IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 229>
Автор
Порака
Zeksi71 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор


Регистриран: 18.Ноември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 2391
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zeksi71 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 07:38
Koga ja vidov promocijata, nekako strav me obzema.
Eve ke vi kazam edna rabota, ovde vo Kanada kaj sto ziveam ovaa nova godina gradot bese daleku pomalku nakiten i sreden, poradi krizata. Gradskite vlasti izlegoa so obrazlozenie deka mora da se stedi poradi drugi povazni raboti za gradot kako metro, ulici, bolnici i dr.

Ova sto go vidov na videoto ke kosta bogami mnogu ako se realizira normalno, a za edna siromasna drzava kako nasata mislam deka seto ova e samo poigruvanje so dostoinstvoto na pogolemiot broj od gradjanite koi ziveat vo siromastija.

Moe mislenje e deka volku pari ako veke sakaat da trosat, bi trebalo drzavata da potrosi vo izgradba na fabriki prvenstveno, bolnici, ucilista, da se napravat vodovodi, kanalizacii itn...

Ova e daleku od zdraviot razum, a sto e najtragicno i ke prodolzi taka...

"Када је неко глуп не можеш му то ни доказати" Душко Радовиќ
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 07:46
Сите граѓани на Македонија кои не живеат во Скопје треба да побараат дел од колачот наречен БУЏЕТ. Сите треба да си кажат дека не е само Скопје за дотерување.
Битолчани веројатно како жители на конзулскиот град треба бога ми бајаги да се побунат. Ако споредиме дали ни треба триумфална капија или да се реновираат спомениците на историјата тогаш веројатно сликата ќе биде поинаква
Најстариот конзулат е за хорор филм
Кон врв
mamamd Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Почесна конзулка

Регистриран: 02.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 25679
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mamamd Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 08:15
I  iako rizik od navredi postoi, sepak ubavo e da se vidi deka ideite moze da se koristat od nekade.голема%20насмевка
Ta ne sme sade nie, ta ne e samo tuka, imalo i pred nas, ke ima i po nas. Dosta gi kritikuvame deka videle od Paris i ne znam kade li ne.изненадување

Скопје 2014 како Ашхабад


Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 09:50
сега само  нафта требе да побаратенамигнување
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 10:08
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

Сите граѓани на Македонија кои не живеат во Скопје треба да побараат дел од колачот наречен БУЏЕТ. Сите треба да си кажат дека не е само Скопје за дотерување.
Битолчани веројатно како жители на конзулскиот град треба бога ми бајаги да се побунат. Ако споредиме дали ни треба триумфална капија или да се реновираат спомениците на историјата тогаш веројатно сликата ќе биде поинаква
Најстариот конзулат е за хорор филм

Во уставот на РМ стои:

                                              Член 117

Градот Скопје е посебна единица на локална самоуправа, чија организација се уредува со закон.

Во градот Скопје граѓаните непосредно и преку претставници учествуваат во одлучувањето за прашања од значење за градот Скопје, а особено во областите на урбанизмот, комуналните дејности, културата, спортот, социјалната и детската заштита, предучилишното воспитување, основното образование, основната здравствена заштита и во други области утврдени со закон.

Градот Скопје се финансира од сопствени извори на приходи определени со закон и со средства од Републиката.

Градот Скопје е самостоен во вршењето на надлежностите утврдени со Уставот и со закон, а надзорот над законитоста на неговата работа ја врши Републиката.

Републиката со закон може да му довери вршење на определени работи на градот Скопје.


Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 10:10
Originally posted by mamamd mamamd напиша:

I  iako rizik od navredi postoi, sepak ubavo e da se vidi deka ideite moze da se koristat od nekade.голема%20насмевка
Ta ne sme sade nie, ta ne e samo tuka, imalo i pred nas, ke ima i po nas. Dosta gi kritikuvame deka videle od Paris i ne znam kade li ne.изненадување

Скопје 2014 како Ашхабад


 
Интересен податок,ете од каде нашата влада  била инспириранаголема%20насмевка
 
 
 Сличности

- Во Туркменистан неколку пати е одржан ден на дрвото каде што беа насадени голем број садници.
- На 1 јули 2009 година во Туркменистан стапи на сила Законот за трето дете, а поради нискиот наталитет владата обезбедува бенефиции за секое семејство кое ќе роди повеќе од две деца.
- Во почетокот на оваа 2009 година, претседателот Бердимухамедов ја зголеми платата на државната администрација, како и пензиите за цели 10 проценти.
- Од 1993 година до денес, преку 100.000 Туркмени извадиле руски пасош.

Уредби од Нијазов
- Забрана за шминкање на водителите.
- Забрането пушење на јавни места.
- Смена на имињата на улиците.
- Забрана за движење на странци по 23 часот.
 
Ако се следи овој терк,ќе заштедиме и на козметички препарати,одиме на природна лепота голема%20насмевка


Изменето од renatax - 06.Февруари.2010 во 10:13
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Marko Polo 1 Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
venecijaner

Регистриран: 20.Ноември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 9693
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Marko Polo 1 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 10:11
ne be, ne komentiram. Lut sum.
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 10:18
имате забрана за движение на странци по 23 часот?збунетост
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 10:22
Не е проблем и тоа ќе воведеме,но мене најмногу ме засегна ова со шминкањетоголема%20насмевка
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
МАРШАЛ Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
ГРОБАР ДО ГРОБА

Регистриран: 06.Февруари.2007
Статус: Офлајн
Поени: 44396
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај МАРШАЛ Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 10:31
“ Грубите пресметки покажуваат дека за изградбата на десетината објекти, споменици и за обновата на фасадите околу плоштадот Македонија ќе бидат потрошени 200 милиони евра. “
 
 
нас ни нафта да најдеме не не спасува за да се реализираат  “ проектите “ на возљубениот ..............
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 10:37
a, ....mauzolej?!изненадување....zaboravile da ostavat mesto za neshto takvo!збунетост.....ili podobro ke bide nekoja piramidica,...pa,...kako i vo starite ,koga odvnatre poslednite "majstori se zaziduvale,...taka i ovie,..zivi da se  zapechatat vo nejzinata vnatreshnost ,..shtom kako shto vikaat,...tolku mnogu im stalo do shirokite masi ....
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
којсумјас Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 22.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 4541
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај којсумјас Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 10:56
знам еден, додуша поточно е да се каже дека се знаеме, ама половично...
јас го знам а он мене не ме знае...
и тој Б.Ц. вика на ТВ дека државата не требало да прави споменици...
туку требало да прави фабрики бре...
фабрики ееејјјј....

и пошто со она за спомениците се согласувам, до некаде...ахааа...не све...
ме воодушеви она за фабриките...
идемо, радимо, нову пругу градимо...
фабриките на работниците...
да градиме државни фабрики...
да има пак државни директори...
да има од каде да се лапа пак и пак и пак...

(ова нема врска со вицот за патката кога викала пак пак и оние што ја сексале мислеле дека сака пак, а она уствари нели не знаела ништо друго да каже, пошто патка е па знае само пак, пак)...

и да не бегам од темата...
можат тие пари за споменици и питај бога што све не што кошта милони...
да ги вложат во други работи...
стимулациии, поволни кредитеи, фискална политика, зголемување на социјалната помош, грижа за невработениите, стимулација на лоповите, пардон на оние кои имаат фирми за производство стекнато со чесен труд и така- за отварање на нови работни места...
и тако даље. нели...
на крај на краишта нека направат пат до Караџица бре...
искршив она колата идејќи до горе...
молам..тоа е во ингеренција на локалната самоуправа...
нема везе...
сите за еден..еден за Тито...
уствари...збунетост


Изменето од којсумјас - 06.Февруари.2010 во 10:56
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 11:03
ma kakvi fabriki!?изненадување...neli e kapitalizam vekje tukaзбунетост( i toa,..najtrul shto moze da bide!)...fabriki neka si pravat tie shto se sposobni i imaat pari za toa....drzavata edino shto treba e da ovozmozi dobra cirkulacija na neshtata shto ke izleguvaat od tamu,..i na lugjeto podobro da komuniciraat( fizichki)...i domashni,....i od stranstvo..

.nakratko...bez asalna infrastruktura( od sekoj vid....osven pomorska)намигнување...djabe ti se ...i "trista" fabriki ,.i kompjuteri.i sl.bakrachi....ili drebulii...kako shto vikaat ...tuka!
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 06.Февруари.2010 во 11:05

Па добро де, немора да го послушаме другар ти Б.Ц. ,немора ете ни фабрики,добар е твојот предлог ,ако веќе можат да се обезбедат толкави средства  тие треба да бидат наменски  употребени.

Многу добро кажа еден  член.....што ќе му е плазма телевизор на бездомник?!збунетост
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <1 34567 229>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.