IDIVIDI forum Веб сајт
почетна страница почетна страница > Македонија и Свет > Политика и вести
  Активни теми Активни теми RSS - СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14
  најчести прашања најчести прашања  Пребарувај форум   Настани   Регистрирајте се Регистрирајте се  Влез Влез

СКОПЈЕ 2014 или ЛУНА ПАРК '14

 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 229>
Автор
Порака
ZOTE Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 26.Мај.2005
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 627
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај ZOTE Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 12:50
другар како ке биде у реалност незнаеме ни ја ни ти...огромни и отворени плоштади се реткост у европа, барем кај сум бил немало такво нешто...значи попунето е све...до сеа плоштадов не личеше на ништо, оргинал тирана...
Кон врв
brza Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 06.Февруари.2006
Локација: vidiFOTOupotpis
Статус: Офлајн
Поени: 34534
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај brza Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 13:36
a, bil li nekoj od idiotive drzavni nakaj ,...egipet?

Изменето од brza - 05.Февруари.2010 во 13:37
Patriotizmot e poslednoto skrivalishte na kriminalcite.-Albert Einstein
Mokjta od sekogash privlekuvala lugje so nizok moral.-Albert Einstein
Кон врв
Renatax Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 27.Декември.2008
Статус: Офлајн
Поени: 11613
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Renatax Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 14:31
Јас не би коментирала за естетските вредности на градбите за да не го навредам вкусот на преродбениците,кој со миксот на различни стилови сигурно води кон кич.
Мислам дека  целта на ова што го видовме е само масовна хипноза на народот,затоа што оние сеуште будните ,неможат да ги убедат дека сето ова ќе биде реализирано за 4 години,пореално  ми изгледа за 104 години,ако го земеме во обзир финансискиот колапс на земјава.
Спомениците  се сведоштво за минатото ,но мислам дека  сите тие споменици  би требало да бидат еден по еден постепено градени низ  годините  ,вековите ,за да  посведочат за едно минато време,а сега сите одеднаш стрпани би ја изгубиле историската вредност.
Мирно движи се низ галамата и хаосот, секогаш имајќи на ум каков мир постои во тишината.

Кон врв
Zajcef Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
TOTENKOPF

Регистриран: 16.Јануари.2008
Статус: Офлајн
Поени: 1252
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Zajcef Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 15:12
Originally posted by renatax renatax напиша:

Спомениците  се сведоштво за минатото ,но мислам дека  сите тие споменици  би требало да бидат еден по еден постепено градени низ  годините  ,вековите ,за да  посведочат за едно минато време,а сега сите одеднаш стрпани би ја изгубиле историската вредност.

Точно така!Историјата не може да се ,,надокнади,,.На господата во влада им се чини можат за четири години да ги надокнадат   500те години без асолна архитектура!Ќе биде карикатура од плоштад.Како лас вегас да го гледам сето копии на познати градбиПренатрупаност(4 моста во 100метра)малку и кич...
И џамијата уште кога ќе ја издејствуваат - кулминација ќе бидеТриумфалнава капија не знаат дека по повод некој триумф се прави-онака ќе ја кренат тие,плус одма зад неа црква-капијава во ќор сокак водиколку иронично...

Економски аспект на проектов ич да не коментирам,не задолжуваат кај крвниците од светска банка за вакви работи,тоа е како бескуќник да земе кредит за плазма телевизор....

Изменето од Анастеа - 05.Февруари.2010 во 15:30
Кога неправдата станува закон,отпорот станува должност....
Кон врв
Ninja 35 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)

Регистриран: 24.Февруари.2009
Локација: Macedonia
Статус: Офлајн
Поени: 17840
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Ninja 35 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 15:43

ова е Скопје  ....а не Грујо, Коце берберот и Владо Тинекс.....голема%20насмевка

 
И ова ќе ги чека на ставање на темелите на секоја нивна глупост....да
Ако ти изгледа премногу лесно , имаш некаде згрешено !!!
Кон врв
Andjelina Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
Miss High Hill’s

Регистриран: 07.Ноември.2007
Статус: Офлајн
Поени: 14129
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Andjelina Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 15:46
Originally posted by brza brza напиша:

a be,...i se drugo da e .."mazno" ...pa , takvo neshto ...normalni gragjani na nekoj grad nema da go dozvolat,( i ne go go dozvoluvaat!)...pa, makar i so sila,...ama , za normalni lugje e toa,......od turisti , posle nemalo glava da digne makedonija i skopjevo kutro (taka nekoj reche i napishaнамигнување)....izgleda deka i tie(strancite) edvaj ja chekaat '14 godina,..pa, da se sleat kako ...vodata od puknata brana,...niz prepotopskata zemja...изненадување


абе да,од туристи нема глава да можеме да дигнеме...ако успеат да стигнат до Скопје по средениве автопати и ако го пронајдат граничниот премин
Никогаш не научив дали е подобро да носиш патики или штикли кога ќе тргнеш во потрага по делот од душата кој ти недостасува

Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 17:59
Василиj Втори Македонец не го гледам во купотизненадување
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 18:01
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?

А што да правиме во другите градови.Уште малку и пирамиди ќе си изградите.Страмота.


Не за џабе викаат Скопје држава.
Мој предлог да се оделите од Македонија и да не оставите на раат да ја градиме државата.
Од Скопје што треба да се гради другите градови изгледаат како во 18 век.Видете ги Пехчево,Берово.Македонски Брод...
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
да бе Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)
О’ Дабштајн

Регистриран: 10.Април.2009
Статус: Офлајн
Поени: 5367
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај да          бе Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 18:02
На Зорбас нема ли да подигнете нешто - и он е од Скопиje?
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 18:03
А ви текнува на 8 милијарди евра инвестиции...
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 18:03
Originally posted by да          бе да          бе напиша:

На Зорбас нема ли да подигнете нешто - и он е од Скопиje?
Да само чекаат да се отцепаат

Изменето од mungos80 - 05.Февруари.2010 во 18:03
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
Polar Bear Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 04.Декември.2007
Локација: Канада
Статус: Офлајн
Поени: 1152
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај Polar Bear Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 18:06
Originally posted by Andjelina Andjelina напиша:

визуелизација на Скопје во 2014

темава би одела и во ПДФ градови но моментално не засега и политички.
Изгледајте го клипот.
Ви личи ли на утопија?
 
 
Мене ми личи на кич и снобизам. Архитектура што не припаѓа на поднебјето и со која народот нема врска. Некој има sans-noblesse комплекс.
 
За да го направат градот убав треба пред се вкус, а политичките снобчиња од сите провиниенции очигледно го немаат.
 
Чуму ти се толку споменици на толку мал простор? Ако некој толку потенцира историја, значи дека има проблем со неа...
 
голема%20насмевка
 
 
Jа сам за демократију и слободу на говор, сакам песну, пиво, вино, ракију и жене!
Кон врв
mungos80 Кликни и види ги опциите
Модератор
Модератор
Лик (аватар)
АНАРХИСТ

Регистриран: 21.Октомври.2009
Статус: Офлајн
Поени: 4330
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај mungos80 Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 18:26
Кога некој многу вреска за патриотизмот,се прашувам колку му се чисти рацете
“Додека ние се боревме,мизерувавме и гиневме,некои од народните пари си купуваат куќи и трупаат богатство“ - Ѓорѓи Сугарев
Кон врв
eptendosadno Кликни и види ги опциите
Сениор
Сениор
Лик (аватар)

Регистриран: 07.Декември.2009
Статус: Офлајн
Поени: 1185
Опции за коментарот Опции за коментарот   Благодарам (0) Благодарам(0)   Цитирај eptendosadno Цитирај  Внеси репликаОдговор Директен линк до овој коментар Испратена: 05.Февруари.2010 во 18:37
Вака , јас сум скопјанец , не ме интересира кој е навласт , дали треба Србин да биде градоначалник на Центар и сл. , туку како Скопјанец сум засегнат за мојот град , градот на моите предци .

Прво , ако некој му се воодушевува на Париз , Виена , Будимпешта , Верона , Венеција и сл , и сака да живее во такви градови , нека го напушти Скопје во истиот момент и нека се пресели таму ,затоа што Скопје тоа не е .

Кој го сака Скопје , Скопје со своите мали кукички , јазџци , Чаршијата , Калето , Камениот Мост , и.т.н. , тој е против правење “ макети “ налик на оние во Париз , Виена како компензација на исфрустрираните што неможат да живеат во некој од “ светските “ метрополи .

Со парите кои ги користат за лекување на своите фрустрции , можат да ја решат Топаана , Пластичарската Улица , Јајапаша , Маџирмаало , и тие луѓе , повторува , се работи за луѓе , да добијат нормални услови за живот , простор за паркирање , подобра струја , вода , хигиена и сл.

Споменикот на Александар , а на 500 метри од него беда , стари куки со полско ВЦ под кале .

Изменето од eptendosadno - 05.Февруари.2010 во 18:39
Дали говорот во Пиринска обогатен со бугаризми е македонски дијалект ?
Кон врв
 Внеси реплика Внеси реплика страница  <12345 229>
  Сподели тема   

Скок до Овластувања Кликни и види ги опциите

Forum Software by Web Wiz Forums® version 10.03
Copyright ©2001-2011 Web Wiz Ltd.

Страницата е генерирана за 0,156 секунди.