај alekso_2000 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 07.Мај.2010 во 13:35
Битно е дека ке биде !!!
А кога?
Никого да не го интересират !!!
car's freack
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 6869707172 229>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,391 секунди.